IIyama ProLite T2250MTS - multidotyk na dwudziestu dwóch calach

Kamil Pieczonka, 2010-02-05 00:00 |

IIyama ProLite T2250MTS

IIyama ProLite T2250MTS - multidotyk na dwudziestu dwóch calach

Funkcje dotykowe w dobie coraz to bardziej rozbudowanych telefonów komórkowych (smartfonów) nie są dla nas już niczym niezwykłym, a pewnie i wielu z Was nie wyobraża sobie innej metody posługiwania się swoim telefonem. Ekrany dotykowe przestały już być domeną drogich urządzeń i coraz częściej można je spotkać w telefonach za przysłowiową "złotówkę". Jednak w przypadku komputerów, dotyk nie zrobił jeszcze zbyt wielkiej kariery, owszem pewne ruchy w tym kierunku są wykonywane, w sprzedaży pojawiają się komputery pokroju WindTopa produkcji MSI czy zapowiedzi niewielkich tabletów i netbooków wyposażonych w dotykowy ekran. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wraz z premierą Apple iPad, rynek zacznie się bardziej dynamicznie rozwijać, bo skoro nawet Steve Jobs dostrzegł w takich urządzeniach potencjał, to konkurencja na pewno nie będzie się długo wahać czy podążać tym krokiem. Pozostaje jednak pytanie, czy nam użytkownikom stacjonarnych komputerów potrzebne są ekrany dotykowe? Czy istnieje konieczność zastąpienia myszki i klawiatury czymś nowym? Na to pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź, nie zmienia to jednak faktu, że w sklepach już pojawiją się monitory wyposażone w funkcje dotykowe. Jednym z takich modeli jest recenzowany dzisiaj model Iiyama ProLite T2250MTS, który oferuje nam ogromną powierzchnie dotykową na ekranie o przekątnej 22 cali.

INFORMACJE OGÓLNE

Na pierwszy rzut oka model T2250MTS nie wyróżnia się niczym szczególnym, ot zwykły monitor panoramiczny o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, może nieco grubszej obudowie, podobnej do tej jaką posiada wyposażony w matrycę IPS Dell 2209WA. Jednak już po chwili dostrzeżemy nalepkę w prawym górnym rogu informującą o obecności technologii multidotyku, która oczywiście najlepiej współpracuje z systemem Windows 7. Pozostałe specyfikacje są raczej standardowe, do dyspozycji mamy port D-Sub oraz DVI, wejście audio do podłączenia wbudowanych głośników oraz port USB pozwalający na podłączenie mechanizmu dotykowego z komputerem. Wracając jeszcze do kwestii technologii dotykowej, nie mamy tutaj do czynienia ani z ekranem rezystancyjnym, ani z pojemnościowym, ale z technologią optyczną, stworzoną przez firmę 3M. Na ekran została nałożona szyba, wokół której w ramie monitora zamontowano czujniki optyczne określające położenie palce, rysika czy innego dowolnego przedmiotu, którego chcemy w danej chwili używać jako wskaźnika. Technologia optyczna ma tą przewagę nad innymi, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń w kwestii elementu wskazującego, jak np. w ekranach pojemnościowych, gdzie konieczna jest obsługa palcem. Rysik do obsługi monitora został sprytnie schowany w obudowie monitora (podobnie jak w telefonach komórkowych) dlatego zawsze mamy go pod ręką. Jak całe to rozwiązanie sprawdza się w praktyce opisze jeszcze w dalszej części recenzji.

Iiyama ProLite T2250MTS
ORIENTACYJNA CENA: ~1100 PLN

Cena dotykowej Iiyamy na pewno nie jest niska, na dzień dzisiejszy (luty 2010) monitor o podobnych parametrach, ale bez funkcji dotykowej można kupić za połowę jej wartości, czyli około 550 PLN. Możemy tu co prawda się spierać, że Iiyama to firma z tradycjami i o ugruntowanej pozycji na rynku, nie zmienia to jednak faktu, że nawet w jej ofercie znajdują się monitory oferujące identyczne parametry obrazu przy cenie około 700 PLN. Reasumując funkcje dotykowe kosztują nas dodatkowo 400 PLN, czyli ponad jedną trzecią tego co zapłacimy za to urządzenie. Lepiej żeby były tego warte. Wracając do samego monitora, dostarczony został w sporych rozmiarów pudle, w tradycyjnej dla Iiyamy kolorystyce. Już po pierwszych oględzinach poznamy wszystkie najważniejsze parametry monitora, a w środku znajdziemy podstawowy zestaw przewodów: zasilający, D-Sub, DVI, audio oraz USB do podłączenia panelu dotykowego z komputerem. Podstawa monitora mocowana jest przy pomocy plastikowych zatrzasków i dodatkowo zabezpieczona jest śrubą, dzięki czemu możemy być spokojni o stabilność monitora na biurku.


Po zmontowaniu całość prezentuje się raczej standardowo, gabarytów dodaje dosyć gruba obudowa samego ekranu, w której umieszczono optyczne czujniki panelu dotykowego. Na ostatnim zdjęciu możecie się im przyjrzeć z bliska, jak widać zwiększają one grubość ramki o dobre pół centymetra. Również szerokość samej ramy nie należy do najmniejszych i używanie przykładowo dwóch takich monitorów w bezpośrednim sąsiedztwie raczej nie będzie komfortowe. W centralnej, dolnej części monitora umieszczono przyciski pozwalające na sterowanie menu oraz dioda informującą o stanie urządzenia (włączone, stan czuwania, wyłączone) oraz przycisk włączania/wyłączana. W lewym górnym rogu mamy model monitora, a w prawym umieszczono nalepkę informującą o funkcji multidotyku.W tylnej części dla odmiany wszystko jest raczej standardowe, sporych rozmiarów ramię podtrzymujące monitor umożliwia jego obrót na boki oraz regulację nachylenia, jednak nie znajdziemy tutaj funkcji pivot, co przy tej cenie monitora należy uznać za wadę. Gdybyśmy chcieli powiesić monitor nie ścianie, to nie ma z tym żadnego problemu, wystarczy odkręcić cztery śruby mocujące ramię do obudowy ekranu i monitor będzie można zamontować przy pomocy każdego uchwytu w standardzie VESA.


Tak jak już wspominałem na początku, do dyspozycji mamy porty D-Sub oraz DVI pozwalające na podłączenie komputera, a dodatkowo znalazł się tu również port audio do podłączenia wbudowanych głośników oraz USB, odpowiedzialny za komunikację dotykowego panelu z komputerem. Niestety nie wykorzystano tej okazji, żeby wbudować chociaż dwuportowy hub USB w obudowę monitora.Zabrakło również możliwości regulacji wysokości ekranu, co jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że dodatkowy koszt jaki ponosimy przy zakupie tego modelu to praktycznie w 100% sam panel dotykowy, skoro nie udało się zastosować nawet bardziej rozbudowanego ramienia do montażu ekranu. Nie mniej jednak na pewno nie można zarzucić Iiyamie kiepskiej jakości wykonania, całość została wykonana z dobrej jakości plastiku, który nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków czy to przy przenoszeniu czy też regulacji ekranu.


Na ostatnich zdjęciach możecie jeszcze zobaczyć, w jakim stopniu zastosowane ramie pozwala na regulację pochylenia monitora.

MENU OSD

Menu OSD jest standardowe dla monitorów Iiyamy, nie można w zasadzie mu nic zarzucić, poza może nieco archaicznym wyglądem, jednak wszystko jest czytelne i intuicyjne, a wygląd to przecież sprawa drugorzędna. W pierwszej sekcji mamy możliwość regulacji jasności oraz kontrastu, a w kolejnej regulacje, które są aktywne gdy podłączymy monitor poprzez złącze D-Sub (między innymi położenie ekranu, ostrość przy niestandardowej rozdzielczości czy fazę, mającą wpływ na migotanie obrazu podczas wyświetlania tekstu).

W sekcji RGB możemy wybrać temperaturę kolorów z dwóch opcji predefiniowanych oraz zdefiniować ustawienia RGB według własnych upodobań.

Kolejna zakładka pozwala na regulację położenia menu ekranowego (OSD) oraz czasu bezczynności, po jakim menu automatycznie się wyłączy i zniknie z ekranu.

Zakładka Inne (Other) pozwala między innymi na wybór języka menu, źródła obrazu, poziomu głośności wbudowanych głośników oraz podaje standardowe informacje o wyświetlanym obrazie.

Kolejna zakładka to jedynie funkcja Reset, która przywraca wszystkie ustawienia do wartości domyślnych.

Natomiast ostatnia pozwala na wyłączenie OSD... nie wiem jaki był sens jej dodawania, skoro w każdej chwili można to zrobić naciskając przycisk "Auto" pod ekranem...

MULTITOUCH

Zanim przejdziemy do opisu wrażeń z użytkowania, warto napisać jeszcze kilka słów o technologii multidotykowej z jaką mamy styczność przy okazji recenzji tego monitora. Chociaż może określenie multidotyk jest nieco na wyrost, bo panel jest w stanie rozpoznać jednocześnie zaledwie dwa "dotknięcia" i to tylko w przypadku Windows 7 i Visty, gdybyśmy chcieli z niego skorzystać pod kontrolą systemu Windows XP, konieczne jest skorzystanie z dodatkowego oprogramowania, które umożliwia rozpoznanie w danej chwili tylko jednego elementu. Oczywiście nie ma to wielkiego znaczenia, bo faktycznie przystosowanym do użycia dotykowego panelu jest tylko Windows 7, poza całkiem dobrą klawiaturą ekranową, oferuje on również moduł rozpoznawania pisma odręcznego, który wreszcie jest w stanie poradzić sobie z całymi wyrazami, a nie tylko z pojedynczymi znakami. Więcej o działaniu elementów dotykowych w Windows 7 możecie zobaczyć przy okazji recenzji WindTopa AE2220, który wyposażony został w identyczny, optyczny ekran dotykowy oraz na filmie opublikowanym na naszym kanele YouTube. Poniżej jeszcze pokrótce opisze narzędzie pozwalające na konfigurację oraz kalibrację panelu dotykowego.

Pierwsza zakładka pozwala na kalibrację panelu dotykowego oraz podaje informacje o typie podłączonego urządzenia (w tym przypadku brak tych informacji, bo panel nie był podłączony).

W drugiej zakładce możemy zmieniać podstawowe ustawienia, między innymi standardowych reakcji na dotyk, możemy korzystać z dotyku jak z prawego przycisku myszy, sygnalizować ruch poprzez dźwięk lub określić sposób reakcji kursora na dotyk.

W kolejnej zakładce mamy możliwość ustawienia powierzchni, z której możemy korzystać podczas obsługi ekranu, a w ostatniej poniżej możemy sprawdzić trafność kalibracji przy pomocy testu rysowania oraz sprawdzić informacje na temat kontrolera, wersji sterowników oraz zresetować ustawienia do wartości fabrycznych.

Po odpowiedniej kalibracji panel dotykowy sprawuje się całkiem dobrze, jest to dosyć wygodny sposób pozwalający na przeglądanie stron internetowych. Linki uruchamiamy prostym naciśnięciem palca, a dzięki gestom, z łatwością możemy cofnąć się do poprzedniej strony. Technologia optyczna okazuje się również bardzo precyzyjna, kursor zawsze pojawia się tam gdzie chcemy całość współgra ze sobą bardzo płynnie. Mam jednak pewne wątpliwości co do innych zastosowań dotyku. Na pewno mija się z celem wykorzystanie klawiatury ekranowej czy modułu rozpoznawania pisma do prowadzenia konwersacji czy tworzenia plików tekstowych. Wpisanie adresu strony WWW w przeglądarce to chyba maksymalne możliwości tego typu rozwiązania. Inne zastosowania na dzień dzisiejszy nie przychodzą mi do głowy.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Wrażenia z użytkowania tradycyjnie rozpoczynamy od ekranów testowych z Tireal TFT Test. Procedura testowa jest standardowa, monitor jest już po kalibracji, ustawiona jasność to docelowo 160 cd/m2, a zdjęcia wykonane zostały przy pomocy aparatu Canon A570. Jak przystało na matryce TN, Iiyama T2250MTS niczym szczególnym się nie wyróżnia, równomierność podświetlenia nie należy do najmocniejszych stron tego panelu, nie jest to jednak też wynik tragiczny, boczne krawędzie są wyraźniej gorzej podświetlone, ale jest to przypadłość większości tego typu monitorów. Przy planszy czarnej również nie można mieć większych zastrzeżeń, jedynie niewielki efekt Mura można zaobserwować przy dolnej i górnej krawędzi ekranu. Plansze kolorowe potwierdzają tylko to co zaobserwowaliśmy przy białej, czyli ciemniejsze boczne krawędzie ekranu.Jeśli chodzi o przejścia tonalne, to tutaj niestety nie jest już tak dobrze, matryce TN z tego typu obrazem zawsze radzą sobie bardzo słabo i być może coś w tym temacie zmieni podświetlenie LED, póki co efekt jest taki jak na zdjęciach poniżej. Obraz z ciemnego w jasny zamiast przechodzić równomiernie, przechodzi pod skosem. Nieco lepiej jest przy przejściu z dołu do góry, ale tutaj również można zaobserwować "wyprzedzanie" brzegów ekranu.


Jeśli zaś chodzi o przejścia między kolorami to nie jest źle, aczkolwiek również przy okazji pierwszego obrazka można zaobserwować, że czarny pojawia się dużo szybciej na krawędziach matrycy, niż bliżej jej środka.

Za to pozytywnie zaskakują nas kąty widzenia tego monitora, które według specyfikacji nie są zbyt szczególne na tle konkurencji, jednak jak widać na zdjęciach w praktyce jest całkiem znośnie. Fakt, że w pionie obraz szybko traci na kontraście, jednak w poziomie zmiany nie są już tak gwałtowne i bez problemu można wykorzystać ten ekran do oglądania filmów w kilka osób. Reasumując, na zdjęciach matryca TN wykorzystana w Iiyamie prezentuje się jako typowy średniak, niczym szczególnie się nie wyróżniając, zarówno na plus jak i na minus.

Kalibracja Iiyamy T2250MTS nie nastręczyła wielu problemów, przy fabrycznych ustawieniach odwzorowanie kolorów nie było na najwyższym poziomie, jednak po stworzeniu profilu ICC udało się osiągnąć całkiem zadowalające wyniki. Nieco poza skale wybijają się tylko ciemne kolory, gdzie błąd sięga nawet wartości 2.62, jednak średnia na poziomie 0.77 jest więcej niż zadowalająca dla matrycy TN. Kontrast na poziomie 743:1 do jednego również jest zadowalającą wartością, chociaż do wartości podanej w specyfikacji nieco brakuje. Ogólnie rzecz biorąc w tym teście Iiyama kolejny raz przyjmuje pozycje typowego średniaka, co nie jest na pewno zadowalającym wynikiem jeśli weźmiemy pod uwagę jej cenę.

Przed kalibracją

Po kalibracji

GAMUT BARWOWY

Całą procedurę testowania gamutu barwowego oraz sposoby na obejrzenie animacji 3D, które Wam przy tej okazji prezentujemy opisałem w recenzji monitora Hanns.G HH251, dlatego wszystkich którzy jeszcze nie zaznajomili się z tym tematem zapraszam najpierw do lektury tamtej recenzji. Poniżej mamy natomiast zrzut ekranu z porównania przestrzeni barwowej jaką osiąga Iiyama T2250MTS z przestrzenią sRGB, czyli standardu, który de facto powinien spełniać każdy obecnie produkowany monitor. Jak widać jest całkiem dobrze, minimalne braki mamy przy odcieniach zielonych i niebiesko-fioletowych, za to przy odcieniach żółto-czerwonych jest spora nadwyżka. Oczywiście jest to tylko rzut 2D, pełny obraz i porównanie przestrzeni można zaobserwować dopiero w animacjach 3D, które znajdziecie pod obrazkiem. Jeśli zaś chodzi o liczby, w profilu ICC stworzonym dla testowanego monitora zapisane było nieco ponad 880 000 barw, co jest wartością bardzo dobrą, znacznie przewyższającą np. ostatnio testowanego Samsunga F2380 z matrycą cPVA. Przestrzeń sRGB przewiduje około 830 000 barw więc jak sami widzicie Iiyama wypada w tym teście bardzo przyzwoicie.

Iiyama T2250MTS vs sRGB | Iiyama T2250MTS vs AdobeRGB | Profil ICC

JASNOŚĆ

Producent określił maksymalną jasność ekranu na poziomie 260cd/m2 oraz zaznaczył dodatkowo, że powłoka którą pokryty jest ekran ma przepuszczalność na poziomie 88%, co oznacza, że i ona nieco ogranicza maksymalną jasność. Nie ma to jednak wpływu na równomierność podświetlenia. Zacznijmy jednak od pomiarów wykonanych po kalibracji monitora, gdzie docelową wartością było 160cd/m2. Jak widać w tabelce oraz na wykresie poniżej, wyniki nie są rewelacyjne, rozrzut na poziomie 40cd/m2 to dosyć sporo, szczególnie słabe podświetlenie widać po lewej stronie ekranu.


Po kalibracji, docelowa jasność 160cd/m2

Przy maksymalnym ustawieniu najwyższa zanotowana wartość jasności to 240 cd/m2, a rozrzut na całej powierzchni ekranu wzrasta do 52cd/m2. Oczywiście z maksymalnej jasności korzystamy bardzo rzadko, a gdy sugerowaną wartością do normalnej pracy jest 120cd/m2 to tym bardziej nie ma potrzeby przywiązywać dużej wagi do maksymalnych osiąganych wartości, daje nam to jednak pewien pogląd na jakość podświetlenia ekranu. W przypadku tego monitora na pewno mogłoby być lepiej.


Jasność ustawiona na maksimum

INPUT LAG

Jako, że mamy do czynienia z monitorem wyposażonym w dosyć szybką matrycę TN (5ms) input lag nie powinien być dużym problemem. Niestety nie jest to prawdą. Owszem,  średni wynik z 10 pomiarów na poziomie 22 ms nie jest tragiczny, jednak  rozpiętość pomiarów zamyka się w przedziale od 10 do 40 ms. Niestety część użytkowników lubujących się w szybkich grach typu FPP może zauważyć pewne problemy.

ZUŻYCIE ENERGII

Na wykresie poboru energii porównałem naszego dzisiejszego bohatera do dwóch innych, 22 calowych konkurentów. LG W2234S to typowa tania konstrukcja z matrycą TN, a Dell 2209WA to monitor z matrycą IPS. Jak widać po wynikach, Iiyama T2250MTS spisuje się podobnie jak LG, osiągając zadowalające wartości i pobór na poziomie 35W przy docelowej jasności 160 cd/m2. Warto również odnotować, że T2250MTS jako jedyny z dotychczas testowanych monitorów gdy jest wyłączony nie pobiera energii, a przynajmniej nie pobiera jej tyle aby był w stanie odczytać to nasz miernik.

PODSUMOWANIE

Przyszedł zatem czas na podsumowanie i próbę oceny tej niewątpliwie ciekawej konstrukcji, która wprowadza użytkowników komputerów stacjonarnych do krainy interfejsów dotykowych. Na dzień dzisiejszy w żadnym wypadku nie mogę stwierdzić, że technologia dotykowa w monitorze komputerowym to rewolucja, to raczej powolna ewolucja, która być może w przyszłości będzie miała większą rację bytu. Obecnie dotyk pod kontrolą Windows 7 dopiero raczkuje i bez specjalnej nakładki jak chociażby w przypadku WindTopów od MSI, możliwości wykorzystania dotyku są mocno ograniczone. Owszem na upartego można całkiem wygodnie przeglądać strony internetowe, ale próba prowadzenia tekstowej konwersacji na pewno nie należy do wygodnych na pionowej, ekranowej klawiaturze. Miejsce do postępu na pewno jest, jednak na dzień dzisiejszy dopłata 400 PLN do monitora dotykowego mija się z celem. Jeśli zaś chodzi o sam wyświetlacz, to niestety biorąc pod uwagę tą nieszczęsną cenę, można wymagać więcej. Producent nie zaoferował nam ani regulacji wysokości ekranu, ani funkcji pivot, a sam obraz wyświetlany przez matrycę TN niczym szczególnym się nie wyróżnia, poza może dosyć szerokim gamutem barwowym. Zatem jeśli jesteście gotowi potraktować Iiyame T2250MTS jako typowy gadżet i uważacie, że obsługa komputera przez dotyk to to czego szukacie, to możecie wziąć pod uwagę kupno tego monitora. Jeśli jednak szukacie jedynie dobrego monitora do codziennych zajęć, to dopłata do funkcji dotykowych na pewno nie jest tego warta. Lepiej środki te przeznaczyć na kupno monitora z lepszą matrycą (IPS, PVA) i większymi możliwościami regulacji.

PRODUKT

UWAGI

Iiyama T2250MTS
CENA: ~1100 PLN

 

+ Kabel DVI i D-Sub w zestawie
+ Zadowalające odwzorowanie barw
+ Dosyć szeroki gamut barwowy

+ Rozdzielczość FullHD na 22 calach
+ Optyczny, multidotykowy panel
 


- Dosyć wysoki input lag
- Brak regulacji wysokości ekranu i funkcji pivot
- Wysoka cena

 

SPRZĘT i OPROGRAMOWANIE DOSTARCZYLI

Iiyama ProLite T2250MTS  

NEC SpectraView Profiler  

Płyta główna
MSI KA-790GX  

Zasilacz
Enermax Modu82+ 525W  

Kamil "Mayor" Pieczonka

Tagi: monitory,

Komentarze (13)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

06.02.2010 01:53

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 209

...

"zapraszam do zapoznania się z artykułem" i natym mozna by skonczyc newsa na stronie glownej, bo niedlugo beda 2 newsy tylko wyswietalne na glownej stronie bo beda cale artykoly wypisywane ;d

06.02.2010 01:53

Wątków: 696 | Odpowiedzi: 36674

.

jak sie mierzy input lag? :x

Zapach obietnicy mam... :O

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.02.2010 08:49

Wątków: 3319 | Odpowiedzi: 46183

juz...

... to kiedys opisywałem podłaczasz do jednej karty graficznej monitor LCD i CRT, stawiasz obok siebie, dajesz klonowanie obrazu i puszczasz stoper na monitorze, teraz zostalo zrobic kilka fotek i obserwowac jaka bedzie roznica miedzy stoperami na obu ekranach u mnie to tak wyglada:


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 3072x2304) usera (Zobacz oryginał)

...

06.02.2010 10:10

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 6893

hmm

ktoś wyjaśni w jakim celu w domowym PC potrzebny jest monitor multidotykowy?

Jesteśmy trafieni.... C2Quad 6600, Asus P5Q Deluxe, 8GB RAM, Patriot Inferno, GTX460 1GB Gigabyte, Samsung 305T...

06.02.2010 10:43

Wątków: 696 | Odpowiedzi: 36674

Mayor

denks :]

Zapach obietnicy mam... :O

06.02.2010 14:05

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 12

Głupota

Nie ma takiego zastosowania, to kolejny bezużyteczny nieudany produkt, który wkrótce zniknie z rynku bez echa.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.02.2010 14:55

Wątków: 3319 | Odpowiedzi: 46183

ten...

... sam optyczny, multidotykowy ekran co w IIyamie, tylko w tym przypadku w MSI WindTop AE2220, ktorego recenzja będzie niebawem....

06.02.2010 14:58

Wątków: 334 | Odpowiedzi: 6728

hmm

czym robisz ta kalibracje, ktora w wielu recenzjach sie pojawila?

=== http://tkom.pl/ === Simlock, PL menu, naprawy - GG: 1621449 _Wrocław_ Odzysk danych Nokia, Sony Ericsson

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

06.02.2010 15:28

Wątków: 3319 | Odpowiedzi: 46183

Kamper...

... tym http://www.frazpc.pl/artykuly/741/SXRite/i1/Display/2/kalibracja...

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

07.02.2010 20:49

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 2806

hej

ok. ustawie kolory

Gigabyte BRIX S Intel 3955u +4GB DDR3L + Samsung 850 Evo 250GB S7 GOLD 6.0.1

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.02.2010 07:02

Wątków: 704 | Odpowiedzi: 37881

eee

to trzeba jakimś rysikiem obsługiwać ? działa na palcach jak w raporcie mniejszości ? to do dupy ;D

ηємσ ѕαριєηѕ ηιѕι ραтιєηѕ

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.02.2010 08:29

Wątków: 3319 | Odpowiedzi: 46183

Talar...

... dziala palcem, optyczny ekran mozesz czymkolwiek obnlugiwac jakbys chociaz wstep przeczytal to bys wiedzial

...

15.02.2010 09:18

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 89

zużycie energii

pobór energii na poziomie średnij klasy TN LG nie jest az tak imponującym osiągnięciem szczególnie że seria W34 niezaliczała się do tych energoosczędnych

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.