Tatuaż pozwala kontrolować smartfona

Krzysztof Żołyński

2016-08-17 11:41

smartfon tablet touchpad

Microsoft Research wspólnie z MIT Media Lab stworzyli „inteligentny” tatuaż, który może być stosowany jako touchpad obsługujący smartfon lub tablet. Dodatkowo potrafi udostępniać dane za pośrednictwem NFC, albo tylko ciekawie wyglądać zmieniając kolory i migając diodami.  

Intel prezentuje gogle VR z elementami AR - projekt Alloy

Kamil Pieczonka

2016-08-16 21:06

Intel VR gogle

Dzisiaj rozpoczęła się konferencja Intel Developer Forum, która jak co roku ma miejsce w San Francisco, a która daje nam zawsze wgląd w nadchodzące plany Intela. Tym razem firma postawiła kolejny raz na technologię RealSense, którą udało się powiązać z bardzo modnymi ostatnio skrótami VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rzeczywistość rozszerzona). Projekt Alloy to nic innego jak kolejne gogle VR, które jednak mają kilka poważnych zalet nad innymi produktami np. od HTC czy Oculusa. Jest to też w tej chwili tylko demo technologiczne, które zostanie udostępnione w przyszłym roku wszystkim chętnym na bazie licencji open source.

Bezpieczeństwo w nowoczesnej bankowości

Kamil Pieczonka

2016-08-10 08:15

SpyShop

bezpieczeństwo NFC hakerzy

Polski sektor bankowości szybko się rozwija, a wdrażanie nowoczesnych technologii idzie w parze z dbałością o bezpieczeństwo. Sposoby przechwytywania danych bankowych stają się coraz bardziej profesjonalne, a zatem i metody ochrony muszą być dostosowane do postępu w kradzieży informacji. Owszem, najczęściej atakowani są klienci – bo, głównie z powodu nieświadomości i naiwności, przestępcy stosunkowo łatwo mogą uzyskać nieautoryzowany dostęp do ich kont (np. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania przesyłanego w specjalnie spreparowanych e-mailach czy stosując celowane ataki socjotechniczne, często połączone z phishingiem). Jednocześnie nasila się jednak inne groźne zjawisko – przestępcy coraz częściej decydują się na bezpośrednie zaatakowanie banku.

Viveport - wirtualny sklep dedykowany HTC Vive

Daniel Górecki

2016-08-08 10:31

HTC VR wirtualna rzeczywistość

HTC Vive to wciąż relatywnie nowy produkt, co oznacza, że wybór aplikacji na te gogle wirtualnej rzeczywistości, które są w stanie w pełni wykorzystać potencjał tej technologii, nie jest jeszcze największy. Mamy jednak dobrą wiadomość dla użytkowników tego headsetu, ponieważ HTC zdecydowało się na wystartowanie z  Viveport, czyli sklepem dedykowanym materiałom VR.

Intel przygotowuje moduł z kamerkami do HTC Vive

Daniel Górecki

2016-08-05 10:44

Intel kamerka wirtualna rzeczywistość

Wygląda na to, że wirtualna rzeczywistość będzie istotnym elementem w trakcie Intel Developer Conference, które odbywa się w połowie miesiąca. Pracujący dla Intela inżynier Dimitri Diakopoulos  ujawnił zdjęcie HTC Vive z przytwierdzonym modułem zawierającym 6 kamerek, które prawdopodobnie posłużą do wykrywania głębi i bazują na technologii RealSense

Z giełdy Bitfinex skradziono bitcoiny o wartości 61 mln USD

Daniel Górecki

2016-08-03 18:13

kradzież hakerzy giełda

Z giełdy Bitfinex skradziono ok. 120 tysięcy bitcoinów, których wartość to obecnie 61 mln USD. Te zniknęły z kont użytkowników na skutek ataku hakerów , a wywodząca się z Hongkongu giełda szybko zawiesiła swoją działalność i rozpoczęła własne śledztwo w tej sprawie.

Uber ma inwestować 500 mln USD we własny serwis mapowy

Daniel Górecki

2016-08-01 14:08

Google Maps mapy inwestycja

Serwis mapowy od samego początku był dla Uber kluczowym elementem, ponieważ cały ich biznes w bardzo dużym stopniu na nim polega. Brak własnego rozwiązania w tym zakresie sprawia, że Uber musi polegać na usługach dostawczych przez zewnętrzne podmioty, w tym wypadku Google Maps. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że firma zamierza uniezależnić się od Google i inwestuje 500 mln USD we własny globalny system map.

WD i Toshiba opracowali pierwsze 64-warstwowe pamięci 3D NAND

Daniel Górecki

2016-07-28 11:08

SSD dysk Toshiba

W ubiegłym roku zanotowaliśmy przejście z 32- do 48-warstowych pamięci, natomiast teraz Western Digital zapowiedziało, że wraz z Toshibą udało mu się opracować pierwsze  na świecie 64-warstwowe kości pamięci 3D NAND, co powinno przynieść spory przełom w zakresie tej technologii, owocujący jeszcze pojemniejszymi i tańszymi dyskami SSD.

Verizon wykupuje Yahoo za 4,8 mld USD

Daniel Górecki

2016-07-25 17:22

cena Yahoo Flickr

Po miesiącach niepewności oraz negocjacji Yahoo w końcu udało się znaleźć kupca, którym został amerykański operator telekomunikacyjny Verizon. Ten pod koniec ubiegłego roku zdecydował się już na przejęcie innego internetowego giganta, który także ma swoje lata świetności za sobą, a mianowicie AOL, które wykupione zostało za 4,4 mld USD.

Chffr - przyczyń się do rozwoju samojeżdżących samochodów

Kamil Pieczonka

2016-07-24 13:28

Android aplikacja George Hotz

Chffr to skrót od zwrotu chauffeur, który oznacza szofera. Aplikacja o tej samej nazwie została stworzona przez firmę Comma.ai założoną przez George'a Hotz'a, znanego między innymi z tego, że złamał zabezpieczenia PlayStation 3 i iPhone'a, a ma ona służyć rozwojowi samojeżdżących (self-driving) samochodów. Comma.ai można nazwać małym startupem, a z racji tego, że nie zatrudnia całych tabunów ludzi, musi gromadzić dane w inny sposób, właśnie przy pomocy aplikacji Chffr. W tej chwili jej funkcjonalność jest ograniczona do rejestracji naszych przejazdów (może służyć jako rejestrator samochodowy) i zbierania informacji o naszym zachowaniu za kierownicą w kontekście sytuacji na drodze.

SoftBank i Honda pracują nad autami, które przeczytają emocje

Daniel Górecki

2016-07-22 14:00

Honda Technologia robot

Japoński gigant telekomunikacyjny SoftBank w ostatnim czasie jest nad wyraz aktywny i po tym jak firma wykupiła ARM za 24 mld GBP, tym razem postanowiła połączyć siły z producentem aut Honda. Owocem tej współpracy ma być technologia, która pozwoli przyszłym samochodom Hondy rozmawiać z kierowcami oraz odczytywać ich emocje.

SpaceX szykuje się do lotu Falcona Heavy

Kamil Pieczonka

2016-07-20 22:55

SpaceX Elon Musk Falcon 9

SpaceX w tym roku utrzymuje nadal bardzo wysokie tempo i dwa dni temu odbył swój 7. lot w ciągu siedmiu miesięcy tego roku, a warto też dodać, że był to kolejny udany start, który dostarczył zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (misja CRS-9). Nie oznacza to jednak, że kosmiczny gigant zamierza zwalniać tempo, a wręcz przeciwnie jeszcze w tym roku firma planuje 10 misji kosmicznych, w tym planowany na listopad lot Falcona Heavy, czyli najmocniejszej obecnie dostępnej rakiety nośnej, na która składa się po prostu 3 moduły Falcon 9. Co więcej, SpaceX zamierza też przy tej okazji wylądować wszystkimi trzema modułami na ziemi.

Naukowcy opracowali pamięć o rekordowej gęstości zapisu

Daniel Górecki

2016-07-20 15:47

pamięć dane naukowcy

Zapotrzebowanie na coraz pojemniejsze pamięci sprawia, że naukowcy próbują znaleźć jakieś nowe rozwiązania w tym zakresie i zespołowi z holenderskiego Delft University of Technology udało się właśnie pobić rekord gęstości zapisu danych. Co najciekawsze w tym przypadku, stworzyli oni pamięć o pojemności jednego 1 KB na miedzianej powierzchni o wymiarach 96 nm na 126 nm, gdzie w każdym z 8 tysięcy bitów zero lub jedynkę reprezentuje położenie pojedynczego atomu chloru.

Wyniki finansowe Microsoftu - chmura w górę, telefony w dół

Daniel Górecki

2016-07-20 12:00

Microsoft raport chmura

Microsoft opublikował właśnie swój raport finansowy za drugi kwartał tego roku, a wyniki firmy za ten okres bardzo dobrze pokazują na jakich aspektach koncentruje się ona pod okiem Satyi Nadelli. Usługi związane z chmurą zaliczyły bowiem najmocniejszy kwartał w historii firmy, a biznes telefonowy wciąż notuje spadki.

Niemcy planują wymóg czarnych skrzynek w samojezdnych autach

Daniel Górecki

2016-07-19 14:00

bezpieczeństwo Niemcy samochody

Samojezdne samochody już niedługo mogą posiadać czarne skrzynki, które będą rejestrować szczegóły wypadków, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samolotów. Taką propozycję przedstawił niemiecki minister transportu, Alexander Dobrindt – ta obowiązywać miałaby na terenie naszych zachodnich sąsiadów, ale podobne wymogi mogą być wprowadzone także w innych krajach.


GeekWeek poleca