10 nm od Intela dopiero w 2017 roku

Kamil Pieczonka

2015-02-05 18:36

Intel Skylake premiera

Przez ostatnie prawie 50 lat Intel nie miał większych problemów aby podążać za prawem Moore'a i podwajać liczbę tranzystorów w procesorach co 18-24 miesiące. Jednak im dalej w las tym docieramy do granic możliwości krzemu i kolejne, coraz mniejsze wymiary technologiczne sprawiają sporo problemów. Tak na przykład jest z wymiarem 14 nm, który miał być masowo stosowany już w zeszłym roku, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło z racji małego uzysku sprawnych układów z krzemowego wafla. Procesory bazujące na architekturze Broadwell i Skylake wykonane w 14 nm pojawią się na masową skalę dopiero w tym roku, a na wymiar 10 nm przyjdzie nam poczekać jeszcze przynajmniej 2 lata.

Plany wydawnicze Intela na 2015 rok - Broadwell i Skylake razem

Kamil Pieczonka

2015-02-01 12:16

broadwell roadmap nowe procesory

Serwis VR-Zone opublikował rzekomy plan wydawniczy Intela na 2015 i początek 2016 roku. Znajdziemy tam zarówno procesory dla entuzjastów, komputerów domowych oraz mobilnych, a także niewielkich urządzeń typu nettopy. Okazuje się, że najbardziej nas interesujący plan wydawniczy dla platformy domowej będzie miał aż dwie nowe premiery w tym roku, procesorów Broadwell i Skylake, oba wykonane w wymiarze technologicznym 14 nm.

Stacjonarne układy Bristol Ridge zastąpią APU Kaveri w 2016 roku

Daniel Górecki

2015-01-28 11:00

CPU AMD APU

Jak wynika z ostatnich doniesień, w tym roku nie doczekamy się stacjonarnych wersji APU z rodziny Carrizo i AMD szykuje w zamian odświeżone układu Kaveri, które mają nosić nazwę kodową Godavari. Najnowsze przecieki rzucają jednak nieco światła na desktopowego następcę Kaveri, jednak w tym wypadku będziemy musieli uzbroić się w sporo cierpliwości, ponieważ ten nadejść ma dopiero w 2016 roku.

AMD szykuje procesory Summit Ridge bazujące na architekturze Zen

Daniel Górecki

2015-01-27 15:00

procesory układy ZEN

Nowe układy APU to nie jedyny ostatnio projekt AMD, bo wiadomo także, że firma pracuje nad nowymi wydajnymi procesorami, które w końcu zastąpią na rynku wysłużone już modele FX. W sieci pojawiły się właśnie doniesienia na temat procesorów znanych pod nazwą kodową „Summit Ridge”, które bazować będą na 14 nm architekturze „Zen”.

AMD publikuje wyniki finansowe za ubiegły rok

Daniel Górecki

2015-01-22 12:00

karty graficzne raport wyniki finansowe

Intel zaprezentował niedawno swoje najnowsze wyniki finansowe chwaląc się rekordowymi liczbami, a Nvidia również nie ma w ostatnim czasie powodów do narzekań i notuje bardzo dobre kolejne kwartały. Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku ich największego rywala, czyli AMD, które także udostępniło swój raport finansowy za czwarty kwartał i cały ubiegły rok.

Trzech wiceprezesów opuszcza AMD

Daniel Górecki

2015-01-14 08:15

CEO zwolnienia wiceprezes

W AMD mocno zawrzało po najnowszych roszadach kadrowych pani prezes Lisy Su (na zdjęciu poniżej), ponieważ z firmą pożegnać musiało się aż trzech wiceprezesów pełniących kluczowe dla koncernu role. Jest to kolejny krok w planie restrukturyzacyjnym Advanced Micro Devices po tym, jak w zeszłym roku zwolniono 7% pracowników.

APU z rodziny Carrizo bez desktopowych wariantów

Daniel Górecki

2015-01-11 10:51

notebooki Carrizo-L

AMD nie zaznaczyło wyraźnie swojej obecności podczas tegorocznej edycji targów CES, ale oprócz informacji na temat nowych monitorów z technologią FreeSync, amerykański koncern ujawnił w tym tygodniu także nieco szczegółów odnośnie nadchodzących APU z rodziny Carrizo oraz Carrizo-L. Co ciekawe, serwisowi TechReport udało się dowiedzieć, że seria Carrizo w ogóle nie jest planowana w desktopowych wariantach i na rynku rywalizować będzie tylko z układami Broadwell-U.

Intel wypuszcza nowe procesory z rodziny Broadwell

Daniel Górecki

2015-01-05 20:56

laptopy Core CES 2015

Co prawda pierwsze procesory Intela z rodziny Broadwell zadebiutowały wraz z serią Core M, ale koncern właśnie zapowiedział wydajniejsze układy piątej generacji Intel Core o TDP wynoszącym 15W i 28 W (4.5W w przypadku Core M) skierowane do laptopów, mobilnych stacji roboczych, urządzeń 2 w 1 oraz komputerów all-in-one.

Darmowa gra z procesorami AMD

Kamil Pieczonka

2014-12-18 15:34

AMD

promocja AMD FX Thief

Dziś startuje najnowsza promocja firmy AMD, w ramach której do wybranych procesorów dołączana jest bezpłatnie pełna wersja wybranej gry. Objęte nią są modele AMD Serii A10 zarówno z najnowszej generacji Kaveri (AMD A10-7850K, A10-7800, A10-7700K), jak i z rodziny Richland (A10-6800K, A10-6790K, A10-6700), a także po raz pierwszy wszystkie procesory AMD FX z Serii 6000 i 8000. Tak jak dotychczas firma AMD postanowiła oddać wybór gier w ręce klientów i dzięki temu każdy nabywca ww. produktów może otrzymać bezpłatnie jeden z 4 tytułów.

Wideo newsy FrazPC.pl - odcinek 129.

Kamil Pieczonka

2014-11-24 21:00

Microsoft Samsung Sony

Uff w tym tygodniu również się udało wrócić z newsami, a w nich podsumowanie pierwszego roku konsoli nowej generacji, kilka słów o GTA 5 na te właśnie konsole, a także o grach Dragon Age: Inkwizycja oraz This War of Mine, za którą odpowiada polskiego studio 11bit Studios. Mamy też kilka aktualizacji dla promocji AMD oraz nową ofertę Intela, który wspólnie z producentami płyt głównych, zwraca żywą gotówkę za zakup swojego sprzętu. Na rynku urządzeń mobilnych też się sporo dzieje, Corning prezentuje szkło Gorilla Glass 4 (oczywiście, jeszcze wytrzymalsze niż poprzedniej wersji ;-)), Samsung mówi o elastycznych ekranach OLED i planuje przyśpieszyć wewnętrzną pamięć w swoich produktach dzięki zastosowaniu interfejsu UFS 2.0, a Microsoft chwali się sprzedażą 50 milinów Lumii... od początku ich pojawienia się na rynku, czyli przez 2 lata. Na koniec jeszcze ciekawe tablety - Nokia N1 i Jolla Tablet oraz napędzana ciekłym wodorem - Toyota Mirai. Zapraszamy do oglądania!

AMD zapowiada układy APU z rodziny Carrizo

Daniel Górecki

2014-11-21 09:03

AMD

komputery SoC tablety

Firma AMD na wczorajszej konferencji „Future of Compute” zaprezentowała swoje plany na 2015 rok dotyczące układów APU. Koncern zapowiedział, że w przyszłym roku doczekamy się wydajnych procesorów o nazwie kodowej „Carrizo” (dedykowanych komputerom stacjonarnych oraz notebookom) oraz tańszych układów  SoC klasy mainstream - „Carrizo-L”.

Fabrycznie podkręcone systemy der8auer od Casekinga

Kamil Pieczonka

2014-11-20 15:51

Caseking

chłodzenie wodne zestawy komputerowe CaseKing

Kilka dni temu firma Caseking zaprosiła nas i kilkudziesięciu dziennikarzy z całej Europy na prezentację swoich nowych zestawów komputerowych, którymi tworzą swego rodzaju nowy rynek. Przy współpracy z najlepszym niemieckim overclokerem, Romanem "der8auer" Hartungiem stworzono trzy komputery, których głównym rozróżnieniem jest liczba zamontowany kart graficznych GeForce GTX 980. Roman odpowiada nie tylko za projekt i złożenie każdego zestawu, ale również za fabryczne podkręcenie zarówno procesora jak i GPU. 

Procesory Intel Skylake opóźnione do jesieni przyszłego roku?

Daniel Górecki

2014-11-04 12:00

opóźnienie obsuwa przesunięcie premiery

Pierwsze procesory Intela z rodziny Skylake miały według pierwotnych planów zadebiutować na rynku na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku, jednak jak wynika z najnowszych przecieków, na kolejną generację układów „Niebieskich” przyjdzie nam poczekać trochę dłużej.

Intel manipulował benchmarkami Pentiuma 4? Jest pozew zbiorowy

Daniel Górecki

2014-11-03 11:00

testy benchmarki manipulacje

Były takie czasy, kiedy procesory Intela nie dominowały na rynku tak jak obecnie i AMD stawiało „Niebieskim” naprawdę solidny opór. Co więcej, układy z rodziny Athlon były naprawdę godnym rywalem, co w okresie od 2000 do 2002 roku skłonić miało Intela nawet do manipulowania wynikami benchmarków swoich procesorów z serii Pentium 4. Jak nietrudno się domyślić producent zaprzecza tym oskarżeniom, niemniej jednak będzie musiał udowodnić swoją niewinność w sądzie.

Procesory Intel Broadwell-E dopiero w 2016 roku

Daniel Górecki

2014-10-23 13:00

specyfikacja data hi-end

Intel wypuścił hi-endowe procesory Haswell-E zaledwie dwa miesiące temu, a już docierają do nas informacje na temat ich następców, czyli serii Broadwell-E. Tym razem nie są to najlepsze wieści, ponieważ według przecieków ich masowa produkcja nastąpi dopiero w pierwszym kwartale 2016 roku, więc rynkowy debiut będzie miał miejsce jeszcze później.


GeekWeek poleca