Holenderski sąd: Apple nie ma patentu na zaokrąglone rogi

Zbigniew Jezior

2013-01-17 22:20

Samsung Apple tablet

Sąd w Holandii podjął właśnie decyzję w sprawie, w której Apple oskarżało Samsunga o naruszenie patentów na design iPada przez jego tablety Galaxy Tab 7.7, Galaxy Tab 8.9 i Galaxy Tab 10.1. Producent z Cupertino musi pogodzić się z porażką. Sąd uznał, że Apple nie może rościć sobie praw do prostokątnych urządzeń z zaokrąglonymi rogami i oddalił pozew. Mimo, że de facto Apple taki patent posiada, to jednak według sądu to nie ono jako pierwsze stworzyło tablet w takim kształcie, a inne prostokątne urządzenia z zaokrąglonymi rogami powstały dużo wcześniej niż iPad.

Apple mogło pozywać Samsunga, Samsung nie może Apple?

Zbigniew Jezior

2012-12-22 14:15

Samsung Apple Galaxy

Trzy dni temu informowaliśmy o tym, że Samsung wycofa z europejskich sądów swoje pozwy patentowe przeciw Apple. Jak się okazuje przyczyną tego niespodziewanego posunięcia koreańskiego giganta jest Komisja Europejska, która formalnie ostrzegła koncern, oskarżając go o nadużywanie dominującej pozycji na rynku poprzez dążenie do wprowadzenia środków zapobiegawczych wobec firmy Apple, która miała bezprawnie wykorzystywać jego patenty. Samsung ma cztery tygodnie na stosowną odpowiedź.

Samsung wycofuje pozwy patentowe przeciw Apple w Europie

Daniel Górecki

2012-12-19 08:18

Samsung Apple patenty

Wczoraj informowaliśmy, że amerykański sąd oddalił wniosek firmy Apple o wprowadzenie zakazu sprzedaży smartfonów Samsunga na terytorium USA. Jednak już niedługo konflikt obu koncernów może się zakończyć, a przynajmniej w Europie. Najwyraźniej Samsung ma już dosyć walki patentowej przeciwko Apple, ponieważ oświadczył, że wycofa swoje pozwy oskarżające amerykańską firmę o bezprawne wykorzystywanie praw patentowych.

Nie będzie zakazu sprzedaży smartfonów Samsunga w USA

Zbigniew Jezior

2012-12-18 16:10

smartfon Samsung Apple

Amerykański sąd oddalił dzisiaj wniosek firmy Apple o wprowadzenie zakazu sprzedaży na terytorium USA smartfonów produkowanych przez koncern Samsung. Przypomnijmy - w sierpniu sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że Samsung bezprawnie wykorzystał w swoich urządzeniach patenty należące do Apple i musi zapłacić swojemu amerykańskiemu rywalowi odszkodowanie w wysokości 1,05 mld dolarów. Tuż po tym werdykcie Apple złożyło wniosek o wprowadzenie zakazu importu i sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych 26 modeli tabletów i smartfonów Samsunga, które zdaniem sądu łamały należące do Apple patenty.

Kolejna przegrana Samsunga z Apple

Zbigniew Jezior

2012-11-28 15:58

smartfon Samsung Apple

Apple i Samsung już od dłuższego czasu toczą ze sobą walkę patentową. Jak się powszechnie uważa rozpoczęło ją Apple, oskarżając Samsunga o kopiowanie wyglądu swoich urządzeń. Samsung przegrał kilka postępowań, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, zdołał jednak wygrać w Wielkiej Brytanii, a ponadto odpowiedział na pozwy Apple własnymi pozwami. Teraz jednak koreański producent musi zapisać na swoje konto kolejną porażkę, tym razem w Holandii. Tamtejszy sąd analizując pozew Apple stwierdził, że smartfony i tablety Samsunga naruszają jedno rozwiązanie firmy z Cupertino.

Samsung złożył kolejny pozew przeciwko Apple

Zbigniew Jezior

2012-11-23 19:30

Samsung Apple licencja

Samsung jakiś czas temu zapowiadał, że pozwie firmę Apple za rzekome bezprawne wykorzystanie jego rozwiązań w najnowszych urządzeniach z nadgryzionym jabłuszkiem. Teraz koreański producent przeszedł od słów do czynów, i w minioną środę w sądzie stanowym w San Jose w Kalifornii uzupełnił swój wcześniejszy pozew przeciwko firmie z Cupertino o nową część, w której oskarża ją o naruszenie w swoich najnowszych produktach kilku patentów dotyczących m.in. łączności bezprzewodowej. Pozew dotyczy tabletów iPad Mini i iPad czwartej generacji oraz odtwarzaczy iPod Touch piątej generacji. Łącznie Apple miało dopuścić się złamania w nich 8 patentów należących do Samsunga - w tym dwóch dotyczących łączności UMTS oraz sześciu innych, dotyczących różnych rozwiązań.

Samsung otrzyma wgląd do umowy Apple i HTC

Zbigniew Jezior

2012-11-22 19:03

smartfon HTC Android

Nie tak dawno firmy Apple i HTC postanowiły zakończyć wzajemną walkę patentową i zawarły umowę, na mocy której HTC będzie licencjonować rozwiązania opracowane przez Apple, które według firmy z Cupertino do tej pory bezprawnie wykorzystywała. Umowa zawarta na 10-lat dotyczy wszystkich obecnych, jak i przyszłych patentów, a wraz z jej podpisaniem Apple wycofało swoje dotychczasowe pozwy przeciwko HTC. Wszystkie szczegóły porozumienia zostały utajnione. Okazuje się jednak, że wgląd do niej będzie miał Samsung.

Samsung nie chce licencji z Apple

Zbigniew Jezior

2012-11-15 09:40

smartfon HTC Samsung

Nie tak dawno firmy Apple i HTC postanowiły zakopać topór wojenny i zawarły 10-letnią umowę, na mocy której HTC będzie licencjonować rozwiązania opracowane przez Apple, do tej pory według firmy z Cupertino bezprawnie przez nią wykorzystywane. Umowa dotyczy wszystkich obecnych, jak i przyszłych patentów, a wraz z jej zawarciem Apple wycofało wszystkie dotychczasowe pozwy przeciwko HTC. Wprawdzie nie podano szczegółów finansowych, jednak przypuszcza się, że licencja będzie kosztować HTC od kilku do kilkunastu dolarów za jedną sztukę sprzedanego smartfonu, które to tajwański producent ma przelewać na konto Apple.

Apple zapłaci więcej za produkcję procesorów u Samsunga

Zbigniew Jezior

2012-11-12 16:54

smartfon Samsung Apple

Nie tak dawno firma Apple zdecydowała się ograniczyć swoją współpracę z Samsungiem i w swoich najnowszych smartfonach i tabletach zastąpiła podzespołami innych firm niektóre podzespoły dotychczas dostarczane przez koreańskiego producenta. Tym sposobem baterie oraz pamięci DRAM i Flash instalowane w iPhone 5 oraz tabletach iPad i iPad Mini nie pochodzą już od firmy Samsung, lecz innych wytwórców (produkcją baterii zajmuje się Dynapack, natomiast pamięci dostarczają firmy Hynix i Elpida). Co więcej, nie tak dawno pojawiły się doniesienia, że Apple nie poprzestanie na tym, i w przyszłym roku przeniesie produkcję swoich procesorów, aktualnie powstających w zakładach Samsunga, do fabryk tajwańskiego TSMC.

Apple publikuje ogłoszenia dotyczące tabletów Samsunga

Zbigniew Jezior

2012-11-02 22:01

smartfon Samsung Apple

Wygląda na to, że wczorajsza decyzja brytyjskiego sądu, który zagroził firmie Apple dalszymi konsekwencjami, jeśli ta natychmiast nie zacznie realizować nałożonego na nią postanowienia odniosła przynajmniej częściowy skutek. Przypomnijmy, że sąd odrzucił pozew Apple przeciwko firmie Samsung dotyczący rzekomego skopiowania tabletów iPad, a także nakazał jej publikację ogłoszeń o treści "Samsung nie skopiował iPada". Zamiast tego Apple początkowo zamieściło na swojej stronie błędną według sądu informację, w której wdało się w polemikę z jego orzeczeniem i przywołało korzystne dla siebie werdykty z innych krajów. Aktualnie ta informacja nie jest już dostępna, a ponadto w dzisiejszych wydaniach popularnych brytyjskich gazet ukazały się ogłoszenia informujące czytelników, że tablety Samsunga nie naruszają zastrzeżonych rozwiązań Apple.

Samsung ponownie przegrał z Apple w Stanach Zjednoczonych

Zbigniew Jezior

2012-10-25 19:03

smartfon Samsung Apple

Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu wydała dzisiaj wstępną decyzję, w której stwierdziła, że Samsung w swoich urządzeniach oferowanych na amerykańskim rynku  naruszył cztery patenty należące do Apple, w tym patenty związane z technologią multidotykową oraz patent dotyczący designu smartfonów. Wcześniej Samsung przegrał już w Stanach Zjednoczonych prywatny pozew wniesiony do sądu przez Apple, w efekcie którego został zobowiązany do zapłaty 1,05 mld USD odszkodowania dla Apple. W sprawie tej toczy się jeszcze postępowanie odwoławcze obu stron sporu. Postępowanie komisji ma natomiast charakter urzędowy.

Samsung dementuje: nie kończymy produkcji wyświetlaczy dla Apple

Zbigniew Jezior

2012-10-23 15:21

smartfon Samsung Apple

W miniony weekend magazyn The Korea Times powołując się na informacje pochodzące od anonimowej osoby z kierownictwa koreańskiej firmy poinformował, że Samsung zdecydował się ograniczyć swoją współpracę z Apple i na początku przyszłego roku zaprzestanie produkcji wyświetlaczy dla firmy z Cupertino. Według magazynu miałaby to być odpowiedź na ostatnie posunięcia Apple, które zrezygnowało już z zamawiania baterii i pamięci DRAM od Samsunga, a w przyszłym roku zamierza przenieść produkcję swoich procesorów Apple A6, aktualnie powstających w zakładach Samsunga, do fabryk tajwańskiego TSMC.

Wielka Brytania: Apple musi przepraszać Samsunga

Zbigniew Jezior

2012-10-18 19:06

smartfon Samsung Apple

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał właśnie ostateczny werdykt w sprawie, w której Apple zarzuciło Samsungowi skopiowanie wyglądu i rozwiązań iPada, w całości utrzymując dotychczasowe postanowienie sądu niższej instancji. Przypomnijmy - sąd, który w lipcu odrzucił pozew Apple w sprawie dotyczącej tabletów Galaxy Tab, wymyślił dla firmy z logo nadgryzionego jabłka dość niekonwencjonalną karę. Sąd wydał orzeczenie, w którym nakazał Apple umieszczenie na swojej głównej stronie internetowej w Wielkiej Brytanii oraz w prasie drukowanej ogłoszeń o treści "Samsung nie skopiował iPada". Nakaz miał obowiązywać przez pół roku i zdaniem Sądu powinien "usunąć szkodliwe wrażenie", które mogło powstać u niektórych, że Samsung skopiował wygląd i rozwiązania tabletu Apple.

Apple zrezygnuje z produkcji swoich procesorów u Samsunga?

Zbigniew Jezior

2012-10-17 16:04

smartfon Samsung Apple

Jak już wcześniej informowaliśmy, przy okazji premiery iPhone 5 firma Apple zdecydowała się na większą dywersyfikację dostawców i rezygnację z niektórych podzespołów dostarczanych dotychczas przez firmę Samsung. W efekcie moduły pamięci DRAM oraz baterie instalowane w nowym iPhone 5 nie są już komponentami dostarczanymi przez koreańskiego giganta, lecz przez innych producentów. Mimo tego posunięcia Samsung wiąż pozostał kluczowym partnerem Apple, odpowiedzialnym za produkcję i dostarczanie większości elementów do najnowszego smartfonu z logo nadgryzionego jabłka, choć już oczywiście nie tak wielu, jak w przypadku wcześniejszych modeli iPhone 4 i 4S. To jednak już wkrótce może się zmienić.

Apple chce podniesienia kary dla Samsunga do 3 mld USD

Zbigniew Jezior

2012-09-20 19:57

smartfon Samsung Apple

Jak informuje DailyTech, prawnicy firmy Apple już jutro złożą na ręce sędzi Lucy Koh wniosek, w którym będą domagać się podwyższenia odszkodowania od firmy Samsung do kwoty 3 miliardów dolarów. Przypomnijmy, że Apple zarzucało Samsungowi kopiowanie wyglądu i rozwiązań stosowanych w tabletach i smartfonach z logo nadgryzionego jabłka. Prawnicy firmy z Cupertiono za poniesione z tego tytułu straty domagali się zasądzenia dla Apple odszkodowania w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Sąd zgodził się z częścią argumentów, zasądzając 1,05 miliarda USD. Dla Apple to jednak za mało.


GeekWeek poleca