Enermax Liqtech 120X i Zalman Reserator 3 MAX - test

Kamil Pieczonka, 2014-02-06 19:00 | Źródło |

Podsumowanie

Skoro podjęliśmy się porównania dwóch różnych modeli, czas aby wybrać zwycięzcę. Tym bezapelacyjnie okazał się Enermax LIQTECH 120X. Jednak nie ma róży bez kolców i tak jak przy innych chłodzeniach testowanych na łamach FrazPC.pl, tak i Enermaxowi możemy wytknąć kilka wad. Pod względem wydajności premierowy produkt niemieckiej firmy wypadł bardzo dobrze. W testach na standardowych ustawieniach procesora nie miał sobie równych, notując naprawdę wyborne wyniki. Obraz uległ niewielkiej zmianie po dokonaniu korekty napięcia i7-2600K. Stawiając nowe wyzwania kompaktowemu chłodzeniu wodnemu nie spodziewaliśmy się, że będzie on tak zacięcie walczył o pozycję z be quiet! Dark Rock Pro 2. Niestety dla Enermaxa, zacięta rywalizacja okazała się przegrana. Nie zmienia to jednak faktu, że pod względem osiągów, LIQTECH 120X plasuje się w czubie tabeli, zarówno przy wyższej prędkości obrotowej wentylatorów jak i tej wynoszącej 1000 RPM.

Drugą sprawą, którą weźmiemy pod uwagę jest generowany hałas przez „śmigła”. Nie możemy się oszukiwać. O ile przy 1000 obr./min. hałas nie dyskwalifikuje produktu Enermaxa, tak przy wyższej wartości RPM, jest on nie do zniesienia. Cena którą przyjdzie nam zapłacić za nowy produkt zza zachodniej granicy jest przystępna. Oczywiście nie każdy z użytkowników jest skory przeznaczyć na zakup cooler’a aż 350 PLN, ale miejmy na uwadze że mówimy o kompaktowym chłodzeniu wodnym. Pewnej namiastce prawdziwego WC, na co na pewno wiele osób spojrzy z zainteresowaniem. W Enermaxie oprócz osiągów, podoba nam się design – jest prosty, lecz przyciąga wzrok, jak przystało na produkt niemiecki jego jakość stoi na bardzo wysokim poziomie. Oprócz tego producenta należy pochwalić za skuteczne wybrnięcie ze skomplikowanego systemu montażowego i trzypoziomowy zakres PWM wentylatorów. Wad jest stosunkowo niewiele, a największe z nich należy upatrywać w zastosowanych wentylatorach i niepraktycznym położeniu przełączników PWM oraz dwuletniej gwarancji. Dla nas Enermax LIQTECH 120X zasłużył na rekomendacje i odznaczenie: wydajność J Do pełni szczęścia zabrakło tylko ciut cichszych wentylatorów.

Na drugim biegunie znalazło się miejsce dla Zalman Reserator 3 Max. Zaprezentowany na CES w 2013 roku zrobił furorę swoją nietypową budową. Rzeczywiście i nam przypadła ona do gustu. Design wraz z podświetleniem led’owym wygląda bardzo atrakcyjnie. Jednak jeśli pod uwagę weźmiemy pozostałe czynniki wpływające na ocenę urządzenia, kompaktowy zestaw Zalmana prezentuje się co by nie owijać w bawełnę jedynie poprawnie. „Wydajnością nie grzeszy” – to dobre określenie spoglądając na wykresy i porównanie do Enermaxa. Przy stosunkowo wysokich obrotach wentylatorów Zalman jest, co prawda w stanie konkurować z LIQTECH 120X (różnica zamyka się 1,5C), tak przy zejściu do poziomu 1000 obr./min. jest on po prostu „zjadany” przez konkurencje. Odpowiedź na pytanie, dlaczego cooler wypadł tak, a nie inaczej jest banalna. Reserator jest konstrukcją wyposażoną w pojedynczy wentylator, z parą „śmigieł”  produktu niemieckiej firmy szanse były z góry skazane na niepowodzenie. Dlaczego w takim razie zdecydowaliśmy się na bliskie porównanie obu produktów? Zachętą była dla nas ich cena. ZALMAN za swoje innowacyjne chłodzenie każe płacić niebagatelną sumę 420 złotych! Spodziewaliście się niższej ceny niż Enermax LIQTECH 120X? No to chyba możecie poczuć się zaskoczeni…

Enermax LIQTECH 120X

Orientacyjna cena: ~350 PLN

award-rekomendacja_01  award-wydajnosc

+ Bardzo dobra wydajność
+ Świetna jakość wykonania i wygląd
+ Mało skomplikowany montaż jak na kompaktowe LC
+ Akceptowalny poziom hałasu przy niskim RPM
+ Cena patrząc na produkty podobnej klasy
+ System Tri-Cooling

- Głośny system chłodzenia przy wysokim RPM
- Fatalne położenie przełączników Tri-Cooling
- Tylko dwa lata gwarancji

 

Zalman Reserator 3 MAX

Orientacyjna cena: ~420 PLN

+ Wysoka jakość wykonania
+ Akceptowalna wydajność
+ Elegancki wygląd i budowa chłodzenia
+ Aktywne chłodzenie sekcji zasilania
+ Możliwość dołożenia wentylatora w trybie push@pull

- Głośny system chłodzenia
- Brak możliwości wymiany wentylatora
- Dla niektórych zbyt rażące podświetlenie LED
- Utrudniony system montażu
- Stosunek cena/wydajność

Sprzęt dostarczyli:

enermax_logo

zalman-logo

Autor: Piotr Szymański

Strona 6 z 6

 

Tagi: specyfikacja, recenzja, test, zdjęcia, wydajność, enermax, artykuł, Zalman, Reserator 3 Max, Liqtech 120X, Zalman Reserator 3 MAX, Enermax Liqtech 120X,

Komentarze (15)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.02.2014 19:12

Wątków: 3086 | Odpowiedzi: 44083

warto...

... przeczytać recenzję przed dzisiejszym pytaniem konkursowym :))

...

06.02.2014 20:14

Wątków: 366 | Odpowiedzi: 20200

dobra recka

Niestety pokazuje, że takie zestawy nie są ani wydajne ani ciche - jednocześnie.
Za 350zł można kupić chyba najwydajniejsze i najdroższe chłodzenie powietrzem na rynku.

Szkoda, bo za takie pieniądze liczyłbym na produkt, który zapewni bezwzględną ciszę w IDLE i najwyżej lekki szum pod obciążeniem.

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

06.02.2014 20:17

Wątków: 422 | Odpowiedzi: 33395

_Torwald_

no ale przecie to "odgrzany kotlet" z nalepką Enermax.
Recenzji takowych wynalazków jest pełno. Ogólnie lipa Ikona: :P
Nic odkrywczego.

Górski włóczykij

06.02.2014 20:34

Wątków: 366 | Odpowiedzi: 20200

Wodnik

Całkiem możliwe, ja WC nie śledzę na bieżąco Ikona: ;)
Po prostu po raz kolejny widzę, że jest drogo i bez sensu. Kupić to można chyba tylko po to, żeby przed blokiem powiedzieć "A ja mam komputer chłodzony wodą !".

Ja bym wolał kupić Dark Rock Pro 2 - fakt, że tani nie jest, ale w zasadzie tak samo wydajny (albo wydajniejszy czasem), za to cichszy i mniej problematyczny.

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

06.02.2014 20:47

Wątków: 422 | Odpowiedzi: 33395

cóż

Podsumowanie jest bardzo, łagodnie rzecz ujmując, pochlebne Ikona: :p

Nie śmiem wprowadzać nutki teorii spiskowej, ale zestawienie tego Enermaxa, z bardzo słabym Zalmanem, a brak na wykresach produktów Corsaira, czy też krakena, hmmm. Tak, tak, wiem, że inna platforma testowa, wiec gdzie sens testowania?

Jestem świadom, że nagrody dali, no ale... Ikona: ;)

Górski włóczykij

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.02.2014 20:53

Wątków: 195 | Odpowiedzi: 8959

szkoda

że o tym napisano. Prosimy o trudnejsze pytania

i7 4790k@4.8+H110, 32gb 2400mhz, ranger VII, igpu, 256+500gb ssd, 3+3+3+2TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

06.02.2014 21:02

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 938

Wodnik

Czekałem na Twój komentarz pod tym artykułem Ikona: ;)

Czy pochlebne? Moim zdaniem LIQTECH 120X wypadł całkiem nieźle. W porównaniu do tych wszystkich Asetek'ów z jednym "śmigłem" to niebo, a ziemia. Dla osoby, który nie jest specjalnie wyczulona na ciszę będzie to dobra alternatywa dla Pro 2/3. Dużo osób zdecyduje się na Enermaxa ze względu na wygląd i ilość zajmowanego miejsca w obudowie - to też jest jakiś plus, mimo wyższej ceny.

Co do teorii spiskowej, jak mówi znane powiedzenie: "lepszy rydz niż nic". Spytaj się Mayora, dlaczego zmieniła się platforma. Nie mam sił tego wyjaśniać, tak samo jak nie widzę związku z tym co piszesz do tego, co jest na wykresach.

A co do Corsaira, pewnie że H100 to w cenie 400 PLN świetna inwestycja, ale pomyśl sobie że nie każdy ma miejsce na 240-tke. Poza tym ilość RMA niektórych modeli tych chłodzeń była przerażająca. Ludzie kupowali H100i po czym wyrzucali standardowe śmigła i zaraz kupowali dodatkowy zestaw za ponad 100 PLN.




06.02.2014 21:10

Wątków: 422 | Odpowiedzi: 33395

piotr.szymanski

Cieszę się, iż moje wypociny są przez kogoś wyczekiwane Ikona: ;)

Co mogę dodać, jaki koń jest, każdy widzi. Nigdy nie byłem i raczej nie będę zwolennikiem takich "wynalazków" z małymi chłodniczkami.

Co by nie być tak brutalnym, dla tego typu rozwiązań, jedyną szanse, dawał bym im w jakiś mini komputerach (itx/matx) gdzie wystawiona na zewnątrz chłodniczka, ratuje komputer przed ugotowaniem.

Górski włóczykij

07.02.2014 06:22

Wątków: 454 | Odpowiedzi: 65110

+1 Wodnik, takie zestawy to dobra rzecz do małych kompów. Sam nie wiem, czy z czasem czegoś takiego nie zainstaluję (szczególnie że chodzi mi po głowie Elite 130, które miejsca na chłodzenie procka ma b.mało, nawet Raijintek Pallas to byłoby ciut za dużo). Rozważałem Corsaira H55, nawet lepiej wypada od H60, dość tani (powiedzmy) jest...

i7 6700K@4.5GHz+Cryorig R1U(2xFractal HP-14)/ Asus Maximus Gene VIII/ iGPU/2x8GB Corsair Vengeance 3200 CL15/Nanoxia DS3/ 2xOCZ Arc 100 240GB/ AX850/(┘ಠ_ಠ┘ www.techlipton.pl

07.02.2014 13:10

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 45

@ Piotrek :)

Dlaczego na wykresach nie ma max. RPM tego LIQTECHa? Ikona: ;)

wielu wie dużo ale nikt nie wie wszystkiego...

07.02.2014 13:22

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 938

60 dB(A) hałas, a zysk w wydajności na poziomie 2C. IMO nic on by tu nie wniósł Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.02.2014 22:33

Wątków: 286 | Odpowiedzi: 7040

heh

Weźże zmieniaj to "smigło" na inny wyraz czasem Ikona: ;)
No i jeszcze sprawa wagi - np "radiator waży 900 gramów". Jak idziesz do sklepu bo ziemniaki (tudzież kartofle) to nie mówisz że chcesz 2 kilogram ziemniaka Ikona: ;)

A poza tym muszę sobie sprawić jakieś chołdzenie wodne, żebym mógł sie przed kolegami chwalić Ikona: :)

Xeon X5650 @4.0Ghz|3x4GB 1600|MSI R9 270|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S|Plextor PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|NZXT H2|Enermax Digi

08.02.2014 23:17

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 938

Wentylator, "śmigło" + sama nazwa modelu wentylatora. Niewielkie pole manewru jeśli chodzi o synonimy. No chyba lepiej powtarzać "śmigło" niż pisać wiatrak, co nie? Ikona: :)

W drugim przykładzie rzeczywiście wkradła się pomyłka, dzięki za zwrócenie uwagi.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.02.2014 23:23

Wątków: 286 | Odpowiedzi: 7040

heh

Jakoś mi sie to śmigło rzuciło na oczy, bo wcześniej się z tym określeniem nie spotkałem Ikona: ;)

Xeon X5650 @4.0Ghz|3x4GB 1600|MSI R9 270|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S|Plextor PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|NZXT H2|Enermax Digi

13.02.2014 00:54

Wątków: 347 | Odpowiedzi: 11137

Jak tak patrze teraz

to tu jest 3*C lepiej od Fortisa (przy tych samych obrotach) za 120zł. Trochę słabo to wygląda...czy tylko mi się wydaje?

http://rmn1.pl

13.02.2014 14:02

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 938

Dwa razy tyle jest przy 1000 obr./min.

14.02.2014 11:38

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 6145

hmmm...

Tych kompaktowych LC się już naroiło tyle, że przy testach chłodzenia chętnie w tabelach widziałbym zaznaczenie, gdzie jest chłodzenie powietrzem, a gdzie kompaktowa pompka wodna. Akurat myślę nad czymś, co mi ładnie wyciszy zestaw, sęk w tym że najcichsze coolery powietrzne do CM Elite 130 nie wejdą, ale kompaktowy LC już tak. Zwłaszcza że obudowa jest wręcz zaprojektowana pod taki system.
Tylko który przy względnie niskiej cenie będzie najmniej słyszalny...?

Gdyby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...