Intel SSD 330 - test tanich dysków SSD

Kamil Pieczonka, 2012-07-31 22:30 | Źródło |

Intel SSD 330 to najnowsza seria dysków Intela przeznaczona na rynek konsumencki i stworzona specjalnie z myślą o mniej wymagających klientach. To wszystko jednak wcale nie oznacza, że są to jakieś gorsze dyski, bo nadal mamy w ich przypadku do dyspozycji z kontroler SandForce SF-2281, który montowany jest też w najwydajniejszych konstrukcjach. Po raz pierwszy też seria SSD 3x0 wprowadza obsługę standardu Serial ATA 6.0 Gbps, co również dobrze wróży wydajności tych dysków. Najważniejsza jednak jest cena, a ta w przypadku serii SSD 330 wygląda na prawdę bardzo zachęcająco, szczególnie jeśli chcecie nabyć model o większej pojemności. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na końcu poniższego tekstu.

Informacje ogólne

W tabelce poniżej znajdziecie porównanie specyfikacji dwóch testowanych dzisiaj modeli SSD 330 oraz modelu SSD 520, który pojawił się wcześniej w ofercie Intela i jest adresowany do bardziej wymagających klientów. Modele SSD 330 dosyć wyraźnie się między sobą różnią, szczególnie pod względem liczby operacji losowych, jakie są w stanie wykonać w ciągu sekundy. Najmniejszy i jednocześnie najwolniejszy dysk dosyć mocno odstaje zarówno od pojemniejszego brata, szczególnie pod względem odczytu, a spowodowane jest to obsługą mniejszej liczby kanałów. Oficjalnych informacji nigdzie nie ma, ale SSD 330 60 GB prawdopodobnie korzysta tylko z 4 kanałów, mimo, że SF-2281 teoretycznie może wykorzystać ich nawet 8. SSD 330 180 GB też nie korzysta z pełni możliwości tego kontrolera, bo tych kanałów tutaj jest tylko 6. Warto też zwrócić uwagę na cenę, pojemniejszy model wypada bardzo korzystnie pod tym względem.

intel-ssd-330-specyfikacja-poprawiona

Intel SSD 330 60 GB i 180 GB

Orientacyjna cena: ~300 PLN za model 60 GB, ~600 PLN za model 180 GB

Intele SSD 330 nie należą do często polecanych dysków, ale może warto zmienić swoją opinię. Model o pojemności 60 GB nie należy może do najkorzystniejszych cenowo ale niespełna 300 PLN to nie jest wygórowana kwota, szczególnie biorąc pod uwagę, że w zestawie otrzymujemy szynę do montażu w zatoce 3.5 cala, kabelek SATA i zestaw śrubek. Za wersje 180 GB trzeba zapłacić około 600 PLN i to już jest bardzo dobra i korzystna cena. 2 lata temu za tą kwotę dostalibyśmy model o pojemności góra 64 GB.

intel_ssd_330_03  intel_ssd_330_02

intel_ssd_330_05

Obie konstrukcje są bardzo charakterystyczne dla Intela, aluminiowe obudowy z charakterystycznymi zaokrąglonymi naklejkami nie mają plastikowej ramki, bo producent zdecydował się na zastosowanie typowej obudowy o grubości 9,5 mm, a nie jak do tej pory 7 mm. Do wnętrza dysku możemy dostać się bez większych problemów, wystarczy odkręcić 4 śrubki. Obudowa nie jest zabezpieczona żadnymi plombami, więc jest to praktycznie bezkarne. W środku poza PCB, którym za chwilę się zajmiemy mamy pewien nowy element, a mianowicie thermopad, który pomaga odprowadzać ciepło z kontrolera SandForce SF-2281.

intel_ssd_330_07  intel_ssd_330_11

intel_ssd_330_09  intel_ssd_330_08

To co warto podkreślić w przypadku tych dysków, to fakt, że Intel nie poszedł całkowicie po taniości, owszem jest to budżetowa seria, ale pamięci NAND to układy synchroniczne, te same które znajdziemy np. w serii SSD 520. Wykonane w wymiarze technologicznym 25 nm w tym konkretnym przypadku modelu o pojemności nominalnej 180 GB, mają po 16 GB każdy (29F16B08CCME2) i oferują według specyfikacji 5000 cykli zapisu. To bardzo dobre parametry, a dodatkowo SSD 330 180 GB oferuje nam tak naprawdę aż 192 GB pojemności, co jeszcze bardziej pozytywnie wpłynie na żywotność tego dysku.

intel_ssd_330_12  intel_ssd_330_13

intel_ssd_330_14  intel_ssd_330_15

W modelu SSD 330 60 GB zastosowano również kości synchroniczne wykonane w wymiarze technologicznym 25 nm, ale już o pojemności 8 GB (29F64G08ACME2), a że jest ich 8, to łatwo policzyć, że w sumie mamy 64 GB pamięci NAND. To znacznie mniejsza nadwyżka niż w modelu 180 GB i na pewno jest to mniej korzystne. Według różnych źródeł te kości mają też od 3000 do 5000 cykli zapisu.

intel_ssd_330_16  intel_ssd_330_17

intel_ssd_330_18

To co szczególnie przemawia za dyskami Intela poza ceną, to fakt, że zastosowano tutaj nadal pamięci synchroniczne, a nie asynchroniczne, które są mniej wydajne i nagminnie stosowane w budżetowych modelach innych producentów. Intel korzysta z tego, że sam produkuje swoje pamięci NAND i może sobie dowolnie wybierać co wsadzi do swoich dysków. Patrząc na to z tej perspektywy, cena modelu o pojemności 180 GB wygląda jeszcze korzystniej. Zobaczymy tylko jak to będzie wyglądało w testach, a zaczynamy jak zwykle od syntetyków.

 

Strona 1 z 3

Tagi: specyfikacja, Intel, recenzja, test, opinia, SandForce, ocena, NAND, sf-2281, SSD 330, SSD 330 60GB, SSD 330 180GB, synchroniczne pamięci, 29F64G08ACME2, 29F16B08CCME2,

Komentarze (21)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

31.07.2012 22:51

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 482

Offtopic

malwarebytes znajomemu blokuje fraza.
Ot taka informacja.

31.07.2012 23:28

Wątków: 123 | Odpowiedzi: 2835

...

5000 cykli odczytu i zapisu to chyba niewiele. Wystarczy że windows sobie zrobi swapfile i będzie w nim rzeźbił po kilka godzin dziennie. Jest szansa że padnie po pół roku?

Live with honor. Die on your own terms.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

31.07.2012 23:47

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 20006

5000 cykli odczytu

to malo, ale zapisu - dla przecietnego usera to w sumie calkiem sporo. Jesli dysk psuje sie po 5000 cykli odczytu, to nadaje sie co najwyzej na podstawke pod kwiatek Ikona: :P

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

31.07.2012 23:48

Wątków: 3316 | Odpowiedzi: 45666

nie ma...

... szans, 5000 przy 192 GB pamięci NAND to 960 TB, trochę by musiało takie zapisywanie potrwać, a chyba nikt nie zapisuje dziennie na dysku więcej jak kilka GB, załóżmy, że to jest nawet 200 GB dziennie, to masz 4800 dni, czyli ponad 13 lat.

Są nawet gdzieś takie testy, gdzie ludzie próbują wykończyć różne dyski SSD, i to mniej więcej się pokrywa.

O nawet znalazłem: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

edit
ok powinien być cykl zapisu, bo to jednak zapis "psuje" komórki NAND

...

01.08.2012 08:27

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 2548

Kudłaty

A co to jest SWAP? Już z 5 lat nie widziałem czegoś takiego.
BTW, moje dzieciaki od 3 tygodni zapatrzone są w przygody Scoobiego. Jakieś 54GB tego znalazłem.... Ikona: pub

i52500K@4.7GHz, GTX970, GA-P67A-UD4 B3, Patriot 8GB DDR3 1600 Sector5, Freezer 13, OCZ Agility3 120GB, Crucial BX200 480GB , 2x500GB@RAID0 Sam.F3, 1TB Sam.F1, DVD, OCZ ModXStream Pro600

01.08.2012 09:21

Wątków: 132 | Odpowiedzi: 5499

hmmm

fajna oferta za ten 180GB i przy supporcie od intela powinien być średnio awaryjny Ikona: :)

Blog żonki :) http://kiedymamaniespi.pl

01.08.2012 09:41

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50031

kudlaty

Mayor w poradniku SSD mówi, że można zostawić swapa na ssd, więc raczej nie padnie po pół roku. Zresztą jw. nawet ze swapem, przy normalnym użytkowaniu pewnie pożyje dłużej od ciebie Ikona: ;)

Do tego z testów na xtremesystems wynika, że SSD często wytrzymują wielokrotnie więcej cykli zapisu.

Mayor
W odczycie 4K z kolejkowaniem, w Crystalu, zaznaczyłeś Cruciala zamiast Intela miejsce obok Ikona: ;)

"oba dyski korzystają z pamięci
synchronicznych o większej wytrzymałości"
O większej wytrzymałości, bo 5k cykli, a nie dlatego, że synchro, dobrze rozumiem ?

01.08.2012 09:41

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50031

kudlaty

dubel

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.08.2012 10:11

Wątków: 3316 | Odpowiedzi: 45666

tak..

... synchro nie ma wpływu na wytrzymałość pamięci. Z tymi cyklami to tez pokręcona sprawa, niby Intel wybiera najlepsze moduły NAND dla siebie, niby produkuje na tej samej linii co Micron bo to ich wspolna fabryka i jedne moduły według Intela mają 3000 cykli, te same według Microna mają 5000 ;-) nie można dojść do sensownych wniosków, ale jakby nie patrzeć, kupując dysk Intela albo Cruciala (Micron) mamy największe prawdopodobieństwo dostania dobrej jakości pamięci NAND Ikona: ;)

ps. wykres poprawią, czujne oko masz, dzięki ;-)

...

01.08.2012 10:33

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50031

A czemu w takim razie seria 330 ma 3 lata gwarancji, a 520 5 lat ? W dodatku poprzednia 320 na tych samych kościach miała 5 lat ... Czyżby tylko i wyłącznie zagranie marketingowe ?

A co do tej dobrej jakości to Hynix ma zamiar sprzedawać SSD pod własną marką, więc też może sobie wybierać kostki Ikona: ;)
W sumie dziwne, bo jakoś nie widziałem żadnego SSD na ich kościach ... czyżby królowali w Pendrive'ach i kartach pamięci ?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.08.2012 10:59

Wątków: 330 | Odpowiedzi: 23606

jak

ceny spadną tak do 1/3 ich aktualnych

to się tym tematem zainteresuję Ikona: sol

Na razie uważam, że SSD to nadal w 80% haracz od nowości Ikona: ;)

[i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024] **

01.08.2012 11:22

Wątków: 245 | Odpowiedzi: 19151

A uroki Sandforce pojawiły się na tych intelach ?

i7 2600K@4.5GHz, Le Grand Macho, Asus Maximus V GENE, Mushkin Redline 2133MHz CL9 16GB, MSI GTX1060 6GB, Plextor M5S 128GB, Crucial MX200 250GB, 2xWD RED 2TB, Corsair RM650, Lian Li V359WX

01.08.2012 11:23

Wątków: 132 | Odpowiedzi: 5499

hmmm

a co lepiej 120GB intel 520 , czy 180GB intel 330?

Blog żonki :) http://kiedymamaniespi.pl

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.08.2012 12:14

Wątków: 3316 | Odpowiedzi: 45666

hmm..

... devil-zone - jakie uroki? Kłopotów ze stabilnością systemu nie było.

olszyniak - twardy orzech do zgryzienia, jak potrzebujesz dodatkowe miejsce to na pewno warto SSD 330, ale jeśli 120 GB Ci wystarczy to chyba warto wziąć 5 lat gwarancji Ikona: ;)

...

01.08.2012 13:01

Wątków: 132 | Odpowiedzi: 5499

Mayor

na miejscu mi nie zależy, bo leży tylko system i parę małych programów. Więc bez problemu 120 GB wystarczy. Jesteś chyba najbardziej zorientowaną osobą w tym temacie, więc pytam w tym wątku. Najbardziej zależałoby mi na wydajności, wsparciu od producenta itd, ale tutaj generalnie intel staje na wysokości zadania Ikona: :) Czyli mówisz, że warto tego 520? Ikona: :)

Blog żonki :) http://kiedymamaniespi.pl

01.08.2012 14:12

Wątków: 245 | Odpowiedzi: 19151

Mayor

No, bo ludzie piszą o jakiś frezach systemu na SandForcach to pytam Ikona: :P

i7 2600K@4.5GHz, Le Grand Macho, Asus Maximus V GENE, Mushkin Redline 2133MHz CL9 16GB, MSI GTX1060 6GB, Plextor M5S 128GB, Crucial MX200 250GB, 2xWD RED 2TB, Corsair RM650, Lian Li V359WX

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.08.2012 14:19

Wątków: 3316 | Odpowiedzi: 45666

hmm2

olszyniak - warto SSD 520, warto też pomyśleć nad SSD 330 120 GB, ale nie widziałem go nigdzie w PL więc nawet nie wiem ile kosztuje. Ogólnie dla samej gwarancji warto wziąć 520.

devil_zone - nie zauważyłem żadnych freezów, ale też przesadnie długo z nich nie korzystałem jako dysków systemowych podczas testów.

...

01.08.2012 14:29

Wątków: 132 | Odpowiedzi: 5499

Mayor

wzięty intel 520 Ikona: :) dzięki Ikona: pub

Blog żonki :) http://kiedymamaniespi.pl

01.08.2012 18:15

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 1014

olszyniak

Gdzie zamawiales ta 520?

01.08.2012 20:15

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 196

.:.

Jak ktoś chce 330 to jest teraz promocyjna cena na Amazonie - ok. 420zł Ikona: :)

http://amazondeals.pl/676-ssd-intel-330-series-120gb-2-5/

5lat gwarancji to chyba jego największa zaleta Ikona: ;)

01.08.2012 20:40

Wątków: 245 | Odpowiedzi: 19151

Kolech

słaba ta promocja jakby było 180 to już fajna oferta...

Teraz można żałować, że z poprzedniej okazji się nie skorzystało Ikona: :(

i7 2600K@4.5GHz, Le Grand Macho, Asus Maximus V GENE, Mushkin Redline 2133MHz CL9 16GB, MSI GTX1060 6GB, Plextor M5S 128GB, Crucial MX200 250GB, 2xWD RED 2TB, Corsair RM650, Lian Li V359WX

01.08.2012 20:47

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 196

devil_zone

Poprzednia promocja trwała ok. godziny i była naprawde dobra.

Ta cena to raczej normalna cena za ten dysk... No ale w Polsce ciężko dostępny.

02.08.2012 07:47

Wątków: 132 | Odpowiedzi: 5499

kollek

morele.net Ikona: :)

Blog żonki :) http://kiedymamaniespi.pl

02.08.2012 08:33

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 1014

olszyniak

Mysalem, ze jakas promocja dobra. Ale cena taka normalna, poczekam jeszcze troche Ikona: :)

02.08.2012 22:34

Wątków: 173 | Odpowiedzi: 8231

devil_zone

ja już ponad 18 miesięcy jadę na ssd i nie zauważyłem żadnych freezów

~G4560~Spartan 3 LT HE1012~ASRock H170M-ITX/ac~Vengance LPX 2x8GB 3000~Crucial MX300 275GB~WD20PURX~1050Ti~Vero L1 500W~Kolink Satellite Plus~49LH570V~M$ Arc~M$ Explorer Touch~