Enermax Ostrog, Fulmo i Fractal Design Define R4 - test

Błażej Owsiany, 2013-01-25 16:05 | Źródło |

Obudowa to dla wielu osób wciąż tylko trochę pogiętych i pospawanych kawałków blachy, do których mają zostać przykręcone komponenty komputera. Generalnie ciężko się takiemu stanowi rzeczy dziwić – jeśli ktoś interesuje się sprzętem wyłącznie na poziomie ustawienia go na biurku bądź pod, to przyzwoita „skrzynka” jest mu zupełnie niepotrzebna. Co jednak, jeśli zdecydujemy się wydać na obudowę nieco więcej pieniędzy? W niniejszym artykule zaprezentujemy Wam trzy propozycje w różnym przedziale cenowym – Enermax Fulmo i Ostrog oraz Fractal Design Define R4, które mogą według nas trafić w gusta wielu użytkowników.

Marginalizacja roli obudowy wynika zapewne z faktu, że wiele osób o komputerach wie zwyczajnie niewiele, a gdy zachodzi potrzeba wymiany blaszaka na coś nowszego, koszt modernizacji ma być możliwe najmniejszy. Nic więc dziwnego, że sprzedawcy słysząc zdanie „chciałbym kupić komputer, tak najlepiej do 1000 złotych” nie kwapią się do przedstawiania zalet wyższych modeli nad innymi, bo obudowa to właśnie element, na którym się w takiej sytuacji oszczędza.

Wśród entuzjastów zdarza się jednak, że wygląd komputera, możliwość organizacji miejsca, ułożenia przewodów, przyzwoita cyrkulacja powietrza czy rozwiązania ułatwiające montaż chłodzenia cieczą stoją na równi z wydajnością. Tym razem wzięliśmy na warsztat obudowy, które przemówią raczej do osób, które nie ochoty na wydawanie średniej krajowej pensji na bloki wodne, chromowane złączki czy chłodnice, a raczej chcą zobaczyć, jaka jest różnica w praktyce między zwykłymi „marketówkami”, a obudowami formatu ATX ze średniej półki bądź też szukają produktu pozwalającego obniżyć nieco poziom hałasu czy temperaturę pracy podzespołów. Mowa o modelach Enermax Ostrog, Fulmo w wersji Advanced oraz Fractal Design Define R4 dostępnych odpowiednio w cenach ok. 200, 500 oraz 400 PLN.

tabela

 

Strona 1 z 5

Tagi: recenzja, test, zdjęcia, obudowa, chłodzenie, opinia, design, opis, wentylator, fractal design, Fractal, Define, Fulmo, temperatura, Ostrog, Define R4, szczegółowe informacje, r4,

Komentarze (7)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

25.01.2013 21:07

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 45

Ekhm...

Tak patrzę sobie na temperatury z testu i ten minus dla Fractala to jest raczej dyskusyjny. Testowana tutaj karta graficzna nawet w najlepiej wentylowanej obudowie miała niemal 100 stopni Celsjusza a chyba wiadomo, że prędzej ludzie wymienią cooler GPU niż będą pracować przy takich temperaturach karty Ikona: ;) Co zaś się tyczy temperatur CPU to Define R4 była gorsza "aż" o 0,4 stopnia Celsjusza względem Ostrog i tak naprawdę wyraźnie słabsza była tam tylko przy wolniej pracujących wentylatorach (a tym samym oferowała ciszę). Wydaje mi się, że przy lepszym coolerze GPU karta graficzna wcale by się tak nie "spociła" a tym samym Fractal nie dostałby wtedy minusa...No ale to tylko taka moja opinia Ikona: ;)

wielu wie dużo ale nikt nie wie wszystkiego...

26.01.2013 00:55

Wątków: 233 | Odpowiedzi: 3208

...

dalej szukam porządnej budy midi tower Ikona: :(
z drzwiczkami czy bez, to głośniej czy cieplej? Ikona: :(
aby jeszcze w potrzebie to to zwodować 6x120 Ikona: ;)

i5-3570K@4,2; HR-02 Macho140; MSI Z77A-GD55;MSI GTX1070 GAMING X;Crucial 16GB Ballistix;Crucial M500 240GB;S 850 PRO 256GB; 1 TB WD10EFRX; Corsair RM650x; BENQ XL2411z; DefineR4; G502; G35

26.01.2013 09:27

Wątków: 604 | Odpowiedzi: 41467

obsidian 650D powinien się nadać

miałbym takiego ale bartu sprzątnął mi ją sprzed nosa. arta nawet nie komentuję Ikona: ;)

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

27.01.2013 20:00

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 45

Hmmm...

Śmiem twierdzić, że Define R4 też się do wodowania nadaje z racji możliwości przemontowania koszyków na dyski (ot tak, swobodnie można by w niej zmieścić dwie chłodnice 2x 120).

wielu wie dużo ale nikt nie wie wszystkiego...

29.01.2013 11:05

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 3968

A ja mam OSTROG

i sobie chwalę tą obudowę. Jakoś wykonania jest dobra, nie trzeszczy jak niektóre tanie odbudowy, można zamontować większą kartę graficzną (wyjmowany koszyk na HDD). Jedyne czego brakuje jej to maskownica na napędy zewnętrzne. Ale można to przeboleć Ikona: :)

AMD FX 8350, Gigabyte Radeon HD 6670 2 GB DDR3, 2 x 8 Gb Kingston HyperX 1600 MHz, Gigabyte 970A UD3, WD Blue 1 TB + Samsung 320 GB

29.01.2013 15:38

Wątków: 233 | Odpowiedzi: 3208

...

czyli jednak wszelakie klapy, drzwiczki na front panel są polecane?
Fakt, nie zawsze odcień DVD czy inne ustrojstwo komponuje sie z całością budy nie wspominając o regulatorach czy wszelkiej maści adapterach.
W sumie tak patrząc na mój Chieftec, ma do połowy otwierane drzwiczki, ukrywając 5x5,25 i 2x3,5 zatoki, niby jest siatka jakaś w dolnej części ale żaden wiatrak o grubości 2,5cm nie wejdzie - jedynie cieńszy i przeróbka Ikona: ;)
żasilator u góry, ale czy to wada, środek srebrny, w sumie to tam nie zaglądam, wentyli i otworów w górze brak - czy to aby superaśne?

zastanawia mnie tylko czy jak się przesiądę na coś innego to faktiko poczuję się lepiej? Ikona: :)

i5-3570K@4,2; HR-02 Macho140; MSI Z77A-GD55;MSI GTX1070 GAMING X;Crucial 16GB Ballistix;Crucial M500 240GB;S 850 PRO 256GB; 1 TB WD10EFRX; Corsair RM650x; BENQ XL2411z; DefineR4; G502; G35

29.01.2013 16:03

Wątków: 604 | Odpowiedzi: 41467

na początku pewnie tak

po kilku miesiącach przyjdzie refleksja "a mogłem tą kasę wydać na koks i dziwki" Ikona: ;)

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

12.03.2013 14:31

Wątków: 44 | Odpowiedzi: 550

.

kupilem te obudowe i zlozylem komputer i mam tylko jedna rzecz mi sie nie podoba - montaz dyskow ssd z tylu plyty glownej. Oczywiscie zapomnialem o nim przed zamontowaniem wszystkiego innego :/ ale obudowa super i moj stary Centurion Coolermastera nawet sie do niej nie umywa! montaz wszystkiego byl prawdziwa przyjemnoscia

12.03.2013 15:05

Wątków: 604 | Odpowiedzi: 41467

które obudowe kupiłeś?

Ikona: ;)

dysk zawsze możesz zamontować na adapterze 2,5"->3,5". jak nie ma w komplecie (z obudową albo dyskiem) to możesz dokupić w pierwszym lepszym sklepie komputerowym

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

12.03.2013 15:15

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 2249

domyślam się, że R4 kupił

i tam żadnego adaptera nie potrzeba bo w sankach dysków są też odpowiednie otwory pod 2,5"