ASUS P7H55-M LX/SI - tanio nie znaczy źle

Marcin Wilczak, 2010-11-16 01:01 | Źródło |

Przy porównaniu oferty AMD i Intela w roli argumentu za platformą "zielonych" przytaczany jest przeważnie koszt zakupu, który uwarunkowany jest często dostępnością tańszych płyt głównych. Był to bez wątpienia dość mocny argument w momencie premiery platformy LGA1156, obecnie jednak staje się on praktycznie nieznaczący ze względu na ceny płyt wyposażonych w tą podstawkę - na rynku znaleźć można aktualnie wiele płyt dla procesorów Core i3, i5 i i7 z ceną oscylującą w granicach 300PLN, część z nich dostępna jest w kwocie jeszcze niższej. Tyczy się to przede wszystkim konstrukcji wykorzystujących chipset H55. Do grona takich produktów zalicza się bohater niniejszej publikacji, płyta P7H55-M LX/SI ASUSa. Jest ona dostępna w sklepach w cenie od 250PLN co czyni z niej jedną z najtańszych płyt dla LGA1156. Czy jest to jednak konstrukcja nie tylko tania ale i dobra? O tym przekonacie się zapoznając z poniższym tekstem.

ASUS P7H55-M LX/SI CENA DETALICZNA: od ~250PLN (stan na 10.2010)

ASUS P7H55-M  to płyta występująca w kilku wersjach - w naszej redakcji zawitał egzemplarz najtańszej z nich opatrzony dopiskiem LX/SI. W tej wersji płyta dostępna jest w cenie od około 250PLN, to kwota zdecydowanie niska jak na płytę dedykowaną podstawce LGA1156. Standardowo dla tego producenta jest ona objęta trzyletnim okresem gwarancji.

Płyta P7H55-M w wersji LX/SI pakowana jest w gładkie białe kartonowe pudełko z niewielką naklejką z oznaczeniem modelu i jego podstawowym opisem technicznym (SI to skrót od System Integrators, stąd płyta pakowana jest w taki a nie inny sposób). Wewnątrz opakowania oprócz płyty znajdziemy wielojęzyczną instrukcję obsługi i montażu (wersja skrócona jest przetłumaczona również na język polski), płytę ze sterownikami i oprogramowaniem, zaślepkę panelu tylnego, dwa kable SATA i naklejkę z logo firmy ASUS.

ASUS P7H55-M LX to konstrukcja w formacie mATX. Jej czarne PCB rozplanowane zostało dobrze, dzięki czemu rozmieszczenie poszczególnych elementów nie wzbudza większych zastrzeżeń. Spoglądając po raz pierwszy na prezentowaną płytę nie sposób nie zauważyć, że na jej powierzchni widoczne są "braki" - to właśnie miejsca, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z wersją LX. Najtańsza odsłona pozbawiona została m.in. wyjścia HDMI, wyprowadzonego na panel tylny płyty portu COM, złącz ATA i FDD i wyprowadzonych pinów dla portu LPT.

Okolice podstawki LGA1156 to przede wszystkim pięciostopniowa sekcja zasilania (pozbawiona jakiegokolwiek dodatkowego chłodzenia), dodatkowe złącze zasilania typu ATX 4PIN oraz dwa złącza dla wentylatorów (jedno typu 4-PIN, wyposażone w obsługę mechanizmu PWM). Wprawne oko dostrzeże tu ponadto dwa układy - jeden z nich to transmiter TMDS (Asmedia ASM1442) wykorzystywany przez wyjście DVI, drugi z układów to EPU (sprzętowy kontroler IC, mający na celu zarządzać pracą modułów VRM w celu zminimalizowania strat energii).

Płyta P7H55-M LX/SI wyposażona jest w dwa gniazda pamięci DDR3 obsługiwane przez zintegrowany z procesorami Intela dla LGA1156 dwukanałowy kontroler pamięci. Tuż obok nich umieszczono piny umożliwiające wyprowadzanie portu COM oraz złącze zasilania typu ATX 24PIN.

W prawym dolnym rogu płyty znajdziemy sześć portów SATA 3Gbps umieszczonych równolegle do PCB płyty. Są one obsługiwane przez układ H55, stąd nie oferują one obsługi macierzy dyskowych RAID (chipset Intela pozbawiony jest tej funkcjonalności).

W bezpośrednim sąsiedztwie złącz SATA umieszczono układ H55 chłodzony przez niewielki aluminiowy radiator. Za obsługę kart rozszerzeń odpowiadają z kolei cztery porty umieszczone na płycie - dwa PCI oraz po jednym PCI-Express x16 i x4 w wersji 2.0. Przy dolnej krawędzi płyty znajdziemy ponadto wyprowadzenia dla dodatkowych sześciu gniazd USB2.0 oraz zworkę odpowiedzialną za resetowanie CMOS.

Na panelu tylnym płyty P7H55-M LX/SI znajdziemy dwa porty PS/2, sześć portów USB2.0, złącze RJ45 zintegrowanej gigabitowej karty sieciowej, trzy złącza mini-jack zintegrowanej karty muzycznej (układ VIA VT1708S) oraz dwa wyjścia wideo - analogowe D-Sub i cyfrowe DVI. Są one wykorzystywane przez układ graficzny zintegrowany z wybranymi procesorami Intela dla podstawki LGA1156.

Na płycie znajdziemy sporą liczbę standardowych kondensatorów elektrolitycznych, trwalsze kondensatory typu solid wykorzystano przy układach odpowiedzialnych za zasilanie CPU i pamięci. Zabrakło również m.in. HDMI, nie uświadczymy też najnowszych odsłon standardów USB i SATA - wszystko to podyktowane jest przede wszystkim ceną, która miała być ustalona na jak najniższym poziomie. Cieszy jednak fakt, że ta budżetowa konstrukcja została rozsądnie rozplanowana i sprawia ogólnie dobre wrażenie, zweryfikujmy jak spisuje się ona w praktyce.

PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem następującej konfiguracji:

ASUS P7H55-M LX/SI - BIOS

Płyta dostarczona do testów posiadała wgrany BIOS w wersji 0401 - to BIOS testowy, który na dniach powinien osiągnąć status wersji finalnej i będzie dostępny do pobrania ze strony ASUSa.

BIOS P7H55-M LX/SI to typowe dla płyt ASUSa rozwiązanie AMI z interfejsem bazującym na zakładkach. BIOS prezentuje się dość standardowo pod względem zawartości za jednym wyjątkiem - przeglądając go nie znajdziemy żadnych opcji związanych z OC. Co jednak ciekawe, to że ich nie widać nie oznacza że ich nie ma.

Zakładka Advanced przed i po wciśnięciu klawisza F4.

W najnowszej odsłonie BIOS płyta umożliwia dostęp do funkcji związanych z przetaktowaniem poszczególnych komponentów po wciśnięciu klawisza F4 - wówczas w zakładce "Advanced" pojawia się dodatkowa pozycja - JumperFree Configuration. Podobne rozwiązanie stosował niegdyś Gigabyte.

W menu JumperFree Configuration znajdziemy opcje umożliwiające zmianę taktowania zegara bazowego (BCLK), zdefiniowanie kilku podstawowych napięć (m.in. napięcia CPU, IMC (VTT) oraz napięcia pamięci) oraz ręczne ustawienie timingów pamięci. Zakresy poszczególnych ustawień prezentują się następująco:

BCLK Frequency: 80 ~ 500MHz (co 1MHz)

VCore Offset Voltage: AUTO / od +0,01 do +0,30V (co 0,01V) DRAM Voltage: AUTO / 1,20V / 1,35V / 1,50V / 1,55V / 1,60V / 1,70V / 1,80V / 1,90V / 2,0V / 2,1V / 2,2V IMC Voltage: AUTO / od 1,10V do 1,45V (co 0,05V) CPU PLL Voltage: AUTO / od 1,80V do 2,10V (co 0,10V) PCH Voltage: AUTO / 1,05V / 1,15V VAXG Voltage: AUTO / od 1,10000V do 1,20000V (co 0,00625V)

Zakresy regulacji poszczególnych wartości można śmiało uznać za wystarczające nawet do stosunkowo wysokiego OC, choć pod względem liczby dostępnych opcji płycie daleko do droższych konstrukcji. Cieszy jednak fakt, że nawet tak tania konstrukcja udostępnia funkcje związane z podkręcaniem, zweryfikujmy jak przekładają się one na realne możliwości OC.

PODKRĘCANIE

Do prób OC na płycie P7H55-M LX/SI wykorzystany został egzemplarz procesora Core i3 550 - tego typu tandem wydaje się rozsądnym połączeniem ze względu na cenę obu komponentów. Osoby zainteresowane kupnem i podkręcaniem czterordzeniowych procesorów Core i5 i i7 poszukiwać będą raczej płyt droższych wyposażonych m.in. w bardziej rozbudowaną sekcję zasilania CPU. P7H55-M LX/SI oczywiście oferuje obsługę takich procesorów i ich OC, w osiągnięciu bardzo wysokich zegarów przeszkadzać może jednak właśnie stosunkowo skromna i pozbawiona chłodzenia sekcja zasilania procesora. W przypadku dwurdzeniowych (i zdecydowanie tańszych) układów wykonanych w wymiarze 32nm ma ona mniejsze znaczenie.

W przypadku podkręcania dwurdzeniowego Core i3 550 prezentowana płyta ASUSa zaprezentowała się z naprawdę dobrej strony - zarówno pod kątem maksymalnego uzyskanego taktowania zegara bazowego (BCLK) jak i osiągniętego taktowania procesora.

Prezentowana płyta umożliwiła podkręcenie procesora Core i3 550 z poziomu standardowego taktowania 3,2GHz do 4,4GHz i co najważniejsze całość operacji przebiegła naprawdę bezproblemowo.  Nie doskwierał brak możliwości kompensacji spadku napięcia (Vdroop), który niezależnie od ustawionej wartości VCore w BIOS prezentował się praktycznie identycznie (oscylował w granicach 0,02~0,03V) a zachowanie płyty było bardzo przewidywalne.

Płyta P7H55-M LX/SI wypadła dobrze również w kwestii maksymalnego stabilnego taktowania zegara bazowego, które zatrzymało się na granicy 205MHz. Biorąc pod uwagę niską cenę płyty ASUSa to bardzo dobry rezultat. Niepozorna i niedroga płyta pozwala na wysokie OC dwurdzeniowych procesorów Intela wykonanych w wymiarze 32nm i to solidny jej atut, dla wielu zapewne równie istotny jak jej niska cena (~250PLN).

TESTY WYDAJNOŚCI

Poniższe testy wydajności zostały przeprowadzone dla formalności, obecnie płyty wykorzystujące ten sam układ logiki oferują bowiem praktycznie identyczną wydajność. Ewentualne marginalne różnice wynikają tylko i wyłącznie z ustawień timingów pobocznych jakie płyta przypisuje pamięciom oraz minimalnych różnic w taktowaniu procesora. To należy mieć zawsze na uwadze i przy wyborze płyty kierować się przede wszystkim jej możliwościami, wyposażeniem i ceną.

Jak widać na powyższych wykresach każda z trzech płyt wykorzystujących układ H55 uzyskuje praktycznie identyczne wyniki w testach wydajności. Co więcej płyty te oferują tą samą wydajność jak konstrukcje wykorzystujące układ P55.

PODSUMOWANIE

ASUS P7H55-M LX/SI to płyta, którą niewątpliwie warto się zainteresować gdy w planach mamy tanią konfigurację wykorzystującą podstawkę LGA1156. Ta bardzo tania konstrukcja zapewnia dobrą wydajność, bezproblemową konfigurację i bardzo dobrze sprawdza się przy podkręcaniu procesora. Przy cenie w granicach 250PLN to naprawdę atrakcyjna propozycja - niezależnie od tego, czy chcemy ja wykorzystać w tanim komputerze biurowym czy też np. budżetowej konfiguracji przeznaczonej przede wszystkim do gier.

Niska cena oczywiście pociąga za sobą pewne konsekwencje, w przypadku prezentowanej płyty ASUSa do takich zaliczyć można brak HDMI, obecność tylko dwóch gniazd pamięci czy też brak obsługi RAID (będący konsekwencją wykorzystania chipsetu H55). Również sekcja zasilania CPU nie jest tak rozbudowana jak w droższych modelach - jak pokazały jednak próby OC jest ona wystarczająca do tego by podołać wysoko podkręconym procesorom dwurdzeniowym, nie będzie również sprawiać kłopotów przy układach czterordzeniowych pracujących z fabrycznym zegarem lub też po umiarkowanym OC.

Większość z tych wyrzeczeń okazuje się mało znacząca w przypadku tych najtańszych konfiguracji, jeśli zaś czegoś naprawdę nam brak to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nieznacznie droższe wersje płyty P7H55-M. W mojej opinii ASUS mógł jednak pozostawić HDMI, koszt którego nie jest duży a obecność tego złącza zwiększyłaby atrakcyjność P7H55-M LX/SI wśród osób poszukujących płyty do energooszczędnego i taniego PC, który miałby być podpięty pod TV.

Ze względu na niską cenę a przy tym naprawdę spore możliwości płyta P7H55-M LX/SI ASUSa zostaje wyróżniona znaczkiem Dobra Cena. W uzyskaniu Rekomendacji przeszkodził jej jednak inny produkt ASUSa - model P7H55-M, który znaleźć można w niektórych sklepach w cenie nawet o zaledwie 15~20PLN wyższej. Za taką dopłatą staniemy się posiadaczami płyty wyposażonej w HDMI (niestety zamiast DVI) i cyfrowe wyjście audio oraz posiadającej przy tym cztery gniazda pamięci, kontroler ATA a także bardziej rozbudowaną (sześciostopniową a nie pięciostopniową jak w przypadku wersji LX/SI) i częściowo chłodzoną sekcję zasilania CPU. To płyta, która w niektórych zastosowaniach jest zdecydowanie warta tak niewielkiej dopłaty - np. jeśli ma być podstawą dla komputera podpinanego pod TV (z wykorzystaniem zintegrowanego z CPU układu graficznego) lub też tanią płytą wykorzystywaną do OC.


ASUS P7H55-M LX/SI CENA DETALICZNA: ~250PLN

+ Dobra wydajność + Dobre rozplanowanie płyty + Dobre możliwości OC (przy BIOS 0401) + Niska cena, 3 lata gwarancji + Chipset H55 wraz z DVI i D-SUB zapewnia wsparcie dla kart zintegrowanych z dwurdzeniowym CPU Intela dla LGA1156

- Brak HDMI


SPRZĘT DOSTARCZYLI:


Marcin "Weelkoo" Wilczak

Tagi: Intel, Asus, płyta główna, OC, Core i3, LGA1156, mATX, tania, H55, P7H55-M,

Komentarze (9)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

16.11.2010 01:13

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

nieźle

jak na taką taniochę.
Przydało by się coś więcej o zintegrowanej dźwiękówce. Da się tego używać? Z realtekami bywa różnie ale np 889 na GB jest całkiem ok. Asus swojego czasu pakował wszędzie (nawet w wyższych modelach) Analog Devices i była to tragedia zarówno pod względem brzmienia jak i jakości sterowników. Tego układu VIA nie miałem okazji posłuchać.

16.11.2010 07:55

Wątków: 71 | Odpowiedzi: 458

IMHO

to i tak jest o około 80PLN więcej niż dobra płyta Asusa pod CPU AM3 (np. na 760G z 4 slotami DDR3). Przy tanich konfiguracjach te 80PLN może mieć spore znaczenie (lepszy zasilacz, lepszy CPU albo lepsze GPU). Po za tym LGA1156 jest dead (fakt, że AM3 prawdopodobnie też, ale pożyje chyba z pół roku dłużej). No ale może to inny low end biorąc pod wagę, że najtańsze CPU na LGA1156 są dużo droższe od najtańszych CPU na AM3 (i nie mam tu na myśli 1-rdzeniowych Sempronów)...

specto1.blogspot.com

16.11.2010 17:22

Wątków: 175 | Odpowiedzi: 8887

do dobrych mobo z AM3

pewnie będą jakieś update biosu żeby czytało procki na AM3+ także nie będzie źle myślę

/// PC: i5-4670K + H100i // Z87MX-D3H // HyperX Beast 8GB 2400MHz // XFX 7870XT DD Accelero // Seagate 2TB // SP-SS500 // Obsidian 350D /// + /// Notebook Dell M6600

16.11.2010 18:48

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52452

bartu233

sądzę że tym razem nie będzie takiej opcji, choć na razie to można sobie co najwyżej z fusów wróżyć.

24.11.2010 08:45

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

asus

no no świetnie się zapowiada

04.12.2010 07:54

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

BIOS 401

Czy ktos dysponuje wersja biosu 401 dla tej plyty glownej? W sieci nigdzie juzn ie moge znalezc a w najnowszej wersji 402 nie pojawiaja sie opcje zwiazen z OC po wcisnieciu F4

02.03.2011 23:02

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 1

bios 0401

czy szanowna redakcja ma i jest w stanie udostępnić bios 0401 do tej płyty? Bo okazało się, że wersja biosu na której testowaliście płytę nie jest dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba. Skuszony waszą recenzją zakupiłem tą płytę i spotkała mnie przykra niespodzianka w postaci braku zakładki Juperfree Configuration nawet po wciśnięciu klawisza F4. Myślę, że publikacja tego biosu zaskarilibyście sobie wdzięczność wielu użytkowników nie tylko tej płyty ale i waszego vortalu.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

03.05.2011 23:03

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22681

hMMMMMMMMMM

ehhhh, wątek mi wypadł ze śledzonych i dopiero teraz zajrzałem - jutro jak mi się zwolni stacjonarka to sprawdzę czy aby gdzieś nie mam jeszcze tego BIOS.

Reborn.

18.04.2014 15:24

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Pci-e frequency

Witam! Wszystkich.

Czy może ktoś wie kto miała tą płytę ASUS P7H55-M LX jak wygląda sprawa podkręcania procesora.
Czy nie ma problemów ze złączem PCI-E x16 przy podkręcaniu procesora.
W zakładce "Juperfree Configuration" nie ma funkcji aby ustawić szybkość szyny w MHz na 100MHz. Czy płyta ma ustawioną tą funkcję na stałe ? Czy czasem przy podkręcaniu szyny nie podkręcam też samego złącza karty graficznej ? W modelach takich jak P7P55-M ta zakładka jest - blokowania szyny.

Z góry dziękuję za odpowiedz.. Ikona: :)

Matney

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.