ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

FiiO F3 i RHA MA650 Wireless - recenzja słuchawek dokanałowych

Daniel Górecki, 2018-05-03 15:18 | Źródło FrazPC Tech Lab |

Na naszym portalu regularnie pojawiają się recenzje słuchawek dokanałowych przeznaczonych głównie do słuchania muzyki, co wynika po części z mojego osobistego zainteresowania tematem - korzystam z tego typu słuchawek na co dzień i lubię próbować nowych rzeczy. Tym razem przyszło mi sprawdzić dwa naprawdę ciekawe produkty, a mianowicie model F3 od chińskiej firmy FiiO oraz MA650 od brytyjskiego RHA. Pierwszy to budżetowe słuchawki dla osób, które szukają czegoś lepszego niż marketowe słuchawki najniższego sortu lub to co przeważnie otrzymujemy "gratis" wraz z telefonem, a drugie to bezprzewodowa konstrukcja z nieco wyższej półki cenowej.

FiiO F3

Zaczynamy od "chińczyków", czyli F3. FiiO to wciąż relatywnie młoda marka na rynku (istnieje 11 lat), ale już cieszy się sporym uznaniem w swoim segmencie, oferując wysokiej klasy sprzęt audio za relatywnie małe pieniądze (lub przynajmniej mniejsze niż bardziej renomowani konkurenci). Jakiś czas temu miałem okazję testować wzmacniacz słuchawkowy tego producenta, który spisał się świetnie, więc miałem duże oczekiwania względem słuchawek.

fiiof3

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre - sprzęt zapakowano w średnich rozmiarów bardzo elegancki sztywny karton, w środku którego umieszczono same słuchawki oraz dodatkowe pudełeczko kryjące sztywny futerał z miłym dla oka wzorem, dwie dodatkowe pary tipsów w rozmiarze S i L (M założone są domyślnie), dwie gumowe prowadnice na kabel (element zakładany na ucho) oraz dwie dodatkowe pary plastikowych nakładek w niebieskim i czerwonym kolorze - domyślnie czarne - wykonane z błyszczącego plastiku). Co istotne, wszystkie dodatkowe akcesoria są naprawdę dobrej jakości (szczególnie futerał zasuwany na zamek, z kieszonką w środku oraz solidne tipsy z półprzezroczystego białego tworzywa z czerwonym trzpieniem) i mają praktyczne zastosowanie. Do pełni szczęścia zabrakło mi jedynie spinki służącej do przypięcia kabla do ubrania, ale mimo tego drobnego przeoczenia zestaw jest naprawdę bogaty i zasługuje na duży plus.

fiio_f3_2_

fiio_f3_3_ fiio_f3_4_

fiio_f3_5_

F3 to konstrukcja typu Over The Ear (OTE), czyli zawijana wokół ucha i wpuszczana z góry do naszego kanału. Słuchawki utrzymano w czarnej kolorystyce, ale żeby nie było zbyt nudno, kabel otrzymał ciemnobordowy wzór, a na kopułki założyć możemy wspomniane czarne, niebieskie lub czerwone nakładki, które stabilnie trzymają się na swoich miejscach. Co prawda, wybór wysokiego połysku plastikowych obudów był dość ryzykowny, ale w tym wypadku pomysł ten broni się udaną realizacją. Same kopułki mają dość nietypowy kwadratowy kształt, zaoblony do wewnątrz, z tulejkami ustawionymi pod kątem 45°, co poprawia im ergonomię i aplikację w kanale (te są stosownej długości i zabezpieczono jest metalową siateczką), a nie zabrakło także otworów wyrównujących ciśnienie akustyczne. Producent umieścił oznaczenia prawej i lewej słuchawki na elementach wyprowadzających kabel i te mogłyby być nieco wyraźniejsze.   

fiio_f3_11_

Kabel o długości 1,2 m prezentuje się zaś bardzo solidnie, ponieważ otrzymał dodatkową warstwę przezroczystej matowej izolacji z gumowanego tworzywa. Ta dodatkowo usztywnia przewód, przez co ten nie plącze się tak chętnie jak w przypadku standardowych cienkich kabli. W górnych odcinkach doprowadzających przewód do słuchawek zakładamy gumowe prowadnice, które ułatwiają zwijanie przewodu za ucho i wyprowadzenie go w górnej części małżowiny - warto zaznaczyć, że nie są obowiązkowe, ale zalecam korzystanie z nich, szczególnie podczas bardziej dynamicznych aktywności. Konstrukcja typu OTE ma sporo zalet, jak niwelowanie efektu mikrofonowego powodowanego ocieraniem kabla o ciuchy czy wypadania słuchawek z kanału, ponieważ nie występuje tu prężenie wynikające z grawitacji. Z drugiej strony ich zakładanie trwa nieco dłużej, ale to mała cena za korzyści jakie niesie ze sobą to rozwiązanie (choć część osób uznaje je po prostu za mniej wygodne). Na przewodzie (odcinek prawej słuchawki) umieszczono także aluminiowy pilot z trzema dużymi plastikowymi przyciskami (ich obsługa jest bardzo wygodna), nieco niżej splitter wykonany z tego samego materiału, a całość zakończono solidnym kątowym pozłacanym złączem minijack (ze stylowym wzorem). Warto też wspomnieć o gumowej opasce ułatwiającej spięcie kabla w razie potrzeby, ale zabrakło ściągacza do jego regulacji.

fiio_f3_10_

fiio_f3_9_ fiio_f3_8_

fiio_f3_6_

Generalnie wykonanie słuchawek FiiO F3 wypada bez zarzutu i widać tu przywiązanie do szczegółów (brak widocznych linii łączeń czy źle spasowanych elementów). W swoim segmencie cenowym produkt ten wyróżnia się także dobrą jakością materiałów i nietuzinkowym designem, a całości dopełnia bardzo dobry komfort użytkowania (kątowe złącze, miękkie, ale grube tipsy, nachylenie tulejek odpowiedniej długości, wygodny pilot, prowadnice na kabel, itd.).

fiio_f3_12_

Przyszła więc pora sprawdzić jak to gra, chociaż ogólna charakterystyka brzmienia FiiO F3 nie była dla mnie jakimś zaskoczeniem, ponieważ otrzymujemy popularne rozrywkowe granie na planie litery V z podkreślonymi basami i sopranami oraz lekko wycofaną średnicą o minimalnie ocieplonym charakterze. Jest to chyba najczęstszy schemat w słuchawkach z tej półki cenowej, ale co najistotniejsze FiiO należą się pochwały za jego realizację i nadanie brzmieniu własnego charakteru (choć ten nie wszystkim musi przypaść do gustu), które angażuje słuchacza.

fiio_f3_13_

Niskie tony są sprężyste, dynamiczne i starają się nieco łagodzić całość brzmienia, choć trzeba uczciwie przyznać, że odrobinę brakuje im zejścia. Poza tym, basy mają tendencję to większego akcentowania swojej obecności przy wyższych głośnościach, ale generalnie są dobrze kontrolowane i nie przykrywają pozostałych pasm. Słuchawki całkiem nieźle radzą sobie też ze średnicą, pomimo że ta została lekko zepchnięta na dalszy plan. Uniknięto to radiowego efektu, wokale brzmią bardzo naturalnie i są klarowne, a ilość detali potrafi tu zaskoczyć. Soprany mogą być najbardziej kontrowersyjną częścią F3, ponieważ są rozjaśnione i wyostrzone, dostarczając nam dużo szczegółów, ale mają przez to tendencję do sykliwości i metaliczności w brzmieniu (wygrzanie słuchawek zdecydowanie poprawia sytuację i odbiór po pierwszym kontakcie). Poza tym, tego typu "góra" nadaje całości energii, której często brakuje przyciemnionemu graniu. Scena jest zaś dość szeroka (szersza niż np. w słuchawkach Xiaomi), ale słuchawki grają raczej bezpośrednio i osobiście preferowałbym nieco więcej powietrza między instrumentami. Generalnie jednak brzmienie FiiO F3 jako całość oceniam bardzo pozytywnie.

fiio_f3_7_

Na koniec pozostała jeszcze kwestia izolacji, które może nie jest rewelacyjna, ale na pewno bardzo przyzwoita oraz mikrofonu, który bez problemu pozwala na rozmowy telefoniczne z wykorzystaniem słuchawek i moi rozmówcy nie skarżyli się na jakość zbieranego przez niego głosu.

fiio_f3_1_

Podsumowując, FiiO F3 to kolejny naprawdę udany produkt w dorobku chińskiego producenta, który wyróżnia się ciekawym designem z wymiennymi nakładkami, bardzo solidnym wykonaniem, które powinno zapewnić, że słuchawki posłużą nam lata (a nie miesiące) oraz rozrywkowym angażującym brzmieniem wysokiej jakości, szczególnie jak na tę półkę cenową, choć warto zaznaczyć, że to nie jest najbardziej uniwersalne i nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na wyostrzoną górę. Nie można też zapomnieć o wysokim komforcie użytkowania i bogatym wyposażeniu, a czy można chcieć czegoś więcej od słuchawek za ok. 100 PLN?

orientacyjna cena: 109 PLN    

award-rekomendacja_02-150x150_01-150x150_01-150x150_01-150x150 award-dobracena

+ design
+ personalizacja za pomocą wymiennych nakładek
+ solidne wykonanie
+ rozrywkowe i angażujące brzmienie
+ ergonomia
+ bogate wyposażenie 
+ cena
 
- brzmienie nie jest najbardziej uniwersalne (wyostrzone soprany)
 

Strona 1 z 2

Tagi: recenzja, test, słuchawki, słuchawki bezprzewodowe, słuchawki dokanałowe, F3, nasza opinia, RHA, MA650 Wireless, FiiO, FiiO F3, RHA MA650 Wireless,

Komentarze (8)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

Ten post został usunięty przez moderatora.

03.05.2018 16:32

Wątków: 223 | Odpowiedzi: 300

03.05.2018 19:18

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53724

"ostra góra" - nie czytam dalej Ikona: :P

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

05.05.2018 15:51

Wątków: 529 | Odpowiedzi: 22220

Lolki

a sa juz w sprzedazy jakies dokanalowki bluetooth ale takie mocno basowe ala np. NuForce NE-700X przy czym zeby nie kosztowaly 1k?

The kids of today should defend themselves against the seventies...

06.05.2018 14:07

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

kupiłem na boardzie Sandbergi od kolegi hxn i dają radę, nie są za bardzo basowe, poza tym wystarczy zmienić 'gumki' i zmienia się charakterystyka dźwięku. Tylko przyznam, że nie mam pojęcia jak grają te NuForce-y

https://sandberg.it/pl-pl/product/Bluetooth-Earbuds-Plus-Powerbank

teraz przesiadłem się na B&W PX ale dokanałówki trzymam na zimę pod czapkę ;), jednak wolność bez kabli to jest spora zaleta.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.05.2018 14:46

Wątków: 529 | Odpowiedzi: 22220

Mniemam

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-nuforce-ne-700x/

Koles imho troche przesadza z tym "Za każdym razem, gdy zakładam NE-700 i zapominam ściągnąć bas czuję się, jakby do głowy przez uszy zamierzały mi wjechać niczym Sobieski na koronację do Krakowa." Ikona: ;)

Basu jest sporo ale to nie jest puste dudnienie ale jakosc sama w sobie Ikona: :)

Anyway, wlasnie takiej charakterystyki szukam tylko bez kabla.

The kids of today should defend themselves against the seventies...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.05.2018 09:08

Wątków: 1208 | Odpowiedzi: 20543

Ament

1. Jakość
2. Bez kabla

Pick one.

i7 8700k@4,8GHz, Phanteks PH-TC14PE, Asrock Z370 K6, 16GB Corsair LPX 3000MHz, GTX 1080 Gamerock, Toshiba XG5, RM750i, NZXT S340, 1440p / Ryos TKL, Roccat AIMO, Beyerdynamic MMX300

10.05.2018 12:07

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 8514

NineInchNick aka 'KrulCzochu' +1

dokladnie jedno z 2 nie dziala Ikona: :)

Oculus Rift +2700x@4250ghz +Asus Crosshair VII+Team Group Dark@3533c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

22.05.2018 08:12

Wątków: 211 | Odpowiedzi: 5659

...

Sa sensowne sluchawki douszne bt za mniej niz 300 pln ?

Vendetta musi być

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.05.2018 08:40

Wątków: 529 | Odpowiedzi: 22220

Vendetta

jutro bede odsluchiwal

https://www.jaysheadphones.com/products/a-six-wireless

The kids of today should defend themselves against the seventies...

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.