Roccat Ryos Mk Pro, Tyon i Kave XTD 5.1 Analog - recenzja

Daniel Górecki, 2015-08-11 20:00 | Źródło |

Niemiecki Roccat nie należy może do weteranów branży, jednak koncern relatywnie szybko zyskał sporą popularność, a to za sprawą wysokiej jakości sprzętu kierowanego w głównej mierze do profesjonalnych graczy. Moje dotychczasowe doświadczenia z tą marką również są jak najbardziej pozytywne, chociaż należy tu dodać, że jej produkty nie należą do najtańszych - potwierdza to także nasz najnowszy test, na który składają się trzy urządzenia, a mianowicie laserowa myszka Tyon, słuchawki Kave XTD 5.1 Analog oraz klawiatura mechaniczna Ryos MK Pro. Bez zbędnego przedłużania przechodzimy więc do recenzji tych produktów.

Roccat Tyon

Orientacyjna cena: ok. 350 PLN

Myszka zapakowana została w solidny karton z uchylnym wiekiem pozwalającym obejrzeć sprzęt przed ewentualnym zakupem i dostarczający nam najważniejszych informacji na temat funkcjonalności i specyfikacji - już po nim z łatwością ocenimy, że mamy do czynienia z urządzeniem z wysokiej półki. Zawartość opakowania okazuje się jednak nieco rozczarowująca, bo znajdziemy tu jedynie samą myszkę oraz instrukcję obsługi. Sterowniki musimy sami ściągnąć ze strony producenta, co nie jest może wybitną uciążliwością, ale boli za to brak dodatkowych ślizgaczy czy ciężarków, którymi moglibyśmy modyfikować ciężar gryzonia – szczególnie w kontekście wysokiej ceny Tyona.

roccat-tyon-recenzja-test-00  roccat-tyon-recenzja-test-01

roccat-tyon-recenzja-test-02

Tak czy inaczej, mówimy tu tylko o dodatkach, a gwiazdą jest przecież sama myszka, która od początku robi naprawdę duże wrażenie. W oczy rzuca się tu stosunkowo duża konstrukcja oraz mnogość dostępnych przycisków, w tym kilku mniej konwencjonalnych, ale o tym za chwilę. Co jednak bardzo ważne, pomimo tego, że sporo się tu dzieje, twórcy nie wpadli w pułapkę taniego odpustowego wyglądu, który tak często przytrafia się w gamingowym sprzęcie.

roccat-tyon-recenzja-test-04  roccat-tyon-recenzja-test-03

Całość utrzymano w neutralnej ciemnej kolorystyce (aczkolwiek w ofercie Roccata jest także czarno-biały wariant) z szarym gumowanym gładkim wierzchem, na którym znajdziemy logo producenta oraz czarnymi bokami wykonanymi z twardego plastiku pokrytego fakturą, podobnie zresztą jak większość dodatkowych przycisków (część zamiast ziarnistej faktury oferuje pełny błysk). Jak już wspomniałem mysz jest dość duża i wysoka, a jej kształt sugeruje ułożenie dłoni typu palm w układzie palców 1+2+2 (jak ktoś się uprze, to „szponowy” też przejdzie). I o ile kciuk otrzymał swoją podpórkę, tak już serdeczny i mały palec mogą o niej zapomnieć, a szkoda, bo było to dużą zaletą recenzowanej przeze mnie ostatnio myszki firmy QPAD 8K. Dodatkowo sprzęt doczekał się podświetlenia rolki oraz obwódki wokół dolnej części myszki.

Jeśli zaś chodzi o przyciski, to zdecydowanie muszę pochwalić te główne (przełączniki Omron), ponieważ producent idealnie wyważył ich twardość, dzięki czemu unikamy przypadkowego wciskania podczas opierania palców, ale jednocześnie są na tyle miękkie, by można je było bardzo szybko wciskać całymi seriami - jedyne zastrzeżenie w tym względzie dotyczy ich sporej głośności. Jak się okazało Roccat nie zawiódł również z przyciskami dodatkowymi, chociaż nie udało się uniknąć drobnych wpadek. Cztery przyciski umieszczone po zewnętrznych stronach tych głównych (po 2 na stronę) są dobrze ulokowane i wyprofilowane, przez co ich użytkowanie jest naprawdę łatwe i nie wymaga od nas skomplikowanej gimnastyki. W przypadku tych ulokowanych na prawym przycisku myszy jest o tyle wygodniej, że cała konstrukcja jest wyraźnie pochylona w prawą stronę i palec leży blisko tych guzików. Z boku zaraz nad kciukiem znajdziemy dwa kolejne przyciski, które bez problemu sięgniemy, podobnie zresztą jak rewelacyjny przycisk Easy-Shift [+], który znajduje się zaraz pod kciukiem - wystarczy go tylko nieco docisnąć.

roccat-tyon-recenzja-test-08  roccat-tyon-recenzja-test-07

Rozwiązanie to jest bardzo intuicyjne i praktyczne, szczególnie biorąc pod uwagę rolę, jaką pełni Easy-Shift [+] - po jego przytrzymaniu inne przyciski zmieniają swoje funkcje (te trzeba oczywiście najpierw zaprogramować), więc w praktyce mamy do dyspozycji dwa razy więcej przycisków. Opcja ta jest bardzo przydatna w takich gatunkach, jak MMO czy strategie, ale nawet w FPSach sprawdza się wyśmienicie, np. szybka zmiana broni LPM i PPM. Muszę przyznać, że rozwiązanie to jest naprawdę genialne w swojej prostocie i aż dziw bierz, że jeszcze nie jest powszechnie stosowane.

Większych zastrzeżeń nie mam też co do rolki, która pracuje cicho i z wyraźnie wyczuwalnymi skokami, a jej profilowanie ułatwia przewijanie. Co prawda podczas naciskania jej nieco od prawej strony potrafi się przyblokować, jednak jak się okazało podczas użytkowania nie przytrafiło mi się to ani razu i żeby doprowadzić ją do takiego stanu trzeba to na niej wymusić. Nad rolką znajduje się tzw. „płetwa”, czyli przycisk Fin-Switch - ten zaprojektowano w taki sposób, by wkomponował się pomiędzy palec wskazujący a środkowy, dzięki czemu wciskamy go bokami tych palców, a nie opuszkami,  w lewo i prawo. Do tego rozwiązania musiałem natomiast nieco przywyknąć, ale po czasie nie ma problemu z jego wykorzystaniem.

roccat-tyon-recenzja-test-05  roccat-tyon-recenzja-test-06

Na koniec pozostał jeszcze analogowy pad umieszczony na lewym boku - X-Celerator, bo tak nazywa się ten przycisk, ma dawać nam więcej kontroli, szczególnie nad pojazdami (np. sterowanie wychyleniem śmigłowca czy obniżaniem lotu). Jest on jednak mało praktyczny, ponieważ oferuje tylko jedną i to dość krótką oś, przez co zdaje się mało precyzyjny, chociaż zawsze możemy go wykorzystać w innym celu, np. programując pod nim dodatkowe makra.

Pod spodem myszki znajdziemy natomiast dwie naprawdę duże podkładki teflonowe, które zapewniają bardzo dobry poślizg po niemal każdej powierzchni, a całości dopełnia 1.8-metrowy kabel zabezpieczony oplotem, który jest na tyle elastyczny, by nie utrudniać nam życia w czasie użytkowania. 

roccat-tyon-recenzja-test-09  roccat-tyon-recenzja-test-10

Podsumowując kwestię ergonomii, Tyon jest bardzo wygodną i przemyślaną konstrukcją, która bardzo dobrze leży w dłoni (do rewelacyjnego pod tym względem designu firmy QPAD trochę jednak brakuje). Szkoda tylko, że producent nie udostępnił nam możliwości personalizacji gryzonia, np. wymiany ślizgaczy czy dostosowania ciężaru - tym bardziej, że ten nie rozkłada się równomiernie i „tyłek” waży wyraźnie więcej niż przód. Warto też pamiętać, że nie jest to myszka symetryczna i leworęczni użytkownicy nie mają tu czego szukać.

Design i ergonomia to nie jedyne mocne strony Tyona, ponieważ model ten wyposażony został także w bardzo dobry laserowy sensor Avago 9800 o rozdzielczości 200–8200 dpi, który co istotniejsze został wzorcowo skalibrowany. Myszka radzi sobie praktycznie na każdym rodzaju nawierzchni (w tym białej kartce czy szkle), nie odnotujemy tu takich negatywnych zjawisk, jak predykcja, jittering czy interpolacja (ta nie pojawia się nawet przy najwyższych ustawieniach DPI), a akceleracja pozytywna jest minimalna i praktycznie niewyczuwalna (no chyba, że ktoś jest low sensem). Myszka zapewnia niesamowitą precyzję, co przekłada się na lepsze wyniki w grach zręcznościowych typu FPS, a liczne przyciski i możliwości konfiguracji predestynują ją także do innych gatunków, jak np. MMO.

Nie można także zapomnieć o dedykowanym oprogramowaniu, które podzielone zostało na 6 kart. Pierwsza zawiera najbardziej podstawowe opcje dotyczące rolki, przypisywania DPI (5 predefiniowanych trybów, ich zmianę możemy przypisać do dowolnych przycisków), czułości czy szybkości. Druga przeznaczona została do przypisywania funkcji pod wszystkie przyciski oraz tworzenia i zarządzania makrami. Trzecia karta to ustawienia zaawansowane, skalibrujemy tu sensor pod naszą podkładkę, dostosujemy częstotliwość próbkowania, regulację parametru LOD (wysokość na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie) czy nawet wsparcie dźwiękowe przy zmianie DPI, profilu czy czułości. Karta czwarta to opcje podświetlenia, gdzie wybrać możemy jeden 16.8mln kolorów oraz tryb (stały, oddychający, migotanie, „bicie serca” czy wyłączony) - warto nadmienić, że podświetlenie rolki i obwódki możemy ustawić niezależnie. Przedostatnia zakładka to statystki, a ostatnia dotyczy wsparcia i aktualizacji. Aplikacja pozwala nam zapisywać w pamięci 5 niezależnych profili, które skonfigurujemy pod konkretne tytuły.

Roccat Tyon okazał się naprawdę bardzo dobrym sprzętem, który dostarczy mnóstwo frajdy zarówno amatorom, jak i profesjonalistom – Ci z pewnością docenią bardzo dobrze skalibrowany czujnik laserowy, wyśmienite przełączniki Omron, ergonomię, mnóstwo dodatkowych przycisków oraz zaawansowaną, ale przystępną aplikację. Poza tym, Tyon to dość uniwersalny sprzęt sprawdzający się i przy szybkich strzelankach, i bardziej skomplikowanych strategiach czy MMO. Trzeba jednak pamiętać, że myszka nie należy do tanich i można jej wytknąć kilka mankamentów, jak mało przydatny pad analogowy, brak dodatkowych ślizgaczy czy ciężarków do zmiany wagi, a do tego powolne oprogramowanie, gdzie zatwierdzanie zmian trwa zdecydowanie zbyt długo.

+ funkcja Easy-Shift [+]
+ ergonomia
+ zaawansowana i intuicyjna aplikacja
+ przydatne dodatkowe przyciski
+ bardzo dobry sensr i główne przyciski
+ bardzo dobre podświetlenie


- mało funkcjonalny pad analogowy
- brak dodatkowych slizgaczy
- brak możliwości regulowania wagi urządzenia

 

Strona 1 z 3

Tagi: recenzja, test, słuchawki, opinia, klawiatura, myszka, headset, ocena, klawiatura mechaniczna, Roccat, wady, zalety, Ryos Mk Pro, Tyos, Kave XTD 5.1 Analog,

Komentarze (2)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

15.08.2015 08:33

Wątków: 522 | Odpowiedzi: 36469

Niestety dla mnie, ja nie mogę już używać myszek, które nie mają bezwładnego kółka jak Logitechy Ikona: :( Ale Tyon fajny

i7-6700K + Noctua NH-C12P + Asus ROG Z270F Gaming + 16GB DDR4 3200 CL15 + Palit 1070 SuperJetstream + Samsung 240GB 840 EVO + 8TB + NZXT 340 Elite + Be Quiet! L8 630W + Dell 2407wfp

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.08.2015 18:22

Wątków: 128 | Odpowiedzi: 10637

zainteresowanie godne produktom Ikona: :p

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.