Thermalright Archon - stworzony by rządzić?

Marcin Wilczak, 2010-12-24 00:01 |

Archon w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza "rządzącego", to jednocześnie nazwa najnowszego tworu Thermalrighta w postaci chłodzenia dedykowanego procesorom Intela i AMD. Rządzić na rynku najnowszemu chłodzeniu Thermalrighta nie będzie łatwo, chociażby ze względu na obecność Silver Arrow, chłodzenia tego samego producenta zaliczanego do ścisłej czołówki najwydajniejszych rozwiązań dostępnych na rynku (wraz z Noctuą NH-D14). Archon prezentuje jednak nieco odmienne podejście do chłodzenia CPU, przez co zdecydowanie bliżej mu pod względem konstrukcji do opisywanego ostatnio na łamach naszego serwisu Prolimatecha Armageddon niż do starszego brata w postaci Silver Arrow. Czy Archon faktycznie jest produktem, który będzie w najbliższym czasie rządził na rynku - o tym przekonacie się zapoznając z poniższą publikacją. Zapraszam do lektury testu najnowszego flagowego chłodzenia Thermalrighta!

THERMARIGHT ARCHON CENA DETALICZNA (ZAPOWIADANA): 280~300PLN

Thermalright Archon to chłodzenie kompatybilne z wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku podstawkami dedykowanymi desktopowym procesorom AMD i Intela - AM2/AM2+/AM3 oraz LGA 775/1156/1366. Przy cenie rzędu 280~300PLN przyjdzie mu konkurować z dostępnymi w niewiele wyższej cenie konstrukcjami dzierżącymi miano tych najwydajniejszych - Noctuą NH-D14 i Thermalrightem Silver Arrow. Za bezpośredniego konkurenta dla Archona uznać można wspomnianego wcześniej Armageddona z oferty Prolimatecha (dostępnego w cenie ~230PLN, pozostaje więc 50~70PLN na zakup stosownego wentylatora).

Archon pakowany jest w pudełko typowe dla produktów Thermalrighta, wykonane z szarego kartonu z nadrukowanym czarnym logo producenta i nazwą samego produktu. Wewnątrz oprócz radiatora i wentylatora znajdziemy komplet akcesoriów i dodatków - zaczynając na obcojęzycznych ilustrowanych instrukcjach montażu, poprzez dwie zapinki montażowe (jedna dla podstawek AM2/AM2+/AM3, druga dedykowana LGA 775/1156 i 1366) a kończąc na zapinkach dla dwóch wentylatorów i dodatkach w postaci gumowych podkładek wytłumiających pod wentylatory, tubce pasty termoprzewodzącej Chill Factor III oraz naklejce z logo producenta. Co ciekawe w opakowaniu Archona znajdziemy dwa różne zestawy gumowych podkładek pod wentylatory - cztery cienkie półprzeźroczyste paski oraz osiem czarnych gumowych trójkątów. Ich rola jest identyczna i sprowadza się do zredukowania ewentualnych drgań wentylatora, które mogły by być przenoszone na radiator - wybór konkretnego rozwiązania producent pozostawia nam.

Archon to radiator typu wieża o monolitycznym ożebrowaniu przystosowany do współpracy z wentylatorami 140 milimetrów. Pod względem konstrukcyjnym zdecydowanie bliżej mu więc do Armageddona Prolimatecha niż do Silver Arrow czy Noctuy NH-D14. Sześć miedzianych rurek cieplnych wygiętych na kształt litery U utrzymuje nad miedzianą podstawą sekcję wykonanych z aluminium żeberek. Elementy wykonane z miedzi (rurki cieplne oraz podstawę) pokryto cienką warstwą niklu. W przeciwieństwie do Armageddona rurki cieplne Archona nie są ułożone w jednej linii wzdłuż radiatora - zamiast tego zostały rozmieszczone w dwóch rzędach, po prawej i lewej stronie radiatora. Środek radiatora nie bez powodu został pominięty, to obszar o ograniczonym/mniejszym przepływie powietrza (w tym miejscu znajduje się martwa strefa wentylatora).

Aluminiowe żeberka Archona wyróżnia specyficzny kształt, który w teorii ma zapewnić optymalne wykorzystanie tłoczonego przez wentylator 140 milimetrów powietrza. Taką samą rolę ma spełniać niewielkie wycięcie, które znajdziemy na środku każdego z żeberek.

Archon waży 806 gramów i mierzy 155 milimetrów szerokości, 170 milimetrów wysokości i zaledwie 53 milimetry głębokości. W porównaniu z Armageddonem jest on więc szerszy o 11 milimetrów, grubszy o 3 milimetry i wyższy o niespełna 10 milimetrów i ta różnica w rozmiarach jest widoczna przy porównaniu obu radiatorów. Warto tu podkreślić niecodzienną szerokość chłodzenia oraz jego wysokość - tu bez szerokiej obudowy się nie obejdzie, producent ponadto ostrzega, że sam radiator może kolidować nie tylko z bokiem obudowy (lub np. wentylatorem z boku obudowy zamontowanym) ale i również z kartą graficzną lub inną kartą rozszerzeń umieszczoną w najwyższym porcie PCI/PCI-E (w przypadku wybranych płyt głównych).

Na powyższych zdjęciach widoczny jest Archon w towarzystwie dwóch innych radiatorów - Armageddona z oferty Prolimatecha i Slver Arrow Thermalrighta. Zdjęcia te uzmysławiają, że pomimo niewielkiej głębokości Archona nie jest to radiator mały - wręcz przeciwnie. Zresztą jak podaje producent Archon charakteryzuje się powierzchnią radiatora o 60% większą niż Venomous-X i waży zaledwie 19 gramów mniej niż Silver Arrow.

Podstawa Archona wykonana jest z miedzi C1100 pokrytej cienką warstwą niklu. Jest ona idealnie gładka i wykończona na lustro, jej powierzchnia jest przy tym delikatnie wypukła. To celowy zabieg producenta, taka deformacja ma zapewnić lepszy rozkład siły nacisku podstawy na CPU.

Archon dostarczany jest standardowo z wentylatorem TY-140 Thermalrighta. To nietypowa konstrukcja o wymiarach 160 x 140 x 26,5 milimetra pracująca z obrotami z zakresu 900~1300RPM (PWM). Niestety egzemplarz wentylatora dołączony do Archona nie charakteryzował się tak dobrą kulturą pracy jak wentylatory TY-140, z którymi miałem okazję obcować przy okazji testu Silver Arrow.  W tym konkretnym egzemplarzu podczas pracy bardziej słyszalne jest łożysko, sam wentylator dodatkowo wyraźnie terkotał w pozycji poziomej (skierowany wirnikiem w dół). O ile poprzednie egzemplarze śmiało mogłem określić mianem wentylatorów bardzo dobrych to ten zasługuje na miano co najwyżej konstrukcji dobrej (pod względem hałasu i kultury pracy).

Archon umożliwia montaż dwóch wentylatorów 120 lub 140 milimetrów. W komplecie znajdziemy niezbędne do tego druty montażowe, które umieszczamy w odpowiednich otworach w radiatorze a następnie zaczepiamy nimi wentylator. System montażu jest prosty i skuteczny. Producent dołącza do kompletu ponadto dwa rodzaje gumowych podkładek pomiędzy wentylator a radiator (mających na celu niwelować ewentualne drgania wentylatora, które mogły by być przenoszone na radiator).

Archon wykorzystuje te same zapinki co pozostałe nowe chłodzenia Thermalrighta - HR-02, Silver Arrow i Venomous-X. W przypadku platformy Intela jest to jedna uniwersalna multizapinka obsługująca podstawki LGA775, 1156 i 1366. Zapinka jest bardzo solidna a jednocześnie łatwa w montażu i wygodna w użyciu. Belka montażowa radiatora posiada ponadto mechanizm regulacji siły nacisku radiatora na CPU (zakres 40~70lbs; 40lbs to wartość zalecana przez Intela).

PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem następującej konfiguracji:

Testy wykonane były przy zamkniętej obudowie. W środku Corsaira 800D pracowało łącznie pięć wentylatorów – umieszczone na górnej ściance obudowy dwa wentylatory 120x120x25mm pracujące z prędkością ~900RPM i trzy wentylatory 140x140x25mm (~800RPM). Wykorzystana podczas testów pasta to Arctic Ceramique.

Do obciążenia procesora wykorzystany został program LinX w wersji 64-bitowej (odpowiednik Linpack z GUI), który to puszczany był dwa razy w 10-krotnej pętli. Po zakończeniu obliczeń komputer pozostawiany był na kwadrans bezczynności. Po tym czasie odczytywane były temperatury zarejestrowane przez działający cały czas program RealTemp – najwyższa zarejestrowana temperatura to temperatura pod obciążeniem. Monitorowana ponadto była temperatura otoczenia, zarówno w trakcie obciążenia jak i podczas spoczynku.

Pomiary wraz z ponownym montażem chłodzenia powtarzane był trzykrotnie dla zminimalizowania różnic wynikających z odmiennego montażu  czy nałożenia pasty.

POMIARY - HAŁAS

Archon przetestowany został w dwóch konfiguracjach:

- z jednym wentylatorem Thermalright TY-140 pracującym z prędkością 600RPM, 900RPM i 1300RPM - z dwoma wentylatorami Thermalright TY-140 pracującymi z prędkością 600RPM, 900RPM i 1300RPM

Prezentacje pomiarów rozpoczynamy od pomiaru głośności, to bowiem informacja, która będzie istotna w ocenie wydajności prezentowanego chłodzenia. Pomiary zaprezentowane na poniższym wykresie zostały przeprowadzone z wykorzystaniem sonometru Voltkraft SL-200 umieszczonego w odległości ~10 centymetrów od chłodzenia poza obudową (niewielka odległość dobrana po to by dobrze zaprezentować nawet subtelne różnice w hałasie).

Archon to chłodzenie, które w standardzie śmiało można określić mianem cichego, wraz z pracującym z prędkością 1300RPM wentylatorem TY-140 jest jedynie delikatnie słyszalny z odległości ok. 50 centymetrów od zamkniętej obudowy, przy 900RPM jego odgłos pracy jest trudny do wyłapania przy zamkniętej obudowie, przy 600RPM całość okazuje się praktycznie bezgłośna. Pomimo dość gęsto upakowanych żeberek radiatora Archon okazuje się hałasować jedynie marginalnie mocniej niż HR-02 wyposażony w wentylator TY-140.

Sytuacja zmienia się, gdy dołożymy drugi wentylator - ze względu na stosunkowo niewielką odległość pomiędzy wentylatorami i sposób montażu drugiego z nich (wentylator zasysa powietrze bezpośrednio z pomiędzy żeberek radiatora) hałas wzrasta wyraźnie przy wyższych obrotach. Ponadto przy wysokich obrotach (a dokładnie w zakresie od ok. 1000RPM w górę w przypadku wykorzystanych wentylatorów) zmienia się charakterystyka dźwięku, do jednolitego szumu dołącza nieprzyjemny pisk, przy obrotach rzędu 1100~1300RPM wyraźnie słyszalny przy zamkniętej obudowie.

Identyczny problem dotyczył Armageddona, tam jednak efekt potęgowała szczelina przebiegająca pomiędzy dwoma oddzielnymi sekcjami jego żeberek. Zresztą Archon w zestawieniu z radiatorem Prolimatecha w kwestii głośności spisuje się lepiej w każdej możliwej konfiguracji. Prz niskich obrotach różnice nie są co prawda duże, ale są i to należy zaliczyć Archonowi na plus.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że Archon przy maksymalnych obrotach dwóch wentylatorów hałasuje bardziej niż Silver Arrow w tym samym trybie i jest to różnica słyszalna. Z drugiej strony podobnym hałasem charakteryzuje się Noctua (choć tu dźwięk jest przyjemniejszy w odbiorze), zbliżony konstrukcyjnie Armageddon hałasuje mocniej i do tego jeszcze bardziej nieprzyjemnie.  W standardzie Archon dociera jednak do nas z jednym wentylatorem i w takiej konfiguracji hałas towarzyszący jego pracy prezentuje się bardzo dobrze.

POMIARY – TEMPERATURY

Na poniższym wykresie zamieszczono wartości przedstawiające różnicę pomiędzy najwyższą zarejestrowaną temperaturą procesora a temperaturą otoczenia podczas testu.

To co przedstawia powyższy wykres nie można opisać inaczej niż słowem - REWELACJA. Archon ku mojemu zdziwieniu zdeklasował każde chłodzenie jakie ostatnimi czasy przetestowałem, każde. Od konkurencyjnego Armageddona, poprzez Noctuę NH-D14 a kończąc na Silver Arrow Thermalrighta - i to wszystko w standardowej konfiguracji, a więc w tandemie z jednym wentylatorem TY140.

Archon przede wszystkim zachwyca wydajnością i to niezależnie od tego, czy mowa tu o pracy w trybie standardowym (z jednym wentylatorem)  czy też w konfiguracji z dodatkowym wentylatorem. Niskie obroty, wysokie obroty - bez znaczenia. W każdej sytuacji Archon prezentuje się lepiej niż giganci uznawani dotychczas za najlepszych. Jest jeden jedyny wyjątek, który można potraktować jako przysłowiowy - tzn. potwierdzający regułę. Archon wyposażony w jeden wentylator TY140 pracujący z prędkością 600RPM odnotował temperaturę o 1~2'C wyższą od Thermalrighta HR-02 wyposażonego w ten sam wentylator pracujący z jeszcze niższymi obrotami (500RPM) - nie sposób uznać tą sytuację za istotną. HR-02 to radiator stworzony z myślą o chłodzeniu pasywnym i współpracy z kręcącymi się bardzo wolno wentylatorami, do tego większy, cięższy, droższy i prezentujący się lepiej od Archona tylko w takiej sytuacji. W przypadku pozostałych układów chłodzących zamieszczonych na wykresie żadne nie jest w stanie zaprezentować się tak dobrze jak Archon. Silver Arrow przy maksymalnych obrotach prezentuje się minimalnie gorzej niż bohater niniejszej publikacji w standardowej konfiguracji - z jednym wentylatorem. Przy czym wraz z marginalną różnicą w temperaturach przy takim porównaniu należy wymienić również cichszą pracę, mniej problematyczny montaż i najprawdopodobniej nieco niższą cenę - to wszystko plusy Archona względem Silver Arrow.

Dołożenie drugiego wentylatora do Archona przynosi dalszy spadek temperatur, nie wydaje się on jednak wart dopłaty 50~60PLN (tyle przyjdzie nam zapłacić za TY-140). Największa różnica widoczna jest przy najniższych obrotach, przy 600RPM dołożenie drugiego wentylatora przekłada się na spadek temperatury pod obciążeniem o 5'C. Drugi wentylator jednak odbija się na hałasie chłodzenia, różnica temperatur przy zachowaniu głośności na tym samym poziomie będzie więc mniejsza. Przy wyższych obrotach w przypadku wykorzystanego do testów egzemplarza Core i7 920 podkręconego do 4GHz różnice w temperaturach pomiędzy Archonem wyposażonym w jeden wentylator i dwa jest niewielka i wynosi 2~3'C.

Warto podkreślić również niewielką rozbieżność w temperaturach rdzeni procesora, która pod obciążeniem nie przekraczała 2'C - to świadczy o dwóch rzeczach. Bardzo dobrym docisku i kontakcie podstawy z procesorem oraz bardzo dobrym rozprowadzaniu ciepła po radiatorze.

PODSUMOWANIE

Archon rządzi! To fakt. Przemyślana konstrukcja nowego radiatora Thermalrighta, sześć rurek cieplnych o średnicy sześciu milimetrów, gigantyczna powierzchnia odprowadzania ciepła, niebagatelna wysokość i szerokość całości, dobrane tak by wykorzystać w pełni potencjał większych wentylatorów (140mm), świetnie wykończona podstawa i doskonała dystrybucja ciepła odbieranego przez podstawę - wszystko to składa się na sukces "niepozornego" Archona.

Cudzysłów nie jest tu bezpodstawny, niepozornie bowiem Archon może wyglądać na zdjęciach, które prezentują najnowszy radiator Thermalrighta  bez żadnego towarzystwa. W rzeczywistości to potężna i ciężka konstrukcja, stosunkowo płytka (53 milimetry) ale zarazem bardzo wysoka i szeroka. Już sam fakt, że Archon dysponuje powierzchnią o 60% większą niż Venomous-X  powinien uzmysłowić nam, że to radiator o niebagatelnych możliwościach.

Takiego obrazu sytuacji jednak się nie spodziewałem, dla pewności testy zarówno dla Silver Arrow jak i Archona były ponowione (po raz kolejny wykonane trzykrotnie) - wynik był identyczny. Archon wyposażony w jeden wentylator TY-140 zaprezentował się lepiej w kwestii wydajności od Silver Arrow, który wspomagają dwa wentylatory TY-140. Było więc nie tylko chłodniej ale i ciszej, całość jest lżejsza i nie koliduje z pamięciami wyposażonymi w wysokie radiatory a do tego  powinna być jednocześnie tańsza.

Archon może jednak sprawiać problemy w niewielkich obudowach (ze względu na swoją wysokość) lub przy niektórych płytach głównych (ze względu na szerokość; radiator może kolidować z zamontowaną w pierwszym gnieździe kartą rozszerzeń). Nie jest to jednocześnie chłodzenie tanie, cena jest jednak adekwatna do osiągów - wystarczy dodać, że koszt zakupu Prolimatecha Armageddon i przyzwoitego wentylatora 140mm to kwota bliska zapowiadanej cenie Archona, przy czym to produkt Thermalrighta prezentuje się wyraźnie lepiej pod każdym praktycznie względem. Jest zdecydowanie wydajniejszy, trochę cichszy, lepiej wyposażony (zapinka dla procesorów AMD w komplecie) - jakość wykończenia może być faktycznie po stronie Armageddona, Archonowi w tym względzie nie można jednak nic zarzucić. Faktycznie, można by popracować nad stroną wizualną produktu (kolorystyka wentylatora z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, radiator również nie cieszy oka tak jak np. Armageddon), jednak jak sama nazwa wskazuje chłodzenie ma przede wszystkim chłodzić a Archon z tego zadania wywiązuje się doskonale.

Ze względu na doskonałą wydajność w każdych warunkach Archon otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu FrazPC.PL oraz wyróżnienie w kategorii WYDAJNOŚĆ. Ostatnio opisywany Prolimatech Armageddon był alternatywą dla osób, którym NH-D14 lub Silver Arrow mogły by sprawiać problem przy montażu. Te dwa ostatnie produkty aktualnie uznać można za alternatywę dla Archona, w sytuacji gdy jego wysokość lub szerokość będzie stanowiła problem - i tylko w tej sytuacji.


Thermalright Archon ZAPOWIADANA CENA DETALICZNA: 280~300PLN

+ Rewelacyjna wydajność w każdych warunkach + System montażu radiatora i wentylatorów (prosty, wygodny, skuteczny) + Bardzo cichy i bardzo wydajny przy obniżonych obrotach + Bardzo dobra jakość wykonania, dobry wentylator w komplecie + Kompatybilny z podstawkami AM2/AM2+/AM3 i LGA 775/1156/1366 + Niewielka głębokość radiatora eliminuje problemy z pamięciami wyposażonymi w wysokie radiatory + Bardzo dobry docisk radiatora do CPU i dystrybucja ciepła

- W niektórych przypadkach może okazać się za szeroki lub za wysoki


SPRZĘT DOSTARCZYLI:


Marcin "Weelkoo" Wilczak

Tagi: OC, cooler, Core i7, podkręcanie, chodzenie, slim, Thermalright, Archon, najwydajniejszy,

Komentarze (19)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.12.2010 00:42

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

No

to jest jednak jeszcze postęp w wydajności chłodzenia procesorów

24.12.2010 10:19

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 495

.

Też się pozytywnie zaskoczyłem.
Wesołego karpia dla redakcji

powered by 2500k, 8GB, 500GB, GTX570, LG 34UM65P + Abyssus

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.12.2010 10:41

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

No,

i to jest słuszna koncepcja
Niech się pojawia więcej takich wynalazków, bo nie uśmiecha mi się wydawać 300zł na chłodzenie. A jak będzie więcej dobrych to i ceny spadną. Rok, góra dwa i będę dokonywał kolejnego "potężnego upgrade'u" po przejściu na C2D w 2007 - żeby był faktycznie skok także w wydajności jednowątkowej* będzie trzeba wycisnąć ile się da z chłodzenia powietrzem.

* jak przy A64 -> C2D, o PIV nie wspominam nawet bo wiadomo jak było.

Teraz tekst mi się nie przyda, ale w imieniu "mnie z przyszłości" dziękuję za świetną recenzję, która bardzo się przydała przy wyborze coolera.

Uninstallation successful

24.12.2010 14:25

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 34

Oooo

Proszę, proszę, widzę że coś się rusza w temacie chłodzenia :]. Na razie zostanę przy swoim NH-D14, ale jak będę zamieniał platformę to kto wie czy nie pojawi się coś jeszcze fajniejszego .

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.12.2010 16:10

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 5202

.

Niezły. Cena też niezła... trochę sporo kosztuje ta kupa żelastwa. Jeśli będzie to miało kompatybilność z przyszłymi socketami, to można smiało inwestować. Ja do dzisiaj wykorzystuję Ninję rev. B i ciągle jestem zadowolony z jej osiągów w chłodzeniu pasywnym. Dobrze wydane 150 zł

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.12.2010 16:43

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

s.1155

jest kompatybilny pod względem chłodzenia w relacji do s.1156

25.12.2010 08:55

Wątków: 365 | Odpowiedzi: 13317

Hmm

Weelkoo zainspirował mnie do świątecznej zmiany w kwestii chłodzenia i dołożyłem drugi wentylator do radiatora Thermalright Ultima 90-I. Przy 4.2 GHz na i3 z włączonym HT (V core 1.28V) mam teraz po wygrzaniu Cinebench'em 68stopni (wcześniej 72) ale na zwykłej paście 'H' bo okrutnie wpieniła mnie wczoraj Ocz Thermal Grease 2 - stała się jakaś gumowata i nie do nałożenia (kleiła się do wszystkiego tylko nie powierzchni procka) po 8 miesiącach od kupna. W moim osobistym odczuciu może nie jest aż tak fantastycznie jeśli chodzi o temperaturę ale drugi wentylator powoduje po prostu bardzo szybki schłodzenie radiatora po zmniejszeniu obciążenia CPU. Tak to wygląda:


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 2033x1642) usera (Zobacz oryginał)

Koniec posta.

25.12.2010 12:53

Wątków: 73 | Odpowiedzi: 7234

Hmm

No ja na i7 950 delikatnie podkręconym na 3.2 (po prostu mnożnik w górę o 1) mam w idlu 45C z noctuą nh-12u.

Przy @4.0 pokazywał mi 50C już w biosie. Trochę dużo chyba więc nie zostałem przy tych ustawieniach chwilowo.

Musze sobie sam odpowiedzieć na "zajebiście ważne pytanie", czy warto wywalić znowu 300zł na chłodzenie Narazie odpowiedzi nie znajduje, szczególnie, że w tym miechu wydałem spoooro (jak dla mnie) na kompa już :/

4790K, 32GB DDR3, GTX1080

25.12.2010 20:44

Wątków: 163 | Odpowiedzi: 13156

jak dla mnie za wysoka poprzeczka

tr-120 ultra wystarczy na dlugo, zwlaszcza ze thermalright produkuje co chwila zapinki do nowych socketow

And when I'm gone, just carry on, don't mourn Rejoice every time you hear the sound of my voice Just know that I'm looking down on you smiling And I didn't feel a thing..

26.12.2010 15:31

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 1035

Dla miłośnika ciszy

? takiego jak ja ? to jednak HR-02 będzie chyba lepszym wyborem. Chodzenie zawsze trzeba rozpatrywać w parze z cpu. Jeśli ktoś myśli o Core i5-2500 czy też nawet o Core i5-2600, to HR-02 z obrotami 500/min. powinien wystarczyć. W wyjątkowych sytuacjach można się ratować obrotami 900/ min.
Dodatkowo HR-02 jest o 1cm niższy, ma bowiem 16 cm wysokości, co i tak dla wielu jest sporo.

Jeśli korporacja daje Ci coś za darmo, wiedz że to Ty jesteś towarem.

26.12.2010 16:01

Wątków: 249 | Odpowiedzi: 20611

ej

A jakie zafundować sobie tanie chłodzenie, (tak ok. 100-150zł max) im taniej tym lepiej. Chłodziło by C2D E4500, ale w przyszłości coś wydajniejszego. Takie chłodzenie z zapasem.

i7 2600K@4.5GHz, Le Grand Macho, Asus Maximus V GENE, Mushkin Redline 2133MHz CL9 16GB, MSI GTX1060 6GB, Plextor M5S 128GB, Crucial MX200 250GB, 2xWD RED 2TB, Corsair RM650, Lian Li V359WX

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.12.2010 17:13

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

SilentiumPC

Fortis, jak ma być tanio i dość wydajnie.

26.12.2010 17:20

Wątków: 249 | Odpowiedzi: 20611

Colin_MC

ten większy ? też właśnie się nad nim zastanawiam

i7 2600K@4.5GHz, Le Grand Macho, Asus Maximus V GENE, Mushkin Redline 2133MHz CL9 16GB, MSI GTX1060 6GB, Plextor M5S 128GB, Crucial MX200 250GB, 2xWD RED 2TB, Corsair RM650, Lian Li V359WX

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.12.2010 17:34

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

tak,

ten 120mm, ewentualnie:
http://allegro.pl/xigmatek-gaia-sd1283-120mm-nowosc-i1372875836....

Test:
http://www.tomshardware.com/reviews/cpu-cooler-heatsink-roundup,... (link do podsumowania)

26.12.2010 22:02

Wątków: 163 | Odpowiedzi: 13156

tr-120 ultra

e4500 to schlodzi nawet w pasywie, uzywka z allegro polecana bo nowki maja chore ceny

errata
teraz nie ma uzywek na allegro ale jest nowka od prolina z fanderem,
ojciec brac

http://allegro.pl/thermalright-ultra-120-extreme-rev-a-fander-ro...

And when I'm gone, just carry on, don't mourn Rejoice every time you hear the sound of my voice Just know that I'm looking down on you smiling And I didn't feel a thing..

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.12.2010 00:26

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

panowie eksperci łot kulerów, radźcie. ;)

Zamontować Scythe Mugen(Infinity) (pierwsza rewizja) bez backplate'a czy koniecznie "z" ?

zastosowania:
-e8200 @ 3,9-4,3 (zależnie co mi się trafił za egzemplarz CPU i jak się uda OC płyty) z napięciem takim żeby ledwo kręcące się dwie 12tki dały radę.
- transport - NIE - a jak już to może być z wymogiem "delikatnie, poziomo"PS. Colin_MC.
Taaa.. ale jutro to już na pewno. Kolega z Irlandii raz na rok zagląda więc znów przeklęty diabelski browar pokrzyżował plany.
BTW. Stanie się coś Fanderowi Roxxo 120x120 jak mu jedną ściankę utnę? (nie rozklekocze się po miesiącu od zakłóconego przepływu powietrza czy coś?). W sumie to znam odpowiedź, ale pomyślałem, że się upewnię. Ładnie będzie dmuchał na NB i elementy zasilania bo przy Mugenach jest tam martwa strefa a w mojej obudowie jakiegokolwiek normalnego przepływu powietrza nie planuję przez najbliższe 2 lata więc trzeba pokombinować jak płyta ma znieśc średnie OC przez długie miesiące.

Uninstallation successful

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.12.2010 00:38

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 5202

.

Ja swego czasu przy Q6600 zamocowałem Ninję na kołki. To nie było rozsądne. Zakupiłem więc blackplate od Thermalright, takie cos: http://img263.imageshack.us/img263/3829/thermalrightlga775bolttf... i poprawiło to znacznie docisk, co odbiło się niższymi temperaturami. Ja bym jednak zmaontował Mugena na blackplate.

31.01.2011 22:52

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

Wygrywa znowu

W kolejnym teście nie miał sobie równych: http://pcfoster.pl/artykul/test-coolera-thermalright-archon/671-...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.02.2011 11:46

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Minimalnie

wydajniej, ciutkę ciszej (niż. SA, czy NH-D14) - przy Sandy Bridge i tak się będzie nudzić

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.