Windows, Ubuntu, MeeGo – krótkie porównanie systemów pod względem dotyku

Dawid Kosiński, 2010-12-23 00:01 | Źródło |

Dwadzieścia pięć lat temu pojawiła się pierwsza wersja systemu Windows. Co prawda była to jedynie nakładka na popularnego wówczas DOSa, ale oferowała coś, co na zawsze poprawiło komfort pracy z komputerem i pozwoliło korzystać z niego także zwykłym użytkownikom. Mówimy tu oczywiście o interfejsie graficznym. To właśnie on, wraz z myszą, pozwolił używać komputera osobom nieznającym komend. Od tamtej pory obsługa komputera staje się coraz wygodniejsza, jednak nie za sprawą rewolucji, a powolnej ewolucji. W końcu ciągle używamy popularnych okienek. Oczywiście są one ładniejsze, szybsze i bardziej funkcjonalne, ale jednak są to te same okienka. Jakiś czas temu można było więc pomyśleć, że to już koniec ewolucji i nadal będziemy korzystać z coraz ładniejszych wersji tego podobnego interfejsu. Jednak dzięki popularyzacji smartphone'ów i tabletów, a co za tym idzie dotykowych ekranów, coraz więcej firm zaczęło się zastanawiać nad zastosowaniem tego typu sterowania w typowych komputerach. Obecnie bez problemu możemy więc znaleźć monitory, laptopy, netbooki i komputery typu All-in-One wyposażone w dotykowe ekrany.

Niestety za mnogością sprzętu nie przemawia mnogość oprogramowania, niemal wszystkie wymienione wcześniej maszyny posiadają najnowszy system Microsoftu - Windows 7. Z kolei smartphone'y i tablety są wyposażone w Androida lub iOS, które nie działają na lwiej większości komputerów domowych. Na szczęście nie oznacza to, że Windows 7 jest na swoim polu jedynym wyjściem i nie ma żadnej sensownej alternatywny. Kilku twórców systemów operacyjnych zobaczyło w porę potrzebę rynku i jakiś czas temu wypuściło produkty, które ich zdaniem nadają się do współdziałania z ekranem dotykowym. Są to m.in. najpopularniejsza wersja systemu Linux, czyli Ubuntu oraz kolejny linuxowy system tworzony przez takich gigantów jak Intel i Nokia, czyli MeeGo. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czy pod względem dotykowości wypadają lepiej od produktu Microsoftu, czy dużo odziedziczyły po Androidzie oraz iOS i w końcu czy da się ich wygodnie używać na urządzeniach dotykowych, powinniście przeczytać ten artykuł. Znajdziecie tu wiele ciekawych informacji, także odpowiedzi na wyżej postawione pytania.

Przedstawienie produktów

Windows 7 - najnowszy, flagowy produkt Microsoftu, system z którego Microsoft może być dumny. Co prawda jest on unowocześnioną wersją Visty, która nie cieszyła się dużą popularnością, ale ze względu na wyeliminowanie znacznej większości błędów poprzednika oraz ulepszenie interfejsu graficznego spotkał się z ciepłą reakcją użytkowników. Microsoft zapowiadał, że Windows 7 będzie jego pierwszym systemem operacyjnym tak dobrze wspierającym dotyk i dzięki temu nada się do instalowania na tabletach wyposażonych w procesory x86.  W dodatku 1 czerwca firma z Redmond zdecydowała się na wypuszczenie pakietu aplikacji, które mają to pokazać. Nazywa się on "Microsoft Touch Pack" i w jego skład wchodzą:

- pakiet trzech gier – Blackboard (gra logiczna), Rebound (gra zręcznościowa) i Garden Pond - Surface Globe – oglądanie wirtualnej Ziemi - Surface Colage – przeglądarka zdjęć, w której zdjęcia mogą być obracane, przesuwane i powiększane gestami wykonywanymi palcami - Surface Lagoon – wygaszacz przedstawiający wirtualne akwarium, w którym można poruszać wodą i straszyć znajdujące się w nim ryby

Jak widać, są to bardziej dodatkowe smaczki i zabawki, niż użyteczne narzędzia. A szkoda, bo komputery z ekranami dotykowymi, choć są na razie niszą, nieustannie stają się coraz bardziej popularne. Widać to po fakcie, że na rynku możemy zobaczyć coraz więcej tabletów wyposażonych w system Windows 7. Można więc pomyśleć, że oprogramowanie Microsoftu naprawdę dobrze nadaje się do tego typu sprzętu. Niestety znaczna większość producentów dotykowych netbooków/tabletów instaluje swoje autorskie nakładki na system, które mają poprawić komfort używania urządzenia. Przez to o możliwościach "gołego" Windows 7 na tej płaszczyźnie wiadomo stosunkowo niewiele. Oczywiście Microsoft zarzeka się, że z dotykiem jeszcze lepiej od obecnego systemu będzie radził sobie mający w 2012 roku premierę Windows 8, ale z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Windowsa 7, zapraszam do zapoznania się z recenzją tego systemu, która znajduje się pod tym adresem.

Ubuntu Netbook Remix

Ubuntu jest to zdecydowanie najpopularniejszy linuxowy system operacyjny na naszej planecie. Swój sukces zawdzięcza m.in. zaangażowaniu firmy Canonical, bezpłatnej dostępności (nie tylko via internet, ale również na płycie!), porównywalnej z windowsem, a więc  bardzo dużej intuicyjności oraz nadążaniu za wszystkimi trendami. Zwłaszcza ostatni wymieniony tu punkt jest godny przedyskutowania. Ubuntu pod względem innowacyjności najpierw dogonił, a następnie przegoniła systemy z rodziny Windows. Widać to zwłaszcza po pojawieniu się wydania Ubuntu Netbook Remix, które zrewolucjonizowało wygodę używania netbooków. Wszystko to dzięki unikalnemu interfejsowi graficznemu, bardziej podobnemu do tych znanych ze smarthpone'ów wyposażonych w systemy iOS oraz Android. Mieliśmy tu więc bardzo duże ikony, programy podzielone wg kategorii i inne tego typu rozwiązania, do tej pory bardzo rzadko spotykane na komputerach osobistych. Jednak to była jedynie nakładka na interfejs graficzny Gnome. Canonical postanowiło pójść dalej i stworzyć nowe środowisko graficzne, która jeszcze bardziej poprawi komfort pracy z netbookami i tabletami. W ten sposób powstało Unity - zupełnie nowe środowisko graficzne, które miało swoją premierę w edycji Ubuntu Netbook Remix 10.10. W ten sposób powstał pierwszy pełnoprawny system przeznaczony dla komputerów mobilnych nowej generacji. Odchodząc od tematu, Ubuntu tak szybko się rozwija i oferuje tak dużo możliwości, że gdyby nie brak pełnej kompatybilności z Windowsem, chętnie używałbym go w domu, pracy i na uczelni.

Pierwsza edycja Ubuntu Netbook Remix - pojawiła się rok temu i zrewolucjonizowała sposób postrzegania interfejsu i pulpitu jako jego centralnej części.

MeeGo

Trzecim przetestowanym przez nas systemem operacyjnym będzie MeeGo. Jest to system operacyjny wyprodukowany we współpracy z takimi gigantami jak Intel oraz Nokia i zdecydowanie różni się od dwóch przedstawionych wcześniej systemów. O ile Windows 7 był stacjonarnym systemem operacyjnym, a Ubuntu Netbook Remix zwykłym Ubuntu wyposażonym w przyjazny interfejs graficzny, to MeeGo jest projektem, który ma działać na netbookach, tabletach, smartphone'ach , telewizorach i innych tego typu urządzeniach. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z rozwiązaniem, które powinno idealnie sprawdzić się na wszystkim co przenośne/multimedialny, ale w żaden sposób nie nada się do skomplikowanych zadań, w przeciwieństwie do Windows 7 i Ubuntu. MeeGo 1.0 pojawił się 26 maja 2010 roku, ale jego historia sięga o wiele dalej, gdyż system ten powstał z połączenia tworzonej przez Intela dystrybucji Moblin oraz Maemo, za którego powstaniem stała Nokia. Obecnie MeeGo wspiera nie tylko Intel i Nokia, ale również m.in. Acer, Asus, Novell oraz Linux Foundation. Dzięki tak bogatemu zapleczu oraz stale zwiększającej się społeczności MeeGo, oprogramowanie te może stać się realnym graczem na ciągle zwiększającym się rynku urządzeń mobilnych. Najnowsza wersja MeeGo to 1.1, następna (1.2) ma się pojawić w pierwszej połowie przyszłego roku.

MeeGo to połączenie Maemo przeznaczonego dla smartphonów Nokii oraz Moblina, którego platformą docelową są netbooki i tablety. W wersji PC-towej MeeGo korzysta ze zmodyfikowanego interfejsu Moblina.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak sprawował się Moblin, system na którym bazuje MeeGo, możecie przeczytać jego test, który znajdziecie po tym adresem.

Platforma testowa

Wszystkie przetestowane dziś systemy operacyjne zostały przetestowane przy użyciu Asus EeePC T101MT, czyli netbooka od Asusa wyposażonego w funkcję tabletu. Został on wyposażony w procesor Intel Atom N450, 2GB pamięci RAM typu DDR3, dysk twardy  o pojemności 320GB i prędkości 5400RPM oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel GMA 3150. Standardowo sprzęt ten jest wyposażony w system Windows 7 Premium oraz baterię pozwalającą pracować nawet 5.5h bez dostępu do zasilania sieciowego.

Testy - używanie

Windows 7

Z całą pewnością najnowszy produkt Microsoftu nadaje się do używania go na tabletach i innych urządzeniach dotykowych  lepiej niż jego poprzednicy w postaci Windowsa Vista oraz XP i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu moda na dotyk zapanowała 2-3 lata temu, wraz z pojawieniem się iPhona, gdy XP i Vista były już dostępne na rynku. Dopiero Windows 7 był tworzony także pod kątem korzystania z interfejsu dotykowego. Dzięki temu kombinacja Windows + tablet jest jak najbardziej możliwa do używania, co więcej, jest ona nawet całkiem wygodna. Jednak mimo wszystko widać tu pewne niedociągnięcia wynikające z faktu, iż Windows 7 jest jednak systemem przeznaczonym dla komputerów tradycyjnych. Rozmiar ikon, pasków - to wszystko można zmienić, ale jest jedna rzecz, której edytować w żaden sposób się nie da. Jest to brak czytelnie pogrupowanych programów, informacji i działów już na pulpicie. Co prawda takie podejście do interfejsu sprawdza się znakomicie, gdy korzystamy z myszki, jednak po rozpoczęciu swojej przygody ze swoim, bądź co bądź, mniej dokładnym palcem powinniśmy mieć wszystko podane na talerzu. W końcu tablety, komputery All-in-one oraz smartphone'y są to urządzenia służące do niezwykle szybkiego i wygodnego sprawdzenia informacji - wejścia na dwie ulubione strony www, sprawdzenie maili oraz facebooka.

Oczywiście czasami zdarza się za jego pomocą obejrzeć film, posłuchać ulubionej płyty albo wykonać szczątkowe notatki, ale nie oszukujmy się, potęga iPada i innych tego typu rozwiązań nie polega na możliwościach robienia wielu rzeczy na raz, a na szybkości robienia tego, co codziennie robi każdy człowiek. Microsoft zdaje się tego nie rozumieć i zamiast stworzyć pochodną systemu Windows Phone 7, która mogłaby działać na netbookach i tabletach, na siłę wciska pełnego Windowsa 7 do segmentu, do którego nie jest on stworzony. Nie możemy się więc dziwić producentom, że starają się stwarzać swoje nakładki na system Microsoftu. Jakiś czas temu powiedziałbym, że nadaje się on do tego typu urządzeń, lecz po zobaczeniu rozwiązań konkurencji, jestem innego zdania.

Oczywiście nie możemy do końca wieszać psów na dotykowości Windowsa 7. Jak już wspomnieliśmy, Windows oznacza kompatybilność z ogromną bazą oprogramowania, dzięki któremu możemy maksymalnie skonfigurować komputer pod siebie, nie rezygnując z dotychczas używanych programów. Tyczy się to również gier. Co prawda zarówno iPad jak i jego Androidowe odpowiedniki posiadają wiele ciekawych tytułów, ale zaręczam, że granie w Heroes III, Heroes V czy Wormsy lub World of Goo bez pomocy myszy jest bardzo ciekawe. Nie lepsze, nie gorsze, ale właśnie ciekawsze. Właśnie z tego powodu chociaż przez chwilę warto spróbować Windows 7 jako systemu dotykowego. Jestem pewien, że wówczas Wasze przemyślenia będą podobne do moich.

Co jeszcze możemy powiedzieć na temat dotykowości Windowsa 7? Przesuwanie stron muśnięciem oraz klawiatura ekranowa sprawują się całkiem dobrze. W wirtualne klawisze łatwo się trafia i raczej ciężko się tu pomylić. Nie jest tak wygodnie, jak w przypadku zwykłej klawiatury, ale lepiej niż podczas używania smartphone'a. Bardzo ciekawym i dobrze działającym rozwiązaniem jest możliwość pisania ręcznego. Nie spodziewałem się zbyt wiele po tym narzędziu, ale zostałem nim mile zaskoczony. Dobrze rozpoznaje pojedyncze znaki, a wbudowany słownik całkiem udanie kojarzy słowa. Niestety właśnie ze względu na słownik nie będzie możliwe pisanie słów w nim nieprzewidzianych. Za żadne skarby nie udało mi się napisać "Grejt" za pomocą rysika. Narzędzie to zatem bardzo dobrze nadaje się do napisania kilku szybkich notatek, do pisania dłuższych tekstów z całą pewnością o wiele lepsza będzie klawiatura - wirtualna lub realna.

Ubuntu Netbook Edition

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Ubuntu Netbook Remix powstał tylko po to by, umożliwić ekspancję systemu Ubuntu na nowe platformy jakimi były netbooki oraz tablety. Wszystko poszło po myśli twórców Ubuntu, firmy Canonical. Zdobyli oni bardzo duży jak na system linuxowy zasięg na platformach stacjonarnych, więc postanowili sięgnąć po nową niszę, czyli netbooki oraz tablety. Oczywiście było to jak najbardziej słuszne podejście i nie powinno się z nim dyskutować. Nowy interfejs graficzny, łatwy dostęp do wieli informacji, mnóstwo odpowiedników aplikacji windowsowych, darmowa dystrybucja oraz niezwykle niska awaryjność. Właśnie to są argumenty, które przemawiają za wyborem Ubuntu Netbook Remix. Dzięki nowemu interfejsowi graficznemu niemal każdy użytkownik komputera będzie mógł korzystać z mobilnego systemu firmy Canonical. Oferuje on wszystko, co jest potrzebne dla  typowego odbiorcy, a w przypadku wyższych wymagań będzie mógł go użyć również bardziej wyrafinowany użytkownik. Krótko mówiąc, pod względem intuicyjności system ten wypada o wiele lepiej niż Windows XP, Vista czy nawet 7, pod względem funkcjonalności tylko trochę gorzej.

Widać to już po włączeniu komputera. Interfejs Unity sprawdza się na urządzeniach dotykowych wyśmienicie i sprawia, że praca z komputerem jest naprawdę przyjemna. Duże ikony, pogrupowanie programów w kategorie i zagospodarowanie bardzo dużej powierzchni pulpitu sprawiają, że Ubuntu zachowuje funkcjonalność typowego systemu operacyjnego zyskując intuicyjność i komfort używania znany z najnowszych smartphone'ów. Dziwi nas zatem fakt, że ta dystrybucja Linuxa jest fabrycznie instalowana tylko na nielicznych tabletach zbudowanych na Atomie. Z jakiegoś powodu większość firm wybiera gorzej przystosowanego do dotyku Windowsa.

W dodatku user nie powinien narzekać na brak oprogramowania, co jest często przedstawiane jako jedna z wad systemów innych niż Windows. Mimo że Linuxy przez długi czas były uważane za systemy mniej funkcjonalne od Windowsa, to znajdziemy na nich alternatywy dla używanych przez nas programów. Co prawda nie zobaczymy tam Microsoft Office, a OpenOffice i nie użyjemy Photoshopa, a Gimpa, ale w rezpozytoriach znajdziemy wiele ciekawych odpowiedników programów dostępnych na Windowsie, a nawet wiele aplikacji, których nie spotkamy na platformie Microsoftu. Jest to godne zauważenia, w końcu biblioteka oprogramowania jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas podczas wyboru systemu operacyjnego. Nie bez znaczenia są też biblioteki Wine, za pomocą których zainstalujemy niektóre aplikacje przeznaczone dla systemu Windows.

MeeGo

Widząc po raz pierwszy system MeeGo oraz jego interfejs graficzny można pomyśleć, że wszystko jest tu zrobione bardzo minimalistycznie. Widzimy tu pulpit, na którym znajdują się przypomnienia i informacje oraz najczęściej używane programy. Aby przejść w inne miejsce, należy skorzystać ze znajdującego się na górze ekranu paska. Możemy na nim zobaczyć duże ikony, które bardzo łatwo trafić palcem. To właśnie za ich pomocą możemy skorzystać z odtwarzacza multimediów, przeglądarki internetowej czy ustawień systemowych. Wszystko jest niezwykle intuicyjne - jeśli myślimy, że dana aplikacja znajduje się w jakimś miejscu, to zazwyczaj właśnie tam jest, więc znajdziemy ją bez najmniejszego problemu. Widać, że Intel wraz z Nokią wzięli lekcję od twórców iOSa oraz Androida. Komputer wyposażony w system MeeGo będzie w stanie obsłużyć nawet dziecko lub osoba starsza, co jest jego oczywistą zaletą. Kolejną mocną stroną MeeGo jest to, że pozwala na bardzo szybkie wykonywanie podstawowych działań, czego nie można powiedzieć o opisywanym wcześniej Windowsie 7. MeeGo włącza się tylko 20 sekund, co jest wynikiem bardzo dobrym i już po kilku dotknięciach możemy sprawdzić maila, facebooka i napisać krótki dokument w openoffice. Twórcy MeeGo uznali, że skoro wykonanie tych najprostszych i najbardziej popularnych czynności przy użyciu Windowsa zajmuje chwilę, to na ich systemie musi trwać jeszcze krócej, by nie marnować cennego czasu użytkownika.

Ustaliliśmy zatem, że głównymi zaletami MeeGo są minimalizm oraz intuicyjność. Jednak to nie wszystko, tak jak w przypadku Ubuntu Netbook Remix, także ten Linux ma dużą gamę oprogramowania, które przyda się w codziennym użytku. Pakiety biurowe, przeglądarki stron WWW oraz komunikatory bardzo łatwo można ściągnąć nie korzystając ze zintegrowanego z systemem instalatora. Co prawda nie znajdziemy tu wielu poważniejszych aplikacji, ale nie oszukujmy się, tablety i netbooki nie zostały stworzone po to, by za ich pomocą np. modelować figury, czy rysować projekty za pomocą CADa.

MeeGo oferuje wszystko, co jest potrzebne do wygodnego korzystania z tabletu i w przeciwieństwie do Ubuntu oraz Windowsa, nadaje się on tylko do urządzeń dotykowych wszelkiej maści. Gdybyśmy zainstalowali go na komputerze i wtedy porównali z Windowsem, zdecydowanie uznalibyśmy go za system zbyt ograniczony. Może tu się kryje jego siła? Nie stara się być systemem do wszystkiego, ale idealnie działa na danej grupie urządzeń.

Źródło: meego.com

Podsumowanie

Wybór oprogramowania dla tabletu lub innego urządzenia z ekranem dotykowym nie jest zadaniem prostym. Każdy z przetestowanych i opisanych przez nas systemów ma swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu możemy wybrać oprogramowanie najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Kiedy powinniśmy zwrócić uwagę na dany OS?

Jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do Windows 7, a każde inne oprogramowanie uważamy za niewygodne? Jeśli tak, powinniśmy pozostać przy tym systemie operacyjnym. Niestety tylko i wyłącznie w tej sytuacji.  Najnowsza edycja okienek co prawda jest doskonałym systemem operacyjnym dla laptopów i komputerów stacjonarnych, ale za to wcale nie nadaje się do używania jej na urządzeniach typu netbook czy tablet. Interfejs nie jest w żaden sposób przystosowany do tego typu sterowania, przez co jest ono zwyczajnie niewygodne. Produktu firmy z Redmond nie ratują nawet smaczki typu bardzo dobrze działający system rozpoznawania pisma odręcznego czy specjalne wygaszacze ekranu i gry reagujące na dotyk. Używanie Windowsa 7 na ekranie dotykowym, zwłaszcza za pomocą palców, jest po prostu trudniejsze i mniej intuicyjne niż u konkurencji.

Jeżeli potrafimy oderwać się od Windowsa, a od naszego tabletu oczekujemy nie tylko bardzo intuicyjnego interfejsu, ale też wielofunkcyjności, powinniśmy zainteresować się dystrybucją Ubuntu Netbook Remix. Jest ona bardzo dobrze przystosowana do ekranów dotykowych i posiada bardzo szeroką gamę oprogramowania, dzięki której nasz tablet będzie mógł w pewnym stopniu zastąpić nam zwykły komputer. Nie bez znaczenia jest też obecność bibliotek Wine, które pozwalają na uruchamianie wielu starszych aplikacji Windowsowych pod Ubuntu. Jest to złoty środek między Windowsem a Meego. Jeśli nie chcemy od razu rzucać się na system zupełnie odmienny od Windowsa, powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę.

Jeśli zaś nie widzimy potrzeby, by nasz netbook/tablet zastępował nam nasz pełnowartościowy komputer, z całą pewnością powinniśmy sięgnąć po system MeeGo. Oprogramowanie te jest bajecznie proste w obsłudze, praca z nim to po prostu szczyt komfortu. Oprócz tego MeeGo to niewątpliwie najszybszy system dla tabletu/netbooka. Uruchamia się w mniej niż pół minuty, co w połączeniu z intuicyjnym interfejsem sprawia, że najbardziej potrzebne dla nas informacje sprawdzimy dosłownie w chwilę. Dodatkowo, MeeGo posiada sporą bazę oprogramowania. Jest ona mniejsza niż w przypadku Windowsa, ale zawiera wszystkie programy niezbędne do korzystania z tabletu takie jak klient poczty czy komunikatory internetowe.

Jak widać, w tym porównaniu nie ma systemów lepszych i gorszych. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po naszym komputerze. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy się zastanawiać, co zainstalować na naszym nowym nettopie, netbooku lub tablecie.

Autor: Dawid "kosa64" Kosiński

Tagi: tablet, Intel, Nokia, netbook, windows 7, Linux, meego, porównanie, Ubuntu, dotyk, multitouch, Moblin, Seven, Touchscreen, Rozpoznawanie pisma,

Komentarze (11)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

23.12.2010 00:08

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2

[Ciach]

[WypowiedŸ usunięta przez moderatora z powodu niezgodnoœci z regulaminem, mieszczšcym się pod tym adresem ]

23.12.2010 00:33

Wątków: 123 | Odpowiedzi: 2840

...

juz tak go ciachacie ze mu sie licznik obrocil...

Live with honor. Die on your own terms.

23.12.2010 00:38

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41526

rewelacja

tekst i temat wypas

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

23.12.2010 01:20

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 998

..............

5,5h bez zasilania bateryjnego ??
to na czym on jedzie?

23.12.2010 01:35

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 1340

.

"zaręczam, że granie w Heroes III, Heroes V czy Wormsy lub World of Goo bez pomocy myszy jest bardzo ciekawe. Nie lepsze, nie gorsze, ale właśnie ciekawsze"

Granie w Heroes jest ciekawsze, bo z dotyk wprowadza dodatkowy element losowości - nigdy nie wiadomo jaką jednostkę zaatakujesz...

23.12.2010 01:56

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 1340

.

Po doczytaniu artykułu wypowiem się więcej.

Używałem Ubuntu Netbook Remix zarówno w wersji 9.10/10.04 oraz w najnowszej 10.10. Uważam, że interfejs Unity jest krokiem wstecz wobec tego, co oferował Gnome+nakładka. Unity ma bardzo szczątkowe możliwości konfiguracji. Ponieważ Canonical podobno planuje wprowadzenie Unity do wszystkich wersji Ubuntu w przyszłych wydaniach Ubuntu, więc mam nadzieję, że szybko go dopracują. Na razie w mojej opinii Unity wygląda jak wczesna beta i sam na Ubuntu używam teraz Gnome3 z interfejsem Gnome Shell, bo mimo, że jest to wersja rozwojowa, to pracuje mi się na niej znacznie wygodniej.

Co do MeeGo, to miałem przyjemność sprawdzić wersję aktualną na notebooku z procesorem C2D bez dotykowego ekranu. Uważam, że interfejs MeeGo ma olbrzymi potencjał. Sam chętnie zastąpiłbym Ubuntu tym MeeGo, ale niestety system ten działał u mnie niestabilnie (nie wiem jak to działa na Atomach i na ARMach, ja testowałem na C2D+GMA). Sama wygoda użytkowania MeeGo była jednak w mojej opinii większa niż Ubuntu Netbook Remix 10.10 i chętnie skorzystam z niego w przyszłości nawet na niedotykowym sprzęcie. Baza oprogramowania jest w zasadzie taka, jak na Ubuntu, bo to zwykły Linux bez sztucznych ograniczeń (jak Android).

23.12.2010 08:58

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1742

witam

polecam przetestować mój kernel i skrypty oraz pliki konfiguracyjne. Możecie się Panowie przekonać, co potrafi Ubuntu m.in. na netbooku

http://forum.ubuntu.pl/forumdisplay.php?f=198

głownie wątek o optymalizacji...

Pozdrawiam

e X t 7 3 netext73.pl

23.12.2010 09:04

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1742

http://www.youtube.com/user/ext73

Zobaczcie Panowie, co potrafi np. Asus 1201n przy obciążeniu wszystkich wątków Atoma na poziomie 99-100 % i odtwarzaniu m.in filmów Full HD ... cały czas compiz działa na poziomie 60 fps. Wybaczcie jakość i dropping klatek ale "kręcone" Hero

e X t 7 3 netext73.pl

26.12.2010 21:21

Wątków: 71 | Odpowiedzi: 560

jeśli potrzeba komuś

ubuntu 10.10
lub
kubuntu 10.10

mogę oddać w dobre ręce

27.12.2010 12:43

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 83

....

to może jeszcze uzupełnić o Chrome OS i Android?

27.12.2010 13:08

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 4

tezmi

zapraszam na http://www.mee-go.pl

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.