ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard - recenzja klawiatury

Daniel Górecki, 2018-07-25 18:54 | Źródło FrazPC Tech Lab |

Współcześnie niemal każdy szanujący się producent PC chce mieć własną gamingową markę z peryferiami dla graczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ sprzedając choćby gotowe zestawy komputerów, można od razu dołączyć do kompletu klawiaturę, myszkę i słuchawki, wyciskając z klientów dodatkowe pieniądze. Przy takim zalewie produktów, z jakim mamy do czynienia z w tym segmencie, trudno jednak wyróżnić się na tle konkurentów, tym bardziej, że wiele marek tak naprawdę korzysta z gotowych produktów chińskich firm OEM. Wydaje się, że Lenovo udała się ta sztuka, ponieważ ich Y Gaming Mechanical Keyboard (jakże oryginalna nazwa, pozwólcie więc, że stosować będziemy skrót Lenovo Y) prezentuje się dość unikalnie, a do tego kusi relatywnie niską ceną jak na „mechanika”. Sprawdźmy więc, jak sprzęt ten wypada po bliższych oględzinach.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_18_

Lenovo raczej nie jest marką, która kojarzy nam się z peryferiami dla graczy i chiński producent prędzej przywołuje skojarzenia z laptopami czy nawet smartfonami. Od jakiegoś czasu Chińczycy próbują jednak swoich sił także i w tym segmencie, idąc śladami wielu konkurentów. Klawiatura Lenovo Y Keyboard debiutowała na rynku w ubiegłym roku, ale dzięki temu, że od premiery minęło już sporo czasu, jej cena zdążyła spaść już praktycznie o połowę (obecnie bez problemu kupimy ją za 249 PLN) i teraz wydaje się zdecydowanie bardziej łakomym kąskiem.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_19_

Sprzęt przychodzi do nas w naprawdę sporych rozmiarów kartonie z okienkiem pozwalającym zapoznać się z pracą klawiszy. W środku znajdziemy dodatkowo plastikową osłonkę, która chroni urządzenie przed kurzem, typową makulaturę, opcjonalną podkładkę pod nadgarstki oraz adapter słuchawkowy z podwójnego minijacka (mikrofon+słuchawki) na pojedynczego. Pod tym względem nie ma co narzekać, ale szkoda, że nie uświadczymy tu kluczyka do wyciągania nasadek, jakichś dodatkowych keycapsów czy naklejek z logiem producenta, bo jak powszechnie wiadomo, gracze uwielbiają takie pierdoły :)

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_1_

Sama klawiatura jest naprawdę sporych rozmiarów, co zwiastował już karton. Lenovo Y mierzy wraz z podkładką (ze względu na wysoki profil przedniej krawędzi, korzystanie z niej jest raczej wskazane) 530 x 230 x 28 mm i waży 1,55 kg. Szybki rzut oka na urządzenie od razu wyjaśnia, skąd te gabaryty. Po pierwsze, Lenovo zdecydowało się na dość nietypowy trapezowy kształt, a po drugie zastosowało też pokaźną liczbę dodatkowych klawiszy. Obudowa wykonana została w przeważającej większości z czarnego chropowatego plastiku, ale wokół sekcji dodatkowych przycisków zastosowano obramowanie z błyszczącego tworzywa. Lenovo niewątpliwie chciało postawić na unikalny design swojego produktu, stąd też po środku górnej części umieszczono spore podświetlane logo Y, a spacja oraz podkładka otrzymały wyraźną fakturę w kratę. Jeśli dodamy do tego nietypowy kształt, to trudno odmówić Lenovo Y oryginalnego wyglądu.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_9_

Wbrew temu co sugerują zdjęcia, podświetlenie jest w czerwonym kolorze

Miłym dodatkiem, a wcale nie tak częstym, jest umieszczenie na prawym boku huba z portem USB 2.0 oraz gniazdami minijack na słuchawki i mikrofon, co powinno ułatwić podłączenie dodatkowych akcesoriów (nawet takich z podświetleniem RGB). Pod spodem niewiele się zaś dzieje i tradycyjnie znajdziemy tu podkładki antypoślizgowe (sztuk 4) oraz nóżki do regulacji wysokości (jednostopniowej). Pomimo że te nie otrzymały własnego ogumowania, klawiatura bardzo dobrze trzyma się blatu biurka, co jest również zasługą wysokiej wagi. Szkoda tylko, że producent nie zabezpieczył klawiatury przed zachlapaniami i nie zastosował na podwoziu otworów odprowadzających ciecz. Z tyłu wypuszczono kabel o długości 1,5 m (mógłby być nieco dłuższy), który został zabezpieczony naprawdę bardzo solidnie - materiałowy oplot jest gruby, a newralgiczne miejsca otrzymały dodatkową ochronę. Jego zakończenie potrafi jednak wprowadzić w konsternację, ponieważ znajdziemy tam masywny rozgałęźnik na aż 4 złącza - 2x USB oraz 2x minijack. Jest to oczywiście konsekwencja zastosowania huba.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_6_

Klawiatura Lenovo na pewno nie jest propozycją skierowaną do osób preferujących minimalizm, ale użytkownicy ceniący sobie dodatkowe klawisze będą wniebowzięci. Na lewej krawędzi znajdziemy 6 klawiszy G, które możemy dowolnie zaprogramować, w tym przypisując im makra. Z lewej strony górnej krawędzi znajdują się przyciski funkcyjne do regulacji podświetlenia (osobno do sekcji WSAD i strzałek oraz reszty klawiszy), nagrywania makr w locie, wyboru jednego z trzech profili i zablokowania klawisza Windows. Po prawej stronie znajduję się sekcja multimedialna do sterowania muzyką i dźwiękiem. Wszystkie dodatkowe przyciski posiadają płytki skok i klikają bardzo przyjemnie.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_8_

Podstawowe keycapsy również nie budzą żadnych zastrzeżeń, ponieważ są typowych rozmiarów i pokryto je bardzo cienką warstwą gumowanego tworzywa, które zapobiega ślizganiu się palców. Tradycyjnie wiąże się to jednak z mocnym zbieraniem odcisków palców, a z czasem tego typu tworzywa mają tendencję do ścierania się i łuszczenia (zbyt krótko testowałem klawiaturę, by kategorycznie stwierdzić, jak sytuacja będzie wyglądać z czasem w tym przypadku). Nasadki są wyraźnie profilowane (wklęśnięcie), a ich krawędzie delikatnie zaokrąglone. Wszystkie oznaczenia są wycinane laserowo, więc nie ma opcji ich wytarcia, a zastosowana czcionka może i jest mało oryginalna, ale za to bardzo czytelna. Poza tym, otrzymujemy najpopularniejszy lubiany amerykański układ klawiszy (z długim shiftem i backspacem), dzięki czemu z miejsca czujemy się tu jak w domu. Stabilizatory świetnie wywiązują się z powierzonego zadania, a faktura na spacji stanowi ciekawy wyróżnik.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_3_

Generalnie jakość wykonania urządzenia jest solidna, ale Lenovo w kilku miejscach mogło nieco bardziej przyłożyć się do szczegółów. Chodzi mi choćby o łączenie dolnej i górnej części obudowy klawiatury, które nie jest najlepiej spasowane i szpara między tymi elementami miejscami za bardzo się rozchodzi. Sam dobór materiałów jest już jednak typowy dla tej cenowej, a design to już kwestia indywidualnego gustu. Osobiście stawiam raczej na bardziej ascetyczne konstrukcje, ale wiem, że tego rodzaju agresywny, gamingowy wygląd także ma swoich zwolenników. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że specyficzny kształt tego modelu stanowi duże marnotrawstwo przestrzeni.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_16_

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_14_ lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_12_

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe funkcjonalności, to jak przystało na gamingową klawiaturę, Lenovo Y posiada pełne NKRO (przez producenta zwane Anti-Ghostingiem) zapobiegające blokadzie przy jednoczesnym wciśnięciu kilku klawiszy. Nie mogło również obyć się bez podświetlenia i każdy klawisz posiada własny LED, co daje równomierną iluminację (nieco słabiej wypada to w przyciskach o podwójnych oznaczeniach, ale to praktycznie standard. Poza tym możemy regulować intensywność podświetlenia (100%, 75%, 50%, 25% i 0%), ale to oferuje jedyne czerwoną barwę i jeden tryb pracy - stały. No może nie do końca, ponieważ z poziomu aplikacji możemy ustawić oddychanie dla loga Y, dostosowując prędkość pulsacji i jasność iluminacji, a także licznik czasu przełączania do trybu uśpienia (od 5 do 30 minut).

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_2_

Dobrnęliśmy tym samym do oprogramowania i co ciekawe, producent w żaden sposób nie wspomina o nim w instrukcji czy na opakowaniu. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ to co ujrzałem po pobraniu ze strony Lenovo, przypominało software sprzed dekady. Nie dosyć, że wygląda on przestarzale, to jeszcze jego funkcjonalność jest niezwykle uboga. W gruncie rzeczy pozwala jedynie na przypisanie nowych funkcji pod klawisze G1-G6, nagrywanie i edytowanie makr oraz zawiera wspomniane opcje dedykowane podświetleniu (również znikome). Wszystkie nasze ustawienia możemy zaś zapisać na jednym z trzech profili i to by było na tyle - mówiąc krótko bieda. Na szczęście oprogramowanie jest praktycznie zbędne, ponieważ nagrywanie makr w locie jest banalnie proste, a podświetlenie również możemy regulować z poziomu klawiatury.

software

Jedną z najmocniejszych zalet Lenovo Y mają być przełączniki mechaniczne, choć chiński producent nie zdecydował się na uznane switche Cherry MX i postawił na rodzime klony w postaci Kailh Red. Niestety w tym aspekcie nie mamy żadnego wyboru i klawiatura dostępna jest z czerwonymi przełącznikami. Na szczęście te od Kailh to wysokiej jakości zamienniki oryginałów z Niemiec i tak naprawdę trudno im cokolwiek zarzucić. Czerwone modele znakomicie spisują się przede wszystkim podczas grania, ale przez to nieco gorzej wypadają w pracy biurowej. Charakteryzują się liniową konstrukcją, gładką pracą w pełnym zakresie ruchu i jak w przypadku innych „mechaników” otrzymujemy 4 mm skok klawisza, gdzie aktywacja następuje w połowie drogi (2mm). Posiadają one najniższą wymaganą siłę nacisku (zaledwie 50 g) i sprawiają wrażenie najbardziej miękkich - powinny przypaść do gustu szczególnie miłośnikom szybkich gier akcji, bo to chyba również najszybsze z przełączników mechanicznych. Dzięki temu są też bardzo ciche, oczywiście jak na standardy przełączników mechanicznych. Niestety nie zawsze sprawdzają się podczas codziennego użytkowania i przez lekkość wciskania początkowo zdarza się wciskać klawisze podwójnie. Jeśli zaś chodzi o różnice z Cherry MX, to jedyna jaką wyczuwam to odrobinę sztywniejsza praca.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_5_

Lenovo Y w akcji sprawdza się naprawdę dobrze, a to za sprawą wysokiej klasy przełączników gwarantujących niezawodność oraz wygodnej konstrukcji z podkładką pod nadgarstki (bez niej nie jest już tak dobrze). Problemy pojawiają się jednak, kiedy podczas rozgrywki chcemy szybko sięgnąć do sekcji G1-G6 (np. małym palcem), ponieważ ta jest jak na mój gust nieco za bardzo oddalona od reszty klawiszy. Korzystałem z klawiatury przez dłuższy czas i relatywnie szybko się do niej przyzwyczaiłem, co uznaję za plus, a klawisze multimedialne oraz dodatkowe funkcje w przyciskach na górnej krawędzi sprawiają, że praktycznie wszystko mamy zawsze pod ręką.

lenovo_y_gaming_mechanical_switch_keyboard_-_recenzja_klawiatury_10_

Lenovo Y Gaming Mechanical Keyboard może i nie zachwyca, a kilka kwestii niewątpliwie wymaga poprawy (patrz aplikacja), co nie zmienia faktu, że jak za 249 PLN jest to naprawdę ciekawy produkt, który zyskać może sporo zwolenników. Otrzymujemy bowiem solidną i wygodną konstrukcję o nietuzinkowym designie, hub z dodatkowymi portami, przyciski dedykowane multimediom i wielu innym funkcjom oraz dobrej klasy gamingowe przełączniki mechaniczne. Tym samym produkt Lenovo może i nie będzie hitem, ale jeśli lubicie duże klawiatury z licznymi dodatkowymi klawiszami, to warto mieć ten model na uwadze. Tym bardziej, że za podobne klawiatury konkurencji często trzeba zapłacić zdecydowanie więcej, a cena Lenovo Y pozycjonuje ją raczej w budżetowym segmencie, choć możliwości tego sprzętu wcale nie są takie skromne.

orientacyjna cena: 249 PLN

award-dobracena

+ solidne wykonanie
+ ergonomia
+ oryginalny design
+ dodatkowe klawisze
+ wysokiej klasy przełączniki mechaniczne 
+ hub z portami
+ atrakcyjna cena
+ nagrywanie makr w locie
+ dobrze zrealizowane podświetlenie
 
- dużo niezagospodarowanej przestrzeni
- słaba aplikacja
- drobne problemy ze spasowaniem elementów
- podświetlenie tylko w jednym kolorze 
- zajmuje dużo miejsca
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma: 
 
112957i018fea41d376bd28
 

Tagi: Lenovo, klawiatura mechaniczna, klawiatura dla graczy, y, Kailh, Lenovo Y, Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard, Gaming Mechanical Switch Keyboard, Kailh Red,

Komentarze (14)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2018 18:57

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 9371

Hmmm

Jestem zaskoczony. Może nawet przeczytam Ikona: ;)

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, LG 32GK850G-B

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2018 19:22

Wątków: 303 | Odpowiedzi: 52700

pewnie nazbierało się rzeczy do testów

Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2018 19:42

Wątków: 59 | Odpowiedzi: 21928

Hmmm

Całkiem fajnie się prezentuje, jeszcze za te pieniądze spoko. Bralbym, ale już mam taniego mechanika Ikona: ;)


News w temacie Ikona: pub

i7 2700k@4.5GHz+Olymp /P8p67r.3.1/2x8GB 2133MhzCL8 DDR3 /980Ti Strix@1380Mhz / 850EVO-250GB+V4-128GB+5TB-HDD /RMx 750W White /NZXT Phantom White/ Prodigy Cube@8066+DenonD400+Solo7C /XL2720z

25.07.2018 23:41

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 1133

też przeczytałem

Ikona: sol

25.07.2018 23:47

Wątków: 236 | Odpowiedzi: 8480

Szok i niedowierzanie

Można umierać Ikona: pub

Screw you guys...I am going home !!!

26.07.2018 07:44

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

Ikona: pub
nie potrzebuję, ale wygląda zacnie

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2018 08:30

Wątków: 879 | Odpowiedzi: 19269

...

lenovo i po 2 latach wytarty WSAD

i7-2600K, ENERMAX LIQMAX II 240, ASUS P8P67 PRO, 16GB DDR3 2133 G.Skill, 40TB HDD, Samsung PRO 850 256GB, GTX 1080, Sound Blaster Z, LG IPS234 76hz. 2600k wystarcza do wszystkiego. AMEN

26.07.2018 12:06

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

pracuję na laptopie lenovo

nie mogę powiedzieć nic złego na temat klawiatury czy touchpada.w zasadzie znajdzie się jeden problem - strasznie widać na nich kurz Ikona: :(


normalna klawiatura to jest to!

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

26.07.2018 14:41

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 62

Błąd się wkradł

"Na prawej krawędzi znajdziemy 6 klawiszy G, które możemy dowolnie zaprogramować, w tym przypisując im makra..."
Patrząc na zdjęcia to raczej na lewej krawędzi, a nie prawej Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.07.2018 18:20

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 10506

hm...

@Kayo

Lenovo nie ma normalnej klawiatury w laptopach. Nie wiem po co przestawili klawisze Fn z Ctrl Ikona: sick Nawet miałem kiedyś kupować ichniejszą klawiaturę bezprzewodową bo fajna ale ten bajer z klawiszami skutecznie mnie zniechęcił. Mam służbowego Lenovo i do tej pory się mylę bo w domu mam normalne klawiatury (Logitech, Dell, A4Tech, ASUS).

"Press ANY key to continue..." no i wcisnal RESET... :)

30.07.2018 12:28

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

K10514K

w moim przypadku laptop jest używany jako stacjonarka do pracy.
wyświetlacz mały i beznadziejny, klawiatura niewygodna
wolę siedzieć na 2x24" z normalną klawiatura i myszą

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

30.07.2018 13:54

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 10506

Kayo

Myślałem, że Twoje ostatnie zdanie odnosiło się do laptopowej Lonovo Ikona: ;) Też imo najlepsza zwykła...a skok klawiszy wedle uznania :))

"Press ANY key to continue..." no i wcisnal RESET... :)

31.07.2018 12:50

Wątków: 73 | Odpowiedzi: 7342

Hmm

ale koszmarek.

4790K, 32GB DDR3, GTX1080

31.07.2018 23:35

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 731

heh

Trochę tragiczny wygląd, jak zabawka z odpustu, ja nie wiem jak można było dać + za design, może na żywo wygląda lepiej?
Wg. mnie za tą cene lepiej kupić Genesis RX85, sam się do niej przymierzam.
Swoją drogą to ciekawe, że peryferia które kiedyś były najtańsze i nikt się nad nimi nie zastanawiał teraz kosztują po 700zl Ikona: ;)

02.08.2018 10:05

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

Wolf_pl

bo kiedyś to były zwykłe peryferia

teraz są "gejmingowe".

co jak co, ale klawiaturę powinno się kupować raczej tanią - kiedy się zdenerwujesz i ją rozwalisz, to nie będziesz miał bólu ::ass::, że rozwaliłeś klawisze za 250.

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

02.08.2018 13:12

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 24217

Kayo

250zł to tania klawiatura Ikona: :P

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

02.08.2018 13:50

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11793

Torvald

Tak, ale gdyby nie była gamingowa, to dał byś za nią 100.

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

02.08.2018 15:43

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 24217

Kayo

Ja piszę o mechanicznych Ikona: ;)

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

04.08.2018 13:11

Wątków: 236 | Odpowiedzi: 8480

To ja rozmyślań nad

Vortex em race 3, który bez bajerledów itp. Kosztuje 199USD, a tutaj klawa za 250 PLN droga.... #innywymiar.pl

Screw you guys...I am going home !!!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

12.08.2018 11:20

Wątków: 38 | Odpowiedzi: 22581

fajne te recenzje

takie nie za częste

Im lepiej widać piersi, tym trudniej zapamiętać twarz...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

12.08.2018 11:24

Wątków: 879 | Odpowiedzi: 19269

...

i też takie nie za rzadkie. Fajne takie, ale to trzeba na spokojnie usiąść i poczytać.

i7-2600K, ENERMAX LIQMAX II 240, ASUS P8P67 PRO, 16GB DDR3 2133 G.Skill, 40TB HDD, Samsung PRO 850 256GB, GTX 1080, Sound Blaster Z, LG IPS234 76hz. 2600k wystarcza do wszystkiego. AMEN

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.