ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Alfawise X5 - robot odkurzający okiem sceptyka

Daniel Górecki, 2018-05-23 18:06 | Źródło FrazPC Tech Lab |

Żyjemy w bardzo zabieganych czasach, kiedy to niemal każdy skarży się na brak czasu, a już na pewno na codzienne sprzątanie w domu. Z tego też powodu od lat szukamy rozwiązań, które choć trochę ułatwią nam to zadanie. Wystarczy spojrzeć na zmywarki, które wyręczają nas w przykrym obowiązku zmywania naczyń. Roboty odkurzające nie są jeszcze tak popularne, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem może się to zmienić, bo coraz śmielej wkraczają „na salony”. 

Kiedy więc dostaliśmy propozycję przetestowania modelu Alfawise X5, długo nie trzeba było nas namawiać :). Jeśli jednak wciąż nie wiecie, o czym mowa, to pewnie wszystko zmieni się na hasło iRobot Roomba - bo to właśnie ten producent i jego urządzenia zdominowały nasz rodzimy rynek, stając się praktycznie synonimem robotów odkurzających. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawia się alternatywa dla tych, nie ukrywajmy drogich sprzętów, i dla przykładu nasz model kupić można za ok. 600 PLN. Tak, to wciąż nie jest mała kwota, tym bardziej, że tylko w niektórych przypadkach umożliwi pozbycie się klasycznego odkurzacza. I już słyszę ten jęk zawodu… niestety, roboty odkurzające mają plusy i minusy, o których zaraz Wam opowiemy.

p1011163

Zacznijmy od tego, że Alfawise X5 jest robotem sprzątającym, który oferuje funkcje odkurzania i mopowania, dlatego też docierający do nas zestaw jest całkiem bogaty. W pudełku znajdziemy bowiem nie tylko samą jednostkę, ale i pojemnik na kurz, pojemnik na wodę, stację ładującą, dwie dodatkowe szczotki boczne, listwę magnetyczną służącą do ograniczania sprzątanej powierzchni, szczotkę do czyszczenia urządzenia, instrukcję oraz pilot do sterowania odkurzaczem. I kiedy już uda nam się wypakować wszystkie elementy, to naszym oczom ukaże się całkiem stylowy robot odkurzający, do którego wykonania z pewnością nie można się przyczepić. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, żebyśmy nie musieli się go wstydzić, kiedy ktoś wpadnie z wizytą - jest czarne, błyszczące, nowoczesne i najczęściej prowokuje komentarze w stylu „widzę, że Wam się powodzi” :)

4-3

Ale jak wiadomo nie po to kupujemy robot odkurzający, żeby na niego patrzeć, pora więc przejść do części zasadniczej i odpowiedzieć na pytanie, czy to faktycznie działa. Mówiąc najkrócej jak się da… działa, tylko trzeba wiedzieć, co się kupuje i posiadać mieszkanie, w którym taki sprzęt ma rację bytu. I już tłumaczę, o co dokładnie mi tutaj chodzi - wiele osób kupując sprzątającego robota liczy na to, że będzie mogło pozbyć się klasycznego odkurzacza, a jego pełne dywanów i bibelotów gniazdko będzie nieskazitelnie czyste. Tymczasem sprzęty typu Alfawise X5 lubią duże i względnie puste powierzchnie, gdzie mogą bez przeszkód sobie pojeździć w poszukiwaniu bałaganu do wciągnięcia. Osobiście okazałem się więc niemal idealnym kandydatem, szczególnie że dywanów pozbyłem się już dawno temu z powodu alergii, podczas ostatniego remontu zburzyłem kilka ścianek, żeby zyskać na przestrzeni, a moim głównym problemem są piasek i gubiona przez mojego psiaka sierść. W takich warunkach z działania Alfawise X5 można być naprawdę zadowolonym i przyznam szczerze, że choć początkowo powątpiewałem w jego możliwości i skuteczność, tak po kilku tygodniach testów nie miałem ochoty się z nim rozstawać.

p1011168

Moje mieszkanie jest wyraźnie czystsze i to bez mojego udziału, a do tego najczęściej nie oglądam nawet odkurzacza w akcji, bo po prostu włączam go przed wyjściem z domu i wracam na gotowe. Bardzo pomaga w tym również aplikacja TuyaSmart do pobrania na smartfony, dzięki której za pomocą Wi-Fi możemy włączyć i wyłączyć urządzenie (w takiej sytuacji zbędny okazuje się pilot), sterować nim, zaplanować sprzątanie na konkretne dni tygodnia i godziny (robot włączy się automatycznie we wskazanym czasie), a także wybrać jeden z dostępnych trybów sprzątania, tj. Auto, Spot (sprzątanie konkretnego miejsca ruchami okrężnymi), 30 min czy Edge (sprzątanie wzdłuż ścian pomieszczenia).

I chociaż na pierwszy rzut oka w każdym trybie odkurzacz jeździ po podłodze bez większego ładu i składu, to producent zapewnia o zaawansowanym algorytmie i pewnie coś w tym musi być, bo urządzenie zazwyczaj sprząta wszystkie dostępne miejsca. Łącznie z narożnikami, a wszystko za sprawą zastosowania nie tylko dwóch centralnych szczotek, ale i dwóch bocznych o specjalnej budowie, które docierają nawet w trudniejsze punkty. Co więcej, bardzo łatwo możemy je wyczyścić (dwie boczne nawet wymienić, kiedy się zużyją, a dodatkowe są w komplecie), podobnie zresztą jak pojemnik na brud, który zwalniamy wciskając jeden przycisk - trzeba tylko pamiętać, że ten jest mały, więc warto go codziennie opróżnić, żeby zachować wysoką efektywność odkurzania.

p1011189

I chociaż wcześniej pisałem, że lepiej wcale nie mieć w domu dywanów, to nie oznacza to, że Alfawise X5 kompletnie sobie z nimi nie radzi. Bez problemu podjedzie np. pod próg czy dywan o wysokości do 15 mm i zbierze z niego co nieco, ale nie ma co liczyć na dokładnie wyciągnięcie bałaganu z dywanu o gęstym splocie czy długim włosiu, a spore wyzwanie stanowią też małe dywaniki, choćby łazienkowe, które nie tylko się przesuwają, ale i są regularnie wciągane, co skutkuje przerwaniem sprzątania. Te można jednak zawsze zwinąć, a pomieszczenia szczególnie nieprzystosowane do takiego odkurzania po prostu oddzielić dołączoną taśmą magnetyczną, której robot nie przekroczy i po problemie. Schody również nie sprawią odkurzaczowi kłopotów, a mówiąc konkretniej nie spadnie z nich, bo ma specjalne czujniki przed tym chroniące - w tym celu testowałem urządzenie na stole i faktycznie wszystko jest jak trzeba, ale tylko jeśli to działa w automatycznym trybie, bo gdy na pilocie albo w aplikacji przytrzymamy konkretny kierunek, to sprzęt bez wahania wykona nasze polecenie wbrew „instyktowi samozachowawczemu”.

p1011175

Kilka słów muszę również poświęcić wspomnianej na wstępie funkcji mopowania, chociaż od razu trzeba zaznaczyć, że ta w większości robotów sprzątających tego typu jest… raczej mało istotnym dodatkiem. Tak czy inaczej, żeby z niej skorzystać musimy podmienić pojemnik na kurz na podajnik do wody, na którego spodzie znajduje się nakładka z mikrofibry. Co ciekawe, producent zapewnia, że możemy jednocześnie odkurzać i zmywać podłogę, dlatego pojemnik na wodę jest dwukomorowy i jedna część przeznaczona jest na kurz, ale zupełnie nie polecam takiego rozwiązania, bo wtedy żadna z czynności nie jest wykonana porządnie. Lepiej najpierw odkurzyć, a dopiero później podmienić pojemniki i zacząć mopowanie, którego efekt i tak jest daleki od tego, co uzyskamy tradycyjnymi sposobami. Dzieje się tak między innymi za sprawą grawitacyjnego sposobu podawania wody, czyli ta po prostu kapie z pojemnika na nakładkę z mikrofibry (dlatego też po skończonej pracy nie można zostawiać robota z pełnym pojemnikiem) i nie bardzo mamy opcję kontrolowania jej ilości, co w niektórych przypadkach skończy się po prostu pomazaną podłogą. Myjemy też bez użycia detergentu, więc nie ma co liczyć na usunięcie poważniejszych zabrudzeń - mówiąc krótko jest to opcja na odświeżenia podłogi na co dzień, pomiędzy klasycznymi myciami.

p1011170

Na koniec jeszcze jedna uwaga - producent niestety trochę ściemnia w kwestii głośności sprzętu w czasie pracy, bo choć to nie jest faktycznie wybitnie głośne, to wyraźnie słyszalne, dlatego moim zdaniem reklamowanie robota zdjęciem malutkiego dziecka śpiącego obok pracującego Alfawise X5 to duże przegięcie. Nie można też pominąć kwestii baterii i długości pracy na jednym ładowaniu, bo ma to kluczowe znaczenie, szczególnie przy większych mieszkaniach. Jak możemy przeczytać w opisie sprzętu, ten może pracować nawet dwie godziny, co powinno wystarczyć na posprzątanie całego mieszkania średniej wielkości - i tu miła niespodzianka, bo zapewnienia te są nie tylko prawdziwe, ale i trochę niedoszacowane. Nam udało się uzyskać nawet 3 godziny pracy i co równie istotne, robot odkurzający sam wie, kiedy zaczyna brakować mu mocy i w odpowiednim momencie sam zaczyna szukać stacji dokującej, żeby się naładować. W ten sposób niemal zawsze jest gotowy do pracy, co w połączeniu z możliwością zaprogramowania jego działania sprawia, że nasz udział ogranicza się do opróżniania pojemnika na śmieci i od czasu do czasu wyczyszczenia szczotek - żyć, nie umierać :)

p1011184

Podsumowując, Alfawise X5 okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem i gdybym wiedział, że roboty odkurzające działają tak sprawnie, to już dawno posłuchałbym swojej piękniejszej połówki i wcześniej sprawił sobie egzemplarz. Ten konkretny model wygląda stylowo, jest bardzo prosty w obsłudze i czyszczeniu, ma bogate wyposażenie i co najważniejsze… działa - jeśli tylko pamiętamy o jego ograniczeniach, to z pewnością spełni oczekiwania i mocno zrewolucjonizuje domowe porządki. Świetnym dodatkiem jest też intuicyjna aplikacja na smartfony oraz funkcja sterowania odkurzaczem za pomocą wirtualnego asystenta Amazonu, czyli Alexy - wtedy można włączyć odkurzacz nawet będąc poza zasięgiem swojej sieci Wi-Fi (niestety wciąż nie obsługuje ona polskiego języka i jest raczej mało popularna). Mówiąc krótko, polecam!

orientacyjna cena: 570 PLN (sprzęt kupić można w sklepie GearBest TUTAJ)

award-rekomendacja award-dobracena_01

+ nowoczesny i stylowy design
+ sprawnie zbiera kurz, piasek i sierść
+ całkiem ciche działanie
+ czas pracy na baterii
+ sterowanie za pomocą pilota i aplikacji (tu można też zaplanować sprzątanie)
+ bogate wyposażenie
 
- dość długi czas ładowania
- mały pojemnik na kurz
- bardzo przeciętna opcja mopowania

 

Sprzęt do testów dostarczył:

gearbest
Autor recenzji: Daniel Górecki

 

Tagi: recenzja, test, SMART, robot, rzut okiem, odkurzacz, x5, GearBest, Alfawise X5, Alfawise, inteligentny odkurzacz,

Komentarze (12)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

23.05.2018 19:55

Wątków: 211 | Odpowiedzi: 5661

...

Ooo ... szukam takiego agd. Dzieki.

Vendetta musi być

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.05.2018 21:28

Wątków: 347 | Odpowiedzi: 26976

No Danielu - żyjesz!
Bo już baliśmy się, że wywiesiłeś białą flagę. Ikona: ;)

Art na jednej stronie, bez clickbajtów - można?
Można!

Ikona: pub

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.05.2018 09:12

Wątków: 125 | Odpowiedzi: 3961

fajna arta :)

za 6 stówek to warto zaryzykować. ja nie mam dywanów, ale jednak sporo mebli i zakamarków. rozumiem, że krzesła to pewnie trzeba pościągać.
on się uczy terenu za każdym razem czy tylko za pierwszym a potem na pamięć?

niestety "obecnie brak na stanie"

asus p8h67 evo; i7 3770s; 16 ram; 1070; ssd 250G + hdd 1T, lg 29 21/9 ips; maya, win10 64, corsair rm650x, a4tech bloody, logitech g203, superlux 668b

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.05.2018 09:17

Wątków: 183 | Odpowiedzi: 10837

rafael

raczej w ogóle się nie uczy, tylko jeździ losowo i reaguje na przeszkody. Oczywiście takie losowe jeżdżenie też może być zrobione dobrze, albo źle.

Jeśli jest więcej osób zainteresowanych tanim odkurzaczem o powyższej funkcjonalności to polecam się zainteresować serią Chuwi iLife i tym wątkiem:

http://www.frazpc.pl/b/333182

Podpis or it didn't happen.

24.05.2018 09:38

Wątków: 11860 | Odpowiedzi: 318

up

z krzesłami radzi sobie całkiem ok (zależne jest to od rozstawu nóg, jesli ma trochę swobody to jest spoko), co do nauki, to trudno powiedzieć, ale mimo wszystko jest skupulatniejszy niż myślałem (patrząc jednak jak pracuje, trudno doszukiwać się tu jakiegoś ładu i logiki).

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.05.2018 09:41

Wątków: 280 | Odpowiedzi: 13768

Daniel

ty lepiej powiedz czy wiesz coś czy newsy na fraza może jeszcze wrócą (bo chyba sam przeniosłeś się na inny portal) czy fraz już totalnie skazany na wymarcie? Ikona: :D

btw. w tej cenie to nie lepiej czasem brać by było jakiegoś iLife'a? Podobno mają dobre opinie, chociaż sam sobie kupiłem Xiaomi Mi Robot Vacum - jednak całkowite mapowanie pomieszczenia bez jeżdzenia losowo i śledzenie tego w real-time przy pomoicy mapki jest świetne ;D

PS4 Pro | PS VR | X360 | Nexus 4 | LG G Pad 8.3 | Intel i5-6500, Kingston 16 GB RAM DDR4 2133MHz CL14, EVGA GeForce GTX 960 4 GB, ASRock H110M-DGS | SSD + HDD | i inne bzdury | kto to czyta...

24.05.2018 10:22

Wątków: 11860 | Odpowiedzi: 318

up

mogę (niestety) zdradzić tylko tyle, że idą zmiany, a więcej będę mógł przekazać na dniach (może jeszcze dziś)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.05.2018 10:30

Wątków: 347 | Odpowiedzi: 26976

na dobre czy na złe? Ikona: ;)

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

24.05.2018 11:23

Wątków: 88 | Odpowiedzi: 4585

Jak niestety to pewnie na złe

biurkowym żartownisiom mówimy stanowcze "ciach"

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.05.2018 11:35

Wątków: 347 | Odpowiedzi: 26976

czyi czas się zabierać za trolltecha Ikona: ;)

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

26.05.2018 20:48

Wątków: 336 | Odpowiedzi: 3853

ja to myślałem

,że takie odkurzacze, to odkurzają szczotkami, a nie okiem sceptyka Ikona: ;) .

d(-_-)b

30.06.2018 17:34

Wątków: 116 | Odpowiedzi: 12872

fajny test, predzej czy pozniej trzebqa bedzie sie skusic na cos podobnego

Ukryj trola robi robote!

01.07.2018 23:31

Wątków: 336 | Odpowiedzi: 3853

eliksir

miałem RoboJet Duel, niestety "ruchy chaotyczne" przy sprzątaniu kiepsko się sprawdzają jak jest sporo przeszkód (a u mnie jest).
Obecnie mam Neato XV Signature Pro (skanuje pomieszczenie) i jest zdecydowanie lepiej jeśli chodzi o dokładność sprzątania, jest za to sporo głośniejszy.

d(-_-)b

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.