ZAMKNIĘCIE SERWISU

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, niniejszym informuje, że kończy działalności w zakresie działalności Serwisu FrazPC.pl. Zamknięcie Serwisu nastąpi w dniu 31 grudnia 2018 roku. Do dnia 31 grudnia 2018 roku serwis będzie działał na dotychczasowych zasadach. Zachęcamy aby w tym okresie pobrać z Serwisu potrzebne użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 grudnia 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne.

SX-Rite i1 Display 2 - kalibracja monitora

Kamil Pieczonka, 2009-08-26 00:00 |

X-Rite i1 Display 2 - recenzujemy kolorymetr

X-Rite i1 Display 2 - kalibracja monitora

Czasy monitorów LCD mają z pewnością swoje zalety, ale nie można zapominać również o wadach, które wielu wielbicieli technologii CRT potrafi wymienić jednym tchem. Jedną z takich jest wyświetlana paleta barw, którą ciężko dopasować do własnych upodobań, i która w szczególności w przypadku matryc TN jest bardzo okrojona. Z tego powodu obraz generowany przez najtańsze monitory LCD często znacznie odbiega od rzeczywistości, a opcje konfiguracyjne w OSD monitora nie zawsze są na tyle bogate, aby udało się ten stan rzeczy ręcznie poprawić. W takim momencie przychodzi nam z pomocą kolorymetr, czyli narzędzie do kalibracji monitorów. Właśnie takie narzędzie wyprodukowane przez firmę X-Rite trafiło do naszej redakcji i od teraz posłuży nam przy testach monitorów, nie tylko do ich prawidłowego skalibrowania, ale również pomoże przy badaniu jakości matrycy i między innymi takich parametrów jak jasność ekranu czy odwzorowanie kolorów. W tym tekście jednak postaram się opisać cały proces kalibracji za pomocą X-Rite i1 Display 2 i ocenić skuteczność tego rozwiązania. Jednocześnie już dzisiaj mogę Was zapewnić, że w najbliższym czasie będziecie mieli okazje przeczytać na łamach FrazPC.pl więcej recenzji monitorów LCD.

Kilka słów teorii

Zanim przejdziemy do opisu samego urządzenia i kalibracji monitora, warto napisać kilka słów na temat samych monitorów LCD. Nie chce się tutaj rozpisywać na temat wszystkich technologii stosowanych w produkcji monitorów LCD, jednak śledząc liczne wątki na naszym boardzie, można dojść do wniosku, że nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę czym tak naprawdę różnią się dane matryce. Obecnie w powszechnym zastosowaniu są trzy typy matryc TN, MVA/PVA oraz IPS.

Największą popularnością cieszy się technologia TN (Twisted Nematic), głównie dlatego, że monitory wyposażone w takie matryce są najtańsze i nadają się do większości domowych i biurowych zastosowań. Niestety matrycom TN jest bardzo daleko do ideału, głównie z powodu palety barw jaką są w stanie wyświetlić. Panele TN reprezentują pojedynczy kolor za pomocą 6 bitów, podczas gdy powszechnie stosowana 24 bitowa paleta barw określana jest za pomocą 8 bitów na każdy kolor co pozwala wyświetlić ich 16.7 miliona. Jak łatwo policzyć reprezentacja za pomocą 6 bitów daje jedynie 262144 kolory, co jest sporą różnicą, którą nawet ludzkie oko jest w stanie wychwycić. Co prawda producenci z tym ograniczeniem próbują sobie radzić symulując szerszą paletę barw za pomocą metody zwanej dithering, jednak efekty w żadnym wypadku nie są zadowalające. Kolejną bolączką matryc TN są bardzo słabe kąty widzenia, kontrast drastycznie maleje jeśli patrzymy na ekran pod większym kątem, czy to w pionie czy w poziomie, co często może być sporym problemem. Z samą wartością parametru kontrastu również nie jest najlepiej, w porównaniu do konkurencyjnych technologii. Nie mniej jednak wszystkie te parametry są na tyle dobre, że podczas gier, oglądania filmów czy pracy biurowej nie powodują większych problemów. Dodając do tego szybki czas reakcji ważny szczególnie podczas multimedialnej rozrywki otrzymujemy odpowiedź na pytanie, dlaczego tak niedoskonała technologia jest bardzo popularna.

Część wad matryc TN eliminują technologie MVA (multi-domain vertical alignment) oraz PVA (patterned vertical alignment), które mają bardzo podobne zasady działania, a różnią się głównie tym, że pierwszą stworzyła firma Fujitsu, a drugą Samsung przy współpracy z Sony. Tego typu panele są nieco droższe, jednak oferują znacznie lepszą reprodukcję kolorów, doskonały kontrast (w przypadku PVA sięgający nawet 3000:1) oraz znacznie lepsze kąty widzenia. Niestety okupione zostało to większym czasem reakcji, który może powodować niepożądane efekty powstawania smużenia czy tzw. "ghostingu". Matryce typu MVA/PVA są również mniej odporne na tzw. input-lag, czyli opóźnienie wyświetlania obrazu w stosunku do rzeczywistości. Technologia xVA jest ciągle udoskonalana i kolejne typy matryc P-MVA czy S-PVA redukują niedociągnięcia, jednak nadal nie jest to technologia idealna.

Ostatni typ paneli oparty na technologii IPS (in-plane switching) został stworzony w 1996 roku przez Hitachi. W tym przypadku postawiono przede wszystkim na reprodukcję kolorów, która w przypadku tych matryc jest najlepsza jeśli mówimy o monitorach LCD. Początkowo okupione było to bardzo wysokim czasem reakcji (ok. 50 ms) jednak z czasem kolejne ewolucje typu S-IPS, AS-IPS i H-IPS zredukowały niekorzystne zjawiska i obecnie właśnie tego typu panele wydają się być najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu. H-IPS mają nawet niższe czasy reakcji niż technologia xVA, oferują lepszą reprodukcję kolorów, porównywalny kontrast oraz najlepsze kąty widzenia. Niestety jest to okupione najwyższą ceną, przez co tego typu matryce najczęściej można spotkać w monitorach do zastosowań profesjonalnych i pracy nad obróbką grafiki, dlatego też dla domowych zastosowań ciężko usprawiedliwić więcej niż dwukrotnie większy wydatek na matryce H-IPS w porównaniu do matrycy TN o tej samej przekątnej. Miało być krótko, jeśli jednak dotrwaliście do końca tego akapitu to z pewnością wasza wiedza na temat technologii stosowanych przy produkcji paneli LCD nieco się poszerzyła. Przejdźmy zatem do prezentacji naszego kolorymetru.

X-Rite i1 Display 2
ORIENTACYJNA CENA: ~900 PLN

Niestety jak widać, kolorymetr nie jest tanim urządzeniem i wydawanie blisko 1000 PLN tylko po to, aby raz skalibrować monitor wydaje się całkowicie bezzasadne. Co prawda producent zaleca wykonywania kalibracji co tydzień, jednak zmiany jakie zachodzą w obrazie w takim czasie na pewno nie są drastyczne. Samo urządzenie jest wielkości myszki komputerowej i dostarczane jest również w niewielkim opakowaniu. Na wspomnianym opakowaniu znajdziemy podstawowe informacje na temat możliwości jakie oferuje kolorymetr oraz na temat zawartości zestawu. Co warte odnotowania, Eye-one display 2 pozwala na kalibrowanie zarówno monitorów CRT jak LCD, również tych montowanych w komputerach przenośnych. W sieci można znaleźć informacje jakoby urządzenie nieco gorzej radziło sobie z kalibracją monitorów, które do podświetlenia obrazu wykorzystują diody LED, nie mniej jednak producent na swoich stronach zapewnia, że przy pomocy jego urządzenia przeprowadzimy poprawną kalibrację również takiego monitora.


W środku pudełka poza samym urządzeniem znajdziemy skromny zestaw dodatków, bardzo lakoniczną instrukcję montażu i obsługi, płytkę ze sterownikami, oprogramowaniem dodatkowym oraz bardziej rozbudowaną instrukcję w postaci plików PDF oraz prezentacji wykonanych we flashu. Ponadto do dyspozycji mamy voucher uprawniający do zakupu aplikacji z serii i1 po niższej cenie. Biała nakładka służy do pomiaru światła w pomieszczeniu, podczas kalibracji urządzenie pozwala na ustalenie idealnych warunków oświetleniowych dzięki pomiarom temperatury kolorów i jasności podanej w luxach. Czarny klocek służy jako przeciwwaga dla kolorymetru, gdy wieszamy go na monitorze. Co prawda urządzenie posiada przyssawki, jednak nie należy z nich korzystać na matowych ekranach LCD, bo w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do uszkodzenia monitora. Za to doskonale sprawdzają się w przypadku monitorów CRT oraz z powłoką Glare.

 
 

Dodatkowo na krawędziach urządzenia jest czarna gąbka, która podczas testu skutecznie eliminuje wpływ czynników zewnętrznych (źródeł światła) na pomiar. Sensory pomiarowe schowane w obudowie otoczone są wspomnianymi przyssawkami, dzięki czemu nie ma większych problemów z montażem urządzenia. Z komputerem, a tym samym z oprogramowaniem i1 Match 3 kolorymetr komunikuje się za pomocą portu USB. Przejdźmy zatem do właściwej kalibracji.

Kalibracja monitora - i1 Match 3

Kalibracji monitora dokonujemy za pomocą programu Eye-One Match 3, aplikacja pozwala na kalibrację nie tylko monitorów, ale również projektorów, skanerów, drukarek oraz aparatów fotograficznych, nie mniej jednak przy pomocy i1 Display 2 możliwe jest tylko skalibrowanie monitora i to tym tematem się zajmiemy. W pierwszym oknie mamy do wyboru kalibrację w trybie Easy (łatwym) lub Advanced (zaawansowanym), jak sama nazwa wskazuje, drugi z nich posiada znacznie większe możliwości konfiguracji dlatego zajmiemy się właśnie nim. Przed przystąpieniem do kalibracji warto zapoznać się z bardzo dobrze zrobionym kursem obsługi programu w postaci filmów prezentujących poszczególne kroki, wtedy kalibracja będzie dla nas bezproblemowa. Nie jest to jednak obowiązkowe, bo każdy krok wykonywany w Match 3 jest również dokładnie opisany w kolumnie po prawej stronie.

Kolejny krok to wybór typu monitora jaki chcemy skalibrować. Przy pomocy i1 Display 2 można kalibrować zarówno monitory LCD jak i CRT, rozdzielenie na laptopy spowodowane jest z reguły mniejszą jasnością jaką oferują tego typu urządzenia oraz mniejszymi możliwościami konfiguracji kontrastu i barw RGB. W naszym przykładzie kalibracji podlega ekran w notebooku Compal FL91, dlatego też wybieramy ustawienia dla laptopa.

Następny ekran pozwala na wybór ustawień jakie chcemy osiągnąć po zakończeniu kalibracji. Ustawienie White point to nic innego jak określenie temperatury koloru białego, do wyboru mamy kilka predefiniowanych ustawień, których wybór zależy od naszych upodobań. Ponadto do wyboru mamy ustawienie gamma (rekomendowana wartość to 2.2) oraz jasności. W tym ostatnim przypadku jest to również indywidualny wybór, dla mnie osobiście rekomendowane wartości jasności są nieco za niskie (90 cd/m2 dla laptopów, 100 cd/m2 dla monitorów CRT i 120 cd/m2 dla monitorów LCD).

 

Kolejny krok to pomiar światła w pomieszczeniu, aby tego dokonać na X-Rite i1 Display 2 zapinamy białą nakładkę, a urządzenie umieszczamy na wysokości monitora, nakładką w stronę pomieszczenia. Dokonujemy kalibracji urządzenia i możemy przystąpić do pomiaru.

 

Tak przygotowany kolorymetr dokona pomiaru temperatury oraz natężenia światła. Rekomendowane wartości to temperatura 5000K, najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego oraz jasność w przedziale od 32 do 80 luksów. W praktyce z uzyskaniem preferowanego natężenia światła możemy mieć problem, ale akurat ten wskaźnik nie ma później większego wpływu na kalibrację monitora. Oczywiste jest jednak, że mocne światło prosto na monitor znacznie zmienia nasze postrzeganie kolorów.

Po dobraniu  odpowiednich parametrów otoczenia zdejmujemy nakładkę i możemy przystąpić do właściwej kalibracji.

 

Pierwsza czynność to ustalenie położenia urządzenia na ekranie, program robi to sam także nie ma większego znaczenia w którym miejscu ekranu dokonujemy pomiaru, nie mniej jednak zaleca się to robić na samym środku. Chyba, że menu OSD naszego monitora nie można przesunąć poza środek, wtedy optymalnie byłoby przesunąć kolorymetr w miejsce gdzie podczas kalibracji będzie mogli spokojnie regulować ustawienia w OSD.

 

W kolejnym kroku możemy wyregulować kontrast i jasność ekranu, w przypadku laptopów zazwyczaj mamy dostęp tylko do regulacji jasności, dlatego i1 Match 3 daje tylko taką możliwość. Gdy kalibrujemy zwykłe monitory często możemy również ręcznie dobrać temperaturę kolorów za pomocą menu OSD ekranu, X-Rite i1 Display 2 pozwala również na ustawienie wszystkich składowych RGB, dzięki czemu uzyskane kolory mają taką temperaturę jaką chcemy. Klikamy na start i pojawia nam się kolejne okienko.

 

Na białej części ekranu mierzymy jasność, którą regulujemy ręcznie tak aby była jak najbliżej wartości przez nas pożądanej. W tym przypadku jest to 90cd/m2.

 

Tak okienko wygląda z bliska, pomiar kontrastu również jest dokonywany w podobny sposób. Co więcej dokonując pomiaru jasności możemy wyliczyć kontrast, wystarczy jasność w białym polu podzielić przez wartość uzyskaną na czarnym polu. W przypadku pomiaru wyświetlanych składowych RGB możemy dokonywać zmiany natężenia każdej z nich obserwując ustawienia poszczególnych składowych na wykresie podobnym jak poniżej. W ten sposób ręcznie dobieramy temperaturę białego kolory, często wystarczy, że w OSD monitora wybierzemy interesującą nas wartość i panel sam dobierze odpowiednie wartości (aczkolwiek nie zawsze są ona w 100% trafne, przynajmniej według kolorymetru).

 

Ostatni krok to pomiar palety barw jaką udostępnia monitor. W ciągu kilku minut wyświetlane są różnokolorowe pola, na podstawie których generowany jest wykres palety barw.

 

W ostatnim oknie możemy zobaczyć wyniki naszej kalibracji, pierwszy wykres po lewej stronie to ustawienia gamma, kolejny to wspominana akapit wyżej paleta kolorów (trójkąt zaznaczony na palecie to gama barw jaką jest w stanie wyświetlić nasz monitor). Na dole mamy podsumowanie kalibracji, czyli porównanie zamierzonych ustawień z tymi jakie osiągnęliśmy.

 

Klikając na przycisk Before&After możemy porównać jeszcze sobie kolory wyświetlane przed dokonaniem kalibracji i po niej. Ostatni krok to zapisanie profilu ICC i ustawienie go jako profilu podstawowego dla naszego monitora, co możemy sprawdzić w zaawansowanych ustawieniach karty graficznej.

 

Po tych wszystkich zabiegach, które trwają w zależności od tego czy ręcznie konfigurujemy składowe RGB trwają od 5 do 10 minut, mamy poprawnie skalibrowany monitor, który powinien wyświetlać obraz w kolorach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Subiektywnie rzecz biorąc na pewno jest lepiej, zdjęcia na pewno tego nie oddadzą, jednak uczciwie musze przyznać, że po kalibracji obraz prezentuje sie lepiej. Niestety na pewno nie pozwoli to ominąć ograniczeń technologicznych poszczególnych typów matryc, dlatego nie możemy spodziewać się, że po kalibracji monitory TN zaczną wyświetlać obraz doskonałej jakości. Jest lepiej, ale czy warto wydawać około 900 PLN?

PODSUMOWANIE

W zasadzie odpowiedź na to pytanie powinno znaleźć się w podsumowaniu, a już sama zasadność jego zadawania jest mocno wątpliwa. Wydawanie kwoty 900 PLN na urządzenie, które pozwoli nam raz na jakiś czas skalibrować monitor raczej mija się z celem. Tym bardziej, że kolorymetr generuje schemat ICC, który możemy używać z monitorem nawet na innych komputerach. Tego typu kalibratory przeznaczone są do zastosowań pół-profesjonalnych, w firmach gdzie duże znaczenie ma właśnie odwzorowanie kolorów z powodu branży w jakiej działają. Tylko pół-profesjonalnych, bo dużo bardziej zaawansowanym urządzeniem do kalibracji wszelkiego typu elektroniki mającej cokolwiek wspólnego z odwzorowaniem kolorów (monitory, skanery, projektory, drukarki itp.) jest spektrofotometr, urządzenie kilkunastokrotnie droższe od kolorymetru i znacznie dokładniejsze. Nie mniej jednak w naszej redakcji kolorymetr na pewno się przyda i pozwoli na przedstawianie Wam jeszcze lepszych i pełniejszych recenzji monitorów komputerowych.

PRODUKT

UWAGI

X-Rite i1 Display 2
CENA: ~900 PLN

 

+ Przyjazne oprogramowanie
+ Rozbudowany kurs obsługi urządzenia
+ Kompaktowe rozmiary i przemyślane rozwiązania (np. przyssawki)
+ Pomiar kluczowych parametrów obrazu
+ Kalibracja robi różnicę


- Wysoka cena
- Brak dokładnego pomiaru odwzorowania barw dla standardowych ustawień monitora

Kamil "Mayor" Pieczonka

Tagi: monitory,

Komentarze (24)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

27.08.2009 05:01

Wątków: 503 | Odpowiedzi: 14822

.:.

Ehh, szkoda że nie mam znajomego który by za kilka browców mógł mi skalibrować monitorek :/ Nadal cholerstwo drogie.

C2D E8200 2,66@3,6, Blood Iron P35, 4GB, F1 500GB + M4 64GB + 500GB zew, 460GTX, Xonar D1, Genius 5005, Creativ Aurvana Live!, Windows 7, PS3, Xbox 360, PSP, Panas 50G30, Galaxy S II

27.08.2009 10:14

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 6893

no to pytanie

do testującego

Co zrobić gdy ww kalibrator nie może ustalić położenia
Innymi słowy nie przechodzi poprawnie tego kroku:

"Pierwsza czynność to ustalenie położenia urządzenia na ekranie, program robi to sam także nie ma większego znaczenia w którym miejscu ekranu dokonujemy pomiaru, nie mniej jednak zaleca się to robić na samym środku"

Kalibracja oczywiście się udaje - ale co zrobić aby program zlokalizował kalibrator na ekranie?

artykuł powinien się nazywać- "tłumaczenie na j polski kolejnych ekranów pojawiających się przy kalibracji monitora"

Jesteśmy trafieni.... C2Quad 6600, Asus P5Q Deluxe, 8GB RAM, Patriot Inferno, GTX460 1GB Gigabyte, Samsung 305T...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 11:01

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

powtorzyc...

... krok, on go wykrywa za pomoca ekranow testujacych, wyswietla biale i szare pola, najpierw na calym ekranie i pozniej sukcesywnie zmniejszajac powierzchnie...

a artykuł miał być takim wprowadzeniem, zwróceniem uwagi na mozliwości kalibracji monitorów, które pozwalają na wyciągniecie nieco więcej ze swojego monitora...

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 13:16

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

...

brak dokładnego pomiaru odwzorowania barw dla nieskalibrowanego "toru wizji" można ominąć instalując 14-dniowego trajala "SpectraView Profiler" (praktycznie to samo, co "basICColor display", który też można potestować):
http://www.nec-display-solutions.pl/?c=49&l=1

kolory, jak kolory, ale dla mnie największa korzyść, to poprawne skalibrowanie jasności i kontrastu - wzrok się nie męczy.

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 13:23

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

oo...

... to sobie sprawdze, bo mozna tez to zrobic na Blue Eye Pro od Lacie, ale nie idzie nawet zadnej testowej wersji pobrac z ich strony dzieki za wskazowke

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 14:11

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

...

o "lacie blue eye pro" można spokojnie zapomnieć. ja od czasu prezentacji kalibrowania na blogu, do dzisiaj nie znalazłem możliwości ściągnięcia tego softu. a szkoda, bo moim zdaniem lacie najlepiej opracowało strojenie jasności i kontrastu.

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

27.08.2009 16:11

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 748

...

Fajny tekścik

A teraz czekamy na obiecane recenzje monitorów

p.s. miło by było jakbyście dorwali do testów te samsungi na cPVA

merlin.o7.pl

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 20:57

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

...

pomiary w "basICColor display" - "blogowy" Sony 32e4020

przed kalibracją (windowsowy sRGB):


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 848x650) usera (Zobacz oryginał)


po kalibracji (utworzony profil):


Plik graficzny pochodzi z HDD (zmniejszony z 848x650) usera (Zobacz oryginał)


jak widać, nawet przed kalibracją, bardzo dobre odwzorowanie na poziomie avgDeltaE94=1,79. przy czym różnica na fotkach w przeglądarce obsługującej profile i drugiej bez obsługi widoczna bez trudu. trochę odchyłek na temperaturze przed i po, ale nie kalibrowałem na świeżo, tylko pomierzyłem używane profile. za ten niebieski w końcu się wezmę mam już dobry manual.

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 21:26

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

...

jeśli jeszcze tylko dodam, że jeśli DeltaE94 dla dobrych (a na pewno tych lepszych, niż gorszych) monitorów przed kalibracją wynosi:
- nec 2490 wuxi - avg 2,3 / max 8,7
- dell 2407 wfp-hc - avg 2,6 / max 4,9
- dell 2408 wfp - avg 6,1 / max 13,6
to ten nieskalibrowany tv wypada na prawdę dobrze:
- sony 32e4020 - avg 1,79 / max 5,47

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 21:30

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

heh...

... szkoda ze wczesniej tego narzedzia nie widzialem, mialem juz 2 pierwsze monitorki na testy i niestety sobie pojechaly juz :/

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.08.2009 21:38

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

[Ciach]

[WypowiedŸ usunięta przez moderatora z powodu niezgodnoœci z regulaminem, mieszczšcym się pod tym adresem ]

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 00:13

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45586

koniecznie

dajcie testy podświetlanych LEDami.

Np. Dell 24" G2410.
Co prawda tylko TN, ale za to 20-30Watt w czasie pracy i brak nagrzewania pokoju to istotna sprawa dla niektórych.
No i ciut niższa rozdziałka to ciut wyższy FPS w grach - bo jest x 1080 zamiast 1200 - aspect ratio: 16:9.

Nigdzie recek tego nie ma, poza CNET i jedną jakiegoś forumowicza na av-forums. Recka byłaby więc pierwsza w polskim necie i w ogóle.

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 09:41

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

i wogole...

... recek nie ma bo ciezko takie cos dorwac

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 09:51

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

...

poczekajmy na macinaprv. bedzie "ferst ewa" jak nic

a Mayor mnie wyciachał odruchem bezwarunkowym miała być koperta, a poszedł kubeł

wspomniałem tam tylko, że "basic color display 4" kosztuje 100 EUR i jak na potrzeby redakcji do testów monitorów, to nie jest nawet wygórowana cena.

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 09:54

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45586

Mayor

kupić można od dość dawna. Także w PL.
http://www.allegro.pl/search.php?string=g2410&category=4312&desc...

http://www.agito.pl/komputery/monitory.54.html?ns=1
("wysyłka 2-3 dni" więc chyba dostępny)

http://sklepwgk.pl/prod30704_Dell_24_G2410_Full_HD.html
(ikonka "mała ilość towaru", "dostępność w 1-3 dni roboczych")

http://sklep.vico.pl/product_info.php/products_id/145944?utm_sou...
("towar dostępny w ciągu 0-48 godzin")

chyba jednak nie tak ciężko.

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 10:06

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

merlinek

http://www.xbitlabs.com/articles/monitors/print/samsung-sm-f2080...

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 10:09

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

kupic...

... a dorwac to co innego osobiscie juz bym wolal kupic ten model na e-IPS 22 cale z nizsza rozdzielczoscia niz pchac sie w TN

http://allegro.pl/item718703437_promocja_monitor_dell_2209wa_6ms...

...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 10:17

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45586

Mayor

45Watt vs. 20Watt to jakby nie patrzeć istotna różnica, szczególnie przy tym, że
wysokość = ta sama
szerokość = 21" vs. 24"

rozdzielczość 1050p vs. 1080p.
mniej smużenia w grach. Z testu tego co podałeś:
"A slight blurring of the image occurs when fast movements in shooting games are displayed, but this is caused by the technology in question and is no fault of the Dell 2209WA. Well-versed gamers who are used to a fast TN panel will, however, notice the difference in the somewhat slower refresh rate immediately. The Dell 2209WA cannot match the fast image display of fast TN panels, but this does not mean that the monitor cannot be used for gaming"

jakby nie patrzeć to sprawia, że G2410 nie jest nieistotnym, niewartym uwagi sprzętem.

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.08.2009 10:22

Wątków: 3320 | Odpowiedzi: 46476

no...

... tak ja mam nieco inne priorytety, w FPP nie gralem od dobrych 3 lat nic trzeba skontaktowac sie z Dellem w PL i zobaczymy co z tego wyjdzie

...

28.08.2009 15:02

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 748

ap78

merlin.o7.pl

02.09.2009 01:53

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9659

hmm

Powalczylem jakies 2-3 godzinki z kolorymetrem i łał - moze troszke mi sie biały popsuł ale reszta jest teraz extra, jak ktos chetny to służę profilem dla starej belinei 101920c i ustawieniami.

Co ciekawe, tylko na warm czyli 5000k, udalo mi sie uzyskac zadowaljacy mnie efekt, na pozostałych zamiast białego miałem rózowy albo jakis błekit seledyn chgw sino koperek brąz...

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

02.09.2009 10:56

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45586

Emperor

"biały mi się popsuł"=jest ciemniejszy ?

BTW. A taki kalibrator i kalibracja - daje cokolwiek w żywości kolorów czy tylko w ich naturalności?
Innymi słowy, czy jak ktoś, załóżmy, używa monitora tylko do grania w jedną grę, która ma niemal bajkową, ultrakolorową i nierealistyczną grafikę - skorzysta na kalibracji czy absolutnie nie?
Chodzi mi o to czy usyzka kolory bardziej żywe, "soczyste" i lepszą głębię obrazu.

Uninstallation successful

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

02.09.2009 11:42

Wątków: 61 | Odpowiedzi: 2215

Ronson

to co zauważyłem: w grze, w trybie pełnoekranowym na pewno wyładowuje jakikolwiek używany profil. w okienkowym jeszcze nawet nie sprawdzałem. stary nv_cp miał opcję ładowania profilu dla wszystkich aplikacji pulpitu/2d/2d. w nowym nie widzę czegoś takiego. natomiast poprawne skalibrowanie jasności i kontrastu (=czarny jak smoła) na pewno wyjdzie na dobre każdej grze.

zacząłem kalibrację sprzętową - to jedyna szansa na poprawne kolory we wszystkim, co wyświetlimy na ekranie. ten błękitny nr.19 (0,255,255) już zbiłem do poziomu 2,3 (z 3,94). niebieski dalej dzielnie się trzyma, ale jak tylko poprawnie pomierzę gammy dla całej skali szarości, to będę w domu :]

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

02.09.2009 21:26

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9659

Ronson

tak.

wtf ?

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.