Belgia walczy z hazardem, czyli ... loot boxami w grach

Daniel Górecki, 2017-11-22 13:56 | Źródło |

Loot Boxy to ostatnio bardzo popularny element gier, który trafia nawet do gier nastawionych na rozgrywkę dla jednego gracza. Ostatnie zamieszania z mikrotransakcjami i skrzyniami z łupem w grach sprawiły jednak, że sprawą zainteresowały się władze europejskich krajów.

I tak, belgijska Komisja ds. Gier zadeklarowała, że gry takie, jak Overwatch czy Star Wars Battlefront 2, za sprawą skrzyń zawierają w sobie mechanizm hazardu, który jest niebezpieczny dla dzieci. "Łączenie hazardu z grami to ogromne zagrożenie dla psychiki, zwłaszcza u młodych graczy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez belgijskiego ministra sprawiedliwości, Koena Geensa. Komisja ds. Gier podkreśla, że mieszanie pieniędzy i uzależnienia to hazard, a właśnie z takim mechanizmem mamy tu do czynienia. Jak z kolei wykazują badania firmy analityczne SuperData, aż 55% graczy w Wielkiej Brytanii w wieku od 25 do 34 lat przechodzi z wirtualnego hazardu do hazardu opartego o prawdziwe pieniądze. Tak więc niewinne na pierwszy rzut oka loot boxy z Overwatch, które zawierają kosmetyczne przedmioty do personalizacji postaci, mogą rodzić poważne konsekwencje w przyszłości.   

Władze Belgii chcą zakazać skrzyń z łupem w grach w całej Europie, ale zdają sobie sprawę, że wymagać będzie to czasu i porozumienia z innymi krajami. Sprawie przyglądają się także Holandia i brytyjski parlament, a Belgia może zyskać także przychylność Francji, ponieważ senator tego kraju, Jerome Durain, w liście do ARJEL (organ regulacji ds. gier online) podkreślił zagrożenie płynące ze skrzyń, które wprowadzają model pay-to-win, jako przykład podając Star Wars Battlefront 2. Durain nie proponuje na razie konkretnych rozwiązań, ale rozmawiał w tej sprawie już między innymi z Sekretarzem Stanu ds. Cyfrowych, organizacjami konsumenckimi, organizacjami gier wideo oraz organizacjami e-sportowymi. Podkreślił, że Francja powinna podjąć stosowne środki przeciw takim praktykom wydawców.  

Problem dostrzegany jest także poza Europą i przedstawiciel Demokratów w Izbie Reprezentantów na Hawajach, Chris Lee, także postanowił przyjrzeć się temu zagadnieniu. Na specjalnej konferencji prasowej  zapewnił, że zamierza chronić obywateli przed zagrożeniem płynącym z mikrotransakcji. Jak słusznie zauważył, dotychczas tego typu mechanizmy stosowane były głównie w mobilnych darmowych grach, a teraz stają się powszechne w grach AAA za pełną cenę. Lee określił Star Wars Battlefront 2 jako sieciowe kasyno, które stanowi "pułapkę" dla graczy.

Co z tego wyniknie? Będziemy przyglądać się sprawie, a do tego czasu miejmy nadzieję, że zamieszanie wokół loot boxów skończy się korzystnie dla graczy.

overwatch-loot-boxes

Tagi: gry wideo, zakaz, Belgia, hazard, loot boxy, skrzynie z łupem, Battlefront II, Ovetwatch,

Komentarze (6)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

22.11.2017 15:48

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 8309

nom czytalem

slecze temat bardzo uwaznie.

Mam nadzieje ze wjebia im kary za ten szit i sie skoncza te jebane boxy.

Oculus Rift +2700x@4250ghz +Asus Crosshair VII+Team Group Dark@3533c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

22.11.2017 15:59

Wątków: 141 | Odpowiedzi: 3873

hm

czlowiek mysli ze po dlc nic gorszego nei wymysla a tu prosze, gownotransakcje w gownoskrzyniach w gownomatchmakingu activion patented. Great.

Przewrotność losu nie zna granic.

22.11.2017 16:07

Wątków: 6 | Odpowiedzi: 191

Nie wiem jak się z tym czuję. Z jednej strony jestem przeciwko regulacjom we wszelkiej formie, z drugiej strony bez tego ten rak którym są mikrotranakcje, loot-boxy i inne gówna będzie się rozrastać bo się to po prostu opłaca. Jakby jeszcze zbanowali pre-ordery i early-access to byłbym za.

22.11.2017 16:28

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 8309

mikrotranzakcje

ok sa ale nie za tak zle jak jebane boxy..
Cchce sobie kupic powiedzmy skina na postac czy tam guna danego typu. Place mam. A nie kurwa chce tego skina i z moim rng musze kupic chuj wie ile boxow aby 'siadlo'

W destiny kompletnie nei przeszkadzaja mi ani nikomu z gildi mikrotranzakcje sa ale nie wciskane na chama.


Early access gto jest kurwa rak tego nie powinno byc.
A pre ordery powinny byc platne z gory to by ludzie sztucznie nie preorderowali szitu.

Oculus Rift +2700x@4250ghz +Asus Crosshair VII+Team Group Dark@3533c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

23.11.2017 03:58

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 209

spory problem jest w ruletkami i obstawianiem meczy poprzez skiny z takich gier jak h1z1 czy csgo; masa dzieciakow 12-16 lat bierze w tym udzial a hazard niby od 18, co wiecej w polsce jest niby dosc surowo karane jezeli ktos sie reklamuje czy wciaga w to nieletnich ale efektu nie widac Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2017 13:09

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 48

Belgijska komisja dopiero ZACZELA prace w tej kwestii. Do deklarowania czegokolwiek jeszcze daleko.
https://www.pcgamesn.com/star-wars-battlefront-2/battlefront-2-loot-box-gambling-belgium-gaming-commission

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.