HDI Dune HD Lite 53D WiFi

Marcin Wilczak, 2011-06-17 16:00 | Źródło |

HD Lite 53D to najmniejszy i zarazem najtańszy odtwarzacz multimedialny w ofercie HDi Dune, który ma oferować większość funkcjonalności droższych modeli w atrakcyjniejszej cenie (i formie). Odtwarzacz do tanich jednak nie należy, za model bez modułu WiFI przyjdzie nam zapłacić ~600PLN, wersja z kartą bezprzewodową to kolejne 100PLN dopłaty. Przy takiej cenie Dune HD Lite 53D musi stanąć w szranki z niezwykle popularnym odtwarzaczem sieciowym w postaci Xtreamera SideWinder. Czy twór HDi Dune jest w stanie podołać temu zadaniu? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie w dalszej części poniższej publikacji, której to bohaterem jest odtwarzacz Lite 53D. Zapraszam do lektury!  

HDI Dune HD Lite 53D WiFi
Cena detaliczna: ~700PLN (wersja bez WiFi - ~600PLN)

HD Lite 53D to nie tylko najmniejszy odtwarzacz marki HDI Dune ale i jednocześnie najtańszy, co nie jest jednak równoznaczne z pojęciem tani. Na rynku znajdują się dwie jego odmiany, które różni moduł WiFi - wersja pozbawiona bezprzewodowej karty sieciowej kosztuje ok. 600PLN, podczas gdy model z wbudowanym WiFi (802.11/b/g) to wydatek rzędu 700PLN. Tańszy model można uzupełnić o bezprzewodową kartę sieciową na USB - akcesorium sygnowane logo HDI Dune (HD Air) kosztuje 80~90PLN i jest zgodne z standardami 802.11b/g/n, można posłużyć się również tańszymi alternatywnymi kartami (sam producent rekomendował kartę D-Link DWA-140 dopóki nie uzupełnił oferty o HD Air).  

hdi_dune_hd_lite_53d_-_01.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_03.jpghdi_dune_hd_lite_53d_-_02.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_22.jpghdi_dune_hd_lite_53d_-_15.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_21.jpg

Odtwarzacz pakowany jest w stosunkowo niewielkie pudełko, na którym producent umieścił podstawowe informacje o produkcie. Wewnątrz opakowania oprócz samego odtwarzacza znajdziemy wielojęzyczną instrukcję podłączenia i obsługi (również z naszym rodzimym językiem), zasilacz 12V / 2A z dwoma wtyczkami (europejską i brytyjską) oraz komplet dodatków - kabel Ethernet o długości 1,5m, kabel kompozytowy, antenę WiFi (w przypadku modelu z bezprzewodową kartą sieciową), cztery gumowe podkładki oraz gumową zaślepkę. 

hdi_dune_hd_lite_53d_-_09.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_06.jpghdi_dune_hd_lite_53d_-_05.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_04.jpg

Odtwarzacz HD Lite 53D to niewielka skrzynka o wymiarach 142 x 142 x 40 milimetrów, którą możemy położyć na półce (w komplecie są niewielkie gumowe stopki z taśmą samoprzylepną) albo też postawić w pionie z wykorzystaniem dołączonej do kompletu nóżki - szerokość całości wzrasta wówczas do 83 milimetrów (szerokość podstawki) a wysokość do 162 milimetrów. 

Obudowa odtwarzacza wykonana jest z plastiku (front i reszta ramy) i szczotkowanego aluminium (boki). Z przodu umieszczono przycisk umożliwiający włączenie Du HD Lite 53D, diody informujące o stanie pracy odtwarzacza oraz port USB2.0. 

hdi_dune_hd_lite_53d_-_08.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_12.jpg

W górnej części odtwarzacza HDI Dune umieszczono czytnik kart pamięci typu Secure Digital (SD). 

hdi_dune_hd_lite_53d_-_07.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_14.jpg

Tył HD Lite 53D to zestaw złącz na który składa się gniazdo anteny WiFi (w wersji WiFi), cyfrowe wyjście dźwięku S/PDIF, dwukanałowe wyjście audio w postaci dwóch złącz RCA oraz wyjścia wideo - kompozytowe (sygnał SD), component (do 1080p) i HDMI w standardzie 1.3a (do 1080p / 60Hz). Całości dopełnia gniazdo RJ45 zintegrowanej karty sieciowej (100Mbps), dodatkowy port USB2.0 oraz gniazdo zasilania 12V.  

hdi_dune_hd_lite_53d_-_17.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_20.jpghdi_dune_hd_lite_53d_-_18.jpg hdi_dune_hd_lite_53d_-_19.jpg

W komplecie nie mogło oczywiście zabraknąć pilota - dołączony do zestawu pilot wykonany jest z przyzwoitych materiałów i zasilany z dwóch baterii AAA (są na wyposażeniu). Pilot nie należy do najlepiej wyprofilowanych, na plus zaliczyć można jednak dość duże przyciski wykonane z materiału  fosforescencyjnego. W ciemnościach przez pewien czas emitują one światło, które pozwala łatwo zlokalizować przyciski. 

Pilot podzielić można na dwie główne sekcje - pierwsza umieszczona u samej góry to przyciski Power, Mute, Size oraz blok klawiszy numerycznych. Poniżej umieszczono przyciski nawigacyjne (zmiana głośności, przyciski kierunkowe i związane z poruszaniem się po menu oraz przyciski do kontroli nad odtwarzanym materiałem).  

hdi_dune_hd_lite_53d_-_srubki.png

We wnętrzu HD Lite 53D możemy zamontować dysk o rozmiarze 2,5" i pojemności do 1TB - dostęp do środka uzyskujemy poprzez odkręcenie dwóch śrubek (na panelu tylnym odtwarzacza) i zdjęcie jego lewego boku (w jednym miejscu ma on stosowne nacięcie umożliwiające jego podważenie).

dune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_06.jpg dune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_05.jpgdune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_04.jpg dune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_02.jpg

Dysk 2,5" wyposażony w złącze SATA przykręcamy do odpowiedniej zatoki połączonej wraz z demontowalnym bokiem obudowy odtwarzacza. Takie rozwiązanie ma swój cel - bok obudowy wykonany jest z aluminium i w przypadku wykorzystania dysku wspomaga odprowadzanie z niego ciepła. Takie rozwiązanie jest istotne - podgląd wnętrza HD Lite 53D uświadamia nam, że mamy do czynienia z odtwarzaczem chłodzonym pasywnie a to solidny atut (odtwarzacz jest bezgłośny w odróżnieniu do wielu innych podobnych konstrukcji).     

dune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_01.jpg dune_hd_lite_53d_-_wnetrze_-_03.jpg

W środku odtwarzacza HDI Dune zauważyć można dodatkowy port USB, w który wpięto pozbawioną obudowy bezprzewodową kartę sieciową zgodną z standardami 802.11b/g/n. Wykorzystuje ona układ Ralink RT3070L  i to niezwykle cenna informacja - na jej podstawie dobrać możemy stosowną bezprzewodową kartę sieciową (dużo tańszą od HD Air) dla wersji Dune HD Lite 53D bez modułu WiFi.

Podstawą Dune HD Lite 53D Lite jest procesor Sigma Designs o oznaczeniu 8653. Taktowanemu zegarem 500MHz (DSP pracuje z zegarem 333MHz) układowi towarzyszy 256MB pamięci RAM i 128MB pamięci flash. Kompletna specyfikacja odtwarzacza HD Liite 53D prezentuje się następująco:

specyfikacja_odtwarzacza_hdi_dune_hd_lite_53d.png

Odtwarzacz Dune HD prezentuje się bardzo dobrze pod względem oferowanych możliwości, choć nie trudno dostrzec niewielkie braki w liście obsługiwanych formatów, kontenerów i kodeków  - pośród nich wymienić należy brak obsługi napisów w formacie TXT (popularnym przede wszystkim w naszym kraju, producent deklaruje jednak że niebawem ów brak uzupełni), plików RMVB oraz obrazów ISO płyty Blu-Ray. Braki te większość uzna jednak za nieznaczące - napisy w formacie np. SRT są tak samo dostępne jak TXT, pliki RMVB w dobie materiałów w wysokiej rozdzielczości nie są zbyt popularne a obraz ISO filmów Blu-Ray to rzadko wykorzystywana metoda archiwizowania materiału wideo (sam odtwarzacz obsługuje zaś pliki M2TS, które znajdują się na płytach BD). 

MENU ODTWARZACZA DUNE HD LITE 53D

Odtwarzacze HDI Dune ostatnimi czasy otrzymały aktualizację oprogramowania, która wnosi sporo zmian w tym jedną kluczową dla użytkowników - zmianę interfejsu użytkownika. Ten w nowej odsłonie prezentuje się dobrze, w odróżnieniu od większości odtwarzaczy w cenie do 600~700PLN, które oferują przeważnie prosty interfejs tekstowy z niewielką ilością grafiki (choć są od tego wyjątki). Tu do czynienia mamy z konfigurowalnym interfejsem graficznym, który udostępnia kilka domyślnych skórek zmieniających wygląd (przede wszystkim tło i kolorystykę):

dune_hd_lite_53d_menu_-_01.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_02.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_03.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_04.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_05.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_06.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_07.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_08.jpg

Ponadto mamy możliwość wgrania skórek stworzonych przez użytkowników lub też zmodyfikowanych przez nas samych (opis modyfikacji oraz przydatne do tego oprogramowanie znajduje się na stronie producenta). W przypadku zmodyfikowanych motywów zmieniane mogą być również poszczególne ikonki:

dune_hd_lite_53d_menu_-_73.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_74.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_76.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_77.jpg
Przykład zmodyfikowanego motywu z zmienionymi ikonkami. 

dune_hd_lite_53d_menu_-_66.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_70.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_71.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_72.jpg
Dalsze przykłady motywów użytkowników. 

Dodatkowo mamy możliwość zmiany trybu wyświetlania - możemy włączać widok listy, widok ikon (o różnym ich zagęszczeniu na ekranie) oraz widok dodatkowego panelu z prawej strony. 

dune_hd_lite_53d_menu_-_15.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_16.jpg
 dune_hd_lite_53d_menu_-_18.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_19.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_21.jpg
Różne dostępne układy menu. 

Udostępnione oprogramowanie to na razie wersja beta, która pracuje jednak bardzo stabilnie (podczas testów ani raz odtwarzacz nie odmówił posłuszeństwa czy też zachował się nieoczekiwanie), widoczne są jednak brak w tłumaczeniu interfejsu na język polski - część tekstów pomimo zmiany języka pozostaje nieprzetłumaczona. 

Samo menu zostało podzielone na sześć głównych zakładek (w aktualnej wersji nazwa żadnej z nich nie jest przetłumaczona) - Źródła, TV, Ulubione, Aplikacje i Ustawienia.

dune_hd_lite_53d_menu_-_08.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_24.jpg

Pierwsza zakładka (Źródła) umożliwia przeglądanie zawartości podpiętych nośników (opcjonalny dysk 2,5" wewnątrz urządzenia, dyski i pendrive'y podpięte pod USB, karta pamięci w czytniku) oraz zawartości sieci lokalnej (serwery SMB i UPnP). 

dune_hd_lite_53d_menu_-_27.jpg

Na kolejnej z zakładek mamy dostęp do funkcji telewizyjnych urządzenia - dostęp do płatnego pakietu Kartina.tv (rosyjskojęzycznego), telewizji IPTV (multicast UDP/RTP o ile takowy oferuje dostawca internetu) oraz naziemnej telewizji cyfrowej (opcja dostępna po zakupieniu opcjonalnego adaptera na USB - Dune HD Digital TV Stick). 

dune_hd_lite_53d_menu_-_78.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_82.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_79.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_83.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_84.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_85.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_80.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_81.jpg

W ramach pakietu Kartina.tv otrzymujemy dostęp do programów telewizyjnych, materiałów VOD (filmów wszelkiej maści, od klasyki kina poprzez hity kinowe z przed kilku miesięcy) a kończąc na radiu - wszystkie materiały dostępną są tylko w języku rosyjskim. Miesięczny abonament to 14,90€. Szkoda, że żaden z polskich dostawców telewizji nie oferuje takich usług, pod względem zawartości Kartina.tv prezentuje się bowiem bardzo dobrze (bogaty wybór materiałów VOD, które nie są dodatkowo płatne, kilkadziesiąt programów telewizyjnych), choć jakość prezentuje się raczej przeciętnie (na poziomie analogowego sygnału SD, niektóre materiały prezentują jedynie nieco lepszą jakość). 

dune_hd_lite_53d_menu_-_28.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_29.jpg

Kolejne dwie zakładki to Ulubione i Aplikacje. Pierwsza z nich umożliwia wyświetlanie w jednym miejscu treści oznaczonych przez nas jako ulubione, druga z kolei daje dostęp do radia internetowego, aplikacji RadioTime i ShoutCast oraz klienta BitTorrent.   

dune_hd_lite_53d_menu_-_31.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_32.jpg

Ostatnia z zakładek to Ustawienia - jest ona zdecydowanie najbardziej rozbudowana. Z jej poziomu mamy dostęp do szeregu ustawień urządzenia, zaczynając od tych najbardziej podstawowych jak język interfejsu, data i czas (wraz z ustawieniami synchronizacji). Zdecydowanie bardziej wartościowe są jednak informacje o tych bardziej zaawansowanych ustawieniach.  

dune_hd_lite_53d_menu_-_35.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_36.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_37.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_38.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_39.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_40.jpg

Z poziomu ustawień wideo mamy możliwość zdefiniowania trybu wideo - wyboru wykorzystywanego wyjścia, jego trybu (dostępna jest pełna gama rozdzielczości, od typowych rozdzielczości wideo jak 576i/p, 720p i 1080p po rozdzielczości właściwe dla komputerów i monitorów), proporcji obrazu, wyboru prędkości odświeżania oraz ustawień zaawansowanych (jak np. głębi kolorów dla HDMI).  

dune_hd_lite_53d_menu_-_41.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_42.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_43.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_45.jpg

Z poziomu ustawień mamy również kontrolę nad ustawieniami dźwięku oraz sieci (wraz z ręczną konfiguracją połączenia internetowego). 

dune_hd_lite_53d_menu_-_48.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_49.jpg

Oprogramowanie Dune HD Lite 53D umożliwia również modyfikację wyglądu, o której wspominałem wcześniej (wybór motywu, zmiana trybu wyświetlania). Ponadto mamy możliwość włączenia niewielkiego widżetu, który w prawym górnym rogu wyświetla informacje o aktualnej pogodzie dla ustawionej miejscowości (w przypadku gdy urządzenie ma dostęp do internetu). 

dune_hd_lite_53d_menu_-_50.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_51.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_52.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_53.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_54.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_55.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_56.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_57.jpg

Nie zabrakło również szeregu ustawień związanych z odtwarzaniem - mamy możliwość zdefiniowania domyślnych akcji dla odtwarzanych materiałów, ustawienia kodowania (napisów, plików, list odtwarzania, etykiet MP3), zdefiniowania ustawień wznawiania odtwarzania plików. 

dune_hd_lite_53d_menu_-_58.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_59.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_60.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_61.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_62.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_63.jpgdune_hd_lite_53d_menu_-_64.jpg dune_hd_lite_53d_menu_-_65.jpg

Ostatnie ekrany to "Pozostałe" ustawienia, a wśród nich ustawienia dotyczące m.in. zarządzania energią (domyślna akcja dla przycisku "POWER" - do wyboru całkowite wyłączenie urządzenia lub też przełączenie w tryb czuwania), aktualizacji oprogramowania (sprawdzanie dostępnych aktualizacji, wgrywanie wybranej aktualizacji), tworzenia partycji systemowej dla odtwarzacza (wykorzystywanej np. przez klienta BitTorrent) czy aktywowania funkcji robienia zrzutów ekranu odtwarzacza. 

Menu zrealizowane jest w rozdzielczości 1080p i od strony wizualnej i użytkowej prezentuje się bardzo dobrze. Całość działa sprawnie, udostępnia sporą liczbę opcji i umożliwia dopasowanie wyglądu do naszych preferencji. Ogólne wrażenia są bardzo dobre choć w mojej opinii brakuje możliwości wyświetlania plików w formie galerii multimediów lub chociażby obsługi miniatur/okładek wyświetlanych zamiast ikonek plików. Należy również wspomnieć o sporych brakach w tłumaczeniu interfejsu, te wynikają jednak z wersji oprogramowania (beta).

ODTWARZANIE I OBSŁUGA  

Dune HD Lite 53D z plikami multimedialnymi radzi sobie bardzo dobrze, niezależnie od tego z jakim materiałem mamy do czynienia - podczas testów weryfikowana była lista kilkudziesięciu różnych plików wideo (różne formaty, kodeki, rozdzielczość i bitrate), praktycznie z każdym prezentowany odtwarzacz poradził sobie doskonale - poczynając od AVI i MOV, poprzez pliki WMV, H.264/MKV a kończąc mniej popularnych formatach jak FLV.


Oś czasu z możliwością przejścia do dowolnego momentu materiału.

Materiały odtwarzane były płynnie, nie napotkałem na problemy z synchronizacją z dźwiękiem oraz jakiekolwiek inne anomalie. W przypadku każdego pliku działało również płynnie nawigowanie po pliku - sam odtwarzacz umożliwia zarówno przewijanie materiału w przód i tył (z prędkością x2 / x4 / x8 / x16 / x32) jak i wybór określonego momentu na osi czasu odtwarzania pliku (skon o 10 i 60 sekund). 

dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_20.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_03.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_11.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_12.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_13.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_14.jpg
Pliki WMV HD, MOV (MJPEG) oraz M2TS (AVCHD) nie sprawiają najmniejszych problemów.

Wyjątek stanowił RMVB (którego nie ma na liście formatów obsługiwanych) oraz plik AVI wykorzystujący kodek M-JPEG (plik wideo zarejestrowany przy użyciu Nikona D90). Oba standardy są jednak nieznaczące dla szerszego grona odbiorców - RMVB cieszył się popularnością gdy przepustowość łączy internetowych wyrażana była w kilobitach, AVI M-JPEG jest zaś rzadko stosowany ze względu na dostępność zdecydowanie bardziej efektywnych metod rejestrowania obrazu (zapewniających lepszą jakość i/lub mniejszy rozmiar pliku jak H.264/MPEG-4 AVC, z którym to z kolei Dune HD Lite 53D radzi sobie bez problemu, podobnie zresztą jak z MOV MJPEG np. z Nikona D5100). Odtwarzacz poprawnie odczytywał również obrazy ISO płyt DVD (z poprawnie funkcjonującym menu).

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_14.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_16.jpg  

Sprzęt radzi sobie również bezproblemowo z materiałem o wysokim bitrate, zgodnie z deklaracjami producenta pojawiającymi się w specyfikacji. Dune HD Lite 53D nie miał najmniejszy problemów z odtworzeniem pliku M2TS z płyty BD o bitrate sięgającym powyżej 50Mbps.

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_17.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_39.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_18.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_19.jpg

Odtwarzacz daje nam możliwość wyboru określonej ścieżki dźwiękowej oraz napisów (osadzonych w pliku lub też zewnętrznych, o ile ich nazwa jest identyczna jak nazwa pliku wideo). Napisy zewnętrzne możemy dodatkowo skonfigurować według indywidualnych preferencji, do dyspozycji mamy: 

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_25.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_26.jpg

- możliwość zmiany położenia napisów w pionie

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_26.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_28.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_29.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_30.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_31.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_32.jpg

- zmianę koloru czcionki napisów (biała, szara, żółta, zielona, niebieska i czerwona)

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_33.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_34.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_35.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_36.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_37.jpg

- zmianę rozmiaru czcionki (Mała, Średnia, Duża, Większa i Największa)
- korekcję synchronizacji napisów 

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_20.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_21.jpg
Materiał w jakości HD prezentuje się bardzo dobrze.

dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_22.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_24.jpg
Materiał niższej jakości/rozdzielczości nie wygląda tak dobrze jak na PC (gorsze skalowanie; na zdjęciach materiał z płyty DVD).

Urządzenie bardzo dobrze prezentuje się w kwestii jakości generowanego obrazu, zarówno z materiałów wideo jak i plików graficznych. Oczywiście nie jest to poziom, który uzyskać można na komputerze (co widać przy materiale niższej jakości/rozdzielczości), jakość materiałów w rozdzielczości HD prezentuje się jednak bardzo dobrze i nie wzbudza najmniejszych zastrzeżeń.   

dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_15.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_16.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_06.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_07.jpgdune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_08.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_10.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_04.jpg dune_hd_lite_53d_-_zdjecia_-_05.jpg 
Przeglądanie zdjęć jest komfortowe i płynne, brak jednak miniatur z podglądem w przeglądarce plików.

Dune HD Lite 53D umożliwia przeglądanie plików graficznych (format JPG, BMP, GIF i PNG) - wbudowana przeglądarka radzi sobie dobrze nawet z dużymi plikami, choć przy wyświetlaniu pierwszego pliku przez krótki czas wyświetlana jest ikonka odczytu - w przypadku sporych plików (JPEG, ~5MB) czas oczekiwania na wyświetlenie obrazu nie przekracza pół sekundy. Odtwarzacz jednocześnie automatycznie ładuje do pamięci kilka kolejnych plików znajdujących się w tym samym folderze, przejście do wyświetlania kolejnego obrazu jest już płynne i natychmiastowe. 

Przeglądarka plików graficznych posiada funkcje pokazu slajdów z kilkoma różnymi efektami przejścia. Możemy jednocześnie określić czas przełączania pomiędzy kolejnymi slajdami (od 3 sekund do jednego dnia) oraz modyfikować tryb wyświetlania (dopasowane do ekranu, rozmiar oryginalny) i obracać zdjęcia (obrót wykonywany jest natychmiastowo nawet przy dużych plikach). Ponadto w tle możemy odtwarzać muzykę (po wcześniejszym wybraniu utworu i uruchomieniu jego odtwarzania). Niestety przy przeglądaniu plików nie są generowane ich miniatury (w żadnym widoku). 

dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_08_01.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_09_01.jpgdune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_12_01.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_13_01.jpgdune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_10_01.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_14_01.jpg

Sam odtwarzacz muzyczny nie należy do rozbudowanych - na ekranie wyświetlane są podstawowe informacje dotyczące aktualnie odtwarzanego pliku, mamy również dostęp do podglądu listy odtwarzania / plików muzycznych w danym folderze. Nie ma tu żadnego trybu wizualizacji - program może jednak działać w tle przy jednocześnie uruchomionej przeglądarce zdjęć. Na plus zaliczyć można wsparcie dla bezstratnych plików FLAC - Dune HD Lite 53D odtwarza je bez problemów. 

Kolejne istotne funkcje prezentowanego odtwarzacza to możliwość odtwarzania materiałów udostępnionych w sieci lokalnej (Samba lub UPnP) - funkcja ta działa należycie, choć w przypadku plików wideo z wysokim bitrate konieczne może okazać się wykorzystanie podłączenia do sieci kablem ethernet - moduł WiFi w czasie testów nie nadążał z transferem takich ilości danych po umieszczeniu go w innym pomieszczeniu w odległości ok. 6~7 metrów od routera bezprzewodowego klasy 802.11g (blok z wielkiej płyty, po drodze dwie ściany nośne i dwie ściany działowe).

Dune HD Lite 53D jak na odtwarzacz sieciowy nie oferuje zbyt wiele w kwestii obsługi serwisów internetowych i materiałów online - obsługa chociażby YouTube czy też wbudowana przeglądarka internetowa były by mile widziane, do dyspozycji pozostaje nam więc radio internetowe, płatna rosyjskojęzyczna Kartina.tv i strumienie IPTV (o ile oferowane są one przez naszego dostawcę połączenia internetowego).  

Funkcje sieciowe odtwarzacza dopełnia klient BitTorrent oraz tryb NAS (FTP). W przypadku tego drugiego jednak należy upewnić się, że w opcjach zarządzania energią aktywny jest tryb czuwania. W trybie tym przycisk POWER skutkuje wyłączeniem jedynie wyjść wideo i przejściem w tryb gotowości - odtwarzacz pracuje nadal, co umożliwia nie tylko szybsze jego wybudzenie ale i dostęp do zawartości podłączonej do niego pamięci masowej. 

transfer_do_poprzez_lan.png
transfer_z_poprzez_lan.png
Transfer z i do pamięci masowej podpiętej pod odtwarzacz (NAS, LAN 100Mbps)

Transfer przy podłączeniu do sieci LAN 100Mbps kablem ethernet sięga 8~9MB/s, co uznać zależy za bardzo dobry wynik. 

dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_18.jpg dune_hd_lite_53d_-_dodatkowe_-_19.jpg

Klient BitTorrent posiada kilka standardowych opcji uwzględniających limity prędkości pobierania i wysyłania, maksymalną liczbę równoczesnych połączeń oraz domyślnie wykorzystywany port. Pliki .torrent wskazujemy z poziomu przeglądarki plików, po ich dodaniu mamy możliwość zatrzymywania i wznawiania pobierania, podgląd na kolejkę plików do pobrania oraz aktualny postęp ściągania danego pliku (wraz z aktualną prędkością wysyłania i ściągania danych). Niestety przełączenie urządzenia w tryb czuwania każdorazowo skutkowało zatrzymaniem pracy klienta BitTorrent. 

POBÓR ENERGII I KULTURA PRACY  

Na poniższym wykresie znajdują się pomiary poboru energii elektrycznej z gniazdka dla odtwarzacza Dune HD Lite 53D w różnych warunkach pracy.

dune_hd_lite_53d_-_pobor.png

Pobór energii Dune HD Lite 53D jest stosunkowo niewielki i praktycznie stały - niezależnie czy odtwarzacz pozostaje włączony i bezczynny czy też odtwarza plik M2TS o przepustowości sięgającej ponad 50Mbps pobór energii elektrycznej oscyluje w granicach 8~9W (sam odtwarzacz, bez dysku czy też innej pamięci masowej). Po wyłączeniu urządzenia pobór spada do 0,3W lub 6,4W w trybie czuwania (wymagany by mieć dostęp do plików pamięci masowej podpiętej do odtwarzacza).

Prezentowany odtwarzacz chłodzony jest pasywnie, jego praca jest więc bezgłośna. To poważna zaleta, w szczególności gdy zechcemy urządzenie wykorzystywać w roli serwera NAS lub do pobierania nocami plików z sieci P2P. Podczas pracy obudowa odtwarzacza nagrzewa się dość wyraźnie - dokładnie to nagrzewają się jego aluminiowe boki, które pełnią jednocześnie rolę radiatorów (prawy bok odprowadza ciepło z elektroniki odtwarzacza, lewy z kolei ma odprowadzać ciepło z zamontowanego wewnątrz dysku SATA 2,5". Odtwarzacz jest ciepły w dotyku, nie ma to jednak wpływu na jego użytkowanie ani też na stabilność pracy (podczas testów był on poddany próbie odtwarzania materiału wideo i ściągania plików z sieci P2P przez ponad 24h z rzędu, którą przeszedł bez problemu).

PODSUMOWANIE

Dune HD Lite 53D to niewątpliwe sprzęt godny zainteresowania, choć trafia on na segment, który obstawiony jest solidnymi konstrukcjami cieszącymi się dużą popularnością - mam tu na myśli przede wszystkim Xtreamera dostępnego w zbliżonej cenie do prezentowanego dziś odtwarzacza. Muszę jednak przyznać, że sam sprzęt HDI wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie i na wielu polach okazuje się on wręcz lepszy od Xtreamera. Dune HD Lite 53D to przede wszystkim odtwarzacz bardzo dobrze wykonany i zarazem pasywnie chłodzony, podczas pracy pozostaje on więc bezgłośny. Ponadto na plus zaliczyć można pilot - nie należy on do najbardziej ergonomicznych rozwiązań, jest jednak funkcjonalny a przyciski wykonane z materiału fosforescencyjnego to jego dodatkowa zaleta.

Sam sprzęt prezentuje się równie dobrze od strony użytkowej - sprzęt radził sobie praktycznie z każdym materiałem (za wyjątkiem RMVB, AVI (MJPEG) oraz BD-ISO), nawet z plikami AVCHD i M2TS o bitrate przekraczającym 50Mbps. Do tego sprawna przeglądarka zdjęć, prosty odtwarzacz muzyczny z obsługą FLAC i możliwością pracy w tle oraz przyjazny i cieszący oko interfejs, który możemy skonfigurować według własnych potrzeb. Ponadto bezgłośny odtwarzacz okazuje się jednocześnie oszczędny i wygodny w obsłudze. Sprzęt dobrze radzi sobie w pracy w sieci (przewodowej i bezprzewodowej) osiągając przy tym bardzo dobre transfery (na poziomie 8~9MB/s przy połączeniu kablem ethernet w sieci 100Mbps). Całości dopełnia bardzo dobra jakość obrazu (śmiem wręcz stwierdzić, że Sigma w tym wypadku prezentuje się marginalnie lepiej od Realteka z Xtreamera).

Xtreamer ma również swoje niepodważalne zalety - Dune HD Lite 53D na chwilę obecną prezentuje się gorzej w kwestii obsługi materiałów WWW (brak obsługi YouTube czy Vimeo, brak przeglądarki internetowej), nie wspiera napisów w formacie TXT i nie oferuje chociażby tak zaawansowanych ustawień trybu NAS czy też podglądu/miniaturek plików graficznych z poziomu przeglądarki plików a klient BitTorrent wręcz prosi się o możliwość pracy w trybie czuwania. 

Dune HD Lite 53D nie jest odtwarzaczem idealnym, bardzo dobrym jednak z pewnością - ze względu na jakość wykonania, możliwości i bezgłośną oraz oszczędną pracę zostaje on wyróżniony znaczkiem JAKOŚĆ. Do wyróżnienia REKOMENDACJĄ zabrakło niewiele - kilka dalszych zmian w oprogramowaniu urządzenia, mała korekta ceny i będzie to produkt nader atrakcyjny. Już teraz niewiele można mu zarzucić.

 

 

DUNE HD LITE 53D (WiFi)
CENA: ~700PLN (wersja bez WiFi - ~600PLN)

jakosc_01.jpg

+ Atrakcyjny wizualnie, wygodny i konfigurowalny interfejs
+ Bezproblemowe odtwarzanie wielu formatów wideo, łącznie z plikami o dużym  bitrate (>50Mbps)
+ Obsługa FLAC, Dolby TrueHD oraz DTS HD MA (passtrough)
+ Kompaktowe rozmiary i jakość wykonania
+ Pasywne chłodzenie

+ Niewielkie zapotrzebowanie na energię
+ Możliwości konfiguracji wyświetlania napisów (położenie, rozmiar, kolor)
+ Pilot z przyciskami z materiału fosforescencyjnego 
+ Dobra przeglądarka zdjęć, odtwarzacz muzyczny z możliwością pracy w tle

+ Możliwość podpięcia napędu DVD/Blu-Ray oraz tunera DVB-T na USB
+ Klient BitTorrent, NAS, tryb 1080p/23,976FPS i 1080p/24FPS- Braki w tłumaczeniu interfejsu, brak podglądu/miniaturek plików graficznych (oprogramowanie w wersji beta)
- Brak obsługi napisów w formacie TXT, plików RMVB oraz BD ISO, klient BT nie pracuje w trybie czuwania
- Uboga obsługa materiałów z WWW (brak klienta chociażby YouTube) 
- Cena mogła by być niższa (w szczególności wersji WiFi)

 

 

SPRZĘT DO TESTÓW DOSTARCZYLI:

 

dune_hd-logo.png
 

 

Marcin "Weelkoo" Wilczak

Tagi: nas, odtwarzacz, mkv, FLAC, DTS, Dolby TrueHD, HDI Dune, Dune HD, Lite 53D, m2ts,

Komentarze (6)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

17.06.2011 22:57

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41528

o w mordę

nie interesowałem się wcześniej takimi urządzeniami, bo nie miałem po co, ale (tu muszę szpetnie zakląć, żeby podkreślić powagę sytuacji), kurka flaczek! trochę ponad 9W poboru energii przy odtwarzaniu materiału hd 1080p? masakra

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

18.06.2011 07:42

Wątków: 408 | Odpowiedzi: 33935

nooo

jeśli faktycznie ma taki pobór energii to piękna sprawa Ikona: :)
tylko cena...

oox\/xoo

18.06.2011 07:44

Wątków: 207 | Odpowiedzi: 3052

zastanawiam sie nad patriot box office

czym ten DUNE HD przewyższa tego patriota ? oprócz ceną ? patriot 250zl a ten 600...
Czy lepiej zainteresować się czymś innym?

JESUS :)

18.06.2011 17:37

Wątków: 31 | Odpowiedzi: 2357

.

mam patriota, bije go na głowę... ceną Ikona: :)
tak serio, to ja akurat nie potrzebuję funkcji sieciowych które nie są jego mocną stroną, a tak poza tym to łyka wszystko, włącznie z rmvb, których ten HDI nie odtwarza. HDI ma zdecydowanie ładniejsze menu Ikona: :) ale za 250 moge przelknac niezbyt ciekawe menu w patriocie Ikona: ;)
z innych to Xtreamer Prodigy, zapowiedziany juz jakiś c zas temu, ciekawie może wyglądać


miał być w maju ale coś go jeszcze nie widać.

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.06.2011 07:15

Wątków: 55 | Odpowiedzi: 8024

czarny board i mamy

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 683x206) Zobacz oryginałA sprzęcik swoją drogą bardzo przyzwoity, nie mam pojęcia jak wypadłoby bezpośrednie porównanie do Xtreamera (bo to w sumie ta sama pólka cenowa), ale fajnie że jest alternatywa Ikona: :)

21.06.2011 11:16

Wątków: 11 | Odpowiedzi: 196

Za ta cene mozna kupic juz popcorna ktory ma znacznie lepsze mozliwosci niz ten dune.

Atari 800XL , rozszerzenie pamieci 256KB, stacja 1050, magnet xca12, 2x super quickshoot, SIO2SD 512MB, internet z PC

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.