8level mediaThor HD - ciekawy odtwarzacz multimedialny

Kamil Pieczonka, 2011-06-22 07:07 | Źródło |

Od jakiegoś czasu na rynku obserwujemy wysyp wszelkiej maści odtwarzaczy multimedialnych, które możemy podłączyć bezpośrednio do naszego telewizora i przeglądać wszelkiego rodzaju multimedia zapisane na dyskach twardych, kartach pamięci czy pamięciach flash USB. Rozbieżności cenowe są ogromne, najtańsze konstrukcje można nabyć za około 200 PLN, a najdroższe kosztują grubo ponad 2000 PLN. Powstaje zatem pytanie czy gdzieś jest złoty środek, czy warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenie i jeśli tak, to w jakie? Na wszystkie pytania poniższy tekst zapewne Wam nie odpowie, ale 8level mediaThor HD zapowiada się bardzo interesująco i myślę, że może to być rozwiązanie przydatne dla wielu użytkowników. Zapraszam do lektury recenzji.

Informacje ogólne

Na papierze możliwości tego modelu są naprawdę spore, mamy tutaj nie tylko pełne polskie tłumaczenie całego interfejsu, ale także obsługę ogromnej liczby formatów plików oraz kodeków wideo oraz audio. Szczerze powiedziawszy, mało który odtwarzacz jest w stanie poradzić sobie nawet z plikami ISO, a przy tym obsługuje typowy dla naszego kraju format napisów zapisanych w pliku tekstowym (txt). Poza filmami i muzyką, odtwarzacz pozwala również na przeglądanie plików graficznych, oferuje dostęp do kilku serwisów internetowych, w tym między innymi YouTube, Flickr czy CNN i BBC oraz obsługę sporej liczby internetowych stacji radiowych. Do tego mamy port HDMI i CVBS, optyczne wyjście audio, dwa porty USB pozwalające na podłączenie pamięci masowej, napędu DVD/BD lub bezprzewodowej karty sieciowej oraz port LAN. Szczegóły specyfikacji znajdziecie w poniższej tabelce.

8level mediaThor HD

Orientacyjna cena: ~320 PLN

Cena to z pewnością duży atut tego urządzenia, 320 PLN to niespecjalnie wygórowana kwota, szczególnie w zestawieniu z teoretycznymi możliwościami jakie ma mediaThor HD. 8level nie jest znaną w naszym kraju marką, nie mniej jednak solidnie przygotował się do ekspansji, na pudełku urządzenia znajdziemy opisy w języku polskim, łącznie z pełną specyfikacją oraz informację o menu, które również dostępne jest w naszym ojczystym języku (między innymi). Samo pudełko, w które zapakowano mediaThora jest niewielkie, ale jak już wspominałem zawiera wszystkie potrzebne informacje.

mediathorhd_01.jpg mediathorhd_02.jpg

mediathorhd_03.jpg mediathorhd_04.jpg

W środku poza samym urządzeniem znajdziemy niewielki zasilacz, zestaw okablowania na który składa się przewód USB oraz kabelek typu chinch pozwalający na analogowe podłączenie obrazu i dźwięku do telewizora, pilot zdalnego sterowania oraz instrukcję obsługi. Dla nas najbardziej interesujący jest pilot, który niestety nie należy do najlepszej jakości konstrukcji. Jest bardzo lekki i już na początku sprawia wrażenie "tandety". Nie zmienia to jednak faktu, że spełnia swoje zadanie i nie ma większych problemów z jego działaniem. Przyciski są całkiem wygodne, a ich ułożenie intuicyjne, choć tak naprawdę w większości przypadków korzystamy tylko z tych umieszczonych w centralnej części.

mediathorhd_05.jpg mediathorhd_06.jpg

8level mediaThor HD to nieduża skrzyneczka, nawet na tle paczki zapałek nie jest przesadnie wielki, co implikuje dwie rzeczy. Po pierwsze nie ma problemów z jego umiejscowieniem przy telewizorze, bo zmieści się nawet na niewielkim skrawku mebli, a po drugie jest bardzo lekki przez co niezbyt stabilny jeśli podłączymy do niego zasilanie, kabel LAN i zewnętrzny dysk twardy. Nie jest to może wada, ale jeśli przewody nie są odpowiednio wyprofilowane, to zdarza się, że całe urządzenie wisi w powietrzu. Warto również zwrócić uwagę, że czarny, błyszczący plastik bardzo łatwo porysować i doskonale widać na nim kurz.

mediathorhd_07.jpg mediathorhd_08.jpg

mediathorhd_12.jpg

Przednia część to jedynie dioda informująca o stanie odtwarzacza (czerwona - wyłączony, niebieska - włączony) oraz czujnik podczerwieni służący do komunikacji z pilotem zdalnego sterowania. Z tyłu mamy cały, wspominany już zestaw portów, czyli idąc od lewej, gniazdo zasilania, optyczny port audio, analogowe wyjście wideo CVBS, dwa analogowe wyjścia audio RCA (lewy i prawy kanał) wyjście HDMI, port LAN oraz port USB. Dodatkowo po lewej stronie patrząc od frontu, mamy drugi port USB oraz czytnik kart pamięci. Jak na takiego maluch jest tego całkiem sporo.

mediathorhd_10.jpg mediathorhd_09.jpg

Okazuje się, że nawet w małej konstrukcji można zawrzeć całkiem sporo, szczególnie jeśli chodzi o możliwości techniczne. mediaThor HD można wykorzystać zarówno w połączeniu z starym jak i nowym telewizorem, z amplitunerem, czy z zestawem głośników wyposażonych we własne dekodery dźwięku. Dla każdego coś się znajdzie, czas zatem zobaczyć czy pierwszego dobrego efektu nie psuje oprogramowanie.

Obsługa i menu

Odtwarzacz ze stanu czuwania do pełnej gotowości przechodzi w ciągu około 10 sekund, w międzyczasie na ekranie pojawia się duże logo producenta, za zaraz po nim widok jak na pierwszym obrazku. Nośnik zewnętrzny dotyczy portów USB, jeśli mamy podłączone dwa urządzenia, to w menu do wyboru będą dwa dyski. mediaThor HD nie ma problemu z odczytywaniem formatu NTFS i plikami większymi niż 4GB.

mediathorhd_menu_01.jpg mediathorhd_menu_02.jpg

Zewnętrzny DVD to funkcja pozwalająca na obsługę odtwarzacza DVD podłączonego do urządzenia za pomocą portu USB. Dzięki temu tanim kosztem możemy mediaThora zamienić w odtwarzacz DVD o całkiem pokaźnych możliwościach. Biorąc pod uwagę, że urządzenie radzi sobie również z formatem ISO płyt BD, wysoce prawdopodobne jest, że mają zewnętrzny napęd Blu-ray, możliwe byłoby wykorzystanie go do odtwarzania filmów. Postaramy się sprawdzić czy może dystrybutor posiada takie informacje.

mediathorhd_menu_04.jpg

Kolejna zakładka oznaczona jako sieć, pozwala na przeglądania zasobów sieci Windows oraz wszystkich udostępnionych folderów. Ułożenie jest identyczne jak w przypadku przeglądania zawartości nośników USB.

mediathorhd_menu_05.jpg mediathorhd_menu_06.jpg

UPnP, czyli w skrócie Universla Plug and Play to również sposób udostępniania danych za pomocą sieci LAN, nie mniej jednak pomimo wykrycia komputerów w sieci stworzonej w oparciu o system Windows 7, nie udało się dobrać do zawartości żadnego z nich. Ta funkcja prawdopodobnie wymaga dopracowania aby współpracować z najnowszym systemem Microsoftu (z Vistą również).

mediathorhd_menu_07.jpg mediathorhd_menu_08.jpg

Dostęp do Internetu to miejsce, w którym mamy do wyboru osiem dosyć popularnych serwisów internetowych, są to cztery kanały informacyjne (RSS), dobrze wszystkim znany serwis YouTube (niestety z ograniczeniami jeśli chodzi o możliwość odtwarzania niektórych materiałów na telewizorach, za pomocą tego typu odtwarzaczy, mieliśmy już z tym do czynienia przy okazji recenzji WD Live Hub), serwisów Picasa oraz Flickr, na których możemy przeglądać zdjęcia oraz do prognozy pogody. Wszystkie serwisy działają całkiem sprawnie i szybko, zaskakująco dobra jest również jakość wyświetlanych za pośrednictwem YouTube filmików, które nawet na 50 calowym ekranie prezentują się całkiem przyzwoicie w trybie pełnoekranowym. Gdyby nie niedogodność w postaci braku klawiatury i niemożności wyświetlenia niektórych filmów (szczególnie teledysków) byłaby to na pewno często wykorzystywana funkcja.

mediathorhd_menu_09.jpg mediathorhd_menu_10.jpg

mediathorhd_menu_12.jpg mediathorhd_menu_14.jpg

Szósta pozycja to radia internetowe. Do wyboru mamy podział na lokalizacje lub gatunek granej muzyki, a do tego jest jeszcze folder z ulubionymi stacjami. Problem w tym, że wiele stacji zawartych w spisie po prostu nie działa, albo miałem pecha i akurat nie dało się ich uruchomić. Ponadto brakuje wśród lokalizacji Polski, przez co nie mamy do wyboru żadnych polskojęzycznych audycji. Jest to zdecydowanie najsłabsza część jeśli chodzi o funkcjonalność mediaThor HD.

mediathorhd_menu_19.jpg mediathorhd_menu_20.jpg

Ustawienia

Ustawienia to jednocześnie ostatnia zakładka głównego menu. Podzielona została na pięć sekcji, w pierwszej  oznaczonej jako System, znajdziemy podstawowe ustawienia typu język menu, kodowanie napisów, czas, po którym aktywuje się wygaszacz ekranu, aktualizację firmware oraz przywrócenie ustawień fabrycznych. 

mediathorhd_menu_22.jpg mediathorhd_menu_23.jpg

Dwie kolejne zakładki dotyczą ustawień obrazu oraz dźwięku. W przypadku tego pierwszego najważniejsze dla nas opcje to rozdzielczość oraz format. W menu odtwarzacza możemy również sterować takimi parametrami jak jasność, kontrast czy nasycenie, ale raczej zalecałbym najpierw w razie problemów skorzystać z ustawień samego telewizora. W zakładce dźwięk można wybrać tryb w jakim ma być przesyłany dźwięk za pomocą portów cyfrowych.

mediathorhd_menu_24.jpg mediathorhd_menu_25.jpg

Zakładka zdjęcia to opcje związane z wyświetlaniem fotografii, między innymi czas po jakiej następuje zmiana i efekty jakie przy tym są generowane. Możliwe jest również włączenie podkładu muzycznego, pod warunkiem, że do portu USB będzie podłączony odpowiedni nośnik z muzyką. W ostatniej zakładce oznaczonej jako sieć znajdziemy ustawienia sieci LAN oraz opcjonalnie WiFi i PPPoE.

mediathorhd_menu_26.jpg mediathorhd_menu_27.jpg

Wrażenia z użytkowania

Opis moich wrażeń z użytkowania muszę rozpocząć od nieco bardziej technicznej rzeczy, a mianowicie systemu chłodzenia tego niewielkiego odtwarzacza. Pomimo, że na to nie wygląda, to jednak mediaThor HD generuje pewne ilości ciepła, a za ich skuteczne odprowadzanie odpowiada stosowny wentylator zamknięty w obudowie, który jest słyszalny, żeby nie powiedzieć całkiem głośny. Owszem podczas oglądania nie jest to specjalnie uciążliwe, ale w trakcie cichych scen lub przeglądania zdjęć, stały szum może działać na nerwy. Istnieje też ryzyko, że z czasem wentylator zacznie chodzić coraz głośniej.

Pomimo tego mankamentu, trzeba przyznać, że mediaThor HD to całkiem przyjemne urządzenie, być może nie powala na kolana pięknem swojego menu, które nie serwuje nam wodotrysków, ale za to spełnia swoją rolę w 100%. Większość wypisanych w specyfikacji formatów jest obsługiwana, choć zdarzyło mi się natrafić na oporne pliki WMV, których odtwarzacz nie ruszył. Denerwujące było też zjawisko, gdy podczas podglądu plików MKV, pojawiają się zakłócenia uniemożliwiające zobaczenie czegokolwiek na ekranie telewizora. Nie ma za to problemów z stosowanym często formatem DTS.

Na poniższych trzech zdjęciach mamy obrazki z trailera Call of Duty: Modern Warfare 3 odtworzonego przy pomocy widgeta YouTube. Nie jestem w stanie określić w jakiej wersji trailer został odtworzony, ale można założyć, że z myślą o telewizorach, producent założył odtwarzanie zawsze najwyższej możliwej jakości filmu. Jak widać na zdjęciach, jakość naprawdę jest bardzo dobra, również w ruchu nie ma większych problemów i szczerze powiedziawszy byłem bardzo mocno i pozytywnie zaskoczony uzyskanym obrazem.

mediathorhd_menu_15.jpg mediathorhd_menu_16.jpg

mediathorhd_menu_17.jpg

YouTube - trailer Call of Duty

mediathorhd_menu_29.jpg

Jakość pliku RMVB

Urządzenie bardzo dobrze wywiązuje się również ze swojej podstawowej funkcji, czyli odtwarzania filmów. Problemów z formatem napisów nie ma, a te są dosyć czytelne i można edytować ich rozmiar.

mediathorhd_menu_31.jpg mediathorhd_menu_32.jpg

Film AVI i napisy

Podsumowanie

8level mediaThor HD definitywnie może być odpowiedzią na postawione we wstępie do tej recenzji pytanie, czy istnieje odtwarzacz spełniający wygórowane wymagania, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Okazuje się, że tak, bo 320 PLN to nie tak dużo jeśli wziąć pod uwagę wszystko co daje nam mediaThor. Jest to z pewnością warte uwagi urządzenie, które radzi sobie z ogromną liczbą formatów, posiada wystarczający zestaw portów, a dodatkowo wzbogacony został o funkcję sieciowe i klienta sieci BitTorrent. Możliwości są naprawdę duże, a na uwagę zasługuje również fakt, że producent ciągle rozwija oprogramowanie na swój flagowy produkt prezentując coraz to nowsze wersje, również na swojej polskiej witrynie. Jeśli zastanawiacie się nad tanim i uniwersalnym produktem, to mediaThor HD niewątpliwie jest wart rozważenia.

8level mediaThor HD

Orientacyjna cena: ~320 PLN

+ duża liczba obsługiwanych formatów
+ szybkie i płynne działanie
+ obsługa popularnych serwisów WWW
+ 2 porty USB, czytnik kart pamięci, LAN
+ atrakcyjna cena

- nieco głośny wentylator
- problemy z radiem internetowym

Sprzęt dostarczyli:

Autor: Kamil Pieczonka

Tagi: recenzja, test, artykuł, odtwarzacz multimedialny, mediathor hd, 8level,

Komentarze (9)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

22.06.2011 09:28

Wątków: 340 | Odpowiedzi: 23543

hmmm

Trochę biedna ta recka.
W zasadzie taki rzut okiem tylko, niz konkretny test urządzenia.
BitTorent niby jest ale nie widze info jak działa, czy sprawnie pobiera itp. Tak samo z typami odtwarzanych plików - mogłeś choćby kilka najpopularniejszych sampli przetestować...

_____________________Get Rich Or Die Tryin...

22.06.2011 10:04

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 5

Dobry playerek

Mam tego playerka i jest ok. Rzeczywiście odtwarza bardzo dużo formatów. U mnie wiatraczek na szczeście nie hałasuje :))) miałem małe problemy z BitTorrentem, ale wyszedł nowy firmware i wszystko ładnie działa Ikona: :) generalnie jak za tą cenę to nie znajdzie się lepszego urządzenia - mam nadzieję, że producenta dalej będzie rozwijał oprogramowanie jak dotychczas.

piena

23.06.2011 11:35

Wątków: 953 | Odpowiedzi: 12283

...

ma iBood jest dzisiaj znacznie lepsza oferta

23.06.2011 12:40

Wątków: 365 | Odpowiedzi: 13546

piena

za 230 zł a nie 320 zł można kupić Asus OPlay mini - co prawda nie ma sieciówki ale jest LEPSZY - nie hałasuje i odtwarza wszystko - nawet dvd zapisane w iso (choć pewnie mediathor też to ma) ale za tą cenę wybór chyba znacznie lepszy...

Koniec posta.

23.06.2011 22:51

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 5

URSUS

Za 230 to najtansza oferta na allegro Ikona: ;) mediathor jest za 300 PLN'ów takze roznica nie jest duza a zyskujesz wszystkie dogodnosci zwiazane z siecia.. jak dla mnie to jest dosc wazny element tego odtwarzacza. Poza tym asus mini ma tylko jedno USB co moze stanowic dla niektorych pewne utrudnienia. Czytalem recke na chipie i autor porownal tego asusa do 8level'a - tzn. gdyby mediathor nie mial funkcji sieciowych to moglby wtedy konkurowac z nim asus - (ocena POWER w chipie: asus 82/100 pkt. mediathor 88/100 pkt.) takze na moje to sa rownorzedne urzadzonka Ikona: :)

piena

26.06.2011 20:05

Wątków: 122 | Odpowiedzi: 3204

A coś na temat sprawności "opcjonalnego wifi"

znaczy czy z tym ralinkiem działa toto dobrze? I jak z konfiguracją?

www.pokojezacisze.dobrynocleg.pl

28.06.2011 11:43

Wątków: 216 | Odpowiedzi: 13000

daboyda

odtwarzacz jest na RTD 1073DD, czyli przez Wifi słabe transfery, z bezprzewodowym odtwarzaniem HD może być problem

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

29.06.2011 14:16

Wątków: 122 | Odpowiedzi: 3204

Szafiro

THX

Mayor- przecież to powinno być w recenzji.

www.pokojezacisze.dobrynocleg.pl

03.07.2011 20:36

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 3059

hmhmh

"Okazuje się, że nawet w małej konstrukcji można zawrzeć całkiem sporo"

Ja zawrzałem jak to przeczytałem i nie miałem zamiaru czytać dalej..

Błędów masa, literówek, błędów frazeologicznych...

Czy wy "redaktorzy" FrazPC wogóle robicie jakąś korektę przed umieszczeniem artykułu w sieci??

Nalezy wam się karny kutas. Z baru tegoż, będzie kop w jaja: Ikona: kop_w_jaja

Jedynie wszechświat i ludzka głupota są nieskończone, aczkolwiek nie jestem pewny tego pierwszego - A.Einstein.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.