Przegląd płyt AM3 z serii 8 część 1 – Sapphire, ASRock, Gigabyte

Robert Graczyk, 2010-10-15 00:01 | Źródło |

Jeszcze nie tak dawno za płyty główne z nowymi chipsetami od AMD musieliśmy sporo przepłacać. Producenci naliczali sobie premie za nowość, a tym samym nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup płyty oferującej przyszłościowe interfejsy takie jak SATA3 czy USB 3.0. Na szczęście entuzjazm zdążył już opaść, a wraz z nim ceny, dlatego też zdecydowaliśmy się zrobić przegląd kilku płyt takich producentów jak SAPPHIRE, ASRock, GIGABYTE, FOXCONN, ASUS oraz MSI. Dziś prezentujemy płyty główne pierwszej trójki.

SAPPHIRE PURE CrossFireX 890GX CENA: 480zł (stan na koniec września 2010)

SAPPHIRE na rynku płyt głównych zachowuje się niczym nieśmiała, mała dziewczynka, która boi się wychylić z cienia. Przez taki stan rzeczy, pomimo, że stara się iść z duchem czasu, oferuje znacznie mniej modeli niż konkurencja. PURE CrossFireX 890GX to jedyny przedstawiciel płyt głównych od SAPPHIRE'A z układami logiki z serii 8 i jak sama nazwa wskazuje, na jego pokładzie znalazł się mostek północny 890GX. Tym samym płyta posiada zintegrowaną kartę graficzną Radeon HD 4290, która wspomagana jest przez 128MB pamięci typu SidePort i pozwala zainstalować dwie karty graficzne w trybie CrossFireX (x8 / x8). SAPPHIRE zastosował również mostek południowy SB850 dzięki czemu nie zabrakło portów SATA3, niestety nie umieścił żadnego kontrolera USB 3.0 przez co płyta niemal na starcie przegrywa z konkurencją. Kwestia dodatków to także lekkie rozczarowanie: zaledwie dwa kable SATA, jeden IDE, przejściówka MOLEX na SATA, instrukcja, sterowniki, zaślepka tylnego panelu oraz karta uruchamiająca pełną prędkość portu PCI Express x16 to wszystko co poza płytą główną znaleźliśmy w pudełku.

Płyta SAPPHIRE'A cieszy bogatą paletą kolorów, od niebieskiego, przez czerwony, aż do żółtego. Gdyby dodać zielone wstawki, obraz byłby kompletny. Cieszy natomiast niezłe rozplanowanie płytki PCB, które niestety nie jest pozbawione wad. Okolice gniazda procesora, oczywiście AM3, to przede wszystkim cztery gniazda pamięci pozwalające zainstalować do 16GB pamięci typu DDR3 pracującej w trybach 800/1066/1333/1600MHz. Poniżej umieszczono wiekowe złącze IDE, a w okolicach układu SB850 zamontowano sześć portów SATA3. Niestety przy korzystaniu z karty graficznej posiadającej dwuslotowe chłodzenie, co najmniej dwa z nich będą zasłonięte, a do kolejnych dwóch dostęp będzie utrudniony. To samo tyczy się przycisków POWER oraz RESET, które w swojej ofiarności dołożył producent, ale które staną się bezużyteczne jeśli zdecydujemy się na nieco dłuższą kartę graficzną. Bez przeszkód za to dostać się można do przycisku Clear CMOS, który wywędrował w okolice baterii, pomiędzy dwoma złączami PCI Express x16. Na uwagę zasługuje także prehistoryczny port FDD, wyświetlacz diagnostyczny, przycisk uruchamiający tryb Audio 3D zintegrowanej karty dźwiękowej oraz dość nietypowe złącze wśród slotów na karty rozszerzeń. Obok standardowego wyposażenia jak dwa złącza PCI Express x16, jednego PCI Express x1 jak i pojedynczego PCI, znalazł się pewien egzotyk. Malutkie złącze umieszczone prostopadle do reszty towarzyszy to MINI PCI Express, znane z laptopów. Pytanie, które nadawałoby się do milionerów - po co? Raczej wątpliwym jest żeby ktoś wykorzystał to maleństwo do podłączenia bezprzewodowej karty sieciowej, modułu Bluetooth czy też dysku twardego. Czym więc kierowali się panowie z SAPPHIRE'A kiedy podjęli taką decyzję? Zakładam, że nigdy się nie dowiemy, jeżeli jednak interesuje kogoś taki "fetysz" to właśnie znalazł idealna płytę. Nie można mieć za to żadnych zastrzeżeń do zastosowanego chłodzenia. Radiatory przykrywają zarówno mostek północny, południowy jak i sekcje zasilania. Pewnym rozczarowaniem może być dla odmiany tylny panel, na którym znalazły się tylko cztery porty USB 2.0. Obok nich figurują jeszcze dwa porty PS2, jeden eSATA, złącze karty sieciowej, wejścia/wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej Realtek ALC888, oraz porty D-SUB, DVI, HDMI zintegrowanej karty graficznej.

BIOS

ASRock 890GX Extreme3 /880G Extreme3 CENA: odpowiednio ~400zł i 360zł (stan na koniec września 2010)

Dwie płyty od ASRocka tak różne, a tak podobne. Albo lepiej by tu pasowało, tak podobne i zarazem niemal identyczne. Okazuje się bowiem, że 890Gx Extreme3 i 880G Extreme3 dzielą jedynie trzy rzeczy - nazwa, częstotliwość taktowania zintegrowanego układu graficznego oraz przejściówka zasilania MOLEX na SATA. Reszta, czyli rozplanowanie PCB oraz ogólna funkcjonalność stoją na tym samym poziomie. W obu przypadkach otrzymujemy oprócz płyty głównej cztery kable SATA, zaślepkę tylnego panelu, śledź ze złączem eSATA, instrukcje oraz sterowniki. Płyta 890GX Extreme3 wychodzi przed szereg dodając do zestawu wspomnianą wcześniej przejściówkę MOLEX na SATA.

Poniższe zdjęcia prezentują płytę 890GX Extreme3. Gdybym dodał obrazki przedstawiające 880G Extreme3 moglibyśmy rozpisać konkurs na szukanie różnic między obiema konstrukcjami, jednak pomijając oznaczenia, wątpię żeby ktokolwiek był w stanie coś znaleźć. Dlatego też opisana zostania płyta główna bazująca na chipsecie 890GX, a wszystko co się tyczy jej budowy, odnosić się będzie także do płyty skosntruowanej w oparciu o układ 880G.

ASRock 890GX Extreme3 to płyta, której niewiele można zarzucić. Podstawka AM3 obsługuje wszystkie modele procesorów dedykowanych temu złączu, cztery banki pamięci można obsadzić 16GB pamięci typu DDR3, która może pracować z częstotliwościami 800/1066/1333/1600MHz, a dwa złącza PCI Express x16 pozwalają na podłączenie dwóch kart graficznych w trybie CrossFireX (x8 / x8). Ponadto na płycie znalazły się przyciski Power, Reset oraz Clear CMOS (wyprowadzony na tylny panel), które wyglądają bardzo atrakcyjnie i są podświetlane na czerwono, dzięki wykorzystaniu mostka południowego SB850 pojawiło się sześć portów SATA3 umiejscowionych na krawędzi płyty i to równolegle do jej płaszczyzny, a na dokładkę nie zapomniano o obsłudze USB 3.0. Jakby tego było mało na płycie znalazło się miejsce dla czterech złączy dedykowanych dodatkowym wentylatorom (trzy z nich można regulować), a w okolicach portów SATA ASRock umieścił wyświetlacz diagnostyczny. Sekcje zasilania stanowi rozwiązanie 8+2, które jest chłodzone przez sporych rozmiarów radiator połączony rurką heat-pipe z radiatorem umieszczonym na mostku północnym. Oczywiście ASRock zadbał również o odpowiednie chłodzenie układa SB850. W ogólnym rozrachunku rozplanowanie płytki PCB jest niemal wzorowe, a całość prezentuje się wyjątkowo okazale. Zastrzeżenie można mieć jedynie do bliskości dwóch niebieskich złącz PCI Express x16, które dzieli tylko pojedynczy port PCI. Należy również nadmienić, że w przypadku 890GX Extreme3 ASRock zrezygnował ze złącza IDE oraz FDD co jednak nie powinno nikogo dziwić - w dzisiejszych czasach praktyka ta jest coraz częściej stosowana w przypadku nowych płyt głównych. Tylny panel jest za to kompletny: sześć portów USB, w tym dwa w wersji 3.0, po jednym eSATA, FireWire i PS2, wejścia/wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej, złącze karty sieciowej oraz D-Sub, DVI i HDMI do obsługi karty graficznej to zestaw, który zadowoli nawet bardzo wymagających użytkowników.

BIOS

ASRock 890GM Pro3 CENA: 350zł (stan na koniec września 2010)

ASRock 890GM Pro3 to płyta w formacie micro-ATX, która pomimo  niewielkich rozmiarów wielka jest duchem, a mówiąc mniej poetycko, oferuje naprawdę sporo. Wykorzystano tu bowiem mostek północny 890GX, dzięki czemu na płycie znalazła się zintegrowana karta graficzna Radeon HD 4290, natomiast na mostek południowy wybrano SB850, co zaowocowało obecnością interfejsu SATA3. Żeby obraz był kompletny ASRock dołożył jeszcze dwa porty USB 3.0 i całkiem pokaźną gamę dodatków. Oprócz płyty w pudełku znalazły się bowiem cztery kable SATA, instrukcja, płyta ze sterownikami i zaślepka tylnego panelu. Całkiem sporo jak na płytę w formacie micro-ATX.

Sama płyta prezentuje się zgodnie z przyjętą przez ASRocka tendencją – ciemny laminat z niebieskimi i białymi elementami może się podobać, a już z pewnością wygląda lepiej niż starsze płyty tego producenta. Do rozplanowania płytki PCB nie można mieć większych zastrzeżeń, szczególnie, że mamy tu do czynienia z formatem micro-ATX. 890GM Pro3 obsługuje wszystkie procesory zgodne z podstawką AM3 w tym te o TDP wynoszącym 140W. W czterech gniazdach pamięci można umieścić do 16GB pamięci typu DDR3 pracującej z częstotliwością 800/1066/1333/1600 MHz. Pięć złącz SATA3 umieszczono na samej krawędzi i pomimo, że nie są one zamontowane równolegle do płaszczyzny płyty, nie zostaną zasłonięte nawet przez najdłuższe karty graficzne. W kwestii złącz na karty rozszerzeń, oprócz złącza PCI Express x16, na płycie znalazły się dwa porty PCI oraz jedno PCI Express x1. Niestety wśród tych wszystkich pozytywnych aspektów nie zachwyca chłodzenie, które jest niekompletne. O ile na mostek północny jak i południowy założono radiatory to już czterofazowa sekcja zasilania musi radzić sobie sama. To samo tyczy się złącz dedykowanych dodatkowym wentylatorom - są tylko dwie sztuki, a regulować można zaledwie jedno z nich. Tylny panel za to, oprócz przycisku Clear CMOS, to kalka z płyt 890GX Extreme3 i 880G Extreme3. Tym samym „tył” płyty 890GM Pro3 posiada sześć portów USB (5xUSB 2.0, 1xUSB3.0), po jednym eSATA oraz FireWire, złącza zintegrowanej karty dźwiękowej, którą jest VIA VT2020, obsługujące zintegrowaną kartę graficzną porty D-SUB, DVI, HDMI, oraz wiecznie żywy port PS2.

BIOS

ASRock 870 Extreme3 CENA: 300zł (stan na koniec września 2010)

Mostek północny AMD 870 to obecnie najniżej uplasowany w hierarchii tej firmy układ logiki z serii 8. Nie oferuje zintegrowanej karty graficznej jak i obsługi CrossFireX. Przynajmniej tak twierdzi AMD, bowiem ASRock ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Oczywiście próżno tu szukać zintegrowanej karty graficznej ale jeżeli ktoś zapragnie zamontować na 870 Extreme3 dwie dodatkowe grafiki to nie powinien napotkać na żadne problemy. Jest to obecnie najtańszy sposób na stworzenie konfiguracji pracującej w oparciu o CrossFireX w trybie x8 / x8. Do tego za około 300zł dostajemy aż cztery kable SATA plus standardowy zestaw w skład którego wchodzą instrukcja, sterowniki jak i zaślepka tylnego panelu.

ASRock 870 Extreme3 to poza jednym szczegółem idealnie zaprojektowana płyta. Można na niej umieścić wszystkie procesory zgodne z podstawką AM3, do 16GB pamięci typu DDR3 pracującej z częstotliwością 800/1066/1333/1600MHz, a dzięki zastosowaniu mostka południowego SB850 nie zabrakło portów SATA3. I tu właśnie widać drobną skazę na lśniącej zbroi 870 Extreme3, która jednak dla większości użytkowników nie będzie stanowiła problemu. Otóż cztery porty SATA3 zostały ustawione równolegle do płaszczyzny płyty, a jeden pozostawiono w położeniu prostopadłym, przez co przy obsadzeniu drugiego slotu PCI Express x16 kartą graficzną, dostęp do niego może być utrudniony. Powiedzcie mi tylko, czymże jest ten mały szczegół w obliczu faktu, że na płycie za 300zł znalazły się przyciski POWER, RESET oraz Clear CMOS (ostatni wyprowadzony na tylny panel) oraz dwa złącza PCI Express x16 pozwalające zamontować na płycie dwie karty graficzne w trybie CrossFireX x8 / x8. Na dokładkę, pomimo, że nie imponujących rozmiarów, ASRock zadbał o to, żeby zarówno na układach logiki jak i sekcji zasilania znalazł się radiator i jakby tego było mało dorzucił cztery złącza dla dodatkowych wentylatorów, w tym trzy z posiadające dziesięciostopniową regulacje. Tylny panel dopełnia ten piękny obrazek sześcioma portami USB (w tym dwa w wersji 3.0), jednym eSATA, FireWire i PS2, zestawem wejść/wyjść zintegrowanej karty dźwiękowej Realtek ALC892 oraz złączem karty sieciowej.

BIOS

GIGABYTE 890GPA-UD3H CENA: 450zł (stan na koniec września 2010)

890GX od GIGABYTE reprezentuje w naszym przeglądzie model 890GPA-UD3H. Podobnie jak wcześniej przedstawiona konkurencja bazująca na mostku północnym 890GX, płyta GIGABYTE’A posiada zintegrowaną kartę graficzną Radeon HD 4290, która posiada 128MB pamięci typu SidePort pracującej z częstotliwością 1333MHz. Ponadto 890GPA-UD3H pozwala zainstalować dwie karty graficzne pracujące w trybie CrossFireX x8 / x8, a dzięki układowi SB850 na płycie nie zabrakło nadal świeżych portów SATA3, natomiast uprzejmość GIGABYTE’A zaowocowała dodatkowym modułem firmy NEC, który wprowadził obsługę USB 3.0. Funkcjonalność prezentuje się więc dość standardowo ale jednocześnie kompletnie. Podobnie zresztą jak wnętrze pudełka, które oprócz płyty głównej kryje cztery kable SATA, jeden IDE, płytę ze sterownikami, instrukcje oraz zaślepkę tylnego panelu.

Niebieski laminat i niebieskie wstawki sprawiają, że płyty GIGABYTE’A wyglądają jak chmurki z dziecinnych rysunków. I dobrze, przynajmniej dla osób, które lubią ten kolor. Istotne jest jednak to, jak panowie z GIGABYTE’A rozmieścili poszczególne elementy na płycie, a na tym polu 890GPA-UD3H prezentuje się wzorcowo. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach zastosowano tu gniazdo procesorów AM3, poniżej którego umieszczono cztery gniazda pamięci pozwalające zainstalować do 16GB pamięci typu DDR3 pracującej z częstotliwością 800/1066/1333/1600MHz. Miłym dodatkiem jest coraz rzadziej spotykany port IDE, który umieszczono w okolicy gniazd pamięci, a także port FDD znajdujący się w pobliżu slotu PCI. W bliskim sąsiedztwie mostka południowego SB850 znajduje się sześć portów SATA3 oraz dwa SATA2, wszystkie wysunięte na samą krawędź i zainstalowane równolegle do płaszczyzny płyty. Dwa porty PCI Express x16, pomalowane na niebiesko, pozwalają zainstalować dwie karty graficzne pracujące z prędkościami x8 / x8. Oczywiście w przypadku korzystania z jednej grafiki będzie ona pracowała z pełną prędkością złącza. GIGABYTE pomyślał także o zachowaniu odpowiedniej odległości między portami odpowiedzialnymi za karty graficzne. W przeciwieństwie do rozwiązania ASRocka, odstęp wynosi dwa złącza dla kart rozszerzeń. Ale nie samymi kartami graficznymi człowiek żyje, dlatego na pokładzie 890GPA-UD3H nie zabrakło dwóch portów PCI oraz trzech PCI Express x1 . Układ chłodzenia jest kompletny. Na mostku południowym znalazł się malutki radiator, ale za to układ 890GX oraz ośmiofazowa sekcja zasilania zostały przykryte sporej wielkości radiatorami połączonymi dodatkowo rurką heatpipe. Standardowo prezentuje się tymczasem ilość złącz dla wentylatorów. Oprócz złącza dedykowanego chłodzeniu procesora, 890GPA-UD3H posiada trzy dodatkowe, przy czym tylko jedno z nich pozwala regulować obroty wentylatora. Na tylnym panelu prócz portu eSATA nie zabrakło niczego. Znalazło się tu miejsce dla sześciu portów USB (4xUSB 2.0 oraz 2xUSB 3.0), jednego FireWire, jednego PS2, a także wejść/wyjść zintegrowanej karty dźwiękowej Realtek ALC892, złącza karty sieciowej oraz całej gamy wyjść zintegrowanej karty graficznej - D-SUB, DVI-D, HDMI.

BIOS

GIGABYTE 880GMA-UD2H

CENA: 320zł (stan na koniec września 2010)

880GMA-UD2H to płyta w formacie micro-ATX, w przypadku której GIGABYTE postanowił wykorzystać układ 880G. Model ten oferuje zintegrowaną kartę graficzną Radeon HD 4250, dzięki mostkowi południowemu SB850 posiada porty SATA3, a do tego dwa porty USB 3.0. Szkoda tylko, że oprócz samej płyty głównej w pudełku znalazły się tylko dwa kable SATA, jeden IDE oraz instrukcja i płyta ze sterownikami. Należy jednak mieć na uwadze cenę 880GMA-UD2H, która akurat w tym wypadku dyktuje warunki.

Płyta niczym szczególnym się nie wyróżnia. Wszystko jest na swoim miejscu, ale trudno jest się doszukać jakiś cech szczególnych. Ponownie mamy do czynienia z podstawką AM3 oraz czterema gniazdami pamięci pozwalającymi zainstalować do 16GB pamięci typu DDR3 pracującej z częstotliwością 800/1066/1333/1600MHz. Pięć portów SATA3, pomimo, że nie zostały ustawione równolegle do płaszczyzny płyty, zamontowano tak, aby nawet długie karty graficzne nie utrudniały dostępu. Nie można tego jednak powiedzieć o kartach z dwuslotowym chłodzeniem, które mogą zakryć jeden z portów SATA3. Dla kart rozszerzeń przygotowano dwa złącza PCI Express x16 (jedno działające z pełną prędkością, drugie w trybie x4), oraz po jednym PCI i PCI Express x1. GIGABYTE postanowił ponadto dołożyć port IDE oraz FDD. Zamiast tego jednak lepszym rozwiązaniem byłoby dołożenie choćby skromnego radiatora na sekcji zasilania, bowiem zastosowany system chłodzenia obejmuje tylko układ 890GX oraz SB850. W utrzymaniu niskich temperatur nie pomogą złącza przeznaczone dla wentylatorów, a to z prostej przyczyny. Na płycie obok złącza dedykowanego chłodzeniu procesora znalazło się tylko jedno dodatkowe. 880GMA-UD2H broni się za to idealnie pomyślanym tylnym panelem, na którym znajdziemy sześć portów USB, w tym dwa w wersji 3.0, po jednym eSATA, FireWire, PS2, wejścia/wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej jak i złącze karty sieciowej oraz porty karty graficznej - D-SUB, DVI-D, HDMI.

BIOS

GIGABYTE 870A-UD3

CENA: 350zł (stan na koniec września 2010)

Do tej płyty podchodziłem z pewnym sentymentem. Jest to bowiem następca świetnego modelu GA-MA770T-UD3P, który w trakcie zeszłorocznych testów tak mnie zauroczył, że trafił do mojego domowego komputera. Niestety czar prysł po otwarciu pudełka. Ponownie GIGABYTE nie zdecydował się założyć chłodzenia na sekcje zasilania oraz ponownie dodatków jest tyle co kot napłakał: dwa kable SATA, jeden IDE, sterowniki, instrukcja, zaślepka tylnego panelu to wszystko co znajduje się obok płyty głównej.

Płyta została zaprojektowana z głową. Nie jest to co prawda niedościgniony ideał, ale nic ze sobą nie koliduje, a funkcjonalność stoi na wysokim poziomie. Gniazdo procesorów AM3 obsługuje wszystkie procesory dedykowane tej podstawce, a cztery gniazda pamięci można obsadzić 16GB pamięci typu DDR3 pracującej w trybach 800/1066/1333/1600MHz. Na płycie znalazło się miejsce dla sześciu portów SATA3, dwóch SATA2, a także jednego IDE oraz FDD. Idąc tropem ASRocka GIGABYTE umieścił na 870A-UD3 dwa porty PCI Express x16, jednak w tym przypadku drugi z nich pracuje tylko w trybie x4, a płyta oficjalnie nie wspiera technologii CrossFireX. Do tego dla kart rozszerzeń przygotowano trzy porty PCI oraz dwa PCI Express x1. Jak już wcześniej wspomniałem sekcja zasilania została pozostawiona na pastwę wysokich temperatur. Radiatory znalazły się jedynie na mostku północnym oraz południowym. Pomóc mogą za to trzy złącza dedykowane dodatkowy wentylatorom. Niestety tylko jedno z nich pozwala regulować obroty. Honoru 870A-UD3 broni za to tylny panel, na którym obrodziło w porty USB. GIGABYTE zamontował bowiem aż dziesięć portów USB w tym dwa w wersji 3.0. Do tego dochodzą dwa porty FireWire, dwa eSATA, wejścia/wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej oraz jeden port PS2 - na bogato.

BIOS

TESTY

Wyniki, jak można było się spodziewać, nie są jednoznaczne. Różnice w większości wypadków można uznać za pomijalne i trudno jest wyłonić jakiegokolwiek zwycięzce. Dużo łatwiej jest za to stwierdzić, która płyta wyraźnie odstaje od reszty. SAPPHIRE Pure CrossFireX 890GX najczęściej lądowała na końcu stawki.

POBÓR PRĄDU

Szara myszka jaką do tej pory była propozycja SAPPHIRE'A wreszcie wyszła z cienia. Płyta Pure CrossFireX 890GX może się bowiem poszczycić najniższym poborem prądu w spoczynku. Na drugie miejsce wskoczyła płyta w formacie micro-ATX od ASRocka i co ważniejsze, doskonale poradziła sobie także pod obciążeniem. W szczytowym momencie testu, 890GM Pro3 uzyskała wynik o 8W niższy od GIGABYTE'A 870A-UD3, który z racji zastosowanego układu AMD870 charakteryzującego się TDP wynoszącym 12W, delikatnie rozczarował.

PODKRĘCANIE

Tradycji stało się zadość. Płyta GIGABYTE 870A-UD3, podobnie jak poprzednia wersja GA-MA770T-UD3P, uzyskała rewelacyjny wynik 3.74GHz i to przy napięciu procesora nie przekraczającym 1.5V. Najgorzej w porównaniu wypadły płyty w formacie micro-ATX, jednak trudno tu mówić o małym potencjale. OC na poziomie 38% to i tak świetny wynik. Dodam również, że oprócz propozycji SAPPHIRE'A, wszystkie testowane dziś płyty pozwoliły odblokować dodatkowy rdzeń w naszym testowym Phenomie II X3, czyniąc z niego pełnoprawny czterordzieniowy procesor.

PODSUMOWANIE

Podsumowanie pozwolę sobie zacząć od płyty Pure CrossFireX 890GX, która niestety przy tak wysokiej cenie i niskiej dostępności jest propozycją daleką od ideału. Brak portów USB 3.0, które oferuje reszta testowanych dziś płyt, dodatkowo zniechęca do zakupu. Trudno jest mi sobie wyobrazić osobę, dla której propozycja SAPPHIRE'A będzie sennym marzeniem. No chyba, że ktoś marzy o posiadaniu złącza MINI PCI Express w swoim blaszaku i ma plan jak je efektywnie wykorzystać. Reszcie użytkowników zdecydowanie odradzam.

Bliźniaczy duet, który stanowią płyty 890GX Extreme3 jak i 880G Extreme3 również łatwo podsumować i mam nadzieję, że nawet bez mojej pomocy każdy doszedł do tych samych wniosków. 880G Extreme3 to niesamowita gratka, bowiem za 360zł otrzymujemy dokładnie tą samą funkcjonalność co w przypadku 40zł droższego modelu. 560MHz na zintegrowanej karcie graficznej można w ciągu kilku sekund podciągnąć do 700MHz, taktowania, które charakteryzuje Radeona HD 4290, a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do innych podzespołów lub też wybrać się z dziewczyną do kina. ASRock 880G Extreme3 to płyta, którą gorąco polecam, bowiem trudno sobie wyobrazić bardziej kompletną propozycje w tym przedziale cenowym. No tak, ale nie zapominajmy o 890GPA-UD3 od GIGABYTE'A, płycie, która na polu funkcjonalności walczy z obiema konstrukcjami ASRocka. Niestety wystarczy popatrzeć na cenę, aby przekonać się, że bitwa została przegrana. Pomimo, że GIGABYTE oferuje nieco lepiej rozplanowaną płytkę PCB, w najlepszym wypadku jest o 50zł droższy od 890 Extreme3, a kiedy popatrzymy na to ile trzeba zapłacić za 880G Extreme3, widać przepaść dzielącą obie propozycje. Do tego w ramach promocji ASRock dorzuca przyciski na płycie oraz możliwość regulowania obrotów trzech dodatkowych wentylatorów, rarytasy, których próżno szukać u GIGABYTE'A.

W wadze lekkiej, mowa tu o formacie micro-ATX, nie można powiedzieć, żeby doszło do nokautu. Obie płyty, ASrock 890GM Pro3 oraz GIGABYTE 880GMA-UD2H, prezentują wyrównany poziom, a 140MHz na rdzeniu zintegrowanej karty graficznej dzieli obie konstrukcje jakieś 30zł. Wszystko więc zależy od Waszych upodobań oraz zasobności portfela.

Na koniec zostawiłem dwie wisienki. Dwie płyty bazujące na układzie AMD870. Niestety pomimo wielkiej sympatii jaką darze dla konstrukcji GIGABYTE'A, a dokładniej płyty 870A-UD3, po tym jak wpadła w moje ręce kontr propozycja od ASRocka w postaci 870 Extreme3, moje serce zostało rozdarte na pół. 870 Extreme3 kosztuje zaledwie 300zł! Oferuje wsparcie dla CrossFireX w trybie x8 / x8! Posiada kompletne chłodzenie, przyciski na płycie, wyświetlacz diagnostyczny i pozwala regulować obroty trzech wentylatorów! Jest więc na czym zawiesić wykrzyknik, ale wiedźcie, że płyta GIGABYTE 870A-UD3 jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Największą jej zaletą jest fakt, że pozwala podkręcić procesor z tak niebywałą łatwością, że nawet trzyletnie dziecko bez żadnych problemów mogłoby  zwiększyć taktowanie o 40%. W przypadku 870 Extreme3 podkręcanie zaowocowało co prawda wynikiem niższym o zaledwie 60MHz, jednak tu cel osiągnąłem w bólu. Tak więc kierując się rozumem bez wahania wybrałbym propozycje ASrocka, dlatego też 870 Extreme3 otrzymuje od nas rekomendacje, ale serce cały czas będzie mi podpowiadało... GIGABYTE i tym samym 870A-UD3 zostaje wyróżnione za wydajność.

AUTOR: Robert Graczyk "yorobo"

SAPPHIRE PURE CrossFireX 890GX CENA: 480zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 + Porządne chłodzenie + Niski pobór prądu w spoczynku - Cena jak i dostępność - Brak portów USB 3.0

ASRock 880G Extreme3 CENA: 360zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + CrossFireX w trybie x8 / x8 + Przyciski na płycie oraz wyświetlacz diagnostyczny + Cena - Mała odległość między slotami PCI Express x16

ASRock 890GX Extreme3 CENA: 400zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + CrossFireX w trybie x8 / x8 + Przyciski na płycie oraz wyświetlacz diagnostyczny - Mała odległość między slotami PCI Express x16 - Po co, skoro jest 880G Extreme3

ASRock 890GM Pro3 CENA: 350zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + Niski pobór energii - Brak chłodzenia na sekcji zasilania

ASRock 870 Extreme3 CENA: 300zł (stan na koniec września 2010)

+ CENA + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + CrossFireX w trybie x8 / x8 + Przyciski na płycie oraz wyświetlacz diagnostyczny + Wspominałem o cenie - Nie parzy kawy

GIGABYTE 890GPA-UD3H CENA: 450zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + CrossFireX w trybie x8 / x8 + Świetne rozplanowanie płytki PCB - Mogłaby być tańsza

GIGABYTE 880GMA-UD2H CENA: 320zł (stan na koniec września 2010)

+ Zintegrowana karta graficzna + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + Przystępna cena - Brak chłodzenia na sekcji zasilania

GIGABYTE 870A-UD3 CENA: 350zł (stan na koniec września 2010)

+ Bezproblemowe podkręcanie procesora + Duży potencjał OC + Porty SATA3 oraz USB 3.0 + Łącznie aż 10 portów USB - Cena mogłaby być niższa - Brak chłodzenia na sekcji zasilania

SPRZĘT DO TESTÓW DOSTARCZYLI:

Tagi: recenzja, test, Gigabyte, płyta główna, Sapphire, Asrock, porównanie, zestawienie, SAPPHIRE PURE CrossFireX 890GX, ASRock 870 Extreme3, ASRock 890GM Pro3, GIGABYTE 890GPA-UD3H, GIGABYTE 880GMA-UD2H, GIGABYTE 870A-UD3, 890GX Extreme3, 880G Extreme3,

Komentarze (12)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

15.10.2010 08:22

Wątków: 210 | Odpowiedzi: 7377

..

fajne zestawienie płyt dla AM3. W najbliższym czasie będę składał kompa właśnie na amd i przydało się to porównanie. Nieco dziwi mnie brak 2 kart sieciowych na płycie co akurat w moim przypadku będzie niezbędne.

Opis płyty od Sapphire jest nieco dziwny gdyż w jednym miejscu pisze: "SAPPHIRE zastosował również mostek południowy SB850 dzięki czemu nie zabrakło portów SATA3, niestety nie umieścił żadnego kontrolera USB 3.0 przez co płyta niemal na starcie przegrywa z konkurencją" a kilka linijek niżej: "Pewnym rozczarowaniem może być dla odmiany tylny panel, na którym znalazły się tylko cztery porty USB (2xUSB 2.0 i 2xUSB 3.0)" - chyba, że autor miał na myśli brak wyprowadzeń na Front Panel (o ile takie rozwiązania istnieją).

error :) https://actioncoin.io/ref/428832/

15.10.2010 09:26

Wątków: 607 | Odpowiedzi: 41519

wypas :D

nawet sobie nie wyobrażasz jak doskonlale trafiłeś z tym artykułem. perfect timing nie mam teraz czasu, ale w pacu na pewno przeczytam

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

15.10.2010 09:27

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 925

faktycznie

zapędziłem się - płyta Sapphire w ogóle nie posiada wsparcia dla USB 3.0, poprawka naniesiona

Dwie karty sieciowe to przeważnie rarytas zarezerwowany dla płyt z 890FX, a tych już kilka przetestowaliśmy tutaj: http://www.frazpc.pl/recenzje-2/375411,890FX-w-trzech-smakach---...

W przyszłym miesiącu druga część porównania, może uda się zdążyć przed Twoimi zakupami

15.10.2010 09:32

Wątków: 210 | Odpowiedzi: 7377

yorobo

dzięki

error :) https://actioncoin.io/ref/428832/

15.10.2010 20:07

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52311

dobra robota

tylko popraw ASRock 880G Extreme3 gdzie zarówno w wadach jak i w zaletach jest USB 3.0

i wygodniej by było jakbyś dodał ceny również przy wadach i zaletach

16.10.2010 05:13

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 0

.

Nie czytalem artykulu bo za dlugi ale po kolorze najbardziej mi sie saphire podoba a tak poza tym to nie widze zebyscie testowali jak sie na tych plytach kreci procki a na stokowych ustawieniach to miedzy plytami nie ma zadnych roznic w wydajnosci z tego co widze wiec jak nie widac roznicy to brac najtansza i koko dzambo.

ipad xklocek i slaby piecyk jestem fanem wszystkiego na literke i oraz bigosu i ruskich pierogow od mojej ksiezniczki

16.10.2010 05:16

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 0

.

Me kulpa widze ze cos testowaliscie krecenie ale nic z tego nie wyszlo bo wszystkie plyty podkrecily procki do tych samych predkosci tak mniej wiecej ciekawe czy wycisneliscie z tych plyt ostatnie soki i czy to wszystko co one moga powiedziec w dziedzinie owerkloku.

ipad xklocek i slaby piecyk jestem fanem wszystkiego na literke i oraz bigosu i ruskich pierogow od mojej ksiezniczki

16.10.2010 08:50

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 925

Freezer64

dzięki za zwrócenie uwagi, za chwilę poprawie

tajniaky

Nasz testowy procesor na chłodzeniu powietrzem maksymalnie dochodzi w okolice 3.77GHz, oczywiście można go czasami podgonić nieco bardziej ale trudno jest wtedy mówić o pełnej stabilności. Nie rozumiem tylko stwierdzenia "nic z tego nie wyszło" - miałem miejscami zaniżyć a innym razem zawyżyć wyniki żeby ładniej wyglądało ?

16.10.2010 16:27

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52311

jeszcze do poprawy

wada "- Po co, skoro jest 890GX Extreme3"
jest zapisana przy tejże płycie

A co do samych płytek to ASRock 870 Extreme3 jest miodzio, choć ten układ zasilania sprawia wrażenie biednego.
Od pewnego czasu mam wrażenie że Asus robi sobie sam konkurencje, takie dobre płytki za taką cenę, choć ja na Asusa M4A785TD-V EVO specjalnie nie narzekam, poza tym że niektóre złącza usb chodzą dość topornie (za ciasno - nieraz jak się włoży to żeby wyjąć trzeba szarpnąć), a usb 3.0 i sata 3.0 może przydałoby się na przyszłość

28.10.2010 22:10

Wątków: 57 | Odpowiedzi: 2477

Ja mam pytanko ...

Czy brak chłodzenia na sekcji zasilania jest dużym minusem ? Da się takie chłodzenie zamontować ?
Posiadacz MSI 770-C45

30.10.2010 12:59

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 4

dzieki

dzieki za artykul. wlasnie tego szukalem bo zamierzam zmienic kompa. trafiles w czas:)

::[SaV!K]::

30.10.2010 19:49

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 925

WojterEX

W dobrze wentylowanej obudowie płyta bez chłodzenia na sekcji zasilania nie będzie sprawiała problemów - sam od roku korzystam z GA-MA770T-UD3P i to z procesorem podkręconym z 2.6GHz do 3.5GHz. Faktem jest jednak, że wysokie temperatury potrafią zmniejszyć żywotność układu, dlatego też brak chłodzenia na sekcji zasilania, nawet jeżeli nie ogromny, to jednak minus, szczególnie, że dla producenta płyty to praktycznie żaden koszt.

Co do montażu na własną rękę to oczywiście można - szukaj w sklepach pod "chłodzenie mosfetu", a tu przykład:

http://www.angela.pl/p4505,enzotech-mosfet-cooler-mos-c1.html

savik

Miło mi to słyszeć i tak jak już wspominałem w następnej części FOXCONN, ASUS i MSI

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.