Enermax Pro87+ 600W - Dynamicznie znaczy efektywniej.

Marcin Wilczak, 2010-05-26 22:05 |

Serii zasilaczy Enermaxa z dopiskiem 82+ przedstawiać chyba nikomu nie trzeba - to dwie linie produktów cieszące się dużą popularnością nie bez powodu. Zasilacze Pro82+ i Modu82+ w chwili debiutu na rynku imponowały wysoką sprawnością (powyżej 82% jak wskazuje sama nazwa) oraz cichą i stabilną pracą a klienci wobec takiego produktu nie pozostawali obojętni i często sięgali do portfela by zasilić komputer jednym z zasilaczy 82+ Enermaxa. W niniejszej publikacji mam okazję przedstawić Wam produkt przynależący do nowej serii zasilaczy z wymownym dopiskiem 87+ w nazwie, cechujący się sprawnością przekraczającą 87% - najwyższą pośród zasilaczy z oferty tego producenta (w ofercie Enermaxa dotychczas znajdowały się zasilacze 80+, 82+ oraz 85+). Tak wysoka sprawność zapewnia zasilaczom Modu87+ i Pro87+ "złoty" certyfikat 80PLUS, odznaczenie którym pochwalić się może stosunkowo nieliczna grupa zasilaczy dostępnych na rynku. O tym czy w parze z wysoką efektywnością idzie również stabilna i cicha praca przekonać możecie się zapoznając z poniższym tekstem, którego bohaterem jest zasilacz Enermax Pro87+ o mocy 600W.

ZASILACZE PRO87+ I MODU87+.

W ofercie Enermaxa znajdziemy dwie linie zasilaczy z 87+ w nazwie - Pro87+ oraz Modu87+. Jedyną różnicą pomiędzy konstrukcjami tej samej mocy jest okablowanie, które determinuje przynależność do danej serii. Zasilacze wyposażone w modularne okablowanie to seria Modu87+, Pro87+ to konstrukcje identyczne z wyprowadzonymi na stałe wszystkimi wiązkami i odpowiednio niższą ceną. Takie podejście powinno ucieszyć w szczególności osoby, dla których modularne okablowanie jest zbędnym dodatkiem - mogą one wybrać zasilacz z linii Pro87+ i zaoszczędzić przy tym okrągłe 100PLN, taka jest bowiem aktualna różnica w cenie zasilaczy Modu87+ i Pro87+ o tej samej mocy nominalnej. Niestety na chwilę obecną w ofercie Enermaxa znajdziemy jedynie dwa zasilacze Pro87+ o mocy 500W i 600W, podczas gdy linia Modu87+ to cztery konstrukcje o mocy 500W, 600W, 700W oraz 800W.

DYNAMIC HYBRID TRANSFORMER TOPOLOGY - JAK SIĘGNIĘTO PO ZŁOTO.

Jak podaje Enermax osiągnięcie sprawności przekraczającej 87% w nowych zasilaczach było możliwe dzięki topologii dynamicznego transformatora hybrydowego (Dynamic Hybrid Transformer Topology). Pierwotnym założeniem była redukcja utraty energii podczas przetwarzania prądu przemiennego po stronie pierwotnej zasilacza (konwersja AC-DC należy do jednego z mniej wydajnych etapów pracy zasilacza komputerowego). Osiągnięto to m.in. dzięki przystosowaniu topologii rezonansowej, którą stosuje się w wielu monitorach LCD.

Wyróżnić można ponadto dwie dodatkowe "dynamiczne" innowacje wprowadzone przez Enermaxa do najnowszych zasilaczy. Pierwszą z nich jest system dynamicznego ładowania kondensatorów. Dotychczas, kondensatory w zasilaczach komputerowych były ładowane w sposób statyczny, dlatego często zbyt wiele energii było marnowane przy niskim obciążeniu zasilacza. W zasilaczach Modu87+ i Pro87+ kondensatory ładowane są dynamicznie. W zależności od poboru mocy zmieniana jest wysokość napięcia ładującego kondensatory (z zakresu 300~400VAC).

Kolejne usprawnienie dotknęło samej pracy transformatora - Enermax wprowadził technologię dynamicznego dostosowywania częstotliwości pracy transformatora do obciążenia systemu, częstotliwości która dotychczas była stała. Całość modyfikacji skutkuje właśnie niższymi stratami energii, w szczególności przy niskim obciążeniu. Zwiększenie efektywności jest zaś istotne dla użytkownika z dwóch względów. Większa efektywność oznacza mniejszy faktyczny pobór energii z gniazdka a więc mniejsze jej zużycie  a co za tym idzie mniejsze rachunki (symbolicznie) i lepszy "eko-nastrój". Ponadto mniejsze straty energii są jednoznaczne z mniejszymi ilościami wydzielanego przez zasilacz ciepła (w przyrodzie nic nie ginie, niewykorzystana energia emitowana jest właśnie w postaci ciepła).

ENERMAX PRO87+ 600W ( EPG600AWT ) CENA DETALICZNA: 599PLN (ProLine.pl)

Bohaterem niniejszej publikacji jest zasilacz Pro87+ o mocy nominalnej 600W. Jednostka ta jest dostępna w cenie 599PLN i objęta jest długim, pięcioletnim okresem gwarancji producenta. Za wersję z modularnym systemem okablowania (Modu87+) o tej samej mocy przyjdzie nam zapłacić o 100PLN więcej (699PLN).

Certyfikat "80PLUS GOLD" (link do raportu z testów EPRI) stanowi motyw przewodni opakowania zasilacza Enermaxa, dużego, czarnego i stonowanego pudła uzupełnionego brązowo-złotymi wstawkami. W jego wnętrzu oprócz zasilacza znajdziemy wielojęzyczną instrukcję obsługi (w tym z naszym rodzimym językiem), kabel zasilający, cztery śrubki montażowe, dwie opaski z rzepem mające ułatwić uporządkowanie okablowania w obudowie, naklejkę z logo Enermaxa oraz druciany zatrzask CordGuard. Zabezpiecza on przed przypadkowym wypięciem kabla zasilającego z zasilacza.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że na opakowaniu zasilacza Enermax zamieścił specyfikację dla trzech modeli Pro87+ (EPG) o mocy 500W, 600W oraz 700W choć w aktualnej ofercie znajdują się tylko dwa (500W i 600W). Co więcej na stronie 80plus.org znajdziemy raporty z testów aż ośmiu zasilaczy Pro87+ (seria EPG) i sześciu Modu87+ (seria EMG) o mocy od 450W do 900W, każdy z nich z certyfikatem "80PLUS Gold". Część z nich być może wkrótce trafi na rynek.

Wszystkie zasilacze serii Pro87+ i Modu87+ to konstrukcje o wymiarach standardowych dla normy ATX - 150x160x86mm. Z zewnątrz poszczególne modele odróżnia tylko naklejka z skróconą charakterystyką prądowo-napięciową oraz rodzaj okablowania (tradycyjne dla zasilaczy Pro87+, modularne dla Modu87+). Obudowa najnowszych zasilaczy Enermaxa polakierowana została na czarno, czarny jest również druciany grill chroniący otwór wentylacyjny. Całości dopełniają wymalowane na dwóch przeciwległych ściankach obudowy złote napisy z nazwą serii zasilacza (Pro87+ lub Modu87+).

Na tylnej ściance zasilacza znajdziemy gniazdko zasilania, włącznik oraz niewielkie zagłębienie z intrygującą prośbą, o przyklejenie w to właśnie miejsce naklejki dołączonej do kompletu. Jeśli ktoś chciałby nią przyozdobić front niech ma na uwadze, że producent ładnie prosi o przyklejenie jej gdzie indziej! ;-)

Enermax bardzo ceni sobie złote wyróżnienie EPRI w postaci certyfikatu "80PLUS GOLD" o czym świadczą chociażby liczne złote dodatki. Najbardziej przykuwa uwagę jednak wentylator 139mm, którego łopatki zostały pokryte metaliczną powłoką w kolorze  złotym. Enermax na szczęście nie skupia się tylko i wyłącznie na wyglądzie, połyskujący wentylator przykuwa uwagę nie tylko wykończeniem ale również specyfikacją. Został on wyposażony w opatentowane przez Enermaxa łożysko magnetyczne o nazwie Twister - to samo, które producent ten stosuje w wentylatorach Magma oraz zasilaczach ECO80+, zasilaczach niewiarygodnie wręcz cichych. Wentylator wyposażony został oczywiście w mechanizm regulacji obrotów, który ustawia prędkość z zakresu 330~900RPM. Warto tu również nadmienić, iż zasilacze z serii Modu87+/Pro87+ zostały wyposażone w rozwiązanie HeatGuard – po wyłączeniu komputera wentylator w zasilaczu pracuje jeszcze przez 30~60s obniżając jego temperaturę.

Enermax Pro87+ 600W wyposażony jest w tradycyjne okablowanie - wszystkie wiązki wyprowadzone są bezpośrednio z wnętrza zasilacza. A wiązek tych jest całkiem sporo, model 600W posiada:

- jedną wtyczkę ATX 24PIN - jedną wtyczkę CPU 4+4PIN (ATX 4PIN / EPS 8PIN) - cztery wtyczki PCI-E2.0 6+2PIN - siedem wtyczek SATA - sześć wtyczek MOLEX 4PIN - jedną wtyczkę FDD

Nie dość, że liczba wtyczek jest co najmniej zadowalająca to wprawne oko osoby zainteresowanej wychwyci w okablowaniu jedną niewielką zmianę względem starszych konstrukcji tego producenta - w modelach Pro87+ i Modu87+ wiązki kabli są oplecione na całej długości, od początku aż po ostatnią wtyczkę. Dotychczas na jakość oplotu kabli w zasilaczach Enermaxa nie można było narzekać, niestety kończył się on za każdym razem na pierwszej wtyczce wiązki lub jeszcze wcześniej (w przypadku wiązek tylko z jedną wtyczką jak np. ATX 24PIN). Tym razem oplot nie tylko prezentuje się bardzo dobrze ale jednocześnie nie kończy się w nieodpowiednim miejscu. Nareszcie chciało by się rzec.

Powyżej widoczna jest tabliczka znamionowa zasilacza Pro87+ o nominalnej mocy 600W. Najistotniejsze informacje zamieszczone na niej to te związane z zasilaniem +12V, najistotniejszym dla nowych komputerów. Enermax Pro87+ 600W posiada trzy linie +12V po 25A każda, łączne dopuszczalne ich obciążenie to aż 600W (50A), czyli dokładnie tyle ile wynosi moc znamionowa. Identyczne parametry dla linii +12V posiadają zasilacze Pro82+ i Modu82+ 625W.

Dokładne obejrzenie wnętrza zasilacza Pro87+ 600W jest jednoznaczne z utratą gwarancji, co zważywszy na jej długi okres jest dużym wyrzeczeniem dla zaspokojenia ciekawości. W środku uwagę przykuwają przede wszystkim radiatory odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z najgorętszych elementów zasilacza, a to za sprawą ich nietypowego koloru. Same radiatory szczególnie pokaźne nie są - biorąc pod uwagę wysoką sprawność zasilacza wydaje się to jednak zrozumiałe. Przy maksymalnym obciążeniu jednostki radiatory te wspomagane dużym wentylatorem muszą odprowadzić ok. 70~80W ciepła, przy obciążeniu rzędu 300~400W (przy którym według testów EPRI zasilacz osiąga sprawność ok. 91%) w postaci ciepła wydzielane jest zaledwie 30~40W - a to pobór, który można uznać za typowy dla naprawdę mocnej konfiguracji.

Zastosowane kondensatory to produkty cenionych firm japońskich - główny kondensator to twór Rubycon, pozostałe kondensatory wyprodukowane zostały przez Nippon Chemi-Con. Na zdjęciach widoczne są ponadto dwa moduły VRM odpowiedzialne za linie +3,3V i +5V (umieszczone na dwóch osobnych płytkach PCB) oraz ponadstandardowa liczba transformatorów (wynikająca z topologii dynamicznego transformatora hybrydowego).

PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie pomiary dokonywane były cyfrowym miernikiem ustawionym na zakres 20V. Procedura pomiarów napięć pod obciążeniem polegała na jednoczesnym uruchomieniu programu Prime95 w trybie Small FFT oraz programu FurMark w trybie “Stability Test”. Oba programy były uruchomione przez sześć godzin a pomiary były wykonywane co godzinę dla każdego punktu pomiarowego. Następnie przez kolejne sześć godzin komputer pracował w trybie jałowym (Windows, WWW, Word) i po raz kolejny co godzinę dokonywałem pomiaru poszczególnych napięć. Odnotowane na wykresach napięcia to dwa skrajne odczyty zarejestrowane podczas wszystkich pomiarów odpowiednio pod obciążeniem i w spoczynku.

Podczas analiz największą uwagę skupię na fluktuacjach napięć a więc różnicy pomiędzy skrajnymi wartościami odczytów podczas obciążenia i spoczynku. To właśnie te dane najlepiej odzwierciedlają zachowanie się zasilacza oraz stabilność podawanych przez niego napięć. Na wykresach ponadto zamieszczone zostały dodatkowe pomiary wykonane na zasilaczach Sapphire Pure PSU 625W, Enermax ECO80+ 620W, Silverstone Strider Plus 750W i Antec Signature 850W.

WYNIKI POMIARÓW – LINIE +3,3V I +5V

Zaczynamy od pomiaru napięć na najmniej istotnych liniach +3,3V i +5V. Linie te w przypadku nowych komputerów są odpowiedzialne głównie za zasilanie pamięci RAM, elektroniki dysków twardych oraz urządzeń USB, stąd też wymagania stawiane przed nimi są stosunkowo niewielkie. Pomiaru napięcia linii +3,3V dokonywałem na złączu ATX 24PIN (pomarańczowy kabel) podczas gdy w przypadku napięcia +5V pomiary dokonywane były na wtyczce MOLEX (czerwony kabel).

Wahania napięć na każdym z zasilaczy w przypadku linii +3,3V i 5V okazują się niewielkie. Dla linii +3,3V wszystkie zasilacze prezentują zbliżony poziom – różnice w tym napięciu pomiędzy spoczynkiem a obciążeniem zamykają się w granicach 0,02~0,03V. Prezentowany zasilacz Enermaxa nie zachwyca tu jednak w kwestii regulacji podawanego napięcia, które odbiega nieznacznie od wzorcowego +3,3V. W przypadku linii +5V rozbieżności są już większe, Pro87+ zajmuje jedno z czołowych miejsc z różnicą w napięciach na poziomie 0,02V. Jak już jednak wspominałem to mało znaczące odczyty, kluczowe (i najbardziej wymagające wobec zasilacza) podzespoły zasilane są bowiem przede wszystkim z linii +12V.

WYNIKI POMIARÓW – LINIA +12V

Poniżej znajdują się wyniki pomiarów mających największy wpływ na ocenę zasilacza pod względem jego wydajności prądowej – pomiary na liniach +12V. Podczas testów pomiary przeprowadzone zostały na trzech punktach pomiarowych – wtyczce MOLEX, wtyczce PCI-E 6PIN oraz złączu EPS 8PIN (żółty kabel).

Odczyty z linii +12V to jedyne wartościowe pomiary, bowiem to właśnie z tej linii zasilane są najbardziej wymagające podzespoły współczesnych komputerów – procesory i karty graficzne. Tu też różnice zaczynają być bardziej widoczne. Zasilacz Pro87+ 600W prezentuje się tu bardzo dobrze oferując równie stabilne napięcia jak dwie zdecydowanie mocniejsze konstrukcje - Antec Signature 850W i Silverstone Strider Plus 750W. Ponownie niewielkie zastrzeżenia można mieć do regulacji wartości napięcia, która odbiega od wzorcowych 12V i wspomnianych zasilaczy Anteca i Silverstone'a - kluczowa jest jednak ocena stabilności podawanych napięć a nie dokładnych wartości (o ile nie zbliżają się one do progu granicznego określonego w normach ATX). Pod tym względem najnowsza konstrukcja Enermax prezentuje się bardzo dobrze.

WYNIKI POMIARÓW – POBÓR Z SIECI

Poniżej prezentuję wyniki pomiarów poboru z sieci, które pomogą nam ocenić, które z zasilaczy cechują się najwyższą sprawnością energetyczną. Pomiary dokonywane były przy użyciu miernika Voltcraft Energy Logger 3500. Pobór w spoczynku to uśredniony odczyt podczas bezczynności PC, pozostałe wartości to odczyty maksymalne.

Złoty certyfikat 80PLUS znajduje swe odzwierciedlenie w powyższych pomiarach. Enermax Pro87+ 600W to najbardziej oszczędny zasilacz pośród konstrukcji zamieszczonych na wykresie. Różnice mają dwa wymiary - ekonomiczny/ekologiczny oraz bardziej praktyczny. Mniejszy pobór z gniazdka przekłada się na mniejsze zużycie energii a co za tym idzie mniejsze rachunki za prąd. W praktyce różnice pomiędzy zasilaczami z certyfikatem 80PLUS (niezależnie od rodzaju wyróżnienia) przekładają się jednak na marginalne różnice w skali miesiąca a o ekologii nie wypada wręcz pisać w przypadku konfiguracji konsumujących 400~500W pod obciążeniem. W przypadku bardziej energooszczędnych jednostek wątpliwe z kolei wydaje się zastosowanie drogiego zasilacza o mocy 600W.  Mniejsze straty energii przekładają się jednak również na mniejsze ilości ciepła wydzielanego przez zasilacz a to w praktyce ułatwia jego skuteczne schłodzenie. To zaś przełożyć może się na niższy hałas.

HAŁAS

Na sam koniec pozostała nam kwestia hałasu generowanego przez pracujące zasilacze. Dla każdego z nich przeprowadziłem pomiar głośności przy użyciu miernika ciśnienia akustycznego firmy Voltcraft. Pomiar wykonywany był z odległości 5~10 centymetrów od wentylatora, przez co odczyty nie są reprezentatywne jeśli chodzi o typowe wartości hałasu, tak niewielka odległość pozwala jednak na pomiar stosunkowo dokładny i zarazem dość dobrze hierarchizuje prezentowane zasilacze.

Tu należy napisać wprost - zasilacz Pro87+ 600W Enermaxa pod względem generowanego hałasu prezentuje się znakomicie. Kręcący się leniwie wentylator (330RPM) nie tylko w spoczynku pozostaje praktycznie niesłyszalny, jego obroty wzrastają bowiem dopiero przy obciążeniu rzędu 300~350W - wzrastają bardzo powoli dodać należy. Przy zamkniętej obudowie odgłos pracy zasilacza ginie, dopiero po jej otwarciu i przyłożeniu naprawdę blisko ucha usłyszeć można delikatny szum pod obciążeniem przekraczającym 400W! Pomijając konstrukcje pasywne i półpasywne to najcichszy zasilacz z jakim było mi dane się spotkać i to trzeba podkreślić. Jest praktycznie bezgłośnie w spoczynku i przy obciążeniu nie przekraczającym 300~350W i zarazem bardzo cicho przy obciążeniu ok. 500W! Wysoka sprawność, wentylator wyposażony w łożysko typu Twister pracujący z bardzo niskimi obrotami - to wszystko w tym właśnie miejscu procentuje. Enermax Pro87+ śmiało może być traktowany jako aktualny wzór do naśladowania w kwestii hałasu.

PODSUMOWANIE

Zasilacze Enermaxa przeważnie zbierają pochlebne opinie, zasłużenie zresztą. Nie inaczej jest w przypadku prezentowanego modelu Pro87+ o mocy nominalnej 600W. To nowoczesna konstrukcja charakteryzująca się bardzo stabilnymi napięciami, której największą zaletę stanowi jednak wysoka efektywność i pośrednio z niej wynikająca cicha praca. Dzięki sprawności powyżej 87% (według raportu EPRI sprawność tego modelu zasilacza zamyka się w granicach 88~92%) znacznie zredukowano ilości energii wydalanej przez zasilacz w postaci ciepła, przez co schłodzenie jego wnętrza nie należy do zadań trudnych. Odpowiedni zestaw radiatorów w połączeniu z bardzo dobrze spisującym się wentylatorem utrzymuje odpowiednie temperatury i co najważniejsze robi to praktycznie bezgłośnie. Wystarczy dodać, że wyposażony w łożysko Twister wentylator pracuje z prędkością zaledwie 330RPM przy obciążeniu zasilacza do 300~350W - w takich warunkach zasilacz pozostaje praktycznie bezgłośny. Przy mocniejszym obciążeniu jego obroty wzrastają, zasilacz nadal można jednak śmiało określić mianem bardzo cichego nawet przy konfiguracji konsumującej ~500W. To najcichsza aktywnie chłodzona konstrukcja jaką dane mi było spotkać i to niezależnie od stopnia obciążenia!

Cieszy ponadto fakt, iż Enermax w końcu zdecydował się na zmianę w oplocie poszczególnych wiązek - starsze zasilacze tego producenta pochwalić można było za jakość oplotu, niestety jednak nie sięgał on często nawet połowy długości kabli. W najnowszych modelach oplot pozostaje na równie wysokim poziomie i już nie kończy się w nieodpowiednim miejscu. Całości dopełniają odpowiednio długie wiązki kabli z bogatą liczbą wtyczek. Na dodatkowy plus zaliczyć należy ponadto długi, pięcioletni okres gwarancji.

Jako wadę mogę odnotować jedynie cenę, która z jednej strony jest usprawiedliwiona przez szereg wymienionych powyżej zalet, z pewnością jednak Enermax Pro87+ nie należy do konstrukcji atrakcyjnych cenowo. Należy mieć jednak na uwadze, że nie jest to standardowa konstrukcja - już sam fakt niebywale cichej pracy będzie zapewne dla wielu wystarczającym argumentem usprawiedliwiającym wyłożenie niemal 600PLN. Ze względu na bardzo stabilne napięcia, bogaty zestaw wtyczek, wysoką sprawność i wyjątkowo cichą pracę Enermax Pro87+ 600W wyróżniony zostaje Rekomendacją serwisu FrazPC.PL. To konstrukcja, którą obecnie śmiało można określić mianem jednej z najlepszych dostępnych na rynku (niestety jednocześnie jednej z najdroższych).

ENERMAX PRO87+ 600W

+ Bardzo stabilne napięcia + Bardzo wysoka sprawność (87~92%) + Dobrze oplecione i długie wiązki kabli + Bogaty zestaw wtyczek + Bardzo cicha praca niezależnie od obciążenia + Pięć lat gwarancji

- Wysoka cena (600PLN)

SPRZĘT DOSTARCZYLI:

Tagi: zasilacz, enermax, psu, MODU87+, cichy, PRO87+, 600W,

Komentarze (8)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

26.05.2010 22:59

Wątków: 87 | Odpowiedzi: 4390

temat

ale bydlę. tylko bardzo drogie. z tego wszystkiego najbardziej podobał mi się... super cichy wentylator

biurkowym żartownisiom mówimy stanowcze "ciach"

26.05.2010 23:16

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1755

Cadhi

mi również, chociaż efektywność też robi swoje. w sumie mam bequiet'a z ostatniej serii p8 i też nie mogę narzekać, ale jednak bezgłośny nie jest.

27.05.2010 00:59

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 532

...

Miałem napisać, że okolicach tej kwoty brałbym Corsaira HX 850, ale nie patrzyłem na cenę ze dwa tygodnie i właśnie przeżyłem szok...

7700k+Cryorig C1; MSI B250i; Palit 1080GR; 16GB LPX; Crucial MX300; RM650i; Obsidian 250D; Dell u3014; Magicforce 68; xm300

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.05.2010 07:46

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

Jakiś czas

temu kupowałem HX750 za 450zł i nie narzekam (no i te 7 lat gwarancji). Teraz już pewnie miałbym większy zgryz (m.in. przez tą konstrukcję), tym bardziej, że mój komp bierze maksymalnie ok.350W...

28.05.2010 08:47

Wątków: 608 | Odpowiedzi: 41523

fajna elektrownia

ale jak pisze Cadhi trochę droga :/ szary kowalski i kolorowy RooMaN dwa razy niestety się zastanowi nad antekiem truepower new tp-550 i pewnie jego wybierze

Słuchałem Radiohead zanim robili to hipsterzy

28.05.2010 10:29

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 1428

no cóż

fajnie ale drogo. Zapewne znajdzie sie kilku amatorów na niego. Antec spoko ale nie bez malutkich wad. Narazie spisuje się ok. Zobaczymy co bedzie dalej

Intel Core i5-4570, GTX1060, 2x4GB G.SKILL 1x8GB Corsair, OCZ Vertex 4 128GB +500GB, Gigabyte Z87-HD3,LG 27" LED IPS277L-BN , Razer Lycosa Mamba Mantis Speed, Enermax 550W, Crucial BX200

01.06.2010 20:25

Wątków: 257 | Odpowiedzi: 14613

dobry

sprzęt

w życiu trzeba być bardziej czempionem a mniej budowniczym obciachowych budek dla ptaków :)

17.06.2010 15:39

Wątków: 77 | Odpowiedzi: 1147

....

600zł za 600W i w dodatku bez odpinanych kabli, chyba jakaś kpina! poza tym świetny zasilacz

Kaby Sklejk

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.