IIyama ProLite B2712HDS - Monitor wielkości telewizora

Kamil Pieczonka, 2010-03-17 00:00 |

IIyama ProLite B2712HDS - Monitor wielkości telewizora

IIyama ProLite B2712HDS - Monitor wielkości telewizora

Można chyba z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że na dzień dzisiejszy panoramiczne monitory o przekątnej 22-24 cale to swego rodzaju standard w nowych komputerach i coraz bardziej oddalamy się od czasów, gdy najpopularniejsze były 17-nasto calowe monitory CRT. Pytanie tylko jak długo możemy powiększać nasze monitory i gdzie jest granica? Obecnie pod względem rozdzielczości 1920x1080 pikseli jest i będzie wystarczające co najmniej do czasów popularyzacji kolejnego standardu wideo, który zastąpi FullHD. Taka rozdzielczość bardzo dobrze komponuje się już z 24 calowymi monitorami i zapewne większość z nas nie widzi potrzeby dalszego wzrostu przekątnej. Nie mniej jednak nie oznacza to wcale, że na rynku nie ma większych monitorów. Dzisiaj macie okazje przeczytać recenzję największego w ofercie IIyamy monitora oznaczonego symbolem B2712HDS o przekątnej 27 cali przy wspomnianej już rozdzielczości FullHD. Czy monitor, który jest większy od przeciętnego telewizora naprawdę może zwiększyć komfort korzystania z komputera? Może jest to jednak przysłowiowy przerost formy nad treścią? Odpowiedzi na te pytania postaram się zamieścić w podsumowaniu tejże recenzji, do lektury której serdecznie zapraszam.

INFORMACJE OGÓLNE

IIyama ProLite B2712HDS to naprawdę sporych rozmiarów monitor, przy którym niemałe przecież 22 calowe monitory LCD wyglądają bardzo niewyraźnie. Produkt ten wyposażony został w matrycę o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1920x1080 pikseli oraz czasie reakcji na poziomie 2ms, co oznacza, że jest to bardzo ciekawa propozycja dla fanów szeroko rozumianej rozrywki. Świetnie sprawdzi się jako wyświetlacz do oglądania filmów czy w dynamicznych grach, a dodatkowo dzięki obecności portu HDMI, bez problemu podłączymy go również do konsoli. To co wyróżnia ten model to również bardzo duża jasność ekranu, która według specyfikacji dochodzi nawet do 400cd/m2 co przy typowej wartości większości monitorów na rynku na poziomie 300cd/m2 jest ciekawym zjawiskiem. Poza tym reszta parametrów jest raczej standardowa, mamy do dyspozycji dwa głośniki o mocy 1.5W każdy oraz typowy kontrast statyczny 1000:1 (przy włączonej funkcji ACR wartość kontrastu dynamicznego może sięgnąć wartości 50000:1).

IIyama ProLite B2712HDS
ORIENTACYJNA CENA: ~1500 PLN

Niestety cena nie jest zbyt zachęcająca, 1500 PLN to dosyć sporo, ale należy też pamiętać, że otrzymujemy w zamian za to monitor o sporych rozmiarach, a to też musi swoje kosztować. Ogromne kartonowe pudło jak zwykle w przypadku IIyamy zostało bardzo dobrze opisane i w ciągu kilku chwil dowiadujemy się co oferuje nam ukryty w środku monitor. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe akcesoria, do dyspozycji poza przewodem zasilającym mamy kable sygnałowe D-Sub oraz DVI, a także kabelek do podłączenia wbudowanych głośników z naszą kartą dźwiękową.


Zdjęcia nie oddają pełnej wielkości tego monitora, ale możecie wierzyć mi na słowo, że robi on spore wrażenie. Na pierwszy rzut oka mamy tu bardzo standardową i prostą jak to zwykle u IIyamy stylistykę. Matowa matryca została otoczona wąską czarną ramką, w której lewym górnym rogu znalazł się opis modelu, a w prawym jego wszystkich możliwości. Znajdziemy tu między innymi informacje o porcie HDMI, wbudowanych głośnikach, czasie reakcji matrycy na poziomie 2ms czy o długości przekątnej. W dolnej części ramki na środku umieszczone zostało logo producenta. a po prawej stronie przyciski sterujące menu OSD, ale o nich powiemy za chwile.Z tyłu również bez rewelacji, jak widzicie na pierwszym zdjęciu monitor miał pewne trudności podczas transportu, przez jego sporą masę i montaż na stałe z podstawą spowodował nieznaczne wygięcie w jedną stronę. Udało się to skorygować, ale na pewno warto na to zwrócić uwagę jeślibyśmy chcieli zakupić ten model na własny użytek. Samo ramie można oczywiście zdemontować i powiesić ekran np. na ścianie, dzięki otworom w standardzie VESA. Standardowa podstawa nie jest jednak wcale taka zła, pozwala nam na regulację wysokości monitora w zakresie 85mm oraz na jego obrót na boki w zakresie 30 stopni w prawo i w lewo. W dolnej części znajdziemy gniazdo zasilania oraz audio po jednej stronie, a po drugiej HDMI, DVI-D oraz D-Sub.Przyciski pozwalające na sterowanie menu OSD umieszczone są pod monitorem, podobnie jak to miało miejsce w Samsungu F2380, jest ich w sumie 5, zaczynając od prawej, mamy przycisk włączania monitora, później uruchamiający menu, przyciski głośności/regulacji opcji w menu oraz przycisk Auto, który przy podłączeniu przez interfejs D-Sub automatycznie reguluje ustawienia ekranu, a przy podłączeniu przez DVI działa jak przycisk "wyjścia" w OSD. Dioda informująca nas o włączonym monitorze ma intensywny niebieski kolor i nie można jej wyłączyć.


Podstawa monitora pozwala również na regulację nachylenia monitora w zakresie 20 stopni w górę i 3 stopni w dół co powinno być wystarczające dla większości z nas.


Podsumowując ProLite B2712HDS oferuje niemal wszystko co powinien mieć dobrej klasy monitor LCD, jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to brakuje może nieco wbudowanego huba USB, ale to takie bardziej życzeniowe myślenie. Nie razi również brak pivota, bo przy tak dużym panelu konstrukcja podstawy musiałaby być naprawdę bardzo solidna, a i funkcjonalność takiego rozwiązania jest bardzo wątpliwa z powodu dużej wysokości monitora. W skali szkolnej za ergonomie i wygląd możemy dać czwórkę z plusem.

MENU OSD

W porównaniu do wcześniej testowanych przez nas monitorów firmy IIyama, menu OSD modelu B2712HDS wyróżnia się pozytywnie na ich tle. Duże, czytelne i w bardzo dynamicznych kolorach robi dobre wrażenie. W pierwszej zakładce Picture mamy możliwość regulacji jasności, kontrastu oraz temperatury kolorów (predefiniowane ustawienia 6500, 7500 i 9300K oraz możliwość ustawień każdej składowej RGB indywidualnie). Przy podłączeniu przy pomocy interfejsu D-Sub możemy również regulować położenie ekranu, fazę i zegar, choć najwygodniej i tak jest skorzystać z funkcji automatycznej regulacji (przycisk Auto na obudowie monitora).

Druga zakładka OSD pozwala na regulację położenia menu OSD oraz ustawienie czasu po jakim menu ma zniknąć z ekranu w razie bezczynności użytkownika.

Kolejna zakładka Display pozwala na regulację takich ustawień jak format ekranu (Display Mode - panorama/4:3), opcja Opticolor to nic innego jak funkcja regulująca jasność i kontrast ekranu w zależności od naszych zastosowań. Mamy tutaj do wyboru kilka trybów pracy: standardowy, biuro, film oraz obrazy. Niestety minusem tego rozwiązania jest fakt, że gdy zmienimy to ustawienie, a wcześniej mieliśmy zapisane wartości jasności i kontrastu to zostaną one zastąpione i ponownie będziemy musieli zmienić te ustawienia ręcznie. ACR pozwala na włączenie kontrastu dynamicznego, opcja ECO to nic innego jak obniżenie jasności ekranu w celu oszczędzania energii, a Sharpness pozwala na regulację ostrości.

Audio Settings to jak sama nazwa wskazuje możliwość regulacji głośności wbudowanych głośników lub ich całkowite wyciszenie

Kolejna zakładka pozwala na zmianę języka menu (brak polskiego), wybór źródła sygnału oraz zresetowanie wszystkich ustawienia do wartości fabrycznych.

W ostatniej zakładce znajdziemy podstawowe informacje na temat wyświetlanego obrazu.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Czas zatem przejść do części testowej naszej recenzji. Metodologia pozostaje bez zmian w stosunku do poprzedniego tekstu o monitorze LG W2286L, a więc wykorzystaliśmy aparat Canon 500D z obiektywem Canon EF-S 18-55mm (f 3.5-5.6), a ekran przed zrobieniem zdjęć został wcześniej skalibrowany do naszych standardowych wartości jasności na poziomie 160cd/m2 oraz temperatury kolorów 6500K. Jak widać już na obrazku z białą planszą, różnice w jasności podświetlenia są widoczne, szczególnie po bokach, środkowa część ekranu jest wyraźnie jaśniejsza. Świetnie za to wypada czarna plansza, gdzie nieznaczny efekt Mura zaobserwujemy jedynie w dolnej części ekranu. Plansze kolorowe potwierdzają tylko wcześniejsze obserwacje, środek monitora jest wyraźnie jaśniejszy.Niestety jak to zwykle bywa z matrycami TN, przejścia tonalne z czarnego do białego nie należą do najbardziej równomiernych. Szczególnie niedociągnięcia widać w poziomie, a duży wpływ na nie ma również nierównomierność podświetlenia. Dla nikogo nie jest również tajemnicą, że im większy monitor, tym trudniej zapewnić na całej jego powierzchni takie samo podświetlenie. Nieco lepiej wygląda to przy przejściach w pionie. Możemy mieć również problemy jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych odcieni na ostatniej planszy, gdzie pierwsze 20 kwadratów jest praktycznie w tym samym odcieniu, podobnie zresztą jak 10 ostatnich.


Całkiem nieźle wypadają za to plansze kolorowe, większych niedoskonałości obrazu tutaj nie zauważymy.

Ładnie prezentują się również kąty, pomimo faktu, że mamy do czynienia z matrycą TN, obraz jest bardzo dobry. Spadki kontrastu przy kątach w pionie występują, ale nie są one tak znaczne jak chociażby w przypadku ostatnio testowanego modelu LG. W poziomie również jest całkiem nieźle i wracając do zastosowania tego monitora jako dużego wyświetlacza do oglądania filmów, nawet w większej grupie osób nikt nie powinien mieć powodów do narzekań na problemy z widocznością ekranu.

Przy ustawieniach fabrycznych i bez profilu ICC, obraz jaki wyświetla nam produkt IIyamy z pewnością nie należy do najlepszych. Spore niedociągnięcia widać  praktycznie w każdej składowej barwie. Sytuacja znacznie poprawia się po wykonaniu kalibracji, średni błąd deltaE spada wtedy poniżej wartości 0.7 co jest wynikiem całkiem dobrym. Największe problemy monitor ma z poprawnym wyświetlaniem odcieni szarości, co poniekąd było widać na powyższych ekranach kontrolnych. Również kontrast jaki nam się udało osiągnąć po kalibracji, czyli 628:1, odbiega nieco od danych producenta.

Przed kalibracją

Po kalibracji

GAMUT

Całą procedurę testowania przestrzeni barwowej oraz sposoby na obejrzenie animacji 3D, którą Wam przy tej okazji prezentujemy opisałem w recenzji monitora Hanns.G HH251, dlatego wszystkich którzy jeszcze nie zaznajomili się z tym tematem zapraszam najpierw do lektury tamtej recenzji. IIyama ProLite B2712HDS wypada w tym teście całkiem nieźle, okazuje się że mamy tutaj niemal doskonałe pokrycie przestrzeni sRGB i jedyne braki odnotować można przy odcieniach niebieskich i niebiesko-czerwonych. Nie jest to co prawda 100% pokrycie gamutu sRGB, ale liczbowo przestrzeń barwowa oferowana przez ten model jest nieco większa (860 000 jednostek) niż sRGB (~830 000 jednostek). Jak zwykle pod obrazkiem znajdziecie odnośnik do pliku z animacją 3D oraz profil ICC stworzony dla tego monitora na naszym testowym zestawie komputerowym z kartą graficzną Radeon HD 3300.

IIyama B2712HDS vs sRGB | Profil ICC

JASNOŚĆ

Pomimo maksymalnej jasności według specyfikacji na poziomie 400cd/m2, naszą wartość docelową, czyli 160cd/m2 IIyama osiąga dopiero przy ustawieniu niewiele niższym od połowy dla wskaźnika jasności. Jak widać na poniższym wykresie i w tabelce do równomierności tego podświetlenia możemy mieć całkiem sporo zarzutów. Co ciekawe nie mamy tu do czynienia ze standardową sytuacją, że najjaśniejszy obraz jest w środku ekranu (na co wskazywały zdjęcia) ale jak się okazuje jasność rośnie niemal równomiernie od lewej do prawej strony ekranu. I tak gdy po lewej mamy nieco ponad 130cd/m2, to po prawej jest to już ponad 170cd/m2. Rozrzut na poziomie 45cd/m2 na pewno nie jest mały, ale trzeba też wziąć poprawkę na dużą powierzchnie samego ekranu.


Po kalibracji, docelowa jasność 160cd/m2

Takich wartości jakie IIyama osiąga przy maksymalnym ustawieniu jasności jeszcze w naszych recenzjach na FrazPC.pl nie widzieliśmy, do wartości podanych przez producenta brakuje naprawdę bardzo niewiele, a w najjaśniejszym punkcie ekranu zanotowaliśmy 375cd/m2. Co ciekawe przy maksymalnej jasności tendencja wzrostowa z lewej na prawą stronę zanika i mamy do czynienia z częściej spotykanym przypadkiem spadku jasności wraz z oddalaniem się od środka ekranu. Przy takich wartościach jednak nie można zbyt długo pracować, a sam monitor z powodzeniem może w nocy służyć za całkiem niezłą lampkę nocną ;-). Niestety niejako tradycyjnie wraz ze wzrostem jasności, rośnie również rozrzut i tak między najciemniejszym, a najjaśniejszym miejscem ekranu mamy różnice sięgające 60cd/m2.


Jasność ustawiona na maksimum

INPUT LAG

IIyama B2712HDS wyposażona została w szybką matrycę TN o czasie reakcji 2ms, co dobrze wróżyło testom input laga. Jak sie okazało w praktyce, faktycznie z inputl agiem nie jest tak źle, wynik maksymalny jaki udało nam się odnotować to 20 ms i osiągany był bardzo rzadko, w znaczniej większości przypadków różnica ta wynosiła około 10 ms, co trzeba uznać za wartość co najmniej zadowalającą. Tym samym potwierdza się opinia, że monitor ten z powodzeniem można wykorzystać do dynamicznych gier oraz jako wyświetlacz dla konsoli.

GHOSTING

Tym razem w teście ghostingu nie mamy porównania do żadnego konkurenta, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby porównać sobie poniższe obrazki z tymi zaprezentowanymi w recenzji LG W2286L (kliknij na obrazek aby powiększyć). W przyszłości wszystkie kolejne recenzje monitorów będą zawierały tego typu zestawienie, więc będzie z pewnością łatwiej porównać poszczególne monitory. Jeśli zaś chodzi o samą IIyame ProLite B2712HDS, podobnie jak w przypadku LG całkiem znośnie jest jeszcze do tempa na poziomie 6, przy 8 obraz jest już znacznie mniej czytelny i można dojrzeć nawet trzy samochodziki, zamiast jednego.

ZUŻYCIE ENERGII

Duża przekątna i spore wartości jasności ekranu na pewno nie wróżyły dobrze porównaniu poboru energii, choć ostatecznie wyniki wcale nie są takie złe. Na wykresie poniżej znajdziecie wartości osiągnięte przez 25 calowy model z matrycą TN - HanssG HH251, 23 calowego NECa EA231WMi z matrycą IPS oraz LG W2286L z matrycą TN podświetlaną diodami LED. Jak widać, IIyama wypada bardzo podobnie jak 2 cale mniejszy HH251, maksymalny pobór energii wyniósł 58W, a przy naszej docelowej jasności 160cd/m2 spada o kolejne 22W do wartości 36W co można uznać za wynik akceptowalny. Oczywiście brakuje nieco do rekordzisty w postaci LG W2286L, ale tutaj diody LED dobrze wykonują swoją pracę i nie powinno to nikogo dziwić. Martwić może tylko spore zużycie energii w czasie gdy monitor jest wyłączony, 8W to niestety niechlubny rekord i warto się chyba zastanowić, czy razem z komputerem, nie wyłączać również listwy zasilającej. W tym miejscu chciałbym również zwrócić uwagę na pracę inwertera, który ma dziwne fazy pracy. W zakresie od 0 do 10 jest praktycznie niesłyszalny, gdy jasność ekranu jest w przedziale od 10 do 40 słychać go już znacznie wyraźniej, póżniej dalej między 40 a 60 jest totalna cisza, aby znowu w przedziale od 60 do 85 dać o sobie znać. Przy wartościach od 85 do 100 mamy względną ciszę.

PODSUMOWANIE

Co zatem można powiedzieć po kilkunastu dniach korzystania z monitora większego niż przeciętny? Otóż okazuje się, że wszystko zależy od naszego nastawienia, osobiście dla mnie zwiększanie fizycznej powierzchni przy zachowaniu rozdzielczości nie jest żadną zaletą, za bardzo cenie sobie powierzchnię roboczą, która jak wiecie wzrasta wraz z rozdzielczością. Nie mniej jednak IIyama B2712HDS ma swoje zalety, szczególnie te rozrywkowe, spora przekątna na pewno poprawia wrażenia jakie czerpiemy z oglądania filmów czy z gier, bo w tym przypadku to jednak głównie wielkość ma znaczenie. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się również jako wyświetlacz dla konsoli w zastępstwie telewizora. Chociaż z drugiej strony za 1500 PLN można kupić 32 calowy telewizor LCD, który dodatkowo będzie posiadał tuner TV i w ostatecznym rozrachunku okaże się chyba bardziej uniwersalny. Nie mniej jednak, jeśli nie oglądamy telewizji (bo przecież telewizja kłamie ;-)), a szukamy wyświetlacza do szeroko pojętej rozrywki to B2712HDS jest wart zainteresowania. Trzy interfejsy, wystarczające możliwości regulacji oraz niezłe jak na matryce TN kąty na pewno należą do zalet. Jeśli chodzi o wady to z pewnością cierpi tutaj nieco jakość podświetlenia, choć na pewno nie jest tragicznie. W naszej opinii jest to monitor wart zainteresowania, ale tak jak już niejednokrotnie wspominałem, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jak zwykle w przypadku IIyamy, duży nacisk położono na jakość wykonania co można również uznać za atut i za co przyznajemy wyróżnienie.

PRODUKT

UWAGI

IIyama ProLite B2712HDS
CENA: ~1500 PLN

+ Kabel DVI i D-Sub w zestawie
+ Zadowalające odwzorowanie barw
+ Pełen zestaw portów: D-Sub, DVI i HDMI
+ Niewielki input lag
+ Regulacja wysokości ekranu
+ Całkiem niezłe jak na matryce TN kąty
 


- Nierównomierność podświetlenia

 

SPRZĘT i OPROGRAMOWANIE DOSTARCZYLI

IIyama ProLite B2712HDS  

NEC SpectraView Profiler  

Płyta główna
MSI KA-790GX  

Zasilacz
Enermax Modu82+ 525W  

Kamil "Mayor" Pieczonka

Tagi: monitory,

Komentarze (8)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2010 09:16

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

hmm

No i widzę Iiyama nadal trzaska monitory kiepskie dla graczy

2ms powinno być zdecydowanie lepsze w teście ruchu. Ale nie jest. IIyama coś nie tak robi z dopalaczem (RTC) - to właśnie on odróżnia te monitory które mają w pamierach 5ms lub więcej od tych z 2ms (mowa o TNkach). Jeśli dopalacz jest słaby, źle skonfigurowany i bez możliwości ręcznej regulacji - to kończy się na tym, że kompletnie nic nie daje. Tak było w monitorach tego producenta rok temu. Tak niestety widzę jest nadal.
Oczywiście zakładając, że wspomniany w artykule LG 2286L jest i w tej kwestii "nieudany" - piszę to na podstawie masy postów w necie, że postawiony obok swojego 2" większego brata zdecydowanie się od niego odróżnia (negatywnie), zupełnie jakby to nie był model z tej samej serii.

Uninstallation successful

17.03.2010 12:45

Wątków: 15 | Odpowiedzi: 47

...

Strasznie duży ghosting wam tu wyszedł... hmm przestawiliście funkcje overdrive z 0 na 3? Jeżeli mam porównywać ten test do kilku innych to muszę się nie zgodzić w kwestii odwzorowania kolorów i szarości bo monitor jest fabrycznie skalibrowany do deltaE 2.0 (podobno)a z szarym odcieniem to...


Plik graficzny pochodzi stąd

Wydaje mi się, że to dobry wynik jak na matryce tn. Jeżeli napisałem jakieś bzdury to proszę mnie poprawić bo nie znam się na tym a ten komentarz jest poparty tylko i wyłącznie na innych testach. Ogólnie recka bardzo fajna wg. mnie wszystko czytelne i przejżyste. :}

17.03.2010 12:49

Wątków: 15 | Odpowiedzi: 47

** przejrzyste oczywiście ehh...

.

17.03.2010 15:03

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1755

Ronson

problemy iiyamy z rtc to już przeszłość, a ten model umożliwia jego dostosowanie. Do testującego - overdrive na 3 i kolory 9k -> będzie dużo lepiej. imo odzworowanie kolorów i szybkość tego panelu jest bardzo dobra jak na tn.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2010 15:19

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

markowski_85

nie sądzę żeby Mayor nie próbował zmieniać parametru dopalacza (AKA overdrive AKA RTC itp.).
Kolory - a kogo to obchodzi. Ktoś dla kogo są ważne kolory nawet nie spojrzy na TNkę

Uninstallation successful

17.03.2010 17:13

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 3059

hmhm

widziaem ten monitor w saturnie i sprawil na mnie mocne wrażenie ciekaw jestem czy to podświetlanie jest takie w kazdym egzemplarzu. Sprawdze.

Jedynie wszechświat i ludzka głupota są nieskończone, aczkolwiek nie jestem pewny tego pierwszego - A.Einstein.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2010 21:32

Wątków: 3319 | Odpowiedzi: 46211

hmm...

... jeśli chodzi o RTC to oczywiscie było ustawienie na max, patentu z temperaturą kolorów 9300K to jeszcze nie słyszałem, sprawdze przy okazji nastepnej recenzji (wreszcie Samsung na LEDach )

maciekkod - Twoj wynik podałes jest faktycznie lepszy niż to co u mnie pokazalo, ale u mnie wszystkie monitory kalibrowane są rekomnedowana wartosc 2.2 wiec moze to miało jakiś wpływ na osiągnięty wynik. Teraz niestety juz tego nie sprawdze.

...

18.03.2010 00:07

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 1755

Mayor

chodzi o to, by go nie ustawiać na max. Najlepsze wyniki są przy 3 i tej właśnie temperaturze (ciekawy pod tym względem był test na digital versus).

@ Ronson - ja szukałem monitora nie tylko do gier, do filmów również - i tu kolory mają znaczenie. Grafik nie spojrzy na tnkę, ale dla zwykłego śmiertelnika wszystko jest ważne.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.