AVerMedia AM310 (Godwit 310) - recenzja mikrofonu pojemnościowego

Daniel Górecki, 2018-03-09 15:48 | Źródło FrazPC Tech Lab |

Warto podkreślić, że Godwit 310 to urządzenie typu plug & play, co oznacza, że wystarczy podłączyć je do PC i z miejsca możemy je użytkować bez potrzeby instalowania jakichkolwiek sterowników. Szkoda jednak, że producent nie pokusił się o jakąś prostą aplikację do nagrywania i obróbki dźwięku, która ułatwiłaby życie początkującym użytkownikom.

avermedia_am310_3__01 avermedia_am310_2__01

Trzeba też pamiętać, że AM310 to sprzęt typu kardioidalnego (zwanego też nerkowym). Oznacza to, że jest to mikrofon jednokierunkowy, czyli zbierający dźwięki z wybranego kierunku, przez co ustawiamy go naprzeciw siebie i ten zbiera głównie nasz głos, tłumiąc jednocześnie dźwięki dobiegające z boku i z tyłu. Dlatego też dobrze ustawić go pomiędzy sobą a klawiaturą, ponieważ w innym wypadku głośne klikanie może być mocno dokuczliwe. Dla porównania, Blue Yeti jest bardziej uniwersalnym produktem, ponieważ oferuje kilka trybów (kardioidalny, dwukierunkowy, dookólny i stereo), ale na potrzeby streamerów, youtuberów i podcasterów AM310 jest w zupełności wystarczający (gorzej jeśli do jednego mikrofonu mają mówić dwie osoby).  

avermedia_am310_14__01 avermedia_am310_13__01

Jako że jest to mikrofon pojemnościowy, to warto też zadbać o odpowiednie warunki nagrywania, ponieważ będzie on zbierał wszelkie niepożądane dźwięki zza okna, głośną pracę komputera czy skrzypiące krzesło, a jeśli mamy tendencję do podnoszenia głosu i krzyczenia, to musimy liczyć się ze sprzężeniami. Z drugiej strony, możemy mówić do niego ciszej, nie męcząc tak gardła i jest przy tym bardziej precyzyjny.

avermedia_am310_4__01

Przejdźmy zatem do testów praktycznych, które polegały na nagraniu próbki głosu bez żadnej ingerencji software'owej oraz filtrów. Jakość nagrywanego głosu wypada świetnie i w tym zakresie Godwit 310 zostawił daleko z tyłu model Reloop S-Podcaster, zbierając mniej szumów, nagrywając wyraźniej i bardziej szczegółowo i lepiej radząc sobie ze spółgłoskami wybuchowymi, ale również ze słabo wygłuszonym pomieszczeniem. Pokój, w którym nagrywam, jest relatywnie pusty, dlatego łatwo o pogłos, ale AM310 bardzo dobrze radzi sobie z takimi warunkami i nie musiałem siedzieć pod kocem, by zniwelować ten efekt.  W tym przypadku nie tylko widać, ale i słychać za co płacimy dwukrotnie większą sumę. Produkt AVerMedia może bez kompleksów stawać też w szranki z urządzeniami ze swojej półki cenowej, jak przywoływany tu już Blue Yeti czy Samson G-Track. Dźwięk w AM310 wydaje się być nieco bardziej ocieplony w stosunku do konkurentów, ale przez to i przyjemniejszy, choć może mniej naturalny, co może przeszkadzać profesjonalistom zajmującym się obróbką. Poniżej możecie zapoznać się nagranymi przeze mnie próbkami:

Reasumując, AVerMedia AM310 to naprawdę ciekawy produkt w swojej półce cenowej, który bardzo dobrze realizuje postawione przed nim zadania i świetnie spisuje się w roli sprzętu do streamowania, grania czy nagrywania głosu na potrzeby video blogu. Tak naprawdę trudno mu cokolwiek zarzucić i może cena mogłaby być nieco niższa, ponieważ mówimy o firmie stawiającej pierwsze kroki w tym segmencie. Zabrakło mi także pokrętła Gain, co oznacza, że głośność mikrofonu regulować musimy z poziomu PC. Otrzymujemy jednak naprawdę solidnie wykonany mikrofon, który nie zawodzi w kwestii ergonomii, pochwalić może się miłym dla oka designem, a do tego rejestruje dźwięk w naprawdę wysokiej jakości. Jeśli więc poszukujecie podobnego urządzenia, to z czystym sumieniem mogę polecić ten model.

orientacyjna cena: 519 PLN

award-rekomendacja_02-150x150_01-150x150_01-150x150_01-150x150 award-jakosc_01-150x150_01-150x150_01-150x150_01-150x150

+ jakość dźwięku
+ jakość wykonania i zastosowanych materiałów
+ elegancki design
+ możliwość podłączenia słuchawek
+ opcja odsłuchu
 
- nieco niestabilna podstawa
- irytująca niebieska dioda
- brak jakiegokolwiek oprogramowania
 
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
 
 

5285_1

Autor recenzji: Daniel Górecki

Strona 2 z 2

 

Tagi: gry, recenzja, test, YouTube, streaming, mikrofon, AverMedia, nasza opinia, vlog, AM310, Godwit 310, mikrofon pojemnościowy, kardioida, wideo blog, mikrofon jednokierunkowy,

Komentarze (1)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2018 21:26

Wątków: 2299 | Odpowiedzi: 21003

polip? Idz do laryngologa

boomshanka#2569

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.