ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

God of War - recenzja

Daniel Górecki, 2018-05-02 17:02 | Źródło FrazPC Game Lab |

Pamiętam jak dziś, kiedy 13 lat temu kumpel przybiegł do mnie z wywalonym jęzorem, trzymając w ręku egzemplarz gry God of War. Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego tytułu, bo przecież to nie może być lepsze od Devil May Cry. Szybko przekonałem się, w jakim byłem błędzie i "Bóg Wojny" z miejsca stał się dla mnie nowym królem slasherów, gatunku, który ówcześnie był moim ulubionym. Świetny bohater, ciekawa historia i rewelacyjny system walki, który może nie był tak skillowy jak w DmC, ale za to nadrabiał dosadną brutalnością, widowiskowymi "finiszerami" oraz efektownością. Nie da się jednak ukryć, że po 4 odsłonach na dużych konsolach i kilku mobilnych częściach dotychczasowa formuła serii wyczerpała się, co ewidentnie czuć było już we Wstąpieniu. Kiedy więc przed 2 laty na E3 2016 zapowiedziano nowe God of War, które przeszło ogromną metamorfozę, długo zbierałem szczękę z podłogi, a zaprezentowany wówczas materiał obejrzałem niezliczoną ilość razy. To po prostu nie mogło się nie udać!

god_of_war_20180421082410

Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie wszystkim podoba się kierunek, jaki obrali twórcy w przypadku nowych przygód Kratosa, ale gracze już tak mają, że jeśli kolejne odsłony nie wprowadzają większych zmian, to narzekają na odcinanie kuponów i odgrzewanie kotletów, a jeżeli twórcy zdecydują się na gruntowne przebudowanie w ramach uznanej serii, to pojawiają się narzekania, iż to nie jest już to samo. Osobiście uważam, że GoW w formie typowego slashera jak z poprzedniej generacji dziś nie miałby racji bytu i byłby po prostu reliktem przeszłości (coś, czego moim zdaniem nie zrozumiał Blizzard w przypadku Diablo 3). No dobra, wyjaśniliśmy sobie już tę kwestię (to oczywiście tylko moje zdanie, z którym nie każdy musi się zgadzać), więc możemy przejść do kornetów.

god_of_war_20180422130459

Zaczynamy od fabuły, która od samego początku jest istotnym elementem tej serii, ponieważ God of War zawsze napędzany był osobistą tragedią głównego bohatera. Nowa część dobrze pokazuje jednak, jak wiele zmieniło się w grach w tej kwestii i dziś jest to już zdecydowanie bardziej dojrzałe medium do przekazywania poruszających opowieści pełnych skrajnych emocji. Nie chcę tu umieszczać żadnych spoilerów, ale z trailerów wiecie już zapewne, że nasz bohater po wydarzeniach z Hellady udał się na mroźne ostępy Północy, gdzie dorobił się nawet potomka. Jego spokój zakłóca jednak niespodziewana śmierć matki chłopca, która przed udaniem się na wieczny spoczynek ma do Kratosa jeszcze jedną prośbę. To właśnie jej realizacja stanowi nasz główny cel i motor napędowy dla opowieści. Oczywiście we wszystko mieszają się nordyckie bóstwa, a jak wiadomo nasz protagonista nie pała do takowych miłością. Całość przedstawiono zaś jak typową opowieść drogi, a twórcy nie kryją się nawet z takimi inspiracjami, jak wyśmienita Droga od Cormaca McCarthy.

god_of_war_20180423163427

To właśnie relacje Kratosa z synem Atreusem stanowią główną siłę tej opowieści, ponieważ wiecznie gniewny Spartanin nie jest najlepszych materiałem na tatusia, a do tego prześladują go duchy przeszłości, które sprawiają, że trzyma syna na dystans. W czasie naszej podróży dochodzi do wielu sytuacji, które sprawiają, że Kratos z miejsca wygrałby plebiscyt na “anty-ojca” roku, a choć dzieciak na oko ma już ok. 10 lat, to nasz bohater praktycznie nic nie wie o swojej latorośli i w ogóle go nie zna. Wspólna podróż jest więc idealną okazją, by to zmienić, ale prowadzi też do nieporozumień i konfliktów, tym bardziej, że ojciec ukrywa przed małym sporo tajemnic. Pod tym względem nowy God of War mocno przypomina The Last of Us, co uznać trzeba za duży komplement. Najważniejsze, że nie brakuje emocji, świetnych dialogów i otrzymujemy po prostu wspaniałą historię, która ma szansę zgarnąć większość branżowych nagród za scenariusz.

god_of_war_20180421090348

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie kapitalna gra aktorska oryginalnych (czyli angielskojęzycznych) aktorów, którzy wykonali kawał niezwykle profesjonalnej roboty. To zdecydowanie czołówka dubbingów w grach wideo, a Christopher Judge godnie zastąpił ikoniczny głos Terrence'a 'T.C.' Carsona w roli Kratosa, choć powiem szczerze, że miałem obawy przed tą zmianą. Niski, niezwykle mocny głos aktora znanego z Gwiezdnych Wrót świetnie pasuje do takiego zakapiora jakim jest Kratos, a jego "BOY" z pewnością przejdzie do kanonu. Także pozostała część obsady spisała się wyśmienicie, a nie zabrało tu nawet etatowych mistrzów dubbingu, czyli Nolana Northa i Troya Bakera. Polska wersja językowa to już nieco inna para kaloszy i choć wiem, że spora część graczy ceni sobie produkcje, w których postaci przemawiają naszym ojczystym językiem, to ja zdecydowanie do nich nie należę (poza drobnymi wyjątkami, takimi jak Wiedźmin). Niemniej jednak polski oddział Sony trzyma poziom i jeśli lubicie ich dubbingi, to nie będzie zawiedzeni (dla mnie całość brzmi dość infantylnie, więc już po zwiastunach powiedziałem jej “nie”).

god_of_war_20180426102314

Bardzo istotną rolę odgrywa tu również klimat mitologii nordyckiej, który jest bardziej surowy, a przy okazji mniej wyeksploatowany niż mitologia grecka (poza tym, z naszego punktu widzenia też bardziej egzotyczny, ponieważ w szkołach niewiele mówi się na ten temat, a w kulturze rzadziej sięga się po tę tematykę). Bogowie mroźnej Północy zdają się być bardziej brutalni i okrutni od tych z greckiego panteonu, przez co całość nabrała mroczniejszego charakteru. Cieszy fakt, że twórcy odrobili pracę domową i sięgnęli do źródeł, przez co można tutaj zdecydowanie poszerzyć swoją wiedzę na temat nordyckich mitów.

No dobra, ale zapewne chcecie już wiedzieć, jak wypada rozgrywka. Mówiąc najkrócej jak się da - wybornie. Oczywiście to pojedynki z przeciwnikami stanowią tu trzon gameplayu i choć system walki przeszedł gruntowną metamorfozę, to kierunek obrany przez studio Santa Monica to strzał w dziesiątkę. Tym razem naszą podstawową bronią jest topór o nazwie Lewiatan i szlachtowanie nim przeciwników dostarcza naprawdę sporo satysfakcji. Przede wszystkim czuć moc każdego ciosu, co podkreślane jest przez bardzo dobre animacje i efekty dźwiękowe. Sam system walki jest naprawdę rozbudowany i wyraźnie inspirowany serią Dark Souls (choćby podobnym sterowaniem czy bardzo istotną świadomością pola bitwy i rozmieszczenia przeciwników). Jeśli chodzi o ofensywę, mamy do dyspozycji lekkie i mocne uderzenia, które możemy łączyć w combosy, ataki runiczne, opcję rzucania toporem (animacja jego przywoływania nigdy się nie nudzi), gołe pięści (lepiej nadają się do ogłuszania rywali) czy tryb furii, w którym Kratos jest niemal niepowstrzymany. W defensywie otrzymujemy zaś krótkie i długie uniki, blokowanie czy parowanie ciosów rozkładaną tarczą. Do tego dochodzi jeszcze wspomagający nas Atreus, którego podstawową bronią jest łuk.

god_of_war_20180421095140

Co jednak najważniejsze, gra jest na tyle trudna (wybrany przeze mnie trzeci poziom trudności mocno przetestował moje umiejętności i miejscami zdawał się być bardziej wymagający od Soulsów), że zmusza nas do stosowania różnych taktyk i pełnego arsenału zdolności bohatera. Musimy więc szybko reagować na to co dzieje się na polu walki i np. zamrozić groźnego przeciwnika rzutem toporem, by następnie szybko ogłuszyć drugiego rywala i wykonać na nim finiszera", zanim dopadnie nas reszta draugrów. Nie można też narzekać na różnorodność oponentów (od podstawowych draugrów, przez opancerzonych rycerzy, po ogry czy nawet trolle pełniące rolę subbossów), którzy wymuszać będą na nas inne podejście do walki. Wisienką na torcie (albo truskawką jak wolą niektórzy) są zaś epickie starcia z bossami, które zostały zaprojektowane po mistrzowsku, dostarczając nam zarówno niepowtarzalnych wrażeń i rozmachu typowego dla serii, jak i dużego wyzwania.  

Poza tym, idąc z duchem czasu, producent zdecydował się tu na wprowadzenie elementów RPG, dzięki czemu nasza broń i pancerz mają statystyki, możemy tworzyć nowe zestawy, podnosić ich poziom czy stosować zaklęcia wzmacniające ich właściwości (lub nadające nowe). Z kolei zdolności naszego ekwipunku można tak dopasowywać, by jak najlepiej pasowały do naszego stylu gry (np. bardziej, ofensywny, defensywny czy może nastawiony na magię).

god_of_war_20180421132548

A że nie samą walką człowiek żyje, to w God of War czeka na nas naprawdę dużo eksploracji. Będziemy wspinać się po gzymsach, rozwiązywać zagadki środowiskowe (te nie są przesadnie trudne, ale też nie obrażają naszej inteligencji) czy też poznawać świat, rozmawiając z jego mieszkańcami czy zapoznając się ze specjalnymi ołtarzami lub runami, które odczytywane są Kratosowi przez Atreusa.

Twórcy zdecydowali się tu na quasi-otwarty świat, po którym (od pewnego momentu) możemy w miarę swobodnie się przemieszczać. Użyłem tu sformułowania quasi, ponieważ w gruncie rzeczy jest to szereg połączonych ze sobą za pomocą specyficznego huba, za jaki robi Jezioro Dziewięciu, korytarzowych lokacji. Poza tym, nasi bohaterowie przemierzać będą kilka pomniejszych światów. Tym samym, choć powierzchniowo nie jest on zbyt duży, to jednak takie rozwiązanie sprawia, że praktycznie wszystkie miejscówki są dopieszczone w każdym calu i to pomimo faktu, że wiele z nich odwiedzamy jedynie wykonując wciągające zadania poboczne (to również nowość dla serii), w tym pojedynki z najtrudniejszymi przeciwnikami w grze. Zdecydowanie wolę takie nieco bardziej liniowe podejście niż typowe sandboksy przeładowane toną bezsensownych aktywności, żeby tylko na każdym kroku czekało na gracza coś do zrobienia. W przypadku GoW w zależności od tego, czy skoncentrujemy się jedynie na głównym wątku, czy też postanowimy nieco zboczyć z drogi, nasza przygoda może trwać od 15 do nawet 40 godzin lub więcej, co jak na obecne standardy jest bardzo dobrym wynikiem, a gra w żadnym momencie mi się nie dłużyła. Co prawda odkrycie wszystkich sekretów wymusza na nas backtracking, ale w tym wypadku z przyjemnością wracałem do wcześniej odwiedzanych miejscówek, odblokowując nowe skróty i przejścia.

god_of_war_20180424095318

Tu dochodzimy do kwestii technicznych, gdzie God of War ponownie zachwyca. To bez wątpienia jedna z najładniejszych, jeśli nie najładniejsza gra obecnej generacji (i mówię tu o wszystkich platformach), która udowadnia jaką moc kryje PS4. Produkcja Santa Monica co chwilę powoduje opad szczęki, idealnie wpasowując się w standardy ekskluzywnych tytułów Sony (patrz Uncharted 4 czy Horizon Zero Dawn). Na szczególną uwagę zasługują tu oświetlenie (szczególnie wolumetryczne światło), efekty cząsteczkowe, geometria czy ostre tekstury. Do tego dochodzi bardzo dobrze zaimplementowane wsparcie dla HDR oraz rozdzielczości 4K na PS4 Pro (z zastosowaniem techniki szachownicowej). Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, które odróżniają bardzo dobre gry od wybitnych. Ilość szczegółów i pietyzm z jakim autorzy podeszli do pewnych, z pozoru mało istotnych kwestii, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Mówię tu o takich drobiazgach, jak bruzdy i pot na twarzy bohatera, para wydobywająca się z jego ust, broda reagująca na podmuchy wiatru, mimika Kratosa podczas wykonywania ciosów, naturalnie zachowujący się śnieg, odkrywający glebę w miejscach, po których często chodzimy, krople wody spadające z wiosła i tworzące okręgi na wodzie, uderzenia topora pozostawiające rysy na wielu powierzchniach, destrukcja otoczenia (szczególnie w trakcie walk z jednym z bossów) czy bohaterowie drżący z zimna, gdy na jakiś czas pozostawimy ich w bezruchu. Tego typu detali jest cała masa i ostatecznie mocno wpływają one na odbiór gry i immersję. Podobnie jak brak jakichkolwiek cięć w pracy kamery, co sprawiło, że ciągle jesteśmy bardzo blisko naszego bohatera, a rozgrywka i scenki przerywnikowe płynnie w siebie przechodzą (podobny zabieg jak w filmie Birdman). God of War to po prostu technologiczny majstersztyk, który udowadnia, że obecna generacja ma nam jeszcze wiele do zaoferowania.       

Udźwiękowienie to również najwyższa światowa klasa, o dubbingu już wspominałem, ale soundtrack także zasługuje na szczególne pochwały. Monumentalne chóralne utwory dobrze podkreślają epicki klimat produkcji i ostatni raz tak bardzo wsłuchiwałem się w ścieżkę dźwiękową z gry w przypadku Wiedźmina i Skyrima. Nie można też nie wspomnieć o kapitalnych dźwiękach otoczenia, jak echo w jaskiniach czy odgłos powracającego do ręki Kratosa topora - GoW to po prostu dzieło kompletne.

god_of_war_20180421132930

Jak zapewne zauważyliście, recenzja ta to pean pochwalny dla nowego God of War i nie będę ukrywał, że Santa Monica nie tylko spełniło wszystkie moje oczekiwania, ale i mocno je przebiło. Tym samym nie boję się wystawić tu idealnej oceny i to pomimo faktu, że GoW grą idealną nie jest, bo takowych po prostu nie ma. Chodzi mi tu głównie o pewne uproszczenia, które są obecne w większości gier, takie jak fakt, że bohater, który mierzył się z bogami (i to z powodzeniem), męczy się w walce ze "zwykłymi" przeciwnikami lub też nie może przeskoczyć metrowej przeszkody, o ile twórcy nam na to nie pozwolą. Nie zmienia to jednak faktu, że Kratos rozpoczął swoją przygodę w mitologii nordyckiej (bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że ta nie zakończy się na jednej części) od niezwykle mocnego i udanego uderzenia. Poza tym, choć gra jest kontynuacją (nie brakuje odwołań do poprzednich odsłon), to idealnie sprawdza się także w przypadku graczy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z serią. God of War jest więc bardzo mocnym kandydatem do tytułu gry roku i patrząc na kalendarz tegorocznych produkcji wydaje się, że tylko Red Dead Redemption 2 może mu odebrać ten tytuł, co jednak nie będzie łatwym zadaniem, nawet dla Rockstara.  

Nasza ocena: 10/10

+ świetna historia
+ oryginalny dubbing
+ bardzo dobry i rozbudowany system walki
+ gra stanowi wyzwanie
+ rewelacyjna oprawa graficzna
+ ścieżka dźwiękowa
+ nordycki klimat
+ detale
+ kontynuacja przyjazna graczom, który nie znają serii
+ kapitalny design
+ sporo pobocznych atrakcji
 
- drobne uproszczenia na poziomie projektowania gry
 
 
Grę do recenzji dostarczyła firma: 
 

logo-sony

Autor recenzji: Daniel Górecki

Tagi: PS4, recenzja, 4K, TPP, gra akcji, God of War, nasza opinia, PS4 Pro, gra przygodowa, Kratos, Atreus, sasher,

Komentarze (18)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

02.05.2018 21:33

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2336

dali by to na pc

Może kiedyś ?

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

02.05.2018 22:03

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

Raczej nigdy.

02.05.2018 23:40

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 530

Kiedyś

emulator zrobią.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

02.05.2018 23:54

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 10506

Hm...

Ja bym nie zaryzykował stwierdzenia, że GoW jest lepsze od DMC :-P Obie gierki są świetne i jednak trochę inne. Zależy co kto lubi :-)

"Press ANY key to continue..." no i wcisnal RESET... :)

03.05.2018 14:31

Wątków: 137 | Odpowiedzi: 2576

Odnosnie najnowszego GOW Gra moim zdniem b.dobra ale nie jako God Of War ! , Brakuje mi tej sieczki (tu jest ale inna ), kamery z poprzednich częśi ktora robilą ZAJEBISTĄ robote brakuje tez klimatu , tu jest ale inny niz w GOW 1-3 , brakuje ostrzy chaosu (tu jest ich jak na lekarstwo i nie robią na mnie żadnego wrażenia, walski i bosowie niby sa ale to tez nie to samo to hades czy Chronos niestety nie jest to czego oczekiwalem Według mnie Ta gra nawet Mogła by się nawet nazywać inaczej
Ps.Izuka
Co zrobią??
Do tej pory nie ma dobrze działającego symulatora pierwszego Xboxa o PS3 można tylko pomarzyć a PS4 ..Może za 15 lat

04.05.2018 20:07

Wątków: 13 | Odpowiedzi: 269

...

Absolutnie zgadzam się z autorem recenzji. Gra miażdży: wygląda obłędnie, fabuła jest świetna, przedstawiona relacja starego Kratosa z synem jest kapitalna (jak powiedział mój kumpel - kiedy Arteus odburknie coś tatusiowi to jakbym słyszał własne dzieciaki ;)... super, absolutny "must have" Ikona: :)
Aaaa, jak dla mnie to nawet atut, że nie ma mechaniki poprzednich części - chyba bym już nie nadążył z waleniem w przyciski na padzie Ikona: ;)

E6420@3,2; Gigabyte P35DS3R; GB GTX460 1GB; Geil 4GB800, Seagate 320+300GB, Asus 2014L1T; SM215TW; HP1020; Coolermaster SilentPro M600; AsusUL30A; PS3

05.05.2018 11:22

Wątków: 94 | Odpowiedzi: 3314

...

Jak dla mnie ta gra to najlepsze co grałem od wielu wielu lat. Fajnie jest pokazana relacja z "boy" który na początku naszej podróży jest nie pewny siebie, boi się i nie radzi za dobrze. By pod koniec podróży odpyskować staremu i przywalić mu. Coś pięknego nie ma do czego się przyczepić dla takich gier warto być graczem. Jak dla mnie pomysł odcięcia się od mechaniki poprzednich części to strzał w dziesiątkę bo nie ma co ukrywać tamta formuła była już mocno wykorzystana. A tutaj smaczki i nawiązania do poprzednich odsłon i odcinanie się Kratosa od przeszłości miodzio, początkowa scena jak bandażami ukrywa rany na dłoniach po chaos blade cudo. Muzyka jest genialna i cudownie dopełnia wydarzenia rozgrywające się na ekranie. Jedyne do czego bym się mógł przyczepić to po całej tej podróży za cholerę nie pamiętam imienia syna bo przez całą grę z tysiąc razy woła go "boy"

08.05.2018 11:11

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1579

Świetna gra, jestem dopiero w kopalni po wizycie w Alfheim, ale już to co zobaczyłem i przeżyłem po drodze zasługuje na najwyższą ocenę. Genialny klimat, świetna oprawa audiowizualna, doskonale wyważony poziom trudności, mnóstwo fajnych zagadek (część typowo zręcznościowa, część typowo logiczna, a część mieszana), fajnie wplecione elementy RPG (rozwijanie uzbrojenia swojego i syna, zdobywania i polepszania umiejętności bojowych). Do wad dodałbym kwestię backtrackingu - możliwy jest dopiero od pewnego momentu i mimo wszystko wymaga sporej ilości czasu, chciałbym, aby zostało to rozwiązane w inny sposób.

i7 7700K+SilentiumPC Fera 2, ASRock H110M-HDS, 16GB DDR4 HyperX Fury 2133MHz, MSI GTX1070 Gaming X, LG 29WK600-W, Crucial BX100 250GB, WD Blue 1TB, EVGA SuperNOVA G2 550W, Cooler Master N200

08.05.2018 22:23

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 3673

.....

Nie ma dla mnie nic głupszego w grach niż jedna wielka mapa, bo której można się poruszać wyłącznie po ustalonych z góry ścieżkach. Albo liniówka albo otwarty świat. Takie udawanie sandbox-a jest mega słabe, bo i tak super Kratos nie może pójść na skróty, bo musiałby przeskoczyć przez mały kamyk, blokujący mu drogę a takiej możliwości nie ma, bo twórcy gry lepiej niż On wiedzą po jakiej ścieżce ma się poruszać aby dotrzeć do celu.

10.05.2018 09:17

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 8514

aloscha +1

To nie jest GoW na ktorego czekalismy... U kumpla chwile pogralem i 0 ochoty aby w to grac Ikona: :P

ale ja NIENAWIDZE gier z companionami jaimis npc z ktorymi sie chodzi. Dlatego baldur nie jest moim ulubionym RPG nie lubie druzynowych gier mass effecty jakos dragon age dalem rade zmeczyc ale skupiajac sie na na swojej ostaci glownie Ikona: :)

Oculus Rift +2700x@4250ghz +Asus Crosshair VII+Team Group Dark@3533c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

10.05.2018 10:27

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

Zamówiłem sobie na urodziny (początek czerwca), ale też mnie odrzuca to co podajecie jako plusy. Np. relacje z synem. To by było fajne, gdyby go można było poświęcić i zostać jeszcze brutalniejsza wersją Kratosa z PS3. GoW nie jest dla mnie produktem do wywoływania rodzicielskich uczuć tylko najlepszą jatką w historii gier. Z tego co piszecie, zniszczyli tę zajebistość. W sequelu Kratos będzie pewnie rozpaczać nad zniszczeniem środowiska naturalnego Ikona: zange

10.05.2018 14:51

Wątków: 94 | Odpowiedzi: 3314

Vasago

pograsz pogadamy Ikona: ;)

Ten post został usunięty przez moderatora.

10.05.2018 23:07

Wątków: 146 | Odpowiedzi: 545

11.05.2018 11:22

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

Mam trochę nadziei na pozytywne zaskoczenie. Dlatego kupuję Ikona: ;)

12.05.2018 00:42

Wątków: 146 | Odpowiedzi: 545

Et tu, moderator?

Ciekawe kto zglosil i dlaczego skasowano moj powyzszy post?

Widac ze czasy swietnosci frazir'a (2000/2001) dawno sie skonczyly.

Re GoW -gra swietna.

13.05.2018 15:13

Wątków: 35 | Odpowiedzi: 994

Gra przekapitalna

zdecydowanie najlepszy tytuł od wielu wielu lat jak dla mnie. Pomimo iż jestem maniakalnym fanem poprzednich odsłon to tutaj odnalazłem się jak ryba w wodzie. Absolutnie nic nie zjebali tak jak niektórzy twierdzą (zapewne Ci, którzy pograli na YT). Wręcz przeciwnie wszystko tutaj jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach a półotwarty świat to strzał w 10 bo gra wygląda przez to fenomenalnie i nie nuży ciągłym schematem krzaczek drzewko (popatrzcie sobie na gameplaye z nadchodzącego Days Gone). Gra się w to naprawdę wybornie i ciężko się oderwać od ekranu. Graficznie jest dla mnie nieco wyżej niż U4 i do tego lata na prosiaku w 50-60 fps przez większość czasu co robi robotę szczególnie przy walkach. Jeśli o samą walkę chodzi to jest cud, miód i orzeszki. Przez wprowadzone zmiany zyskała ona więcej taktycznego sznytu - trzeba kombinować i czasami nieźle się napocić szczególnie na wysokich poziomach trudności. Cała ta relacja ojciec-syn kompletnie nie przeszkadza (wręcz przeciwnie fajnie się obserwuje rozwój tej relacji) a Atreus i jego łuk jest świetnym elementem walk (na początku wydawało mi się to zbędne ale później jak już się podpicuje łuk i zbroje młodego to potrafi to mocno przeważyć szalę zwycięstwa w niejednym starciu na naszą korzyść). Na chwilę obecną mam zaliczoną główną oś fabularną ale i tak nie mogę się oderwać od dalszej eksploracji świata w celu ulepszenia broni i pancerza aby móc zmierzyć się z największymi kozakami czyli np. wszystkimi Valkiriami. Dla mnie gra dekady i zdecydowane 10/10.

Ryzen 7 1800x@3,9 Ghz, Crosshair 6 Hero, G.Skill 16GB 3200Mhz Cl16, SSD 250 + 120 GB, HDD 15TB, MSI GTX1060 6GB GamingX, Antec Edge 650W, Thermaltake Armor+, PS4 Pro, PS Vita

17.09.2018 13:27

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

Pograłem (aktualnie jestem w świecie mgly) i prawdę mówiąc mam mieszane uczucia. To pierwszy GoW, którym jestem znudzony. Mam alergię na sandboxy, a to najgorsza jego forma. Tzn biega się w kółko po tych samych miejscach, ale żeby jeszcze dodatkowo to obrzydzić trzeba zapamiętać drogę prowadzącą do i z danych lokalizacji. I wszędzie jakieś pierdoły do kolekcjonowania. Assassin Creed z nowym bohaterem Ikona: zange
Co jeszcze mi się nie podobało:
Kto tu pisał fabułę? Kratos jakby nigdy nic pojawia się w nowym świecie, w którym (po raz kolejny) traci swoje moce i musi je zdobywać od nowa. Skąd się tu wziął/czemu znowu jest słaby/kim była matka jego syna/czemu nikt ze skandynawskiego panteonu bogów po prostu go nie wprasuje w ziemię? Takich pytań jest mnóstwo i scenarzyści na nie nie odpowiadają. Dodatkowo ssie motywacja. Myslałem, że ta urna to będzie pretekst do tego żeby Kratos z synem ruszyli razem, ale po chwili wydarzy się coś istotnego, co nada im nowy cel. A oni tę urnę niosą i niosą, jak Frodo i kompania.
Gra totalnie nie ma p....cia poprzednich części. Tamte były spektakularne. Zwłaszcza GoW3. Nowy God jest w porównaniu z tym letni. Brakuje bossów (jeden Baldur + dwóch braci to za mało). Brakuje rozmachu. W kółko tłuczemy to samo tylko w różnych kolorach. W pewnym momencie odblokowujemy ikoniczne ostrza chaosu i robimy to tylko po to żeby się przekonać, że... są słabe. Dodatkowo kamera jest ustawiona tak, ze właściwie nie da się ich sensownie używać, bo guzik widać co dzieje się do okoła Kratosa.
Różnorodność światów jest jedną wielką ściemą, skoro świat ognia to tylko arena do lania kolejnych zestawów przeciwników, a świat mgły to respawnowany labiryncik. Po tym jak zobaczyłem komnatę do podróży między światami myślałem, że to będzie ogromne. A jest bida aż piszczy. I jeszcze dostaliśmy grind jak w MMORPG Ikona: helpme
Co mi się (dla odmiany) podoba.
Skoro Kratos nie ejst już Kratosem, ale barbarzyńcą z toporem, to trzeba Sony oddać, że fajnie przygotowali mechanikę walki pod tę konkretną broń.
Relacje z synem kompletnie mnie nie drażnią, mimo że tego się najbardziej obawiałem.Jedyne co mi się nie podobało to zbyt gwałtowne nastawienia młodego do otaczającego świata. Pomysł z zachłyśnięciem się mocą (w stylu Anakina) był super, ale nie tak zero-jedynkowo. I co się po chwili stało? Znowu jest już grzecznym chłopcem?
Przez większość czasu dobrze mi się grało, ale po GoW spodziewałem się jednak więcej. Opadu szczeki. A tego tu nie ma.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.09.2018 13:42

Wątków: 280 | Odpowiedzi: 13773

yeap, w większości się zgadzam, aczkolwiek nie ze wszystkim, ale swoje dyrdymały na ten temat zmieściłem już w wątku konsolowym więc nie będę sie powtarzał. Od tych wszystkich ocen 9/10 i 10/10 w netach tak średnio imo pasuje odjąć z 1-2 oczka, w zależności co nam bardziej a co mniej pasuje.

PS4 Pro | PS VR | X360 | Nexus 4 | LG G Pad 8.3 | Intel i5-6500, Kingston 16 GB RAM DDR4 2133MHz CL14, EVGA GeForce GTX 960 4 GB, ASRock H110M-DGS | SSD + HDD | i inne bzdury | kto to czyta...

18.09.2018 10:12

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

A gdzie ten wątek?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

18.09.2018 10:37

Wątków: 280 | Odpowiedzi: 13773

serio? Ikona: sarcastic to ty nie masz boada filtrowanego wg ostatnich odpowiedzi w wątkach, by o linka pytać? Ikona: ;)
http://www.frazpc.pl/b/304451/last#last-post Ikona: :P


a moje dyrdymały o GoW pisałem bezpośrednio tutaj, bo to chwilę temu była i za długo by było szukania pośród moich tam przymulających wrzutek:
http://www.frazpc.pl/board/odp/304451/6539264
Ikona: :P

PS4 Pro | PS VR | X360 | Nexus 4 | LG G Pad 8.3 | Intel i5-6500, Kingston 16 GB RAM DDR4 2133MHz CL14, EVGA GeForce GTX 960 4 GB, ASRock H110M-DGS | SSD + HDD | i inne bzdury | kto to czyta...

19.09.2018 09:53

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 29730

Hmm

Tylko śledzone/ulubione Ikona: ;) Dzięki.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.