ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

[FUN] Gimnazjalisci pomylili LOTRa z biblia

 • Sprawdź bezpośredni link do posta
 • Statsy wątku

Dario | 28.04.2010 21:13 | Odpowiedzi: 55 | Śledzony: 5 | Czytano: 3168 razy

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7825015,Frodo_nab...

Gimnazjaliści mieli streścić fragment Biblii, ale wielu streściło fragment "Władcy Pierścieni". Przez nieuwagę, ale i zaskakujący układ pytań. - Jeśli błąd będzie się powtarzać, możliwe, że uczniowie nie stracą punktów - daje nadzieję Centralna Komisja Egzaminacyjna

Ponad 450 tys. gimnazjalistów (z czego 6 tys. w samej Łodzi) pisało we wtorek test humanistyczny - pierwszą część egzaminu kończącego szkołę. Najwięcej emocji wywołało zadanie nr 22. Nie było trudne, ale znalazło się w nietypowym miejscu arkusza.

Na początku arkusza był fragment Biblii i pytania dotyczące tego fragmentu. Następnie fragment "Krzyżaków" i kilka pytań do powieści Sienkiewicza. Dalej rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy AK i znów pytania dotyczące jego treści. I wreszcie fragment "Władcy Pierścieni".

Pierwsze cztery pytania, zgodnie z rytmem arkusza, odwołują się do powieści Tolkiena, ale ostatnie z tej serii - zadanie nr 22 - już nie. Brzmi: "Streść w 4-5 zdaniach tekst I".

Pierwszym tekstem był fragment Biblii, ale wielu uczniów z rozpędu streściło tekst ostatni, czyli o "Władcy Pierścieni". Jak wielu? W klasie Michała z Gimnazjum nr 43 w Łodzi połowa. W klasie Karoliny w Gimnazjum nr 22 - tyle samo. A to najlepsze łódzkie szkoły.

Na forach internetowych wrze. - Komentują prawie wszyscy znajomi. Ostatni raz było tak, gdy Barack Obama został prezydentem Stanów - twierdzi Ewa z prywatnego gimnazjum, która w zadaniu nr 22 też się pomyliła.

Na Facebooku powstała społeczność tych, którzy - jak sami o sobie piszą - nie potrafią czytać ze zrozumieniem i zamiast fragmentu Biblii streścili tekst o Samie i Frodzie, głównym bohaterze "Władcy Pierścieni".

"Pytania były w takiej kolejności, że wydawało się, iż należy streścić tekst IV!!!" - denerwuje się internauta o nicku Grabskyy. "Bez sensu. Dają zadanie do tekstu I pod tekstem IV" - wtóruje Koniosxd.

Wielu śmieje się z błędu gimnazjalistów i odsyła ich do podstawówki. Ktoś odpowiada: "Streściłem tekst o Frodzie, ale i tak jestem zajebisty".

- Ja też streściłam tekst IV zamiast I - mówi "Gazecie" Karolina z Gimnazjum nr 22 w Łodzi. I dodaje: - Autorzy ułożyli tak pytania celowo! Chcieli sprawdzić, czy jesteśmy skupieni i czujni.

Krzysztof Konarzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zaprzecza ("Nie jesteśmy aż tak okrutni"), ale o kontrowersjach wokół zadania nr 22 już słyszał: - Właśnie spływają do nas próbki prac z całego kraju. Będą je sprawdzać eksperci. Jeśli rzeczywiście błąd będzie się powtarzać, zastanowimy się, jak go uwzględnić w punktacji.

Za feralne zadanie można dostać aż cztery z 50 punktów możliwych do zdobycia, a od wyniku egzaminu zależą szanse na dobrą szkołę średnią. To bardzo dużo, bo o przyjęciu do wymarzonego liceum decyduje często jeden punkt. "Gazeta": - Czy jest możliwe, że uczniowie, którzy streścili zły tekst, nie stracą punktów?

- Możliwość jest, ale decyzję podejmą eksperci - odpowiada Konarzewski.

Dyrektor CKE zapewnia, że o problemie gimnazjalistów pamięta i ostateczną decyzję ogłosi w ciągu dwóch tygodni wraz z kluczem odpowiedzi do wtorkowego testu. I już dziś zastanawia się, co zrobić, by takich sytuacji uniknąć w przyszłości: - Może w poleceniach będą całe tytuły tekstów, a nie tylko numery?

- Ci, którzy omyłkowo streścili tekst o Frodzie, ale zrobili to dobrze stylistycznie, z sensem i bez byków, powinni dostać chociaż połowę punktów - postuluje Karolina z gimnazjum na Retkini. 1

-----

hehe. to pojechali ;]
ale na frazie nie lepiej, tu tez wiele osob ma problem z rozumieniem slowa pisanego

btw
uwazam ze nie powinni im tego zaliczac, skoro po gimnazjum nie wiedza co czytaja to potem bedzie tylko gorzej

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

Odpowiedzi:

28.04.2010 21:20

Wątków: 185 | Odpowiedzi: 280

dario

tak to jest

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2010 21:25

Wątków: 414 | Odpowiedzi: 5794

skoro

ten jeden punkt może zadecydować na tym czy trafią do dobrego, czy średniego liceum, to nie powinno być taryfy ulgowej. Jak dla mnie liczby rzymskie I i IV znacząco się od siebie różnią. Poza tym, z tego co słyszałem, nawet jeśli ktoś zdobędzie jeden punkt, to i tak zda, więc o co ten hałas? Jak ktoś jest dobry, to na wymarzone studia dostanie się z obojętnie jakiego liceum.

Xbox live: SETH PL | PSN: SETH_PL

28.04.2010 21:32

Wątków: 304 | Odpowiedzi: 17247

hmmmmm

nie no sorry ale dlaczego jak ktoś nie potrafi porządnie przeczytać to ma mieć taryfę ulgową, to był swoisty test na zrozumienie, widocznie był sprytniejszy niż większość zdających. Teraz kto napisał poprawnie na ten punkt powinien dostać 50 pkt nieważne jak poszła mu reszta

Usługi CAD - Projektowanie maszyn - Projektowanie CAD - konstrukcje - wizualizacje

28.04.2010 21:33

Wątków: 7 | Odpowiedzi: 2017

.

Plus ogolnie czytanie ze zrozumieniem to jest duża część tego egzaminu, co z tego jak im wyszlo zrozumienie samego tekstu jak nie zrozumieli treści zadania?
Jak dla mnie powinni bez punktów zostac.

28.04.2010 21:38

Wątków: 125 | Odpowiedzi: 4527

hmm

wypowiadających się krytycznie o tych co nie umieją czytać niech najpierw zobaczą:

http://bi.gazeta.pl/im/9/7819/m7819349.pdf

to bardziej wygląda na literówkę
- ale pytanie obowiązuje tak jak zostało wydrukowane

taki test rozwiązuje się rozdziałami

zastanawiam się czy nie wpadłbym w taką pułapkę

Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w tym tekście.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2010 21:38

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

i

tak potem z maturą jest taryfa ulgowa, więc niech i tu dają Przebijemy "inteligencją" hAmerykanów

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2010 21:39

Wątków: 205 | Odpowiedzi: 18907

hm

nie umieja czytac polecen, po prostu.

http://www.eioba.pl/a99644/9_mitow_na_temat_slaska

28.04.2010 21:46

Wątków: 304 | Odpowiedzi: 17247

hmmmmmm

ciekawe że nikogo nie zastanowiło czemu w tym punkcie jest grafika związana z Biblią no ale co się spodziewać jak potem jeszcze się robi amnestię maturalną róbmy sobie debilny naród Obecnie matura już nic nie znaczy to może w ogóle niech zlikwidują szkoły i będzie OK, bo po co dawać jakieś reguły skoro potem się je ignoruje dla dobra narodu.

Jak ktos nie potrafi czytać ze zrozumieniem to jego problem, następnym razem się nauczy. Zycie nie jest łatwe i nie zawsze ktoś coś nam daruje jak się pomylimy w pracy, często są jakieś konsekwencje.

Usługi CAD - Projektowanie maszyn - Projektowanie CAD - konstrukcje - wizualizacje

28.04.2010 21:56

Wątków: 711 | Odpowiedzi: 27340

nie lubię JKM

ale tutaj jest coś na rzeczy

Wszyscy znamy film z youtube o głupich amerykanach, o tym, jak mylą prezydenta Nowej Zelandii ze zwykłym dziennikarzem, nie wiedzą gdzie leży Islandia.

Skąd się bierze ten fenomen, że taki głupi naród jest potęgą na świecie.

Od nas na geografii wymagają żebyśmy znali stolicę każdego państwa, na studiach męczą zadaniami, że trzeba je we trzech rozwiązywać - a Polska dalej brodzi w gównie... gdzie robimy błąd?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Bo o potędze państwa decyduje 5% ludności. I to ich wykształcenie jest ważne. Kształcenie reszty, w tym sensie, w jakim się ją kształci, to tylko marnowanie czasu i pieniędzy. A ponadto robienie tym ludziom strasznej krzywdy.

Ta wiedza oferowana w polskich (i nie tylko polskich) szkołach, jest b. przydatna przy rozwiązywaniu krzyżówek. Natomiast do niczego więcej. Polska szkoła hoduje ćwierć- i pół-inteligentów - znających sporo rzeczy na pamięć i z tej racji uważających, że mogą decydować o przyszłości kraju na równi z tymi, którzy myślą.

Ale to pół biedy. Największą krzywdę robi się dzieciom nie mającym w ogóle zdolności do myślenia abstrakcyjnego. A nawet: myślenia w kategoriach ogólnych.

Ci ludzie mogliby być znakomitymi operatorami koparki, kierowcami samochodowymi, kamieniarzami. i w ogóle - gdyby wzięli się za naukę tego zawodu w czasie, gdy umysł jest najbardziej chłonny: ok. 15.go roku życia (i wcześniej). Tymczasem do 18.go roku życia trzymani są w szkole, gdzie wbija się im w głowę kompletnie nieprzydatne im wiadomości, uczy się (w czym celują zdolniejsi koledzy!) że są tumanami bo nie rozumieją, co to jest równanie z trzema niewiadomymi - a oni już przez trzy lata mogliby zostać cenionymi specjalistami np. w rzeczonym kamieniarstwie. I mając lat 19 być samodzielnymi finansowo mężczyznami, a nie wisieć na garnuszku u mamy.

Daję słowo: kamieniarstwo, to poważny fach. Ułożyć ładnie bruk jest dużo trudniej, niż napisać kolejny artykuł o zaletach (lub wadach) Unii Europejskiej.

I w Stanach tych ludzi się ceniło. Dzieci 13-letnie już zarabiały podczas wakacji i nie tylko. Bo te 5% umiejące myśleć abstrakcyjnie, to skarb, ale te 95% jest też ważne.

One nie muszą znać teorii Względności, Teorii Ewolucji czy tp. Mają wiedzieć, że dobry Pan Bóg naradza uczciwych, a karze złodziei, muszą umieć liczyć w zakresie niezbędnym w ich zawodzie (rachunków potrzebnych naucza się szybko, rachunki abstrakcyjne ich po prostu nie interesują!), muszą być uczeni, że trzeba być punktualnym, rzetelnym, honorowym - takie rzeczy.

A wiedza o tym, jak nazywa się stolica Węgier (czy Wisconsin...) , jest im całkowicie zbędna.

60% Polaków nie wyjeżdża poza swój powiat. Tym niemniej uczy się ich geografii Australii, natomiast nie mają pojęcia, jakie lasy rosną w ich powiecie, jakie skarby kryje ziemia.. W miastach nie wiedzą, co oznaczają rozmaite techniczne tabliczki na murach, ani: gdzie jest najbliższy kran przeciwpożarowy.

W Polsce i w całej Europie oświata jest w rękach edukacjonistów: ludzi mających wiedzę encyklopedyczną i wierzących, że następne pokolenie powinno tę wiedzę jeszcze pogłębić. Czemu sprzyja to, że zadania rosną: ja w dzieciństwie (ale w ramach hobby) znałem stolice i flagi wszystkich państw... a teraz jest ich parę razy więcej.

I jeszcze jedna uwaga: w ramach zajęć praktycznych Amerykanów uczono rzeczy pożytecznych. U nas, choć właśnie odchodzi się od wbijania w głowy nauk abstrakcyjnych, zamiast tego wbija się dzieciom same slogany, lub wiedzę o tym, jak się ma UZE do OECD, jak gdyby te instytucje miały jakiekolwiek znaczenie dla codziennego życia i jakby miały jeszcze istnieć za kilka lat....

A sosny i pokłady piaskowca będą trwały...

Uczy się też fałszu, ot, choćby tego o globalnym ociepleniu...

Co gorsza: nie ma szkół dla tej elity, dla tych 5%. Przedtem kaleczono innych każąc im udawać, że umieją myśleć abstrakcyjnie, teraz kaleczy się zdolnych, obniżając ich poziom do innych.

Przerażające!

W Ameryce nie ma urawniłowki. Tam człowiek zdolny robi pieniądze, dziecko zdolnego człowieka, na ogół też zdolne, może już chodzić do elitarnej szkoły!

A zdolne dzieci z ubogich rodzin - to się zdarza częściej, niż niektórzy myślą - dostają stypendia.

I po problemie.

JKM

Zauważyłem pewną prawidłowość, że im cieńszy TV tym większe głupoty w nim puszczają.

28.04.2010 22:04

Wątków: 334 | Odpowiedzi: 6730

eeee

jaka literowka? jaka pomylka? brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem. koniec kropka. ja bym nie zaliczyl, i chuj!

=== http://tkom.pl/ === Simlock, PL menu, naprawy - GG: 1621449 _Wrocław_ Odzysk danych Nokia, Sony Ericsson

28.04.2010 22:06

Wątków: 334 | Odpowiedzi: 6730

edit

bo chyba na czyms ten 'egzamin' musi polegac? na przyklad na CZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM.

ale sie zbulwersowalem

=== http://tkom.pl/ === Simlock, PL menu, naprawy - GG: 1621449 _Wrocław_ Odzysk danych Nokia, Sony Ericsson

28.04.2010 22:06

Wątków: 711 | Odpowiedzi: 27340

kamper

no
ja też i chuj

Zauważyłem pewną prawidłowość, że im cieńszy TV tym większe głupoty w nim puszczają.

28.04.2010 22:08

Wątków: 343 | Odpowiedzi: 13958

...

fajnie

i5 4590,ASUS Z97-P,12GB 1600,Noctua U12S,GTX660 Ti,2TB Barracuda // HP Probok 4510s C2D 2,1,HD4330 ,2GB ,120GB HyperX 3K // Samsung NP530 i5

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2010 22:15

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 5202

.

Nieźle, nieźle... te osoby [debile], które pisały egzamin i pomyliły się w ten sposób, nie powinny mieć żadnej taryfy ulgowej. To ich problem, że nie rozumieją słowa pisanego. Po cóż tworzy się reguły/zasady etc? Żeby później mogły być naginane przez osoby je tworzące...? Istny debilizm

28.04.2010 22:17

Wątków: 103 | Odpowiedzi: 1410

+1

hohlick74
W Szecji 30% (jak nie wiecej) nie konczy studiow, a po gimnazjum robia kursy w kierunku jaki ich interesuje. Co ciekawe mimo, iz zapierdalasz szlifujac sciany kazdy odnosi sie do ciebie z szacunkiem bo jestes fachowcem w swojej dziedzinie. No to tyle.

Ze wszystkich rzeczy jakie utracilem w zyciu, najbardziej brak mi rozumu.

28.04.2010 22:18

Wątków: 153 | Odpowiedzi: 2997

do

gimnazjum z tym watkiem

PS3 - account "iickus" - BF3, Gt5.3ds,Java.

28.04.2010 22:22

Wątków: 59 | Odpowiedzi: 2137

Hm

Rozumiem na jakimś kolokwium czy coś, można sie machnąć ale na egzaminie czy maturze każde polecenie czyta sie po 3x żeby mieć pewność. Jak komuś się nie chciało to niech teraz nie jęczy

i5-4570, MSI B85M-E45, Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz, Plextor M5S 256GB, WD Red 1TB, CM Silencio 352, BQ L8 500W, LG 32LN575S // Asus U36SG, 13.3', i5-2450m, 4GB, Kingston V300 60GB

28.04.2010 22:23

Wątków: 365 | Odpowiedzi: 13624

hmm

sie dorzucę bo bieda...Plik graficzny pochodzi stądPlik graficzny pochodzi stądPlik graficzny pochodzi stąd

Koniec posta.

28.04.2010 22:44

Wątków: 133 | Odpowiedzi: 2313

hahah

głąby

UWAGA! Kupię zasilacz 24pin cichy + kartę pci-e najlepiej pasywną - Wrocław

28.04.2010 22:50

Wątków: 168 | Odpowiedzi: 3374

...

tak, najlepiej niech odrazu z góry wszystkim gimnazjalistom zaliczą to pytanie, nawet tym, którzy na nie nie odpowiedzieli.
Te egzaminy robią się żenujące. Ja jestem zdania, że jeśli 16-latek nie potrafi rozwiązać takiego testu to sorry, ale ma coś chyba nie tak z głową. Poziom matury sięgnął już dna, to samo zrobią z tym "egzaminem" gimnazjalnym. Ostatnio się dowiedziałem, że sposób obrony inż. też już zmieniają, tak, że sam już nie wiem co mnie za rok będzie czekało

28.04.2010 22:52

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 4

Ze co ?

Z jakiej paki taryfa ulgowa ? Pisze jak byk jak sie dzieciary spiesza niech cierpia ich problem, ciekawe czy w pracy czy w zyciu tym prawdziwym po szkole itp beda mieli taryfy ulgowe ? Dali ciala to cierp cialo jak sie zesralo

28.04.2010 23:01

Wątków: 115 | Odpowiedzi: 12871

..

A jak 70% napisze ze 2+2=5 to tez tak bedzie? Przynajmniej za polowe punktow
Moze jednak zrezygnujmy z obowiazkowej matury bo nam aksjomaty pojda sie jebac :]

Ukryj trola robi robote!

28.04.2010 23:01

Wątków: 209 | Odpowiedzi: 4571

...

pytanie było podane czarno na białym i powinni na nie odpowiedzieć. To że polowa nie potrafi czytać ze zrozumieniem to ich problem. Punkty za złą odpowiedź się nie należą. Zresztą w dalszym pytaniu (23) jest mowa o Salomonie czyli znowu nawiązanie do tekstu I.

Niestety poziom nauczania spada z rokiem na rok i niedługo w szkołach będą uczyć debili. Najgorzej, że wielu takich dzięki znajomościom dostanie decyzyjne stanowiska i będzie tylko uprzykrzać życie innym swoją niekompetencją. Mam niestety z takimi do czynienia i mnie po prostu krew zalewa na ich skretynienie.

i5 750@3,3GHz, MSI P55-GD65, 20GB RAM, Crucial M4, MSI GTX660 2GB TF, Windows 10 64bit

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2010 23:08

Wątków: 185 | Odpowiedzi: 6716

hmm

Przeczytalem arkusz i wg mnie faktycznie blad mogl wyniknac z nieuwagi, a to ze popelnilo go tak duzo osob znaczy tyle ze test nie byl dobrze skonstruowany (nie wierze ze uczniowie pisza go na odpierdol, zwlaszcza w "najlepszych" gimnazjach).

Moim zdaniem ci co sie pomylili, powinni zostac ukarani przez potracenie czesci punktow (np. polowy), ale samo streszczenie powinno zostac mimo wszystko ocenione - bo to wlasnie ono bylo przedmiotem zadania.

A pod tekstem JKM cytowanym wyzej podpisuje sie obiema rekami. W Anglii tez to widze i uwazam ze studia to przywilej a nie wymog nie dla kazdego, chociazby ze wzgledow finansowych.

fanboy Apple

28.04.2010 23:21

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

skoro o małolatach

http://satanizm.eu/sex-dziewczyNA-i-lizak

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

28.04.2010 23:26

Wątków: 78 | Odpowiedzi: 1352

...

Wielu śmieje się z błędu gimnazjalistów i odsyła ich do podstawówki. Ktoś odpowiada: "Streściłem tekst o Frodzie, ale i tak jestem zajebisty".

hasunahsuahsuahsuashuah
you've made my day

28.04.2010 23:48

Wątków: 62 | Odpowiedzi: 3410

_____

kurwa ta cześć egzaminu miała sprawdzać czytanie ze zrozumieniem i sprawdziła, a że akurat wysypali się na czytaniu polecenia no to już ich problem, polecenia też trzeba czytać tak żeby je rozumieć a nie przeczytać kilka wyrazów i zabierać się za odpowiedź.
imo egzamin spełnił swoją rolę

28.04.2010 23:58

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40809

olal gimnazjalistow

nie moj problem

ale czytajac tutaj posty...omg...jakiez one sa naladowane emocjami. pewnie jakbym byl gimnazjalista to tez bym plakal i szukal winnych wszedzie
ot, zycie.

jednak na fpc sami wyedukowani, humanisci-matematycy i uj wie kto jeszcze zaczynacie jak moja babcia "za moich lat to tak dobrze sie nie mielismy...mature jak zdawalam to nie bylo tych wszystkich opracowan co teraz"

jasne, ze im nie zaliczyc jesli czytac nie umieja tylko ciekawe kto ukladal taki test, bo pewnie drugi geniusz ktory zrobil to przez przypadek

Semper frakkin fi!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 00:06

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 11135

to wskazuje

tez na blad ukladajacego pytania.

Ostatni filmik o cenzurze dowiodl, ze wiekszosc ma problemy z zrozumieniem

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 07:37

Wątków: 38 | Odpowiedzi: 22579

i jak

mlodziez ma nie byc debilami, skoro wszystko im sie umaza?

dys-wszystko... kiedys by dostal po dupie i by sie nauczyl zasad panujacych w j.polskim

Im lepiej widać piersi, tym trudniej zapamiętać twarz...

29.04.2010 07:48

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

większość Polaków umie czytać, ale niestety nie rozumie co czyta czego przykładem jest ten test ... swoją drogą ciekawe czy gdyby im przeczytać fragment Biblii i fragment Tolkiena to czy by wiedzieli który fragment to Biblia a który to władca pierścieni.... śmiem wątpić


heh niedługo bez studiów nie będą przyjmowali do układania kostki brukowej... pół kraju po studiach tylko fachowców brak

29.04.2010 07:52

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 5590

2gan

dokladnie podsumowal - powinni dostac polowe punktow i tyle. Uklad pytan byl mylacy - cos w stylu pytan na prawko jazdy "czy nie moze wjechac jesli nie..." - mozna to zlozyc na karb stresu - jezeli skala byla duza to powinni punktowac przez pol. Jest to jedyne pytanie w calem tescie odnoszace sie do jakiejs czesci wczesniejszej.

Zwracam uwage na wypowiedz Sachema: "ciekawe że nikogo nie zastanowiło czemu w tym punkcie jest grafika związana z Biblią" a grafika jest zwiazana z pytaniem nastepnym:)

29.04.2010 07:56

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 3036

hmm...

... Jasno jest napisane, który fragment trzeba streścić, nie czaję jak można z automatu pisać o tym, który jest "najbliżej" polecenia. Tym bardziej, że dalej też są pytania do innych tekstów, niż IV.

IMO egzamin spełnił swoje zadanie - uwidocznił braki podejmujących go

29.04.2010 08:14

Wątków: 304 | Odpowiedzi: 17247

kretos

obrazek jest dokładnie pod pytaniem 22, odnosi się do pytania 23, 24 i 25 czyli są 4 pytania na temat biblii, nie jest to jakoś namieszane, naprawdę wystarczy poczytać i trochę pomyśleć, normalnie człowiek się zastanowi czemu tak jest. Co mieli zrobić autorzy testu strzałki i odnośniki do pytań, a może do gotowych odpowiedzi, no bez przesady, jest to poprawnie sformułowane. Wszystko każdy chciałby na tacy ale myśleć już nikomu się nie chce a potem narzekać jakie to wszystko trudne i wszyscy robią na złość, życie dorosłe wcale nie jest łatwiejsze także niech się uczą że za błędy się płaci i trzeba porządnie czytać a nie potem będzie narzekanie że ktoś nie zrozumiał jakiejś umowy i teraz nie wie co zrobić

Usługi CAD - Projektowanie maszyn - Projektowanie CAD - konstrukcje - wizualizacje

29.04.2010 08:47

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 6894

hmm

dla mnie władca pierścieni w szkole to już jest porażka

Jesteśmy trafieni.... C2Quad 6600, Asus P5Q Deluxe, 8GB RAM, Patriot Inferno, GTX460 1GB Gigabyte, Samsung 305T...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 09:00

Wątków: 409 | Odpowiedzi: 34398

hyhy

łelkam to the dżangllll

oox\/xoo

29.04.2010 09:07

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

najlepszy numer to jest taki, że zaliczając pytanie dzieciakom które nie pomyślały i napisały głupotę karzą te dzieciaki które wykazały się przytomnością umysłu i inteligencją... skoro źle napisały odpowiedź na pytanie to BÓG tak chciał i 0 punktów się należy....

29.04.2010 09:15

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 1803

zadaniem było

streszczenie konkretnego tekstu. Zadanie nie zostało wykonane, więc skąd gadki o połowie punktów?
Jeżeli punkty zostaną przyznane za źle wykonane zadanie to co z tymi, którzy zrobili je poprawnie?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 09:15

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

hmm

lotr swoja droga, ale czemu biblia jest na takim tescie ?
niech sobie zrobia test z religii z uzyciem biblii

to takie wmuszanie religii, czemu nie ma np fragmentow koranu czy innych bzdur religijnych

/|\( ;,;)/|\

29.04.2010 09:22

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 1803

Dario

wyluzuj - biblia to takie samo fantasy jak LOTR. Idealnie wpasowane

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 09:26

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

hmm

no tak ale jest to postawa religii a jestem pewien ze nie kazdy gimnazjalista jest katolikiem

/|\( ;,;)/|\

29.04.2010 09:37

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40809

Dario

widac ze tez bys nie zdal testu gimnazjalnego skoro nie wiesz czemu biblia sie pojawila.

spytaj sie pani od polskiego to Ci wyltumaczy czemu biblia byla omawiana na tym przedmiocie. ulamek prawdy powiedzial Nroht. podpowiem Ci, ze to nie ma nic wspolnego z tym czy jestes katolikiem, czy wierzysz itp

Semper frakkin fi!

29.04.2010 09:38

Wątków: 125 | Odpowiedzi: 4527

hmm

co jeszcze zauważyłem to to, że
jakoś nigdzie anie w artykule anie tutaj w cytowaniu nie dano linku, obrazka, aby każdy mógł szybko ocenić sytuacje
tylko przyjmował tezę stawianą przez redaktora

(link wrzuciłem wcześniej)


- ogólnie układ jakiś niespójny tego testu
- pytania testowe do tekstów pod nimi
- pytania opisowe w oddzielnej grupie, ale nie wiadomo dlaczego pod tekstem IV
- w dodatku kolejność w grupie opisowych jest niezachowana
- poprzednie zadanie ma pomocniczy tekst naprowadzającynie znam klucza, ale opisanie tego co nie należy
to przynajmniej obcięcie połowy z 4pkt., a może i całości
pytanie nie tylko jedną rzecz miało sprawdzać

żeby było jasne żadnej dodatkowej taryfy ulgowej polecenie był tak napisane i trzeba się tego trzymać
są różne testy - sprawdzające wiedzę, myślenie, czytanie ze zrozumieniem, na stres, na spostrzegawczość

po to ćwiczy się rozwiązywanie podobnych, aby forma nie stanowiła utrudnieńbtw. w innym pytaniu egzaminatorzy się przezornie zabezpieczyli przed błędnym zrozumieniem:

"Wymień trzy różne sposoby legalnego wpływania obywateli na decyzje władz gminy."

ciekawe ile rozwiązań obcięło słowo "legalnego" ?
i ile trzeba było się napocić aby wymyślić jakieś jednocześnie legalne sposoby ?Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w tym tekście.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 10:08

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

nikon

oswiec mnie ;]
zgaduje ze chodzi o te wszystkie opowiesci tam zawarte

ale wez pod uwage jakby wziac historyjki z 'biblii' innej religii to w polsce wybuchlyby zamieszki ;]

Jareckixxi
a mozliwe ze w drukarni ktos sie pomylil czy cus, albo zle ulozono pytanie przypadkiem
ale nie wplywa to na sam test, wystarczylo uwaznie czytac zadania i tyle

/|\( ;,;)/|\

29.04.2010 10:15

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 1803

Dario

Kurcze, ale to w przypadku tego zadania nie ma najmniejszego znaczenia skąd pochodzi tekst, który należy streścić. Dorabiasz do tego jakąś dziwną ideologię. Gdyby ktoś protestował z powodu tekstu wziętego z koranu kazałbym mu puknąć się w głowę.
Tekst z biblii byłby problemem gdyby trzeba było go znać na pamięć i z tej pamięci streścić. Wtedy dopiero byłoby to (modne słowo) dyskryminujące.
Gdyby nie podpis pod tekstem, skąd on pochodzi, wielu z gimnazjalistów nie zorientowałoby się, że to tekst z biblii. Niestety m.in. wymogi prawa autorskiego wymusiły zamieszczenie tej informacji pod tekstem.

Chyba nie chcesz powiedzieć, że jakiemuś niekatolikowi wyjdzie bielmo na oczach kiedy przeczyta choć jeden wers z biblii

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 10:22

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

hmm

moze rzeczywiscie troche przesadzam ;]
ale niedlugo strach bedzie otworzyc konserwe bo wyskoczy z niej sledz w koloratce ;]

/|\( ;,;)/|\

29.04.2010 10:22

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

heh Dario jeśli nie wiesz dlaczego Biblia jest na egzaminie to duży LOL pewnie zawsze byłeś lepszy z matmy

taka mała dygresja: koran czy " inne bzdury religijne" nie miały takiego wpływu na kulturę europejską jak biblia... czy to ci się podoba czy nie...

29.04.2010 10:26

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 1803

Mniemam

Akurat z tym wpływem to bym się nie do końca zgodził. Akurat koran i biblia stawiam 50/50. Ale to temat rzeka i w zasadzie nierozstrzygalny, więc sprzeczać się nie będę. Tak tylko "wtrancam"

29.04.2010 10:31

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

Nroht ... może i fakt ... bardziej miałem na myśli Polskę a tutaj wpływ Koranu był znikomy... ja bym postawił biblia koran w europie na 80/20

29.04.2010 11:26

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40809

Mniemam

chyba 20 lat temu... teraz koran 80/20 ;D a jak dalej bedzie taki naplyw emigrantow do nas to bedzie 90/10 ... a pozniej polska juz bedzie ostoja, ale tutaj pewnie sfustrowana mlodziesz co rodzice przymusili chodzic do kosciola spali predzej biblie

Semper frakkin fi!

29.04.2010 12:18

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9806

...

hehe TRUE nikon12 TRUE ... zamszaki atakują

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 15:08

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 11135

Nroht

to sprawdz bo koran powstal pozniej od bibli i jest czesciowo tekstem pochodnym...
"
Koran ma dużo wspólnego z Biblią. Tradycja muzułmańska uznaje, że Mahometa poprzedziło 24 proroków starotestamentowych (w tym Ibrahim – Abraham, Musa – Mojżesz, nowotestamentowych, m.in. Isa – Jezusa, oraz pozabiblijnych, jak Hud, Salih. Przedstawia i potwierdza również wiele historii biblijnych – między innymi historię o Adamie i Ewie, zwiastowanie Marii z Nazaretu, cuda Jezusa. Według Koranu Tora (arab. توراة Taurāt) była oryginalnym objawieniem Allaha skierowanym do Izraelitów, którzy je wypaczyli i zafałszowali nie zrozumiawszy go. Natomiast Księgi prorockie Biblii mówią o zafałszowaniu znawców Tory (Jr 8:8), a nie o tym że zafałszowane zostały jakieś fragmenty Pięcioksięgu czy innych części Biblii."

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2010 22:40

Wątków: 958 | Odpowiedzi: 40705

hmm

tyle ze u nich nie wybudujesz kosciola bo Cie zastrzela, pocwiartuja, wysadza ;] a u nas swiatynia sie buduje ;]
uczyl chudy brodacz* tolerancji to teraz ma ;]

*jakos tak jezusek mnie sie kojarzy

/|\( ;,;)/|\

29.04.2010 23:44

Wątków: 125 | Odpowiedzi: 4527

hmm

1) to Stary Testament
Salomon był kilkaset lat B.C.

- jak chce się dalej po tym jeździć, to zaraz się jacyś antysemici zlezą

2) coby nie patrzeć to:
- gdyby kilku Żydów nie wpadło na pomysł odgrzebania nauk Zaratustry i Dariusza o miłosierdziu
- nie zrobili sekty
- w której głównego proroka współobywatele za przyzwoleniem władzy zabili
- następnie rozleźli się po całym basenie morza Śródziemnego
- przetrwali upadek Rzymu i tą jedną księgą nawrócili i nauczyli czytać barbarzyńców
- to z której strony by nie patrzeć rozwinęli tę cywilizację europejską ( z różnymi wadami, ale wypadkowo najefektywniejszą)

gdyby nie ta księga, to świat wyglądał by znacznie inaczej

po prostu nie uciekniemy od toposów z Biblii, gdyż czerpała z niej prawie cała literatura(pośrednio i bezpośrednio) w Europie przez 2000 lat

3) Koran jest o 800 lat młodszy i jakoś aż tak spektakularnego sukcesu nie odniósł.
Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w tym tekście.

29.04.2010 23:46

Wątków: 125 | Odpowiedzi: 4527

czas się skończył

maiło być anty-antysemici

Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w tym tekście.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.

Ostatnie tematy na boardzie
1. [OT] Jaki zegarek sportowy/band z trybem wielodyscyplinowym?... 2 Deacon | Ament 10.12.2018
2. Pytanie o modernizację stacjonarki 6 outsider | banner 10.12.2018
3. [OT] Magnetyczny wynalazek 4 marchwiak5 | Ament 10.12.2018
4. Ing bank śląski -problemy z logowaniem 3 marlon | sandacz 10.12.2018
5. Brak pinu w sockecie a działanie płyty ? 6 shaguars | marcinxx 10.12.2018
Poprzednie-Następne
1. [BLOG] A sobie zaspamuję 9 XH2OnL | XH2OnL 28.04.2010
2. [FOTO] Pilna pomoc,aparat za 300 zl 4 Pamparam | ToMmY_Sc 28.04.2010
3. Wątek rozwiązany Urządzenie wielofunkcyjne - 3 do wyboru 7 Osgiliath | Osgiliath 28.04.2010
4. [MOTO] pytanie ze zdjęciem, jaki to model stara? 19 Spuki | gordon_AA 28.04.2010
5. [BLOG] serwisy 19 serwisant | Nimda 28.04.2010
6. G-Data Internet Security -jak to badziewie wyłączyć? 4 Ronson | saint13 28.04.2010