Najciekawsze zapowiedzi CES 2018

Daniel Górecki

2018-01-14 17:52

Redakcja

ARM laptop Telewizor

W tym tygodniu odbyły się targi technologiczne Consumer Electronics Show 2018, więc jak co roku przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych (naszym zdaniem) zapowiedzi z tej imprezy. CES to największe tego typu targi na świecie i w tym roku swoje nowe produkty, prototypy i rozwiązania zaprezentowało ponad 4 tysiące wystawców, a przez hale przewinęło się przeszło 184 tysiące odwiedzających. Liczyliśmy więc na prezentacje jakichś przełomowych rozwiązań, które zrewolucjonizują lub zdefiniują branżę technologiczną na lata i pod tym kątem możemy mówić o sporym rozczarowaniu, ponieważ producenci sprzętu i oprogramowania zagrali dość bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że zabrało ciekawych zapowiedzi, a my wytypowaliśmy 10, które w największym stopniu przykuły naszą uwagę.

IFA 2015 - najciekawsze produkty zaprezentowane na targach

Daniel Górecki

2015-09-10 17:00

Redakcja

Samsung Gear S2 Sony Xperia Z5 Premium

Targi IFA 2015 możemy uznać za zakończone, koncerny zapowiedziały i zaprezentowały już swoje nowe produkty, które wkrótce powinny wylądować na sklepowych półkach. Trzeba przyznać, że tegoroczna edycja raczej nie zapisze się w historii jako wybitnie przełomowa i w sumie ze świecą szukać tu rewolucyjnych technologii, które lada dzień odmienią nasze życie. 

Wirtualna rzeczywistość w natarciu - przegląd technologii

Daniel Górecki

2015-03-18 19:55

Redakcja

wirtualna rzeczywistość opis technologii Oculus Rift

Był taki okres w latach 90., kiedy wydawało się, że wirtualna rzeczywistość będzie stanowić przyszłość gier wideo. Technologią tą zainteresowały się naprawdę duże firmy, swój czas i środki (często niemałe) zainwestowali tu tak znani producenci, jak Nintendo, Atari czy SEGA. Ponieśli oni jednak sromotną porażkę, bo pomysł nie zyskał masowej, czyli takiej na jaką liczono, popularności. Mieliśmy tu bowiem do czynienia z technologią, która wyraźnie wykraczała poza ówczesne możliwości (o czym wspominaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów), przez co gry nie zapewniały oczekiwanej imersji, a sam sprzęt był po prostu mało praktyczny (często niewygodny) i zbyt słaby, by zapewnić nam wystarczająco realistyczne wrażenia.

Największe sukcesy i porażki branży technologicznej w 2014 roku

Daniel Górecki

2015-01-29 20:26

Redakcja

Sony technologie PlayStation 4

Ubiegły rok, podobnie jak wszystkie poprzednie, zapisze się w naszej pamięci nie tylko ze względu na wielkie sukcesy technologiczne, ale i spektakularne porażki. Może i nie byliśmy świadkami narodzin jakichś przełomowych technologii czy debiutu nowatorskich urządzeń, które na zawsze zmienią oblicze rynku, bo takie wydarzenia nie dzieją się każdego roku, ale kilka produktów zasłużyło choćby na kilka słów przypomnienia.

Smartwatche w natarciu - przegląd inteligentnych zegarków

Daniel Górecki

2014-09-22 19:34

Samsung Apple Asus

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach tradycyjne zegarki straciły nieco na popularności, a to ze względu na szybki rozwój smartfonów, które skutecznie zastąpiły nam wiele urządzeń. Teraz natomiast w wielkim stylu wracają na salony i nie pełnią już tylko funkcji biżuteryjnej, ale stają się inteligentnym gadżetem, oferującym wiele ciekawych rozwiązań.

10 najciekawszych tegorocznych projektów na Kickstarterze

Daniel Górecki

2014-08-08 16:05

Redakcja

kickstarter finansowanie społecznościowe drukarka 3d

Finansowanie społecznościowe lub jak ktoś woli crowd-funding to wciąż relatywnie świeże podejście do zbierania funduszy na swój wymarzony biznes. Niemniej jednak w ostatnich latach mieliśmy już kilka bardzo spektakularnych akcji, dzięki którym udało się zgromadzić naprawdę imponujące kwoty. Wymienić tu można choćby smartwatch Pebble, konsolę OUYA czy film The Veronica Mars Movie Project, które znajdują się w pierwszej piątce najwyżej dofinansowanych projektów serwisu Kickstarter.

10 największych sukcesów branży technologicznej ostatnich lat

Daniel Górecki

2014-03-30 19:30

FrazPC

Android ranking iPhone

Ostatnim razem zaprezentowaliśmy Wam 10 największych wpadek branży technologicznej ostatnich lat, więc teraz dla równowagi postanowiliśmy wybrać 10 największych naszym zdaniem sukcesów. Skupiliśmy się na produktach, które w znacznym stopniu odmieniły czy też nawet zrewolucjonizowały nasze codzienne życie lub okazały się po prostu ogromnym sukcesem komercyjnym. Prym wiodą tu bez wątpienia Google i Apple ze swoimi urządzeniami, ale nie zabraknie także popularnych serwisów społecznościowych, gier online czy usług typu „chmura”. Na koniec tradycyjnie już zapraszamy do komentowania.

Rzut okiem: TP-Link AV200 i AV500 - prosty sposób na sieć

Kamil Pieczonka

2012-03-31 18:00

ethernet adapter gigabit

Transmitery sieciowe co jakiś czas przewijają się w naszych recenzjach i nawet daje się zanotować mały postęp, najpierw były to proste urządzenia oferujące transfery z prędkością 200 Mbps, później doszły do tego modele wyposażone w trzy zamiast w jeden port LAN (ale nadal tylko w standardzie FastEthernet), a teraz mamy dla Was recenzje nowych produktów TP-Link, w tym zestawu oferującego transfer z prędkością 500 Mbps i wyposażonego w port LAN działający w standardzie Gigabit Ethernet. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy tą większą prędkość faktycznie da się odczuć i czy dopłata do droższego rozwiązania jest uzasadniona. Zapraszamy zatem do porównania dwóch rozwiązań firmy TP-Link w postaci zestawów transmiterów AV200 (TL-PA211) oraz AV500 (TL-PA511).

Ultrabook, czyli czym Intel chce podbić rynek

Kamil Pieczonka

2012-01-30 17:00

Lenovo Samsung Acer

Gdy niemal równo 4 lata temu, w styczniu 2008 roku, Apple pokazało po raz pierwszy MacBooka Air, mało kto chyba spodziewał się, że firma ta da zaczątek małej rewolucji, która na dobre rozkręci się dopiero w tym roku. Apple niemal wymusiło na Intelu stworzenie mniejszej, oszczędniejszej wersji Meroma, czyli procesora z serii Intel Core 2 Duo, który będzie na tyle wydajny aby zaspokoić oczekiwania użytkowników i jednocześnie na tyle oszczędny i chłodny, aby dało się go zmieścić w bardzo cienkiej obudowie i aby zapewnił długi czas pracy na nie tak znowu pojemnej baterii. MacBook Air początkowo nie okazał się przełomowym sukcesem, głównie za sprawą swojej dosyć wysokiej ceny. Rynek na propozycję Apple odpowiedział netbookami, małymi i tanimi komputerami, które jednak oferowały znacznie niższą wydajność. Ten koncept nie sprawdził się jednak w konkurencji z tabletami, a Intel który na Atomie nie zarabiał zbyt wiele i obserwując jak rynek tabletów podbija ARM, musiał coś z tym zrobić. W ten oto sposób, w maju zeszłego roku zaprezentowano pomysł na nowe, bardzo cienkie i bardzo wydajne komputery, które przyjęły nazwę Ultrabook.

Przyszłość smartfonów i tabletów - cztery rdzenie to przesada?

Kamil Pieczonka

2011-11-09 07:00

smartfon nvidia gry

Postęp jaki dokonuje się na rynku smartfonów i tabletów jest swego rodzaju ewenementem i chyba bez większego zawahania można przyznać, że z czymś takim do tej pory nie mieliśmy do czynienia. W ciągu kilku ostatnich lat, telefony komórkowe, które służyły w 99% do telefonowania i wysyłania SMSów, stały się urządzeniem, z którego korzystamy wszędzie, w domu, w pracy, w pociągu, w autobusie czy na uczelni i do tego coraz rzadziej w celu prowadzenia rozmów telefonicznych. Nie mniej jednak trzeba przyznać, że nadal jest to jeden z podstawowych środków komunikacji, z tym że i to się zmienia i rozmowy czy SMSy zastępują wiadomości zostawione na Facebooku czy Twitterze. To jednak nie wszystko, bo smartfony coraz śmielej poczynają sobie jako terminal dostępowy do Internetu, a także jako konsola do gier czy nawet jak to poniżej próbuje nam udowodnić NVIDIA, narzędzie do edycji zdjęć czy filmów. Korzystając z okazji, że dzisiaj, dokładnie o 7:00 czasu polskiego, ma swoją premierę zapowiadana już u nas Tegra 3, pozwoliłem sobie wraz z publikacją wszystkich informacji na jej temat, przyjrzeć się szerzej rynkowi smartfonów i przyszłości jaka go czeka. Nie tylko pod kątem możliwego rozwoju zastosowań, ale też kolejnych platform sprzętowych. Zainteresowanych serdecznie zapraszam do lektury.

AMD FX-8150 (Bulldozer) - Architektura i podkręcanie

Marcin Wilczak

2011-10-12 06:01

AMD procesor podkręcanie

Premiera układów AMD z rodziny Bulldozer była wielokrotnie przekładana, wreszcie jednak debiut najnowszych procesorów staje się faktem. W dniu dzisiejszym, tj. 12 października, swą rynkową premierę mają procesory o kodowej nazwie Zambezi, układy z rodziny Bulldozer dedykowane komputerom osobistym. Równocześnie na rynku pojawią się cztery nowe modele z wskrzeszonej linii FX - FX-4100, FX-6100, FX-8100 i FX-8150. Do naszej redakcji trafił najmocniejszy (i zarazem najdroższy) z debiutujących układów -  FX-8150 - który ma konkurować z bardzo udanym modelem Core i5 2500K z oferty Intela. Procesor nadal poddawany jest szeregowi testów wydajności, które opublikujemy niebawem - w międzyczasie zapraszam do lektury tekstu traktującego o architekturze najnowszych procesorów AMD oraz m.in. o podkręcaniu dostarczonego do testów układu FX-8150.  

Wszystko o NVIDIA Kal-El aka Tegra 3

Kamil Pieczonka

2011-09-20 18:28

NVIDIA

ARM smartfon nvidia

Projekt NVIDIA Kal-El to niewątpliwie jedna z najbardziej elektryzujących premier tej jesieni na rynku urzadzeń mobilnych. Fakt, wszyscy czekają na iPhone 5 i telefony z Google Android 4.0 aka Ice Cream Sandwich, ale podobnie jak w przypadku PC, tak też w przypadku tabletów i smartfonów, wiele osób przywiązuje też dużą wagę do wydajności i możliwości sprzętowych nowych urządzeń. Nie powinno zatem dziwić zainteresowanie jakie generuje wokół siebie NVIDIA dozując co chwile informacje na temat projektu Kal-El, który przyjmie rynkową nazwę Tegra 3 i prawdopodobnie już w przyszłym roku trafi do wielu urządzeń z najwyższej półki. Dzisiaj, dokładnie o 20:00 naszego czasu (embargo zostało zdjęte wcześniej z powodu przecieku na innych stronach) NVIDIA ujawniła publicznie informacje na temat architektury Kal-El, z którymi możecie zapoznać się w poniższym artykule, a jest tego całkiem sporo. Zapraszam zatem wszystkich do przyjrzenia się Tegrze 3 z bliska.

Superkomputery pomagają przewidywać pogodę

Redakcja

2011-07-04 11:19

prognoza superkomputery pogoda

Meteorologia staje się coraz bardziej zautomatyzowana i precyzyjna a wszystko to dzięki postępowi technologicznemu i superkomputerom zaprzęganym do coraz to nowszych zadań. Przygotowaliśmy dla Was tekst o tym jak zwiększają się pola badań współczesnej meteorologii, jej możliwości oraz jak komputery (i superkomputery) są w stanie wspomóc lub wręcz zastąpić człowieka zarówno podczas procesu prognozowania jak i pomiarów stanu pogody. Zapraszamy do lektury.

OnLive – pogromca komputerów i konsol?

Dawid Kosiński

2011-02-14 00:01

Gaming gry cloud computing

Gaming jest jedną z najpopularniejszych form elektronicznej rozrywki. Gdy tylko pojawiły się pierwsze komputery, zauważono ich potencjał na tej płaszczyźnie. Początkowo, z powodu ograniczeń technologicznych, amatorsko pisano bardzo proste gry typu kółko i krzyżyk, jednak z biegiem czasu pojawiały się coraz bardziej skomplikowane, coraz ładniejsze i coraz ciekawsze produkcje. Obecnie gry są dostępne na komputerach osobistych, konsolach do gier, telefonach komórkowych, odtwarzaczach multimediów, tabletach, krótko mówiąc wszędzie...

Packard Bell TS85, czyli mobilny Sandy Bridge

Dawid Kosiński

2011-01-05 07:11

laptop notebook Blu-ray

Intel jest niekwestionowanym liderem na rynku procesorów konsumenckich. Jego jednostki możemy znaleźć w komputerach stacjonarnych i mobilnych, w netbookach i w tabletach, a niebawem znajdą się również w smartphone'ach. Jak widać, w każdym możliwym segmencie rynku Intel ma swoje produkty lub zamierza je mieć. Co więcej, procesory Intela są kupowane o wiele częściej niż CPU konkurencyjnego AMD. Wiąże się to nie tylko z doskonałymi działami marketingowymi Intela, dzięki którym logo Pentium czy Core są rozpoznawane przez niemal każdego człowieka posiadającego komputer. Jest to także zasługa bardzo wysokiej wydajności, którą oferują nam komponenty tej firmy...