ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Cooler Master HAF-X - Nowy flagowiec na horyzoncie

Maciej Rosiński, 2010-07-07 00:01 | Źródło |

Firmy Cooler Master nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest ona doskonale znana tym wszystkim, którzy mieli jakąkolwiek styczność z komputerami. Nawet na łamach naszego portalu mieliśmy okazję bliżej przyglądać się produktom tej właśnie firmy. Produkty CM to wachlarz zawierający zasilacze komputerowe, systemy chłodzenia różnych podzespołów komputerowych. Najbardziej jednak znamy Cooler Mastera z obudów komputerowych. W ofercie firmy są i te tanie, przeznaczone do zastosowań budżetowych (modele Gladiator czy Elite) ale również te, skierowane do entuzjastów, maniaków gotowych wydać kilkaset złotych i więcej na obudowę typu Stacker (nota’bene obrośnięty już nieco legendą), czy ATCS 840…

Na połowę lipca zapowiedziana została oficjalna premiera rynkowa obudowy Cooler Master HAF-X. Została ona już oficjalnie zaprezentowana w czerwcu bieżącego roku na targach CEBIT, To co zaprezentujemy dzisiaj to egzemplarz sprzedażowy, tzw. retail, czyli dokładnie to co będziecie mogli zakupić w sklepach. Obudowa ma być „okrętem flagowym” Cooler Mastera. Jej konstrukcję oparto na konstrukcjach full-tower HAF 932 czy 933, z „niewielkimi” modyfikacjami. Jakimi? Przekonajcie się sami zaglądając w karty naszej recenzji, do przeczytania której tym bardziej serdecznie zapraszam, że jako pierwsi w Polsce mamy przyjemność tę obudowę Wam przedstawić…

Cooler Master HAF-X ORIENTACYJNA CENA: 650 PLN

OBUDOWA, czyli wizja lokalna Kiedy w drzwiach mojego mieszkania pojawił się zziajany kurier, pomyślałem że facet ma przechlapane tak biegać w takie upały z paczkami. Kiedy złapałem karton zrozumiałem z czego wynikało jego zmęczenie. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na rubrykę waga w zestawieniu danych technicznych….

Ponad 14 kilogramów stali i tworzywa. Doliczając karton, jest co tachać na trzecie piętro w bloku ;-P. Obudowę zapakowano w czarno-czerwone opakowanie z nadrukowanymi ilustracjami opisującymi to, co znajduje się w środku.

W wyposażeniu umieszczonym w dodatkowym kartoniku znajdujemy instrukcję obsługi (również w języku polskim), zestaw śrubek i podstawek pod płytę główną, przedłużacz USB z wyjściem bezpośrednio z płyty głównej (9-pin), przedłużacz przewodu zasilającego 8-pin, głośniczek, opaski zaciskowe, oraz kilka innych dodatków, o których powiem za chwilę. Wyciągnięcie obudowy z opakowania wymaga nieco zabiegów z racji wymiarów i gabarytów obudowy.

Już na pierwszy rzut oka odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z produktem nietuzinkowym. Masa, porowata powierzchnia obudowy, design obudowy  przypominający nieco połączenie elementów sprzętu wojskowego i kosmicznego a także wszechobecna czerń sprawiają wrażenie odporności na każde uszkodzenie. Obudowa jawi się jako sprzęt do najcięższych zadań specjalnych.

Przód obudowy to osłona wentylatora wciągającego powietrze do obudowy (230mm z czerwonym podświetleniem LED) oraz zatoki 5,25 cala i panel I/O. Tył to wylot wentylatora umieszczonego w celu wyciągania powietrza z obudowy (140 mm), otwory na przeprowadzenie przewodów chodzenia cieczą,  sloty na karty rozszerzeń oraz otwór zasilacza.

Prawa strona to wyprofilowana ścianka. To wyprofilowanie nie służy jedynie polepszeniu wyglądu obudowy. Chociaż na pewno dodaje pewnego rodzaju smaczku, odróżniającego HAF-X od zdecydowanej większości obudów dostępnych na rynku a posiadających płaskie ścianki, to ma ono równie na celu ułatwienie układania przewodów wewnątrz obudowy. Z autopsji wiem, że często w przypadku szczególnie budżetowych obudów, tym bardziej jeśli mamy większą ilość urządzeń wewnątrz obudowy a co za tym idzie większą ilość kabli do upchnięcia, może się zdarzyć, że przewody spowodują wybrzuszenia na płaskiej powierzchni ścianki. Tutaj nam to nie grozi. Mały plusik.

Na górze obudowy umieszczono dwa miejsca na wentylatory, przy czym tylko jeden znajduje się na wyposażeniu fabrycznym. Na spodzie obudowy umieszczono otwór umożliwiający wentylację zasilacza, jeśli ten zamontujemy wentylatorem do spodu. Umieszczono tu również oraz cztery stopki z gumy. Oprócz tego można dostrzec okrągłe wypustki z nawierconymi otworami. Nie zostały one umieszczone bezcelowo. O tym jednak nieco później.

Jeśli mowa o wentylacji, nie można zapomnieć o lewej ściance i umiejscowionym w niej wentylatorze o średnicy 200 mm częściowo okolonym oknem z przezroczystego pleksiglasu. Od wewnętrznej strony został obudowany pewnego rodzaju otwartym kielichem, sprawiającym że nadmuchiwanie powietrza następuje bezpośrednio na karty graficzne zamontowane w komputerze.

Na samej górze panelu czołowego umieszczono panel I/O. Zawiera on w zasadzie to co zwykle spotykamy, czyli dwa porty USB 2.0, jeden port eSATA oraz gniazda audio i mikrofonowe. Jednak  w tym przypadku Cooler Master wyprzedził nieco konkurencję. Można w zasadzie powiedzieć, ze mamy komplet złącz, ponieważ w HAF-X znalazły się również złącze FireWire (1934) oraz dwa porty USB 3.0. Te ostatnie zostały dodatkowo zaopatrzone w specjalny przewód konwertujący standard 3.0 do 2.0, przydatny szczególnie wtedy gdy nie jesteśmy posiadaczami płyty obsługującej najnowszy standard portu. Zyskujemy w takim wypadku dodatkowe dwa porty USB 2.0.

Poniżej panelu I/O znajdują się zatoki zewnętrzne 5,25 cala. Nie wszystkie jednak są jedynie zwykłymi zatokami.

Dwa najniższe poziomy to szuflady na dyski twarde. W ich spodach nawiercono otwory umożliwiające montaż w nich dysków formatów 3,5 cala oraz 2,5 cala, stosownie zresztą opisane obok każdego z otworów.

To z czym mamy tu do czynienia to jedno z najciekawszych rozwiązań zastosowanych w HAF-X. Obydwie z szufladek pozwalają na zamocowanie dysku. Wsunięcie każdej z dwóch szufladek z dyskiem powoduje jego podłączenie do złącz SATA umieszczonych na tylnej ściance klatki napędów 5,25". Samą płytkę podłączamy do złącz SATA na płycie głównej oraz do zasilania poprzez wtyczkę molex. To jednak nie wszystko. Zainstalowany układ elektroniczny powoduje, że kieszenie są portami Hot Swap, czyli umożliwiają (tak jak porty eSATA) podłączanie dysków w trakcie pracy komputera. Już tylko z obowiązku dodam, iż takie rozwiązanie sprawia, że przy przekładaniu dysków nie musimy rozbebeszać całego komputera. Wystarczy wysunąć kieszeń i voila. Za to zdecydowany i duży plus.

Pozostałe zatoki są nimi faktycznie. Mamy możliwość zamocowania do czterech napędów optycznych. Za zaślepkami znajdujemy blaszki, które trzeba wyłamać. Tu należy dodać, że chociaż samo wydobycie blaszek nie jest łatwe i potrafi zająć dłuższą chwilę ze względu na grubość blachy konstrukcji obudowy, to po ich usunięciu w szkielecie nie pozostają zadziory mogące spowodować przypadkowe skaleczenia.

Na samym dole producent umieścił zdejmowalną osłonę przedniego, wciągającego wentylatora. Co istotne i o czym należy powiedzieć, to fakt że praktycznie każda zaślepka, każdy perforowany element został od spodu zaopatrzony w delikatną siatkę  tworzywa pełniącą rolę filtra przeciwkurzowego. Dotyczy do prawie wszystkich elementów wykonanych z metalowej siatki. Zdecydowany plus. Jedyny wyjątek w obudowie, nie będący zabezpieczony filtrem, to spodnie otwory wentylacyjne, te umieszczone w miejscu montażu zasilacza.

W przedniej części górnej ścianki umieszczono przyciski włączania komputera i resetu. Co najbardziej ucieszy miłośników obudów pozbawionych wodotrysków w postaci podświetlanych wentylatorów to dodatkowy, znajdujący się w tym miejscu przycisk pozwalający na włączenie bądź wyłączenie diod LED zamocowanych w przednim wentylatorze.  Od siebie dodam, że światło emitowane przez ów wentylator nie jest drastycznie rażące. Filtr i siatka w dużym stopniu rozprasza je, dzięki czemu na zewnątrz dociera jedynie niewielka, czerwona poświata. Nad przyciskami umieszczono grawerowaną nazwę Cooler Master.

Tył obudowy to standard. Od góry zostały umieszczone trzy otwory na poprowadzenie przewodów chłodzenia modnego (zdecydowana większość obudów ma dwa otwory ;-)  ). Nieco poniżej miejsce na panel płyty głównej oraz, obok, zamontowany wentylator  o średnicy 140mm wyciągający powietrze z obudowy. Nieco poniżej dodatkowa perforacja polepszająca wentylację oraz miejsca na 9  kart rozszerzeń zaślepione również perforowanymi śledziami. Na samym dole znajduje się otwór zasilacza.

Oględziny zewnętrzne zostały zakończone, możemy przyjrzeć się temu co obudowa oferuje wewnątrz. Jak przystało na obudowę typu full tower, oferuje ona bardzo dużo miejsca w środku. W komorze głównej zwracają uwagę plastikowe elementy zamocowane w szkielecie. O nich jednak za chwil kilka. Stosunkowo duży otwór w płycie obudowy ułatwia montaż płyt głównych wyposażonych w system chłodzenia oparty na backplate. Najbardziej jednak istotny wewnątrz jest system zarządzania okablowaniem.

W trzech z czterech krawędzi płyty montażowej umieszczono otwory umożliwiające poprowadzenie okablowania poza komorą płyty głównej. Otwory umieszczone przy krawędzi stycznej z klatką napędów dodatkowo otrzymały gumowe maskownice z nacięciami. Oprócz tego na płycie umieszczono wytłoczone uszka pozwalające na uporządkowanie kabli poprzez spięcie ich opaskami zaciskowymi.

Montaż napędów optycznych odbywa się beznarzędziowo. Specjalne klamry blokują napędy w klatce. Wystarczy po wsunięciu np. nagrywarki wcisnąć duży przycisk z logo firmy aby uruchomić mechanizm blokujący napęd (wysunięcie się igieł od strony napędu). Kolejne naciśnięcie powoduje uwolnienie napędu (schowanie się igieł). Bardzo pomysłowe i praktyczne. Rozwiązanie to skądinąd jest już znane, chociażby z modelu ATCS 840.

Wspomniane wcześniej zamocowane w panelu przednim szufladki to nie jedyne miejsce w jakim możemy zamontować dyski twarde. Wewnątrz, pod klatką napędów optycznych umieszczono prowadnice. W nich znajdują się kratki, mnie kojarzące się nieco z wózkami, a pozwalające na zamontowanie pięciu dodatkowych dysków. Pierwsza kasetka licząc od góry umożliwia montaż dysków 2,5 lub 1,8 cala, podczas gdy pozostałe służą do montażu dysków 3,5 cala. Wszystkie kasetki zostały zaopatrzone w bolce, które umieszczamy w otworach na wkręty w dysku. Na każdy z bolców została nałożona gumowa nakładka. Całość powoduje, że pracujący dysk twardy nie będzie powodował wibracji, które mogłyby być przenoszone na obudowę.

Na klatce dysków twardych, od strony komory głównej, został umieszczony klosz wykonany z tworzywa sztucznego. Umożliwia on przekierowanie powietrza zasysanego przez przedni wentylator bezpośrednio na zamocowane w komputerze karty graficzne. Ma to wydatnie poprawić chłodzenie tychże urządzeń. Jeśli chłodzenie zapewniane przez wentylator panelu przedniego uznacie za niewystarczające, klosz umożliwia zamontowanie weń wentylatora wspomagającego o średnicy 120mm. W tym miejscu pozwolę sobie nadmienić, że obudowa może poszczycić się odległością ponad 34 cm pomiędzy ścianką tylną a koszem wewnętrznym dysków twardych. To spora przestrzeń nawet jeśli jesteście posiadaczami najdłuższych kart graficznych ATI Radeon HD 5970 (mierzących około 31cm). Na dole obudowy umieszczono plastikową osłonkę pozwalającą na zamaskowanie przewodów zasilacza i jednocześnie izolację go jako źródła ciepła od pozostałych elementów komputera. Obydwa dodatki są mocowane z jednej strony na zaczepy a z drugiej na tzw. "szybkowkrętki".

Zasilacz, czy raczej miejsce przeznaczone na jego zamontowanie zostało zaopatrzone w gumowe podkładki. Chronią one zasilacz przed uszkodzeniami powierzchni w kontakcie z powierzchnią obudowy i niwelują drgania przezeń emitowane.

Na tylnej ściance umieszczono wspominany już wentylator. Montaż kart rozszerzeń odbywa się beznarzędziowo z użyciem "szybkowkrętek".

Jak przystało na obudowę z wyższej półki, oprócz szeregu dodatków ułatwiających montaż podzespołów w komputerze, zarządzanie kablami, etc., w przypadku HAF-X otrzymujemy również możliwość łatwego utrzymania obudowy w czystości. Dzięki demontowanym panelom przedniemu i  górnemu zyskujemy łatwe dojście do zamontowanych za nimi wentylatorów. Pozwala to w szybki i łatwy sposób oczyścić je z kurzu. Pewnie zapytacie "Skąd kurz, skoro są filtry?". Odpowiadam. "Przeszedłem" kilkadziesiąt obudów w swojej karierze kontaktów z komputerami i nie zdarzyła się ani jedna, w której po kilku, kilkunastu tygodniach byłaby idealna czystość. Zawsze, pomimo nawet najlepszych zabezpieczeń antykurzowych  odrobinki pyłu dostaną się do środka. HAF-X nie będzie w tej mierze różnił się od innych obudów. Na pewno nie będą to walające się "kołtuny" (zwane tudzież "kotami";-)  ), jednak dla maniaków czystości trochę pracy znajdzie się zawsze.

Na samym początku recenzji wspomniałem, że w wyposażeniu dołączanym przez producenta znajduje się coś jeszcze. Oto pierwsza część tego "jeszcze". To co widać na fotografii to demontowany uchwyt pozwalający na stabilne zamocowanie kart graficznych w naszej obudowie.

Montowanie tego uchwytu ma oczywiście sens jedynie w przypadku montowania dwóch, trzech czy czterech kart graficznych. Uchwyt z nastawną końcówką umieszczaną pomiędzy poszczególnymi kartami pozwoli na utrzymanie kart w odpowiedniej odległości, nie dopuszczając do stykania się ich w przypadku cięższych modeli. Dodatkowo uchwyt umożliwia zamontowanie wewnątrz ramki wentylatora o średnicy 80mm. To w razie, gdyby nawiew produkowany przez wentylatory zamocowane w obudowie był niewystarczający. Może na Waszych twarzach zakwitnie delikatny uśmiech politowania, jednak ten "jeszcze bardziej" dodatkowy wentylator może się przydać, jeśli ktoś zdecyduje się na stworzenie w obudowie potwora pod postacią kart GTX480 w układzie 4-Way SLI (cztery karty graficzne). Obudowa została bowiem zaprojektowana w kierunku budowy takich właśnie zestawów. Jak wiemy, nowe karty ze stajni "zielonych" nie grzeszą chłodem, więc wydaje mi się że każde dodatkowe źródło chłodzenia w takim przypadku będzie działało tylko i wyłącznie na korzyść jakości chłodzenia.

Pomówmy chwilę o kolejnym, już ostatnim zarazem "jeszcze" dołączonym jako wyposażenie dodatkowe obudowy. Część użytkowników komputerów stacjonarnych ma swoje "skrzynki" postawione przy  lub na biurkach, stolikach. Są tacy, którzy mają swoje machiny wciśnięte we wnęki meblościanek czy biurek. A co z resztą? O nich pomyślał Cooler Master w momencie doposażania HALF-X. W zestawie znalazły się cztery kółka, podobne do tych stosowanych w meblach. Każde z nich zaopatrzono w mocowanie z czterema otworami a także stosowną ilość wkrętów. Ci którzy stawiają swoje obudowy na podłogach mogą teraz zamocować kółka we wspomnianych wcześniej wypustkach na spodzie obudowy. Żeby użytkownik był w pełni kontent, dwa kółka wyposażono w mechanizm blokujący, aby uniemożliwić samoczynne przesuwanie się obudowy. Plus za kółka w ogóle.

MONTAŻ, czyli pakujemy graty do środka

Po oględzinach czas na montaż podzespołów wewnątrz obudowy. Napęd, zasilacz, płyta główna, karta grafiki, wreszcie okablowanie i dyski twarde. Oto rezultat.

Jak można się domyśleć, montaż komputera w tak dużej obudowie to czysta przyjemność. Wystarczająca ilość  przestrzeni żeby oprócz podzespołów zmieścić pluton wojska do pracy. W zasadzie znakomitą większość przewodów schowana pod platformą montażową, wystające jedynie niezbędne końcówki. Po złożeniu całości przyszedł czas na  ustawienie olbrzyma w biurku (niestety musiałem zdemontować zewnętrzną ściankę biurka, ze względu na przetłoczenie w prawym boku obudowy)...

... i sprawdzenie obudowy w testach temperaturowych i pod kątem wytwarzanego hałasu.

TESTY, czyli co w HAF-X piszczy Do wykresów porównawczych użyłem wyników uzyskanych przez poprzednio recenzowane obudowy czyli Lian Li PC-B25FB, NZXT Tempest oraz Apertech Venator. Zestaw testowy pozostał bez zmian.

Odczytu temperatur osiąganych w stanie spoczynku i pod obciążeniem dokonywałem za pomocą raportów programu testującego (OCCTPT 3.1.0) oraz dla porównania CoreTemp, GPU-z i Everest. Na wykresach podane zostały, tak jak w poprzednich recenzjach, wartości maksymalne osiągnięte w czasie testu przez kluczowe urządzenia zestawu. Na początek wartości temperatur osiąganych w stanie spoczynku i pod obciążeniem dla wentylatorów obudowy i coolera procesora ustawionych na tryb SILENT.

Widać wyraźnie, że w praktycznie wszystkich urządzeniach osiągana temperatura jest niższa w stosunku do temperatur osiąganych w pozostałych obudowach branych pod uwagę w wykresach. Wartości w skrajnych przypadkach niższe o 6 stopni w porównaniu do konkurentów to wynik bardzo dobry. Jest to tym bardziej zadowalające, że poprzednie obudowy testowałem zimą i wiosną. Ma to o tyle wpływ na wynik, że temperatury otoczenia były znacznie niższe. Różnice na korzyść HAF-X są najbardziej widoczne w przypadku procesora. Słabiej wypadają  temperatury dysku twardego i chipsetu, jednak przypomnijmy, że w panelu frontowym został zamontowany jeden tylko wentylator,  którego nawiew jest dodatkowo rozpraszany przez klatkę dysków twardych. Np. W Lian Li wentylator nawiewał powietrze bezpośrednio na płytę główną i kartę graficzną, ponieważ testy były przeprowadzane ze zdemontowanym koszykiem na HDD. To stąd różnice temperatur. W przypadku procesora nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ posiada on własny system chłodzenia. Pasywnie chłodzony chipset i dyski twardy mają mniejszy dostęp do zasysanego powietrza. W czasie testów dysk był umieszczony w kieszeni w panelu frontowym. Nie miał więc dostępu do żadnego z wentylatorów, stąd też wyraźnie wyższe temperatury od tych osiąganych w obudowach konkurencji, gdzie dysk znajdował się bezpośrednio na wlocie, tuż za wentylatorem zasysającym powietrze do obudowy. Popatrzmy jeszcze na wyniki osiągane w przypadku wentylatorów z prędkością obrotową ustawioną na maksimum.

I w tym wypadku HAF-X góruje nad resztą, choć w przypadku testów pod obciążeniem różnice nie są aż tak drastyczne. Całość wyników jest o tyle ciekawa, że w przypadku Lian Li i NZXT w obudowie zainstalowanych było po 7 wentylatorów. Tutaj jest ich cztery. Znów niczym bumerang wraca do mnie przemyślenie, że zbyt duża ilość, tym bardziej nieumiejętnie (czy może po prostu nieprawidłowo) zamontowanych wentylatorów może wywołać efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego. Nie mniej HAF-X okazał się bardzo dobrą konstrukcją. Jeśli mamy mówić o hałasie produkowanym przez wentylatory, to jest to zdecydowanie jedna z cichszych obudów jakie dotychczas testowałem. Z uwagi na brak sprzętu nie testowałem poziomu natężenia dźwięku, mogę jedynie opisać wrażenia czysto subiektywne. W momencie kiedy wentylatory są ustawione na maksimum, robi się "szumnie" choć nie jest to hałas przyprawiający o irytację. W czasie pracy pod ustawieniami SILENT, wentylatory są całkowicie zagłuszane przez wiatrak chłodzący kartę graficzną.

PODSUMOWANIE, czyli werdykt Moje wcześniejsze doświadczenia z obudowami Cooler Master pozwoliły mi uznawać obudowy tego producenta jako dobrze wykonane produkty w przyzwoitej cenie. W przypadku HAF-X jestem nieco skonfundowany, ponieważ odbiega on od mojego dotychczasowego wizerunku firmy. Waga, chropowata powierzchnia materiału z jakiego wykonano obudowę, grubość blach, gabaryty, aż wreszcie ogólne wrażenie "pałeru" robią swoje. Szczególnie w bezpośrednim zetknięciu. Nie chciałbym przy tym rozwodzić się nad urodą obudowy, bo to rzecz absolutnie subiektywna. A skoro mowa o subiektywizmie, to mnie HAF-X podoba się. Wykonanie, jakość użytych materiałów to najwyższa półka jakościowa. Wszystko jest wzorcowo spasowane, nie znajdziemy żadnych elementów ostrych, mogących spowodować skaleczenie. Wydajny i stosunkowo cichy  (w trybie obrotów minimalnych wentylatorów) system chłodzenia. Dodatki w postaci tuneli aerodynamicznych, maskownic czy kółek również potęgują wrażenie, że oto staliśmy się właścicielem produktu, którym można się pochwalić przed kumplami. To z czym dodatkowo spotykamy się w przypadku HAF-X, a co świadczy o podążaniu firmy za najnowszymi trendami i potrzebami klientów, to kieszenie HotSwap na dyski w panelu frontowym, porty USB 3.0 w panelu I/O czy możliwość wyłączenia podświetlania wentylatora w postaci podręcznego przycisku. Jako że nie ma ideału na świecie, również i do HAF-X wkradły się drobne niedociągnięcia. Należy wspomnieć o braku filtra przeciwkurzowego w otworach wentylacyjnych na dole obudowy, co może skutkować pobieraniem zanieczyszczeń spod obudowy przez zasilacz umieszczony wentylatorem do dołu. Nie będzie to miało jednak większego wpływu na czystość wewnątrz "skrzynki", ponieważ zasilacz będzie wszystko wyrzucał na zewnątrz. Można wprawdzie czepić się faktu, że filtry w pozostałych elementach są wykonane w postaci siatki zintegrowanej z danym elementem. Można w końcu mieć pretensje o to, że wentylatory ustawione na wartość maksymalną głośno szumią. Tak naprawdę jednak będzie to staranie się na siłę znalezienia czegoś na minus. Tym bardziej, że zgodnie z zapewnieniami przedstawiciela firmy Cooler Master, cena za HAF-X będzie wynosić 650 PLN (brutto z wliczonymi podatkami), co za obudowę full tower z tej półki jakościowej nie jest wygórowaną ceną. Dla mnie  HAF-X to obudowa praktycznie kompletna. Dawno nie miałem takiej frajdy i przyjemności mając styczność z testowanym produktem.  Dlatego też Cooler Master HAF-X w pełni zasłużył na wyróżnienie logo REKOMANDACJA i JAKOŚĆ portalu FrazPC. Howgh!

Cooler Master HAF-X

+ wzorowa jakość materiałów i ich spasowania + wydajna pod kątem wentylacji i stosunkowo cicha + porty USB 3.0 na panelu I/O z okablowaniem konwertującym je do USB 2.0 wraz z całym kompletem niezbędnych gniazd (FireWire, audio, eSATA, USB 2.0) + dwie kieszenie HotSwap na dyski w panelu frontowym + podkładki tłumiące drgania w wewnętrznych koszykach na dyski + duża przestrzeń wewnątrz obudowy + dukt nawiewający powietrze bezpośrednio na grafiki + przydatny uchwyt do montażu zestawów z 2, 3 czy 4 kartami graficznymi + system zarządzania kablami + wystarczająca ilość miejsca na montaż nawet najdłuższych kart graficznych + beznarzędziowy montaż podzespołów komputera

- brak filtrów w otworach wentylacyjnych na spodzie obudowy - stosunkowo głośne wentylatory w ustawieniu maksimum

SPRZĘT DOSTARCZYŁ

autor: Maciej „mrosi” Rosiński

Tagi: obudowa komputerowa, Cooler Master, atx, micro-ATX, full tower, E-ATX, HAF-X, Cooler Master HAF-X,

Komentarze (28)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 00:17

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Całkiem,

całkiem, ale nie za bardzo opłaca mi się zmieniać z HAF922 (dołożenie 400-450zł to szaleństwo ).
Główne różnice - czarne wnętrze, wyższa o 10cm, więcej filtrów.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 02:59

Wątków: 847 | Odpowiedzi: 6271

hmm...

Ogólnie HAF-X jest lepsza od mojej, ale dopatrzyłem się też minusów.

- nie można zamontować większej ilości wentylatorów z boku
- nie można samemu rozplanować/zamontować dodatkowych wentylatorów z przodu (ja mogę umieścić w koszykach 3x120mm, ale wówczas już nie zamontuję żadnego napedu).

Szkoda, że nie możecie porównać wyników z moim zestawem


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 960x720) usera (Zobacz oryginał)


 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 07:42

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

mały

szczegół. Jedna dwusetka przepchnie więcej powietrza niż wentylator 120mm

07.07.2010 07:57

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41530

ja wiem czy taka szkoda? :P

buda fajna, głównie w środku, na zewnątrz już mam mieszane uczucia, może to tylko kwestia zdjęć, ale te plastiki tandetne się trochę wydają, a za 650 zł, to powinna być tak śliczna, że chciałoby się ją do łózka nocami zabierać i zróbcie coś, żeby obrazki otwierały na nowych kartach

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 08:11

Wątków: 162 | Odpowiedzi: 6128

RooMaN

a masz klawisz pod kółkiem myszy?

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|1070 Jet Stream |Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

07.07.2010 08:16

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41530

o matko i córko!

to teraz aż tak trzeba kombinować? kiedyś tak nie było

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

07.07.2010 08:17

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

Kiedy?!

No jestem ciekaw kiedy będzie można kupić HAF X w polsce. Już od 3 tygodni można ją dostać np w USA czy UK.

Customer Support CM w europie przestał odpowiadać na maile :/
... a komp cały czas leży na pufie

07.07.2010 08:52

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

RooMaN

Wierz lub nie. To bardzo dobra jakość tworzyw. Może na fotkach tego nie widać i może częściowo opinia wynika z faktury blach, które są raz - grube, dwa - powleczone grubą warstwą porowatej farby. A sam wygląd... Toć napisał, że to rzecz subiektywna....;-)

@ hugree
Zgodnie z zapewnieniami przedstawiciela Cm, około połowy lipca HAF-X pojawi się w sklepach w cenie jaką podałem.

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 11:01

Wątków: 847 | Odpowiedzi: 6271

Colin_MC

Najmocniejszy Cooler Master 200mm (A23030-10CB-3DL-L1) ma 150CFM.

Ale wystarczy policzyć, 4x 120mm (92 lub 110CFM) i wiadomo co jest wydajniejsze

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.07.2010 11:22

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

2500rpm

w 120mm wentylatorze to jak dla mnie wichura. No, ale jak ktoś jest przygłuchy....

08.07.2010 13:14

Wątków: 179 | Odpowiedzi: 482

jednka

zostanę przy mojej haf 932. X zewnętrznie jest delikatnie mówiąc zbyt inna.

"...trzeba tworzyć dobro ze zła, bo nie ma nic innego z czego by można je tworzyć."

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 13:42

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

a

wg. mnie 932 jest "inna"

08.07.2010 13:48

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41530

hmmm

pooglądałem sobie trochę zdjęć w necie tego Xa i nadal mi się nie podoba może na żywo trzeba zobaczyć

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 14:18

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Widzę

niekonsekwencję. Wentylator z tyłu to 140 czy 120mm? W danych - 140, przy opisie dalszym - "Nieco poniżej miejsce na panel płyty głównej oraz, obok, zamontowany wentylator o średnicy 120mm wyciągający powietrze z obudowy". W zasadzie zdziwiłbym się jak by tam weszła 14stka, a jak by miała 1200rpm, to byłaby głośna na 100%

08.07.2010 15:18

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

Colin_MC

Niedopatrzenie. Już poprawione. To wentylator o średnicy 140mm. Co do głośności - przy maksymalnych obrotach nie jest cicho, ale przy minimalnych nie jest źle.

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

08.07.2010 15:41

Wątków: 53 | Odpowiedzi: 3610

hmmm...

dla mnie nadal nie ma nic lepszego nic ThermalTake Kandalf a to glownie ze wzgledu na wbudowane miejsce na chlodnice 3x12. Zdarzyla mi sie juz dawno znudzic ale nie ma czym zastapic.

Asus Z97 Deluxe, iCore 7 4790K, GTX 690 + 8800GT (PhysX), 16GB RAM, 256GB SSD, Corsair Obsidian 900D, Corsair AX850 PSU, Liquid cooling + Peltier Plate

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 16:18

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Buda

nie jest szersza od HAF922 a z tyłu weszła 14stka - szacun:)

08.07.2010 17:49

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

Colin_MC

Dlaczego wątpisz? Buda ma szerokość ~260mm. licząc dwa boki~3 + 1cm + wentyl masz 18cm. Dodaj wnękę na panel płyty ~4cm i mnie wychodzi 22 cm. i jeszcze sporo miejsca....
Popatrz na fotkę, szczególnie tę:
http://www.frazpc.pl/wp-content/uploads/2010/07/CoolerMaster_HAF...
niewierny Tomaszu Ty....

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

08.07.2010 17:50

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

hmmmmm

Cuś nie halo z tą fotką....
Możesz porównać szerokość Wentyla z Noctua z tym wentylem. Różnicę widać nawet na fotkach....;P

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 17:55

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Ja

nie twierdzę, że nie wierzę, ostatnia wypowiedź na pewno na to nie wskazywała...

HAF922:
Szerokość: 253 mm
Długość: 563 mm
Wysokość: 502 mm

22cm szerokości samej konstrukcji (przed chwilą zmierzyłem), czyli to samo , ale jak widać CM coś zoptymalizował. Zresztą, że przy nawet krótszej obudowie (HAF-X krótszy niż 922( zmieściły się 2x200cm (a nie jeden jak w "mojej") świadczy o tym, że wykorzystano każdy wolny fragment

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 17:57

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

Fotka

jest ok. Ja nie mam nic do tego co piszesz. Wręcz przeciwnie, zaskoczyło mnie to, że tak wcześnie w PL została ta obudowa przetestowana. Szkoda, że nie mam "luźnej" kasy...

08.07.2010 17:59

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

Widocznie opacznie Cię zrozumiałem...

Sorki. Nie mniej faktycznie miejsce w ściance tylnej jest zagospodarowane na maksa. Dla mnie i tak największa zaleta to kieszenie na dyski. W końcu wachlując twardzielami nie trzeba rozbierać całej budy

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

08.07.2010 18:00

Wątków: 86 | Odpowiedzi: 5600

Tym bardziej

jestem szczęśliwy, że jako pierwsi w Polsce mieliśmy HAF-a X. Buda jest już w niektórych sklepach w pre-orderze. Tyle tylko, że jak przystało na polską rzeczywistość, w cenie przynajmniej 689PLN... Echhhh......

MSI Z77 MPower | Core i5 2500K | Noctua NH-U12P | Kingston HyperX Savage 16GB | MSI GTX 760 TFIV | Samsung 840 EVO 250GB | Xonar DX | CM Silencio 650 Pure | Corsair AX650 | Logitech G410&G502

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.07.2010 18:05

Wątków: 463 | Odpowiedzi: 66669

faktycznie,

preordery już są, ale cena jeszcze "lepsza" niż sugerowana...
Twardzieli często nie wyjmuję, mam zresztą zewnętrzne 2
No, ale i tak całokształt nowego HAFa podoba mi się.

09.07.2010 09:31

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

689?

Gdzie są pre-ordery na 689? Ja na razie widzę 699 na yooki. Cena na cooling in pixmania to przesada :/

12.07.2010 11:45

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Piękna recka, ja bym chciał jednak jeden mały dodatek, komplet wyjść audio 5.1/7.1 na panelu z przodu. Męczące jest nurkowanie za obudowę w celu przełączenia sie na głośniki... Zna ktoś taką obudowę?

13.07.2010 22:07

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 7

Data premiery

Spotkalem sie z dwiema datami 17 i 31.07, ktos wiecej cos wie na ten temat?

Wszystko zaczyna sie od wyboru.

23.07.2010 11:58

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

Już jest!

Właśnie odebrałem HAF X'a z madtech'u. Z tego co wiem inni sprzedawcy jeszcze czekają ;]

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.