ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Genesis GX85 i Cougar Attack X3 - recenzja

Daniel Górecki, 2016-11-23 19:00 | Źródło |

Niedawno dane mi było recenzować myszkę GX75 od Genesis, która skierowana była głównie do fanów strzelanek i wyróżniała się m.in. topowym optycznym sensorem PMW3310. Tym razem producent dostarczył nam do testów nowego gryzonia dedykowanego fanom MMO i MOBA, który pochwalić może się jednym z najlepszych laserowych sensorów na rynku oraz 13 programowalnymi przyciskami, co może nie jest jakąś rekordową liczbą, ale miłośnicy wspominanych gatunków i tak powinni czuć się usatysfakcjonowani.  

A jako że nie samą myszą żyje gracz, to do kompletu mamy dla Was mechaniczną klawiaturę od niemieckiego Cougara - ostatnio przez moje ręce przeszło naprawdę sporo produktów dla graczy tego producenta i muszę przyznać, że generalnie robią one bardzo dobre wrażenie, szczególnie w zakresie jakości wykonania oraz funkcjonalności. Tym samym w modelu Attack X3, który wyceniony został na przeszło 500 PLN, pokładałem naprawdę duże nadzieje, ponieważ mówimy tu o sprzęcie z naprawdę wysokiej półki, w którym oczywiście nie mogło zabraknąć przełączników od Cherry MX. 

Genesis GX85

natec-genesis-gx85-recenzja-test-03 natec-genesis-gx85-recenzja-test-04

natec-genesis-gx85-recenzja-test-05

W przypadku GX85 producent postawił na dość popularny kształt, który stosowany jest przez wielu producentów, w tym dość powszechnie przez takie firmy, jak QPAD czy Mionix. Jest on bardzo komfortowy, bo zarówno kciuk, jak i mały palec (plus ewentualnie serdeczny), znajdują profilowane oparcie. Warto jednak zaznaczyć, że nie należy do najbardziej uniwersalnych i myszka skierowana jest tylko do osób praworęcznych, a poza tym preferujących chwyt palm grip, czyli całą dłonią. Co więcej, wygodniej trzyma się tego gryzonia układem palców 1+3+1 (z palcem środkowym na rolce i serdecznym na prawym przycisku), ponieważ przy układzie 1+2+2 brakuje nieco miejsca na dwa palce na wyprofilowanym prawym boku (pod tym względem kształt myszek QPAD wydaje się bardziej ergonomiczny).

natec-genesis-gx85-recenzja-test-11

Myszka utrzymana jest w typowych barwach marki Genesis, czyli czerni i czerwieni - pierwszy kolor zastosowano na całym grzbiecie, spodzie, prawym boku oraz przyciskach, natomiast czerwień pokrywa lewy bok. Przy okazji na czerwono domyślnie podświetlane są takie elementy, jak rolka, logo na grzbiecie ze znajdującą się pod nim łyżwą oraz pasek w kształcie błyskawicy w górnej części, który poprowadzony został od scrolla aż na sam szczyt, a z lewej strony umieszczono paskowy wskaźnik trybu DPI.

Urządzenie niemal w całości pokryto przyjemnym, aksamitnym matowym tworzywem, co do którego mam jednak mieszane odczucia. Zapewnia ono bowiem bardzo miłe doznania w bezpośrednim kontakcie, ale mocno zbiera odciski palców i niestety jest śliskie, przez co potrafi nastręczać nieco problemów w trakcie podnoszenia. Tak czy inaczej, w zakresie jakości wykonania i spasowania poszczególnych elementów trudno GX85 cokolwiek zarzucić (czepiając się na siłę mógłbym wspomnieć podświetleniu o przebijającym się w szparach pomiędzy poszczególnymi elementami), a i zastosowany design jest miły dla oka i może się podobać.

natec-genesis-gx85-recenzja-test-12 natec-genesis-gx85-recenzja-test-09

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej poszczególnym elementom – na początek sprawdźmy jak wypadają przyciski, które stanowią przecież jeden z najistotniejszych aspektów. W przypadku tych głównych producent zastosował sprawdzone przełączniki OMRON, których żywotność szacowana jest na 10 mln kliknięć. Te ocenić trzeba jako miękkie i jak na mój gust mogłyby być bardziej sprężyste, co tyczy się głównie prawego przycisku, który odbija minimalnie, ale wyczuwalnie wolniej od lewego.

Rolska otrzymała zaś żłobioną gumowaną powierzchnię zwiększającą przyczepność i pracuje dość płynnie z lekko wyczuwalnym skokiem. Pochwalić trzeba także ukryty w niej przycisk, który został dobrze wyważony i nie jest zbyt twardy, co zdarza się bardzo często, a jedyny zarzut do tego elementu to pojawiające się przy szybszym przewijaniu charakterystyczne terkotanie. Nad scrollem umieszczono zaś przyciski „+” i „-”, które służą do zmiany DPI w locie, ich naciśnięcie wymaga od nas nieco gimnastyki palców i szkoda, że nie zostały osadzone nieco niżej, bliżej rolki.

natec-genesis-gx85-recenzja-test-08 natec-genesis-gx85-recenzja-test-10

Na lewym boku znajdziemy 8 przycisków funkcyjnych umieszczonych w dwóch rzędach. Te są dość twarde, ale nie przesadnie i generalnie dostęp do nich jest stosunkowo łatwy (co wynika m.in. z odpowiedniego wyprofilowania), ale wymaga od nas trochę wprawy. Mam jednak wrażenie, że bardziej ergonomicznym rozwiązaniem byłoby przeniesienie pierwszej pary na prawą stronę, na której nie znajdziemy żadnych przycisków.

Zajrzyjmy teraz pod spód, gdzie oprócz „oczka” sensora, znajdziemy też dwa inne istotne elementy. Pierwszy to 4 sporych rozmiarów teflonowe ślizgacze, które może nie są najgrubsze, ale zapewniają myszce naprawdę przyjemny gładki ślizg - zarówno na miękkich materiałowych podkładkach, jak i tych sztywniejszych. Drugi to natomiast właz, które kryje miejsce na pięć ciężarków o wadze 5,7 gramów każdy. Dzięki nim możemy zwiększyć wagę myszki ze 100 do prawie 130 gramów, więc użytkownicy mogą dopasować ten element do własnych upodobań.

natec-genesis-gx85-recenzja-test-14

GX 85 wyposażony został w kabel o długości 2 metrów w materiałowym oplocie, który jest nieco zbyt sztywny (z czasem się to jednak poprawia), ale zapewnia solidne zabezpieczenie. Tym bardziej, że Genesis nie zapomniał także o wzmocnieniu jego wylotu oraz zakończenia naprawdę bardzo masywną wtyczką USB -pod koniec znajdziemy też typowy dławik.

natec-genesis-gx85-recenzja-test-15

Trzeba przyznać, że profilowany kształt myszki oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów sprawiają, że w ostatecznym rozrachunku GX85 jest ergonomiczną i komfortową w użytkowaniu myszką. Co prawda kilka elementów można było poprawić (jak np. przyciski do zmiany DPI), ale nie wpływają one za bardzo na odbiór całości.

 

Strona 1 z 4

Tagi: recenzja, test, klawiatura, myszka, klawiatura mechaniczna, MMO, natec, Genesis, nasza opinia, Cougar, MOBA, Natec Genesis GX85, Cougar Attack X3, Genesis GX85, Attack X3,

Komentarze (0)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.