Cooler Master CM 690 II - odrobinę bliżej doskonałości

Michał Pabisek, 2010-04-12 00:00 |

Cooler Master CM 690 II  - odrobinę bliżej doskonałości

Cooler Master CM 690 II  - odrobinę bliżej doskonałości


Rynek budżetowych modeli obudów jest dosyć nasycony. Każdy ze znaczących producentów ma w ofercie co najmniej kilka modeli typu tower przeznaczonych na tzw. entry level czyli rynek produktów popularnych. Do tego dochodzi całe mnóstwo konstrukcji od producentów tworzących swoje obudowy w oparciu o zasadę „im więcej tym lepiej”. W związku z tym, użytkownicy poszukujący obudowy za rozsądne pieniądze są zmuszeni do przebijania się przez setki propozycji, mniej lub bardziej udanych. Pierwsza wersja CM 690 marki Cooler Master zyskała spore uznanie wśród użytkowników, głównie ze względu na swoje dosyć wysokie możliwości oraz jakość wykonania w stosunku do ceny. Sukces danego produktu w zdecydowanej większości powoduje kontynuację lub jego rozwój. Wszak zawsze znajdzie się coś co można by ulepszyć. Użytkownicy CM 690 mimo tego, że wychwalali swoje "budy" pod niebiosa, zwracali również uwagę na drobne niedociągnięcia, które można by poprawić aby zbliżyć produkt do doskonałości. Cooler Master postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i na początku roku zaprezentował odświeżoną wersję omawianej obudowy, o niezbyt trudnym do przewidzenia oznaczeniu CM 690 II. O tym w jakim stopniu udało się wyeliminować błędy poprzednika oraz czy lepsze nie okaże się tym razem wrogiem dobrego, przekonacie się z poniższej recenzji na którą serdecznie zapraszam.

Cooler Master CM II 690 Advanced

Producent i model Cooler Master CM II 690 Advanced (RC 692)
Matriał wykonania Stal + Plastik
Wymiary zewnętrzne (Dł/Szer/Wys) 214.5 x 511.8 x 528.8 mm
Dostępne kolory Czarny
Masa 9,5 kg
Format płyty głównej Micro - ATX / ATX
Wentylacja

Przód: 140 x 25 mm LED niebieski x 1 / 1200 RPM / 19 dBA
Tył: 120 mm x 1 / 1200 RPM / 17 dBA
Góra: 140 x 25 mm x 1 / 1200 RPM / 19 dBA (opcjonalnie 120 / 140 mm x 2)
Dół: 120 mm x 2 (opcjal)
Prawy panel: 120 / 140 mm x 2 (opcja)
Lewy panel: 80 x 15 mm x 1 (opcja)
Klatka HDD: 120 mm x 1 (opcja)
VGA: 80 x 15 mm x 1 (opcja)

Poziom hałasu 21,5 dBa
Zatoki 4 x 5,25", 6 x 3,5"
Złącza zewnętrzne USB 2.0 x 2 , eSATA x 1 , MIC x 1 , Audio x 1,SATA x 1
Cena rynkowa ~350 PLN

Obudowa zapakowana została w czarny karton, z którego możemy dowiedzieć się miedzy innymi na temat najważniejszych cech konstrukcji oraz przeczytać specyfikację techniczną. Należy w tym momencie wyjaśnić, że Cooler Master CM 690 II występuje w dwóch wersjach: zwykłej oraz Advanced. Wersja Advanced posiada dodatkowo zewnętrzną kieszeń dyskową i to ona została dostarczona do naszych testów. Z opakowania możemy również wywnioskować, że obudowa będzie dostępna w opcji z przeszklonym panelem bocznym oraz zasilaczami.

 
 

Pierwszy rzut oka

Po wydostaniu obudowy z kartonu, zwraca uwagę od razu jej dosyć spora masa wynosząca prawie 10 kg (9,5 kg dokładnie). Choć nie jest to jakiś specjalny powód do zachwytów, to jednak w tym przedziale cenowym rzadko obudowa potrafi tyle ważyć, najczęściej z uwagi na stosowane oszczędności (choć należy zaznaczyć, że poprzednik należał do tej samej kategorii wagowej). Materiałem użytym do konstrukcji jest stal połączona z dobrej jakości plastikiem. Wszystko w kolorze czarnym, ze srebrnymi paskami na górze i z przodu. Plastikowe wstawki stanowią krawędzie górne oraz przednie obudowy. Uzupełnieniem są wykonane ze stali ażurowe panele przedni i górny, które dają nadzieję na dobrą wentylacje obudowy.

 
 
3  3

CM 690 II posiada klasyczne kształty z lekko zaokrąglonymi kantami i krawędziami. Jako że nie posiada dziwacznych „ozdobników” jest przyjemna dala oka, mało agresywna i można by rzec że nudna. Na pierwszy rzut oka niczym nie zaskakuje. Zdecydowana większość użytkowników przyjmie jednak tą wiadomość jako zaletę. Spasowanie elementów stoi na wysokim poziomie, trudno o dopatrzenie się jakichkolwiek niedokładności ze strony producenta. Połączenie plastiku i stali wcale nie musi wyglądać źle, czego przykładem jest ta jak i poprzednia konstrukcja.

 
 
 
1 

W górnej części znalazło się miejsce na przyciski sterujące (power, reset oraz wyłącznik podświetlania (nareszcie!)) oraz gniazda audio, 2x USB i eSATA. Całość dopełniają dwie czerwone diody sygnalizacyjne. Znakiem czasu jest rezygnacja z odchodzącego powoli do lamusa złącza FireWire, obecnego jeszcze u poprzednika.

 
 

W wersji Advanced, która jest bohaterem niniejszej recenzji na grzbiecie za plastikową przykrywką znajduje się miejsce na dysk SATA, stanowiące otwartą kieszeń zewnętrzną. Możemy tam podłączyć dowolny dysk SATA w formacie zarówno 3,5” jak i 2,5”. W tym celu wystarczy wsunąć dysk i… tyle.

 
 

Boczne panele pozwalają na opcjonalny montaż dodatkowych trzech wentylatorów, przy czym od strony backplate’a jest miejsce na wiatrak 80 mm, natomiast nadmuch (lub wyciąg) powietrza od strony CPU i karty graficznej może być zapewniony przez dwa wentylatory o wielkościach 80-140 mm. Zgodnie z obecnymi trendami do skręcenia paneli używane są łatwe do odkręcenia śrubki z dużymi łebkami. Co do samej grubości paneli to nie należą one do najsztywniejszych z jakimi miałem kontakt ale nie są też zbyt cienkie. Użytkownicy CM 690 zwracali uwagę, że panele wpadały w nieprzyjemny dla ucha rezonans. Przekonamy się niebawem czy uwagi te znajdują uzasadnienie i w tym modelu.


Na spodzie konstrukcji zwracają uwagę dwie potężne gumowe nogi w tylnej części, które mają zapewnić stabilność i redukcję drgań przenoszonych na powierzchnię podłogi (lub biurka). Widać tutaj również otwór na wentylator zasilacza, oraz dodatkowe miejsce na wiatrak 120 mm, zabezpieczone ażurowym filtrem przeciwkurzowym.

 

Front obudowy zdobi skromne logo producenta, które naklejono centralnie. Powyżej widać miejsce na 4 napędy 5,25”. Panel jest osadzony na kilku zatrzaskach i jest bardzo łato demontowalny. Po jego zdjęciu ukazuje się 140 mm podświetlany wiatrak zasysający chłodne powietrze. Pod panelem również zastosowano ażurowe filtry przeciwkurzowe.

 
 

W tylnej części znalazły się wyprowadzenia dla chłodzenia wodnego i kolejny wentylator 120 mm. Ciekawostką jest zastosowanie dodatkowego, pionowego slotu rozszerzeń, przeznaczonego na montaż np. dodatkowych portów USB lub wiatraka.

 
    

Po zdjęciu bocznych paneli ukazuje się naszym oczom piękne, czarne wnętrze – luksus który był dostępny jedynie w limitowanej edycji modelu CM 690, tutaj jest już standardem. Układ elementów jest klasyczny – po prawej stronie miejsce na napędy, na dole miejsce na zasilacz oraz dwa wentylatory wciągowe w pobliżu chłodnicy procesora.

11  11

Łącznie jesteśmy w stanie zamontować do sześciu napędów 3,5”. Jako, że mało kto posiada taką liczbę dysków, producent pomyślał również i o tym. Część klatki na dyski można zdemontować pozostawiając jedynie dwa miejsca, co powinno wystarczyć większości użytkowników. Zdobytą w ten sposób przestrzeń, można wykorzystać oczywiście do zamontowania kolejnego wiatraka 120 mm (na dole), lub nawet chłodnicy wodnej 120 x 240 mm.

2  22

Górny wyciągowy wentylator, o którym nie wspominałem do tej pory ma wymiary 140x140 mm ale można go bez problemu zastąpić dwoma wiatrakami 120 mm lub … chłodnicą wodną – pełna swoboda. Klatki na napędy (zarówno 3,5” jak i 5,25”) zostały wyposażone w beznarzędziowy system montażu (zatrzaski). Z montażem płyty głównej również nie powinno być problemów za sprawą dobrego opisania miejsc wkręcenia śrub dla poszczególnych formatów. Brak wyciąganej tacki na płytę główną jest rekompensowany przez spory otwór do przykręcenia backplate’a.

 
 

Reasumując, łącznie obudowa jest w stanie przyjąć 10 różnej wielkości wentylatorów, co zapewne spowoduje wytworzenie całkiem solidnej zawieruchy w jej wnętrzu. Standardowo CM 690 II posiada trzy wentylatory (góra, tył i front). Każdy z nich został wyposażony w przejściówki 3-pin -> molex.

Jeszcze kilka słów na temat wyposażenia, które dołączył producent. W pudełku znajdziemy przejściówkę do montażu dwóch dysków 2,5” w kieszeni 3,5” (wersja Advanced) oraz sanki do montażu dysku 3,5” w kieszeni 5,25”, uchwyt do montażu wiatraków nad kartami grafiki pracującymi w systemach SLI lub CrossFire (wersja Advanced), głośniczek do płyty głównej, zapasowy filtr przeciwkurzowy, komplet zapinek do organizacji kabli oraz niezbędny zestaw śrubek. Znalazła się również polska instrukcja obsługi. Myślę, że można być więc zadowolonym z ilości dodatków jakie dodaje producent.

11 11
11

Montaż

Montaż gotowego komputera nie sprawia większych problemów. Spasowanie otworów na płytę główna jest poprawne (nie zawsze jest to takie oczywiste). Wymiana chłodzenia na większe nie będzie wiązała się już z koniecznością demontażu płyty głównej za sprawą wspomnianego otworu na backplate’a. Jeżeli chodzi o maksymalną wysokość zamontowanego chłodzenia, to producent zapewnia że do wewnątrz zmieści się cooler o wysokości do 177 mm, więc nie będzie problemów z montażem nawet najwyższych systemów chłodzenia dostępnych na rynku. Nieco gorzej wygląda sprawa z najdłuższymi kartami grafiki. O ile obudowa przyjmie karty pokroju GeForce’a GTX 295 lub Radeona HD 5870, to już Radeon HD 5970 (311 mm z fabrycznym chłodzeniem) będzie już niestety zbyt długi. Producent zapewnia tam maksymalną przestrzeń wynoszącą 304 mm. Z drugiej strony, osoba wybierająca kartę graficzna za grubo ponad 2000 PLN, rzadko kiedy decyduje się na obudowę z dolnej półki.

11  11

Przy montażu zasilacza również mamy możliwość wyboru – wentylatorem do góry lub w dół. To co jednak najbardziej zaskoczyło mnie na plus w prezentowanej obudowie to system organizacji kabli. Nigdy dotąd nie spotkałem tak doskonale rozwiązanego zarządzania okablowaniem w tej klasy sprzęcie! Wokół miejsca na płytę główną znajdują się otwory do których wprowadzane są kable. Między podstawą do której montujemy płytę główną, a bocznym panelem jest przestrzeń, która pozwala na dowolne ułożenie tam okablowania w sposób niewidoczny i przede wszystkim nie kolidujący z przepływającym powietrzem. Wszystkie tego typu otwory znajdują się akurat tam, gdzie są potrzebne w związku z tym ilość błąkających się w okolicy płyty głównej kabli jest zredukowana do absolutnego minimum. Odwrócenie zasilacza czy dołożenie napędów również nie wpływa na estetykę wnętrza, która zasługuje na wielkie słowa uznania.

11 11
11

Użytkowanie

Obudowa odpala się na dzień dobry z włączonym niebieskim podświetlaniem przedniego wentylatora. Dla wzmocnienia efektu brakuje jeszcze bocznego przeszklonego panelu. Jeżeli ktoś nie lubi tego typu ozdobników, może wyłączyć podświetlanie przełącznikiem na panelu obudowy (który swoją drogą jest odrobinę za mały – trudno go wcisnąć nawet małym palcem).

11  11 

Użytkownicy poprzedniego modelu narzekali na hałas wentylatorów związany ze zbyt bliskim umieszczeniem ich od ażurowej osłony, co miało powodować nieprzyjemne dla ucha zawirowania powietrza. Producent chwali się, że posłuchał głosu ludu i odsunął nieco wentylatory od ażurowych wstawek. Obudowa faktycznie mniej szumi, w testach „na ucho” okazała się być cichsza od posiadanego przeze mnie Anteca 300 (ustawienia wentylatorów Low). Same wentylatory nie gwiżdżą, ani też nie hałasują ich łożyska. Są to przyzwoite konstrukcje Cooler Mastera, aczkolwiek do błogiej ciszy jeszcze sporo im brakuje. Nie ma również mowy o żadnych wibracjach – potężne gumowe nogi dają solidne podparcie i zdaje się, że wytłumiłyby nawet zamontowany w obudowie młot udarowy. Obudowa stoi stabilnie nawet jeżeli jest pusta, a po złożeniu zestawu staje sie stabilna jak skała. Podczas obcowania z CM 690 II nie odnotowałem również żadnego rodzaju nieprzyjemnych wibracji pochodzących od bocznych paneli. Rozwiązanie z kieszenią zewnętrzna jest rewelacyjne, choć moim zdaniem ...o kilka lat spóźnione. W czasach kiedy wielkości pendrive’ów pozwalają na przenoszenie znacznych ilości danych, kiedy istnieją dyski USB czy eSATA, takie rozwiązanie na pewno nie wprowadzi rewolucji, jednak z pewnością ułatwi życie niektórym grupom użytkowników. Pomysł sam w sobie godny naśladowania. Zapewne wielu z Was w tym momencie powróciły wspomnienia wewnętrznych kieszeni dyskowych podpinanych interfejsem ATA… ehhh.

Dwa słowa o gabarytach

Wielkościowo CM 690 II należy do konstrukcji średnich rozmiarów. W porównaniu z popularnym Antkiem 300 prezentuje się następująco:

11 11

Testy

Dwa 140 mm i jeden 120 mm wiatrak oraz znakomity system zarządzania okablowaniem dają nadzieję na dobre wyniki w zakresie chłodzenia. Z drugiej jednak strony standardowe chłodzenie nie jest aż tak rozbudowane, aby wykorzystać pełen potencjał drzemiący w obudowie. Niemniej jednak warto sprawdzić jak CM 690 II radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Poniżej konfiguracja testowa:

Specyfikacja testowa

Procesor Intel Pentium Dual Core E2160 @ 3GHz
Płyta główna EVGA n650i ULTRA - nForfce 650i
Pamięć RAM 2 x 1 GB Corsair Twin2X 667@800 MHz
Karta Grafiki GeForce 7600GS @650/800 MHz
Dysk twardy Seagate Barracuda 7200.10 250GB (ST3250620A)
Zasilacz BeQuiet! Dark Power 530W

Pomiary temperatury przeprowadzono dla warunków pod obciążeniem oraz w spoczynku. Do obciążenia CPU i GPU użyto programu OCCT v 3.1.0 (osobno dla CPU i GPU). Obciążenie dysku symulowano przez kopiowanie pomiędzy partycjami plików w określonym czasie. Wyniki pomiaru stanowiły średnią odczytu co najmniej dwóch programów do monitorowania temperatury. Pomiar temperatury wewnątrz obudowy przeprowadzono za pomocą multimetru z diodą termiczną.


Nasz dzisiejszy bohater całkiem nieźle poradził sobie ze schłodzeniem dysku – trzy stopnie różnicy to wartość godna odnotowania. Zapewne jest to związane z przednim wentylatorem, który jest umiejscowiony zaraz za klatką z dyskami. Niestety w przypadku CPU i GPU wyniki są już gorsze od konkurenta. Dwa stopnie C w przypadku karty graficznej i 3,5 w przypadku procesora to już wartości znaczne. Złożyło się to w sumie na minimalnie wyższą temperaturę wnętrza nowego produktu Cooler Mastera.


Po obciążeniu systemu, temperatury bardziej zbliżyły się do siebie. Nadal lepiej chłodzony jest dysk twardy, choć różnica wynosi już tylko 1 stopień C. Temperatura GPU w obu przypadkach okazała się taka sama, natomiast CPU jest nadal lepiej chłodzony przez Anteca. Temperatura we wnętrzu w obu przypadkach była jednakowa. Pod względem chłodzenia jest więc dobrze, choć na kolana nikogo takie wyniki zapewne nie powalą. Inna sprawa, że CM 690 II jest doskonałą bazą do rozbudowy naprawdę wydajnego chłodzenia, zarówno powietrznego jak i wodnego. Zaledwie trzy wentylatory nie zapewniają oszałamiających wyników i aż prosi się o zamontowanie chociaż jednego bocznego wiatraka oraz wentylatora zasysającego zimne powietrze ze spodu. Jeszcze inną sprawą jest to, że moja konfiguracja testowa jest już mocno leciwa choć jednakowa dla obydwu dzisiejszych przeciwników.

Podsumowanie

Zbliżając się do końca recenzji, pora na kilka słów podsumowania. Cooler Master CM 690 II (Advanced) to zdecydowanie udany następca modelu CM 690. W tym przypadku marketingowy, utarty zwrot mówiący o „wyjściu naprzeciw oczekiwaniom użytkowników” wydaje się mieć pokrycie w rzeczywistości. Producent głęboko pochylił się nad uwagami użytkowników poprzednika i postanowił poprawić to i owo. Klienci jak wspominałem skarżyli się przede wszystkim na hałas wentylatorów, nad którym to problemem widać, że Cooler Master popracował. Nie odnotowałem również innego rodzaju niepokojących dźwięków związanych z rezonansem blachy, które występowały we wcześniejszej wersji. Demontowalnej tacki nadal nie ma, jednak tym razem obudowę zaopatrzono w spore wycięcie na backplate’a rozwiązujące kłopoty z montażem. Plastikowe elementy nadal pozostały jako element konstrukcyjny, jednak nie szpecą one całości wystroju, a poza tym zapewne obniżają nieco cenę produktu. Oprócz poprawionych „błędów okresu dziecięcego”, nie należy zapominać o kilku nowych elementach jakie wnosi odświeżona wersja. Przede wszystkim estetyka wnętrza, która jest tworzona począwszy od kolorystyki (czarny mat) poprzez organizację okablowania, a na elastyczności w doborze chłodzenia i rozplanowania wnętrza kończąc. Warto również wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu z zewnętrzną kieszenią HDD, które może mieć dla niektórych użytkowników duże znaczenie. Róża bez kolców? Jeżeli przymkniemy oko na niemieszcząca się topową obecnie kartę graficzną to okazuje się, że ciężko wytknąć prezentowanej obudowie grubsze błędy czy niedociągnięcia. A jeżeli dołożymy do tego całkiem atrakcyjną cenę wynoszącą w dniu pisania tych słów ~350 PLN to mamy produkt, który powinien co najmniej pójść w ślady poprzednika zagarniając znaczną cześć rynku, a być może i przebić go pod tym względem. W związku z powyższym Cooler Master CM 690 II w pełni zasłużyła na medal w kategorii Dobra Cena, a ponadto otrzymuje Rekomendację portalu FrazPC.pl.

 

PRODUKT

UWAGI

Cooler Master CM 690 II Advanced
CENA: ~350 PLN

dobracena

rekomendacja

+ Przyjemna dla oka
+ Dosyć przyjemna dla ucha
+ Doskonała organizacja okablowania
+ Praktyczna zewnętrzna kieszeń
+ Duże możliwości konfiguracji wnętrza i chłodzenia
+ Przystępna cena

 

 


- Problem z najdłuższymi kartami grafiki
 

 

SPRZĘT DOSTARCZYLI

Cooler Master CM 690 II Advanced  

Michał "geralt" Pabisek

Tagi: obudowy,

Komentarze (28)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

12.04.2010 20:50

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9636

hmm

Ta kieszen dyskowa na górze obudowy - czad!

wtf ?

12.04.2010 21:10

Wątków: 257 | Odpowiedzi: 14613

dokładnie Emperor

fajnie pomyslane

w życiu trzeba być bardziej czempionem a mniej budowniczym obciachowych budek dla ptaków :)

13.04.2010 09:53

Wątków: 314 | Odpowiedzi: 2598

tylko ciekawe

na ile odporny jest tam lakier i czy po kilko użyciach nie zacznie blacha świecić.

i52500K@4.7GHz, GTX970, GA-P67A-UD4 B3, Patriot 8GB DDR3 1600 Sector5, Freezer 13, OCZ Agility3 120GB, Crucial BX200 480GB , 2x500GB@RAID0 Sam.F3, 1TB Sam.F1, DVD, OCZ ModXStream Pro600

13.04.2010 10:02

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 23

Obudowa

jest faktycznie niezła i zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu niż poprzednia wersja, kłopot jedynie taki, że z dostępnością jest już nie tak kolorowo, no ale udało mi się wyrwać do sklepu kilka sztuk. Sądzę, że to conajmniej dobry produkt w tym przedziale cenowym, jeżeli ktoś oczekuje i potrzebuje ergonomicznej obudowy z łatwym i wygodnym montażem podzespołów.

Intel i7-4771, MSI Z87-GD65, MSI GTX780 Ti 3GB TwinFrozr IV, 32GB DDR3 Kingston HyperX PC-1600 CL9, 2x SSD Samsung 840 Evo 512GB RAID1, 4x3TB Seagate RADI1

13.04.2010 10:08

Wątków: 173 | Odpowiedzi: 7435

taa

jak na taką fajną budę to wcale nie jest droga:) Gdybym zamierzał zmienić obudowę to wziąłbym ją pod uwagę.

Opieka nad wilkami w zoo sprowadza się do sprzątania psich kup

13.04.2010 10:28

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 495

.

Recka gut. Buda też fajna.
Jeśli komuś nie zależy na górnej kieszeni i podobnych bajerach, to do 300zł można spokojnie wyrwać "bliźniaczą", choć trochę starszą konstrukcję od Xigmateka - Midgard.
Używam od ponad pół roku i jestem bardzo zadowolony. Wentylacja 3x140 + 3x120, na zadowalającym poziomie.
Z minusów Migdarda:
1. Przyciski i złącza umieszczone są za nisko. Tu Cooler Master zdecydowanie lepiej to rozwiązał, nie trzeba się schylać na starość
2. W zestawie tylko 2 filtry. Pod zasilacz i na front.

Pytanie do autora: Te filtry od CM to jakieś sztywne. Są z cienkiej blachy?

powered by 2500k, 8GB, 500GB, GTX570, LG 34UM65P + Abyssus

13.04.2010 11:17

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 1537

Witam

Jestem szczesliwym posiadaczem tej obudowy. Obudowe udalo mi sie wyrwac za 315zl. Obudowa jest ogromna w srodku, nie spodziewalem sie, ze po zlozeniu kompa moze byc tam tyle wolnego miejsca. Miejsca na kable z boku obudowy jest bardzo duzo, takze grube wiazki przewodow mieszcza sie tam bez problemu. W komplecie sa 3 wentyle przod 14cm,gora 14cm, tyl 12cm. Odrazu zamowilem dodadkowe wentylki noiseblockery 2x12cm (na dole) i 14cm (gora). Obecnie w obudowie jest huragan przy czym ubodowa doskonale tlumi halas. Temperatura w porownaniu ze zwykla buda ATX spadla mi na core2duo e8400@4ghz spadla w stresie z 56st. C do 46st.C na AC64pro. Buda jest dosyc ciezka a blacha gruba i nic sie nie gnie. Lakier gruby (myslalem ze bedzie sliski a tu jest jakis mat taki troszke chropowaty). w komplecie byly filtry przeciwkurzowe na wszystkie wentylatory.
Ps. Status - filtry sa bardzo cieniutkie, elastyczne,maja bardzo małe oczka, mozna je wyginac jak sie chce (chyba metalowe).

TITS OR GTFO

13.04.2010 11:22

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1755

hmm

mam poprzednika i nie zauważyłem żeby było głośno. ktoś się orientuje może jakie są najlepsze obudowy pod względem cyrkulacji powietrza i ciszy w highendzie?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

13.04.2010 11:49

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22681

markowski_85

w "hig-end"? Jedną z najwydajniejszych w tym względzie jest Silverstone FT-02, nieźle wypada również TYR X2000 od Lian Li i Obsidian 800D Corsaira.

Reborn.

13.04.2010 14:08

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

mam

2 pytania - mozna dokupic filtry na przod na cala obudowe?
Swiatelka wylacza sie WSZYSTKIE tym guziczkiem?

:)

13.04.2010 14:31

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1755

Weelkoo

widzę, że spłodziłeś nawet recenzję tej Silverstone FT-02. niegłupie - a ja zawsze myślałem, że najwydajniejsze są serwerowe molochy, w których miejsca jest od groma.

13.04.2010 16:40

Wątków: 158 | Odpowiedzi: 5816

...

@ Kamil1234
tak, wszystkie swiatelka sa wylaczane
filtry z przodu sa fabrycznie, jakos pominalem to na fotkach :/ za kazda zaslepka jest filtr.

a co do do stwierdzenia Statsusa "Jeśli komuś nie zależy na górnej kieszeni i podobnych bajerach, to do 300zł można spokojnie wyrwać "bliźniaczą", choć trochę starszą konstrukcję od Xigmateka - Midgard" to wystepuje wersja tej budy rowniez bez gornej kieszenie i kilku innych dodatków w cenie wlasnie okolo 300 PLN, o czym zreszta jest na wstepie recki

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|Jet Stream 1070|Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

13.04.2010 19:29

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

Coolermaster

całkiem zgrabnie zmodernizował całkiem udany model CM690. Ciekawe jak np. z kolejnym HAF-em, bo może bym się skusił na takowego (932 jest paskudny), bardziej zależy mi na porządnym obiegu powietrza niż całkowitej ciszy.

14.04.2010 07:28

Wątków: 173 | Odpowiedzi: 29287

Hmm

Imo kieszen to najwiekszy bajer w tej obudowie. Mam ciasno upchanego anteka 300 i zawsze dostaje drgawek jak mnie ktos prosi o przegranie wiekszej ilosci plikow i wciska do reki dysk. Takie rozwiazanie, to ja rozumiem

14.04.2010 16:21

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

moje pytanie

wzielo sie stad ze czytalem opis tej obudowy gdzies indziej i tam bylo napisane ze NIE MA ZADNYCH FILTROW.

RC-692-KKN2 (www.esc.pl: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=26344) tutaj w nazwie jest 692 - czy te obudowy jeszcze czyms sie roznia czy to blad? Jaka jest nazwa kodowa testowanego na Frazpc modelu?

Czy ktos mial okazje porownac ta obudowe z Lancool k62?

:)

14.04.2010 16:40

Wątków: 158 | Odpowiedzi: 5816

Kamil1234

w recenzji jest obudowa dokładnie taka jak podanym linku z dokładnie takim oznaczeniem. Pokaz mi tego linka z opisem ze nie ma innych filtrów Oczywiscie ze ma, sa tak jak pisalem za każdą z zaślepek 5,25", a ponadto przed wentylatorami.

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|Jet Stream 1070|Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

14.04.2010 16:51

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

ok

teraz juz wiem, bo potwierdzilo to jakies forum przed chwila i jest tak jak mowisz. Oznaczenie kodowe ma 692 w nazwie, a pewnie dla latwosci jorgnięcia się klietnom ze to kontynuacja poprzedniego modelu w nazwie uzytkowej zostalo 690.

A moze jeszcze znasz roznice miedzy modelami tv z tunerem samsunga i lg ?

:)

14.04.2010 16:56

Wątków: 158 | Odpowiedzi: 5816

nie no

co do RTV to trzeba eina pytać

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|Jet Stream 1070|Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

14.04.2010 21:28

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

Inna

recenzja tej obudowy:
http://www.xbitlabs.com/articles/cases/print/coolermaster-zalman...

26.04.2010 17:27

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

jeszcze

pare pytan, dzis dostalem kompa i
1. w mojej obudowie wylaczam tylko przedni wiatraczek jesli chodzi o swiecenie - te standardowe pozostale 2 nie maja funkcji swiecenia? Czy sa nie podlaczone?

2. wejdzie tu najdluzsza karta graficzna obecna teraz na rynku?

3. do tej kieszonki na gorze da sie podpiac tez wieksze dyski? czy tylko male?

Ogolnie obudowa jest super, prezentuje sie tak jak na fotach, jakosc wykonania bartdzo solidna. Nie oplaca sie raczej kupowac drozszej konkurencji kora i tak nie jest wypasna za bardzo.

:)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.04.2010 17:38

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

Nie mam

tej obudowy, ale...

1. Podświetlany jest tylko wentylator z przodu. Innymi nie "posterujesz" (podobnie jest w HAF922)
2. 5970 na 99% nie wejdzie.
3. Większe dyski? Chodzi o pojemność?

26.04.2010 20:38

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

nie

o rozmiar hdd 2.5 i 3.5 wejda?

:)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.04.2010 07:58

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 12545

Jest w tekście

recenzji:
"..Możemy tam podłączyć dowolny dysk SATA w formacie zarówno 3,5” jak i 2,5”. W tym celu wystarczy wsunąć dysk i… tyle..."

27.04.2010 21:21

Wątków: 158 | Odpowiedzi: 5816

Kamil1234

ogolnie to radze przeczytac jeszcze raz recke

u mnie swiecily obydwa, moze masz inny wiatrak z tylu

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|Jet Stream 1070|Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

18.07.2010 16:07

Wątków: 6 | Odpowiedzi: 5667

Fajna recka :)

Akurat przymierzam sie do zakupu tej budy

Silesia Attack Crew

16.10.2010 13:17

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

A ktos

moze wymienial wiatraczki w tej obudowie na bardziej ciche?

:)

16.10.2010 13:25

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 86

ewentualnie

jakis regulator obrotow? Jaki, jak to zamonotowac itp:)

:)

19.12.2010 01:38

Wątków: 34 | Odpowiedzi: 278

.

kupiłem z miesiąc temu i jestem bardzo zadowolony =)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.