Test 10 wentylatorów 120mm - Enermax, Fander, SilentiumPC, Silverstone

Marcin Wilczak, 2010-11-23 01:01 | Źródło |

Niezależnie od tego czy przy konfigurowaniu chłodzenia naszego PC kierujemy się wydajnością, ciszą czy też poszukujemy złotego środka, w każdym z tych przypadków niezwykle istotny jest dobór odpowiednich wentylatorów. Odpowiednich do naszych wymagań jak i do zastosowania. Wybór jest rynku ogromny, rozpiętość cenowa również - pośród konstrukcji w najpopularniejszym rozmiarze (120mm) znajdziemy wentylatory w cenie poniżej 20PLN jak i za blisko 100PLN. Niniejsza publikacja ma choć trochę ułatwić Wam wybór, to bowiem test dziesięciu różnych wentylatorów 120x120x25 milimetrów, których cena zaczyna się od 17,9PLN a kończy na 65PLN. Cichy, wydajny, atrakcyjny cenowo - pośród tej dziesiątki znajdują się konstrukcje, którym przypisać można te cechy. O tym jakie to wentylatory dowiecie się z lektury poniższego tekstu, do której serdecznie Was zapraszam.

ENERMAX CLUSTER (UCCL12) CENA DETALICZNA: 65PLN

Pierwszy z prezentowanych wentylatorów to produkt Enermaxa, producenta aż czterech wentylatorów biorących udział w porównaniu. Cluster to najdroższy pośród nich, jego aktualna cena detaliczna to 65PLN.

Cluster pakowany jest w przeźroczysty plastikowy blister z kolorową wkładką zawierającą podstawowe informacje o wentylatorze. Wentylatory tego producenta wykorzystują łożysko Twister, w którym zastosowano magnesy do zminimalizowania kontaktu (a więc i oporu) pomiędzy silnikiem a rotorem a samo łożysko jest samosmarowne - według zapewnień producenta skutkuje to obniżeniem poziomu hałasu względem tradycyjnych konstrukcji i wydłużoną żywotnością. Ta określona została na poziomie 100,000 godzin (MTBF - Mean Time Between Failures), to dwukrotnie więcej niż w przypadku pozostałych wentylatorów biorących udział w niniejszym porównaniu. To co wyróżnia go na tle innych produktów Enermaxa biorących udział w zestawieniu to obecność regulacji PWM (wtyczka typu 4-PIN) zapewniająca pracę z obrotami z zakresu 500~1200RPM. Ponadto Cluster jest podświetlany przez cztery białe diody LED, samo podświetlenie można wyłączyć.

Wewnątrz opakowania oprócz wentylatora znajdziemy cztery gumowe kołki montażowe (niwelujące ewentualne drgania przenoszone z wentylatora na obudowę), cztery śrubki do montażu, przejściówkę zasilania z 3PIN na MOLEX oraz obcojęzyczną ilustrowaną instrukcję montażu i obsługi.

Enermax Cluster wykonany jest przede wszystkim z białego tworzywa sztucznego wykończonego na wysoki połysk. Wyjątek stanowi obwód ramki wentylatora, który został wykonany z aluminium. Ten element wyróżnia ramkę określaną przez Enermaxa mianem ramki HALO - na metalowym elemencie znajdziemy wyciętą nazwę producenta, która nie tylko ma cieszyć oko ale i pozytywnie wpływać na wydajność wentylatora. To bowiem dodatkowe wloty, które mają zwiększać ilość przepychanego przez wentylator powietrza.

Na wydajność wentylatora mają mieć wpływ również łopatki wirnika o specyficznym kształcie. Sam producent określa je mianem łopatek o profilu "skrzydeł nietoperza" (łopatki BATWING) - ich wyprofilowanie ma zapewniać większy przepływ powietrza przy zachowaniu cichszej pracy (w zestawieniu z tradycyjnymi wirnikami).

Cluster wyposażony jest w przewód zasilający o długości 49 centymetrów zakończony wtyczką typu 4-PIN (z PWM). Kabel został pokryty oplotem w kolorze białym. Ponadto wentylator wyposażony jest w niewielki przycisk w szarej obudowie odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie podświetlenia (czterech białych diod LED).

Sam wirnik Enermaxa Cluster jest demontowalny co ułatwia jego czyszczenie, przy czym w pudełku znajdziemy stosowne zalecenie Enermaxa by samego wirnika nie czyścić pod bieżącą wodą a wykorzystać w tym celu wilgotną szmatkę/chusteczkę. Wynika to z obaw przed zamontowaniem niedokładnie wysuszonego wirnika na wentylator - woda może doprowadzić do uszkodzenia jego silnika. Wirnik zamocowany jest z wykorzystaniem mechanizmu KLICK, proces demontażu sprowadza się do wypchania wirnika z ramki (palce podczas tej czynności należy umieścić jak najbliżej środka wirnika, duży nacisk na skrajną część łopatek może prowadzić do ich uszkodzenia).

Demontowalny jest jednak nie tylko sam wirnik - również ramka wentylatora daje się rozłożyć na części pierwsze. Składa się ona z trzech elementów, metalowego pierścienia z stylizowanymi otworami wentylacyjnymi oraz dwóch plastikowych elementów połączonych ze sobą z wykorzystaniem zatrzasków i utrzymujących pierścień w odpowiedniej pozycji.

ENERMAX EVEREST (UCEV12) CENA DETALICZNA: 59PLN

Drugi produkt Enermaxa to Everest, konstrukcja nieznacznie tańsza niż Cluster  - jej obecna cena detaliczna to 59PLN.

Opakowanie Everesta to ten sam plastikowy blister, odmiennie prezentuje się jego zawartość oraz tekturowe wkładki z informacjami o produkcie. Druga z konstrukcji wykorzystujących łożysko Twister również wyposażona jest w mechanizm regulacji prędkości obrotowej, tym razem jednak obroty nie są kontrolowane przez PWM a przez zewnętrzny czujnik temperatury. Według specyfikacji Everest pracuje z obrotami z zakresu 500~1000RPM, przy czym skrajne wartości osiągane są przy temperaturach odpowiednio poniżej 25'C i powyżej 45'C.

Wyposażenie Everesta prezentuje się niemal identycznie jak w przypadku Clustera - w jego skład wchodzą cztery gumowe kołki montażowe (niwelujące ewentualne drgania przenoszone z wentylatora na obudowę), cztery śrubki do montażu, przejściówka zasilania z 3PIN na MOLEX oraz obcojęzyczna ilustrowana instrukcja montażu i obsługi. Dodatkowo producent dołączył trzy trójkolorowe naklejki na łopatki.

Enermax Everest wykonany jest z aluminium (metalowy element ramki HALO) i przeźroczystego plastiku. Kabel zasilający (z przeźroczystą izolacją) mierzy 49 centymetrów długości i zakończony jest standardową wtyczką typu 3-PIN. Z wentylatora wyprowadzono ponadto czujnik temperatury - umieszczony został on na cienkim czarnym przewodzie o długości 28 centymetrów.

Everest wyposażony jest w cztery niebieskie diody LED umieszczone w rogach jego ramki. Dzięki dodatkowemu przełącznikowi podświetlenie można włączać  i wyłączać.

Everest, podobnie jak Cluster, jest konstrukcją w pełni rozbieralną - zdemontować możemy zarówno wirnik wentylatora jak i jego ramkę.

ENERMAX MAGMA (UCMA12) CENA DETALICZNA: 42PLN

Trzeci z dostarczonych do testów wentylatorów Enermaxa to Magma, konstrukcja wyraźnie tańsza od dwóch powyższych - jej cena detaliczna to zdecydowanie atrakcyjniejsza (i dla wielu zapewne bardziej akceptowalna) kwota 42PLN.

Magma to konstrukcja wykorzystująca łożysko Twister i pracująca z stałą prędkością obrotową na deklarowanym poziomie 1500RPM. Ta seria wentylatorów została wyposażona w komponenty, które mają w teorii umożliwić długą i bezproblemową pracę wentylatora w wysokiej temperaturze - producent deklaruje MTBF na poziomie 100,000 godzin przy pracy w temperaturze 85'C.

Magma i standardowa dla Enermaxa zawartość opakowania - cztery gumowe kołki montażowe (niwelujące ewentualne drgania przenoszone z wentylatora na obudowę), cztery śrubki do montażu, przejściówka zasilania z 3PIN na MOLEX oraz obcojęzyczna ilustrowana instrukcja montażu i obsługi.

Magma w porównaniu z droższymi wentylatorami Cluster i Everest wykorzystuje tradycyjną ramkę wykonaną w całości z czarnego matowego plastiku. Całości dopełnia demontowalny wirnik z wyprofilowanym łopatkami BATWINGs wykonany z czerwonego błyszczącego plastiku (pastelowego czerwonego). Kabel zasilający Magmy (z przeźroczystą izolacją) mierzy 49 centymetrów długości i zakończony jest standardową wtyczką typu 3-PIN.

ENERMAX T.B. SILENCE (UCTB12) CENA DETALICZNA: 29PLN

Ostatni z prezentowanych wentylatorów Enermaxa to konstrukcja najtańsza i zarazem najciekawiej się zapowiadająca. T.B. Silence to wentylator, który łączy wiele z droższymi konstrukcjami - korzysta on z łożyska Twister, ramki HALO oraz wyprofilowanych łopatek BATWINGS a jego cena detaliczna to "zaledwie" (w porównaniu z ceną Clustera czy Everesta) 29PLN.

T.B. Silence pakowany jest nieco inaczej niż drożsi bracia - opakowanie spełnia jednak tą samą rolę a mniejsza ilość plastiku wykorzystana do jego produkcji z pewnością pozwala producentowi nieco zaoszczędzić. Jeśli te oszczędności odbijają się na cenie produktu dla końcowego klienta to nie mamy nic przeciwko.  T.B. Silence w rozmiarze 120x120x25 milimetrów pracuje z stałą prędkością 900RPM.

Kolejne oszczędności widać przy oględzinach zawartości opakowania - w środku oprócz wentylatora znajdziemy cztery śrubki montażowe oraz przejściówkę zasilania z 3-PIN na MOLEX. W porównaniu z droższymi konstrukcjami zabrakło więc gumowych kołków montażowych oraz instrukcji montażu i obsługi (dostępnej na stronie producenta w formacie PDF) - wyrzeczenia, z którymi zapewne większość użytkowników jest w stanie się pogodzić w imię niższej ceny.

T.B. Silence to konstrukcja niemal identyczna pod względem budowy jak wentylatory Cluster i Enermax. Wentylator wykorzystuje to samo łożysko TWISTER oraz ramkę typu HALO z aluminiowym pierścieniem wyposażonym w stylizowane otwory wentylacyjne. Pozostałe dwa elementy ramki wykonane są z czarnego plastiku wykończonego na połysk. Wirnik z specyficznie wyprofilowanymi łopatkami z kolei wykonany został z półprzeźroczystego grafitowego/przydymionego plastiku. Kabel zasilający (z przeźroczystą izolacją) mierzy 49 centymetrów długości i zakończony jest standardową wtyczką typu 3-PIN.

Rama HALO i wirnik z mechanizmem CLICK sprawiają, że T.B. Silence jest konstrukcją w pełni rozbieralną - zdemontować możemy zarówno wirnik wentylatora jak i jego ramkę.

FANDER ROXO CENA DETALICZNA: 19PLN

Kolejny z wentylatorów biorących udział w porównaniu to Roxo - niskobudżetowa konstrukcja firmowana przez Fandera, rodzimą markę, którą kojarzy zapewne spora część z Was drodzy czytelnicy. Roxo to jedna z dwóch linii produktów dostępnych obecnie w ofercie Fandera - w jej skład wchodzą wentylatory o średnicy od 40 do 140 milimetrów mające cechować się przede wszystkim dobrym stosunkiem możliwości do ceny. Już na wstępie przyznać można, że cena jest zachęcająca - wentylator 120x120x25mm kosztuje 19PLN.

Wentyaltory Roxo pakowane są w standardowe kartonowe pudełko. Model 120mm korzysta z popularnego pośród producentów wentylatorów łożyska FDB (Fluid Dynamic Bearing - Dynamiczne łożysko olejowe) i ma pracować z stałymi obrotami równymi 1000RPM. Wentylator objęty jest dwuletnią gwarancją o jego żywotność określona została na 50,000 godzin.

Wyposażenie Roxo prezentuje się raczej skromnie, wewnątrz opakowania oprócz wentylatora znajdziemy jedynie cztery śrubki montażowe - tego można było jednak oczekiwać od niskobudżetowej konstrukcji.

Fander Roxo to wentylator w tradycyjnej formie, konstrukcja jakich na rynku nie brak. Ramka i wirnik wentylatora zostały wykonane z czarnego plastiku, wirnik wyposażony w 7 łopatek cechuje tradycyjny kształt a wykorzystane łożysko FDB jest powszechnie stosowane przez wielu producentów. Całości dopełnia dobrze opleciony kabel o długości 34 centymetrów zakończony wtyczką typu 3-PIN.

FANDER SELEKTA CENA DETALICZNA: 35PLN

Selekta to drugi z wentylatorów Fandera, droższy i według producenta nastawiony na najbardziej wymagającą grupę klientów. Fander deklaruje, że każdy egzemplarz Selekta przed opuszczeniem fabryki musi przejść pozytywną weryfikację jakości przez "Mistrza Selekcji" a same wentylatory mają prezentować się bardzo dobrze pod względem hałasu jak i wydajności. Aktualna cena detaliczna Fandera Selekta 120mm to 35PLN.

Fander Selekta pakowany jest w plastikowe przeźroczyste opakowanie wypełnione kolorowymi tekturowymi wkładkami z opisem i podstawową specyfikacją produktu. Co ciekawe polska marka a opis produktu na opakowaniu występuje tylko w języku angielskim - polski pojawia się dopiero w specyfikacji. Z niej możemy się dowiedzieć, że Selekta pracuje z obrotami z zakresu 500~1100RPM i jest przy tym wyraźnie cięższy niż Roxo (160 gramów w porównaniu do 108 gramów). Selekta wykorzystuje łożysko FBB (Fluid Barometric Bearing), będące hybrydą łożyska ślizgowego i olejowego.

Zawartość opakowania prezentuje się standardowo - wentylator, śrubki, przejściówka zasilania z 3-PIN na MOLEX.  Standard i nic ponadto.

Fander Selekta to tradycyjna konstrukcja wykonana jest z czarnego plastiku, przy czym ramka jest matowa a sam wirnik został wykończony na gładko - producent w opisie deklaruje, że dzięki gładkiej powierzchni łopatek odgłos  pracy wentylatora ma przyjemniejszy charakter. Kabel zasilający Fandera wyposażony jest w końcówkę typu 3PIN, mierzy 39 centymetrów długości i na całej długości posiada czarną gumową osłonkę. Ponadto Selekta posiada potencjometr wyprowadzony na kablu o długości 5 centymetrów, z jego pomocą regulujemy obroty wentylatora.

SILENTIUMPC MISTRAL CENA DETALICZNA: 17,9PLN

SilentiumPC to kolejna polska marka biorąca udział w niniejszym porównaniu - pierwsza z trzech konstrukcji poddana testom to Mistral, jeden z dwóch najtańszych wentylatorów pośród prezentowanych. Jego aktualna cena detaliczna to 17,9PLN.

Mistral pakowany jest w tekturowe pudełko analogiczne do tego z Fandera Roxo - wentylatory łączy jednak zdecydowanie więcej niż sama forma pudełka. Oba produkty to konstrukcje niskobudżetowe wykorzystujące to samo łożysko typu FDB, oba oferowane są przez rodzime marki a ich produkcją zajmuje się bliżej nieokreślony zakład w Chinach. Mistral to wentylator cechujący się zdecydowanie większą prędkością nominalną w porównaniu do Roxo - według specyfikacji powinien on pracować z obrotami na poziomie 1500RPM.

Wyposażenie Mistrala jest skromne, choć nieco lepsze niż w przypadku droższego Roxo - oprócz wentylatora i czterech śrubek montażowych wewnątrz opakowania znajdziemy bowiem dodatkowo pięć silikonowych podkładek mających odizolować wentylator od obudowy (niwelując ewentualne drgania).

Mistral wykonany jest z czarnego matowego plastiku i pod względem samej konstrukcji jak i wykonania przypomina bardzo Roxo od Fandera - ilość łopatek i ich kształt, wykończenie ramki (jakość odlewu), dość specyficzna struktura plastikowego wirnika - to wszystko wygląda identycznie w przypadku obu produktów. Analogicznie prezentuje się również kabel zasilający z czarnym oplotem, choć w przypadku Mistrala jest on o 5 centymetrów krótszy - mierzy 29 centymetrów długości.

SILENTIUMPC SIGMA EVO CENA DETALICZNA: 32,9PLN

Drugi z produktów SilentiumPC to nowość - Sigma Evo to wentylator będący odpowiednikiem Fandera Selekta, konstrukcja mająca oferować to co najlepsze (cichą i wydajną pracę, wysoką jakość wykonania) w korzystnej cenie. Ta na chwilę obecną kształtuje się na poziomie 32,9PLN.

Sigma Evo pakowana jest podobnie jak dostępna w zbliżonej cenie konkurencja - Enermax T.B.Silence i Fander Selekta. Z specyfikacji podanej na rewersie opakowania wyczytać możemy, że Sigma Evo pracuje z prędkością 1300RPM lub 800RPM (po zastosowaniu przejściówki redukującej napięcie zasilające) i wykorzystuje ona łożysko olejowe (typu Hydraulic).

Zawartość opakowania Sigmy Evo można zaliczyć na jej plus - wewnątrz oprócz samego wentylatora znajdziemy cztery czarne śrubki montażowe, cztery gumowe kołki montażowe oraz czarną redukcję napięcia zasilającego mającą obniżać obroty wentylatora z 1300RPM do 800RPM.  Wyposażenie nie dość, że przyzwoite to utrzymane w jednolitej kolorystyce.

Sigma Evo sprawia wrażenie produktu, który ma nie tylko dobrze działać ale i przy tym dobrze wyglądać, czego nie można napisać np. o Fanderze Selekta. Ramka najnowszego wentylatora SilentiumPC to ten sam odlew z matowego plastiku co w przypadku tańszych modeli Mistral i Zephyr, reszta jest już jednak inna. Zaczynając od łożyska FBB, wirnika a kończąc na dłuższym i inaczej oplecionym przewodzie (39 centymetrów, zakończony wtyczką 3PIN).

Wirnik Sigmy Evo został wykonany z przeźroczystego przydymionego/grafitowego plastiku i wizualnie przypomina ten z Enermaxa T.B.Silence. Wentylator SilentiumPC posiada jednak zgoła odmiennie wyprofilowane łopatki - podobnie jak w Enermaxie jest ich dziewięć, ich kształt nawiązuje jednak do turbiny. Łopatki są stosunkowo wąskie i dość mocno zagięte a centralny element wirnika ma kształt stożka.

SILENTIUMPC ZEPHYR CENA DETALICZNA: 17,9PLN

Zephyr to trzeci z wentylatorów SilentiumPC, konstrukcja praktycznie bliźniacza względem Mistrala - to również tani wentylator (17,9PLN) pracujący z mniejszymi obrotami.

Opakowanie SilentiumPC Zephyr od Mistrala odróżnia grafika i nieco odmienna specyfikacja. To praktycznie identyczne wentylatory różniące się od siebie jedynie prędkością obrotową przy 12V - Zephyr w specyfikacji ma podaną wartość 1100RPM, Mistral z kolei 1500RPM. Mniejsza prędkość obrotowa oznacza automatycznie cichszą prace ale i zarazem niższą wydajność - kultura pracy powinna prezentować się podobnie ze względu na zastosowanie tego samego łożyska (FDB) i takiej samej konstrukcji wentylatora (kształt wirnika, wykorzystane materiały, waga).

Wyposażenie Zephyra jest identyczne jak w przypadku Mistrala - oprócz wentylatora i czterech śrubek montażowych wewnątrz opakowania znajdziemy dodatkowo pięć silikonowych podkładek mających odizolować wentylator od obudowy.

Zephyr (identycznie jak Mistral) wykonany jest z czarnego matowego plastiku. To tradycyjna konstrukcja nie wyróżniająca się ani konstrukcyjnie ani też wizualnie. Cieszy fakt, że w wentylatorze za niespełna 18PLN nie zapomniano o oplocie kabla zasilającego - dość krótkiego swoją drogą, mierzy on bowiem 29 centymetrów długości.

SILVERSTONE AIR PENETRATOR (AP121) CENA DETALICZNA: 59PLN

Ostatni z prezentowanych wentylatorów to niecodzienna konstrukcja Silvesrtone'a - AP121 przynależy bowiem do serii Air Penetrator, wentylatorów z nawiewem kierunkowym. Nie jest to jednocześnie produkt tani - jego aktualna cena rynkowa to 59PLN.

Air Penetrator AP121 pakowany jest w kartonowe pudełko przepełnione informacjami na temat produktu. Pośród nich nie zabrakło specyfikacji technicznej wentylatora Silverstone'a. AP121 wykorzystuje łożysko typu FDB (Fluid Dynamic Bearing) a jego nominalna prędkość obrotowa została określona przez producenta na poziomie 1500RPM (pryz 12V). Szacowana żywotność to 50,000 godzin a sama konstrukcja powstała przede wszystkim z myślą o zapewnieniu jak największego ciśnienia tłoczonego powietrza.

Wewnątrz tekturowego pudełka znajdziemy wentylator, cztery śrubki montażowe, cztery gumowe kołki montażowe oraz przejściówkę z wtyczki MOLEX na trzy końcówki typu 3PIN - każdą z nich cechuje inne napięcie podawane na wentylator, odpowiednio 12V, 7V i 5V.

Silverstone Air Penetrator AP121 to konstrukcja nietypowa. Różnice względem tradycyjnych konstrukcji są bardzo widoczne, w szczególności w przypadku ramki wentylatora. Wykonany z czarnego matowego plastiku element został wyposażony w specyficzny otwór wylotowy - zamiast tradycyjnego otworu z czterema wzmocnieniami w AP121 znajdziemy specjalnie wyprofilowany grill zintegrowany z ramką. Ma on formę koncentrycznie zbiegających się odcinków, które zostały zakrzywione w kierunku przeciwnym do ruchu wirnika. Wentylator wyposażony został w standardową wtyczkę typu 3PIN umieszczoną na dobrze oplecionym kablu o długości 50 centymetrów.

Zmodyfikowany został również sam wirnik wentylatora, który wykonany został z półprzeźroczystego plastiku odbijającego światło UV. Wyposażony został on w siedem dużych i płaskich łopatek które przesłaniają praktycznie cały otwór w ramce wentylatora.

Zabiegi te mają na celu ukierunkować wydmuchiwane powietrze tak, by jego strumień był bardziej skoncentrowany i dysponował większym ciśnieniem statycznym w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. Większe ciśnienie statyczne zapewnić ma z kolei lepszą wydajność w przypadku stosowania wentylatora na radiatorach i chłodnicach (w szczególności tych restrykcyjnych a więc o gęsto upakowanym ożebrowaniu). Różnicę w strumieniu tłoczonego powietrza względem tradycyjnych konstrukcji świetnie obrazuje widoczny powyżej film udostępniony przez firmę Silverstone.

PORÓWNANIE SPECYFIKACJI TECHNICZNEJ WENTYLATORÓW

Poniższa tabela zestawia dane techniczne wszystkich zaprezentowanych powyżej wentylatorów.

Tabela zawiera specyfikację producentów, do której należy mieć odpowiedni dystans - wiele danych nie ma bowiem przełożenia na realne zachowanie się wentylatorów. Jedną z takich bezużytecznych (w większości przypadków) informacji jest deklarowany poziom hałasu. Są to przeważnie wartości, których nijak nie da się porównać między sobą - producenci nie podają bowiem w jakich warunkach i jak został wykonany pomiar.

Spoglądając w specyfikację i mając w pamięci opis poszczególnych konstrukcji można pośród nich wyłonić kilku pretendentów do  zajęcia czołowych miejsc w różnych kategoriach. Jak nakazuje logika najwydajniejszymi wentylatorami przy maksymalnych obrotach powinny być konstrukcje pracujące z najwyższą prędkością obrotową, oferujące przy tym według specyfikacji największy przepływ powietrza - Enermax Magma i SilentiumPC Mistral. Przy czym duży przepływ powietrza powinien zapewnić im dobre osiągi w szczególności w roli wentylatorów odpowiedzialnych za wentylację obudowy. W przypadku montażu na radiatorze/chłodnicy istotny okazuje się nie tylko przepływ powietrza ale również jego ciśnienie statyczne - tu do pretendentów do miana najwydajniejszego wentylatora dołożyć należy Silverstone'a Air Penetrator AP121, który oferuje stosunkowo niewielki przepływ przy zarazem najwyższym ciśnieniu statycznym generowanego strumienia powietrza.

Idąc dalej wyłonić można konstrukcje potencjalnie najcichsze i najgłośniejsze przy maksymalnych obrotach, przy czym podkreślam - bazujemy tu na suchych danych technicznych dostarczonych przez producentów, które mogą mieć znikome przełożenie na realne możliwości wentylatora. Najgłośniejszym w teorii wentylatorem powinien być Silverstone AP121, który według specyfikacji generuje hałas na poziomie 22,4dBA - logika tak też podpowiada zważywszy na wysokie obroty tego wentylatora oraz restrykcyjny wylot mający ukierunkować strumień powietrza (i zapewne przyczyni się przy tym do wzrostu hałasu). Do najcichszych wentylatorów według danych zalicza się Everest i T.B.Silence Enermaxa oraz Roxo Fandera i Zephyr z oferty SilentiumPC.

A teraz zweryfikujmy czy na suchych danych faktycznie można polegać czy też bliżej taki wnioskom do wróżenia z szklanej kuli - przejdźmy do testów.

PRĘDKOŚĆ OBROTOWA, HAŁAS I KULTURA PRACY

W pierwszej kolejności zweryfikowane zostały obroty z jakimi pracują wentylatory przy podpięciu pod płytę główną oraz po podpięciu wentylatora pod panel Scythe Kaze Server.

W przypadku podpięcia pod płytę główną weryfikowane były obroty z jakim pracuje wentylator w trybach przewidzianych przez producenta - przy standardowym podłączeniu, w trybie PWM (Enermax Cluster), przy wykorzystaniu zintegrowanych mechanizmów kontroli prędkości obrotowej (automatycznej w przypadku Enermaxa Everest i ręcznej dla Fandera Selekta) oraz z wykorzystaniem dołączonych do kompletu redukcji napięcia zasilającego (SilentiumPC Sigma EVO). Wyjątek stanowił wentylator AP121 Silverstone'a - jest on wyposażony w przejściówkę redukującą napięcie zasilające (możliwość zasilania wentylatora napięciem 12V, 7V i 5V), jest ona jednak podpinana pod złącze MOLEX co wyklucza odczyt prędkości obrotowej wentylatora.

Przy podłączeniu pod panel 5,25" Scythe Kaze Server weryfikowana była maksymalna prędkość obrotowa wentylatorów oraz minimalne obroty z jakimi dana konstrukcja była w stanie pracować. Niestety panel nie umożliwiał sprawdzenia minimalnego napięcia rozruchowego, wyposażony jest on bowiem w mechanizm, który po włączeniu panelu ustawia napięcie 12V i dopiero po tym stopniowo obniża je do ustawionej przed wyłączeniem wartości. Jest to funkcja często spotykana w kontrolerach obrotów.

Praktycznie wszystkie wentylatory w zestawieniu pracują z obrotami wyższymi niż deklarowane, w niektórych przypadkach są to wartości wyraźnie wyższe - tyczy się przede wszystkim najtańszych wentylatorów - Fandera Roxo (1140RPM zamiast deklarowanych 1000RPM) oraz SilentiumPC Mistral (1620RPM zamiast 1500RPM) i Zephyr (1240RPM w zestawieniu z nominalnym 1100RPM).

Kilka konstrukcji należy pochwalić za bardzo szeroki zakres obrotów z jakimi były w stanie pracować po podpięciu pod panel Scythe Kaze Server - najbardziej wyróżniające się tu wentylatory to Enermax Cluster (UCCL12) i Silverstone Air Penetrator (AP121), w obu przypadkach różnica pomiędzy minimalnym a maksymalnymi obrotami to ponad 1000RPM (zakres 270~1320RPM dla Enermaxa i 510~1590RPM dla Silverstone'a).

Ponadto aż siedem z prezentowanych konstrukcji było w stanie pracować z obrotami na poziomie 500RPM lub niższym. Na wyróżnienie zasługują tu przede wszystkim trzy z wentylatorów Enermaxa  - Cluster, Everest i T.B.Silence - oraz Fander Selekta, które to pracowały z prędkością nawet poniżej 400RPM.

Kilku dodatkowych słów komentarza wymaga automatyczna regulacja prędkości obrotowej w jaką wyposażony został wentylator Enermax Everest. Producent deklaruje, że osiąga on maksymalne obroty (~1000RPM) przy temperaturze rejestrowanej przez zewnętrzny czujnik temperatury na poziomie 45'C - podczas testów okazało się jednak, że wentylator rozkręcał się do tego poziomu już przy temperaturze w granicach 30~35'C.

Poniższy wykres to liniowa wizualizacja pomiarów głośności wentylatorów przeprowadzonych z wykorzystaniem miernika ciśnienia akustycznego firmy Voltcraft (mode SL-200). Pomiary dokonywane były w środku nocy w opuszczonym pokoju pozbawiony źródeł hałasu. Miernik umieszczony był w odległości 5 centymetrów od frontu wentylatora - niewielka odległość została wybrana celowo by uwydatnić nawet subtelne różnice w hałasie. Tło pomieszczenia pomiarowego to 30,6dBA.

Sam pomiar to jedynie część oceny danego wentylatora pod względem hałasu - istotne jest bowiem nie tylko natężenie hałasu ale również jego charakterystyka. Z tego względu warto się zapoznać z umieszczonym pod wykresem dodatkowym opisem traktującym o kulturze pracy prezentowanych wentylatorów i charakterystyce towarzyszącego im hałasu.

Na wykresie dodatkowo pojawił się wentylator NF-P12 Noctuy, który będziemy traktować jako punkt odniesienia - przyjąłem go za wyznacznik dobrego wentylatora, charakteryzującego się rozsądnym poziomem hałasu, dobrą wydajnością i dobrą kulturą pracy (a przy tym bardzo wysoką ceną niestety). Posługując się dziesięciostopniową skalą Noctua otrzymuje solidną 7 za hałas i taką samą notę za kulturę pracy.

Z powyższego wykresu nie trudno wybrać wentylatory lepsze i gorsze, zaczniemy od tej pierwszej grupy produktów. Tu pozytywnie wyróżniają się trzy konstrukcje, spośród nich jedna wręcz wybitnie:

Silverstone Air Penetrator (AP121) Hałas: 10/10 ; Kultura pracy: 9/10

Nie ukrywam, że to dla mnie (i zapewne nie tylko) nie lada zaskoczenie. Konstrukcja, od której oczekiwałem najgłośniejszej pracy (ze względu na obecność restrykcyjnego otworu ukierunkowującego wydmuchiwany strumień powietrza) okazała się najcichsza pośród prezentowanych zyskując wyraźną i słyszalną przewagę nad resztą stawki. Ponadto AP121 okazał się pracować bardzo kulturalnie, odgłos towarzyszący jego pracy jest jednolity i zdominowany przez szum powietrza - łożysko wraz z silnikiem pozostają niesłyszalne. Wentylator Silverstone'a jest zarazem jednym z trzech, które podczas pomiarów były bezgłośne dla wykorzystanego miernika ciśnienia akustycznego - AP121 dokonał tego przy obrotach na poziomie 500 i 600 RPM z odległości. Przy maksymalnych obrotach wentylatora nie był on cichy - to jednak oczywiste przy prędkościach rzędu 1500RPM. Za cichy można uznać go jednak od poziomu 1000~1100RPM, dla porównania Noctua NF-P12 ze względu na nieco odmienną charakterystykę hałasu prezentowała podobny poziom przy obrotach w granicach 800RPM. Za kulturę pracy odjąłem jednak jeden punkt z błahego powodu - łożysko wentylatora było minimalnie słyszalne (przykładając ucho na 2~3 centymetry do wentylatora przy bardzo niskich obrotach, z odległości 5~10 centymetrów odgłos ten był praktycznie nie do wyłapania)

Enermax T.B.Silence (UCTB12) Hałas: 9/10 ; Kultura pracy: 10/10

Drugi z wyróżniających się cichą pracą wentylatorów to Enermax T.B.Silence - prezentuje się on pod względem natężenia hałasu nieco gorzej od AP121 Silverstone'a i nie oferuje tak szerokiego zakresu obrotów, to co jednak zdecydowanie przemawia na jego korzyść to niska cena. Owszem, Silverstone okazuje się bardzo cichy, 60PLN to jednak kwota którą niewielu jest w stanie przeznaczyć na wentylator - Enermax T.B.Silence to raptem połowa tej kwoty. Najtańszy wentylator Enermaxa z zestawienia pracuje przy tym nie tylko cicho ale i bardzo kulturalnie - jego odgłos pracy to przede wszystkim jednostajny szum tłoczonego powietrza. Jako, że łożysko i silnik pozostają praktycznie bezgłośne UCTB12 okazał się również bezgłośny dla miernika Voltcrafta - przy obrotach na poziomie 400~500RPM odczyt natężenia hałasu pozostawał na poziomie tła pomieszczenia. Sam wentylator pozostaje zaś cichy już od maksymalnych obrotów (~900RPM) a łożysko i silnik są praktycznie niesłyszalne nawet z odległości 2~3 centymetrów.

Enermax Everest (UCEV12) Hałas: 9/10 ; Kultura pracy: 10/10

Ostatni z grona najcichszych to drugi wentylator Enermaxa - wyposażony w system automatycznej regulacji obrotów w zależności od temperatury model Everest. Kultura jego pracy jak i natężenie hałasu są praktycznie identyczne jak w przypadku T.B.Silence. Jest bardzo cicho, ze względu na "dodatki" (automatyczna regulacja obrotów i niebieskie podświetlenie) jednak zdecydowanie drożej.

Kolejna grupa wentylatorów to konstrukcje, które znalazły się w bezpośrednim sąsiedztwie Noctuy NF-P12 na wykresie - pozostałe dwa Enermaxy (Cluster i Magma) oraz Fander Selekta. Przy czym kultura ich pracy prezentuje się zgoła odmiennie.

Enermax Cluster (UCCL12) Hałas: 8/10 ; Kultura pracy: 10/10

Enermax Cluster to konstrukcja praktycznie identyczna jak Everest i T.B.Silence, pomimo tego pomiar natężenia hałasu wskazał, że spisuje się on nieco gorzej od tańszych krewnych. Różnica w hałasie jest co prawda niewielka a kultura pracy porównywalna (słyszalny jest praktycznie jedynie szum tłoczonego powietrza), minus jeden punkt w kategorii hałas.

Enermax Magma (UCMA12) Hałas: 8/10 ; Kultura pracy: 8/10

Enermax Magma to najgłośniejszy z wentylatorów Enermaxa, choć różnica w natężeniu hałasu przy tych samych obrotach względem Clustera jest niewielka. Praca wentylatora jest jednak mniej kulturalna niż pozostałych modeli - jest on wyposażony w większy silnik i tradycyjną ramkę i zapewne tu można doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy. Obarczył bym tu przede wszystkim silnik, podczas pracy słychać bardzo delikatne buczenie silnika - ledwie słyszalne przy niskich obrotach, bardziej donośne przy wysokich. Przy obrotach bliskich maksymalnych Magma staje się wentylatorem bardzo głośnym - z jednej strony jest to zrozumiałe, wirnik o średnicy ponad 11 centymetrów pracujący z prędkością 1500RPM musi mocno hałasować a jak widać na wykresie Magma i tak jest cichsza od np. Mistrala. Z drugiej strony jednak zdecydowanie cichszy przy tych samych obrotach był AP121 i pracował przy tym kulturalniej - solidne 8 w obu kategoriach.

Fander Selekta Hałas: 7/10 ; Kultura pracy: 5/10

W przypadku obu egzemplarzy Fandera Selekta jakie dotarły do redakcji na odbiór hałasu zdecydowany wpływ miało łożysko - wyraźnie terkoczące niezależnie od obrotów (odgłos bez problemu można było wyłapać już z odległości kilkunastu centymetrów od wentylatora, ponadto w drugim egzemplarzu do terkotu dochodziło szuranie). O ile za natężenie śmiało mogę przyznać 7 (hałas porównywalny z Noctuą, przy wysokich obrotach minimalnie większy) to już kultura pracy to jedynie przyzwoite 5 (w dziesięciostopniowej skali).

Ostatnia grupa wentylatorów, to konstrukcje których natężenie hałasu podczas pracy było wyższe niż przy NF-P12 Noctuy i tu mam łącznie cztery konstrukcje - wszystkie wentylatory SilentiumPC i Fandera Roxo.

Fander Roxo Hałas: 6-/10 ; Kultura pracy: 6-/10

Fander Roxo to bardzo tani wentylator i oceniany przez pryzmat niskiej ceny prezentuje się naprawdę dobrze. Jest to konstrukcja głośniejsza niż Noctua NF-P12 ale przy cenie rzędu 20PLN trudno oczekiwać innego rezultatu - różnica w natężeniu hałasu nie jest jednak duża. Pod względem kultury pracy prezentuje się on również nieznacznie gorzej, jest jednocześnie lepiej niż w przypadku modelu Selekta - łożysko jest delikatnie słyszalne, odgłos ten nie jest jednak uciążliwy. W obu kategoriach 6 z minusem.

SilentiumPC Mistral Hałas: 5/10 ; Kultura pracy: 4/10

Mistral to jeden z dwóch najtańszych wentylatorów w zestawieniu i niestety to słychać. Konstrukcja pomimo tego, że bardzo zbliżona do Fandera Roxo i wykorzystująca to samo łożysko FDB okazuje się bardziej uciążliwa dla ucha. Kluczowy wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim łożysko, które terkocze i to zdecydowanie wyraźniej niż w przypadku Roxo. Natężenie hałasu jest jednocześnie nieznacznie wyższe a odgłos pracy przy wysokich obrotach nie jest jednostajny (co przy głośnej pracy jest uciążliwe). Hałas 5, kultura pracy 4.

SilentiumPC Sigma Evo Hałas: 6/10 ; Kultura pracy: 5+/10 i 7/10

Sigma Evo to nowa konstrukcja SilentiumPC, która sprawiła mi największe problemy przy ocenie a to ze względu na fakt, że dwa różne egzemplarze znajdujące się w naszej redakcji prezentowały się odmiennie w kwestii kultury pracy. W jednym z nich niezależnie od obrotów łatwo było wyłapać odgłos pracy łożyska (terkotanie) i silnika (niskie buczenie), w przypadku drugiego egzemplarza odgłos łożyska był delikatnie słyszalny jedynie z minimalnej odległości, odgłos silnika zaś pomijalny. Natężenie hałasu w obu egzemplarzach prezentowało się praktycznie identycznie stąd co do oceny nie miałem tu wątpliwości, solidne 6 jak w przypadku Roxo. Kultura pracy oceniona została dla każdego z egzemplarzy osobno - na 5+ dla głośniejszego i 7 dla cichszego. Przy zakupie można mieć jednak dylemat, co jeśli dostanie się nam słabszy egzemplarz?

SilentiumPC Zephyr Hałas: 5+/10 ; Kultura pracy: 5+/10

Ostatni z wentylatorów to Zephyr, bliźniak Mistrala pracujący z mniejszą prędkością obrotową. Wentylator, którego charakterystyka hałasu i kultura pracy jest bardzo zbliżona do tej, jaką prezentuje Roxo od Fandera - w przypadku Zephyra marginalnie bardziej słyszalne jest łożysko, różnica jest praktycznie pomijalna ale stąd zamiast 6- w obu kategoriach wentylator uzyskał 5+.

Kwestię hałasu mamy za sobą, pora na ocenę wydajności która dopełni obrazu prezentowanych wentylatorów.

WYDAJNOŚĆ

Testy przeprowadzone zostały z wykorzystaniem następującej konfiguracji:

Wentylatory zostały przetestowane w dwóch scenariuszach - w roli wentylatora umieszczonego w obudowie, odpowiedzialnego za wtłaczanie chłodnego powietrza do jej wnętrza oraz w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze odpowiedzialnym za chłodzenie procesora. Oba testy stawiają przed wentylatorami nieco inne wymagania, w przypadku pierwszego z nich najistotniejsza będzie ilość powietrza jaką jest w stanie dany wentylator wtłoczyć do obudowy (przepływ powietrza), w drugim przypadku istotne będzie również ciśnienie statyczne strumienia powietrza.

SCENARIUSZ 1. WENTYLATORY W OBUDOWIE

W pierwszym teście wentylatory kolejno i pojedynczo montowane były u góry obudowy Corsair Obsidian 800D w roli jedynego wentylatora wtłaczającego chłodne powietrze do jej wnętrza. W teście tym najistotniejszy jest przepływ powietrza jaki jest w stanie zapewnić dany wentylator. Wentylacja wewnątrz obudowy w czasie tego testu prezentowała się następująco:

Schemat wentylacji w obudowie Obsidian 800D podczas pierwszego testu.

Test polegał na pomiarze temperatury każdego z rdzeni procesora podczas trwającego 60 minut obciążenia z wykorzystaniem programu LinX. Pomiary przeprowadzane były dla czterech przyjętych prędkości obrotowych - 600RPM, 900RPM, 1200RPM i 1500RPM. Podczas testów procesor chłodzony był przez chłodzenie Thermalrighta - Silver Arrow z dwoma fabrycznymi wentylatorami TY-140 pracującymi z maksymalnymi obrotami. Oprócz temperatury CPU rejestrowanej przez program RealTemp monitorowana była temperatura karty graficznej (GeForce GTX 470 z Accelero Xtreme Plus) oraz wskazania dwóch zewnętrznych czujników temperatury podpiętych pod panel Scythe Kaze Server. Jeden z czujników umieszczony był w obudowie na wysokości karty graficznej, drugi - istotniejszy dla pomiarów - wyprowadzony był poza obudowę i wskazywał temperaturę otoczenia.

Temperatury zamieszczone na wykresie to różnica pomiędzy średnią temperaturą maksymalnych odczytów dla CPU (najwyższe temperatury dla każdego z rdzeni były sumowane i dzielone przez cztery) a temperaturą otoczenia.

Przy prędkościach pomiarowych równych 600, 900 i 1200RPM pośród wentylatorów kolorem wyróżniono trzy konstrukcje z najlepszym rezultatem (najniższą temperaturą). Przy obrotach równych 1500RPM wyróżniony został tylko jeden z wentylatorów (tylko trzy były bowiem w stanie pracować z tą prędkością).

Niezależnie od założonej prędkości pomiarowej za każdym razem najlepiej spisywały się wentylatory Enermaxa - zmiany poczynione w ich konstrukcji faktycznie muszą odbijać się pozytywnie na ich przepływie, to on bowiem jest kluczowy dla uzyskania w tym teście jak najlepszego rezultatu. Każdy z wentylatorów Enermaxa zajął tu w swoim zakresie obrotów najwyższe możliwe pozycje - to imponujące jeśli wspomnimy, że to te właśnie wentylatory są najciszej i najkulturalniej pracującymi pośród prezentowanych konstrukcji.

W kwestii hałasu najlepiej zaprezentował się Silverstone Air Penetrator AP121 - w roli wentylatora odpowiedzialnego za wentylację obudowy wypadł on jednak najsłabiej. Producent w specyfikacji zaznacza jednak, że AP121 jest w stanie wygenerować przepływ na poziomie 60,1 m³/h przy 1500RPM - dla porównania Magma z oferty Enermaxa przy tej samej nominalnej prędkości obrotowej to przepływ na poziomie  117,5 m³/h, niemal dwukrotnie więcej. Już przy tym teście zaobserwować mogłem w czym tak naprawdę tkwi potencjał AP121 - strumień tłoczonego przez ten wentylator powietrza jest bardzo skoncentrowany i mocny, co odbiło się na dwóch kontrolnie rejestrowanych temperaturach, temperaturze GPU oraz temperaturze mierzonej wewnątrz obudowy z wykorzystaniem zewnętrznego czujnika panelu Scythe Kaze Server. W obu przypadkach temperatury uzyskane przy AP121 były o 2~4'C niższe niż przy pozostałych wentylatorach, które nie były w stanie tak daleko wtłoczyć tak silnego strumienia powietrza.

Na dalszych pozycjach mamy resztę konstrukcji - tuż za Enermaxami plasuje się Sigma Evo z oferty SilentiumPC, dalej Noctua NF-P12 i Fander Selekta, trzy spisujące się niemalże identycznie wentylatory w postaci Roxo, Mistrala i Zephyra a stawkę zamyka wspomniany AP121.

SCENARIUSZ 2. WENTYLATORY NA RADIATORZE CPU

W drugim teście wentylatory kolejno i pojedynczo montowane były na radiatorze restrykcyjnym (o gęsto upakowanym ożebrowaniu) Silver Arrow Thermalrighta. W obudowie Corsair Obsidian 800D standardowa wentylacja uzupełniona została przez wentylator Enermax Magma wtłaczający chłodne powietrze do jej wnętrza (umieszczony na górze obudowy). Wszystkie wentylatory poza testowany pracowały z maksymalną prędkością by zapewnić jak najlepsze temperatury wewnątrz obudowy. W teście tym istotne będzie ciśnienie strumienia powietrza tłoczonego przez wentylator. Wentylacja wewnątrz obudowy w czasie tego testu prezentowała się następująco:

Schemat wentylacji w obudowie Obsidian 800D podczas drugiego testu.

Test polegał na pomiarze temperatury każdego z rdzeni procesora podczas trwającego 60 minut obciążenia z wykorzystaniem programu LinX. Pomiary przeprowadzane były dla czterech przyjętych prędkości obrotowych - 600RPM, 900RPM, 1200RPM i 1500RPM. Oprócz temperatury CPU rejestrowanej przez program RealTemp monitorowana była temperatura karty graficznej (GeForce GTX 470 z Accelero Xtreme Plus) oraz wskazania dwóch zewnętrznych czujników temperatury podpiętych pod panel Scythe Kaze Server. Jeden z czujników umieszczony był w obudowie na wysokości karty graficznej, drugi - istotniejszy dla pomiarów - wyprowadzony był poza obudowę i wskazywał temperaturę otoczenia.

Temperatury zamieszczone na wykresie to różnica pomiędzy średnią temperaturą maksymalnych odczytów dla CPU (najwyższe temperatury dla każdego z rdzeni były sumowane i dzielone przez cztery) a temperaturą otoczenia.

Przy prędkościach pomiarowych równych 600, 900 i 1200RPM pośród wentylatorów kolorem wyróżniono trzy konstrukcje z najlepszym rezultatem (najniższą temperaturą). Przy obrotach równych 1500RPM wyróżniona została tylko jeden z wentylatorów (tylko trzy były bowiem w stanie pracować z tą prędkością).

Tu grono liderów nieznacznie się zmienia - nadal bardzo dobrze prezentują się konstrukcje Enermaxa, pojawiają się jednak wentylatory oferujące lepszą wydajność. Do takich należy zaliczyć Sigmę Evo z oferty SilentiumPC, która przy każdej z oferowanych prędkości prezentuje bardzo dobre temperatury, najniższe pośród całej stawki. Jest jednak przy tym głośniejsza niż Enermaxy, nieznacznie lepsza wydajność pociąga więc pewne wyrzeczenia w kwestii hałasu.

Bardzo dobrze prezentuje się również Air Penetrator AP121 Silverstone'a, który przy wyższych prędkościach obrotowych (1200~1500RPM) oferuje bardzo dobrą wydajność i jest jednocześnie wyraźnie cichszy od reszty stawki. To konstrukcja specyficzna, w określonych warunkach spisuje się jednak bardzo dobrze (w roli wentylatora umieszczonego na radiatorze czy chłodnicy, tam gdzie liczy się przede wszystkim ciśnienie statyczne strumienia powietrza tłoczonego przez wentylator).

Stawkę zamykają wentylatory najtańsze i przy tym najgłośniejsze - Fander Roxo oraz SilentiumPC Mistral i Zephyr. To tanie wentylatory a niska cena to ich największy i zarazem chyba jedyny atut.

PODSUMOWANIE

Pośród dziesięciu zaprezentowanych wentylatorów wyróżnić można kilka naprawdę ciekawych konstrukcji, wśród nich wszystkie dostarczone przez Enermaxa. Każdy z wentylatorów tego producenta charakteryzuje się bardzo cichą i kulturalną pracą oraz ponadprzeciętnymi osiągami, zarówno w sytuacjach gdzie liczy się przede wszystkim przepływ powietrza (wentylacja obudowy) jak i tam gdzie istotne jest również ciśnienie statyczne (radiatory, chłodnice - w szczególności te gęsto użebrowane). To naprawdę uniwersalne wentylatory, który pochwalić można ponadto za jakość wykonania oraz walory wizualne. Ci, którym wygląd nie jest obojętny, docenią również możliwość demontażu wirnika - niezwykle przydatną przy czyszczeniu wentylatora. Pośród czterech dostarczonych do testów wentylatorów Enermaxa wyróżnić mogę w szczególności dwa modele, w tym najlepszy w mojej opinii wentylator w całym zestawieniu - T.B.Silence. To produkt łączący cechy droższych modeli - wysoką jakość wykonania, bardzo cichą pracę, dobra wydajność, efektowny wygląd i ciekawe rozwiązania (możliwość demontażu wirnika jak i całej ramki wentylatora) - z bardzo atrakcyjną ceną. Przy kwocie niespełna 30PLN to jeden z najatrakcyjniejszych wentylatorów dostępnych na rynku, dlatego też wraz z wyróżnieniami w kategorii CENA, JAKOŚĆ i WYDAJNOŚĆ otrzymuje on REKOMENDACJĘ serwisu FrazPC.PL.

T.B.Silence to jednak wentylator niskoobrotowy, przy obrotach maksymalnych na poziomie 900RPM jego wydajność dla niektórych może być za mała. Osoby poszukujące wentylatora pracującego z większą prędkością powinny wziąć wówczas pod uwagę Enermaxa Magmę - wentylator droższy i nieco głośniejszy, pracujący jednak w szerokim zakresie obrotów sięgającym 1500RPM. To nadal bardzo kulturalnie pracująca konstrukcja zapewniająca bardzo dobrą wydajność niezależnie od zastosowania a jej cena na poziomie 42PLN jest adekwatna do jakości i możliwości. Magma zostaje wyróżniona w kategorii JAKOŚĆ i WYDAJNOŚĆ.

Trzecim z wyróżnionych wentylatorów jest nietypowy twór Silverstone'a - wentylator Air Penetrator AP121 z nawiewem tunelowym/kierunkowym. To największa niespodzianka w kwestii hałasu pracy, konstrukcja zdecydowanie najcichsza i do tego cechująca się wysoką kulturą pracy. Specyficzna konstrukcja zapewnia stosunkowo niewielki przepływ powietrza o bardzo dużym ciśnieniu statycznym, dlatego też prezentuje ona dobrą wydajność w określonych warunkach - w roli wentylatora umieszczonego na radiatorze/chłodnicy lub też np. wentylatora dmuchającego na koszyk z dyskami. Air Penetrator AP121 w tych sytuacjach prezentuje się bardzo dobrze, w szczególności przy wyższych obrotach (w granicach 1200~1500RPM), niestety to jednocześnie bardzo drogi wentylator i dlatego też wątpliwe, aby znalazł on uznanie wśród szerszego grona klientów. Jeśli jednak kwota 60PLN nie jest nam straszna to AP121 do wymienionych powyżej zadań nada się znakomicie zapewniając przy tym bardzo cichą pracę. W pełni zasłużone wyróżnienie w kategorii JAKOŚĆ i WYDAJNOŚĆ (w specyficznych warunkach).

Warto wspomnieć w podsumowaniu o najnowszym wentylatorze z oferty SilentiumPC - Sigma Evo. To konstrukcja atrakcyjna cenowo, dobrze wykonana, dobrze wyposażona i oferująca świetną wręcz wydajność w warunkach wymagających wysokiego ciśnienia statycznego tłoczonego strumienia powietrza i to solidne podstawy do wyróżnienia Sigmy Evo. Niestety jeden z dwóch dostarczonych egzemplarzy pozostawiał sporo do życzenia w kwestii kultury pracy łożyska i o ile cichszy zasługuje na wyróżnienie w kategorii WYDAJNOŚĆ i rekomendację ze względu na dobrą relację wydajności do hałasu i ceny, to głośniejszy z nich wyróżniał się już tylko wydajnością. Pozostajemy tylko przy jednej nagrodzie dla produktu SilentiumPC a wszystko to przez ową rozbieżność pomiędzy egzemplarzami.

Pośród najtańszych wentylatorów najlepiej zaprezentował się Fander Roxo - konstrukcja bliźniaczo podobna do Mistrala i Zephyra od SilentiumPC i oferującą praktycznie identyczną wydajność. Roxo zaprezentował się jednak minimalnie lepiej w kwestii hałasu i kultury pracy, stąd wyróżnienie w kategorii CENA. Pomimo wyższej ceny atrakcyjniejszym w mojej opinii wyborem jest jednak T.B.Silence, droższy ale i pod każdym względem lepszy od taniego Fandera.


ENERMAX CLUSTER (UCCL12) CENA DETALICZNA: 65PLN

+ Cicha i bardzo kulturalna praca + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora odpowiadającego za wentylację + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy + Bardzo szeroki zakres obrotów (300~1300RPM) + Ramka HALO, demontowalna konstrukcja, PWM + Jakość wykonania, walory wizualne + Podświetlenie, które można wyłączyć

- Wysoka cena


ENERMAX EVEREST (UCEV12) CENA DETALICZNA: 59PLN

+ Bardzo cicha i kulturalna praca + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora odpowiadającego za wentylację + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy + Ramka HALO, demontowalna konstrukcja, regulacja obrotów na podstawie temperatury + Jakość wykonania, walory wizualne + Efektowne podświetlenie, które można wyłączyć

- Wysoka cena - Regulacja obrotów zachowuje się inaczej niż podaje producent (maksymalne obroty przy 30~35'C)


ENERMAX MAGMA (UCMA12) CENA DETALICZNA: 42PLN

+ Cicha i bardzo kulturalna praca + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora odpowiadającego za wentylację + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy + Bardzo szeroki zakres obrotów (600~1600RPM) + Demontowalny wirnik + Jakość wykonania

- Przy 1500RPM hałasuje naprawdę mocno


ENERMAX T.B.SILENCE (UCTB12) CENA DETALICZNA: 29PLN

+ Bardzo cicha i kulturalna praca + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora odpowiadającego za wentylację + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy + Ramka HALO, demontowalna konstrukcja, PWM + Jakość wykonania, walory wizualne + Atrakcyjna cena

- Gdyby tak dostępna była jeszcze wersja co najmniej 1200~1300RPM w tej cenie...


FANDER ROXO CENA DETALICZNA: 19PLN

+ Cicha praca przy niskich obrotach + Przyzwoita pod względem hałasu i kultury praca przy wyższych obrotach + Atrakcyjna cena


FANDER SELEKTA CENA DETALICZNA: 35PLN

+ Cicha praca przy niższych obrotach (<900RPM) + Ręczna regulacja prędkości obrotowej + Dobra wydajność ogólna

- Hałasujące łożysko (w dwóch egzemplarzach)


SILENTIUMPC MISTRAL CENA DETALICZNA: 17,9PLN

+ Niska cena - Kultura pracy


SILENTIUMPC SIGMA EVO CENA DETALICZNA: 32,9PLN

+ Dobra wydajność w roli wentylatora odpowiadającego za wentylację + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy + Walory wizualne + Dobre wyposażenie i rozsądna cena

- Jeden z dwóch egzemplarzy cechował się niską kulturą pracy


SILENTIUMPC ZEPHYR CENA DETALICZNA: 17,9PLN

+ Niska cena


SILVERSTONE AIR PENETRATOR AP121 CENA DETALICZNA: 59PLN

+ Niezwykle cicha i bardzo kulturalna praca + Bardzo dobra wydajność w roli wentylatora zamontowanego na radiatorze/chłodnicy przy wyższych obrotach + Bardzo szeroki zakres obrotów (500~1500RPM) + Długi kabel, przejściówka 5V/7V/12V + Jakość wykonania, walory wizualne

- Niski przepływ powietrza - Wysoka cena


SPRZĘT DOSTARCZYLI:


Marcin "Weelkoo" Wilczak

Tagi: enermax, SilverStone, wentylator, SilentiumPC, T.B.Silence, Everest, magma, Twister, Air Penetrator, Zephyr, sigma evo, Mistral, Cluster, UCCL12, UCEV12, UCMA12, UCTB12, Fander, Roxo, Selekta, AP121, 120mm,

Komentarze (20)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2010 01:39

Wątków: 847 | Odpowiedzi: 6271

Weelkoo

Wszystko pięknie, ale zabrakło mi w tym teście czegoś co ma POWER'a.

Dlatego zerknijcie na najpotężniejsze wentylatory od CoolerMaster i Thermaltake które miażdżą wydajnością (a także hałasem) te przetestowane przez Weelkoo

Krótka prezentacja i dane techniczne...

Cooler Master L2R-20CK-GP SickleFlow (ten "słabszy").


Plik graficzny (zmniejszony z 521x561) pochodzi stądPlik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 960x720) usera (Zobacz oryginał)


Fan Type: Case Fan
Noise Level: 19 dBA
Air Flow: 90 CFM
Static Pressure: 3.04 mm/H20
Bearing Type: Long Life Sleeve
Voltage: 12 VDC
Power Consumption: 4.2 W
Connector(s): 3-Pin
Fan Dimensions: 120mm
Life Hours: 50,000 hours


Cooler Master Y720DCD-25T1-GP (ten z POWER'em)

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 640x480) usera (Zobacz oryginał)


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 960x720) usera (Zobacz oryginał)


Airflow: 110 CFM
Noise: 16.5~38 dBA
RPM: 800~2500
Bearing: Double Ball
Voltage: 12 VDC
Power Consumption: 0.12~0.50A
Pressure: 5.6mm
Connector: 3-pin and 4-pin
RPM sensing: Yes

Thermaltake TT-1225T A2018 (wiekowy, ale daje radę)

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 522x600) usera (Zobacz oryginał)


Plik graficzny pochodzi stądEwolucja, czyli łopatki w nowym CoolerMaster i starym Thermlatake.

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 960x720) usera (Zobacz oryginał)


Jak to wszystko zmontować by naprawdę hałasowało?

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 1280x720) usera (Zobacz oryginał)

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 800x600) usera (Zobacz oryginał)


Efekt końcowy, trzeba być naprawdę najeb**** by udało się zasnąć przy włączonym komputerze...


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 800x600) usera (Zobacz oryginał)

Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 800x600) usera (Zobacz oryginał)


Podsumowanie w jednym zdaniu - NIE BUDUJCIE CZEGOŚ TAKIEGO!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2010 01:50

Wątków: 847 | Odpowiedzi: 6271

...zabrakło czasu na edit

Specyfikacja Thermaltake TT-1225T
...lub jak kto woli Thermaltake Smart Case Fan Blue LED A2018.

Airflow: 38.6-93.7 CFM
Noise: 17~46.5 dBA
RPM: 1300~2800
Bearing: 1 Ball, 1 Sleeve
Voltage: 12 VDC
Power Input: 2.4-5.76 W
Pressure: 1.5-4.1mm -H2O
Connector: 3-pin
RPM sensing: Yes

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2010 08:15

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

A

ten znowu z tym tornado.

Weelkoo - dobry test, jak zawsze. Szkoda że jeszcze więcej nie było modeli (typu Gelid, Enermax Apollish itp), no ale też sporo więcej czasu by to zajęło.

23.11.2010 09:23

Wątków: 26 | Odpowiedzi: 1266

weferf

Marcinprv, a co z Twoim testem?

23.11.2010 09:31

Wątków: 209 | Odpowiedzi: 4468

teścik fajny

ale faktycznie te 10 wentyli to trochę mało. Planujesz Weelkoo dalsze rozszerzenie testu o kolejne modele?

i5 750@3,3GHz, MSI P55-GD65, 20GB RAM, Crucial M4, MSI GTX660 2GB TF, Windows 10 64bit

23.11.2010 09:49

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 19

pfff

I tak ta magma dostaje po d*pie od noiseblockera multiframe czy nawet blacksilent... także bez rewelacji

Swoją droga myślałem że air penetrator będzie lepszy...

23.11.2010 11:58

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 1607

weelkoo

jak zawsze kawał dobrej roboty - że tobie się chce Ano Air penetrator trochę zawiódł. Polecisz coś jako zamiennik do Chieftecka CFT 620 ? Czas wymienić mu smigło

Core I3 @ 4.5GHz , Maximus III Formula P55, PATRIOT DDR3 8GB @ 1600MHz Sector5 ASUS HD5870 OCZ Agility III 4x320RAID 0.Thermalright. Lian LI PC C60

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2010 12:05

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

O, i takich artów nam (więcej) trzeba.


Dowiedziałem się, że zakupiony ostatnio tanie Fandery nie są takie ostatnie, co cieszy. Dowiedziałem się też kilku innych rzeczy, ale bardzo chętnie bym z tego widział cykl artykułów (nie kończący się) - jak już we frazowych testach pojawi się wszystko to po jakimś czasie producenci wprowadzą następne modele i wtedy jest materiał na następny artykuł.

Uninstallation successful

23.11.2010 17:09

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41526

o mały włos bym przegapił

a to by była wielka strata dobry test

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

23.11.2010 19:42

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52725

porządna reckaz tym że przepływ powietrza w budzie jakiś taki nietypowy - ciepłe powietrze idzie do góry więc wentyl na górze powinien wywiewać a nie wwiewać

ciekawy byłby też wynik wentyla zamontowanego z tyłu obudowy

do drogich radiatorów Air Penetrator jak znalazł,
niemniej w moim rankingu pozostają wentylki SilentumPC na 1 miejscu, bo tanie i łatwo dostępne (brak kosztów przesyłki)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.11.2010 20:39

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

hMMMMMMMMMMMMMMM

kolejno

@Colin, Neotix, Ronson
pewno za niedługo postaram się o kilka kolejnych 120'tek, być może jakieś porównanie 140'tek - ale to pieśń przyszłości, teraz testy GPU muszę dokończyć.

@Freezer64
przepływ nie jest nietypowy - więcej wentylatorów wdmuchuje, to się dobrze sprawdza, przy czym ty częściowo obieg został wyłączony na potrzeby testó wentyl umieszczony został zaś u góry jak wtłaczający a nie z tyłu jako wyciągający z dwóch powodów - pierwszego, nieistotnego praktycznie, z tyłu jest 140mm otwór Drugi, bardziej znaczący - taka konfiguracja zapewnia większą zależność pomiędzy temperaturami CPU i pozostałych komponentów a wydajnością wentylatora. Wentylator wyciągający powietrze z obudowy jest mniej znaczący (czyt. różnice były by mniejsze).

Reborn.

23.11.2010 21:09

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 1935

szkoda że moje

T.B.SILENCE leżą od 3 m-cy w szufladzie a w chłodnicy dmuchają tragiczne zephyry ;/
recka GICIOR
pzdr

lubię kręcić............................................................................................................................palcem w bucie

23.11.2010 22:11

Wątków: 209 | Odpowiedzi: 4468

Weelkoo

czyli perspektywy są i to bardzo cieszy

i5 750@3,3GHz, MSI P55-GD65, 20GB RAM, Crucial M4, MSI GTX660 2GB TF, Windows 10 64bit

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.11.2010 09:57

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Jacur -

to dlaczego nie wymieniłeś?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.11.2010 11:08

Wątków: 522 | Odpowiedzi: 36400

hm

Mam do sprzedania takiego Enermaxa Clusterka, jakby kto chętny, to PM ;]

i7-6700K + Noctua NH-C12P + Asus ROG Z270F Gaming + 16GB DDR4 3200 CL15 + Palit 1070 SuperJetstream + Samsung 240GB 840 EVO + 8TB + NZXT 340 Elite + Be Quiet! L8 630W + Dell 2407wfp

24.11.2010 17:04

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 1935

Colin_MC

projekt utknął w miejscu, młody okupuje blaszaka, notoryczny brak czasu ;/

lubię kręcić............................................................................................................................palcem w bucie

28.11.2010 21:35

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

2 wentylatory na Zalmanie FLEX (push/pull)

Test b. ciekawy .. takie pytanko - planuję OC swojego i5 760 rzędu 3.8-4.0 GHz, mam Zalmana FLEX na paście Gelid GC Ectreme i chcę na nim umieścić dwa wentylatory w systemie push/pull. Czy dwa Enermaxy UCTB12 wystarczą? Chciałbym aby było nie za głośno.. głównie siedzę w ciszy.. ale wydajnie. Wiem, że wentyl. na cooler powinien charakteryzować się wysokim ciśnieniem statycznym, czego trochę brakuje w/w Enermaxom, ale może.. co myślicie?

08.12.2010 19:52

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 925

-

miałem w planach kupno Enermaxa T.B. Silence, nawet dwóch i teraz już wiem, że nie mam się nad czym zastanawiać dzięki

23.12.2010 14:15

Wątków: 53 | Odpowiedzi: 3608

dobry test jak zwykle

Zamowilem wlasnie 4 Silverstone'y AP do mojego Obsidiana.
Zobaczymy jak sie beda sprawowac. Moje stare ThermalTake klekocza jak... sam nie wiem jak co. Glosne sa

Asus Z97 Deluxe, iCore 7 4790K, GTX 690 + 8800GT (PhysX), 16GB RAM, 256GB SSD, Corsair Obsidian 900D, Corsair AX850 PSU, Liquid cooling + Peltier Plate

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.12.2010 11:15

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

Apropo

testowanych tu Fanderów ROXXO - da się coś z tym zrobić, że kręcą się za wolno?
Ja rozumiem cisza i te sprawy, ale te wentylatory na 12V kręcą się tak że prawie wcale nic nie dmuchają
Szczególnie lipa jest przy 140x140 - nie wiem do czego to miałbym użyć jak 2cm od wentyla nie czuję ręką żadnego dmuchania.

Problem w tym, że kupiłem kilka 40tek, kilka 50tek, kilka 60tek, kilka 80tek, 2 12tki i jedną 14tkę - żeby mieć na dłuuugo spokój takze z chłodzeniem płyty.
Wydałem kasę a nic z tego nie będzie. Co teraz?
Może w środku jest rezystor i można go wywalić? A może podpiąć na 12V+3/5V? Widziałem kiedyś w necie że ludzie coś takiego cudowali i puszczali na 15/17V.

bo nie wywalę 150zł w bloto przecież...

Uninstallation successful

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.