LG OLED B7 (OLED55B7V) - recenzja

Daniel Górecki, 2017-07-12 18:00 | Źródło FrazPC Tech Lab |

Przeważnie nie recenzujemy dla Was telewizorów, bo to wymaga nieco innych przygotowań niż testy drobnych sprzętów, ale kiedy tylko LG zaproponowało mi możliwość sprawdzenia ich nowego OLEDa 4K z tegorocznej oferty, nie zastanawiałem się długo :) Do tej pory podziwiałem tego typu TV tylko w sklepach oraz na różnego rodzaju branżowych imprezach, więc opcja głębszego przetestowania sprzętu w warunkach domowych i bezpośredniego porównania z posiadanym przeze mnie prywatnie telewizorem LCD, a także osobistego zrewidowania wszystkich zachwytów nad tą technologią, była zbyt kusząca, by się jej oprzeć.

lg-oled-b7

Poza tym, nie ukrywam, że sam niedawno stanąłem przed wyborem nowego TV i bardzo długo brałem pod uwagę OLEDa od LG, jednak ostatecznie wybór padł na popularny model Samsunga (KS7000). Czy teraz, po przeszło dwóch tygodniach użytkowania telewizora LG OLED55B7V, podjąłbym inną decyzję? Postaram się szczerze odpowiedzieć na to pytanie, ale żeby uniknąć wszelkich nieporozumień od razu zaznaczam, że nie będzie to test wnikający w szczegóły techniczne recenzowanego modelu czy omawiający samą technologię OLED (opracowań na ten temat jest całe mnóstwo), a raczej wrażenia z użytkowania (telewizor wymieniam średnio co dwa lata, więc pewne doświadczenia już posiadam).

lg_oled55b7v_review

Na początku warto też zaznaczyć, że o ile LG wciąż jest monopolistą jeśli chodzi o matryce OLED dla telewizorów, to jednak firma sprzedaje je również innym producentom, jak Panasonic oraz Sony. Aby więc zachować swoją dominującą pozycję w tym segmencie rynku, koreański gigant postanowił rozszerzyć swoją ofertę OLED TV o większą liczbę modeli, w tym tych z niższej półki cenowej. Tym samym na 2017 rok LG przygotowało aż 5 serii - B7 to najtańsze z nowych produktów, W7 to flagowe ultracienkie modele na wzór obrazów wieszanych na ścianę, a pomiędzy nimi mamy jeszcze C7, E7 i G7. Co mnie niezmiernie cieszy, wszystkie tegoroczne OLEDy od LG są płaskie, ale miłośnicy zakrzywionych paneli mogą poczuć się poszkodowani. Nie uświadczymy tu także wsparcia dla technologii 3D, którą w zasadzie powinniśmy już kategorycznie pożegnać (w tym wypadku trochę jednak żałuję).

lg_oled55b7v_review_-_rear_and_side_details_1

Ale do rzeczy - do recenzji otrzymaliśmy 55-calowy model OLED55B7V, który wyceniony jest na ok. 10 000 PLN, natomiast za 65-calowy wariant OLED65B7V zapłacić trzeba niecałe 17 000 PLN. Nie są to małe kwoty, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, ile jeszcze nie tak dawno kosztowały pierwsze OLEDy na rynku, to widzimy, że tegoroczne 4K TV z tego typu matrycami są zdecydowanie bardziej przystępne cenowo (szczególnie w mniejszym wariancie). Jeżeli zaś porównany te kwoty z LCD z wyższych półek od konkrecyjnych producentów, to okazuje się nagle, że różnica nie jest taka duża - pozostaje więc pytanie, czy warto dopłacać?

lg_oled_b7_1_

 

Strona 1 z 4

Tagi: LG, recenzja, oled, 4K, Telewizor, HDR, Ultra HD, OLED 4k, LG OLED55B7V, OLED55B7V,

Komentarze (27)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

12.07.2017 19:00

Wątków: 585 | Odpowiedzi: 11394

hmm

prawie jak mój 910V ale jakiś taki płaski Ikona: ;)

http://openlinksys.info - alternatywne oprogramowanie dla routerów | http://tomato.groov.pl - moje kompilacje tomato

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

12.07.2017 19:23

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 5707

.

jeszcze troche i bedzie na co wymienic Panasa jesli sie zepsuje Ikona: :)

Shall we play a game ?

12.07.2017 19:30

Wątków: 100 | Odpowiedzi: 6263

polskie Lg

ma niekompletne dane - najtańszy z oledów na ten rok to 55EG9A7V - model full hd, 55", testów w sieci niestety brak, dostępny w Polsce poniżej 7k, najtaniej widziałem go za 1450 euro.

Husarze nie pytali "ilu?" ...ale gdzie są.

12.07.2017 20:12

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 4817

recenzja

na frazie
Ikona: mdleje

i5 4690K +Be Quiet! Pure Rock, MSI Gaming 3 Z97, GTX 1070 STRIX,16GB 2400Mhz CL10, Corsair RM 750x, WD Red 2TB + EVO 850 250GB, Phanteks Evolv ATX TG

12.07.2017 23:45

Wątków: 694 | Odpowiedzi: 36369

o

zniknelo "pokaz calosc na jednej stronie"
Ikona: :(

Zapach obietnicy mam... :O

13.07.2017 07:36

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7173

Le00nn

dopieto to odkryles po paru miesiacach ??

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

13.07.2017 07:37

Wątków: 694 | Odpowiedzi: 36369

no

bo nie było, co czytać Ikona: lol
Ikona: ;)

Zapach obietnicy mam... :O

13.07.2017 14:12

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50406

Daniel

Widzę, że coś mierzyłeś (np. input lag, szczytowa jasność), ale podanie tego tyko w ciągłym tekscie bez wydzielenia w słupkach nie jest dobre. Przez to nie można sobie przejrzeć cyferek "w pigułce", a do tego pewnie 90% odwiedzających pomyśli, że słaba recenzja, bo nic nie sprawdzałeś urządzeniami tylko wsio na oko Ikona: ;)

Le00nn
Już dawno zniknęło, wytyczne z góry - kliki mają się zgadzać Ikona: ;)

13.07.2017 14:16

Wątków: 100 | Odpowiedzi: 6263

te 21 ms

w dwoch innych portalach jest potwierdzone, nie czepiaj się:P, mnie ciekawi ten tegoroczny oled full hd, który od maja jest w sprzedaży a żadnych recenzji w sieci nie ma, przy okazji testu B7 warto by sprawdzić 120
Hz w 1080p - tyle na innych portalach wyciągali, ciekawe jakie wrażenia z gry na "czymś takim".

Husarze nie pytali "ilu?" ...ale gdzie są.

13.07.2017 14:34

Wątków: 11203 | Odpowiedzi: 273

Freezer64

wezmę pod uwagę to następnym razem

13.07.2017 14:44

Wątków: 169 | Odpowiedzi: 28788

Hmm

A da się na oledowych tv uzyskać miękki, pastelowy obraz (bez super ostrości i mega intensywnych kolorów), czy tylko taką żyletę?
Bo o ile żyleta jest super efektowna, o tyle część filmów po prostu zabija (np serialowych Wikingów).

13.07.2017 14:55

Wątków: 11 | Odpowiedzi: 1756

Dobrze napisana recenzja.

I telewizor też fajny - na taki chętnie wymieniłbym moją plazmę. Ikona: :)

2600K|Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|1080 Armor|16GB@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H|TX-P42G20E|WiiU

13.07.2017 15:19

Wątków: 11203 | Odpowiedzi: 273

Vasago

już wspominany tryb kinowy dobrze sobie z tym radzi, a po odpowiedniej kalibracji myślę, że efekt byłby jeszcze lepszy.

13.07.2017 18:39

Wątków: 20 | Odpowiedzi: 188

czy są już laptopy z OLEDem?

13.07.2017 18:49

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50406

Zajkos

https://cenowarka.pl/?cat=nb&xf=83_OLED

oprócz tego miał być też jakiś Dell (w sensie lapek, bo maja też monitor OLED za 3500$ Ikona: ;) ), ale nie wiem czy ostatecznie wprowadzili wariant OLED do oferty.

13.07.2017 19:56

Wątków: 20 | Odpowiedzi: 188

to jeszcze mało;)
poczekam, aż się trochę upowszechnią

14.07.2017 02:48

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 76

Nie warto nawet czytać.

Freesync or gtfo.

14.07.2017 05:35

Wątków: 26 | Odpowiedzi: 522

.

Zostałem właśnie ogłuszony przez reklamę nad recką, dzięki...

Edit: oomekk

FS w TV?

g4560+1080 bo tak

14.07.2017 13:08

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7173

n900

oomekk nie wiem czy glupi czy trol jest Ikona: :D

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

14.07.2017 14:47

Wątków: 183 | Odpowiedzi: 4712

Heh

"recenzja" bez ani jednego pomiaru Ikona: lol to się powinno nazywać co najwyżej wrażenia z użytkowania, bo z recenzją nie ma nic wspólnego. Jeśli kogoś faktycznie interesuje prawdziwy test, to lepiej poczytać profesjonalistów z hdtvpolska.com.

MSI Z87-GD45, 4770K @ 4.5ghz, 32gb 2400mhz, GTX980Ti, Plextor M5 Pro 256GB, Sony FW900. Wciąż gram na CRT :)

14.07.2017 15:19

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50406

ZED/n900

Pewnie oomekk czeka na TV z HDMI 2.1 Game VRR (co będzie obsługiwać X1X i zapewne także Radki pod brandem FS - pewnie wiele się to nie różni od FS-HDMI Ikona: ;) )

13.11.2017 20:35

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Jak to jest z tymi kropkami kwantowymi w nowych OLED-ach bo ktoś nawet pisał że LG nawet w instrukcji pisze żeby nie wyświetlać długo statycznego obrazu bo się psuje a podobno nie uwzględnia garacji na to prawda to??? Chciałbym coś kupić pod xbox one x w 4k i zastanawiam się nad LG B7 ale jak widzę takie komentarze że po miesiącu się wypalają kropki to się waham i nie wiem czy nie wybrać projektora?

seba

14.11.2017 09:22

Wątków: 585 | Odpowiedzi: 11394

hmm

Mam 910V. W styczniu minie mu rok. Oglądam netflixa, tvn24, gram na PS4. Nic nie mam wypalone.

Plazmy też się ponoć wypalały a na moim 10-letnim Panasiu jakoś tego niezaobserowałem.

http://openlinksys.info - alternatywne oprogramowanie dla routerów | http://tomato.groov.pl - moje kompilacje tomato

14.11.2017 10:36

Wątków: 183 | Odpowiedzi: 4712

hmm

w OLEDach nie ma żadnych kropek, tym bardziej kwantowych.

MSI Z87-GD45, 4770K @ 4.5ghz, 32gb 2400mhz, GTX980Ti, Plextor M5 Pro 256GB, Sony FW900. Wciąż gram na CRT :)

14.11.2017 18:32

Wątków: 100 | Odpowiedzi: 6263

Gmeru

z hdtv ma 4letniego oleda i tez zero wypaleń, mam 5letnią plazme Panasa i świeci jak nowa, powidoki są ale szybko znikają i da sie je zauwazyc tylko w "nienaturalnych" sytuacjach,

tu test "wypalania" oleda:

http://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Husarze nie pytali "ilu?" ...ale gdzie są.

15.11.2017 13:31

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7173

Shibby BUDASTY +1

te kurwa bajki o wypalaniu opbrazow. To chyba jest jakises zagranie z konkurencji ktora dalej sprzedaje GOWNIANE LCD wciskajac kit typu HDC kfantum doty inne pierdoly zamiast wziac sie za klepanie OLED.

Moja plazma to ma najebane ponad 30 000 godzin pracy jakos sie nic nie wypalilo. Byl powidok po destiny ale Pixel Jogger zmyl.

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

15.11.2017 15:12

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50406

"To chyba jest jakises zagranie z konkurencji ktora dalej sprzedaje GOWNIANE LCD wciskajac kit typu HDC kfantum doty inne pierdoly zamiast wziac sie za klepanie OLED"

Nawet nie chyba - głośna była ostatnio ta reklama Samsunga (11mln wyświetleń):

15.11.2017 16:41

Wątków: 100 | Odpowiedzi: 6263

btw

dawno temu czytałem, że oledy będą tańsze w produkcji od lcd, ciekawe jak to teraz wygląda.

Husarze nie pytali "ilu?" ...ale gdzie są.

15.11.2017 16:46

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50406

BUDASTY

Nie piszesz przypadkiem o ekranach do smartfonów? Tam faktycznie Samsung się tym chwalił (ale to co jest prawdziwe dla jego (AM)OLED i jego LCD nie musi być prawdziwe dla wszystkich - może np. LG zszedł niższej z kosztem produkcji smartfonowych LCD niż Samsung - nie wiemy), ale w kontekście TV nie słyszałem o takich deklaracjach (tam Samsung nadal stroni od OLED a takich deklaracji od LG nie słyszałem)

16.11.2017 13:31

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1658

Samsung stroni od OLED, bo nie chce kupować paneli od LG i/lub inwestować w linie produkcyjne, stąd wmawiają, że QLED, który też ich trochę kosztował, jest ą, ę i w ogóle ogień Ikona: ;)

16.11.2017 13:58

Wątków: 585 | Odpowiedzi: 11394

hmm

ciekawe że do swoich komórek kuLEDów Samsung nie ładuje Ikona: ;)

http://openlinksys.info - alternatywne oprogramowanie dla routerów | http://tomato.groov.pl - moje kompilacje tomato