ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

[OT] Gdzie jest maczeta premiera Tuska ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta
 • Statsy wątku

Talar | 26.03.2008 12:33 | Odpowiedzi: 104 | Śledzony: 3 | Czytano: 5630 razy

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

Rozpoczęcie własnego biznesu powinno polegać jedynie na zawiadomieniu o tym urzędu skarbowego i ewentualnie ZUS-u. I na tym formalności powinny się skończyć

W słynnym wywiadzie dla „Financial Times“ z listopada zeszłego roku Donald Tusk zapowiedział likwidację biurokratycznych barier: „Trzeba wziąć maczetę i ciąć, ciąć, ciąć. Potrzeba determinacji, ponieważ istnieje pewien regulacyjny fetysz. Słowo deregulacja nie jest pustym frazesem“. I oto kilka dni temu rząd przyjął nowelizację ustawy o działalności gospodarczej, która nie tylko nie tnie biurokracji, lecz nawet zwiększa drobnym przedsiębiorcom bieganinę po urzędach i koszty działalności.
Ministerstwo Gospodarki jest dumne: „Nowelizacja wprowadza możliwość zawieszenia na okres do 24 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników“. Każdy z nas, przedsiębiorców, wie, że zawieszenie działalności jest potrzebne WYŁĄCZNIE po to, by nie płacić składek ZUS, kiedy się nic nie zarabia. Wystarczyłoby więc wprowadzić w przepisach ZUS-owskich zasadę, że wokresie, wktórym przedsiębiorca nie sprzedaje - np. właściciel wyciągu narciarskiego w lecie - nie musi płacić składek. A właściwie... nawet nie trzeba jej wprowadzać, bo w praktyce już od paru lat funkcjonuje „zawieszanie“ płacenia składek w ZUS. Po nowelizacji właściciel wyciągu, zamiast po prostu zawiadomić na wiosnę ZUS, że zawiesza działalność aż do przyszłej zimy, będzie musiał najpierw pojechać do ewidencji działalności gospodarczej, odstać swoje w kolejce, zapłacić 50 zł idopiero zuroczystym zaświadczeniem z EDG udać się do ZUS-u. Z początkiem sezonu narciarskiego będzie musiał powtórzyć manewr, płacąc kolejne 50 zł, tym razem za uroczyste zaświadczenie oodwieszeniu działalności.
Ministerstwo chwali się dalej: „W tym czasie nie będzie on (przedsiębiorca) musiał płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego“. Cieszy świadomość, że ministerialni urzędnicy wiedzą, na czym polega podatek dochodowy - że jeżeli nie osiąga się żadnych dochodów, anawet przychodów, to się nie płaci zaliczek. Tylko po co dodatkowo gwarantować to wustawie o działalności gospodarczej? Jeśli chodzi o efekt medialny, to sugerowałbym też dopisanie, że jeśli przedsiębiorca nie ma pracowników, to nie musi im płacić pensji.
Chybiony pomysł z zawieszaniem wykonywania działalności gospodarczej wynika z - to wyjątkowo trafne określenie - „fetyszu regulacyjnego“, jakim jest sama rejestracja działalności gospodarczej. Bo gdyby nie było rejestracji, nie dałoby się działalności zawiesić i odwiesić. Fetyszyści nie są wstanie pogodzić się z tym, że z chwilą powstania systemu NIP ewidencja działalności gospodarczej straciła rację bytu ipowinna zostać zlikwidowana, ponieważ nie spełnia żadnej funkcji. Od lat zadaję publicznie pytanie, kto zna choć jeden dobry powód na utrzymywanie tej instytucji (nie licząc pobierania od nas opłat), i nie otrzymałem ani jednej odpowiedzi.
EDG jest jednym z czterech (!) obowiązkowych rejestrów działalności (pozostałe to NIP, REGON i ZUS), z których dwa - EDG i REGON - trzeba szybko wyciąć maczetą, zaś ZUS poważnie przystrzyc. EDG nie ma absolutnie żadnego sensu, a nr REGON powinien być wewnętrzną sprawą urzędu statystycznego, którego przedsiębiorca nie powinien nawet znać. Rozpoczęcie własnego biznesu powinno polegać od strony formalnej na ZAWIADOMIENIU o tym urzędu skarbowego i ewentualnie ZUS-u. I niech skończą się wreszcie bajania o jednym okienku, bo okienek ma nie być wogóle! Rejestracja to fetysz - nie ma żadnego powodu, by fakt rozpoczęcia czy prowadzenia działalności gospodarczej przez obywatela wolnego kraju musiał być rejestrowany w specjalnie powołanym do tego urzędzie, o ile tylko są o tym fakcie poinformowane instytucje fiskusa, czyli u nas urząd skarbowy i ZUS.
Ostrzegam: jeżeli ewidencja działalności gospodarczej nie zostanie zlikwidowana, to polegnie przed Trybunałem Konstytucyjnym, bo jest sprzeczna z art. 22 konstytucji.
Przewodniczący komisji sejmowej „Przyjazne państwo“ poseł Janusz Palikot zachwycał się niedawno wwywiadzie dla „Przekroju“, że wWielkiej Brytanii o uruchomieniu małego biznesu zawiadamia się tylko urząd skarbowy, i to dopiero trzy miesiące po tym fakcie. Nie bez przyczyny Wielka Brytania jest na pierwszym miejscu wUnii Europejskiej pod względem łatwości prowadzenia biznesu, aPolska na ostatnim. Tam przez sto kilkadziesiąt lat kapitalizmu obowiązek rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy nikomu nawet przez myśl nie przeszedł. Panie pośle, jedyna nadzieja, że to właśnie pan dzierży maczetę premiera Tuska i że pan ewidencję działalności gospodarczej wytnie, aproponowaną nowelizację - używając pańskich słów -zbombarduje.
Ministerstwo Gospodarki chce nas uszczęśliwić jeszcze jedną nową regulacją: organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnego wniosku ani żądać dokumentów, których obowiązek złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Niezrozumienie istoty problemu, z którego wynika ta propozycja, przypomina mi działania posła Artura Zawiszy (dwie kadencje temu), który usiłując utrudnić biurokratom nękanie przedsiębiorców kontrolami, doprowadził do tego, że teraz każdy kontroler rozpoczyna nękanie przedsiębiorcy od groźby tysiąca złotych grzywny za... nieprowadzenie ewidencji kontroli. A propos - przepis o obowiązku prowadzenia ewidencji kontroli też jest do wycięcia z ustawy, bo to kolejny bzdurny obowiązek biurokratyczny. Aktualny pomysł ministerstwa będzie w praktyce martwy, tak jak podobne, obowiązujące od wielu lat przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (art. 64 §2, art. 220) i ordynacji podatkowej (art. 169 §1, art. 306d). Ato z tej prostej przyczyny, że spór z urzędem o to, czy urząd może żądać jakiegoś papierka, czy nie, musi w każdym konkretnym przypadku potrwać kilkanaście miesięcy, bo co najmniej tyle trwa postępowanie administracyjne i pierwsza instancja sądowa. Dlatego przedsiębiorcy, któremu się znatury rzeczy spieszy, zawsze bardziej się opłaci zdobyć dla urzędnika wymagany papierek, choćby najgłupszy.
Jeżeli obowiązek złożenia jakiegoś dokumentu, który chce zobaczyć urząd, nie wynika z przepisów prawa, to... niedługo będzie wynikał. Tak np. było z zaświadczeniem z sanepidu żądanym przez urząd miasta do wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu (chociaż na logikę to nie powinno miejskiego urzędnika w ogóle interesować): od kilku lat do wniosku ozezwolenie należy dołączyć zaświadczenie z sanepidu o odbiorze lokalu, skutkiem czego nowo otwarty pub stoi pusty przez pierwsze parę miesięcy, bo musi czekać na zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Chyba że przedsiębiorca umie sobie załatwić w urzędzie szybszą decyzję...
Po trzecie, bardzo często bzdurne wymagania biurokratyczne stawiają nam nie organy administracji, lecz wielcy kontrahenci, którzy mają setki tysięcy, miliony drobnych klientów - banki, firmy telekomunikacyjne, energetyczne itp. Oni zawsze żądają okazania aktualnych oryginałów dokumentów rejestracyjnych: NIP, REGON, EDG. Bo biurokraci, czy to z administracji publicznej, czy zbanku, czy z telekomunikacji, zawsze żądają dokumentów, które... istnieją w przyrodzie.
Toteż jedyną skuteczną drogą, byśmy nie musieli biegać po urzędach za bezsensownymi dokumentami, jest ich usunięcie z przyrody, czyli z systemu prawnego. A pierwsze do wycięcia są zaświadczenia z EDG i REGON.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld chwalił się kilka dni temu nowelizacją ustawy o działalności gospodarczej. Nowelizacja jednak, zamiast pomagać, tylko zwiększa drobnym przedsiębiorcom koszty działalności

*MICHAŁ ROZMARYNOWICZ prowadzi serwis dla początkujących przedsiębiorców www.damrade.pl

------------------
świat się wali - przeklejam artykuł z wczorajszej gazety wyborczej :>

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

Odpowiedzi:

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 12:41

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

no pewnie by wprowadzili, gdyby tylko nie musieli zajmować się wojenkami o pierdoły. Poza tym to jak iść do profesora na egzamin, u którego się podpadło: "może szanowny student przyjść na egzamin, ale i tak pan nie zda".

Hmmm jeszcze nie minęło pół roku rządów (z 4 lat), wiec talarku spoko, twoje skretyniałe pupile w tym czasie to dopiero ledwo co większość sklecili...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 12:42

Wątków: 109 | Odpowiedzi: 1748

.

Piwo: glupi Ci kaczyńscy... i masz racje to wina ukladu... hehe

Wolność to kwestia wyboru między samotnością a uzależnieniem od innych osób.

26.03.2008 12:46

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 10907

PiwO

I am Señor Valasco. I drink my milk with tabasco.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 12:47

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

adas

tyle że oni robią w drugą strone

to wina wojenek ze zamiast upraszczac prawo gospodarcze, jeszcze bardziej je gmatwają ?

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

26.03.2008 12:51

Wątków: 66 | Odpowiedzi: 1190

Trzeba Talarowi przyznać rację.

Czas na uśmiechy już dawno minął i trzeba w końcu wziać się do roboty, a tego niestety Tusk nie robi. Ludzie kolejny raz dali się nabrać na czcze obietnice wyborcze tych samych kandydatów (BTW jak można być tak głupim, żeby dać się po raz koleny oszukiwać?).

Raz pod wozem, raz pod wozem...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 12:52

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmm

"BTW jak można być tak głupim, żeby dać się po raz koleny oszukiwać?"

no właśnie z głupoty wyborców pis się śmiejemy...

26.03.2008 12:53

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 10907

Było cicho, spokoj,

100 dni rządu, aż Jarek zaczął wszędzie mielić ozorem. Jak wyszło wszyscy wiedzą...
Teraz naganicze zostali uruchomieni? Przelewy idą z KC?

I am Señor Valasco. I drink my milk with tabasco.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 12:57

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

mars

nie tylko przelewy

długopisy, czapeczki, koszulki i smycze również

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

26.03.2008 13:03

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 10907

znaczy

gadżety
i na to idą pieniądze z budżetu

I am Señor Valasco. I drink my milk with tabasco.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:03

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

i głupoty też się sporo przelało przy okazji...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:08

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

adas

czyli wedlug ciebie PO tylko dlatego gmatwa prawo, bo... przeszkadza mu w rządzeniu PiS ?

przecież PO ma wiekszosc... wiec w czym problem, ze dodaja przepisów zamiast je usuwać ?

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

26.03.2008 13:12

Wątków: 677 | Odpowiedzi: 17506

to wszystko wina pis

pis i kaczynskich - obojgu i tyle

"You cant control the timing of when a canoe is gonna come into your life"

26.03.2008 13:17

Wątków: 54 | Odpowiedzi: 32034

hmmmz

"reforma" służby zdrowia - jak zwykle niewypał. Do tego Tusk chce podnieść składkę o kolejny 1%.

"ograniczenie biurokracji" - ponownie wielkie pudło, za to dostajemy dodatkowe regulacje.

"przyjazne państwo" - męczą, męcza, a coś efektów nie widać. Gadają, pierdzielą, a ustaw i efektów jak nie ma tak nie ma.

"Euro 2012" - dramat.

Wybaczcie, ale nawet ja, wieloletni wyborca PO, zaczynam mieć tego bajzlu zwyczajnie dość. Czemu jednak wciąż będę na nich głosował?

a) bo wreszcie przestałem się wstydzić za ludzi, którzy rządzą tym krajem (no dobra, jest jeszcze jeden powód do wstydu, ale jemu zostało już tylko 2.5 roku)

b) bo liczę, że gdy zabraknie silnego społecznego poparcia, przyjdzie moment otrzeźwienia.

c) bo mój premier ma wreszcie dom, konto, prawo jazdy, żonę, i dzieci i oszczędności.

Capitalization is the difference between "helping your uncle Jack off a horse" and "helping your uncle jack off a horse"

26.03.2008 13:19

Wątków: 54 | Odpowiedzi: 32034

hmmmz

Talar: "dlatego, że", względnie ", bo", a nie "dlatego, bo" - to drugie to straszne wieśniactwo słowne.

Capitalization is the difference between "helping your uncle Jack off a horse" and "helping your uncle jack off a horse"

26.03.2008 13:21

Wątków: 97 | Odpowiedzi: 1843

Tusk tylko zapowiada

jak na razie ten liberał chce podwyższenia składki zdrowotnej o 1% do 2010 roku.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:24

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

ehhh


Plik graficzny pochodzi z HDD usera (Zobacz oryginał)


Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

26.03.2008 13:26

Wątków: 97 | Odpowiedzi: 1843

Wodnik

wątek o Tusku a niektórym nienawiść oczy zasłania i nie mogą znieść że zostali nabrani znajdując sobie ofiarę do wyżycia: pis-owca.

26.03.2008 13:27

Wątków: 66 | Odpowiedzi: 1190

Jedna wielka szopka

uśmiechy, uściski dłoni, pomówienia, zastraszanie a system powoli pęka...

Raz pod wozem, raz pod wozem...

26.03.2008 13:30

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 10907

czy Jarek nas

uratuje?

I am Señor Valasco. I drink my milk with tabasco.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:38

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

hmmm

PiZEROtrek - z tobą to nawet nie mam co dyskutować bo już pokazałeś wielokrotnie swój poziom


W sumie mógłbym podobne uwagi wysnuć jak Titus Fox.
PiS było, co zrobiło, jak sie starało to widzieliśy, więc dziękujemy już im a banda krzykaczy pisowych tego juz nie naprawi.
Tusku dostał szanse, jak narazie cieńko mu idzie, ale wole już jego.
Jakieś konkretniejsze wnioski i porównania można będzie przedstawić dopiero po 2 latach kadencji (tyle ile "rządziło" PiS i wspaniała koalicja) więc narazie bym troche sie wstrzymał od bezsensownego szczekania tymbardziej, że nic to nie zmieni bo wcześniejszych wyborów mieć nie będziemy a choćby to partia Jarka nie ma tu co robić. Tymbardziej, ze mohery odpadną bo coś sie tam wykluwa już moherowego.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

26.03.2008 13:41

Wątków: 66 | Odpowiedzi: 1190

mars

w Polsce brakuje kogoś takiego jak Żelazna Dama na wyspach.
Wszystkie ekipi od 1989 bały się i boją podjąć jakieś konkretne działania. Zarówno PIS jak i PO za jakiś czas znikną ze sceny politycznej, powstaną nowe twory a w nich... stare twarze .
Wystarczy spojrzeć na ostatnie 20 lat:
PC-->PiS
KLD-->UW/AWS-->PO

Niestety nie zmienia się nic...

Raz pod wozem, raz pod wozem...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:42

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

więc powiadacie, że w następnych wyborach mamy głosować na jarka i PIS? chociaż jeden sensowny argument dlaczego?

26.03.2008 13:42

Wątków: 118 | Odpowiedzi: 27841

hm

widzę zlot pisiorów, ciekawe dlaczego każdy zwolennik pisu zawsze jest wierny jak pies i liże dupę kaczyńskim przy każdej okazji a jakoś normalni ludzie nie wchodzą w tyłek politykom i generalnie mają do tego jakiś dystans
mnie jak zawiedzie jakiś polityk to już nie głosuję na niego, szukam innego, a już na pewno nie będę robił z siebie debila broniąc go na jakimś forum
ale jak się nie ma normalnego życia a kota dupa już boli to trzeba trochę pisowskich hasełek porzucać

i7-6700K/MSI Z170A Gaming M5/16GB/1080Ti/RM850i/Samsung 960Evo 500GB + 850Evo 500GB/Fractal R5/ASUS PG279Q + Ryzen 1600/16GB/980Ti/Crucial 480GB/RM550x/LG 24GM77-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:46

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

hmm

kogoś to dziwi? Nikt normalny się cudów po PO nie spodziewał, no może nie licząc ludzi którzy pierwszy raz w życiu głosowali.

Jedyne czego ja się spodziewałem , to że w końcu bedę mógł przestać się wstydzić za mój kraj z powodu prezydenta kurdupla i premiera lilipita robiących z siebie ogólnoświatowe pośmiewisko dzień za dniem. Że bedę mógł przestać się stresować przed włączeniem telewizora, w strachu że znowu bedę musiał oglądać bandę idiotów głoszących walkę z komuną ale zachowujących się dokładnie jak PZPR-owscy kacykowie na prowincji w latach 50tych.

Póki co , te moje oczekiwania wyborcze się spełniają w 100%. Reszta mi w zasadzie lata koło dupy. PO u władzy było, na co ich stać wszyscy wiedzą, nie ma żadnych niespodzianek.

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:47

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 28153

...

przez 20 lat konsekwentnie robiono burdel. porządkowanie tego + socjalistyczne bonusy musi zająć tyle samo. albo i więcej. kto liczył na cud - idiota. kto krytykuje próby zmiany tego co jest - idiota.

w Japonii całe powojenne pokolenie skazano na biedę i "zaciskanie pasa" po to, by było lepiej. i udało się - ale trwało kilkanaście lat. u nas nikt pasa nie zaciśnie, więc potrwa wiele dłużej, o ile w ogóle się uda.

edit: ale wstydu, jak napisał mciej, nie ma. i to już baaaardzo wiele.

26.03.2008 13:50

Wątków: 271 | Odpowiedzi: 1988

Bakalia...

... była próba w 1992 - jedyny niesocjalistyczny rząd między 1989 a 2008. Jak wiadomo esbek Wałęsa (TW "Bolek") i reszta układu okrągłostołowego miała za zadanie pilnować aby prawica nie przejęła władzy w Polsce, no i im się udało. Zrobili zamach stanu w 1992, po ogłoszeniu listy pracowników i współpracowników SB przez Macierewicza, po uchwaleniu przez Sejm ustawy zgłoszonej przez Korwina Mikke. Jeżeli ktoś nie wie o czym mówię (oczywiście z reżymowej telewizji się tego nie dowie), polecam film "Nocna zmiana" oraz "Plusy dodatnie, plusy ujemne". TV będąca w rękach służb specjalnych tego oczywiście nie puści, jedyna stacja która to wyemitowała to TV Trwam. Dla przypomnienia w zamachu stanu w 1992 uczestniczyli:
- Donald Tusk
- Jan Maria Rokita
- Stefan Niesiołowski
- Lech Wałęsa (tajny współpracownik SB pseudonim "Bolek")
- Mieczysław Wachowski, prawa ręka Wałęsy, oficer SB
- Waldemar Pawlak
- Jacek Kuroń
- Tadeusz Mazowiecki
- Leszek Moczulski
- Bronisław Geremek
- Ryszard Bugaj
- Gabriel Janowski

To jest lista zdrajców i jeżeli na nich zagłosowaliście, to powinniście się po prostu WSTYDZIĆ.

Lenovo Y50-70: i7-4720HQ, 8GB DDR3-1600, GTX 960M, SSD 850 EVO 250GB, WD10S21X

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:51

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

smile

brak wstydu to prawie jak cud

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:52

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

"Jak wiadomo esbek Wałęsa"
"To jest lista zdrajców"

podaj źródło bo poleci do kasacji, baranie...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:53

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

weissman

ić stond

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:54

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

smile

tworzenie kolejnych bzdurnych przepisów to według Ciebie porządkowanie ?

Ciekawa teoria

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:57

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

ehhh wieśman przylazł

i zrobił wieś

Właśnie przez takich jak ty ludzie śmieją sie z PiS-u. Wcale im nie pomagasz wręcz przeciwnie. Ale to może i dobrze

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 13:59

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 28153

Talar

jeśli kiedyś robiłeś porządki to wiesz, że wymaga to zrobienia elementarnego bałaganu liczę na to, że te zmiany są czymś powodowane... na szczegółach ani ty, ani ja się nie znamy, więc i krytykować nie powinniśmy - a to, że przedsiębiorcom coś się nie podoba, to dla mnie nie argument, bo im się non stop coś nie podoba, taka to już grupa ludzi.

26.03.2008 14:00

Wątków: 271 | Odpowiedzi: 1988

Adas...

... co do Wałęsy, to został uznany przez Sąd Lustracyjny za osobę "pokrzywdzoną" przez SB, co jednak nie przeszkadza temu, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek" i brał pokwitowane pieniądze od SB. Odpowiednie dokumenty są pokazane właśnie w filmie "Plusy dodatnie, plusy ujemne". Co do listy zdrajców, to są oni wszyscy zgromadzeni w gabinecie Wałęsy podczas zamachu stanu, jest to pokazane w "Nocnej zmianie". Więc najpierw obejrzyj te dwa, kluczowe do zrozumienia co się w Polsce dzieje, filmy, a potem zabieraj głos.

Lenovo Y50-70: i7-4720HQ, 8GB DDR3-1600, GTX 960M, SSD 850 EVO 250GB, WD10S21X

26.03.2008 14:08

Wątków: 33 | Odpowiedzi: 421

...

smiac mi sie strasznie chce z ludzi glosujacych na PO. Zaslepieni i nic wiecej..

Tu są fragmenty Nocnej Zmiany

http://youtube.com/results?search_query=nocna+zmiana&search_type...

Tu o agencie Bolku

http://youtube.com/results?search_query=plusy+dodatnie&search_ty...

Na stronach Solidarność jest jego cała teczka.

A tu o Kwachu: http://hotnews.pl/

http://hotnews.pl/artpolska-432.html

malo tego, nawet nie zdajecie sobie sprawy co PiS zrobil przez te 2 lata. Dam sobie reke uciac ze waszym jedynym zrodlem informacji byly fakty w TVN lub gazeta wyborcza, ktora zawsze robila nagonke na PiS

Dla zjadaczy papki michnika i Tvn zachecam do przeczytania
to dokonania PiS - u, mam nadzieje, że ktoś dotrwa i doczyta - i ze mu sie oczy otworzą. Dodam, że poprzednia wypowiedx Polaka bardzo dobrasmiling smiley natomiast to co wkleił kocki to troche mija sie z prawdą...ale o tym później.........
1. Utworzenie CBA, dotychczas aresztowano 115
osób, skierowano 297 zarzutów o popełnienie
przestępstwa, zabezpieczono na poczet przyszłych
kar około 13,5 mln złotych.
2. Rozwiązanie nie zweryfikowanych po 1989 roku
WSI i powołanie nowych służb wojskowych (Wywiad i
Kontrwywiad).
3. Wprowadzono nowe procedury zakupu sprzętu
wojskowego oraz organizowania przetargów.
4. We wrześniu b.r. przedstawiono pierwszy w
historii polskiej piłki nożnej akt oskarżenia o
korupcję, obejmujący 34 osoby. Od 2005 roku
przeprowadzono 36 kontroli w 18 związkach
sportowych, w czterech przypadkach zawieszono
władze, wprowadzając kuratora.
5. Przygotowano projekt zmian dotyczących
lustracji majątkowej osób pełniących funkcje
publiczne, nakazujących nie tylko przedstawienie
swojego majątku, ale również jego źródeł.
6. Ocena działalności Policji wg badań CBOS
poprawiła się z 57% w październiku 2005 roku do
73% w maju 2007 roku. W 2006 roku ogólna liczba
przestępstw w porównaniu z 2005 rokiem spadła o
około 90 tys. czyli o prawie 7%, natomiast
wykrywalność przestępstw wzrosła z 58,6% w 2005
roku do 67,4% w 2007 roku.
7. Przygotowany został plan modernizacji Policji
oraz m.in. Państwowej Straży Pożarnej, zgodnie z
którym do roku 2009 na Policję zostanie
przeznaczone około 4,4 mld złotych natomiast na
PSP niespełna miliard złotych. Płace Policjantów w
samym 2007 roku wzrosły o 219 złotych brutto.

8. Od stycznia 2008 roku Polska wejdzie do Systemu
Informacyjnego Schengen, dzięki czemu zniesione
zostaną kontrole graniczne na przejściach na
zachodniej oraz południowej granicy, natomiast od
marca 2008 roku również na przejściach lotniczych.

9. Przygotowany został pierwszy w historii
informatyzacji polskiej administracji publicznej
`Plan informatyzacji państwa', który wszedł w
życie w kwietniu 2007 roku. Najważniejsze jego
elementy to: rejestry medyczne, rozliczenia
podatków dla firm i obsługa podatkowa obywateli
(e-Deklaracje i e-Podatki), nowy system ewidencji
ludności (PESEL2), informatyzacja ksiąg
wieczystych, Elektroniczna Platforma Usług
Administracji Publicznej (e-PUAP) oraz
elektroniczne dowody tożsamości. W 2007 roku
rozpoczęła się realizacja 16 takich i podobnych
projektów.
10. W czerwcu 2007 roku zatwierdzony został `Plan
działań w zakresie rozwoju szerokopasmowej
infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa
informacyjnego w Polsce'. Zakłada on, że do 2010
roku liczba linii szerokopasmowych przypadających
na 100 mieszkańców wzrośnie z 6 do 15%, natomiast
do 2013 roku wzrośnie do około 50%. Spowoduje to
również szerszy dostęp do Internetu na wsi, oraz
obniżenie kosztów użytkowania z sieci.
11. Od 2007 roku obowiązuje nowa ustawa o
zarządzaniu kryzysowym, która silniej integruje ze
sobą instytucje podległe MSWiA oraz określa
współpracę z wojskiem.
12. W grudniu 2006 roku ustanowiony został
specjalny program rozwoju służb ratownictwa
morskiego, na co przeznaczone zostanie około 81
mln złotych. Zakupione zostanę m.in. nowe
jednostki przeznaczone do celów ratownictwa
morskiego, powstaną stacje brzegowe w Ustce i
Darłowie oraz zostanie zbudowana zostanie baza
zwalczania zanieczyszczeń w Świnoujściu.
13. Za sprawą starań polskiej dyplomacji w
przyjętym na szczycie Rady Europy w marcu 2007
roku Planie Działania podkreślono potrzebę
zwiększenia bezpieczeństwa dostaw surowców
energetycznych dla Unii Europejskiej w oparciu o
zasadę solidarności między państwami
członkowskimi.
14. Prowadzone są rozmowy mające na celu
zapewnienie alternatywnych źródeł surowców
energetycznych z takimi państwami jak:
Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Arabia Saudyjska
(przykładowo pierwsza w historii Polski oficjalna
wizyta króla Arabii Saudyjskiej), Tunezja czy
Algieria.
15. W lutym 2007 roku Polskie Górnictwo Naftowe i
Gazownictwo (PGNiG) zakupiło udziały w norweskich
złożach gazu ziemnego, których wielkość szacuje
się na 36 mld m2. Spółka wybuduje również
gazociągi łączące Polskę ze złożami norweskimi.
Realizacja polityki dywersyfikacji dostaw surowców
energetycznych to również podjęcie decyzji o
budowie w Świnoujściu terminalu do odbioru
skroplonego gazu ziemnego. Przyjęto również
program `Polityka dla przemysłu gazu ziemnego',
który uporządkuje sektor przemysłu gazowego.
16. W 2006 roku PKN Orlen wygrał międzynarodowy
przetarg na zakup akcji litewskiej Mazeikiu Nafta,
a w grudniu nastąpiło oficjalne przejęcie
rafinerii w Możejkach. Transakcja ta spowoduje
powstanie największego koncernu
rafineryjno-petrochemicznego w Europie
środkowo-wschodniej.
17. Prowadzone są prace nad budową rurociągu
Odessa-Brody-Gdańsk, czym zajmuje się
polsko-ukraińska spółka `Sarmatia', do której w
lipcu 2007 roku przystąpili nowi udziałowcy z
Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy. Budowa tego
rurociągu umożliwi dostarczenie ropy naftowej znad
Morza Kaspijskiego na Polski oraz dalej na zachód.

18. Jesienią 2007 roku Polska przystąpi do
Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MEA), co
zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski,
szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Samo
przystąpienie do tej organizacji stanowi swoisty
certyfikat jakości dla polskiego sektora
energetycznego, ponieważ wymagane były do tego
szczegółowe warunki wstępne.
19. W grudniu 2006 roku premierzy Polski i Litwy
podpisali umowę o budowie połączenia
energetycznego pomiędzy systemami polskim i
litewskim. Umożliwi to włączenie Litwy, Łotwy i
Estonii do systemu energetycznego Unii
Europejskiej. Program ten został skoordynowany z
budową elektrowni jądrowej na Litwie.
20. Finalizowana jest realizacja `Programu dla
energetyki', który zakłada m.in.: zastosowanie
mechanizmów rynkowych, przebudowę struktur firm
energetycznych oraz utworzenie na drodze
konsolidacji silnych grup energetycznych.
Zakładane jest utworzenie czterech takich grup,
tak aby mogły stanowić skuteczną konkurencję na
rynku tak krajowym jak i międzynarodowym.
Dotychczas utworzono trzy z czterech takich grup:
Energetyka Południe SA, ENERGIA SA, oraz Polska
Grupa Energetyczna. Kończone są prace nad
powstaniem czwartej - Grupy Centrum.
Sprawiedliwość
21. W maju 2007 roku podwyższono z 3 tys. do 10
tys. grzywny jakie można nałożyć na: świadka,
biegłego, tłumacza lub specjalistę w przypadku
nieusprawiedliwionego niestawienia się na wezwanie
organu prowadzącego postępowanie.
22. Od sierpnia 2007 roku obowiązuje zmieniona
ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych, która
wprowadza specjalny przyspieszony tryb udzielania
zezwoleń na tymczasowe aresztowanie sędziego w
razie podejrzenia go o popełnienie przestępstwa,
zbrodni lub występku, za które grozi co najmniej 8
lat więzienia. W takim przypadku sąd dyscyplinarny
będzie zobowiązany do rozpoznania wniosku o
zezwolenie na tymczasowe aresztowanie w terminie
24 godzin. Na realizowaną reformę sądownictwa
składają się również zmienione zasady powoływania
prezesów sądów, opiniowania kandydatów na
stanowiska sędziowskie, trybu powoływania i
odwoływania dyrektorów sądów. Pozostałe zmiany
pozwalają na bardziej elastyczne kształtowanie
struktury sądownictwa oraz dostosowanie
działalności organów sądów i samorządu do
realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości.
23. Od marca 2007 roku obowiązuje znowelizowany
Kodeks postępowania cywilnego, w którym
uproszczono i usprawniono przebieg procesu
cywilnego, zwłaszcza postępowanie w sprawach
gospodarczych.
24. Od marca 2007 roku działają sądy 24-godzinne,
odnoszące się do drobnych ale uciążliwych dla
porządku publicznego przestępstw, w których
sprawcy zostali schwytani na gorącym uczynku lub
zaraz po jego popełnieniu i które są zagrożone
karą do 5 lat więzienia.
25. We wrześniu Sejm uchwalił przygotowaną przez
rząd ustawę wprowadzającą nowy sposób odbywania
kary pozbawienia wolności - system dozoru
elektronicznego poza zakładem karnym (SDE),
przeznaczony dla osób skazanych za drobne i
niegroźne dla porządku publicznego przestępstwa i
występki, w których orzeczono karę pozbawienia
wolności do 6 miesięcy lub roku w szczególnych
przypadkach. Docelowo system ma objąć około 15
tys. skazanych i ma służyć: skuteczniejszej
resocjalizacji skazanych, przeciwdziałaniu
negatywnemu wpływu atmosfery więziennej na
skazanego oraz przeciwdziałać przepełnianiu się
więzień.
26. Od czerwca 2007 roku obowiązują przygotowane
przez rząd, znowelizowane tzw. ustawy
korporacyjne. Celem wprowadzonych zmian jest
zwiększenie nadzoru nad korporacjami prawniczymi,
przeciwdziałanie ich nadużyciom oraz zmniejszenie
cen usług prawniczych. Rząd zaproponował także
nowe sądownictwo dyscyplinarne dla zawodów
prawniczych.
27. Zgodnie ze znowelizowaną w czerwcu 2007 roku
ustawą o pracownikach sądów i prokuratur,
zaostrzono warunki jakie musi spełniać kandydat na
urzędnika sądowego. Podniesiono wymagania
dotyczące wykształcenia oraz zatwierdzono że nie
mogą być to osoby karane lub przeciwko którym
toczy się postępowanie o przestępstwa z oskarżenia
publicznego lub skarbowego. Wprowadzono także
konkursy na staż urzędniczy. Uporządkowano sprawy
związane z działalnością komorników. Od grudnia
2007 roku zwiększy się liczba komorników sądowych,
zmniejszą się koszty egzekucyjne, a samo
postępowanie egzekucyjne będzie szybsze i
skuteczniejsze.
28. Przygotowany został `Program informatyzacji
wymiaru sprawiedliwości', dzięki któremu
zapewniona zostanie pełna informatyzacja
wszystkich wydziałów grodzkich i karnych,
informatyzacja sal rozpraw, wdrożenie projektu
elektronicznej księgi wieczystej. Realizacja tego
projektu zostanie zakończona w 2009 roku.
29. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął ustawę O
ujawnianiu stanu posiadania państwa w
nieruchomościach, która ma na celu likwidację
wieloletnich zaniedbań w księgach wieczystych,
dotyczących mienia państwowego. Pozwoli to na
przeprowadzenie inwentaryzacji majątku publicznego
i ustalenie stanu posiadania państwa.
30. Przygotowywany jest nowy Kodeks karny, którego
najważniejsze zmiany mają uskutecznić karanie
sprawców przestępstw szczególnie brutalnych oraz
recydywistów, wzmocnić ochronę pokrzywdzonych,
poszerzyć granicę obrony koniecznej, ułatwić walkę
z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną i
korupcją, obniżyć do 15 lat wiek od którego
nieletni będą mogli być sądzeni jak dorośli za
popełnione zbrodnie i najpoważniejsze występki,
wprowadzenie zakazu stadionowego dla chuliganów,
którego złamanie traktowane będzie jako
przestępstwo oraz zaostrzenie kar dla pedofilów.

31. Od września 2007 roku w ramach specjalnego
programu ministerstwa sprawiedliwości powstają w
województwach mazowieckim, opolskim i śląskim
Lokalne Ośrodki Wsparcia dla ofiar przestępstw.
Udzielają one pomocy i schronienia ofiarom
przestępstw ze szczególnym okrucieństwem,
molestowania seksualnego, przestępstw względem
dzieci, osobom starszym i niepełnosprawnym.
Gwarantowana jest pomoc specjalistów, psychologów,
pracowników socjalnych, Policji, lekarzy a także
duchownych. Ośrodki te stanowią również miejsce
przeprowadzania mediacji. Program zakłada
tworzenie podobnych Ośrodków w całym kraju.
32. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało
projekt wprowadzenia licencji prawniczych, co
spowodowałoby zwiększenie konkurencyjności usług
prawniczych, zmniejszyłoby ich koszty oraz
ułatwiło do nich dostęp. Klient mógłby bowiem sam
decydować czy chce korzystać z usług prawnika
należącego do samorządu zawodowego czy też z usług
prawnika legitymującego się licencją prawniczą.

Gospodarka
33. W ciągu ostatnich dwóch lat Polska osiągnęła
najlepsze w historii wyniki gospodarcze. Wg danych
GUS w pierwszym kwartale 2007 roku wzrost PKB
osiągnął 7,4%, podczas gdy w roku 2005 wzrost PKB
wynosił zaledwie 3,6%.
34. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatniego
roku płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o
średnio 10,5% osiągając 2885,97 zł, co stanowi
najwyższy wzrost płac od 2000 roku. W ciągu
ostatniego roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach
wzrosło o 4,8% i doszło do 5,18 mln. Przeciętny
miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach
domowych wzrósł w porównaniu z 2005 rokiem o 8,5%
osiągając wartość 835 zł.
35. Systematycznie wzrasta polski eksport (wartość
z pierwszego półrocza 2007 roku wynosi 182,58 mld
zł, tj. o 11,3% więcej niż przed rokiem). Nakłady
inwestycyjne w ciągu ostatniego roku wzrosły o
31,4% i wyniosły po pierwszym półroczu 2007 roku
38,8 mld zł.
36. Stopa bezrobocia wg danych GUS w sierpniu 2007
roku spadła do 12%, podczas gdy w analogicznym
okresie 2005 roku wynosiła ona 17,7%, co stanowi
spadek o 32,2%.
37. W 2007 roku inwestorzy zagraniczni zainwestują
w Polsce co najmniej 10 mld euro, dzięki czemu
powstanie około 10,5 tys. nowych miejsc pracy.
Również w roku 2006 inwestycje zagraniczne
osiągnęły znakomite rezultaty sięgając rekordowych
11 mld co stanowiło wzrost o 40% w porównaniu z
rokiem 2005.
38. Od listopada 2005 roku rada Ministrów przyjęła
9 programów wsparcia projektów realizowanych m.in.
przez LG Electonic Wrocław, Sharp, Shell,
Bridgestone, Indesit, Toshiba, Dell. Łącznie
nakłady inwestycyjne realizowane przy współpracy
tych programów umożliwią stworzenie ponad 11,5
tys. nowych miejsc pracy.
39. Polska stała się europejskim liderem w
produkcji telewizorów LCD. Szacuje się, że w 2010
roku będziemy zaspokajać prawie 80% europejskiego
zapotrzebowania w tej dziedzinie.
40. Wg badania Ernst & Young Polska jest
niekwestionowanym liderem w Europie
Środkowo-wschodniej pod względem atrakcyjności dla
zagranicznych inwestorów (wysoka ocena wzrostu
gospodarczego oraz klimatu do inwestowania).
41. Wg rankingu Federacji Europejskich Pracodawców
na 2007 rok Polska jest najatrakcyjniejszym
miejscem do inwestycji wśród 31 europejskich
państw.
42. Dobiegają rozmowy z Komisją Europejską na
temat sposobu wykorzystania funduszy
strukturalnych w latach 2007-2013. Polska w tym
czasie będzie największym beneficjentem unijnej
polityki spójności. Polska znalazła się w
pierwszej dziesiątce krajów członkowskich, które
osiągnęły porozumienie w tej sprawie z partnerami
unijnymi. Zgodnie z propozycją rządu w ramach
planu Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia aż
60% funduszy przeznaczono na badania i rozwój,
innowacje i tworzenie nowych miejsc pracy.
Zakończono negocjacje programów: Pomoc Techniczna,
Rozwój Polski Wschodniej, Kapitał Ludzki oraz
Infrastruktura i Środowisko. Trwają aktualnie
negocjacje nad programem Innowacyjna Gospodarka.

43. Opracowano 16 Regionalnych Programów
Operacyjnych, w celu wsparcia wykorzystania 16 mld
euro bezpośrednio przez samorządy wojewódzkie.
Pieniądze te zostaną przeznaczone na badania
technologiczne, inwestycje środowiskowe,
transportowe i energetyczne oraz rozwój
przedsiębiorczości.
44. Rząd kończy też prace nad przyjęciem programów
wykorzystania środków dostępnych w ramach
Europejskiej Współpracy Terytorialnej, co umożliwi
uściślenie współpracy samorządów terytorialnych z
partnerami z zagranicy, budowanie dróg oraz
organizowanie imprez kulturalnych.
45. Rząd opracował pierwszą w Polsce strategię
makroregionalną - Rozwoju społeczno-gospodarczego
Polski Wschodniej do 2020 roku, którego głównym
zadaniem będzie maksymalne wykorzystanie funduszy
unijnych. Jednym z elementów tej strategii jest
Regionalny Program Operacyjny Rozwój Polski
Wschodniej na lata 2007-2013, na który
przeznaczono 2,3 mld euro.
46. Utworzono Ministerstwo Rozwoju Regionalnego,
co usprawniło wykorzystanie unijnych funduszy
strukturalnych poprzez przyspieszenie realizacji
regionalnych programów operacyjnych. Tylko do
końca 2006 roku wydano 10,5 mld zł co stanowi 32%
środków przyznanych Polsce na lata 2004-2006.

47. W ramach przygotowanych przez rząd zmian
ukierunkowanych na uproszczenie procedur
udzielania zamówień publicznych, uporządkowanie
procedur odwoławczych, wprowadzenie nowego trybu
udzielania zamówień zwiększono kwotę, która nie
obliguje do przeprowadzenia postępowania
przetargowego z 6 tys. euro do 14 tys. euro, co
wspomogło przede wszystkim małe i średnie
przedsiębiorstwa natomiast sprawy dotyczące
procedury odwoławczej od października 2007 roku
przejmie niezależna Krajowa Izba Odwoławcza (KIO),
skupiająca zawodowych arbitrów. Sformułowano
również nowe wymagania dotyczące jawności
organizowanych przetargów i zamówień publicznych
(udostępniono internetowy Portal Urzędu Zamówień
Publicznych).
48. W ramach wsparcia dla firm realizowany jest
program `Kapitał dla przedsiębiorczych'
umożliwiający małym i średnim przedsiębiorcom
dostęp do finansowania zewnętrznego oraz tworzone
są na terenie całego kraju punkty konsultacyjne
udzielające bezpłatnych informacji na temat
prowadzenia działalności gospodarczej.
49. We wspólnym raporcie OECD i Komisji
Europejskiej uznano Polskę za lidera w
upraszczaniu prawa wśród nowych państw
członkowskich. Przyjęty przez rząd w sierpniu 2006
roku Program Reformy Regulacji `Przedsiębiorca ma
prawo' zainicjował prace nad stworzeniem
stabilnego systemu prawa gospodarczego, którego
celem będzie ograniczenie biurokracji oraz
zmniejszenie obciążeń administracyjnych
nakładanych na przedsiębiorców.
50. W czerwcu 2007 roku Sejm przyjął ustawy o
powołaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
którego zadaniem będzie umożliwienie
efektywniejszego wykorzystania zdobyczy nauki
przez gospodarkę oraz promowaniem i rozwojem
nowatorskich dziedzin nauki jak biotechnologia czy
IT (inteligentne technologie). Znowelizowano
również ustawę o zasadach finansowania nauki, tak
aby umożliwić przedsiębiorcom ubieganie się o
dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych. W lipcu
2007 roku znowelizowano ustawę o jednostkach
badawczo-rozwojowych określając przejrzyste reguły
prowadzenia przez nie działalności gospodarczej.
Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców
cieszył się również program `Inicjatywa
technologiczna', ułatwiający rozwój nowych
produktów i technologii w oparciu o polskie
osiągnięcia naukowo-techniczne.
51. W lipcu 2007 roku przyjęto Strategię
działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce
do 2015 roku. Najważniejsze jej elementy to
zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego kraju
poprzez zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na
węgiel kamienny, w tym również wykorzystanie węgla
do produkcji paliw płynnych i gazowych; zabiegi o
utrzymanie konkurencyjności tego sektora w
warunkach gospodarki wolnorynkowej; zapewnienie
stabilnych dostaw węgla kamiennego o określonych
właściwościach od dostawców krajowych i
zagranicznych; wykorzystanie innowacyjnych
rozwiązań dotyczących technologii, bezpieczeństwa
pracowników i ochrony środowiska. Ustalono także
zasady dalszej restrukturyzacji przemysłu
węglowego, chociażby poprzez przyjęcie przez Sejm
we wrześniu 2007 roku ustawy określającej zasady
likwidacji kopalń, wypłacania ekwiwalentu,
sprawowania nadzoru właścicielskiego i źródeł
finansowania.
52. W listopadzie 2006 roku przyjęto Strategię
Rozwoju Kraju na lata 2007-2015, zakładającą
gruntowną modernizację kraju poprzez uproszczenie
i zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności
gospodarczej, racjonalizację wydatków publicznych,
usprawnienie administracji publicznej, poprawę
sytuacji na rynku pracy, łatwiejszy dostęp do
edukacji i wzrost bezpieczeństwa. W ramach tej
strategii od grudnia 2006 roku obowiązuje ustawa o
zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Finanse
53. Już do projektu ustawy budżetowej na rok 2006,
Rada Ministrów dodała autopoprawkę umożliwiającą
przeznaczenie specjalnych funduszy m.in. na
dożywianie dzieci i młodzieży, dłuższe urlopy
macierzyńskie oraz podwyższenie dodatków
pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka (tzw.
becikowe), z kolei deficyt budżetowy został
obniżony do 30,5 mld zł. W budżecie na rok 2007
zwiększono wydatki na cele społeczne, wieś, służbę
zdrowia, rozwój infrastruktury, finansowanie
nauki, obronę narodową oraz bezpieczeństwo
publiczne, jednocześnie zachowując kotwicę
budżetową na poziomie 30 mld zł. Na podwyżki dla
pedagogów przeznaczono w 2007 roku dodatkowe 1,5
mld zł, na dodatki dla najuboższych emerytów i
rencistów 1,7 mld zł. Wydatki na ochronę zdrowia
wzrosły w porównaniu z 2006 rokiem o ponad 1,2 mld
zł, a o 200 mln zł zwiększono wydatki na
szkolnictwo wyższe. W projekcie budżetu na rok
2008 przewidziano z kolei zwiększenie płacy
minimalnej, dofinansowanie wynagrodzeń dla
pracowników niepełnosprawnych, przywrócenie
corocznej waloryzacji rent i emerytur, dalsze
obniżenie składki rentowej, waloryzację kwot
progów podatkowych, kosztów uzyskania przychodu,
podwyższenie kwoty ulgi podatkowej dla osób
posiadających dzieci oraz kwoty wolnej od podatku.
Budżet na 2008 rok będzie zawierał elementy
budżetu zadaniowego, stanowiącego nowoczesną
metodologię zarządzania finansami publicznymi,
natomiast do 2011 roku budżet ma przyjąć już w
pełni formę budżetu zadaniowego, co zwiększy
przede wszystkim efektywność wydawanych pieniędzy,
ponieważ będą one wydawane na konkretne cele.

54. Pierwszy etap reformy finansów publicznych
jest realizowany poprzez włączeniu do budżetu
państwa środków unijnych, określenie procedur
finansowania krajowych i regionalnych projektów
unijnych, zwiększenie przejrzystości ustalania
planów finansowych agencji i pozostałych
państwowych osób prawnych. Kolejny etap reformy
finansów publicznych na lata 2008-2009 zakłada
konsolidację sektora finansów publicznych, która
ma przynieść około 10 mld zł oszczędności m.in.
poprzez: likwidację zakładów budżetowych,
gospodarstw pomocniczych oraz wszystkich funduszy
celowych. Opracowana została również koncepcja
zapobiegania narastaniu długu publicznego.
55. W 2007 roku po raz pierwszy od 5 lat odmrożono
progi podatkowe oraz podwyższono kwotę wolną od
podatku. Na rok 2009 zaplanowana jest zmiana
progów podatkowych na dwustopniową (18 i 32%). Z
opodatkowania zwolniono m.in.: alimenty na dzieci,
spadki i darowizny od najbliższych, darowizny od
osób nie będących rodziną pożyczkobiorcy do 5 tys.
złotych od jednego pożyczkobiorcy oraz od 25 tys.
złotych od wielu pożyczkobiorców, koszty reklam.
Parlament zdecydował że od podatku za rok 2007
można będzie odliczyć 1145 zł za każde dziecko. Od
stycznia 2007 roku mali przedsiębiorcy uzyskali
możliwość jednorazowej amortyzacji środków
trwałych do 50 tys. euro (tzw. odpis
amortyzacyjny). Do kosztów uzyskania przychodu
przedsiębiorcy mogą również zaliczać wydatki na
finansowanie świadczeń zdrowotnych dla
pracowników.
56. Od lipca 2007 roku o blisko połowę zredukowano
składkę rentową, natomiast od stycznia 2008 roku
składka rentowa zostanie zredukowana do 2% płacy
brutto, co spowoduje, że pensje wzrosną o około
9%.
57. Przeprowadzono konsolidację nadzoru
finansowego poprzez zlikwidowanie trzech komisji
kontrolujących: spółki giełdowe, fundusze, firmy
ubezpieczeniowe oraz polskie banki i zastąpienie
ich przez jedną Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Rodzina
58. Przygotowano program polityki prorodzinnej
zawierający m.in.: wprowadzenie podatkowych ulg
rodzinnych, ulg finansowych dla firm
zatrudniających osoby powracające z urlopów
macierzyńskich i wychowawczych, wydłużenie urlopu
macierzyńskiego, wprowadzenie elastycznego czasu
pracy dla kobiet mających małe dzieci (np. praca
na pół etatu, bądź też praca w domu), wydłużenie
czasu pracy przedszkoli, zachęcanie oraz finansowe
wsparcie pracodawców do tworzenia żłobków i
przedszkoli dla dzieci swoich pracowników.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi
również medialną akcje przeciwdziałającą zawodowej
dyskryminacji ze względu na wiek i macierzyństwo
np.: `Mamy w pracy mogą więcej', `Poszukiwana 45+:
Rzetelność, Zaangażowanie, Doświadczenie'.
Prowadzona jest również kampania `SpełniONA'
zachęcająca kobiety do zakładania własnego
przedsiębiorstwa.
59. Od grudnia 2006 roku obowiązuje znowelizowany
Kodeks pracy, w którym o dwa tygodnie wydłużono
urlopy macierzyńskie do 18 tygodni po pierwszym
dziecku, do 20 tygodni po każdym następnym oraz do
28 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego
dziecka. W perspektywie przewidywane jest dalsze
wydłużenie urlopów macierzyńskich.
60. W październiku 2008 roku wejdzie w życiu
ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny został
zlikwidowany w 2004 roku, w czasie kiedy z jego
pomocy korzystało około 530 tys. osób). Ustawa
zmierza także do wzmocnienia ściągalności
alimentacyjnej oraz zastąpienia egzekucji
komorniczej egzekucją administracyjną prowadzoną
przez naczelnika urzędu skarbowego.
61. Od stycznia 2006 roku wypłacane są jednorazowe
dodatki z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe w
wysokości 1000 zł.
62. Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie w
Polsce wzrośnie do 1126 zł brutto, czyli o 190 zł
do stanu obecnego (wzrost o 20,3%) i będzie
stanowić około 40% przeciętnego wynagrodzenia w
gospodarce narodowej.
63. Weszła w życie przygotowana przez rząd
nowelizacja Kodeksu pracy określająca zasady
wykonywania telepracy, sposoby zatrudniania
telepracowników, regulująca ich prawa oraz
obowiązku pracodawcy.
64. Od września 2006 roku podwyższono zasiłki
rodzinne na dzieci, wzrósł również dodatek z
tytułu wychowania dziecka w rodzinie
wielodzietnej. Wyższe są również dodatki na
dojazdy dzieci do szkoły z tytułu zamieszkania w
internacie oraz rozpoczęcia roku szkolnego.
Zwiększono również kwoty niektórych świadczeń
pieniężnych z pomocy społecznej (np. od
października 2006 roku zweryfikowano kryteria
dochodowe osób, którym taka pomoc przysługuje).

65. Sejm przyjął rządowy program `Pomoc państwa w
zakresie dożywiania', zgodnie z którym w latach
2006-2009 corocznie na cel dożywiania dzieci i
młodzieży przeznaczanych będzie 500 mln zł. W
samym 2006 roku z pomocy tej skorzystało blisko
2,5 miliona osób.
66. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął projekt
rządowy projekt ustawy o corocznej waloryzacji
rent i emerytur.
67. Parlament przyjął rządową nowelizację ustawy
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych oraz ustawę Karta nauczyciela.
68. We wrześniu 2007 roku Sejm znowelizował ustawę
o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób
represjonowanych za działalność na rzecz bytu
państwa polskiego. Oznacza to, że osoby
represjonowane w latach 1945-1989 będą mogły
ubiegać się o odszkodowanie do 25 tys. złotych.
Dotychczas uprawnienie takie miały osoby
represjonowane tylko w latach 1945-1956. Co więcej
o odszkodowanie będą mogły obiegać się również
dzieci oraz małżonkowie represjonowanych.
Zdrowie
69. Od 2005 roku wydatki publiczne na ochronę
zdrowia wzrosły o 10 mln złotych czyli o 26%. W
budżecie na 2007 rok zaplanowano blisko 4,5 mld
zł, natomiast w 2008 roku zaplanowano dodatkowo
3,5 mld zł. Do 2011 roku wydatki na służbę zdrowia
mają osiągnąć 6% PKB, co w sposób wymierny poprawi
jej sytuację. Przyjęto również wieloletni projekt
`Wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego
obywateli'. Placówki ochrony zdrowia o
strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa
pacjentów otrzymają 750 mln zł.
70. W maju 2007 roku Sejm uchwalił ustawę o
odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z którą
leczenie ofiar wypadków samochodowych będzie
finansowane z OC sprawców tych wypadków.
71. W 2006 roku przyznano 30-procentowe podwyżki
dla pracowników służby zdrowia
72. Od stycznia 2007 roku obowiązuje przygotowana
przez rząd ustawa o Ratownictwie Medycznym,
korzystająca z doświadczeń zachodnich. Zakłada ona
finansowanie ratownictwa przedszpitalnego z
budżetu państwa (przeznaczono na ten cel 1,2 mld
zł), upowszechnienie wiedzy o udzielaniu pierwszej
pomocy w placówkach oświatowych i wprowadzenie
instytucji ratownika jako wykwalifikowanej osoby,
udzielającej pierwszej pomocy w jednostkach
Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w
społecznych organizacjach ratowniczych.
73. W marcu 2007 roku Sejm uchwalił przygotowaną
przez rząd nowelizację Prawo farmaceutyczne,
regulującą jakość leków oraz ich dystrybucję,
wprowadzającą ułatwienia do nabywania leków,
określającą zasady nabywania leków przez Internet.

74. Znowelizowana została ustawa o świadczeniach
opieki zdrowotnej finansowanej ze środków
publicznych, zgodnie z którą wprowadzone zostały
mechanizmy antykorupcyjne, przede wszystkim chodzi
tu o wyeliminowanie nadużyć związanych z
refundacją leków.
75. W czerwcu 2007 roku minister zdrowia
przedstawił koncepcję `koszyka' gwarantowanych
świadczeń zdrowotnych. `Koszyk' umożliwi
wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych
i kompleksowe rozwiązanie problemów płacowych w
służbie zdrowia.
76. W marcu 2007 roku rząd przedstawił wieloletni
program `Polskie sztuczne serce', którego zadaniem
jest stworzenie trzech nowoczesnych protez serca:
krótkoterminowej (przeznaczonej do wspomagania
pracy serca na okres od tygodnia do kilku
miesięcy), średniookresowej wszczepialnej
(wspomagającej pracę serca od miesiąca do kilku
lat) oraz długookresowej wszczepialnej
(przeznaczonej na nieograniczony czas trwania
terapii). W Polsce na niewydolność serca choruje
około miliona osób.
77. W 2006 roku na program `Narodowy program
zwalczania chorób nowotworowych' przeznaczono 250
mln zł, natomiast w 2007 roku na ten cel
przeznaczono już 272 mln zł. Program ten,
przewidziany na dziesięć lat jest ukierunkowany na
zakup nowoczesnego sprzętu do placówek
onkologicznych oraz na działania profilaktyczne.

Infrastruktura
78. W 2006 roku przeznaczono rekordową kwotę na
inwestycję drogowe w wysokości 7,2 mld zł. W ciągu
ostatnich dwóch lat oddano do użytku 214
kilometrów autostrad (do października 2005 roku
Polska miała 470 kilometrów autostrad, co oznacza,
że przez ostatnie dwa lata długość autostrad w
Polsce zwiększyła się o niemal 50%), 72 kilometry
dróg ekspresowych, 19 obwodnic. W tym czasie na
modernizację 3,7 tys. kilometrów dróg krajowych
przeznaczono 3,8 mld zł. W obecnym momencie w
budowie jest kolejnych 186 kilometrów autostrad.

79. W styczniu 2007 roku parlament przyjął
przygotowaną przez rząd ustawę o drogowych
spółkach specjalnego przeznaczenia (SSP), których
powołanie przyspieszy budowę autostrad oraz dróg
krajowych. Będą one również nadzorowały jakość
dróg włączonych do europejskich korytarzy
transportowych, oraz pomogą lepiej wykorzystywać
środki unijne.
80. Od kwietnia 2007 roku obowiązuje jazda na
światłach mijania przez cały rok, bez względu na
warunki pogodowe, co jest ukierunkowane na poprawę
bezpieczeństwa na drogach. W 2006 roku doszło do
47 tys. wypadków drogowych w których zginęło około
5 tys. ludzi. W porównaniu z rokiem 2005 liczba
wypadków zmniejszyła się o ponad 3% natomiast
liczba zabitych o 3,7%.
81. W lutym 2007 roku przyjął projekt ustaw o
osobach kierujących pojazdami, wprowadzających
m.in. nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy mające
na celu eliminację korupcji i wypaczeń.
82. Od maja 2006 do czerwca 2007 dzięki realizacji
rządowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
GAMBID udało się wyeliminować 92 niebezpieczne
miejsca na drogach samorządowych.
83. W maju 2007 roku rząd przyjął specjalny
program określający zasady budowy i lokalizacji
lotnisk. Po raz pierwszy również sektor lotniczy
uzyska wsparcie z Funduszu Spójności w wysokości
346 mln euro.
84. W kwietniu 2007 roku rząd przyjął `Strategię
dla transportu kolejowego do 2013 roku', która
zakłada m.in. oddłużenie spółki PKP Przewozy
Regionalne do 2009 roku, przy pomocy udzielonej z
budżetu państwa pożyczki w wysokości 1,8 mld zł, a
następnie zostanie przekazana nieodpłatnie
samorządom wojewódzkim.
85. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o
transporcie kolejowym oraz ustawy Prawo ochrony
środowiska, przyspieszy i uprości procedury
związane z budową i rozbudową linii kolejowych
wraz z infrastrukturą.
86. Dzięki zaaprobowanej przez rząd definicji
budownictwa społecznego 7-proc. stawka VAT na
sprzedaż i budowę mieszkań zostanie po 31 grudnia
2007 roku utrzymana. Niższy VAT będzie można
również odliczyć w przypadku remontu części
budynków objętych wspólnym użytkowaniem oraz
wymiany okien i drzwi wyjściowych w lokalach.
Opodatkowane 7-proc. stawką mogą być remonty w
budynkach dwu- i wielomieszkaniowych niezależnie
od wielkości zużytych materiałów.
87. Od stycznia 2007 roku obowiązuje znowelizowana
ustawa dotycząca praw lokatorów, chroniąca ich
przed nieuzasadnionymi podwyżkami czynszów i
opłatami za używanie lokali.
88. Dzięki obowiązującej od stycznia 2007 roku
ustawie samorządy i organizacje pozarządowe, które
chcą tworzyć mieszkania socjalne, noclegownie i
domy dla bezdomnych, mogą otrzymać z budżetu
państwa dofinansowanie kosztów budowy bądź
adaptacji budynków na lokale socjalne. Na lata
2007-2014 na ten cel przewidziano ponad 2,5 mld
zł, co pozwoli na wybudowanie 100 tys. lokali
socjalnych i mieszkań chronionych, oraz
zorganizowanie około 20 tys. miejsc w
noclegowniach i domach dla bezdomnych.
Obszary wiejskie
89. W budżecie państwa na rok 2007 wydatki na
rolnictwo w porównaniu z rokiem wcześniejszym
wzrosły o ok. 10 mld zł. Na wniosek Polski do
Komisji Europejskiej udało się zmniejszyć kary dla
polskich producentów mleka za przekroczenie
wskazanych limitów.
90. W lipcu 2007 roku Komisja Europejska przyjęła
polski `Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013', nad którym prace zostały rozpoczęte w
grudniu 2005 roku. Budżet programu wynosi 17,2 mld
euro, które zostaną przeznaczone na poprawę
konkurencyjności rolnictwa poprzez
restrukturyzację i modernizację gospodarstw
rolnych, poprawę jakości życia na obszarach
wiejskich, wspieranie różnego rodzaju działalności
gospodarczej na wsi oraz poprawę stanu środowiska
naturalnego.
91. Zrealizowano program pomocy dla rolników
dotkniętych klęską suszy w 2006 roku. W formie
jednorazowych zasiłków przekazano 500 mln zł.
Pomoc finansowa kierowana jest do sadowników,
którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków w 2007
roku i skorzysta z niej około 74 tys. gospodarstw.
Hodowcy drobi uzyskali 15,8 mln zł rekompensaty za
straty poniesione w związku z zagrożeniem epidemią
ptasiej grypy w 2005 roku. W 2006 roku rozpoczęto
też wdrażanie systemu dotowanych ubezpieczeń upraw
rolnych i zwierząt gospodarskich.
92. W lutym 2007 roku, po wielu miesiącach
negocjacji Ukraina zniosła zakaz importu polskiego
mięsa i produktów mięsnych na swoje terytorium.
Nadal prowadzone są negocjacje związane z
dopuszczeniem polskiego mięsa na rynek rosyjski,
które są jednak o tyle trudniejsze, że u podstaw
wprowadzonego zakazu stoją przesłanki polityczne a
nie faktycznie sanitarne.
93. Na wniosek polski wprowadzono również na
terenie Unii Europejskiej cła antydumpingowe na
import mrożonych truskawek z Chin, dzięki czemu
tanie truskawki azjatyckie nie zaleją
europejskiego rynku, co zagwarantuje na nim silną
pozycję polskich producentów.
94. W marcu 2007 roku podpisano w Warszawie
dokumenty określające warunki eksportu polskich
produktów rolnych do Chin. W pierwszej kolejności
na chiński rynek trafią polskie produkty
mleczarskie i drobiarskie.
95. Znowelizowana została ustawa o grupach
producenckich, dzięki czemu prowadzenie
działalności gospodarczej na wsi stało się
prostsze oraz zniwelowane zostały bariery
organizacyjne dzięki możliwości włączenia
spółdzielni rolniczych do grup producentów
rolnych. Obowiązujące od stycznia 2007 roku
rozwiązania umożliwiają wykorzystanie majątku i
kapitału ludzkiego, przyczyniając się do rozwoju
lokalnych rynków gospodarczych i tworzenia nowych
miejsc pracy. Grupy producentów rolnych otrzymały
specjalne przywileje m.in. zwolnienie z podatku od
budowli wykorzystywanych do sprzedaży wytworzonych
w gospodarstwie produktów.
Edukacja
96. W celu przeciwdziałaniu przemocy w szkole oraz
zjawiskom patologicznym realizowany jest program
`Zero tolerancji', którego kluczowym zagadnieniem
jest przywrócenie równowagi między prawami a
obowiązkami uczniów.
97. Poprawę bezpieczeństwa i porządku w szkołach
zapewnić ma również realizacja rządowego programu
`Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach', na
który w 2007 roku przeznaczono 40 mln zł, a
którego realizacja potrwa do 2009 roku.
98. Od roku szkolnego 2007/2008 obowiązują
jednolite ubrania noszone w szkołach tzw.
mundurki, mające niwelować wpływ różnic
majątkowych pomiędzy uczniami, oraz utrudnić
wniknięcie osób spoza szkoły na teren placówki
(dotyczy to przede wszystkim dilerów narkotyków).
Wg sondażu przeprowadzonego w maju 2007 roku przez
TNS OBOP aż 70% respondentów uznało ten projekt za
właściwy.
99. W budżecie na rok 2007 na cele oświatowe,
edukacyjne i wychowawcze przeznaczono 31,2 mld zł,
podczas gdy w 2005 roku na ten cel przeznaczono
27,9 mld zł, co oznacza wzrost tych nakładów o
około 12% w ciągu dwóch lat. Na subwencję
oświatową dla jednostek samorządu terytorialnego
przewidziano 28,2 mld zł podczas gdy w 2005 roku
na ten cel przeznaczono 26,1 mld zł, co oznacza
wzrost nakładów o 8% w ciągu dwóch lat.
100. Znowelizowana Karta nauczyciela daje
nauczycielom w wieku emerytalnym korzystanie ze
świadczeń emerytalnych przy jednoczesnym
kontynuowaniu pracy, w przypadku kiedy miejsce to
pozostaje wolne.
101. W maju 2007 roku znowelizowana została
ustawa o systemie oświaty wprowadzając zaostrzenie
kar za znęcanie się nad nauczycielem oraz za jego
znieważanie i nietykalności osobistej. Nauczyciele
zostali objęci ochroną na zasadach określonych w
Kodeksie karnym, co oznacza że czyny wyrządzone
przeciwko nim będą ścigane z urzędu a nie jak
dotychczas z oskarżenia prywatnego.
102. Rząd realizuje program dofinansowania zakupu
podręczników, przyborów naukowych oraz mundurków
dla dzieci z rodzin w których dochód na osobę nie
przekracza 351 zł. Program na dofinansowanie
podręczników obejmuje około 500 tys. uczniów,
natomiast program na dofinansowanie mundurków
obejmuje około miliona uczniów.
Podsumowanie prac rządów Kazimierza Marcinkiewicza
oraz Jarosława Kaczyńskiego:

!!!!!!! W ciągu ostatnich dwóch lat Rada Ministrów
przyjęła m.in.: 380 projektów ustaw, 368
rozporządzeń, 447 uchwał, 611 dokumentów rządowych
w tym programowo-analitycznych. !!!!!

malo? pewnie nawet nie wiedziliscie o 9/10 tych ustaw.

dodatkowo polecam jeszcze lekture o cwiakalskim

Zbigniew Ćwiąkalski posiadł wiele tajemnic swoich klientów
Był przecież obrońcą Henryka Stokłosy, Ryszarda Krauzego i Piotra Bykowskiego, a także poszukiwanego dotąd Tomasza Wróblewskiego, właściciela przestępczej firmy Bioferm. Jako adwokat jest zobowiązany do zachowania w ich sprawach tajemnicy zawodowej. Jak prokurator generalny Ćwiąkalski chce pogodzić to ze skutecznym ściganiem osób, których bronił?
W latach 70. Zbigniew Ćwiąkalski działał w komitecie uczelnianym PZPR na Uniwersytecie Jagiellońskim pod okiem ostatniego szefa tego komitetu, Andrzeja O. Potem O. wszedł do rady nadzorczej Banku Współpracy Regionalnej, którą tworzyli głównie dawni działacze PZPR.

- Andrzej O. pomagał załatwiać kredyty Barbarze K., znanej jako Aleksis z afery węglowej. Dzięki znajomościom w BWR Aleksis obracała wierzytelnościami kopalń - mówi jeden z prokuratorów krakowskich. - Zbigniew Ćwiąkalski był doradcą prawnym Aleksis w wielu sprawach - dodaje.

Zbigniew Ćwiąkalski, fot. TVN24

To właśnie Barbara K., szara eminencja branży węglowej, "wsypała" Barbarę Blidę. Aleksis była związana od połowy lat 90. z politykami SLD. Śląska policja zatrzymała ją w lipcu 2005 r. Jej zeznania były sensacyjne. Twierdziła, że w zamian za łapówki zdobywała bardzo korzystne kontrakty na handel węglem. Dzięki łapówkom dostawała od Skarbu Państwa duże rabaty. Aleksis miała zeznać, że Barbara Blida brała łapówki za lobbing na rzecz prywatyzacji polskich kopalń i wspierała ją w staraniach o dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Zajmowałem się doradztwem prawnym - udzielałem porad prawnych BWR, ale nie byłem pełnomocnikiem w sprawach banku - mówi "GP" minister Zbigniew Ćwiąkalski. Dodaje: - Natomiast Barbary K. zwanej Aleksis nie znam, nie miałem z nią do czynienia.

Ludzie popełniali samobójstwa

W 1993 r. wstrząsnęła opinią publiczną afera Biofermu, jedna z największych afer lat 90. Przestępcy naciągnęli wówczas 46 tys. ludzi na około 9 mln zł. Niektórzy stracili cały dorobek życia. Kilka osób popełniło samobójstwo. Właściciel Biofermu sprzedał firmę Niemcowi, który posługiwał się fałszywym paszportem, a ten dokonał przelewu gotówki za granicę. Trafiła na konta spółek współpracujących wcześniej z Biofermem w Liechtensteinie, Kanadzie i Hiszpanii.

- Transakcję sprzedaży firmy Bioferm obsługiwała spółka komandytowa SPCG, której współwłaścicielem był Zbigniew Ćwiąkalski - przygotowała plan biznesowy, udzielała też Biofermowi porad prawnych - mówi jeden z krakowskich stróżów prawa.

Spółka SPCG - kancelaria adwokatów i radców prawnych, powstała w 1988 r. Jej nazwa to skrót od nazwisk współzałożycieli: T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski. Siedziba kancelarii znajduje się w Krakowie, ale SPCG swoim działaniem obejmuje teren całego kraju. W 1999 r. utworzono jej oddział w Katowicach.

- Nie pamiętam, byśmy zajmowali się sprawą Biofermu, ale mogę się mylić, bo to sprawa sprzed kilkunastu lat. Ale nawet gdybym pamiętał, nie mógłbym tego panu powiedzieć, bo wiąże nas zasada tajemnicy wobec klienta - mówi "GP" Tomasz Studnicki ze spółki SPCG.

Bioferm powstał w 1993 r. Pomysł był prosty. Chałupnicza produkcja miała być wynagradzana ze stuprocentowym przebiciem. Produktem miał być susz mleczny do produkcji szwajcarskich kosmetyków, skupowany przez Bioferm. W siedzibie firmy za kaucję o równowartości dzisiejszych 800 zł (stare 8 mln) dostawało się porcję tzw. aktywatora, czyli preparatu spożywczego, który dosypany do mleka zamieniał je w suche granulki. Za dostarczony do siedziby Biofermu susz mleczny jego producent otrzymywał zwrot 800 zł plus drugie 800 za wytworzony towar. Ludzi ogarnął amok. Produkcja suszu, nazywanego "serkiem", była niezwykle prosta. Można ją było prowadzić w zwykłym mieszkaniu w bloku. Bioferm bardzo szybko założył filie w ośmiu miastach.

Nagle 27 października 1993 r. krakowski sanepid wydał decyzję o zakazie dalszej działalności firmy. Pod siedzibami Biofermu w Krakowie i na Śląsku wybuchła panika. Ludzie rzucili się do kas, żądając wypłaty pieniędzy, ale biura były zamknięte, a z konta Biofermu zniknęło około 8 mln dolarów. Zniknął również i nadal jest poszukiwany właściciel Biofermu, Tomasz Wróblewski. Wyszło też na jaw, że wytwarzanie serków rzekomo do produkcji kosmetyków było mistyfikacją.

- Nie zajmowałem się sprawą Biofermu. Byłem obrońcą Tomasza W., jej właściciela, ale wypowiedziałem swoje pełnomocnictwo w tej sprawie, gdy zostałem ministrem - mówi "GP" minister Ćwiąkalski. - Kiedy otrzymałem nominację ministerialną, złożyłem wniosek do Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie o przeniesienie mnie na listę osób niewykonujących zawodu - dodaje minister.

AntyZiobro

Zbigniew Ćwiąkalski był zaangażowany w obronę ludzi, przeciwko którym minister Ziobro wytoczył najcięższe armaty. Napisał analizę prawną dowodzącą, że nie można postawić Ryszardowi Krauzemu zarzutów karnych, ponieważ wezwanie na przesłuchanie nie zostało, jego zdaniem, skutecznie doręczone biznesmenowi.

Do czasu otrzymania nominacji był też obrońcą Henryka Stokłosy, ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości. Kilka dni temu zatrzymała go policja niemiecka. To Ćwiąkalski miał zabiegać, by biznesmenowi wystawiono list żelazny. Stokłosa był poszukiwany m.in. za afery podatkowe w Ministerstwie Finansów. Zniknął, kiedy prokuratura chciała postawić mu zarzuty, głównie korumpowania państwowych urzędników, dzięki którym miał załatwiać sobie umorzenia podatków. Stokłosa zarobił na umorzeniach i innych korzystnych dla niego decyzjach fiskalnych szacunkowo 40 mln zł.
Według Zbigniewa Ćwiąkalskiego akcje CBA w ministerstwie rolnictwa i przeciw byłej posłance PO Beacie Sawickiej "graniczyły z podżeganiem do przestępstwa". Skrytykował także konferencję wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS Jerzego Engelkinga, na której ujawnił on materiały operacyjne w sprawie Janusza Kaczmarka i Ryszarda Krauzego. Według niego "zupełnie niepotrzebnie" ujawniono niektóre dane osobowe.

Nie ulega wątpliwości, że nowego ministra można nazwać antyZiobro.

- Jest sprawa obrony pana Stokłosy, pana Bykowskiego. To nie jest zwykły adwokat. To jest adwokat od szczególnego rodzaju spraw i szczególnego rodzaju ludzi - powiedział o kandydaturze Ćwiąkalskiego, jeszcze jako premier, Jarosław Kaczyński.

Piotr Bykowski, poznański biznesmen, którego reprezentował Ćwiąkalski, był bohaterem jednej z największych afer w polskiej bankowości. W jego finansowym imperium najważniejsze były dwa banki: Staropolski i Invest-Bank. Po kontroli nadzoru bankowego w 2000 r. okazało się, że Staropolskiemu brakuje ponad 500 mln zł. Ogłoszono upadłość banku. Do dziś nie wiadomo, co się stało z pieniędzmi. Wypłaty dla 250 tys. klientów kosztowały fundusz gwarancyjny ponad 400 mln zł. Wcześniej Bykowski założył firmę Drewbud, która miała budować tanie domy z drewna na nisko oprocentowany kredyt, ale nigdy ich nie wybudowała. Za zebrane od ludzi pieniądze Bykowski utworzył Invest-Bank.

Bykowski był doradcą premiera Pawlaka. Wymyślił piramidę spółek państwowych i prywatnych, które miały udzielać gwarancji w handlu ze Wschodem. NIK uznała, że groziło to utratą kontroli nad majątkiem państwowym. Pomysły Bykowskiego wcielali w życie ministrowie współpracy gospodarczej z zagranicą - Lesław Podkański i Jacek Buchacz (obaj z PSL).

Zbigniew Ćwiąkalski był też obrońcą w procesach Andrzeja Modrzejewskiego, byłego prezesa PKN Orlen. Reprezentował także Donalda Tuska i Hannę Gronkiewicz-Waltz w procesie o zniesławienie z powództwa byłych działaczy PO związanych z Pawłem Piskorskim.

Mecenas Zbigniew Ćwiąkalski zna wiele szczegółów ze spraw swoich klientów, także tych, którymi nadal zajmuje się prokuratura. Mogą to być fakty, które skrywają oni przed prokuratorem. Czy tę wiedzę prokurator generalny Ćwiąkalski przekaże podległym prokuratorom, by ułatwić im pracę, czy jako były adwokat zachowa je w tajemnicy?

- Nie mam obowiązku, by przekazywać takie informacje. Poza tym nie zajmowałem się sprawami kryminalnymi, ale głównie gospodarczymi, a w tych ustalenie prawdy opiera się przede wszystkim na dokumentach i ich analizie - argumentuje minister sprawiedliwości.

Ostrzegano mnie przed Ćwiąkalskim

Profesor Władysław Mącior, który pracował z dr. Ćwiąkalskim prawie 30 lat w Katedrze Prawa UJ, niechętnie godzi się na rozmowę o dawnym współpracowniku, który wyrządził mu krzywdę, pomawiając o współpracę z SB. Ćwiąkalski z prof. Zollem wypowiedzieli się w tygodniku "Newsweek", że Mącior na początku lat 80. przekazywał SB cenne informacje. Okazało się jednak, że prof. Mącior nie występuje w aktach IPN ani jako tajny współpracownik, ani nawet kontakt operacyjny. Po nominacji Ćwiąkalskiego na ministra prof. Mącior zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.

- Ćwiąkalski wyróżniał się tym, że był typowym lizusem, mizdrzył się do prof. Kazimierza Buchały, szefa katedry prawa. Słyszałem wiele razy, że był aktywnym członkiem PZPR. Gdy "Solidarność" urosła w siłę, wystąpił z partii i stał się opozycjonistą. Dorobek naukowy Ćwiąkalskiego jest mizerny, typowe przelewania z pustego w próżne. Jeden z pracowników naukowych z Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego kiedyś ostrzegał mnie przed Ćwiąkalskim, że choć jest nadmiernie ugrzeczniony, wręcz do lizania ran, może spotkać mnie z jego strony przykrość. Potem zrozumiałem, że miał rację - mówi prof. Mącior i wspomina zdarzenie sprzed lat: - Kiedyś prof. Buchała wyjechał na trzy miesiące za granicę i ustanowił mnie swoim zastępcą. Któregoś dnia wyszedłem z pracy, Ćwiąkalski podszedł do mnie i powiedział, że idziemy w tę samą stronę, po czym wyciągnął rękę po moją teczkę, chciał ją nieść. Nie pozwoliłem na to. Na uczelni nasłuchiwał, co mówi się na temat Buchały. Powiedziałem kiedyś studentom, że jeśli chcą, by jakaś wiadomość rozniosła się lotem błyskawicy, niech powiedzą to doktorowi Ćwiąkalskiemu z zastrzeżeniem, że to tajemnica.

***

Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem: - To kuriozalne, że adwokat Ćwiąkalski bronił przestępców, a teraz ubiera się w skórę tego, który ma ich ścigać. Budzi to mój niesmak. Zawsze pozostanie wątpliwość, czy nie będzie wpływał na przebieg śledztw w sprawach swoich dawnych klientów. Wprawdzie minister mówi, że nie będzie naciskał na prokuratorów, ale wiadomo, że takie naciski zawsze są nieformalne, trudno je stwierdzić. Zobaczymy, jak potoczą się śledztwa dotyczące Stokłosy czy Krauzego. To będzie miernikiem prawdziwości deklaracji ministra.


jakby nie bylo, sam glosowalem na PO, co uwazam za wielki blad

pozdrawiam

26.03.2008 14:11

Wątków: 66 | Odpowiedzi: 1190

Piwo to pięknie podsumował

"mnie jak zawiedzie jakiś polityk to już nie głosuję na niego, szukam innego, a już na pewno nie będę robił z siebie debila broniąc go "

podpisuję się pod tym obydwoma ręcami

Następnym raazem sugeruję dać szansę komuś kto nie miał jeszcze szansy się wykazć, bo do tej pory twarze w okrągłym budynku się nie zmieniają (znacząco)....

Raz pod wozem, raz pod wozem...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:15

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

oho

najwyraźniej ktoś dał oszołomstwu spod flagi Nocnej Zmiany link do tego wątka - zapewne już ich rodzina i znajomi nie mają ochoty słuchać to chłopcy dokonują rajdów na fora internetowe .

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

26.03.2008 14:19

Wątków: 271 | Odpowiedzi: 1988

mciej...

... a ty się zastanów, łykasz TVNowo-gazetowyborcze gówno jak pelikan, a może to ty jesteś euro-socjal-komuch-oszołomem? I jak ZAWSZE socjalistyczno-różowe postępowanie: BRAK jakichkolwiek argumentów, więc wyśmiewają się i nazywają oszołomami rozmówców. Co, taki cienki jesteś że brak ci argumentów? żal.pl jak to ktoś tu powiedział...

Lenovo Y50-70: i7-4720HQ, 8GB DDR3-1600, GTX 960M, SSD 850 EVO 250GB, WD10S21X

26.03.2008 14:19

Wątków: 97 | Odpowiedzi: 1843

Nagle wyborcy PO nic się po nich nie spodziewają

a każdy darł się przed wyborami że wzrost gospodarczy wyniesie 12% jak na Łotwie czy w Estonii, a PiS wszystko marnuje. Skoro jest tak samo po co wydawac kasę na zmiane władzy?

Pierwszy raz poczułem się dumny z Polski że nie liże tyłka niemcom i ruskim oraz ciągle przeprasza żydów.

26.03.2008 14:22

Wątków: 33 | Odpowiedzi: 421

tak

samo z traktatem. Ze co? ze niby PiS wywaliczyl a teraz go nie chce? Siedz ciagle w tym utweirdzeniu malutki czlowieczku i dalej ogladaj TVN.

Zeby ktos choc troche sie tym interesowal, to doskonale wie, ze PiS chce traktat, ale do tego dodatkowe zabezbieczenie !

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:24

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

unknown

no no, bo niebezpieczeństwo pojawiło się nagle, jak pis traktat negocjował to żadne zabezpieczenia nie były potrzebne... gejów i roszczenia niemców wymyśliła PO zaraz po wyborach

a ten bełkot nocnej zmiany i zasługi pisu, to mnie smieszą prawie jak benny hill, tyle ze on nie byl tak absurdalny.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:24

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

weissmann

Argumenty? Jak na razie widzę tylko przeklejki prawicowych stronek dla kretynów i powoływanie się na propagandowy gniot Jacusia Kurskiego pod nazwą 'Nocna Zmiana', który wiarygodnością dorównuje mniej więcej Polskiej Kronice Filmowej z lat 50tych. Łykasz to gówno jak głodny pelikan. Własnych argumentów nie posiadasz. ::hahaha :: Ić stond chłopcze i nie marnuj mojego czasu.

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

26.03.2008 14:24

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 10907

ja pierd***

najazd oszołomów

I am Señor Valasco. I drink my milk with tabasco.

26.03.2008 14:29

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 578

tak

Piwo podsumował a głosował zapewne na PO co większość tych ludzi tam jest z AWS
Jego przekonania i słowa są o kant.....
Jak narazie jest coraz większy burdel w kraju i PO nic nie zmienia, jest coraz gorzej, Poczekamy jeszcze troszkę
A wyborcy tej parti ślepo wierzą w Irlandzki cud
Dosłownie jak Faszyści wierzyli w jedynego wielkiego wodza i wygranie wojny
Albo Stalina najwyższego Wielkiego Wuja !
To już było Nie oczerniajcie PIS bo PO też nic sensownego nie zrobiło i Pan Tusk

!

26.03.2008 14:31

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 578

hmmm

Wystarczy tutaj na forum spojrzeć co reprezentują wyborcy PO swoim słownictwem i wszystko jasne
Kto głosował na tą partię:)

!

26.03.2008 14:33

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

Adas aka 'Zmień na IE'

zabezpieczeniem był protokół brytyjski, który to PO odrzuciło

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:35

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 30789

no straszne

chyba zagłosuje z tego wszystkiego na PIS w przyszłych wyborach


Ja mam tu mam spory ubaw. Naprawdę :)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:36

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

"jest coraz gorzej" - no no.... tak było napisane w tytule przelewu.


XH2OnL - co za różnica czy odrzucisz coś co i tak nie jest ponad naszą konstytucją?

26.03.2008 14:38

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

Adas aka 'Zmień na IE'

ponad konstytucją może i nie ale ponad tym traktatem. Ot aneks do umowy.

Ja tam mówię, że ten shit trzeba od nowa napisać.

26.03.2008 14:40

Wątków: 33 | Odpowiedzi: 421

lepiej sie nie wypowiadac

na tym forum o przekonaniach politycznych, bo wiekszosci ledwo co dostala dowod osobisty i poszli glosowac na PO pod wplywem mediow nie majac o niczym pojecia.
Trudno, za niecale 4 lata napewno nie zaglosuja juz na PO

26.03.2008 14:41

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 578

unknown

Popieram cię w całej rozwiązłości

!

26.03.2008 14:46

Wątków: 271 | Odpowiedzi: 1988

unknown...

...
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
...
niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys
i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie
....
a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku
....

Lenovo Y50-70: i7-4720HQ, 8GB DDR3-1600, GTX 960M, SSD 850 EVO 250GB, WD10S21X

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:47

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 30789

ufff

całe szczęście, że powstaje Partia Ojca Dyrektora,
będzie wreszcie rozsądna alternatywa!

Ja mam tu mam spory ubaw. Naprawdę :)

26.03.2008 14:47

Wątków: 118 | Odpowiedzi: 27841

hm

unknown - no to się nie wypowiadaj, bierz zabawki oraz kota i spieprzaj dziadu
ciekawe że gówniarz pisze o innych że są młodzi wiekiem

i7-6700K/MSI Z170A Gaming M5/16GB/1080Ti/RM850i/Samsung 960Evo 500GB + 850Evo 500GB/Fractal R5/ASUS PG279Q + Ryzen 1600/16GB/980Ti/Crucial 480GB/RM550x/LG 24GM77-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:48

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

cpavlo

"Jak narazie jest coraz większy burdel w kraju i PO nic nie zmienia"

Wyjaśnij mi jedną rzecz - jakim cudem jest coraz większy burdel w tym kraju skoro PO nic nie zmienia? Jeśli nic się nie zmieniło, to oznacza że jest tak samo jak za Kaczyńskich , prawda? Czyli - wszystko jest świetnie.

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:49

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

unknown

czyli, sam co dopiero dostałeś dowód i nie miałeś o niczym pojęcia, szybo zostałeś oświecony, chyba ktoś ci pranie mózgu zrobił bo tak szybko i tak drastycznie to poglądów sie chyba nie zmienia.

Pewnie jeszcze sie zgadzasz ze wszystkim co powypisywał wieśman

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:52

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 47599

weissman

i dalej nic nie potrafisz od siebie napisać, tylko przeklejki a to z jednej stronki , a to z drugiej a to 'idź obejrzyj NZ', a to wierszyki starego pijaka Herberta.

Nie ma to jak cotygodniowy nalot gówniarzy którzy się naczytali bredni w internecie i nawet nie potrafią bronić własnych poglądów.

I oczywiście nieśmiertelne 'na tym forum to się nie da dyskutować'

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

26.03.2008 14:54

Wątków: 336 | Odpowiedzi: 12350

czy w polsce

o niczym sie nie rozmawia , tylko o polityce ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:55

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

lol

jaki beton.... ałaaa....

nadal nikt mi nie odpowiedział, dlaczego w przyszłych wyborach mam głosować na PIS....

26.03.2008 14:56

Wątków: 118 | Odpowiedzi: 27841

Adas

bo ich jeszcze nie było

i7-6700K/MSI Z170A Gaming M5/16GB/1080Ti/RM850i/Samsung 960Evo 500GB + 850Evo 500GB/Fractal R5/ASUS PG279Q + Ryzen 1600/16GB/980Ti/Crucial 480GB/RM550x/LG 24GM77-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:58

Wątków: 708 | Odpowiedzi: 39281

....

co by PiS nie robił, wszystko robił źle - i ogólnie były dwa lata ciągłej żałoby..

co by PO nie robiło (a na razie nic nie robi) to jest cud, miód i orzeszki

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 14:59

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 30789

zorg

czasem o tym jaką wódkę kupić ;p

Ja mam tu mam spory ubaw. Naprawdę :)

26.03.2008 14:59

Wątków: 33 | Odpowiedzi: 421

[Ciach]

[WypowiedŸ usunięta przez moderatora z powodu niezgodnoœci z regulaminem, mieszczšcym się pod tym adresem ]

26.03.2008 15:01

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

mciej aka 'Puszczający cichacze'

a w jaki sposób w pokoju robi się coraz większy burdel niczego nie zmieniając?

Talar - aleś to ujął ;D

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 15:01

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 30789

Talar

Odwieczna prawda życiowa jest taka, że sympatycznym i dobrze się prezentującym wolno zawsze więcej niż antypatycznym mlaskającym burakom ;p
Pewnie dla tego większość woli PO

Ja mam tu mam spory ubaw. Naprawdę :)

26.03.2008 15:10

Wątków: 118 | Odpowiedzi: 27841

Talar

generalnie masz rację, cokolwiek robi PO i tak będzie ok, a już na pewno lepiej niż wcześniej

i7-6700K/MSI Z170A Gaming M5/16GB/1080Ti/RM850i/Samsung 960Evo 500GB + 850Evo 500GB/Fractal R5/ASUS PG279Q + Ryzen 1600/16GB/980Ti/Crucial 480GB/RM550x/LG 24GM77-B

26.03.2008 15:12

Wątków: 791 | Odpowiedzi: 12768

hmmm

coś mi się zdaję, że mamy nalot oszołomów z jednego prostego powodu - wysokie pozycjonowanie frazpc w google

WINCYJ I MOCNIEJ.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 15:15

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

Talar

"...jest cud, miód i orzeszki"
A kto tu tak mówi??
Ja wcale tak nie uważam, jak i chyba duża część również. Po prostu wiekszości wystarcza, że jest nieco lepiej (wyżej masz napisane w czym "niby" jest lepiej) A kogo wina, że zraził tak do siebie (do PiS-u) wyborców (i ciągle zraża) to chyba wynika jasno (a jest to mała grupka ludzi).

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 15:20

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

hmmm

pis miało swoj czas, ja chcialem lepszej sluzby zdrowia, nowych drog i autostrad, i wiekszego bezpieczenstwa. Pis nie spelnil tych rzeczy, oddal wladze wczesniej - polecieli.
Teraz jest czas PO, ale rozliczać ich będę jak będą oddawali wladze (a nie po 100 dniach, jak to robia kretyni z pisu) - zawiodą -> polecą!

i chciałby zauwazyć, że to katoprawicowi fanatycy pisu wkleili tutaj zaslugi PISu i oszczerstwa pod kierunkiem opozycji, nikt z tych, ktorzy glosowali na PO nie wychwalają PO.
No może oprocz tego, że jest normalnie, ale to zauwazyła nawet Europa...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 15:23

Wątków: 109 | Odpowiedzi: 1748

.

Co za betony z tych oszołomów... Ludzie tnijcie wszystko co związane z polityką na tym boardzie bo to się nigdy nie skończy hehe

Wolność to kwestia wyboru między samotnością a uzależnieniem od innych osób.

26.03.2008 15:27

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

co to za fanboje

.... z PiS i PO i SLD

26.03.2008 16:01

Wątków: 51 | Odpowiedzi: 5908

Talar, weissmann i inni ktorzy jeszcze maja cos

pod kopula -->

najfajniejsza ksywke na frazie mam ;] http://www.frazpc.pl/b/164013

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 16:06

Wątków: 318 | Odpowiedzi: 10476

hm...

przejrzalem watek i...nie ma zielonego ale i tak widze ze jest wesolo

PS: moim zdaniem watki polityczne powinny leciec z zalozenia

"Press ANY key to continue..." no i wcisnal RESET... :)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 16:17

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

bajzelwdomu

widzę że wyznawcy pisu oprócz lizania jarka i tadeo liżą jeszcze siebie nawzajem.


Ponawiam pytanie:

Dlaczego na następnych wyborach mam głosowac na JARKA i PIS ??? Decyzję o głos na jarka już podjąłem, ale proszę uprzejmie o argumenty, bo chcę wiedzieć dlaczego tak zdecydowałem.

26.03.2008 16:17

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1822

No to dla odmiany

PiwO i reszta normalnych ludzi niech sobie chlapnie co tam lubia (troche smetne zyczenia, ale ze wzgledow zdrowotnych moge sobie chlapnac co najwyzej mineralki ) a reszta niech idzie poszukac swojego kota (normalnosc definiuje wiekszosc, mniejszosc definiuje dewiacje - jak sie komus nie podoba, to niech walczy ze statystyka).

Nie dyskutuj z Kumanem, ściągnie cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem ...

26.03.2008 16:25

Wątków: 51 | Odpowiedzi: 5908

Adas

japa bocie.

najfajniejsza ksywke na frazie mam ;] http://www.frazpc.pl/b/164013

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 16:27

Wątków: 183 | Odpowiedzi: 10809

cpavlo

"Popieram cię w całej rozwiązłości" :

Nieee no, usmiechalem sie czytajac wiele wypowiedzi w tym watku, ale przy tym to juz szczerze sie rozesmialem

cpavlo, jak przekroczysz magiczny wiek 15 lat i nauczysz sie znaczenia podstawowych slow ojczystego jezyka, to chyba przyjdzie i czas na zainteresowanie sie polityka.

Podpis or it didn't happen.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 16:39

Wątków: 438 | Odpowiedzi: 36415

tłumaczenie ;)

no co fajnie to sie czyta
" Popieram cię w całym pozbawiony zasad moralnych, budzącym zgorszenie życiu"
tłumaczenie za słownikiem PWN co by sie cpavlo nie rzucał

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

26.03.2008 18:01

Wątków: 711 | Odpowiedzi: 27340

buahaha

zlecieli się weryfikatorzy agentów, znawcy spiskowej teorii dziejów, ekonomiści i socjolodzy. Przed pisem był chaos, w 2005 nastała jasność i nagle boom mamy 7% w ciągu pierwszych 100 dni rządów Kazia Obiecywankiewicza!!! Jak Jaruś przyszedł to wskoczyło do 12% lol cud na Wisłą. Trza bić pokłony jasnogórskie i ofiarę do Torunia trza słać!
A reszta żydo-komuny niech milczy

Zauważyłem pewną prawidłowość, że im cieńszy TV tym większe głupoty w nim puszczają.

26.03.2008 18:11

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 4304

hmmm

pooolityykaaa...

ehh pisowcy, jesteście zaślepieni, czysty fanatyzm jak u muzułmanów. Szkoda Was, ale pamiętajcie, jeszcze jest szansa uwolnić się z nałogu i skorzystać z usług kółek AP (anonimowych pisocholików).

błądzisz synu...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 18:59

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

bajzelwdomu

boli co? boli brak argumentów...

26.03.2008 19:37

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 740

...

"wuntek" "smeluje" nędzną prowokacją z onet.pl

|KGW| owns :)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 20:39

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 31807

sss

"Popieram cię w całej rozwiązłości"
Ogolnie nalot trolostwa

i5 2500k@4GHz(1.1V), Gigabyte p67a-ud4-b3, Radeon 6950@6970, Crucial M4 64GB, Samsung 1TB, 8GB GoodRam Play 1600, Silverstone 750W + Fractal Define R3 a LG 37LE7510 jako monitor ;)

26.03.2008 20:50

Wątków: 168 | Odpowiedzi: 25958

yyy...

a kto jest tfurcą Nocnej Zmiany? Aaaaa, moj idol Jacek Kurski. Rzeczywiscie, na pewno jest to bardzo obiektywne spojrzenie

ale co ja tam wiem.

ASRock Z97 PRO4, i5-4690K, RipjawsX 2x4GB 2133MHz, MSI GTX970 4G, SB Z, HDWD130EZSTA, Crucial MX100 512GB, Cooler Master G650M, DVR-215D, HP LA2306x; Galaxy Tab S; XBox One X

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 21:34

Wątków: 190 | Odpowiedzi: 4941

HAHAHHAHA

o ja nie moge towarystwo liyania sie po fiutach spod znaku PIS przyszla wyglaszac swoje spiskowe teorie dawac chlopaki dalej, dzieki wam pis ma coraz mniejsze poparcie

btw cos mi sie zepsulo z klawa, vista 64 bit, z zamienilo sie z y, nie da sie zrobic dwukropka etc... jak to naprawic

MSI Z87-GD45, 4770K @ 4.5ghz, 32gb 2400mhz, GTX980Ti, Plextor M5 Pro 256GB, Sony FW900. Wciąż gram na CRT :)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 21:36

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 28153

iqsux3

pis.org.pl - oni rozwiążą wszystkie twoje problemy.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 21:38

Wątków: 190 | Odpowiedzi: 4941

hmm

komp zaszalal, zresetowal sie i dziala poprawnie. zapomnialem ze bylo to w trakcie sciagania poprawek. DZIEKUJE CI PIS! PAN JAROSLAW KACZYNSKI MA MOJE POPARCIE!

MSI Z87-GD45, 4770K @ 4.5ghz, 32gb 2400mhz, GTX980Ti, Plextor M5 Pro 256GB, Sony FW900. Wciąż gram na CRT :)

26.03.2008 21:53

Wątków: 160 | Odpowiedzi: 20909

hmmm

" 4. We wrześniu b.r. przedstawiono pierwszy w
historii polskiej piłki nożnej akt oskarżenia o
korupcję, obejmujący 34 osoby. Od 2005 roku
przeprowadzono 36 kontroli w 18 związkach
sportowych, w czterech przypadkach zawieszono
władze, wprowadzając kuratora. "

Nie dodałeś, że ten kto wprowadzil kuratora i ktory chciał tak na siłe Listkiewicza wsadzić za kratki, sam został zamkniety

Byłeś w Lublinie ? http://pl.youtube.com/watch?v=fEVT9-JqoOY

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 22:06

Wątków: 1998 | Odpowiedzi: 39508

weismann i uknown

kolejne wcielenia PiSo-bootów?

26.03.2008 22:08

Wątków: 168 | Odpowiedzi: 25958

...

jeszcze byla jakas niby magda, ale sie chyba obrazila

ASRock Z97 PRO4, i5-4690K, RipjawsX 2x4GB 2133MHz, MSI GTX970 4G, SB Z, HDWD130EZSTA, Crucial MX100 512GB, Cooler Master G650M, DVR-215D, HP LA2306x; Galaxy Tab S; XBox One X

26.03.2008 22:44

Wątków: 92 | Odpowiedzi: 2149

.

Kacz=wszystko jasne

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 22:52

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

krzycz

to byl x2 cos tam - tak mi się zdaje.


wychodzenie z gówna:

" - Lech Kaczyński wiedział, że orędzie będzie multimedialne, ale nie wiedział, co konkretnie będzie na filmie - powiedział Jacek Kurski Monice Olejnik w "Kropce nad I". Poseł PiS przyznał, że niektóre sceny głowie państwa się nie spodobały. Stwierdził też, że materiały przygotowała mu TVP."
src: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5059448.html


co ciekawe co sondaż to dziwne wyniki, PiS jeszcze niedawno miał 16%:

OBOP: 51 proc. - PO, 26 proc. - PiS, 12 proc. - LiD

src: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,5058799.html

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 22:57

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 28153

Adas

każda z firm zajmujących się badaniem opinii społecznej ma własne podejście do nich - jedna sprawdza w centrach dużych miast, inna losowo-telefonicznie, inna na przedmieściach wsi. wszystko zależy skąd akurat uda się zdobyć ankieterów itd - i stąd różnice w wynikach. bieda.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2008 23:13

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 16575

tylko jeden prawdziwy sondaż - wybory I one już pokazały gdzie społeczeństwo ma kaczyńskich... ale nie, wybory w polsce to jedna wielka manipulacja niemieckich mediów... LOL. Przecież te herezje się nadają do działu "ciekawostki z zycia rzadkich zwierząt".

26.03.2008 23:16

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

kobieta?

na frazie? GDZIE?

jak już jest kobieta w necie, to albo nie normalna, albo brzydka, albo zajęta albo ssie hasła

27.03.2008 00:34

Wątków: 336 | Odpowiedzi: 12350

" ssie hasła "

tego nie slyszalem

27.03.2008 01:38

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 10912

odeślę zatem do "nie" sławnego wątka...

http://www.frazpc.pl/b/205389

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.03.2008 07:51

Wątków: 1998 | Odpowiedzi: 39508

to mi się podobało

prezydent wiedział, że orędzie będzie multimedialne, ale nie wiedział, że będzie przewlekane obrazami. Czy muszę dodawać, że prezydent to...

27.03.2008 08:13

Wątków: 711 | Odpowiedzi: 27340

hehe

co on myślał? że krasnoludki koło rączek będą mu chodziły?

Zauważyłem pewną prawidłowość, że im cieńszy TV tym większe głupoty w nim puszczają.

28.03.2008 18:38

Wątków: 97 | Odpowiedzi: 1843

Adas etc.

Racja, wybory to jedyny miarodajny sondaż
41% PO
32% PiS
13% LiD
9% PSL
i teraz podniecanie się sondażami mija sie z celem.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.03.2008 18:58

Wątków: 1998 | Odpowiedzi: 39508

Pi0trek

policzyłem PiSowi wyniki z 2005 i 2007 razem?

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.

Ostatnie tematy na boardzie
1. Lapek hp - krótkie freezy. 2 Dario | Flapjack7 Dziś 08:58
2. [OT] Pralka Electrolux EWF1276GDW czy Whirlpool FWG71284W 11 furbs | cacodemon Dziś 07:14
3. Uchwyt do telefonu nie na szybę/kratkę 16 K10514K | Michal5 21.10.2018
4. [BLOG] Zamek szyfrowy do drzwi z wifi 9 Elegancki_Pan | siebek 21.10.2018
5. Jaka grafika do tego zestawu 3 kollek | pavulon 21.10.2018
Poprzednie-Następne
1. [KOM] News - Ekran dotykowy i GPS dla Eee PC 34 Mayor | Adas 26.03.2008
2. zawieszanie się komputera hp Compaq dx2200mt 9 karp2000 | KOLIBERk 26.03.2008
3. [OT] Jak sprawdzić do jakiego US należę? 13 adamex1 | mariusz_11 26.03.2008
4. [BLOG] DLink DIR-100 7 helianthus | kowal_and 26.03.2008
5. Jaki prosty program pocztowy po polsku? 15 andrjano | cycoslav 26.03.2008
6. [FUN] Miszcz wyciagania procesora 30 Ament | Cichol 26.03.2008