Wiceprezes Samsunga aresztowany w związku ze sprawą korupcyjną

Daniel Górecki

2017-02-17 09:41

Samsung skandal Korea Południowa

Trudno uznać tę informację za zaskoczenie, ponieważ koreańska  prokuratura wystąpiła o nakaz aresztowania Lee Jae-yonga (znanego też jako Jay Y. Lee) już w połowie stycznia, ale teraz stało się to faktem. Ten teoretycznie pełnił funkcję wiceprezesa w Samsung Electronics, jednak w praktyce od 2014 roku sprawuje władzę w koncernie, bo jego ojciec, a zarazem prezes firmy, Lee Kun-hee, nie jest w stanie samodzielnie zarządzać po ataku serca.

Toshiba sprzeda większość swojego segmentu pamięci

Daniel Górecki

2017-02-15 12:30

Toshiba sprzedaż rezygnacja

Nie jest żadną tajemnicą, że sytuacja finansowa Toshiby w ostatnich latach wygląda źle, żeby nie powiedzieć fatalnie. Wczoraj japoński koncern zaprezentować miał swoje wyniki finansowe za okres od kwietnia do grudnia ubiegłego roku, lecz zamiast tego zwołana została konferencja, na której szef rady dyrektorów koncernu Toshiba Corp, Shigenori Shiga, poinformował o ustąpieniu ze stanowiska i przeprosił za "przysporzenie kłopotów inwestorom i udziałowcom".

UE chce zniesienia geo-blockingu w serwisach do streamingu

Daniel Górecki

2017-02-10 11:27

Unia Europejska UE streaming

Wygląda na to, że Unii Europejskiej nie podobają się nie tylko blokady regionalne na gry na platformach cyfrowych typu Steam, ale także geograficzne blokowanie (geo-blocking) w internetowych serwisach do streamingu. Obecnie takie serwisy, jak np. Netflix, Amazon Prime czy Apple Music uniemożliwiają nam korzystanie z nich poza naszym rodzimym krajem.

Sony prezentuje sensor CMOS z opcją nagrywania w 1000 kl./s

Daniel Górecki

2017-02-08 12:00

smartfony Sony slo-mo

Sony ujawniło nowy sensor do aparatów, który pozwoli naszym smartfonom nagrywać naprawdę imponujące filmiki. Mowa tu o 3-warstowej matrycy CMOS, która wspiera kręcenie wideo w 1000 kl./s przy rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli), czyli ok. 8-razy szybciej niż konkurencyjne rozwiązania.

ASUS i Philips podejrzewane o manipulowanie cenami

Daniel Górecki

2017-02-03 08:27

Asus Pioneer ceny

Komisja Europejska wszczęła wczoraj kilka postępowań w sprawie niekorzystnych dla konsumentów praktyk w handlu internetowym. Jedno z nich dotyczy takich znanych firm technologicznych, jak ASUSDenon & MarantzPhilips Pioneer, które podejrzane są o manipulowanie cenami poprzez ograniczenie sklepom internetowym działającym na terenie Europy możliwości ustalania własnych cen detalicznych.

Dron GoPro Karma ponownie trafia do sprzedaży

Daniel Górecki

2017-02-02 14:03

problem cena dron

Premiera pierwszego drona od GoPro nie należała do wybitnie udanych, bo szybko okazało się, że sprzęt kosztujący 799 UD (lub 1099 USD za model z GoPro Hero 5 Black na pokładzie) ma tendencje do losowej utraty zasilania w trakcie użytkowania. Tym samym po tym, jak sprzedano ok. 2500 sztuk tego urządzenia, producent zmuszony był ogłosić program zwrotu i wstrzymać sprzedaż aż do rozwiązania problemu.

SatRevolution planuje budowę fabryki satelitów

Kamil Pieczonka

2017-02-01 08:00

SatRevolution

fabryka plany produkcji satelity

SatRevolution planuje kolejne misje. Wrocławianie umieszczą na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnią gromadzone przez nie dane za pośrednictwem dedykowanej platformy i aplikacji mobilnych. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku.

TP-Link rozszerza ofertę kamer IP o model z głowicą obrotową

Kamil Pieczonka

2017-02-01 06:30

TP-Link

kamera IP tp-link PTZ

Kamery IP służą nam nie tylko do zabezpieczania naszego mieszkania, garażu czy biura przed złodziejami. Za ich pomocą możemy obserwować również to, co robią nasi pracownicy albo wykorzystywać je, jako elektroniczną nianię i zaglądać do pokoju dziecka. Najnowszy model w ofercie TP-Linka - NC450, dzięki wykorzystaniu obrotowej głowicy PTZ (pan/tilt/zoom) nie tylko na obserwowanie większego obszaru, ale również komunikację audio w dwie strony.

Toshiba potwierdza wydzielenie biznesu pamięci flash

Daniel Górecki

2017-01-28 12:31

SSD wd western digital

W ubiegłym tygodniu pojawiły się nieoficjalne doniesienia o możliwości wydzielenia przez Toshibę działu zajmującego się produkcją pamięci flash, a japoński koncern właśnie potwierdził ten scenariusz ustami prezesa firmy (Satoshi Tsunakawa). Przedsiębiorstwo chce zakończyć ten proces relatywnie szybko, ponieważ plan zakłada, że uda się go przeprowadzić do końca bieżącego kwartału.

Google usunęło w zeszłym roku przeszło 1,7 mld "złych reklam"

Daniel Górecki

2017-01-26 14:22

Google raport spam

Google opublikowało raport za ubiegły rok dotyczący spamu, botów i innych form problematycznych “reklam” w ich sieci. Jak podaje firma, w 2016 roku zmuszona była zdjąć aż 1,7 mld reklam, które naruszały ich zasady, co oznacza bardzo duży wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Dla porównania liczba ta w 2015 roku wynosiła 780 mln, w 2014 roku 524 mln, w 2013 350 mln, a w 2012 220 mln - bardzo dobrze pokazuje to jak szybko ten problem narasta.

Hugo Barra znajduje nowego pracodawcę i staje na czele Oculusa

Daniel Górecki

2017-01-26 11:00

FaceBook VR wirtualna rzeczywistość

Hugo Barra po rozstaniu z Xiaomi i powrocie do Doliny Krzemowej nie musiał długo szukać nowej pracy, ponieważ błyskawicznie dołączył do drużyny Facebooka. Zdaje się więc, że musiał już wcześniej mieć załatwioną nową posadę i to był zapewne główny powód odejścia od chińskiego producenta.

JDI zapowiada elastyczne ekrany LCD do zakrzywionych smartfonów

Daniel Górecki

2017-01-26 10:00

LCD wyświetlacz elastyczny ekran

Co prawda coraz więcej producentów smartfonów przerzuca się ostatnio na OLEDy, ale spora część wciąż polega na technologii LCD. Japan Display Inc. (JDI) stara się więc, by tego typu wyświetlacze nie odstawały pod względem innowacyjności od konkurentów, dlatego też zapowiedziało właśnie nowy 5,5-calowy panel  IPS LCD o rozdzielczości Full HD, który można wyginać na podobnej zasadzie jak ekrany OLED od Samsunga i LG.

Samsung planuje rozpocząć produkcję w 7 nm na początku 2018 roku

Daniel Górecki

2017-01-25 12:00

proces technologiczny Technologia produkcja

Samsung opracował już 10 nm proces technologiczny i rozpoczął produkcję z wykorzystaniem tej technologii w listopadzie ubiegłego roku, a 14 nm proces tym samym zostanie przesunięty do sprzętu ze średniej półki. Koreański gigant nie marnuje jednak czasu i już szykuje się do kolejnego dużego kroku w tym zakresie.

Ostatnie wyniki finansowe Samsunga lepsze od zakładanych

Daniel Górecki

2017-01-24 15:00

finanse wyniki finansowe układy scalone

Samsung spodziewał się, że jego zysk operacyjny w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniesie 7,8 mld USD, ale okazuje się, że pomimo skandalu z Note 7 koreańskiemu gigantowi udało się uzyskać nawet lepszy wynik. W ostatnim kwartale 2016 roku firma uzyskała bowiem 7,9 mld USD zysku operacyjnego, czyli aż o 50% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku, a oznacza to także najlepszy kwartał firmy od przeszło 3 lat.

Toshiba może wydzielić swój biznes pamięci NAND flash

Daniel Górecki

2017-01-20 11:30

Toshiba potwierdziła, że rozważa możliwość wydzielenia swojego biznesu związanego z pamięcią NAND flash i utworzenie z niego osobnej firmy, która powiązana byłaby z firmą matką. Jak na razie nie podjęto jeszcze żadnych wiążących decyzji (przynajmniej nie ogłoszono ich oficjalnie), ale japoński producent potrzebuje pieniędzy i w związku z tym nieoficjalne doniesienia sugerują, że może sprzedać udziały z nowego podmiotu firmie Western Digital lub innemu inwestorowi.


GeekWeek poleca