Phanteks Enthoo Primo - Pierwsza i najlepsza? - test

Kamil Pieczonka, 2014-05-06 18:16 | Źródło |

Primo w języku hiszpańskim (oraz włoskim i portugalskim) oznacza pierwszy, poniższa publikacja dotyczy zaś Enthoo Primo - pierwszej obudowy Phanteksa, producenta który przebojem wdarł się na rynek układów chłodzących i planuje dalszą ekspansję. Podobnie jak w przypadku układów chłodzących i tym razem Phanteks rozpoczyna od mocnego uderzenia, celuje bowiem w najbardziej lukratywny segment premium - produktów najdroższych i teoretycznie najlepszych. Debiut w tym segmencie to nie lada wyzwanie, po tego typu produkty sięgają bowiem najbardziej wymagający użytkownicy. Czy Enthoo Primo jest w stanie podbić ich serca (i portfele)? O tym przekonacie się z lektury naszego testu, do którego zapraszamy!

Autor: Marcin Wilczak

PHANTEKS ENTHOO PRIMO
Cena detaliczna: od ~930 PLN 

Phanteks Enthoo Primo to obudowa zaliczana do grupy obudów Full Tower kompatybilnych z płytami E-ATX. Niebagatelnym rozmiarom towarzyszy równie pokaźna cena - zainteresowani zakupem Enthoo Primo muszą przygotować się na wydatek minimum 930 PLN. Obudowa dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i białej. 

specyfikacja

enthoo-primo_2  enthoo-primo_5

enthoo-primo_1  enthoo-primo_3
Zdjęcia producenta (Phanteks)

Enthoo Primo to kolos nawet wśród obudów full tower. Jej wymiary zewnętrzne (650 milimetrów wysokości, 600 milimetrów głębokości i 250 milimetrów szerokości) sprawiają, że obudowy midi tower wyglądają przy niej jak miniaturki - nawet Corsair Obsidian 800D jest od niej mniejszy (o 50 milimetrów niższy i 21 milimetrów węższy). Gabaryty wraz z zastosowanymi materiałami (stalowa konstrukcja i boki, aluminiowy front i góra) przekładają się bezpośrednio na wagę obudowy Phanteksa - aż 17,9 kilograma! Równie imponujące jak rozmiary są możliwości obudowy, która posiada miejsca montażowe dla aż 16 wentylatorów 120 mm (na wyposażeniu znajduje się pięć wentylatorów 140 mm) a jej wnętrze pomieści karty graficzne o długości do 515 milimetrów (po zdemontowaniu kieszeni z zatokami 3,5", bez tego maksymalna długość karty to od 257 do 390 milimetrów w zależności od konfiguracji wnętrza) oraz chłodzenia CPU o wysokości nie przekraczającej 207 milimetrów. Osoby zainteresowane chłodzeniem wodnym również nie będą zawiedzone - Enthoo Primo umożliwia zamontowanie w jej wnętrzu kilku pokaźnych chłodnic - np. dwóch 4x120 mm, dwóch 2x120 mm i jednej 1x140mm JEDNOCZEŚNIE!   

enthoo_primo_1_  enthoo_primo_4_

Obudowa Phanteksa dotarła do nas w olbrzymim czarnym, sfatygowanym trudami podróży kartonie. Jego zawartość okazała się jednak nienaruszona - producent zadbał o solidne zabezpieczenie swojego produktu. Ocena wyglądu obudowy to kwestia indywidualna, Enthoo Primo z pewnością trafi do gustu wielu osób - stylistycznie bowiem mamy tu do czynienia z nietypową, choć stonowaną formą. Bryła obudowy jest wariacją klasycznego kształtu, który wydaje się być umieszczony na podeście okalającym go od dołu i z prawej strony. 

enthoo_primo_5_  enthoo_primo_24_

enthoo_primo_6_  enthoo_primo_2_

enthoo_primo_11_  enthoo_primo_12_

Front obudowy wykonany jest w większości z szczotkowanego aluminium, które ozdabia plastikowy szkielet frontu (i góry obudowy) . Składają się na niego ładnie wkomponowane drzwiczki (otwierane niestety tylko na lewo i jedynie w ograniczonym do ~95' zakresie) skrywające pięć zewnętrznych zatok 5,25", oraz demontowalny panel z otworem wentylacyjnym pod którym znajdują się dwa wentylatory 140 milimetrów z podświetleniem diodami LED, umieszczone w dolnej części frontu obudowy. Panel utrzymywany jest przez dwa zatrzaski, których zwolnienie następuje po naciśnięciu panelu w odpowiednim (odpowiednio oznaczonym) miejscu. Na froncie obudowy znajdziemy ponadto sporych rozmiarów przycisk zasilania oraz diodę stanu pracy dysków ukryte w plastikowej ramce po prawej stronie obudowy.    

enthoo_primo_8_  enthoo_primo_7_

Z tyłu obudowy znajdziemy liczne otwory wentylacyjne w tym ten największy z wentylatorem o wymiarach 140x140x25 milimetrów. Ponadto w dolnej części znajdziemy kolejny otwór wentylacyjny umożliwiający montaż dodatkowego wentylatora 120 lub 140 milimetrów. Wprawne oko zauważy, że otwór ten posiada wycięcie analogiczne do znajdującego się obok otworu do montaż zasilacza (w pozycji pionowej) - to miejsce dla opcjonalnego montażu drugiego zasilacza ATX. 

enthoo_primo_21_  enthoo_primo_22_

enthoo_primo_23_  enthoo_primo_20_

Górny panel obudowy, tak jak jej front, wykonany jest z plastiku wykończonego panelem z szczotkowanego aluminium. Jak na obudowę z tej półki tego plastiku (choć dobrego jakościowo) jest tu sporo - na mój gust za dużo. Większość powierzchni zajmuje jednak demontowalna siatka (utrzymywana na zatrzaskach, zwalnianych automatycznie po dociśnięciu całości) z filtrem przeciwkurzowym, która skrywa miejsce dla czterech wentylatorów 120 mm lub trzech w rozmiarze 140 mm (standardowo znajdziemy tu jeden wentylator 140 mm). Otwory montażowe dla wentylatorów zrealizowane są nietypowo - w postaci podłużnych prowadnic, które umożliwiają manewrowanie położeniem wentylatorów lub chłodnicy (przesunięcie w kierunku przodu lub tyłu obudowy). Ponadto stalowa konstrukcja obudowy jest wycięta w ten sposób, że nie przysłania wirników wentylatorów. 

U góry obudowy, po prawej stronie znajdziemy również zestaw wyprowadzonych gniazd, na które składają się dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0 (wszystkie z gumowymi zaślepkami), wejście i wyjście audio typu jack, przycisk RESET oraz włącznik podświetlenia wentylatorów umieszczonych na froncie obudowy. Spoglądając na obudowę od dołu dostrzeżemy, że podstawa jej konstrukcja jest delikatnie uniesiona nad podłożem a otwory wentylacyjne biegnące przez całą jej długość zabezpieczone są dwoma filtrami przeciwkurzowymi (wysuwanymi z boku obudowy). 

enthoo_primo_13_  enthoo_primo_15_

enthoo_primo_14_  enthoo_primo_42_

Prawa strona obudowy to gładki stalowy panel z dwoma otworami wentylacyjnymi - jeden z tyłu obudowy to odsłonięty otwór dla zasilacza, drugi z kolei jest domyślnie zaślepiony i przeznaczony dla opcjonalnych wentylatorów montowanych na wysokości zatok 3,5" dla dysków twardych. Oba otwory wentylacyjne posiadają montowane od wewnątrz filtry przeciwkurzowe, utrzymywane we właściwej pozycji dzięki niewielkim magnesom. Po zdjęciu panelu uzyskujemy dostęp do miejsca domyślnego montażu zasilacza oraz przestrzeni znajdującej się za ścianą montażową. Pierwsze co przykuwa uwagę to niewielka płytka PCB, do której podłączone są wszystkie zamontowane standardowo w obudowie wentylatory (pięć sztuk w rozmiarze 140x140x25 milimetrów). Rozgałęziacz posiada dodatkowo 3 wolne porty a przy zasilaniu go za pomocą wtyczki 4-PIN PWM pozwala on na automatyczną regulację obrotów wszystkich podłączonych wentylatorów (rozgałęziacz w razie potrzeby można podpiąć również do wtyczki MOLEX). Dodatkowo poniżej znajdziemy alternatywne miejsce montażu rozgałęziacza. 

enthoo_primo_41_  enthoo_primo_43_

Przestrzeń za grodzią montażową została zaprojektowana tak, aby umożliwić efektywne poprowadzenie okablowania - miejsca jest dużo a całe standardowe okablowanie obudowy zostało przez producenta uporządkowane za pomocą opasek z rzepami. Całości dopełniają liczne gumowe przepusty, przez które okablowanie wyprowadzane jest do głównej komory montażowej. Wszystko jest świetnie rozplanowane, z głową i dbałością o każdy detal.

enthoo_primo_45_  enthoo_primo_46_

W przedniej części obudowy znajdują się dwie klatki, każda z trzema zatokami 3,5". Klatki mają regulowaną pozycję i można je przesunąć bliżej frontu obudowy lub po prostu zdemontować. Dostęp do nich możliwy jest tylko od strony prawego panelu a specjalne sanki umożliwiają montaż dysków 3,5" bez wykorzystania narzędzi (posiadają one specyficzny mechanizm - na każdym z boków znajdują się odchylane ramiona z bolcami utrzymującymi dysk w prawidłowej pozycji). Oczywiście sanki przystosowane są również do instalacji dysków 2,5", choć producent dla dysków SSD (najczęściej stosowanych dysków 2,5" w komputerach stacjonarnych) przewidział inne miejsce.   

enthoo_primo_47_  enthoo_primo_49_

Są to umieszczone pionowo dwa uchwyty umożliwiające montaż łącznie do 4 dysków SSD 2,5". Zatoki utrzymywane są śrubkach z gumowymi dystansami, w które uchwyty są wsuwane. Dodatkowo na ścianie grodziowej znajdziemy dodatkowe miejsce montażowe, umożliwiające zmianę lokalizacji jednego z uchwytów w razie potrzeby. Spoglądając niżej zauważymy miejsce przeznaczone do montażu zasilacza z gumowymi dystansami oraz nietypową podstawkę wykończoną matą z gumy. To fabrycznie przystosowane miejsce do montażu pompki dla układów chłodzenia cieczą - rozwiązanie praktycznie niespotykane, które z pewnością ucieszy miłośników układów WC. Podstawka może być w razie potrzeby przesunięta nieznacznie w kierunku przodu obudowy.  

enthoo_primo_6_  enthoo_primo_19_

enthoo_primo_17_  enthoo_primo_18_

Lewy panel obudowy wyposażony został w dwa okna - duże, prostokątne, eksponujące przestrzeń dla montażu podstawowych podzespołów oraz mniejsze, w mniej tradycyjnym kształcie, którego jedynym celem jest wgląd na tabliczkę z logo producenta - jedyny widoczny z zewnątrz znak informujący nas o tym, że mamy do czynienia z "dziełem" Phanteksa. Po zdjęciu panelu naszym oczom ukazuje się bardzo pojemna komora montażowa wraz z wydzieloną pod nią przestrzenią dla drugiego zasilacza lub chłodnicy układu chłodzenia cieczą. 

enthoo_primo_37_  enthoo_primo_51_

We wnętrzu Enthoo Primo zmieścimy płyty główne w standardzie E-ATX (extended ATX, szersze od standardowych płyt w formacie ATX) a ich montaż będzie należał do zadań łatwych i przyjemnych - w przypadku tej obudowy bowiem z pewnością nie można narzekać na brak miejsca, tego jest bowiem pod dostatkiem, podobnie jak ciekawych i użytecznych rozwiązań. Kolejnym tego przykładem jest widoczny na powyższych zdjęciach element przysłaniający gumowe przepusty - to jednak jego dodatkowa rola, Podstawową funkcją jest udostępnienie użytkownikom wygodnego miejsca do montażu rezerwuaru chłodzenia cieczą - panel posiada ozdobną zaślepkę, pod którą znajdują się liczne otwory montażowe przystosowane do wszelkiej maści pionowych rezerwuarów. Całość ogranicza maksymalną długość kart rozszerzeń do 257 lub 277 milimetrów (z ozdobną zaślepką lub też bez niej). To wartość wystarczająca, gdyby jednak ktoś zechciał zamontować dłuższą kartę graficzną to panel może po prostu zdemontować uzyskując miejsce dla kart o długości do 350 milimetrów. Mało? Przesunięcie klatek z zatokami 3,5" w kierunku przodu obudowy pozwala uzyskać dodatkowe 40 milimetrów (maksymalna długość karty - 390 milimetrów) a po ich zdemontowaniu we wnętrzu zmieścimy karty o długości do 515 milimetrów (o ile takową znajdziemy na rynku)!   

enthoo_primo_40_  enthoo_primo_30_

enthoo_primo_39_  enthoo_primo_50_

Producent zdając sobie sprawę, że panel przystosowany do montażu rezerwuaru może kolidować z długimi kartami graficznymi przewidział jeszcze jedno miejsce dla rezerwuarów - obok popularnych śledzi, czyli miejsc montażowych dla kart rozszerzeń. Znajdziemy tam podłużne i standardowe otwory montażowe. Powyżej znajduje się wspomniany już wentylator 140 milimetrów (PH-F140SP) umieszczony na tylnej ściance obudowy (z możliwością regulacji wysokości jego montażu), identyczny wentylator znajdziemy na dole obudowy (zamontowany tak, by tłoczył do jej wnętrza powietrze).   

enthoo_primo_19_  enthoo_primo_31_

enthoo_primo_34_  enthoo_primo_38_

Nie sposób pochwalić tu Phanteksa nie tylko za ciekawe rozwiązania i przemyślaną konstrukcję ale również za jakość wykonania i dbałość o detale. Poziom wykończenia obudowy stoi na najwyższym poziomie, wielu uznanych producentów mogło brać przykład z Enthoo Primo. Takie detale jak przytwierdzona do stalowej konstrukcji tabliczka z logo producenta, widoczna przez niewielkie okno służące tylko temu celowi, gładki panel przesłaniający całą sekcję z kieszeniami dla dysków 3,5", mechanizmy blokujące napędy 5,25" czy też opaski z rzepami utrzymujące porządek wśród kabli - z naniesionym logo producenta na każdym z nich, to wszystko detale które sprawiają, że podczas kontaktu z Enthoo Primo przez większość czasu nie opuszcza nas przekonanie, że mamy do czynienia z obudową z najwyższej półki. Detale, które przede wszystkim mają wpływ na odbiór wizualny całości - w przypadku obudowy nie da się jednak ukryć, że aspekt wizualny jest równie istotny jak jej praktyczne strony. Tym bardziej razi ilość plastiku w górnej i frontowej jej części (choć plastik widoczny jest tylko z boku obudowy).

enthoo_primo_12_  enthoo_primo_30_

enthoo_primo_53_  enthoo_primo_50_

Obudowa Phanteksa posiada niezliczoną ilość miejsc dla wentylatorów. Standardowo na jej wyposażeniu znajdziemy aż pięć wentylatorów 140 milimetrów o oznaczeniu modelowym PH-F140SP. Wentylatory posiadają czarne ramki i białe wirniki z dziewięcioma łopatkami z charakterystycznymi wytłoczeniami, które mają optymalizować przepływ tłoczonego powietrza i minimalizować towarzyszący temu hałas (rozwiązanie to producent określa mianem konstrukcji Maelström Vortex Booster). Wirnik wraz z silnikiem i łożyskiem UFB (Updraft Floating Balance) mają one gwarantować bardzo dobre osiągi przy jednocześnie cichej pracy. Nominalna prędkość obrotowa dla każdego z wentylatorów to 1200 RPM. Dwa zamontowane na przodzie wentylatory posiadają ponadto niebieskie podświetlenie, które możemy wyłączyć za pomocą przycisku umieszczonego na górze obudowy. 

Łącznie w środku zamontować możemy aż 16 wentylatorów 120 milimetrów lub 10 wentylatorów 140 milimetrów i dwa 120 milimetrów! Poszczególne miejsca montażowe prezentują się następująco:

  • przód obudowy - 2x 120 / 140 mm 
  • góra obudowy - 4x 120 lub 3x 140 mm
  • bok obudowy (prawy) - 2x 120 / 140 mm
  • tył obudowy - 2x 120 lub 1x 140 mm
  • dół obudowy - 4x 120 lub 2x 140 mm
  • klatki  z zatokami 3,5" - 2x 120 mm (po jednym na każdej)

 

MONTAŻ PRZYKŁADOWEJ KONFIGURACJI

Wraz z obudową otrzymujemy instrukcję obsługi i montażu, ramkę umożliwiającą montaż chłodnicy 2x120 mm w miejscu klatek z zatokami 3,5" lub dwóch wentylatorów 120 mm dmuchających na zatoki 3,5", zestaw wszelkiej maści śrubek przydatnych przy montażu zapakowanych w praktycznie plastikowe pudełko, dziesięć plastikowych opasek zaciskowych, dwie tekstylne opaski z rzepem oraz dwie gumowe podkładki z taśmą samoprzylepną, do wykorzystania przy montażu dodatkowego zasilacza. 

enthoo_primo_-_montaz_15_  enthoo_primo_-_montaz_18_

enthoo_primo_-_montaz_16_  enthoo_primo_-_montaz_17_

enthoo_primo_-_montaz_20_  enthoo_primo_-_montaz_21_

enthoo_primo_-_montaz_22_  enthoo_primo_-_montaz_24_

Obudowa Phanteksa to produkt bardzo przyjazny dla właściciela, a to za sprawą przemyślanej organizacji wnętrza, łatwego dostępu oraz bardzo dużej ilości miejsca. Każda z tych cech sprawia, że montaż podzespołów wewnątrz Enthoo Primo nie tylko nie sprawia problemów a jest wręcz banalnie prosty i zarazem przyjemny. Pokaźna ilość miejsca pozwala nam spokojnie w obudowie operować podzespołami i śrubokrętem a duża ilość przepustów oraz świetnie zaplanowana sekcja za grodzią montażową umożliwiają uzyskanie bardzo dobrze rozplanowanego okablowania przy minimalnym nakładzie sił. Cały proces prowadzenia kabli nie sprawia żadnych problemów, a efekt wizualny (i użytkowy) jest świetny. Poniżej  prezentuję zdjęcia konfiguracji testowej zmontowanej z wykorzystaniem Phanteksa Enthoo Primo

enthoo_primo_-_montaz_2_  enthoo_primo_-_montaz_3_

enthoo_primo_-_montaz_4_  enthoo_primo_-_montaz_5_

Jak widać ilość miejsca za główną ścianką montażową Enthoo Primo jest na tyle duża, że nie musimy skrupulatnie układać każdego kabla pojedynczo - nawet przy takim "bałaganie" jak powyżej nie ma najmniejszych problemów z domknięciem obudowy. A brak idealnego ładu w tym miejscu nie ma najmniejszego wpływu na przepływ powietrza wewnątrz obudowy oraz stronę wizualną gotowej konfiguracji. 

enthoo_primo_-_montaz_7_  enthoo_primo_-_montaz_6_

enthoo_primo_-_montaz_11_  enthoo_primo_-_montaz_13_

Jak widać pomimo nie przykładania większej uwagi do ułożenia kabli główna komora montażowa prezentuje się nienagannie. Taki konfiguracja nie tylko cieszy oko ale i zapewnia świetny (niczym nie zakłócony) przepływ powietrza. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku konfiguracji testowej konieczne było zdemontowanie panelu montażowego dla rezerwuarów - wymagała tego płyta (w standardzie EATX) oraz karta graficzna z długim chłodzeniem (GTX 670 z Accelero Xtreme mierzy ponad 31 centymetrów długości). Do chłodzenia CPU wykorzystany został kompaktowy zestaw chłodzenia wodnego firmy NZXT - Kraken X60. Chłodzenie to wykorzystuje chłodnicę 280 mm (2x140 mm), która w Enthoo Primo zamontowana została na górze. Warto tu zwrócić uwagę na ilość miejsca pomiędzy wentylatorami chłodnicy, a płytą główną - w Enthoo Primo nie będziemy mieli problemu nawet z bardzo grubymi chłodnicami, miejsca jest bowiem naprawdę bardzo dużo. Co więcej wentylatory można zamontować również nad chłodnicą (pomiędzy metalową siatką a konstrukcją obudowy) - przy zastosowaniu grubych chłodnic jest więc możliwa nawet konfiguracja push-pull (wentylatory po obu stronach chłodnicy).

enthoo_primo_-1  enthoo_primo_-2

enthoo_primo_-4  enthoo_primo_-11

Dwa z wentylatorów umieszczonych w obudowie posiadają niebieskie podświetlenie diodami LED, które możemy włączyć lub wyłączyć za pomocą przełącznika umieszczonego u góry obudowy. Pod przełącznik podpięty jest również pasek świetlny przebiegający z prawej strony obudowy (przez całą długość jej górnej części oraz frontu). Efekt jest subtelny i nie przeszkadza w użytkowaniu, dobrze że Phanteks przewidział jednak możliwość jego wyłączenia.

Od strony użytkowej Enthoo Primo zasługują na najwyższą ocenę - obudowa jest przemyślana, niezwykle pojemna, montaż konfiguracji w jej wnętrzu jest łatwy a uzyskane efekty - świetne.    

TEMPERATURY

Wszystkie testy przeprowadzone były z wykorzystaniem następującej konfiguracji:

platforma_testowa

Podczas testów rejestrowana była temperatura trzech kluczowych podzespołów - procesora, karty graficznej oraz dysku twardego. Pomiary temperatur przeprowadzone zostały na tej samej konfiguracji zmontowanej z wykorzystaniem dwóch obudów – tytułowego Phanteksa Enthoo Primo oraz prezentowanej już na łamach naszego serwisu obudowy Corsair Obsidian 800D z niestandardowym zestawem wentylatorów (łącznie w środku znajdują się cztery wentylatory pracujące z prędkością maksymalną na poziomie 1200~1300 RPM).

Standardowe pomiary w obudowach przeprowadzone były w dwóch trybach, różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do prędkości z jaką pracowały wentylatory umieszczone wewnątrz obudowy oraz wentylatory chłodzenia Kraken X60. W pierwszym trybie wentylatory pracowały z maksymalną prędkością (~1200 RPM dla wentylatorów obudów i ~2000 RPM dla X60), w drugim - z obniżonymi obrotami do ~800 RPM dla wentylatorów w obudowie i na chłodnicy Krakena X60.

Testy rozpoczynamy od prezentacji temperatur podkręconego do 5 GHz procesora Core i5 2500K - pod obciążeniem (30 min programu LinX) i w spoczynku (10 minut po zakończeniu działania programu LinX)

enthoo_primo_-_temperatury_cpu

Temperatury procesora w spoczynku i pod obciążeniem okazały się zauważalnie niższe w przypadku obudowy Phanteksa - zestaw aż pięciu montowanych standardowo wentylatorów 140 mm oraz świetna organizacja wnętrza przekładają się na różnice 3~4'C w czasie obciążenia. W spoczynku różnice również nie pozostawiają złudzeń, co do tego która z obudów oferuje lepszą cyrkulację powietrza we wnętrzu - Enthoo Primo na obniżonych obrotach zapewnia lepsze warunki termalne podzespołom aniżeli Obsidian 800D z wentylatorami pracującymi z maksymalnymi obrotami. 

enthoo_primo_-_temperatury_gpu

Temperatury rdzenia karty graficznej GTX 670 okazują się również niższe w obudowie Phanteksa i z pewnością nie można mówić tu o marginalnych różnicach. Już sam fakt, że w Enthoo Primo podczas pracy z obniżonymi obrotami temperatury okazały się niższe niż w Obsidianie pracującym na pełnych obrotach powinien być dostatecznie przekonywujący - nie dość bowiem, że jest chłodniej to jednocześnie również ciszej.   

enthoo_primo_-_temperatury_hdd

Sytuacja prezentuje się analogicznie w przypadku najwyższych zarejestrowanych temperatur dysku Hitachi 1TB - Enthoo Primo po raz kolejny okazuje się zapewniać korzystniejsze warunki termalne dla podzespołów znajdujących się w jej wnętrzu. Obudowa jest więc nie tylko efektowna i praktyczna, Phanteks zadbał by była również efektywna. W przypadku obudów z segmentu premium niczego innego teoretycznie oczekiwać nie można, nie zawsze jednak obudowy tak mocno przystosowane do montażu rozbudowanych układów chłodzenia cieczą oferują dobre chłodzenie przy zastosowaniu tradycyjnych układów chłodzących. W tej kwestii Enthoo Primo nie można nic zarzucić.    

PODSUMOWANIE

Phanteks zalicza kolejny niezwykle udany debiut na rynku, tym razem w segmencie obudów. Enthoo Primo to produkt, który z całą pewnością zasługuje na miejsce pośród najlepszych i najdroższych konstrukcji dostępnych na rynku. Świetna jakość wykonania i dbałość o detale, doskonała organizacja wnętrza i szereg niezwykle praktycznych rozwiązań sprawiają, że podczas obcowania z obudową wiemy, że jej niebagatelna cena nie jest bezzasadna. Wystarczy tu wspomnieć o możliwościach w kwestii organizacji okablowania (ilość i rozplanowanie otworów, ilość miejsca pomiędzy tacką montażową płyty głównej a prawym bokiem obudowy), ilości miejsca jaką oferuje (pomieści karty o długości do 390 / 515 mm oraz chłodzenie procesora o wysokości ponad 200 mm!) czy też możliwościach chłodzenia - świetne temperatury panujące we wnętrzu oraz olbrzymie możliwości rozbudowy chłodzenia, zarówno w przypadku chłodzenia powietrzem jak i układów chłodzenia cieczą. Aż 16 miejsc montażowych dla wentylatorów 120 mm, możliwość instalacji kilku chłodnic jednocześnie (w tym takich kolosów jak chłodnice 4x120 czy 3x140), dedykowane miejsca do montażu rezerwuarów czy też pompki - to robi wrażenie, w szczególności w przypadku obudowy od producenta debiutującego w tym segmencie.

Enthoo Primo zaskakuje pozytywnie możliwościami i jakością wykonania, niecodziennymi ale i bardzo praktycznymi rozwiązaniami czy wreszcie - dbałością o detale na najwyższym poziomie. W przypadku tej obudowy montaż konfiguracji to czysta przyjemność, a efekt końcowy nawet przy niewielkim nakładzie prac jest rewelacyjny. Nie jest to produkt idealny, takiego na rynku nie uświadczymy. W tym konkretnym przypadku niewielkie zastrzeżenia mam do ilości plastiku wykorzystanego w konstrukcji frontu i góry Enthoo Primo - a to naprawdę niewielki minus. 

W związku z powyższym Enthoo Primo wyróżniam aż trzema nagrodami serwisu FrazPC.PL - JAKOŚĆ, WYDAJNOŚĆ oraz REKOMENDACJĄ. To jedna z najciekawszych obudów w kwocie do 1000 PLN dostępnych obecnie na rynku, śmiem wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku obudów przystosowanych do chłodzenia cieczą obudowa Phanteksa to zdecydowanie najciekawsza konstrukcja w tej kwocie!

 

PHANTEKS ENTHOO PRIMO
CENA: ~930 PLN 

award-rekomendacja-150x150  award-wydajnosc-150x150  award-jakosc-150x150

+ Rewelacyjna wydajność, zarówno przy wysokich jak i niskich obrotach 
+ Bardzo dobra jakość wykonania
+ Dbałość o detale
+ Aż pięć dobrej jakości wentylatorów PH-F140SP na wyposażeniu
+ Rewelacyjna organizacja wnętrza pod względem okablowania
+ Ilość miejsc dla dodatkowych wentylatorów

+ Możliwości konfiguracji (regulacja położenia wentylatorów, klatek z zatokami 3,5" oraz 2,5" itp) 
+ Każdy otwór wentylacyjny dla wentylatorów zabezpieczony filtrem przecviwkurzowym 
+ Możliwości montażu chłodzenia cieczą we wnętrzu (ilość miejsca dla chłodnic, dedykowane miejsca montażowe dla rezerwuarów i pompki)

+ Rozgałęziacz zasilania dla wentylatorów z kontrolą PWM, wyłącznik podświetlenia 
+ Pięcioletnia gwarancja


Nieco za dużo plastiku w konstrukcji frontu i góry obudowy

Wysoka cena (choć adekwatna do możliwości)

 

SPRZĘT DO TESTÓW DOSTARCZYLI:

 

partner_badge


 
 

 

 

Marcin "Weelkoo" Wilczak

 

Całość artykułu

 

Tagi: recenzja, test, zdjęcia, obudowa, OC, atx, artykuł, frazpc, temperatury, Phanteks, dokładny opis, Enthoo Primo, montaż podzespołów, Enthoo, Primo, Marcin Wilczak, wydajność chłodzenia,

Komentarze (21)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

06.05.2014 18:33

Wątków: 600 | Odpowiedzi: 41367

nie wierzę

Ikona: ;)

a teraz biorę się do czytania

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

06.05.2014 19:05

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 4169

Chorowałem na primo, ale na szczęście cena długo chłodziła mój zapał, aż ten całkiem zgasł. Dzięki temu stać mnie jeszcze na talerz zupy Ikona: ;)

i7 4770k 4.5ghz@1.265v • evga gtx 980 ti • 8gb ddr2400 c10 • ssd mx100 512 gb • 3x benq gw2760hs • phanteks tc14pe @af140

06.05.2014 19:28

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 20006

czemu jeszcze nie mam tej obudowy?

Ikona: ;)

i7-5820K@4,4GHz^16GB DDR4 2666^Asus: X99-Deluxe, Xonar U7^MSI GTX 980Ti Gaming^Corsair: H100i, 600Q, AX860, K95, SP2500^Crucial MX100 512GB^WD Red 3TB^Mionix Naos 7000^Benq XL2420Z^3D Vision

06.05.2014 19:53

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 2009

..

poza szczotkowanym alu to jednak wolę mojego Phantoma 820 Ikona: :)

2500k@4.6GHz/AsRock p67 fatal1ty pro/16GB 2133mhz cl10/7950 windforcex3/MX300 1TB/ Samsung 830 120GB/WD RED 2TB /XonarDX/Samsung XL2370/BeQuiet powerzone850W/NZXT Phantom820/Cougar 700K/G500

06.05.2014 20:20

Wątków: 271 | Odpowiedzi: 9691

oj Phanteks sie ceni....

ale kurde sliiiiczna jest Ikona: love

i7 4770K, 16GB DDR3, GTX780Ti, Z87-GD65 i EVO 840 zasilone RM650

07.05.2014 00:17

Wątków: 393 | Odpowiedzi: 22015

Mokry sen fanów WC Ikona: ;)

Bardzo dobra recka, dzięki Ikona: pub

PS. Trochę się wam ta redakcyjna karta "wygła" Ikona: :D

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 1920x1276) pochodzi stąd

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

07.05.2014 02:36

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 1035

Nareszcie duża buda przetestowana - Dzięki !!

Jeśli korporacja daje Ci coś za darmo, wiedz że to Ty jesteś towarem.

07.05.2014 06:05

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66667

Profesjonalna recenzja (choć brakuje pomiarów hałasu), świetne zdjęcia, obudowa niezła, aczkolwiek nie moczę się na jej widok Ikona: ;)

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ MSI 1070 Gaming/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/2xOCZ Arc 100 240GB/AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.05.2014 09:22

Wątków: 399 | Odpowiedzi: 31996

buda

fajna ale cena Ikona: cry

oox\/xoo

07.05.2014 21:01

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

930zł za obudowę w której nie mozna zamontować płyty ATX, buahha ta obudowa to jakis eksperyment robiony na szybko bez pomysłu.

Jest MOC, jest ZABAWA

07.05.2014 21:05

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 20006

kto ci takich bezedur naopowiadal?

Motherboard Support ATX, EATX, mATX, SSI EEB

http://phanteks.com/Enthoo-Primo.html zakladka Specs.

i7-5820K@4,4GHz^16GB DDR4 2666^Asus: X99-Deluxe, Xonar U7^MSI GTX 980Ti Gaming^Corsair: H100i, 600Q, AX860, K95, SP2500^Crucial MX100 512GB^WD Red 3TB^Mionix Naos 7000^Benq XL2420Z^3D Vision

07.05.2014 21:06

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

https://www.youtube.com/watch?v=f0hJog0YgQg

zobacz sobie.

Jest MOC, jest ZABAWA

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.05.2014 21:16

Wątków: 1020 | Odpowiedzi: 22456

hMMMMMMMMM

ktoś tu ma jakieś problemy ze zrozumieniem? płyty ATX nie można zamontować? a na zdjęciach to co jest niby? w wideo recenzujący mówi zaś o płytach XL-ATX, chyba najmniej popularnym na rynku rozmiarze - a między ATX a XL-ATX jest zasadnicza różnica Ikona: :P

Reborn.

07.05.2014 21:18

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66667

http://www.anandtech.com/print/7212/phanteks-enthoo-primo-case-review

Tia

ATX Test Configuration
CPU Intel Core i7-2700K
(95W TDP, tested at stock speed and overclocked to 4.3GHz @ 1.38V)
Motherboard Gigabyte GA-Z77X-UD4H
Graphics Card ASUS GeForce GTX 560 Ti DCII TOP
(tested at stock speed and overclocked to 1GHz/overvolted to 1.13V)

2x NVIDIA GeForce GTX 580 in SLI
(full fat testing only)
Memory 2x2GB Crucial Ballistix Smart Tracer DDR3-1600
Drives Kingston SSDNow V+ 100 64GB SSD

Samsung 5.25" BD-ROM/DVDRW Drive

3x HGST DeskStar 3TB 7200-RPM HDD
CPU Cooler Cooler Master Hyper 212 Evo with Cooler Master ThermalFusion 400
Power Supply SilverStone Strider Plus 1000W 80 Plus Silver

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ MSI 1070 Gaming/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/2xOCZ Arc 100 240GB/AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

07.05.2014 21:27

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

hMMMMMMMMM

Tylko weź pod uwagę fakt, iz obudowa prawie za 1000łz nie powinna mieć takich problemów jak brak montażu płyty XL-ATX bez znaczenia czy ona jest popularna czy nie.

Jest MOC, jest ZABAWA

07.05.2014 21:28

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66667

No tak - bo XL-ATX jest tak bardzo popularnym formatem Ikona: crazy

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ MSI 1070 Gaming/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/2xOCZ Arc 100 240GB/AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

07.05.2014 21:33

Wątków: 600 | Odpowiedzi: 41367

peja

ITX też nie wejdzie!

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

07.05.2014 21:34

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

Oczywiście, jak kogoś nie stać to zawsze się znajdzie jakieś ale. Ikona: lol

Jest MOC, jest ZABAWA

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.05.2014 21:36

Wątków: 1020 | Odpowiedzi: 22456

hMMMMMMMMM

problemów? brak możliwości zamontowanie płyty XL-ATX to nie jest problem - jakby obudowa w standardzie ATX, której producent deklaruje zgodność z płytami ATX, nie pomieściła takowej - to jest problem. Jak zakładasz inaczej to znaczy, że 95% obudów na rynku ma problem bo ich producenci nie decydują się na obsługę rzadko spotykanego formatu płyt (co jest zrozumiałe).

Reborn.

Ten post został usunięty przez moderatora.

07.05.2014 21:37

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

08.05.2014 13:05

Wątków: 69 | Odpowiedzi: 423

.:.

Ja tam nic specjalnego nie widze w tej obudowie

moim zdaniem najlepsze ma LianLi jesli takie juz zabierac ze soba,a to ani dobrze w salonie nie wyglada ani w pokoju

z reszta zaraz jakis dzieciak pilka walnie kilka razy i piekna obudowa straci swoj urok Ikona: :)

Userzy dla forum,czy forum dla userów ?| Mam konto na Facebooku + Próbuje zwalczac portal Facebook = Mam przeper****ne.

11.05.2014 21:48

Wątków: 487 | Odpowiedzi: 13319

obudowa fajna,najlepsze

ze zasilacz wraz z okablowaniem ,można zamontować za tacka na płytę główna,super rozwiązanie,ale w tej cenie chyba wolałbym dołożyć parę groszy do 900d .Czemu nikt nie produkuje obudów z wyjmowana tacka na płytre główna ,świetne rozwiązanie a widziałem tylko w obudowach zelmana.

12.05.2014 09:30

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66667

marlon - a co to zelman? Żel-man?

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ MSI 1070 Gaming/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/2xOCZ Arc 100 240GB/AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

13.05.2014 21:44

Wątków: 487 | Odpowiedzi: 13319

dobrze wiesz o co chodzi a czepiasz sie o pierdoły

,chodziło o ZALMANA.
Ps.Wiedziałem ze to tylko kwestia czasu ale spodziewałem się raczej Damian...

13.05.2014 21:54

Wątków: 393 | Odpowiedzi: 22015

cóż

Colin na czymś te 47 spam-postów nabił, nie ? Ikona: ;)

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

16.05.2014 06:34

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66667

marlon - pierdoła jak pierdoła. Może po prostu znasz taką nazwę, jak niektórzy Kingstone Ikona: ;)

_Torwald_ - kompleks cyferek? Ikona: :P

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ MSI 1070 Gaming/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/2xOCZ Arc 100 240GB/AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

16.05.2014 12:45

Wątków: 393 | Odpowiedzi: 22015

oczywiście, ale walczę dzielnie Ikona: :P

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.