ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Phanteks PH-TC14PE - mocny debiut

Marcin Wilczak, 2011-09-07 18:18 | Źródło |

Firma Phanteks to nowy gracz na rynku układów chłodzących, który ma niezwykle ambitne cele. Dowodem tego jest pierwszy zaprezentowany przez nich układ chłodzący w postaci modelu PH-TC14PE (dedykowany podstawkom AM2. AM2+, AM3 oraz LGA 775, 1155, 1156 i 1366), który ma rywalizować z najwydajniejszymi dostępnymi na rynku konstrukcjami jak Noctua NH-D14 czy też Thermalright Archon. To co wyróżnia produkt Phanteksa na tle innych to wyjątkowe podejście do jego kolorystyki - do sprzedaży w przeciągu najbliższego miesiąca trafią aż cztery różne wersje kolorystyczne PH-TC14PE - biała, czerwona, niebieska i pomarańczowa. W naszej redakcji zawitał egzemplarz tej naprawdę ciekawej konstrukcji w kolorze czerwonym - z poniższej publikacji dowiecie się, czy faktycznie PH-TC14PE jest w stanie rywalizować z tymi najlepszymi pod względem wydajności. Zapraszam do lektury testu pierwszego chłodzenia firmy Phanteks!

PHANTEKS PH-TC14PE
Cena detaliczna: 80~85€ (w Polsce cena powinna oscylować w granicach 300~350 PLN) 

  

Pierwsze i jak na razie jedyne zaprezentowane przez Phanteksa chłodzenie to model PH-TC14PE dedykowany praktycznie wszystkim dostępnym na rynku podstawkom AMD (AM2, AM2+, AM3 i FM1) oraz Intela (LGA 775, 1155, 1156 i 1366). Chłodzenie trafi do sklepów w przeciągu miesiąca (najprawdopodobniej na początku października) a jego cena detaliczna wynosi 79,90€ za wersję białą oraz 84,9€ za pozostałe wersje kolorystyczne (czerwoną, niebieską i pomarańczową). Produkt objęty jest przy tym długim, bo aż pięcioletnim okresem gwarancji producenta.

   

Chłodzenie Phanteksa pakowane jest w pokaźne pudło, na którym umieszczono pełną specyfikację techniczną produktu. Podczas pierwszego kontaktu z PH-TC14PE towarzyszyło mi déjà vu - opakowanie i jego zawartość prezentują się bardzo podobnie jak w przypadku Noctuy NH-D14. Wewnątrz zbliżonego gabarytowo pudełka znajdziemy mniejsze wraz z wyposażeniem dodatkowym i zapinkami, całość podzielona według zastosowania (akcesoria, zapinka dla platform AMD i zapinka dla Intela) i specyficznie opisana. Wrażenie potęgują takie szczegóły jak tubka pasty termoprzewodzącej (znowu niemalże identyczna) czy zbliżony (i zarazem specyficzny) system montażu wentylatorów.

Wracając do samej zawartości pudełka - oprócz  radiatora i dwóch wentylatorów w jego wnętrzu znajdziemy elementy niezbędne przy montażu, gumowe podkładki pod wentylatory (niwelujące ewentualne drgania, które mogły by być przenoszone na radiator), zestaw akcesoriów umożliwiający montaż do trzech wentylatorów, tubkę pasty termoprzewodzącej PH-NDC, rozgałęziacz zasilania dla wentylatorów (umożliwia podpięcie dwóch wentylatorów pod jedno gniazdo) oraz redukcję napięcia zasilającego wentylator/wentylatory (Q.S.A. - Quiet Speed Adapter). Całości dopełnia instrukcja obsługi i montażu (obcojęzyczna). 

  

Radiator PH-TC14PE to konstrukcja typu tower (z ang. wieża) z dwoma rozłącznymi sekcjami aluminiowych żeberek umieszczonych na przeciwległych końcach miedzianych rurek cieplnych wygiętych na kształt litery U - analogicznie jak w przypadku takich chłodzeń jak Noctua NH-D14, Thermalright IFX-14 czy SilverArrow. Najbardziej zbliżone konstrukcyjnie rozwiązanie to właśnie Noctua NH-D14, PH-TC14PE wykorzystuje jednak pięć grubszych (8 milimetrów średnicy) miedzianych rurek cieplnych (NH-D14 to sześć rurek 6-cio milimetrowych) i jest przy tym radiatorem nieznacznie większym i cięższym.

Rozmiary samego radiatora to 134 x 140 x 160 milimetrów przy wadze 970 gramów (NH-D14 ma wymiary 130 x 140 x 160 milimetrów i waży przy tym 900 gramów).  

 

Miedziane rurki cieplne zostały poniklowane w celu zabezpieczenia ich przed procesem utleniania, aluminiowe żeberka z kolei zostały pokryte warstwą, która nadaje im odpowiedniego dla danej wersji koloru (białego, czerwonego, niebieskiego lub pomarańczowego). Wykorzystano przy tym opatentowane technologie C.P.S.C (Cold Plasma Spraying Coating) oraz P.A.T.S (Physical Anti-Oxidant Thermal Shield) mające zapewnić jak najlepszą przewodność cieplną i wydajność radiatora. 

 

Spoglądając na  radiator PH-TC14PE od góry nie zauważymy końcówek rurek cieplnych - zostały one ukryte pod dwiema aluminiowymi pokrywami z wytłoczoną nazwą producenta.

 

Podstawa PH-TC14PE to miedziany blok połączony z pięcioma miedzianymi rurkami cieplnymi niemal na całej swej powierzchni. Podstawa (tak jak rurki cieplne) pokryta jest warstwą niklu i jest przy tym dobrze wykończona. Na zdjęciach widoczne są ślady mechanicznego szlifu, które są jednak niewyczuwalne. Podstawa jest płaska i gładka. 

 

Phanteks PH-TC14PE to kompletne chłodzenie aktywne, w komplecie oprócz radiatora znajdziemy ponadto dwa wentylatory PH-F140TS o wymiarach 140 x 140 x 25 milimetrów. Wentylatory posiadają otwory montażowe o rozstawie identycznym jak w przypadku konstrukcji 120 milimetrów i według specyfikacji pracują z prędkością obrotową 1200 lub 900 RPM (praca z niższą prędkością możliwa po zastosowaniu dołączonej do kompletu redukcji napięcia zasilającego - Q.S.A). Wentylatory wyposażone są w standardowe złącza zasilania typu 3-PIN. 

   

Wentylatory F140TS posiadają białe ramki i wirniki w kolorze właściwym dla danej wersji kolorystycznej. Sam wirnik wyposażony jest w dziewięć łopatek z charakterystycznymi wytłoczeniami, które mają optymalizować przepływ tłoczonego powietrza i minimalizować towarzyszący temu hałas (rozwiązanie to producent określa mianem konstrukcji Maelström Vortex Booster). Wirnik wraz z silnikiem i łożyskiem UFB (Updraft Floating Balance) jest przymocowany do ramki za pomocą trzech podwójnych ramion, które mają minimalizować opór stawiany przepychanemu przez wirnik powietrzu.

    

Wentylatory mocowane są do radiatora za pomocą dwóch drucianych uchwytów - możliwa jest przy tym regulacja wysokości ich położenia. Same uchwyty przymocowane są do wentylatorów za pomocą plastikowych kołków, przez które przeprowadzamy końcówkę uchwytu. PH-TC14PE w komplecie z dwoma wentylatorami waży aż 1250 gramów i ma wymiary 159 x 140 x 171 milimetrów (głębokość x szerokość x wysokość). Ostatni z nich, wysokość, sprawia że chłodzenie Phanteksa nie zmieści się w niektórych obudowach - dopiero konstrukcje o szerokości 200~210 milimetrów oferują na tyle dużo miejsca. 

  

Montaż chłodzenia Phanteksa na platformach Intela przebiega niemalże identycznie jak w analogicznych konstrukcjach innych producentów. Całość operacji sprowadza się do zamontowania koszyka montażowego (składającego się z backplate - płytki montażowej umieszczanej z tyłu płyty głównej - i dwóch belek, do których przykręcany jest radiator) i następnie przytwierdzenia radiatora i zamontowania dołączonych do kompletu wentylatorów. Montaż może sprawiać problemy na dwóch etapach - w przypadku niektórych konfiguracji radiator może przesłaniać otwory montażowe płyty głównej (wówczas konieczne będzie przymocowanie radiatora dopiero po zamontowaniu w obudowie płyty), na kolejny problem napotkać możemy w konfiguracjach z niewielką ilością miejsca nad płytą główną (wówczas problematyczny może okazać się montaż wentylatorów).

Gabaryty PH-TC14PE sprawiają, że chłodzenie zasłaniać będzie gniazda pamięci RAM - wskazane jest więc by zastosowane moduły posiadały standardowej wysokości radiatory (nie wystające wyraźnie ponad obrys PCB pamięci, tak jak w przypadku widocznych na zdjęciach pamięci G.Skill Sniper). Wyższe radiatory z pewnością przysporzą problemów - albo nie będą się mieścić pod radiatorem albo też będą wymagały przesunięcia umieszczonego na froncie wentylatora co z kolei spowoduje dalsze zwiększenie wysokości całej konstrukcji (i może uniemożliwić domknięcie obudowy). 

 

Phanteks PH-TC14PE to zawodnik wagi ciężkiej i po zamontowaniu prezentuje się bardzo okazale i zarazem atrakcyjnie, w szczególności jeśli dobierzemy wersję kolorystyczną do kolorystyki naszej płyty głównej (czerwony świetnie komponuje się z wykorzystaną do testów płytą ASUS Maximus IV Extreme choć nie ukrywam, że preferowałbym aby wentylatory utrzymane były w kolorze czerni i czerwieni).

 

PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie testy i pomiary zostały przeprowadzone z wykorzystaniem następującej konfiguracji:  

Testy przeprowadzone były przy dwóch różnych ustawieniach procesora - standardowym (taktowanie 3,7GHz pod obciążeniem) i po OC (taktowanie 4,8GHz przy napięciu 1,3V pod obciążeniem). Testy wykonane były przy zamkniętej obudowie. W środku Corsaira 800D pracowało łącznie pięć wentylatorów – umieszczone na górnej ściance obudowy dwa wentylatory 120x120x25mm pracujące z prędkością ~1000RPM i trzy wentylatory 140x140x25mm (~750RPM). Wykorzystana podczas testów pasta to Arctic Ceramique.

Do obciążenia procesora wykorzystany został program Prime95 w trybie SmallFFT, który to był uruchamiany na godzinę. Po zakończeniu obliczeń komputer pozostawiany był na 10 minut bezczynności. Po tym czasie odczytywane były temperatury zarejestrowane przez działający cały czas program RealTemp – najwyższa zarejestrowana temperatura to temperatura pod obciążeniem. Monitorowana ponadto była temperatura otoczenia, zarówno w trakcie obciążenia jak i podczas spoczynku.

Wentylatory Phanteksa PH-TC14PE podczas testów pracowały z stałą prędkością obrotową. Chłodzenie przetestowane zostało przy wentylatorach pracujących z prędkością 800 i 1200 RPM.

POMIARY - HAŁAS

Prezentacje pomiarów rozpoczynamy od pomiaru głośności, to bowiem informacja, która będzie istotna w ocenie wydajności prezentowanego chłodzenia. Pomiary zaprezentowane na poniższym wykresie zostały przeprowadzone z wykorzystaniem sonometru Voltkraft SL-200 umieszczonego w odległości ~10 centymetrów od chłodzenia umieszczonego w obudowie (niewielka odległość dobrana po to by dobrze zaprezentować nawet subtelne różnice w hałasie). W czasie pomiarów w obudowie pracowały jedynie wentylatory chłodzenia karty graficznej (Accelero Xtreme Plus) ustawione na najniższe obroty. 

Hałas towarzyszący pracy chłodzeniu Phanteksa nie należy do najniższych, co wynika w dużej mierze z samej konstrukcji chłodzenia (oraz zastosowanych wentylatorów o czym w dalszej części publikacji). Za wyższe odczyty niż w przypadku np. Thermalrighta Archona z dwoma wentylatorami TY-140 odpowiada umieszczony centralnie wentylator, który zasysa powietrze spomiędzy żeberek umieszczonej przed nim części radiatora. Podczas pracy z maksymalnymi obrotami szum powietrza jest wyraźny i słyszalny z odległości 2~3 metrów od zamkniętej obudowy. Przy obniżonych do poziomu 800 RPM obrotach chłodzenie uznać można już za ciche, bardzo cicho pracuje ono przy 600 RPM (odgłos pracy PH-TC14PE jest praktycznie nie do wychwycenia z odległości 0,5 metra od zamkniętej obudowy). 

POMIARY – TEMPERATURY PRZY STANDARDOWYM TAKTOWANIU

Na poniższych wykresach zamieszczono wartości przedstawiające temperatury standardowo taktowanego procesora Core i5 2500K. 

Pierwsze pomiary są mniej znaczące, ze względu na niewielkie wymagania względem chłodzenia - standardowo taktowany procesor Core i5 2500K nie wydziela dużych ilości energii, temperatury nawet przy wykorzystaniu tanich układów chłodzących okazują się więc stosunkowo niskie a różnice w osiągach niewielkie. Pomimo tego już tu zauważyć można, że Phanteks PH-TC14PE oferuje bardzo dobrą wydajność zajmując dwie pierwsze pozycje (tuż przed Thermalrightem Archon wyposażonym w dwa wentylatory TY-140).  

Dla formalności zamieszczam również wykres z temperaturami w spoczynku, który tak naprawdę nie wnosi zbyt wiele cennych informacji dotyczących wydajności układów chłodzących. Różnice w temperaturach są bowiem marginalne i nieznaczące. 

POMIARY – TEMPERATURY PO OC

Kolejne dwa wykresy są istotniejsze dla oceny wydajności prezentowanych układów chłodzących - prezentują one odczyty temperatur dla podkręconego do poziomu 4,8GHz procesora (napięcie zasilające przy takim taktowaniu wynosiło ~1,31V). Na wykresach z oczywistych względów nie znajdziecie chłodzenia Intela (BOX) - nie jest ono w stanie schłodzić redakcyjnego procesora nawet przy delikatnym OC (4~4,2 GHz) a co dopiero przy taktowaniu równym 4,8 GHz. 

Przy podkręconym procesorze różnice w wydajności poszczególnych układów chłodzących są zdecydowanie większe i sięgają kilkunastu stopni. Phanteks PH-TC14PE po raz kolejny zajmuje dwa pierwsze miejsca utrzymując najniższą temperaturę. Przy maksymalnych obrotach przewaga względem standardowo wyposażonego Thermalrighta Archon to 3~4'C. Po dołożeniu drugiego wentylatora TY-140 (w komplecie z Archonem dostarczany jest tylko jeden wentylator) maleje ona do 2'C, chłodzenie Phanteksa nadal pozostaje jednak na prowadzeniu. Po obniżeniu obrotów zastosowanych wentylatorów do 800 RPM jego wydajność zrównuje się z Archonem wyposażonym w dwa wentylatory TY-140 pracujące z maksymalnymi obrotami. Przy takim porównaniu to chłodzenie Phanteksa wypada jednak korzystniej, jest bowiem zauważalnie cichsze. 

Dzięki mechanizmowi EIST w spoczynku taktowanie podkręconego procesora Core i5 2500K obniżane jest do tego samego poziomu co przy standardowym taktowaniu (1,6 GHz). Jedyna różnica to wyższe napięcie zasilające (podczas podkręcania napięcie zasilające CPU zostało ustawione przeze mnie na sztywno na poziomie 1,3V a nie zwiększone z wykorzystaniem trybu Offset). Dlatego też temperatury zarejestrowane 10 minut po zakończeniu działania programu Prime95 prezentują poziom zbliżony do odczytów dla niepodkręconego CPU. Różnice pomiędzy zamieszczonymi na wykresie zestawami chłodzącymi są marginalne i nieznaczące dla końcowej oceny wydajności. 

DODATKOWE POMIARY – TEMPERATURY PRZY TAKTOWANIU 5 GHz

Ostatnie dwa wykresy zawierają odczyty temperatur dla podkręconego do poziomu 5 GHz procesora (napięcie zasilające przy takim taktowaniu wynosiło ~1,35V). Na wykresach umieszczono jedynie dwa najwydajniejsze chłodzenia - Phanteksa PH-TC14PE oraz Thermalrighta Archon. Oba chłodzenia przetestowane zostały dodatkowo w różnych konfiguracjach. 

Chłodzenie Thermalrighta przetestowane zostało w konfiguracji z jednym lub dwoma wentylatorami TY-140 (pracującymi z prędkością 1300, 800 i 600 RPM) oraz dwoma wentylatorami PH-F140TS (przy prędkościach 1200, 800 i 600 RPM). 

 

Phanteks PH-TC14PE z kolei przetestowany został w standardowej konfiguracji (z dwoma wentylatorami PH-F140TS) oraz w konfiguracji z trzema wentylatorami (w obu przypadkach testy przeprowadzone zostały przy prędkości 1200, 800 i 600 RPM).

Testy przebiegały identycznie jak przy powyższych testach - do obciążenia procesora wykorzystany został program Prime95 w trybie SmallFFT, który to był uruchamiany na godzinę. Po zakończeniu obliczeń komputer pozostawiany był na 10 minut bezczynności. Po tym czasie odczytywane były temperatury zarejestrowane przez działający cały czas program RealTemp – najwyższa zarejestrowana temperatura to temperatura pod obciążeniem. 

Przed przystąpieniem do prezentacji temperatur pod obciążeniem (a więc jedynych istotnych) jeszcze jeden wykres z pomiarami hałasu, tym razem przeprowadzonymi dla samych wentylatorów TY-140 Thermalrighta i PH-F140TS Phenteksa. Hałas obu wentylatorów przy różnych prędkościach obrotowych zmierzony był poza obudową z wykorzystaniem miernika ciśnienia akustycznego Voltcraft SL-200 - miernik umieszczony był w odległości 15 centymetrów do frontu wentylatorów. Taki odczyt pozwoli ocenić hałas pracy samego wentylatora. 

Jak doskonale widać na załączonym wykresie cichsza okazuje się bardzo udana konstrukcja Thermalrighta. TY-140 zyskuje przede wszystkim przy wysokich obrotach, gdzie różnice w odczytach są największe - miernik przy PH-F140TS wskazywał hałas o 4dB większy pomimo o ~100 RPM niższej prędkości.

Oceniając hałas "na ucho" różnice nie są wielkie, z odległości kilkunastu centymetrów od wentylatorów w cichym pomieszczeniu da się je jednak wyłapać. Sytuacja zmienia się, gdy umieścimy wentylatory w obudowie - wówczas różnice stają się subtelne i możliwe do wyłapania jedynie przy bardzo dobrze wyciszonej konfiguracji i uchu niemalże przyłożonym do obudowy.

Wentylatory Phateksa cechują się przy tym wysoką kulturą pracy silnika i łożyska, do naszych uszu dociera przede wszystkim szum powietrza. Jedynie przy najniższych obrotach (500~600 RPM) z odległości kilku centymetrów od wentylatora wyłapać można delikatny terkot łożyska. Ogólnie wentylatory dołączone do chłodzenia prezentują się dobrze, osobiście pod względem hałasu i kultury pracy sklasyfikowałbym je jako lepsze od NF-P14 FLX Noctuy, gorsze z kolei niż TY-140 Thermalrighta.     

Ostatni z wykresów z temperaturami jest jednocześnie tym najistotniejszym - prezentuje on bowiem wydajność chłodzenia Phanteksa w najbardziej wymagających warunkach i najlepiej odzwierciedla różnice w osiągach względem Thermalrighta Archona, najwydajniejszego chłodzenia przetestowanego dotychczas na łamach naszego serwisu (wydajniejszego wedługa naszych testów aniżeli np. Noctua NH-D14, zarówno na platformie LGA1366 jak i LGA1155). Tytuł ten od dnia dzisiejszego dzierżyć będzie chłodzenie Phanteksa, które uzyskuje wyraźną przewagę na Archonem.

Przy taktowaniu równym 5 GHz i maksymalnych obrotach PH-TC14PE uzyskał temperatury o 5'C niższe aniżeli Archon w standardowej konfiguracji (z jednym wentylatorem TY-140) i 2~3'C mniejsze w zestawieniu z chłodzeniem Thermalrighta wyposażonym w dwa wentylatory TY-140. Wraz z zmniejszaniem obrotów wentylatorów obu zestawów chłodzących przewaga Phanteksa powiększa się i przy 600 RPM sięga 5~6'C względem Archona z dwoma wentylatorami i 6~7'C dla porównania z Archonem wyposażonym w jeden wentylator TY-140.

Dołożenie trzeciego wentylatora PH-F140TS powoduje dalsze obniżenie temperatur, zysk jest tym większy im niższa prędkość wentylatorów. Przy maksymalnych obrotach zysk z trzeciego wentylatora to 1~2'C, przy 800 RPM - 2'C, przy 600 RPM - 2~4'C. Zabieg można uznać za opłacalny jeśli docelowo wszystkie wentylatory mają pracować z niskimi obrotami (poniżej 800 RPM). 

Skoro jesteśmy już przy wentylatorach PH-F140TS to warto przeanalizować jak spisują się one w bezpośrednim porównaniu z wentylatorami TY-140 Thermalrighta. Porównanie przeprowadzone z wykorzystaniem radiatora Archon pokazuje, że oferują one nieco lepszą wydajność aniżeli TY-140, uzyskując przy maksymalnych obrotach identyczne temperatury (pomimo niższej o 100 RPM prędkości) i o 1'C niższe przy obrotach 800 i 600 RPM. Wyższy hałas towarzyszący pracy PH-F140TS jest więc po części usprawiedliwiony wyższą ich wydajnością.   

PODSUMOWANIE

Phanteks zalicza niezwykle udany debiut na rynku, PH-TC14PE to bowiem chłodzenie niezwykle wydajne - na chwilę obecną jest to to jeden z najwydajniejszych tradycyjnych układów chłodzących dostępnych na rynku i to najlepiej świadczy o tym, jak udana jest to konstrukcja. Choć samo chłodzenie nie zaskakuje wyjątkową formą (a wręcz przeciwnie, wyraźnie widać, że jest ono inspirowane modelem NH-D14 Noctuy - być może nawet powstaje w tej samej fabryce) to uzyskany efekt jest świetny. Doskonała wydajność, świetny stosunek wydajności do hałasu to najważniejsze zalety chłodzenia Phanteksa, choć nie jedyne. PH-TC14PE to również bardzo wysoka jakość wykonania, dobre wyposażenie, dobry i wygodny system montażu oraz dobrej jakości wentylatory PH-F140TS dołączone do kompletu. Jeśli dołożyć do tego cztery wersje kolorystyczne chłodzenia i aż pięcioletnią gwarancję, to otrzymujemy produkt godny rekomendacji. 

Oczywiście chłodzenie ma słabsze strony - niebagatelne rozmiary mogą przysporzyć problemów ze zmieszczeniem PH-TC14PC w niektórych obudowach i/lub przy pamięciach wyposażonych w wysokie radiatory. Ponadto nie da się ukryć, że chłodzenie Phanteksa jest bardzo drogie, wydatek rzędu 300~350 PLN nie będzie akceptowalny dla sporej części użytkowników, trudno jednak zarzucić producentowi, że żąda za produkt więcej niż jest wart - cena jest adekwatna do jakości i możliwości. Dodatkowo osobiście chciałbym wyrazić niezadowolenie z powodu jawnej dyskryminacji kolorystycznej - czerni w ofercie Phanteksa nie uświadczymy, ani czarnej wersji PH-TC14PE ani też wersji kolorowych z czarnymi akcentami (zamiast białych). 

Phanteks podjął nie lada wyzwanie debiutując na rynku z chłodzeniem powietrznym z najwyższej półki - zdecydowanie łatwiej jest zaprezentować chłodzenie dobre i atrakcyjne cenowo, trudniej - chłodzenie mające konkurować z najlepszymi rozwiązaniami od producentów z kilkuletnim doświadczeniem. Bohater niniejszej publikacji, model PH-TC14PE, wywiązał się z tego zadania znakomicie. Ze względu na świetną wydajność i równie dobrze prezentujący się stosunek wydajności do hałasu, dobrą jakość wykonania i dobre wyposażenie chłodzenie Phanteksa zostaje wyróżnione w kategorii WYDAJNOŚĆ i JAKOŚĆ. Jeśli cena nie stanowi dla Was przeszkody to bez wątpienia jest to produkt wart wydanych na niego pieniędzy.

 

PHANTEKS PH-TC14PE
ZAPOWIADANA CENA: 300~350 PLN 

 

+ Rewelacyjna wydajność, zarówno przy wysokich jak i niskich obrotach 
+ Cicha / bardzo cicha praca przy obniżonych obrotach 
+ Bardzo dobra jakość wykonania 
+ Dobrej jakości wentylatory PH-F140TS dołączone do kompletu
+ Bardzo dobre wyposażenie, możliwość wykorzystania aż trzech wentylatorów
+ Kompatybilność (AM2, AM2+, AM3, FM1 oraz LGA 775, 1155, 1156, 1366)

+ Strona wizualna produktu, cztery wersje kolorystyczne do wyboru 
+ Pięcioletnia gwarancja


- Gabaryty mogą sprawiać problemy z zmieszczeniem całości w obudowie i/lub z pamięciami z wysokimi radiatorami

- Wysoka cena (choć adekwatna do możliwości)
- A gdzie czarna wersja (lub chociażby z czarnymi akcentami)? 
 

 

 

SPRZĘT DO TESTÓW DOSTARCZYLI:

  

 

 

Marcin "Weelkoo" Wilczak

Tagi: chłodzenie, cooler, Phanteks, PH-TC14PE,

Komentarze (67)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

07.09.2011 18:35

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

+1

-1 gdzie jest czarna wersja! Ikona: ;) po mojemu to chłodzenie wypadło rewelacyjnie, szkoda, że nie ma porównania do D14 czy silver arrow, ale podejrzewam, że na tej platformie testowej wszystkie trzy wypadły by bardzo podobnie. good job Weelku.

PS. zapomniałem o jednym: cena Ikona: :(

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.09.2011 18:50

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22798

hMMMMMMMMMMMM

Archon z dwoma TY-140 u mnie zostawiał Noctuę w tyle o kilka stopni - zarówno na LGA 1366 jak i LGA 1155 (i7 2600K i i5 2500K, choć nie tym egzemplarzu konkretnie ale to nic nie zmienia)

Reborn.

07.09.2011 18:54

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

no to jeszcze lepiej

czekam w takim razie na czarną wersję i się będę zastanawiał Ikona: ;)

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

07.09.2011 19:02

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

no chłodzenie

ładne ładne, któż by pomyślał że jakiś Phanteks będzie jednym z najwydajniejszych AC na rynku ( o ile nie najwydajniejszym Ikona: :P )

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.09.2011 19:16

Wątków: 1369 | Odpowiedzi: 45601

Fajne. Może kiedyś sobie takie nawet kupię. Może i drogo, ale nie oszukujmy się - dużo lepiej już nie będzie.
3 takie wentyle na ok 700RPM i mamy ciche i zajebiste chłodzenie na... no właśnie. Nie wiem czy napisać "lata" czy "zawsze", ale chyba i "zawsze" pasuje. A wtedy wcale tak drogo się nie wydaje. Większe/lepsze już do obudowy nie wejdą, WC nigdy tanie nie będzie, a procesory zimniejsze też już nie będą.

Tymczasem tutaj nawet w lato można dać niskie obroty i nie ważne czy to siedzieć będzie na 2500K @5GHz czy Ivy Bridge czy Haswell - i tak schłodzi porządnie.

Dwie sprawy mnie interesują:
1. 5 lat gwarancji - jak mi zaczną wentylatory rzęzić po 4 latach to mi wymienią? Nie pytałbym gdyby nie fakt, że domyślam się, że koszt wymiany trzech to pewnie ze 150-200zł.
2. Ciekawe jak sobie by poradziła D14 z tymi samymi wentylatorami.


RooMaN
Jak Ciebie jak i mnie interesuje porównanie z D14 to wystarczy chyba zajrzeć do testu Archona i sobie przełożyć wyniki z niskimi obrotami i wysokimi na ten test. Mi się na razie nie chce, ale jak mi się będzie nudzić to zajrzę i dam Ci znać. Jak będziesz pierwszy to napisz Ty.

Uninstallation successful

07.09.2011 19:24

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

Ronson

Weelko juz piał, że Archon zostawił w tyle Noctuę o kilka stopni (na lga 1366 i 1155), także przekładać nie ma co Ikona: ;)

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

07.09.2011 22:40

Wątków: 87 | Odpowiedzi: 4570

hmmm

pomijając fakt, że to świetne chłodzenie, to fakt tak szybkiej recenzji na frazie zaraz po debiucie na rynku jest niespotykany Ikona: ;)

biurkowym żartownisiom mówimy stanowcze "ciach"

07.09.2011 23:53

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Wodnik

A ty jakie masz najniższe w pełni stabilne napięcie przy 5GHz ? Ikona: :p

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 00:08

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Freezer64

Prawdę mówiąc to nie szukałem najniższego. Bo ciężko to idzie na SB. Linxy srinksy mogą chodzić, a zwis czy BSOD_a zaliczysz słuchając mp3. Winamp najlepszym testem na stabilność SB Ikona: lol

Więc dowaliłem do pieca Ikona: ;) Zresztą, ja nie muszę walczyć o małe napięcia, bo w przeciwieństwie do wilka, nie przejmuję się temperaturami Ikona: :P

Ma on 71-75C przy 1,31V i 5GHz i to nie w linxie. Jak by dał 1,536V i linxa to by mu się proc skopcił Ikona: ;) a o więcej jak 5GHz nie wspomnę Ikona: :P

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 00:58

Wątków: 1369 | Odpowiedzi: 45601

Cadhi

Prawda. Ikona: :D Trzeba to uczcić. Ikona: :)

Ikona: urodziny Ikona: pub Ikona: pub Ikona: urodziny

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 06:42

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Brawo za tak szybką recenzję, dodatkowo dzięki za test przy 5GHz Ikona: cola

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 07:33

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

konkretne

chlodzenie Ikona: :)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:10

Wątków: 340 | Odpowiedzi: 23576

hmmm

Sprzet faktycznie bardzo dobry ale z cenami to zaczynaja przesadzać.
Niedługo chłodzenie bedzie drozsze od procka Ikona: ;)

Jeszcze kilka lat temu 150 pln to była spora kasa za chłodzenie dobrej klasy, a dzis mamy 300-350 pln...

_____________________Get Rich Or Die Tryin...

08.09.2011 09:16

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

a Wodniś jak zwykle narzeka

Ikona: :P

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:18

Wątków: 3321 | Odpowiedzi: 46514

a czy...

... Wodnis potrafi cos innego? Ikona: ;) tylko obiecuje, narzeka i po gorach chodzi Ikona: :P

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:20

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

no bo on

ma najlepsze chlodzenie w Polsce przeciez. i te jego tradycyjne kalkulowanie - "jak by dał 1,536V i linxa to by mu się proc skopcił".

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:22

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Mayor - przedstawiłeś esencję Ikona: lol Ikona: cola Dodałbym jeszcze -> gdzie 5GHz w teście Weelkoo (no i jest) + moje WC jest najlepsze w Polsce Ikona: ;) (tylko ciekawe na jakiej podstawie wywnioskowane Ikona: :P )

08.09.2011 09:27

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

jak to na jakiej

przecież chodzi po różnych forach, czyta i stąd wie, że ma najlepsze. napisał w którymś poście w arcie o coolerach zalmana

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:35

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

on

to nie raz juz pisal Romku Ikona: :)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:41

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

No tak - porównywanie korespondencyjne, taaa Ikona: ;)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 09:56

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

ejj

ludzie ludzie. Co mam wam napisać jak w dupie byliście i gówno widzieliście Ikona: ;) Ikona: :P

Co do tego chłodziwa AC, to przerost formy nad treścią!
Jak widać po wszelakich testach, konstrukcje z najwyższej półki dzieli 2-4C max różnicy. Co jest w sumie...niczym Ikona: :P

Ten wynalazek jest w uj drogi i używki nie kupi, więc odpada, bo jak tu ktoś słusznie zauważył, 300-350zł to niektórzy płacą za procesory, a nie chłodzenia do nich Ikona: :P
D14 używkę, można wyrwać (niejednokrotnie) na alledrogo czy giełdach po forach, za na prawdę niezłe pieniądze (znacznie poniżej 200zł). Podobnie, polecany przeze mnie Cogage Arrow (używka... ~120-130zł / nówka 179zł). Do tego jakieś dwa ciche (ale nie po 80zł hehe) wiatraki i niech się w dupkę pocałują, z cenami AC rzędu 300-350zł (dla mania mniej o 3C, co gówno daje).

Niezaprzeczalnym atutem tego chłodzenia to jego różne wersje kolorystyczne. Tylko szkoda, że czarnego nie ma, bo wielu by to pasowało.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 10:21

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Ucz nas guru Ikona: crazy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 10:24

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

lol

dobra, wydając ~150zł więcej i mając 3C mniej zwojujesz świat. Niech Ci będzie!

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 10:30

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

Wodnik

musisz pamiętać, że lwia (no, może tygrysia Ikona: ;) ) część ceny noctuy, silver arrow, bq dark rock pro, archona czy tego phancośtam (jeszcze się nie nauczyłem Ikona: ;) ) to wentylatory. ceny wszystkich radiatorów są porównywalne. płaci się tyle pieniędzy za to że przy 800rpm jest na tyle duży przewiew żeby móc spokojnie katować SB@5GHz i przy okazji nic nie słyszeć. musisz pamiętać o wentylatorach

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 10:46

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

ZALMAN CNPS10X PERFORMA z wiatrakiem kosztuje 123zł!
A wiatrak, jak z wilkowej tabelki wynika na 800rpm jest bardzo cichy (nie wiadomo jak z przepływem, bo nikt tego tu nie mierzy Ikona: lol )
Zaraz zaraz...czy ja tam widzę box intela 1500rpm i też tyle dB co te wyjebane w kosmos wiatraki po grube kilkadziesiąt zł i to przy 800rpm?! Ikona: shocked

Ikona: rotfl

Wiec nie pierdziel mi, że płaci się te bajońskie sumy, bo znalazł by dużo tańsze śmigła a też ciche i wydajne. Może nieco głośniejsze, ale przy zamkniętej obudowie, to byś różnicy nie usłyszał.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 11:42

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

aś Ty krótkowzroczny ;)

i ile takie tańsze śmigło podziała "cicho"? oczywiście drogie tez mogą się zapsuć, ale prędzej wysiądą te tańsze i trzeba będzie je wymianiać.

po drugie spójrz jak się sprawdza intelowski box przy 1500rpm a jak performa przy 800rpm to dostaniesz odpowiedź na pytanie czy warto dopłacać. wniosek może być bardzo prosty: box jest taki cichy, bo generowane przez niego CFM jest żałosny. nie liczy się tylko hałaś z łożyska, ale także to jak "hałasuje" powietrze tłoczone przez śmigło i jak łopatki są zbudowane i czy potrafią w jakiś sposób niwelować niepotrzebne odgłosy. za to się płaci.

po trzecie, to że Tobie górski troll nadepną na ucho i nic nie słyszysz nie znaczy, że tak ma każdy. nawet przy zamkniętej obudowie stojącej pod biurkiem słyszę różnicę w rpm wentylatorów o 100-200. także nie mierz mnie ( i innych) swoją miarą Ikona: :P

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

08.09.2011 11:43

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Oj Wodniś

A o zależności głośności od rozmiaru wentylatora to nie słyszałeś ??
Przecież box ma 80mm
A Performa ma 120mm w przeciwieństwie do 140 w tych topowych coolerów.


Inna sprawa że do tych 4,8GHz/1,31V wystarczy Performa, zwłaszcza że żadna gra nie wygrzeje tak procka jak godzina Prime95.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 11:50

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

RooMaN / Freezer64

I tu dochodzimy do sedna niedoskonałości tych testów (o czym nieraz pisałem, a "machinie do testowania wentylatorów" to już nie pamiętacie Ikona: :( ). Brak informacji o przepływie danego wiatraka, przy danych prędkościach jest co najmniej uciążliwa Ikona: :P

A oprócz wykresiku z 5GHz brakuje mi jeszcze jednego. Testu tych chłodzonek na tych samych wiatrakach.

PS
Tak zacząłem się przysłuchiwać swojej machinie na pasywnych chłodnicach i... stwierdziłem, że mi się XFX rozklekotał Ikona: cry

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 12:02

Wątków: 217 | Odpowiedzi: 4359

chłodzenie super, ale strasznie drogie

Wolałbym już Zalmana sobie kupić.


A Ty Wodniś tak nie krzykaj na te chłodzenie, bo dobrej klasy blok na CPU też kosztuje około 300zł, a gdzie tam pompka, chłodnica, wiatraki, węże, złączki oj oj oj długo by wymieniać Ikona: :)

RYZEN 1600 @LC|Taichi|RM750W|1TB MX300 M2|LG 29UM67-P #betterRED

08.09.2011 12:03

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

Wodnik

my nadal czekamy na Twój test. pokaż jak to się robi, to sobie pogadamy. CFM każdego wiatraka możesz sprawdzić na stronie producenta. zresztą sama wartość CFM uja daje, bo każdy radiator jest inny, także taka informacja wprowadzi tylko niepotrzebne zamieszanie. Weelkoo testuje konkretny chłodzenie i zderza je z innymi chłodzeniami. testuje komplety i robi to bardzo dobrze, bo z wykresów można wyczytać jak konkretny model wygląda na tle innych konkretnych modeli.

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 12:26

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

MieH
Ja to wiem, przecie cenowo nie porównuję wody do powietrza bo to mija się z celem!

RooMaN
Ja pokazywać nie muszę, są już w necie takie testy, gdzie potrafią świetnie przebadać sprzęt, dlaczego nie małpować od nich? CFM poddają przeważnie tylko dla standardowych obrotów (12V) dla innych nie, lub bardzo rzadko. I też jest takie niezbyt prawdziwe Ikona: :P
Każdy radiator jest inny i każdy wiatrak inny, moze inny+inny da jakiś lepszy efekt niz to co dostajemy w pudełku?! I taniej Ikona: :) Zamiast pisać głupie recenzje kamerek w latarkach i innych cudów niewidów, można zrobić ciekawy test. 2-3 top chłodzenia, do tego różnorakie wiatraki. Sprawdzić głośność/przepływ wiatraków przy danych rpm 600-800-1200-1400 (dwa skrajne można odrzucić, bo nie każdy w tych warunkach pracuje), więc w sumie stykło by 800 i 1200.
Każdy z tych wiatraków, przetestować na każdym z tych chłodzeń. Do tego wziąć pod uwagę jakieś tańsze a dobre wentylatory, jak i dla ciekawostki jakiegoś odrzutowca (dwa). Zrobić porównanie. Ciekawie by to wyszło. Ktoś powie, że szkoda sensu bo różnice były by znikome (nie licząc odrzutowców) i pewnie ma racje. Wiec po co przepłacać?
Te chłodzenia mają taką wadę, że nie można ich kupić bez wiatraków. Niby zawsze można kupić z wentylatorami a potem je sprzedać, ale to za dużo kombinacji i tak się straci na tym Ikona: :(
Za te wiatraczki trzeba dać od Noctuy na bidę 70zł x 2 to 140zł. Za NH-D14 trzeba dać 270zł - 140zł = 130zł Ikona: :D i tyle powinien to chłodziwo, bez wiatraków kosztować. Teraz nie gorsze (tak mi się zdaje) TY140 kupisz za 45zł czylo + 90zł =220zł Zawsze to 50zł w kieszeni Ikona: :) Poza tym, znalazł by może coś jeszcze tańszego i równie wydajnego/cichego (albo jakieś używki).

Płacić 300-350zł za chłodzenie, gdzie różnica w cenie między 2500K a 2600K to gdzieś tyle to... trochę przesada. Po prostu da się osiągnąć bardzo zbliżone efekty mniejszym kosztem. Wg powyższych wyliczeń, teoretycznie możemy moglibyśmy mieć D14 z 2xTY140 za 220zł, jak to się ma do tego p..costam Ikona: ;) za 300-350zł ? Powiedz mi, że dopłata warta to umrę ze śmiechu. Noctuą d14 do dziś się podniecają, a dawałem testy z xbitlabs. To samo osiągnęli na Cogage Arrow.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 12:47

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

ale się uparłeś

taki test radiatorów z różnymi wentylatorami to masło maślane. wiesz jaki byłby wniosek z takiego testu? wentyle które dają większy nawiew lepiej chłodzą radiator. przecież nie trzeba robić takich testów żeby dojść do tak oczywistego wniosku. weź się chłopie uspokój i zacznij myśleć rozsądnie, a nie czepiasz się na siłę. albo pokaż nam wszystkim jak to się robi, bo to Twoje marudzenie robi się męczące

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 12:51

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Nie podniecają się Noctuą, tylko bardziej Ty Cogage Ikona: ;) (a już o WC nie wspomnę)

Odnośnie TY-140 jest paskudne jak nie wiem co (niestety) i ma nietypowy system montażu , na NH-D14 średnio da radę to umiejscowić (na pewno nie standardowymi zapinkami).

130zł za sam radiator Noctuy - ostatnio na Allegro takie coś było i bodaj bartu233 kupił. To tyle samo co tak zachwalana używka Cogage. EOT (jakość wykonania tych produktów dużo się różni, więcej dodawać nie mam zamiaru). Tak na dobrą sprawę -> wystarczy jeden wentylator i jest wydajność wystarczająca do schłodzenia I5 @ 4.8GHz (z 5 już może być gorzej, tym bardziej że ciężko dostać sztukę która zrobi to <1.4V)

"Zaraz zaraz...czy ja tam widzę box intela 1500rpm i też tyle dB co te wyjebane w kosmos wiatraki po grube kilkadziesiąt zł i to przy 800rpm?!"

Tym to żeś walnął FAILA roku Ikona: lol Nie znasz podstawowych prawideł wielkość/rpm a innych próbujesz "ustawiać" Ikona: :(

Ja nigdy nie twierdziłem, że 3 stopniami mniej zbawię świat. Tak naprawdę do 99.999999% będzie to miało w dupie jakie mam chłodzenie itp.

Jak bym miał kupować teraz chłodzenie - nie wybrałbym Archona (za wysoki), brałbym pewnie pod uwagę tego Phanteksa.Żeby nie było, że zachwalam swój sprzęt:
- GTX570 DCII, teraz może brałbym (ze względu na obudowę) MSI TF II
- Noctua NH-D14, napisałem wyżej (Phanteks - niezła opcja)
- Asus P867 Pro - wizualnie bardziej podoba mi się Gigabyte a funkcjonalnie to już wersja P8P67 by styknęła (teraz widzę, że ... przepłaciłem)

Wymiana jednak tych powyższych rzeczy pozbawiona byłaby sensu ekonomicznego. Jak bym miał za dużo kasy - to może... Ale mi nie grozi, póki co Ikona: ;)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 12:55

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

hm

watek sie rozkreca Ikona: krycsie

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 12:57

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

I jeszcze odnośnie Performy. Przy 800rpm między Zalmanem a Archonem jest 9 stopni (a nie 2 czy 3 które różnicy:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 596x644) pochodzi stądTo już sporo (fakt, 100zł dopłaty, ale też i jakość całości jest inna) i na pewno nie jest to błąd pomiaru.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:07

Wątków: 3321 | Odpowiedzi: 46514

chcecie...

... przegadać Wodnika? Ikona: ;) przeciez na to nie ma szans, on zjadł wszystkie rozumy i wie wszystko najlepiej Ikona: :D szkoda klawiatury...

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:26

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

Romek, Colin

"w dupie byliście i gówno widzieliście" Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:29

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

eee

Żaden FAIL, patrzyłem tylko na dB i wyraźnie pisałem o wiatraku zastosowanym w Zalmanie (a nie o całości jako chłodzenie!). Przepływ nie jest podany bo to bez sensu przecie, to ja uznaję, że box intela na 1500rpm ma taki przepływ jak reszta na 800rpm. A co, kto mi udowodni, że tak nie jest!? A wydzielany hałas jest taki sam Ikona: :P

Mayor
Może nie dane mi było pobawić się wiatrakami za 80zł Ikona: lol ale porównywałem sobie Arrowa (którym się tak podniecam Ikona: ;) ) i co bym tam nie wsadził (raczej mi na wydajności zależało) to daleko mu było do wuceta. Z wiatraków to mam tylko Zephyrki, Akase, Scytche od Mugena, ten od Arrowa z 120x120. Z 80x80/90x90 to scytche od katany, Jakieś papsty, zalmany f1. Gówniane Ikona: ;) ale, te 120x120 dają rady, co bym nie założył, to wyniki temperatur są podobne (nie licząc najwyższych obrotów i jakiś chińskich odrzutowców). Co do ciszy. Naprawdę nie przeszkadza mi delikatny szmerek, którego aby usłyszeć, musi być w pokoju idealnie cicho i się wsłuchiwać, gdy wstawię te be wentylatory za 30zł. Wiem słoń mi na ucho nadepną, ale i tak głośniej od tego chodzą hdd (jak nie śpią) lub śmigło w xfx Ikona: :(
Wole już mieć ten "niesłyszalny" Ikona: ;) szmerek i zapłacić mniej, niż zapłacić 150zł więcej, a mieć niemal to samo. Jak tak przy zamkniętej budzie słyszycie wszystkie te różnice, to macie do dupy obudowy i sobie je wyciszcie, albo jak Ronson widzi różnice na oko w 60 vs więcej klatek, to wy słyszycie różnice tak delikatne, że pomijalne. Jakoś u mnie buda dobrze tłumi. Może to przez mega gruba blachę od chiefa Ikona: :P No a z drugiej strony "kramik" (korek i pianka pod panele) Ikona: :D

A romciu, testów wentyli, takich porządnych tu brak. Bo każdy by mógł sobie wybrać co mu pasuje cena/wydajnosć/cisza. Bo raz piszesz, ze po co badać przepływ, a drugi raz, że co porównuje różne wiatraki jak maja różny przepływ Ikona: crazy Dobrze, że jest xbitlab, który to nie wstydził się (bo aparatura śmieszna) i zrobił to o czym ja dawno pisałem/na czym stanęło. Czyli baniak po 5l wodzie + anemometr.

Rafcio
Jw, wiesz już gdzie byłeś i co widziałeś, jak ominał cię ten test Ikona: :P
A te słowa kierowałem odnośnie waszego doświadczenia z WC. Wilku miał jakieś tam zestawy. wydał wyrok, ze woda be i gówno daje i tyle LOL.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 13:31

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Colin_MC

Z tym że jak ktoś jest mniej wrażliwy na szum to :
- Archon 2x1300RPM vs Performa 1400RPM to 5 stopni różnicy (Archon głośniejszy o 2dBA)
albo nawet :
- Archon 2x1200RPM vs Performa 1400RPM to już 3 stopnie różnicy (Archon cichszy o 3dBA)

Konkluzja jest taka, że jak ktoś nie planuje naprawdę mocnego OC to chłodzenie za 120zł styknie.
Wynik można jeszcze poprawić zmieniając pastę z Ceramique w teście na np. Zalmana STG2, który jest teraz od 17zł na ceneo. Nawet dorzucając drugi wentylator - od 16żł można już dostać cichego na max obrotach Xthermala

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:40

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

Freezer64

pewnie ze chlodzenie za 120zl styknie. ja mam freezera xtreme rev 2 i wystarcza spokojnie do 2500k. pociagnal nawet 5GHz i 1.51v... przy otwartym oknie Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:43

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Rafcio

nie oszukuj, nie było stabilnego 5GHz Ikona: :P
Ikona: wpysk

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:44

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

ja nie napisalem ze bylo to stabilne

ale z 30 min komp pochodzil i ponizej 80C bylo Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

08.09.2011 13:48

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Rafcio

Akurak kupno freezera xtreme to imho większy fail niż ten piety Ikona: :p

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:49

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

ja go kupilem

z 4 lata temu Ikona: :) i jak widac to byl swietny zakup bo schladzal mi kilka lat C2D a teraz daje rade z SB Ikona: :)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:50

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Freezer64

Ikona: lol

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 13:54

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Rafcio

Ale jego już zaraz po premierze zjechali, jeszcze na śp. egieldzie było o tym Ikona: :P
A i na pclabie 2 lata temu w teście miał tylko wady - min. "Niespodziewanie niska wydajność"

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 13:58

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

chociaz w sumie

kupilem go z 2.5 roku temu. 2 lata z C2D i teraz pol roku z SB.
poza tym mozecie sie smiac. zwisa mi to Ikona: :) pomyslcie tylko czy nie kupilbym czegos lepszego jak by ten Fryzjer nie starczal Ikona: :) przy takiej kasie co laduje ciagle w kompa to zakup takiego Archona to pestka juz jest Ikona: :)
a o tych wszystkich reckach wiem. dlatego tym bardziej napisalem ze nawet ten Fryzjer wystarcza do 2500k Ikona: :)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:08

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Rafcio

Jak ci moze wystarczać! Napewno jest głośno, bo nie ma wiatraka za kilkadziesiąt złotych. Zresztą trzeba wydac 270-350zł na D14, Thermalright Archon (lipa*) lub potwora z tej recenzji, albo jesteś frajer Ikona: ;)


*lipa bo konstrukcje, na które można założyć trzy wentylatory, będą przy tych waszych wymarzonych 600-800rpm wydajniejsze i bardziej ciche niż Archon nawet z 2xTY140 i to 1300rpm!!
Co widać w powyższej recenzji.

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:11

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

hehe

u mnie 730-750 rpm czyli cisza i spokoj Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:22

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

700rpm -

i poniżej 80 stopni przy 5GHz i 1.51V Ikona: ;) Wodnik - wstydź się, Rafcio ma lepsze chłodzenie Ikona: :P

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:25

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Colin_MC

Eee ja jakoś tak miałem (póki reseta nie łapało) w podobnych warunkach na Q6600 @ 4GHz i 1,7125V Ikona: :P
Więc FAIL Ikona: ;)

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

08.09.2011 14:25

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Rafcio

A zdajesz sobie sprawę, że przy tej samej głośności Spartan będzie kilka stopni chłodniejszy ?

08.09.2011 14:26

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

a mi się już odechciało uczestniczyć w tej dyskusji

zamykam wątek Ikona: :P

@Colin
Ikona: lol Ikona: cola

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:32

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

hm

Freezer64 - oczywiscie ze zdaje sobie z tego sprawe. w grach przy 4.5GHz i 1.32v nie przekraczam 69C i do tego Fryzjer dal rade na takim OC w najwieksze upaly w tym roku. wiec co w zwiazku z tym ? mam wymieniac ? Ikona: :D

Colin - hehe Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:37

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Rafcio

No cóż, zakup tego fryzjera, był takim samym fail_em jak zakup darka przez rumiana Ikona: :P
No może nawet twój fail większy hehe

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:40

Wątków: 1369 | Odpowiedzi: 45601

Fryzjera to ja pamiętam tak opisywanego gdy go kupowałem (pierwsza wersja)
- superwydajny
- ogromny


Potem przyszedł czas Ninja i Infinity. Opis?
- superwydajny
- ogromny

Potem przyszedł czas D 14. Opis?
- superwydajny
- ogromnySzkoda, że standardem jest midi tower ATX a nie Big tower bo pewnie za 5 lat mielibyśmy chlodzenia po 5KG a D14tka byłaby wyśmiewana jak tutaj fryzjer. Ikona: :P

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 14:46

Wątków: 302 | Odpowiedzi: 52436

historia tego fryzjera wyglada tak

z 2-3 miesiace przed tym jak go kupilem, sprawilem sobie twin turbo na grafe. bylem z tego chlodzonka bardzo zadowolony. roznica miedzy referencyjnym chlodzeniem radzia 4870 a twin turbo to przepasc doslownie. referent chodzil jak odkurzacz i grafa w stresie nagrzewala sie do 103-105C nawet. wstawilem twin turbo, dalem wentyle na 35% i bylo bezglosne, a temperatury w stresie spadly w dol o ponad 30C Ikona: ;)

no to nie zastanawiajac sie w ogole co tu wybrac na procka kupilem fryzjera xtreme. nie czytalem nawet zadnych recenzji. po prostu zamowilem w cooling.pl i juz.

oczywiscie po jakims czasie widzialem pare recek w ktorych zbyt pochlebnych recenzji nie zgarnal Ikona: ;) lagodnie rzecz ujmujac Ikona: ;) sie mowi trudno. do e8400@4GHz wystarczal w zupelnosci i byl przy tym bezglosny na odpowiednich obrotach. to samo jest teraz na SB.

jak sobie sprawie w przyszlym roku Ivy i bedzie do tego proca niewystarczajacy to go zmienie. obiecuje Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / RTX 2080@2085/15500 / XPG SX8200 480GB / RM750 / LG 32GK850G-B

08.09.2011 14:59

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Ronson

A ja Fryzjera pamiętam inaczej - jako cooler o niewspółmiernej wielkości i cenie do wydajności.
Ale dobra EOT, bo to już się robi nudne.
Trzeba ruszyć dupę i odebrać z komputronika SilentiumPC Fera. High-end to może nie jest, ale do procka z opisu styknie Ikona: :)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 16:10

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Rafcio - nie wymieniaj, dobrze jest Ikona: :)

W chwili gdy kupowałem Noctuę - nie było nic wydajniejszego z AC. Kosztowała ok.300zł z wysyłką. Mam ją już prawie 2 lata. Postęp widać jest dość marny - bo może (?) bym zyskał 2-3 czy 5 stopni (wsio zależy od warunków testowych, bo u Weelkoo Archon lepszy od NH-D14, w kilku innych testach było inaczej). Musi być co jest (nie twierdzę, że znowu bym ją wybrał) - pocieszające przy tak dużym wydatku było to, że nowe zapinki będą za friko.

Z powodu własnego "widzimisię" wymieniłem wentylatory (estetyka i trochę cisza) - więc summa summarum kosztowało to ze 350zł Ikona: lol Cóż - to tyle opisu mojej głupoty Ikona: ;)

08.09.2011 16:44

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

Colin

małe sprostowanie, Noctue na allegro kupił kto inny (nicku nie pamiętam), ja za to na frazie kupiłem Archona z "full" kompletem, bez pudełka za 130 zł Ikona: :P

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.09.2011 17:24

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Pardon - to był devil_zone Ikona: ;)

A Ty dlaczego nie zmieniłeś sygnaturki?

08.09.2011 17:30

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

Bo prawdę

mówiąc nadal mam wsadzonego Mugena, bo przy Archonie mi się boczek nie domyka Ikona: :P Jak znajdę kupca na Mugena to zacznę rozglądać się za inną budą, bo jak na razie brak funduszy..

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

08.09.2011 20:16

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

Co to się porobiło

żeby w budzie o szerokości 20,5cm chłodzenie się nie mieściło Ikona: :p

08.09.2011 20:42

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

Freezer64

no niestety, i najlepsze jest to że tą obudowę niedawno kupiłem.. Ikona: sick Przypuszczam że gdybym miał jakiegoś Intela to boczek by mi się zamknął, bo brakuje naprawdę niewiele a z tego co zdążyłem zaobserwować to na Intelu chłodzenie jest troszeczkę "niżej" Ikona: :P

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

08.09.2011 20:54

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

bartu233

A tak w ogóle to po co ci takie mocne chłodzenie na tego phenomka ?
Tego mugena to idzie używać na tym procu pasywnie Ikona: :p

08.09.2011 21:07

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

Freezer64

pewnie że idzie, no ale że się trafiła okazja to go kupiłem Ikona: :) Kiedyś może na SB się przesiądę, to się przyda (ew. do Bulldozera o ile będzie warty zakupu)

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.09.2011 22:11

Wątków: 408 | Odpowiedzi: 34327

hehe

żeście se popisali Ikona: :D
a mnie to rybka, czy chodzi mniej głośno czy jeszcze mniej głośno Ikona: :P

oox\/xoo

09.09.2011 22:53

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41529

gregor

pewnyś? masz teraz fortisa, dobre chłodzenie za rozsądne pieniądze. wróciłbyś do boxowego?

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.09.2011 23:52

Wątków: 408 | Odpowiedzi: 34327

no jak

nie jak tak Ikona: :D
mnie to rybka Ikona: :D
chociaż fakt - boxowy wyje jak głupi Ikona: ;)
chłodzonko w rozsądnych piniędzorach ma sens Ikona: ;) , ale na water cooling hmmm nie bardzo, no chyba żebym miał konkret akwarium Ikona: :P

oox\/xoo

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.09.2011 23:55

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

gregor

wodny nie trzeba, wystarczy kupić coś z top AC i wydajesz ~300zł Ikona: :P

A teraz trzymaj się siedziska, nie wiem co tak poszło w górę, ale bloczek który mam kosztuje:
http://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ek-supreme-hf-easy-mount-full-copper,produkt,553049.html

tak 306zł Ikona: zakrecony

Ogłupieli z tą ceną.

Edit
Mam coś lepszego
http://www.angela.pl/p6401,aquacomputer-cuplex-kryos-925-silver-edition-amd-am2-am3.html
Ikona: shocked

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.09.2011 23:58

Wątków: 1369 | Odpowiedzi: 45601

Wodnik.
Zerknij na kurs złotówki a zrozumiesz co się w ostatnich dniach z cenami dzieje. Dyski, RAM, proce, grafy - WSZYSTKO kurwens idzie w górę :/

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

10.09.2011 00:02

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

Ronson

Ty tam nie marudź, nawet tu Ikona: ;) tylko odpalaj Q9550 i kręć Ikona: :D

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

10.09.2011 00:16

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 8891

dolar

jeszcze kilka dni temu stał 2,90, a aktualnie jest 3,15 , tragedia Ikona: :(

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

10.09.2011 01:24

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53643

bartu233

Nie jestem ekspertem, ale ja patrzę teraz na kursy walut i indeksy gpw to mam wrażenie jakby Polska to była 2 grecja Ikona: :(
Euro i Dolar drożeją od jakiegoś czasu, a giełda też zaliczyła gwałtowny spadek w sierpniu.

Może to ktoś w uproszczeniu wytłumaczyć ? Ja jestem zupełnie nie na bieżąco, może Mayor coś wie Ikona: :P

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

10.09.2011 07:42

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Hehe -> http://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekfc-gtx-asus-geforce-direct-cu-ii-580570-en-acetal-nickel,produkt,553507.html?from_category=28_55_124
Troszkę bym musiał wydać, jak bym się zaczął bawić w WC na całego...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

10.09.2011 10:12

Wątków: 408 | Odpowiedzi: 34327

tiaaaaa

Wodnik - sam bloczek 309 zł a gdzie reszta? wężyki, chłodnice, pompki? Ikona: crazy
w sumie jakieś 1000 zł cza by mieć Ikona: :)

oox\/xoo

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

10.09.2011 23:03

Wątków: 439 | Odpowiedzi: 36597

gregor

noo cza, do TOP chłodzenia i nigdy tego nie ukrywałem. Choć da się dużo taniej ale nie będzie top Ikona: :P

A jak ktoś dalej twierdzi, że podobne rezultaty osiągnie na AC to chyba się z choinki urwał, albo ostatnie 2-3 lata przesiedział w jaskini Ikona: :P

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.