Zeus i Hermes w natarciu - test myszki i klawiatury od GAMDIAS

Daniel Górecki, 2018-02-25 13:01 | Źródło FrazPC Tech Lab |

GAMDIAS to relatywnie młody gracz, który próbuje swoich sił na bardzo tłocznym rynku akcesoriów gamingowych. Ten tajwański producent, który w nazewnictwie mocno nawiązuje do mitologii greckiej, obiecuje innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość, ale w gruncie rzeczy jego oferta sprowadza się do budżetowych produktów potrafiących zaskoczyć ciekawymi rozwiązaniami. My otrzymaliśmy możliwość przetestowania dwóch urządzeń z serii P1, a konkretniej myszki Zeus ze świetnym sensorem PMW3336 oraz klawiatury mechanicznej Hermes. Czy te okażą się dobrą alternatywą dla droższych modeli bardziej renomowanych producentów? Przekonajmy się …

GAMDIAS Zeus P1 RGB

Nasz test zaczniemy od myszki Zeus P1 RGB, która zapakowana została w typowe kartonowe opakowanie, więc nie będę rozwodził się nad tym elementem. W środku także obyło się bez niespodzianek, ponieważ oprócz "gryzonia" znajdziemy tam jedynie instrukcję obsługi w postaci małej książeczki (jest nawet sekcja w języku polskim). Żadnych dodatków w postaci ślizgaczy czy choćby naklejek, którymi tak chętnie zasypują nas producenci gamingowego sprzętu. Jest więc dość ubogo, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że mówimy o myszce za niecałe 160 PLN i jeśli miałbym wybierać, to wolałbym, żeby każda złotówka wykorzystana była, by zapewnić jak najwyższą jakość głównego produktu.

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_33_

Zeus na pewno wyróżnia się na tle większości myszek, szczególnie w tym przedziale cenowym. Wynika to z faktu zastosowania przez GAMDIAS dość nietypowej konstrukcji. Ta niby nie jest specjalnie oryginalna, ale spory rozmiar myszy w połączeniu z brakiem wyraźnego zwężenia w "talii" oraz bardzo łagodną linią profilu sprawiają, że konstrukcja wydaje się być niezwykle prosta i obła. Całość utrzymano w neutralnej czarnej kolorystyce, przełamywanej jedynie przez boczne przyciski pokryte srebrną farbą (z czasem mogą się wycierać) oraz podświetlane elementy w postaci loga w tylnej części oraz pasków biegnących wzdłuż całej myszki na jej boku i spodzie (delikatna poświata wydobywa się także spod scrolla).

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_2_

Górna części myszki, czyli grzbiet przechodzący w przyciski, wykonana został z twardego matowego, ale jednocześnie gładkiego plastiku, który przypomina ten stosowany przez SteelSeries w myszkach Rival 310 i Sensei 310. Jest on całkiem przyjemny w dotyku i nie wzmaga pocenia dłoni, tak jak gumowane materiały (nie będzie się także łuszczył). Na bokach umieszczono zaś gumowe panele z wypustkami, które znacząco poprawiają nasz chwyt i wydają się być solidnej jakości (nie powinny się przecierać czy odpadać).

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_9_

Zastanawiałem się, czy rezygnacja z wyraźniejszego wyprofilowania nie odbije się na ergonomii tego modelu, ale w praktyce okazało się, że jest całkiem nieźle. Myszka, jak na swój rozmiar (127,26 x 72,45 x 40,85 mm), waży relatywnie niewiele, ponieważ tylko 107 gramów. Ciężar nie jest jednak równomiernie rozłożony i przód jest wyczuwalnie cięższy, co zapewne wynika z umieszczenia sensora bliżej scrolla, a nie w centralnej części myszki - mimo wszystko nie stanowiło to dla mnie większego problemu podczas użytkowania. Jako że mam sporych rozmiarów dłonie (a raczej długie palce), byłem w stanie docenić ponad 127 mm długości Zeus P1, a wgłębienie na kciuk po lewej stronie sprawia, że "gryzoń" naprawdę wygodnie leży w ręku. Łagodna linia grzbietu, minimalnie opadająca ku przodowi, sprawia zaś, że myszka lepiej sprawdza się w przypadku chwytu typu szponowego (claw). Jeśli zaś chodzi o rozłożenie palców, to w grę wchodzi tylko 1+2+2, ponieważ w przypadku 1+3+1 nie mamy gdzie oprzeć środkowego palca (przerwa pomiędzy głównymi przyciskami). Poza tym, jak już zapewne zauważyliście, zastosowana tutaj konstrukcja skierowana jest jedynie dla praworęcznych osób, co wynika z rozmieszczenia przycisków bocznych i wyprofilowania sprzętu.   

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_7_

Pod spodem znajdziemy oczywiście "oko" optycznego sensora oraz teflonowe ślizgacze - dwa małe w przedniej części oraz jeden duży w tylnej. Te sprawdzają się wyśmienicie, zapewniając gładki ślizg na wszelkiego rodzaju podkładach - myszka na bardziej wymagających w tym aspekcie materiałowych powierzchniach sunie jak po maśle.

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_8_

Z centralnego punktu przedniej części wyprowadzono 1,8 m kabel w materiałowym oplocie. Ten jest naprawdę solidnie zabezpieczony (oplot nie strzępi się), a producent nie zapomniał o wzmocnieniu newralgicznych miejsc na jego początku i końcu. Przewód zachował jednak przyzwoitą elastyczność, a GAMDIAS nie zapomniał także o pozłacanym wtyku USB oraz dławiku ferrytowym.

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_10_

Zeus P1 RGB wyposażony jest w 8 programowalnych przycisków wykorzystujących przełączniki firmy Huano. Tradycyjnie zaczniemy od tych podstawowych, czyli LPM i PPM. Te zapewniają dość specyficzny klik, lekko twardy (jednak nie na tyle, by stanowiło to problem), bardzo płytki, sprężysty i co za tym idzie szybki. Nieco martwi mnie jednak fakt, że możemy je aktywować dociskając grzbiet na wysokości środka tylnego przycisku bocznego, co może powodować przypadkowe naciśnięcia podczas opierania dłoni o myszkę. Jest to konsekwencja wykorzystania jednego kawałka plastiku w górnej części myszki i choć to dość powszechne zjawisko, to pierwszy raz spotykam się z przypadkiem, gdzie przyciski naciskać można tak wysoko - na szczęście ich względnie twardy charakter powinien nieco pomóc w unikaniu przypadkowych kliknięć. Zastosowane przełączniki zapewniają zaś żywotność na poziomie 20 mln kliknięć, więc nie musimy za bardzo obawiać się o ich trwałość, aczkolwiek konkurenci często zapewniają 50 mln lub nawet 60 mln kliknięć.   

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_3_

Przyciski boczne są dość wąskie, ale muszę przyznać, że ich rozmieszczenie jest bardzo dobre i nie miałem problemów z ich sięgnięciem za pomocą kciuka. Ich klik pozostawia z kolei nieco do życzenia, ponieważ jest zbyt głęboki (szczególnie przy płytko osadzonych przyciskach), mało sprężysty (ma gąbczasty charakter) i średnio wyczuwalny. Dobrze wypadają za to dodatkowe klawisze nad rolką, które domyślnie służą do zmiany DPI (góra, dół i przewijanie). Te klikają bardzo przyjemnie, ale są bardzo płytkie, co w połączeniu z nie najwygodniejszym umiejscowieniem sprawia, że korzystanie z nich w locie wymaga od nas nieco gimnastyki.

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_5_

Co do srcolla także mam dość mieszane uczucia. Pochwalić można ukryty w tym elemencie przycisk, którego wciskanie na nastręcza żadnych trudności (często zdarza się, że klik w rolce jest bardzo twardy, a tu wyważono go idealnie). Poza tym, praca scrolla jest dość cicha i słychać jedynie lekkie terkotanie podczas szybkiego przewijania. Niestety, skoki pomiędzy poszczególnymi stopniami są bardzo słabo wyczuwalne, co owocować może przypadkowymi przekręceniami, a rolka delikatnie chwieje się też na boki.  

gamdias_-_recenzja_myszki_i_klawiatury_6_

Pod względem designu i jakości wykonania Zeus P1 RGB to dość typowy średniak i w tym zakresie myszka nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurentów. Muszę przyznać, że pierwszy kontakt z tym modelem był dość chłodny, ponieważ sprzęt nosi znamiona “chińskiej plastikowości”. Wynika to z zastosowania różnych faktur (błyszczące wstawki w postaci dodatkowych przycisków) i materiałów, w tym tych nieszczęsnych gąbczastych przycisków bocznych w srebrnym kolorze, które pasują do całości jak pięść do oka czy lekko chwiejącego się scrolla. Z czasem jednak zacząłem doceniać przyjemny twardy plastik na grzbiecie i przyciskach głównych, gumowane panele boczne i ergonomię zastosowanej konstrukcji, która bardzo dobrze dogaduje się z większymi dłońmi. Kwestia wyglądu jest natomiast bardzo subiektywna w ocenie, więc każdy powinien sam stwierdzić, czy Zeus spełnia jego oczekiwania w tym zakresie. Warto jednak podkreślić, że jak na 160 PLN otrzymujemy solidną myszką, ale nie jest to jeszcze poziom, który byłby w stanie zagrozić wyraźnie droższym modelom.

 

Strona 1 z 4

Tagi: klawiatura, myszka, mysz, dla graczy, klawiatura mechaniczna, klawiatura dla graczy, optyczny sensor, TTC, GAMDIAS Zeus P1 RGB, Zeus P1 RGB, PMW3336, GAMDIAS Hermes P1 RGB, Hermes P1 RGB,

Komentarze (0)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.