ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

Xtreamer - ekstremalnie dobry odtwarzacz sieciowy?

Antoni Woźniak, 2009-10-21 00:00 |

eXtreamer

Xtreamer - ekstremalnie dobry odtwarzacz sieciowy?

Bohatera niniejszej recenzji, w odróżnieniu od licznie prezentowanej konkurencji opartej na procesorach Sigma, wyposażono w układ Realtek RTD1283DD pracujący z zegarem 400MHz. To nowy gracz na rynku, kość typu SoC (System on Chip) zawierająca wszelkie moduły związane z bogatą funkcjonalnością odtwarzacza. System oparto na dostosowanym do potrzeb urządzenia kernelu Linuksa. Sprzęt oferuje LAN oraz dołączaną w formie antenki sieciówkę WiFi (802.11n), poza tym dwa porty USB 2.0 oraz jeden umożliwiający bezpośrednie podpięcie komputera, złącza analogowe i cyfrowe dla dźwięku wreszcie obowiązkowe HDMI (1.3v). W środku małej, kompaktowej obudowy możemy zainstalować dodatkowo dysk 2.5". To wszystko w urządzeniu, które kosztuje obecnie 550zł. Można więc mówić o jednym z najtańszych odtwarzaczy sieciowych (obecnie najtańszym, WD TV nie jest standardowo netplayerem). Czy niska cena oznacza jakieś daleko idące kompromisy odnośnie wspieranych funkcji, możliwości czy wreszcie jakości? Czytając niniejszy test poznacie odpowiedź na to pytanie. Na wstępie powiem tylko tyle, że nie spodziewałem się otwierając pudełko sprzętu, który stanie się dla konkurencji punktem odniesienia. Nawet mimo interesującej specyfikacji i sporej ilości informacji na temat możliwości tej niepozornej skrzyneczki...

Pudełko Xtremera w ogóle nie wskazuje, że mamy do czynienia z tanim sprzętem. Wręcz przeciwnie... ładne, gustowne, białe opakowanie wskazuje, że jest to sprzęt nie zaliczający się do grupy "tani chiński odtwarzacz za 100zł". Zresztą w tym konkretnie wypadku, choć producent pochodzi z kraju położonego w niewielkiej odległości od Chin, to jednak produkty z tego państwa kojarzą się raczej z dobrą jakością. Xtreamer pochodzi z Korei, a firmą która go zaprojektowała i wprowadziła na rynek to Unicorn Information Systems Co. Ltd. To znany w Korei producent elektroniki użytkowej. I faktycznie, samo urządzenie po wyjęciu z dobrze zabezpieczonego opakowania sprawia dobre wrażenie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest naprawdę mała wielkość. Pamiętajmy, nie jest to recenzowany na łamach FrazPC WD TV, do którego dysku nie włożymy, tylko znacznie bardziej rozbudowany odtwarzacz z możliwością instalacji HDD. 18 centymetrów wysokości, 3 szerokości i 11 głębokości to faktycznie lilipucie rozmiary. Waga 330 gramów (bez HDD). Na górze mieści się klapka, przez którą wkładamy dysk, na dole zamontowano miniaturowy wentylatorek (o którym będzie jeszcze, niestety głośno, poniżej...) oraz mocowanie dla małej, ale stabilnej podstawki. Dobrej jakości plastiki, metal, czarna, jednolita powierzchnia wreszcie tylko jedna dioda (dyskretna) informująca nas o stanie urządzenia - pełna asceza. Moim zdaniem to jedna z zalet urządzenia - nie rzuca się ono w oczy, a jak już je dostrzeżemy to obędzie się bez załamywania rąk nad odpustowym projektem, czy po prostu szpetotą sprzętu zupełnie nie pasującego wyglądem do typowych komponentów A/V (vide modele A-100/110 Popcorna). Pilot dobrze leży w dłoni, niestety przyciski są nieco małe i mało się wyróżniają, nie da się bezproblemowo obsługiwać sterownika w sposób bezwzrokowy. Zapomniano także o chociaż minimalnym podświetleniu (wyróżnieniu najważniejszych funkcji typu odtwarzaj, stop jakimś fluorescencyjnym nadrukiem). Pilot działa zadowalająco, choć parę razy wybór określonego polecenia skutkował zupełnie przypadkowym zachowaniem Xtreamera, ale były to przypadki sporadyczne. Na plus należy zaliczyć niezły dobór funkcji, możliwość sprawnego sterowania dość rozbudowanymi możliwościami odtwarzacza. Z pudełka wypadnie także, oprócz pilota, podstawka, instrukcja, zasilacz, kabelek chinch (A/V) oraz USB (do podłączenia komputera). Dysk, antenkę / sieciówkę WiFi (dołączoną do testowanego egz.), kabel HDMI trzeba kupić osobno. Ten ostatni element powinien (nie tylko w tym przypadku) stanowić standard wyposażenia. Sumując - biorąc pod uwagę cenę nikt nie powinien narzekać.

Lista obsługiwanych formatów, kontenerów, kodeków jest bardzo obszerna i cóż... niczego po prostu nie brakuje. Więcej lista jest imponująca i wystawia dobre świadectwo układowi Realteka. To kość o naprawdę sporych możliwościach multimedialnych. Oczywiście jest takie powiedzenie, że papier przyjmie wszystko, stąd konieczność weryfikacji, sprawdzenia jak urządzenie radzi sobie z takim mrowiem kodeków, kontenerów, czasami dość egzotycznych, jakie przewidział twórca krzemu. Tak czy inaczej użytkownik, po zapoznaniu się z poniższą listą powinien być w pełni usatysfakcjonowany, szczególne że zapłacił stosunkowo niedużą kwotę za sprzęt dysponujący takimi możliwościami. Wyszczególnione w tabeli formaty wyróżniają urządzenie na tle rynkowej konkurencji. Pełne wsparcie dla AVCHD oraz możliwość przesłania złączem HDMI ścieżek nieskompresowanych audio to niewątpliwie spore atuty. I choć nie mam obecnie odpowiedniego amplitunera oferującego wsparcie dla wymienionych formatów to zarówno materiał demonstracyjny, jak i w przypadku AVCHD sprawdzenie urządzenia pod kątem obsługi obrazu i dźwięku z kamer HD, przynajmniej częściowo odpowiedziały na pytanie ile w podanym poniżej zestawieniu prawdy, a ile marketingowej papki. Dysk wewnętrzny można sformatować w NTFS z pełną funkcjonalnością (a nie tylko odczytem, jak to w przypadku odtwarzaczy sieciowych bywa).

To jeszcze nie koniec na razie suchego opisu możliwości odtwarzacza. Producent chwali się ogromną wprost listą obsługiwanych portali społecznościowych, wideoblogów, serwisów informacyjnych, pogodowych, dla dzieci, motoryzacyjnych, hobby... można by długo wymieniać. I faktycznie wraz z dostępem do sieci użytkownik ma możliwość skorzystania z imponującej liczby możliwości, nie tylko tych typowych miejsc, spotykanych u konkurencji, jak You Tube, Picassa czy Flickr, ale także: 

Informacje: BBC, CNN, FOX News, SKY
Zapowiedzi i recenzje: Apple Trailers, Europa Films, Movie Review i inne
Wideo muzyczne: wg wykonawców, typu myzyki, teledyski
Technologie i gadżety: Engadget, CNET, Cranke Geeks i inne
Nauka: Nationa Geographics, NASA Television, History Channel, Discovery Channel i inne
Moda i TV: Blooberg TV, HBO, Fashion TV, Victoria Secret i inne
Dla dzieci i gry: Cartoon Network, Pixar, Anime, EA Games, PS3, XBox i inne
Kuchnia i gotowanie: GoodFood, Chef tips, Kraft i inne
Sport: ESPN, NBA, FC Barcelona, FC Real Madrid i inne
Motoryzacja: TopGear, AutoMoto, AutoCar i inne
Odjechane: Guiness records, Banned from TV, Howcast i inne

 ...oraz kanałów RSS Yahoo News, BBC News, CNN News etc., serwisów pogodowych, serwisów giełdowych (beta), stacji internetowych (niebawem)  oraz najbardziej aktualnych wiadomości od producenta sprzętu czyli kanału Xtreamer News z informacjami na temat aktualizacji, problemów/wsparcia oraz poradami. Genialnie proste i jakże oczywiste... pytanie dlaczego żaden inny producent nie wpadł na podobny pomysł? Lista jest stale rozszerzana i uaktualniana (choć nie niektóre z serwisów serwują materiały sprzed roku, ale trudno za to winić producenta sprzętu). Na załączonych zdjęciach można zobaczyć bogactwo oferowanych treści. Oczywiście problemem jest tutaj bardzo słaba jakość obrazu i dźwięku. Niestety do chwili popularyzacji standardów HD w przekazie strumieniowym niewiele się tu zmieni, choć obraz w standardowej, dostosowanej do niezbyt szybkiego łącza rozdzielczości mógłby prezentować się znacznie, znacznie lepiej. Na plazmie można było to jeszcze od biedy oglądać, w przypadku telewizora LCD przyjemność z obcowania z powyższymi materiałami jest mocno ograniczona. Jakąś poprawę przyniosłaby możliwość skalowania wedle upodobań okienka z odtwarzanym wideo. Przeglądarka zbudowana jest w formie kanałów (a nie na kształt przeglądarki internetowej), co bardzo ułatwia nawigację i szybki wybór interesującego nas klipu, programu etc. Odnośnie szybkości wszystko działa bardzo szybko, bez zacięć (tylko ta jakość...)


Zanim przejdziemy do menu, interfejsu użytkownika oraz tego co najważniejsze - jak urządzenie radzi sobie z odtwarzaniem wideo, zdjęć oraz muzyki, trzeba wspomnieć o największej wadzie eXtreamera. Jest nią wspomniany powyżej wentylatorek. Ten malutki wysokoobrotowy wyjec (bo inne słowo nie pasuje do tego irytującego elementu wyposażenia) potrafi dać się we znaki. Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał, który mam nadzieję dobrze prezentuje możliwości wyprowadzenia z równowagi nawet najbardziej flegmatycznego czy wyluzowanego wielbiciela kina oglądanego w domowym ...zaciszu. No właśnie nie ma mowy o ciszy i nawet przy normalnym ustawieniu głośności sprzęt jest głośny! Na szczęście producent chyba dostrzegając problem zaoferował kontrolę obrotów wentylatora. I tak przechodząc płynnie od tematyki sprzętowej do tej związanej z oprogramowaniem wybieramy pilotem zakładkę różne, a w niej mamy kilka opcji: niskie, średnie, wysokie obroty, ręczna regulacja i wreszcie coś, z czego szybko skorzystałem, czyli opcja wyłącz. Problemem jest nagrzewanie się, nie tyle samego odtwarzacza, co zamontowanego w nim dysku. To właśnie z tej przyczyny producent zmuszony był zastosować aktywny układ chłodzący. Oczywiście same dyski 2.5 cala nie nagrzewają się zbytnio... chyba że w pobliżu dodatkowo zgromadzono na małej powierzchni inne gorące elementy elektroniki. I tak jest w omawianym przypadku. Przy odtwarzaniu z zewnętrznego dysku, strumieniowo, mimo wyłączenia wentylatora, sprzęt był ciepły, ale nie gorący. Niestety gdy tylko HDD w środku rozpoczął pracę temperatura gwałtownie rosła. Czyli albo dysk i dźwięk o nieznośnie wysokim natężeniu (bzyczenie), albo jego brak (dysku) i błoga cisza. Regulacja moim zdaniem niewiele daje - ot taką naturę ma ten miniaturowy wentylator, że albo "szczeka", albo "śpi". Może więc SSD? Kiedyś, jak stanieje.

Interfejs użytkownika to kolejna z listy wielu zalet Xtreamera. Czarno, czerwona stylistyka z dużym X, wszystko opracowane w wysokiej rozdzielczości, logiczny układ i parę rzeczy niespotykanych w innych odtwarzaczach. Po kolej jednak - strona tytułowa (pojawia się po paru sekundach od naciśnięcia na pilocie przycisku "włącz") to cztery główne zakładki: biblioteka multimediów, Internet, eksplorator plików oraz ustawienia. Na górze podświetlane ikonki poinformują nas o załączonych funkcjach sieciowych. Menu w trakcie odtwarzania jest ładnie nakładane na oglądany właśnie materiał, półprzeźroczysta plansza nie przerywa nam definitywnie seansu ;). W ustawieniach możemy skonfigurować obraz (możliwość wyboru odtwarzania w trybie 24p, możliwość modyfikacji poziomu jasności oraz kontrastu z podglądem odtwarzanego materiału), dźwięk, opcje sieciowe (Samba, UPnP, skonfigurować sieć, format napisów, sposoby odtwarzania (wideo, muzyki oraz fotografii). Interfejs działa szybko i pewnie. Warte podkreślenia jest to, że został spolszczony (nie w 100%). Zakładkę internetową już omówiliśmy, biblioteka zasobów multimedialnych z możliwością wyboru zakładek: USB, HDD, NET, UPnP, listy odtwarzania z wew. HDD oraz DVD (można podłączyć zewnętrznie napęd optyczny). Bardzo ułatwia to obsługę, bo w prosty, czytelny i szybki sposób możemy nawigować po dostępnych źródłach. Na górze wyświetla się logiczny podział na wszystkie materiały oraz muzykę, zdjęcia wreszcie wideo. Sprzęt wyświetla okładki płyt oraz miniaturowy podgląd danego materiału (wideo). Przy dużej ilości plików to dodatkowe ułatwienie, jest to także bardzo efektowny element wyglądu UI. Ponownie nie mam żadnych zastrzeżeń do szybkości działania (wszystko działa niezwykle szybko i płynnie). Można wzruszyć ramionami i uznać, że to w sumie przecież nic wielkiego. Tak, tylko tego typu rzeczy można znaleźć w odtwarzaczach, czy w ogóle urządzeniach A/V w znacznie wyższej cenie. Typowy odtwarzacz BD nie oferuje takiej funkcjonalności. Jednym zdaniem - niczego nie brakuje, jest wygodnie, przejrzyście i szybko. O czymś zapomniałem? No nie do końca, na deser zostawiłem sobie eksploratora, który umożliwia pełną kontrolę nad zgromadzonymi multimediami nie tylko w odtwarzaczu, ale także domowej sieci. To rewelacyjne ułatwienie życia użytkownikowi. Pełna kontrola nad plikami. Całość jest banalnie prosta w obsłudze. Nie mamy co prawda myszki komputerowej, więc odpada metoda kopiuj, wklej... ale jest blisko takiej prostoty. Wybierając zakładkę wchodzimy do menu z dwoma polami - źródło oraz cel. W obu jest niemal dokładnie to samo, czyli znane z biblioteki multimediów HDD, USB oraz NET. W przypadku zakładki "cel" mamy jeszcze kosz. Niby banał, ale niech ktoś w obecnych na rynku, najpopularniejszych odtwarzaczach spróbuje coś usunąć z dysku. Jak widać można także przeglądać, kopiować, wycinać i usuwać pliki w obrębie lokalnej sieci. Tego nie jestem w stanie zrobić w przypadku standardowego menu via http mojego ułomnego dysku sieciowego - za pomocą Xtreamera mam pełną kontrolę. Kolorowymi klawiszami na górze pilota wybieramy wybierz, następnie w polu miejsca docelowego potwierdź, jeszcze tylko wybór kopiuj/przenieś i już możemy cieszyć się z nowych plików na dysku, zewnętrznej pamięci czy przemieszczonych w obrębie lokalnej sieci. O funkcjach sieciowych i transferach przeczytacie pod koniec relacji, powiem tylko że taka funkcjonalność powinna stanowić standard wyposażenia każdego odtwarzacza sieciowego na rynku. To wyśmienicie ułatwia korzystanie ze sprzętu. Z jednej strony to zasługa układu Realteka, ale z drugiej także producenta, który maksymalnie ułatwił korzystnie z tej funkcji.


 
Jak Xtreamer radzi sobie z odtwarzaniem tego wszystkiego, co wymieniono powyżej w tabelce? Bardzo dobrze sobie radzi. ISO DVD odtwarzane są bezproblemowo, mamy dostęp do menu, napisów, wersji językowych. Podobnie jak w przypadku innych plików, możliwe jest wybranie odtwarzania od momentu w którym przerwało się oglądanie, jest możliwość nawigowania po rozdziałach, sprzęt oferuje także szeroki zakres przewijania (od x1.2 do x32). Poza tym można wybrać funkcję Go To. Nie ma najmniejszych problemów z odtwarzaniem materiału zarówno w plikach .ts jak i .m2ts (backup nośnika BD). To samo można powiedzieć o materiale AVCHD z kamery HD. Wszystko działa płynnie, bez zacięć - choć wcześniej recenzenci wskazywali na niedoskonałości wczesnych wersji firmware. Najnowsze oprogramowanie, jak widać, wprowadza tu sporo poprawek. Napisy działają bez problemu, można modyfikować ich wielkość, położenie... standard. Na górze pojawia się, po wybraniu info, belka z dokładnymi danymi na temat wyświetlanego pliku. Jedyne czego tutaj brakuje (porównując z wzorcem, czyli PS3) to aktualnej informacji o osiąganym w materiale bitrate. Odnośnie matroski nie udało mi się przyłapać sprzętu na braku odtwarzania któregoś z plików, z tym że, podobnie jak inne urządzenia na rynku, Xtreamer wspiera profil 4.1 (w najczęściej stosowanym H.264) oraz ma pewne problemy (chodziło o plik XviD) z GMC. Tak czy inaczej z kilkudziesięciu trailerów zapisanych w różnych formatach, zarówno tych najczęściej spotykanych (matroska/H.264), jak i nieco rzadziej czy rzadko (WMV HD (VC-1), MOV (MP4),  FVL...) wszystko chodziło bez zacięć, płynnie, innymi słowy - dokładnie tak, jak powinno. Na zamieszczonym wideo widać różnoraki materiał odtwarzany przez Xtremera, warto zwrócić uwagę na szybkość reakcji odtwarzacza. Drobne potknięcia, jak zacięcia podczas wyboru napisów (VOBSUB w matrosce) w praktyce są próbą szukania dziury w całym. Ten odtwarzacz robi dokładnie to, co powinien - nikt na pudełku nie wprowadza nas w błąd, co do tego jaki sprzęt kupujemy.

Czymś, co wywarło bardzo pozytywne wrażenie, jest wbudowana przeglądarka zdjęć. Na co dzień korzystam z Popcorna (A-110) oraz WD TV. O ile ten ostatni jakoś sobie z odtwarzaniem zdjęć jeszcze radzi (choć nie perfekcyjnie), tak pierwszy z wymienionych kompletnie się do tego celu nie nadaje. Wiele urządzeń tego typu ma problem z wygodnym, a co najważniejsze szybkim wyświetlaniem fotografii. Z Xtreamerem jest inaczej. Zupełnie inaczej. Może nie jest to wyśrubowany poziom wspomnianej już PlayStation (do czegoś się ten Cell jednak przydaje, że pozwolę sobie na małą złośliwość pod adresem konsoli Sony ;)) ale to bardzo wygodna, bardzo funkcjonalna, bardzo szybka przeglądarka. Zdjęcia 3-4MB? Nie ma problemu. Wyświetlane są natychmiast po wyborze. Zresztą wystarczy spojrzeć na podane przez producenta dane (pliki HD-JPEG do 40Mpikseli). Bardzo duże, o wysokiej rozdzielczości zdjęcia nie stanowią dla sprzętu problemu. Ciekawe efekty podczas pokazu, szczegółowa informacja na temat wykonanego zdjęcia z danych EXIF (przesłona, czas, rozdzielczość, typ aparatu / kamery, data etc.) oraz muzyczka sącząca się w tle. Czego chcieć więcej? Przeglądanie fotografii w katalogu odbywa się, nie za pomocą często nic nam nie mówiących nazw, tylko wyświetlanych obok miniatur. Do tego dochodzi szybki zoom z podglądem całego zdjęcia w ramce (wraz z wyszczególnionym, powiększonym polem), szybka rotacja fotografii. Zdjęcia wyświetlane są na pełnym ekranie, jedyne czego tutaj brakuje to możliwość wyboru sposobu ich wyświetlania. Tak czy inaczej to obecnie jedno z najlepszych urządzeń wyświetlających cyfrowe fotografie wprost na ekranie telewizora.

Odtwarzacz muzyczny potraktowano trochę po macoszemu. Wielka szkoda, że odtwarzaniu muzyki nie możne towarzyszyć żaden ciekawy efekt na ekranie, po wybraniu info niczego interesującego o odtwarzanym pliku się nie dowiemy. Wspomniane powyżej formaty odtwarzane są bez problemu. Przy przeglądaniu folderów z muzyką pojawi się (jeżeli oczywiście umieściliśmy odpowiedni plik graficzny) obrazek okładki, jednak już z poziomu odtwarzacza mimo specjalnie na tę okazję przygotowanego pola, widzimy napis brak obrazka. Ogólnie nie ma problemu z dźwiękiem, także tym odtwarzanym za pomocą analogowych złącz typu chinch. Muzyka brzmi całkiem przyjemnie, choć ktoś, kto chce uzyskać dobry efekt, wykorzystując omawiane urządzenie jako prosty serwer muzyczny, powinien sięgnąć po optyka i podłączyć urządzenie z amplitunerem. Możemy bardzo prosto uzupełniać zasoby na dysku, dodatkowo w trybie NAS nie trzeba martwić się włączonym TV, choć oczywiście pozostaje problem nawigacji po zasobach. Choć i tutaj jest pewna możliwość obejścia tego mankamentu, o czym będzie się można przekonać w ostatnim akapicie poświęconym funkcjom sieciowym.Sprzęt umożliwia pracę zarówno w sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej. Za pomocą przeglądarki, FTP oraz Samby możemy nie tylko przesyłać w strumieniu obraz, dźwięk ale także, jak już wcześniej było wspomniane, administrować zasobami zgromadzonymi w urządzeniach dostępnych lokalnie w sieci. Połączenie z PC za pomocą dedykowanego portu USB działa bezproblemowo. Szybko możemy wymienić dane między podpiętym komputerem, a odtwarzaczem (patrz zdjęcia). Ponownie muszę pochwalić Xtreamera. W przypadku konkurencji niestety usługa ta działa bardzo kapryśnie (i praktycznie z niej nie korzystam). Znowu nie ma rzucanych na wiatr słów - coś ma być obsługiwane, to jest obsługiwane. Zacznijmy od kabla. Po LANie maksymalny transfer to 5.2MB/s (niestety to ograniczenia Samby). Oznacza to w praktyce czas około 14 minut, potrzebny do przesłania pliku 4.36GB (z NASa). Cóż przydałaby się gigabitowa sieciówka. W przypadku WiFi (szybkie wykrycie sprzętu przez odtwarzacz, bezproblemowa konfiguracja w ramach sieci n via router D-Link DIR-655) wybrałem dużo mniejsze pliki (żeby nie zasnąć podczas transferu ;). Połączyłem się z odtwarzaczem... za pomocą strony HTTP. Wystarczyło wpisać adres urządzenia w IE, dzięki obsłudze DDNS i nadaniu unikalnego identyfikatora moim oczom ukazał się dobry znajomy - menadżer plików podobny do tego w Xtreamerze. I tak średnia prędkość transferu dla pliku 693MB przesyłanego za pomocą sieci WiFi wyniosła 3.5MB/s. Materiał pojawił się na dysku odtwarzacza w czasie 3 minut i siedmiu sekund. Sprawdziłem też jak będzie w odwrotną stronę (z odtwarzacza do komputera). Wynik: około 5 minut, średni transfer 2MB/s. Plik 65MB (trailer, wartość odpowiadająca albumowi muzycznemu w mp3) przesyłał się w czasie 18 sekund. Co ciekawe, mimo linuksowego rodowodu firmware, użytkownik widzi znane z systemów Windows Xtreamer C: - ot, taka ciekawostka. Dodatkową atrakcją dostępną przez sieć jest możliwość skorzystania z firmowej aplikacji  XMJ Movie JukeBox, która umożliwi skatalogowanie dużej kolekcji filmów. Co się zaś tyczy UPnP (patrz obrazki) udało się uzyskać połączenie z PS3 ponownie bez problemu (może się to wydawać nużące, to ciągłe powtarzanie bez problemu, ale akurat w tym przypadku stanowi to przecież zaletę :)). W XMB pojawił się Xtreamer wraz z dostępem zarówno do dysku wbudowanego, jak i podpiętego via USB. Uruchomienie plików zgromadzonych na dysku eXreamera np. AVCHD, TS, MPEG4 na konsoli  nie stanowiło żadnego problemu (wszystkie urządzenia podłączone były do sieci lokalnej kablami). W zakładce NET możemy, używając własnych skrótów, nadać dowolne nazwy poszczególnym lokalizacjom w naszej domowej sieci. Natywna nazwa Xtremera to... Venus :) 

Czas na podsumowanie. Jestem zaskoczony. Urządzanie kosztujące połowę tego ile trzeba zapłacić za drogiego w tym kontekście Popcorna, niewiele droższe od znacznie gorzej wyposażonego WD TV, miażdżące moim zdaniem konkurentów za ponad 1100zł, wygląda na najlepszy obecnie wybór w kategorii koszt/efekt. Uważam wręcz, że Xtreamer jest jednym z najlepszych odtwarzaczy sieciowych z jakimi miałem do tej pory do czynienia. A mam tu na myśli także taki sprzęt, jak drogie odtwarzacze TViX czy lepiej wyposażone niż PH urządzenia NMT. Realtek zapowiedział wydanie najnowszego SDK dla układu zamontowanego w Xtreamerze. Sprzęt oparty jest na oprogramowaniu Open Source, ma szybko rosnącą rzeszę użytkowników... właściwie już możemy mówić o sporej społeczności. Ruszyła polska strona, na oficjalnym forum funkcjonuje dział dla polskich użytkowników odtwarzacza. Wielu z nich aktywnie angażuje się w kwestie wsparcia, niesie pomoc, ma nowe pomysły odnośnie funkcjonalności odtwarzacza. Szybkie i co najważniejsze niosące sporo usprawnień, kolejne wersje oprogramowania to dodatkowy plus. W zainstalowanej w testowanym sprzęcie najnowszej wersji oprogramowania znalazło się kilka ważnych poprawek postulowanych przez społeczność. Nie po pół roku, a po kilkunastu tygodniach od poprzedniej wersji. Jednym słowem - polecam. Szczerze i bez większych wątpliwości, bo to po prostu bardzo dobry produkt, który -choć nie pozbawiony wad- jest moim zdaniem w kilku aspektach wyznacznikiem jak powinien wyglądać idealny odtwarzacz sieciowy. SyBas, urządzeniom NMT, przybył bardzo groźny konkurent. Nie dość, że w wielu aspektach lepszy to jeszcze sporo tańszy. Tak wiele, za tak niewiele...

PRODUKT

UWAGI

Xtreamer
Sugerowana cena: ~550 PLN

+ Szybkość, wygoda, funkcjonalność (działanie, UI)
+ Możliwości sprzętowe w kontekście ceny (sieć)
+ Przeglądarka pików z możliwością administrowania zasobami
+ Bezproblemowe odtwarzanie wielu formatów wideo
+ Przesył ścieżek DTS-HD MA, DolbyDigital TrueHD, AVCHD
+ Wsparcie nie tylko dla AC-3, ale także dla DTS
+ Kompaktowe rozmiary
+ Firmware OpenSource, szybki i użyteczny support, społeczność
+ Wyśmienita przeglądarka zdjęć
+ Ogromny serwis materiałów sieciowych, RSS, kanał producenta

+ Dodatkowe oprogramowanie (JukeBox)
+ DDNS, bezproblemowe działanie Samby, FTP czy UPnP

+ Cena!

 

- Niezbyt ergonomiczny pilot, bez podświetlania
- Wentylator (największa wpadka)
 
- ...a wszystko to, to i tak drobiazgi...

 

SPRZĘT DOSTARCZYŁA FIRMA:

Xtreamer

  

Autor: Antoni Woźniak

 

 

Tagi: RTV,

Komentarze (113)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

20.02.2010 03:29

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 16

hdd

w!tam
probowal ktos wlozyc wiekszy dysk,np 750/1500GB ,urzadzenie bardzo ciekawe,szkoda tylko ze dysk taki maly mozna wlozyc (500GB) i ze nie nagrywa

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.02.2010 01:51

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

500gb to za mało? :)

bez przesady...
mam 320 zapełnionego w połowie

chcesz więcej?
kup etrayz

22.02.2010 12:12

Wątków: 503 | Odpowiedzi: 14822

.:.

320GB to u mnie sama muza zajmuje

C2D E8200 2,66@3,6, Blood Iron P35, 4GB, F1 500GB + M4 64GB + 500GB zew, 460GTX, Xonar D1, Genius 5005, Creativ Aurvana Live!, Windows 7, PS3, Xbox 360, PSP, Panas 50G30, Galaxy S II

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.02.2010 00:14

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

że tak spytam - na uj Ci tyle :)

wrzuć do foobara wszystko i zobacz na dole ile w sumie by trwał odsłuch

24.02.2010 00:16

Wątków: 503 | Odpowiedzi: 14822

.:.

Lubię słuchać- dużo i często
Nie będę przecież 3 płyt na krzyż słuchać. Poza tym całość jest we FLACu, wieć tego aż tyle nie ma.

C2D E8200 2,66@3,6, Blood Iron P35, 4GB, F1 500GB + M4 64GB + 500GB zew, 460GTX, Xonar D1, Genius 5005, Creativ Aurvana Live!, Windows 7, PS3, Xbox 360, PSP, Panas 50G30, Galaxy S II

15.01.2011 01:29

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 2408

Flapjack7 aka 'Flaming'

jak oceniłbyś sprzęt po roku użytkowania?

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

15.01.2011 12:24

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 37168

kosz

Mieszane uczucia.

Niby oprogramowanie z wersji na wersję coraz ciekawsze i fajne funkcje. Odtwarza wszystko - nie miałem jeszcze filmiku, którego by nie odtworzyło (nie używam gównianych rmvb). Ale jakość wykonania samego odtwarzacza woła o pomstę do nieba. Na starcie trzeba kupić Sidewindera (nie wiem nawet czy nie jest to teraz w standardzie. Jak ja kupowałem, to tego nawet w ofercie nie było.), bo wentylator wyje głośno jak odrzutowiec, a po paru godzinach zaczął wydawać dźwięki zacieranego wentylatorka.

Pilota można tylko opisać słowami niecenzuralnymi. Mały, niewygodny, "xtreamalnie" krótki zasięg i trzeba celnie celować w urządzenie. Inaczej nie zadziała.
Stojak złamał się po paru tygodniach - marny plastik.

Ale teraz już przyzwyczaiłem się do tego pilota i wad odtwarzacza i jest ok. Odtwarza wszystko i w dobrej jakości. Więc spełnia swoje zadanie. No i jest mały i nie rzuca się w oczy. Ale jakbym dzisiaj kupował, to nie wiem czy nie poszukałbym czegoś innego.

i7-6700K + Noctua NH-C12P + Asus ROG Z270F Gaming + 16GB DDR4 3200 CL15 + Gigabyte 1080 G1 + Samsung 512GB 960 PRO + 8TB + NZXT 340 Elite + Be Quiet! L8 630W + Dell 2407wfp

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.01.2011 23:59

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

hmmm

mam tego samego co Flap. wiatrak - zgoda, ale jest sidewinder
jestem bardzo zadowolony. wciąż rozwijany soft. sporo sie dzieje.
podstawka trzyma sie dobrze a na zasięg pilota nie narzekam. jest ok.

gdyby mi sie posypał - chyba znowu by był xtreamer (na 90%)

18.01.2011 01:52

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 2408

.

mieszacie panowie po opini Flapjacka7 składniałem się bardziej w stronę asusa hd2 jednak, ale nadal nie wiem co kupić.
w styczniu ma wyjsc od xtreamera jakis odtw sieciowy z dvd, tyle ze na str producenta jest podana przewidywana cena: 650-700 zł, a to juz niemało :/

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

18.01.2011 07:16

Wątków: 55 | Odpowiedzi: 8024

hmmm

Mam wersję Pro od kilku miesięcy i jedyną rzeczą która mnie lekko denerwuje jest wiatrak, którego ustawienie ręczne na minimalne obroty (bodajże wartość 120 u mnie daje najlepsze rezultaty) nie powoduje, że jest on bezgłośny (no ale sprawiedliwości trzeba oddać to, że mam w środku dwa dyski 3,5", które też hałasują same z siebie).

Poza tym rewelacja - wymiana dysku trwa 5 sekund, pilot działa bardzo dobrze (próbowałem nawet odbić od ścian - dalej działa), z odtwarzaniem nie ma problemu (na szczęście od kilku lat używam tylko .srt do napisów, więc odpada mi bolączka z 90% playerów), fajne funkcje sieciowe (brak tylko przeglądarki, no ale to w sumie jest sprzęt porównywalny do DVD / BluRay + trochę ficzerów), niezłe forum i wciąż rozwijane oprogramowanie (chociaż nie tak szybko jakby się tego chciało).

Z powodu budowy wersji Pro nie ma też problemów które sygnalizował Flapjack7 z niedostatkami konstrukcyjnymi. Sprzęt wygląda i jest solidny. Ponadto cena wersji normalnej + sidewinder nie jest znacząco niższa niż wersji Pro - także można pomyśleć nad bogatszym modelem.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

19.01.2011 23:26

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

...

problem wiatraczka wyeliminowany w sidewinder
a co do przeglądarki - coś tam wspominali na głównej kiedyś że się robi
ja nie wymieniam dysku. na stałe siedzi w środku. brat natomiast ma podłaczony zewnętrzny.
generalnie bajerów to on ma tyle że...aż za dużo
kosz1 - można oglądać m.in pornhub bezposrednio na tv

20.01.2011 00:34

Wątków: 32 | Odpowiedzi: 2408

.

trochę mnie jeszcze do niego zniechęca dysk 2,5". jednak te 3,5" są tańsze. niby wersja pro nie jest dużo droższa, ale różnica w cenie jednak jest.

dzisiaj jeszcze wyszukałęm hyundaia p500, bardzo podobne możliwości, ale mało informacji o nim. słyszeliście coś o tym wynalazku?

a co do pilota to miałbym rozwiązanie - pilot do mojego amplitunera da się zaprogramować na inne urządzenia, ma funkcję uczenia się. ale z doświadczenia wiem że nie wszystkie przyciski z każdego pilota da się go "nauczyć". poradził sobie z dvd ferdka, telewizorem panasa, ale już z dekoderem Cyfry miał duży problem. przesiadłem się teraz na n'ke i np przycisku 0 nie chce mi zapamiętać, niby wyśtwietla OK, ale i tak nie działa. no i właśnie bałbym się czy dobrze odczyta pilota z xtreamera.

http://kosz1.deviantart.com/gallery/

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.01.2011 00:33

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

dzieki temuze to dysk 2,5 cala

urządzenie jest małe
cos za coś

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

11.07.2011 22:52

Wątków: 993 | Odpowiedzi: 15983

Panowie Eksperci...

jaki największy dysk mozna zapakować do mk1 bo szwankuje mi mój wysłuzony seagate.
750GB WD Scorpio Blue 2.5' SATA II 8MB cache może być?

na liście działających jest: http://forum.xtreamer.net/topic/20667-25-internal-hdds-list-of-compatible-non-compatible-drives/ wersja 640GB 5400rpm tego dysku.

orientuje się ktoś?

Ikona: :)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.