ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Shuttle OMNINAS KD20 - NAS dla domu i małych firm

Kamil Pieczonka

2012-09-14 12:25

RAID nas dysk sieciowy

Shuttle to firma, która do tej pory była znana głównie z produkcji swoich niewielkich komputerów typu barebone, które przy niewielkich rozmiarach, pozwalają na montaż całkiem mocnych konfiguracji. Teraz do oferty tego producenta trafia całkiem nowy produkt, czyli OMNINAS KD20. NAS, czyli Network Attached Storage lub po polsku dysk sieciowy, to nośnik danych wpinany bezpośrednio do sieci lokalnej pozwalający na bezproblemowe dzielenie się plikami między wszystkimi komputerami w sieci LAN. Obecnie urządzenia tego typu nie tylko zdobywają coraz większą popularność, ale też mają coraz więcej ciekawych funkcji i do tej grupy chce się zaliczać też produkt Shuttle.

Western Digital: dyski HDD wypełnione helem o pojemności 6 TB

Zbigniew Jezior

2012-09-14 10:23

dysk HDD western digital

Western Digital poinformował, że w przyszłym roku wprowadzi na rynek pierwsze dyski HDD wypełnione helem. Zastąpienie zwykłego powietrza atmosferycznego tym gazem ma przynieść wiele korzyści, w tym na poprawę efektywności i zwiększenie pojemności. Zastosowanie helu sprawia, że do napędzania talerzy wystarczą silniki o mniejszej mocy, co zmniejsza ogólne zużycie energii przez dysk o 23% oraz redukuje jego temperaturę średnio o 4 stopnie Celsjusza. Dodatkowo możliwa staje się modyfikacja budowy talerzy, dzięki której w 3,5-calowym dysku o typowej grubości można zmieścić o dwa talerze więcej niż w dyskach wypełnionych powietrzem.

Prognozy rynku dla hybrydowych dysków HDD

Zbigniew Jezior

2012-09-13 19:35

SSD notebook flash

Zdaniem analityków z IHS iSuppli sprzedaż hybrydowych dysków twardych zacznie szybko rosnąć od przyszłego roku i w 2016 roku osiągnie poziom 25 milionów sztuk rocznie. Większość z nich stanowić będą ultacienkie modele o grubości 5 milimetrów, takie jakie zostały niedawno zapowiedziane przez firmę Western Digital. Hybrydowe dyski twarde to napędy będące połączeniem klasycznych dysków talerzowych HDD z dyskami SSD zbudowanymi w oparciu o pamięci Flash. Dyski tego typu są aktualnie oferowane wyłącznie przez dwóch największych graczy na rynku dysków HDD - firmy Seagate i Western Digital, a wkrótce do ich produkcji przyłączy się również Toshiba.

Dysk zewnętrzny Akitio Neutrino z interfejsem Thunderbolt

Zbigniew Jezior

2012-09-11 23:17

SSD dysk dysk zewnętrzny

Mało znana na polskim rynku firma Akitio wprowadziła do sprzedaży nowy zewnętrzny dysk twardy o nazwie Neutrino. Dysk jest wyposażony w interfejs Thunderbolt - uniwersalne złączem o przepustowości 10 Gb/s, umożliwiające przesyłanie jednocześnie obrazu, danych oraz zasilania i łączenie z komputerem jednym kablem różnych urządzeń m.in. monitorów i dysków. Oprócz wspomnianego interfejsu urządzenie zawiera dysk SSD Intel 330 o pojemności niestety zaledwie 120 GB. Taka konfiguracja jasno określa przeznaczenie produktu, który jak przyznaje sam producent jest adresowany do osób poszukujących dysku zewnętrznego o wysokiej wydajności, gdzie pojemność schodzi na dalszy plan.

IDF: hybrydowe dyski HDD z technologią Smart Response

Zbigniew Jezior

2012-09-11 22:25

SSD Toshiba Intel

Podczas konferencji Intel Developer Forum 2012 firmy Intel i Seagate zaprezentowały hybrydowe dyski HDD ze zintegrowaną technologią Intel Smart Response (SRT). Są to specjalnie zmodyfikowane wersje 2,5-calowych hybrydowych dysków Momentus XT z interfejsem SATA 6.0 Gbps, wyposażone w pamięć flash o większej pojemności niż poprzednie modele (dotychczas 4 lub 8 GB) oraz oprogramowanie sterujące firmy Intel. Takie rozwiązanie ma wyeliminować konieczność stosowania w Ultrabookach i notebookach dodatkowego dysku SSD w formacie mSATA, co pozwoli zmniejszyć cenę, wagę i wymiary urządzeń przenośnych z technologią SRT.

Toshiba zwiększa produkcję i zmniejsza ceny pamięci NAND Flash

Zbigniew Jezior

2012-09-11 13:12

SSD flash Toshiba

Toshiba - drugi na świecie pod względem wielkości producent pamięci NAND Flash poinformował o zwiększeniu produkcji pamięci o 30% oraz jednoczesnym zmniejszeniu ich ceny o 20-25%. Firma zmniejszyła produkcję swoich pamięci o 30% w lipcu aby zahamować spadek cen. Niestety w ślad za Toshibą nie poszli pozostali producenci - produkcję w niewielkim stopniu ograniczyły również firmy Hynix i Elpida, w przeciwnym kierunku poszedł natomiast amerykański Micron, który przeciwnie do Toshiby zwiększył produkcję pamięci.

Western Digital opracował dyski HDD o grubości 5 milimetrów

Zbigniew Jezior

2012-09-10 18:27

dysk notebook HDD

Western Digital poinformował, że udało mu się opracować 2,5-calowe dyski twarde HDD o grubości zaledwie 5 milimetrów. O stworzenie takich napędów przeznaczonych do stosowania w przyszłych jeszcze cieńszych Ultrabookach zabiegał na początku tego roku Intel. Dla porównania standardowa grubość 2,5-calowych dysków wynosi 9,5 mm (dwa talerze) lub 12,5 mm (trzy talerze), a od kilkunastu miesięcy producenci oferują dyski jednotalerzowe o grubości zmniejszonej do 7 milimetrów. Dyski opracowane przez Western Digital składają się z jednego talerza, oferują pojemność 500GB i są wyposażone w interfejs Serial ATA z nową miniaturową wtyczką oraz zintegrowaną pamięć flash służącą do buforowania operacji.

Nowe kontrolery RAID od Adaptec

Daniel Górecki

2012-09-08 19:37

RAID MIPS Adaptec

Firma Adaptec przedstawiła nową serię kontrolerów RAID, które dzięki zastosowaniu 2 nowych technologii - Optimized Disk Utilization oraz Adaptec maxCache 3.0, zdaniem producenta zrewolucjonizują rynek. Adaptery Adaptec Series 7 SAS/SATA RAID bazują na PMC PM8015 RAID-on-Chip (RoC), czyli wielowątkowym procesorze MIPS wykorzystującym 1024 MB pamięci DDR3 DRAM. Jedynym wyjątkiem w nowej serii jest model 71605E, który wykorzysta tylko 256 MB pamięci DRAM.

WD przedstawia swój najmniejszy dysk zewnętrzny

Daniel Górecki

2012-09-07 12:12

dysk dysk zewnętrzny Mac

Western Digital przedstawił najnowszy dysk przenośny z serii My Passport. My Passport Edge jest najmniejszym dyskiem zewnętrznym firmy, dostępnym zarówno w wersji na PC, jak i Maca. Wymiary tego "maleństwa" to 4.34 cala długości, 3.21 cala szerokości i 0.5 cala grubości, co w połączeniu z aluminiową obudową sprawia, że Edge jest bardzo wygodny i bezpieczny w transportowaniu.

OCZ narzeka na braki pamięci NAND Flash i zmniejsza prognozy

Zbigniew Jezior

2012-09-06 21:32

SSD dysk Toshiba

Pamiętacie informacje sprzed kilku tygodni o zmniejszeniu przez Toshibę produkcji pamięci NAND Flash o 30%? Pierwszą ofiarą takiego posunięcia japońskiego producenta jest nie kto inny, jak największy na rynku producent dysków SSD - firma OCZ Technology. Amerykański producent poinformował właśnie, że w ostatnim kwartale rozrachunkowym zakończonym w dniu 31 sierpnia z powodu braków pamięci NAND Flash nie zdołała dostarczyć na rynek zakładanej liczny dysków SSD. W efekcie przychód OCZ w tym okresie, zamiast wcześniej planowanej kwoty od 130 do 140 milionów USD wyniesie od 110 do maksymalnie 120 milionów dolarów.

Dyski SSD SanDisk ReadyCache do buforowania danych z HDD

Zbigniew Jezior

2012-09-06 12:20

SSD dysk 32GB

SandDisk wprowadza do sprzedaży nowe dyski SSD - modele o nazwie ReadyCache stworzone z myślą o pracy jako pamięć podręczna dla klasycznego dysku twardego HDD. Dyski mają wielkość 2,5-cala, są zbudowane w oparciu o pamięci NAND Flash MLC (Multi Level Cell) i opierają swoje działanie na specjalnym oprogramowaniu, które analizuje pracę komputera i przenosi z pojemnego dysku HDD na wielokrotnie szybszy dysk SSD najczęściej używane dane. Oferowana pojemność wynosi 32GB, prędkość odczytu danych 480 MB/s natomiast zapisu 115 MB/s.

Nowe serie dysków SSD od Intela jeszcze w tym roku

Daniel Górecki

2012-09-05 13:25

SSD dysk Intel

Intel postanowił odświeżyć ofertę swoich dysków SSD i przygotowuje się do wypuszczenia na rynek serii 525 oraz 335, które mają zastąpić obecne 520 i 330. Dyski 525 powinny pojawić się w sprzedaży w czwartym kwartale tego roku, w czterech wersjach - 30 GB, 120 GB, 180 GB i 240 GB. Warto zauważyć brak oferowanych wcześniej modeli 60 GB oraz 480 GB, więc wszyscy zainteresowani zakupem tych pojemności będą musieli wybrać starszą serię 520

Nowe dyski WD z USB 3.0 dla komputerów Mac

Zbigniew Jezior

2012-09-05 13:18

Westen Digital

dysk Mac Apple

Western Digital wkrótce wprowadzi na polski rynek nowe przenośne dyski twarde HDD dla komputerów Mac: modele  My Passport Portable for Mac. Dyski są wyposażone w interfejs USB 3.0 i oferują pojemność sięgającą aż 2 TB. Dyski mają elegancką, wykonaną z dbałością o każdy detal obudowę w kolorze srebrno-czarnym, a ponadto zostały wyposażone w funkcje ochrony hasłem i szyfrowania sprzętowego, które uniemożliwią nieautoryzowany dostęp do danych.

Diamond D01 - filigranowy dysk zewnętrzny od Silicon Power

Daniel Górecki

2012-09-05 07:38

dysk zewnętrzny silicon power HDD

Tajwański producent Silicon Power wypuścił właśnie na rynek D01 - nowy dysk przenośny z serii Diamond. Dysk w kolorze metalicznej czerni wykonano z aluminium i pokryto powłoką chroniącą przed zarysowaniami, co może okazać się bardzo przydatne. Diamond D01 to bowiem prawdziwe maleństwo wielkości smartfona, które waży zaledwie 147 g i bez problemu zmieści się w kieszeni. Całe szczęście mały rozmiar nie wiąże się z mała ilością pamięci, bo SP oferuje 3 wersje nowego urządzenia - 500 GB, 750 GB i 1 TB.

Nowe dyski SSD Corsair Neutron i Neutron GTX

Zbigniew Jezior

2012-09-03 13:11

SSD dysk Corsair

Corsair wprowadza do sprzedaży swoje najnowsze dyski SSD - modele Neutron oraz Neutron GTX. Dyski mają wielkość 2,5-cala, oferują pojemność 240 GB i składają się z pamięci NAND Flash MLC (Multi Level Cell) produkowanych w 24-nanometrowym procesie technologicznym przez Toshibę oraz kontrolera IC LM87800 firmy Link-A-Media. Oferowane prędkości transferu danych wynoszą odpowiednio: 370 MB/s (zapis) i 555 MB/s (odczyt) w przypadku serii Neutron oraz 555 i 511 MB/s w serii Neutron GTX. Do połączenia z komputerem służy interfejs SATA 6.0 Gbps.