Hellblade: Senua's Sacrifice - recenzja + konkurs

Daniel Górecki, 2017-08-24 17:00 | Źródło FrazPC Game Lab |

Ninja Theory to ekipa, która ma na swoim koncie zaledwie kilka tytułów, ale niemal każdy z nich mocno zapada w pamięć. Wynika to m.in. z faktu, że koncentruje się ona głównie na moim ulubionym gatunku, czyli grach akcji w perspektywie TPP, a do tego produkcje mają mocną podbudowę fabularną i to właśnie ciekawe historie je napędzają. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że Heavenly Sword, Enslaved: Odyssey to the West czy DmC: Devil May Cry często spotykały się z mieszanymi opiniami (szczególnie ta dwa ostatnie), ale nie da się ukryć, że były na swój sposób unikalne i producent nie szedł po linii najmniejszego oporu.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego dzieła Ninja Theory, bo chociaż mówimy o jednej z najmniejszych produkcji w dorobku studia, to jednocześnie jest ona najbardziej ambitna. I jeśli zastanawiacie się, co skłoniło mnie do postawienia takiej tezy, to po ograniu Hellblade: Senua's Sacrifice nie powinniście mieć wątpliwości. Pod względem podejmowanej tematyki i opowiadanej historii mamy bowiem do czynienia z jednym z najbardziej intrygujących doświadczeń ostatnich lat, które na stałe zapisać może się w historii tej branży.

hellblade_senua_s_sacrifice_20170817160304

Poza tym, Hellblade to gra, którą trudno jednoznacznie zdefiniować - twórcy określają swoje nowe dzieło jako tytuł "indie AAA" i rzeczywiście coś w tym jest. Pełnymi garściami czerpie ono z oryginalnych produkcji niezależnych, jakie w ostatnich latach ukazały się na rynku, ale określenie go symulatorem chodzenia byłoby wielce krzywdzące, ponieważ pod względem rozgrywki oraz jakości wykonania zdecydowanie bliżej tu do wielkobudżetowych produkcji od największych deweloperów i aż dziw bierze, że to wszystko tworzyła ekipa, której człon składał się z zaledwie 20 osób.

Czym więc tak naprawdę jest Hellblade: Senua's Sacrifice? Zastosowane mechaniki sugerują połączenie slashera TPP z grą logiczną stawiającą nacisk na zagadki środowiskowe, choć moim zdaniem trafniejszym określeniem byłby „symulator psychozy”, bo twórcy zdecydowali się sięgnąć po jeden z tematów tabu, a mianowicie choroby psychiczne.

hellblade_senua_s_sacrifice_20170818212153

Mamy więc do czynienia z bohaterką, tytułową Senuą, która cierpi na psychozę – oczywiście w historii gier widzieliśmy wiele przypadków, które miały nierówno pod sufitem, jak choćby Vaas Montenegro z Far Cry 3 z jego „definicją szaleństwa”, ale nie o takich obłąkańcach będzie mowa. Tym razem możemy przekonać się jak naprawdę wygląda choroba psychiczna i poczuć namiastkę tego, z czym zmagają się osoby nią dotknięte. W Hellblade jest ona bowiem czymś więcej niż tylko próbą usprawiedliwienia okrucieństwa czy pewnym zabiegiem gameplayowym umożliwiającym wprowadzenie do rozgrywki halucynacji, itp. Jak to możliwe?

Ano tak, że studio z Cambridge konsultowało się nie tylko z lekarzami i naukowcami badającymi psychozę, ale i osobami jej doświadczającymi, a następnie bardzo skrupulatnie analizowało i przekładało na język gry wszystko, czego udało im się dowiedzieć. I nie będę ukrywać, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jak dużym stopniu choroba bohaterki determinuje niemal każdy aspekt gry. Chodzi tu zarówno o warstwę wizualną, gdzie stosowane są przeróżne filtry zupełnie odmieniające klimat danej miejscówki, jak i samą rozgrywkę – od walki, aż po rozwiązywanie zagadek, do czego jeszcze wrócimy.

hellblade_senua_s_sacrifice_20170818205934

 

Strona 1 z 4

Tagi: PC, PS4, recenzja, TPP, gra akcji, nasza opinia, PS4 Pro, Ninja Theory, Hellblade: Senua's Sacrifice, psychoza, łamigłówki,

Komentarze (20)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

24.08.2017 17:35

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 115

ODPOWIADAM NA PYTANIE KONKURSOWE:

TAK.

24.08.2017 20:09

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 286

Za trudny ten konkurs

padłem na drugim pytaniu Ikona: :(

The Cure & Depeche Mode... aż do końca mych dni

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.08.2017 23:38

Wątków: 394 | Odpowiedzi: 26490

24h jak ja po 12 siedze w robocie

każdego dnia, to mogę sobie wyjść porobić zdjęcia chyba w myślach.

Ryzen 1800X/Cross6Hero/16GB3000 + 4790K/Z87-G43/16GB2133 + GTX1080 deal with it. Dzięki ;)

25.08.2017 00:00

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 2280

.

KZI, nie marudź Ikona: :)

Moja pierwsza myśl, to było malowanie światłem. Takie coś na szybko

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 1600x1067) Zobacz oryginał



może jeszcze jutro coś innego wymyślę, konkurs fajny Ikona: :)

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

25.08.2017 10:00

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 35

@kosz1

Jak dla mnie to ciężko będzie Cię przebić.
Gratuluję wygranej Ikona: :)

To sem ja :D

25.08.2017 10:59

Wątków: 92 | Odpowiedzi: 513

ocena

9/10 tej gry to chyba jakaś pomyłka...
Poza ciekawym początkiem, po przejściu paru wrót oraz zabiciem paru przeciwników, można już ją tylko wyłączyć, aby się dalej nie irytować mechaniką gry oraz nudą.
Najbardziej rozśmieszająca jest interakcja z otoczeniem, a mianowicie postać może się poruszać tylko i wyłącznie po wytyczonej od linijki trasie, niczym jak w grach sprzed dekady.

25.08.2017 11:57

Wątków: 205 | Odpowiedzi: 1546

@kosz1

Super pomysł na foto. Gratulacje!

i5-4590 / 2x4GB Corsair 1600 / Palit GTX970 Jetstream/ AsRock Z97 Pro4 / Crucial M4 64GB SSD / Samsung 840 SSD 128GB

25.08.2017 12:16

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 2280

.

Zacek, songokuu

dzięki Ikona: :) serio, pierwsza rzecz, która przyszła mi na myśl Ikona: :)

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

25.08.2017 12:32

Wątków: 39 | Odpowiedzi: 13263

...

Nie wiem czy to co zrobil "kosz1" wpasowuje sie w "wystepuje w naturze", o ktorym myslal autor.

i5 4670K@4.5 / MSI Z87-G43 / MSI 970 Gaming 100ME / Ares 16GB 2133MHz / SSD M500 240GB + MX300 525GB / Seasonic X-650KM3 / Carbide 300R / XL2411T + AOC i2757Fm / QuickFire TK Brown / G502

25.08.2017 12:58

Wątków: 11166 | Odpowiedzi: 268

up

może nie do końca to miałem na myśli, ale jak pisałem liczy się kreatywność Ikona: :)

25.08.2017 13:05

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 10220

nie ma

co wybrzydzać, bo jak na razie jest tylko jedno zdjęcie Ikona: ;)

i5 4590, MSI Z97S SLI Krait Edition, MSI GTX 1060 ARMOR OCV1 6GB, Kingston Fury 1866MHz 8GB, Toshiba Q300, Hitachi 7K1000.C,Enermax Ostrog White, Enermax Triathlor 550W

25.08.2017 14:06

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

Nadwiślańska runa

Dokładnie takiej runy nie znalazłem, ale nie ma się co dziwić. W końcu szukałem w Polsce, a nie w świecie umarłych. A o to moja wykoślawiona runa, prosto z brzegu Wisły

25.08.2017 14:11

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

Nie wiem dlaczego

nie chce mi wczytać zdjęcia, ani z linka do Dropboxa, ani poprzez zwykłe skopiowanie z folderu ze zdjęciami

25.08.2017 14:12

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 4794

Ja miałem pociągnąć kremem 50 po plecach takie R, opalić i mieć białe na czerwonym ale pogody nie ma chlip Ikona: beksa

i5 4690K +Be Quiet! Pure Rock, MSI Gaming 3 Z97, GTX 1070 STRIX,16GB 2400Mhz CL10, Corsair RM 750x, WD Red 2TB + EVO 850 250GB, Phanteks Evolv ATX TG

25.08.2017 14:22

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 10220

kotara

to jest zabezpieczenie przed hienami konkursowymi

i5 4590, MSI Z97S SLI Krait Edition, MSI GTX 1060 ARMOR OCV1 6GB, Kingston Fury 1866MHz 8GB, Toshiba Q300, Hitachi 7K1000.C,Enermax Ostrog White, Enermax Triathlor 550W

25.08.2017 14:24

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 7609

ciekawe

czy 'R' sklejone z czterech stojacych przyrodzen by przeszlo Ikona: :P

7900x+r6e+64gbRAM+titanxD+fullCL+NVM, 1950x+RZE+64gbRAM+vegaFE+aio+NVM, do tego twoj buldupy i duzo monitorow, handluj z tym

25.08.2017 14:25

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 4794

Wymiot

A co ci szkodzi sprawdzić? Cykaj fote z kolegami Ikona: :P Ikona: ;)

i5 4690K +Be Quiet! Pure Rock, MSI Gaming 3 Z97, GTX 1070 STRIX,16GB 2400Mhz CL10, Corsair RM 750x, WD Red 2TB + EVO 850 250GB, Phanteks Evolv ATX TG

25.08.2017 14:47

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 7609

jarooo

ale to dopiero wieczorem raczej, na spokojnie w domu po flaszeczce, w pracy jest zapisana w kontrakcie polisa mowiaca 'nie biegac z kutasami na wierzchu' Ikona: :P

7900x+r6e+64gbRAM+titanxD+fullCL+NVM, 1950x+RZE+64gbRAM+vegaFE+aio+NVM, do tego twoj buldupy i duzo monitorow, handluj z tym

25.08.2017 15:04

Wątków: 26 | Odpowiedzi: 170

Może tak

Czerwone budynki tworzą R

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 1639x784) Zobacz oryginał

Prz3m0

25.08.2017 15:14

Wątków: 39 | Odpowiedzi: 13263

...

Chciałem zrobić zdjęcie Radeona Vega ale zapomniałem, że one już w przyrodzie nie występują xD

i5 4670K@4.5 / MSI Z87-G43 / MSI 970 Gaming 100ME / Ares 16GB 2133MHz / SSD M500 240GB + MX300 525GB / Seasonic X-650KM3 / Carbide 300R / XL2411T + AOC i2757Fm / QuickFire TK Brown / G502

25.08.2017 15:16

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 7609

kenzo

nieglupie, az bym ci podjebal pomysla ale giereczke juz kupilem Ikona: :P

7900x+r6e+64gbRAM+titanxD+fullCL+NVM, 1950x+RZE+64gbRAM+vegaFE+aio+NVM, do tego twoj buldupy i duzo monitorow, handluj z tym

25.08.2017 16:47

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 1728x2304) Zobacz oryginał



Na szybko po pracy przed domem Ikona: :D

25.08.2017 16:48

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Jak każde runy nie było łatwo znaleźć i to :

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 2560x1440) Zobacz oryginał


25.08.2017 17:17

Wątków: 205 | Odpowiedzi: 1546

...

Runa obiadowa ;-P

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 4032x3024) Zobacz oryginał

i5-4590 / 2x4GB Corsair 1600 / Palit GTX970 Jetstream/ AsRock Z97 Pro4 / Crucial M4 64GB SSD / Samsung 840 SSD 128GB

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.08.2017 23:58

Wątków: 121 | Odpowiedzi: 10340

onError="this.style.display='none';"

do karuzeli Ikona: :P

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2017 10:43

Wątków: 121 | Odpowiedzi: 10340

hmm

http://s4.static.frazpc.pl/cms/2017/08/hellblade-248cx123.jpg

ten obrazek w karuzeli jest blokowany przez Adblocka albo FF raportuje go jako element śledzący na stronie.

Ikona: lol

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2017 11:55

Wątków: 296 | Odpowiedzi: 48282

hm

jakiej karuzeli? Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / GTX 1080@2050/11600 / BX100 250GB / RM750