AMD-ATI RADEON HD 2400 i HD 2600 część druga

Marcin Wilczak, 2007-07-25 00:00 |

AMD-ATI RADEON HD 2400 / HD 2600 - CZ. II

W pierwszej części kontynuowanego artykułu miałem okazję przedstawić Wam teoretyczne możliwości kart Radeon HD 2400/2600 oraz charakterystykę poszczególnych modeli uzupełnioną o testy karty 2400XT. Jak się okazało najszybszy spośród najwolniejszych Radeonów pomimo wielkich nadziei w nim pokładanych nie zachwycił, a wszystko to za sprawą naprawdę przeciętnej wydajności. Zdecydowanie lepiej pod tym względem zapowiadała się gama modeli HD 2600. W porównaniu do kart Radeon HD 2400 zostały one wyposażone w trzykrotnie większą ilość jednostek zunifikowanych oraz dwukrotnie szerszą szynę pamięci. Dzięki poniższej publikacji będziecie mogli się zapoznać z osiągami dwóch kart z serii HD 2600, konkretnie zaś Radeonami HD 2600XT wyposażonymi w pamięci GDDR3 oraz wysokotaktowanymi pamięciami GDDR4. Zapraszam!

CO W KRZEMIE PISZCZY

Seria kart HD 2600 to łącznie dwa modele - PRO i XT - przy czym szybsza wersja XT występuje w dwóch wariantach - z pamięciami GDDR3 i z wyżej taktowanymi GDDR4. Wszystkie trzy karty korzystają z tego samego rdzenia wyposażonego w 24 superskalarne jednostki zunifikowane, dwa bloki adresujące i filtrujące tekstur i jedną jednostkę RBE (Render Back-End). Z pamięcią wszystkie trzy karty komunikują się przy użyciu 128-bitowej magistrali danych. Model HD 2600PRO taktowany jest zegarem 600MHz dla rdzenia i 800MHz dla pamięci. W przypadku obu modeli XT taktowanie rdzenia będzie wynosić 800MHz, podczas gdy taktowanie pamięci będzie zależne od wersji karty. Tańsza wersja wyposażona jest w pamięci GDDR3 taktowane zegarem 1400MHz, droższy model posiada pamięci GDDR4 pracujące z zegarem 2200MHz. Bezpośrednimi rywalami Radeonów HD 2600 są karty GeForce 8500GT/8600GT.

Zaprezentowane przez AMD-ATI karty od strony technicznej nie powalają na kolana, w szczególności gdy świadomi jesteśmy tego, iż specyfikacji kart Radeon HD tak naprawdę nie można bezpośrednio porównywać z kartami GeForce 8. Bez problemu można jednak zauważyć, że niskobudżetowe rozwiązania AMD-ATI spotkały równie ostre cięcia jak karty GeForce 8400/8500/8600. Na szczęście udało im się zachować wszystkie najciekawsze cechy rodziny HD - wśród nich, prócz sprzętowej obsługi DirectX 10, odnajdziemy:

CUSTOM FILTER ANTI-ALIASING (CFAA)
W pełni programowalna metoda wygładzania krawędzi umożliwiająca wygładzanie z dwudziestoczterokrotnym próbkowaniem (CFAAx24) dzięki zastosowaniu różnych wersji filtrów. Standardowe wygładzanie krawędzi opiera się na filtrach pudełkowych (BOX) przez co ilość pobieranych informacji jest ograniczona i często nieefektywna. AMD-ATI dzięki zastosowaniu dodatkowych filtrów takich jak NARROW-TENT i WIDE-TENT, obejmujących swoim obszarem większą część obrazu, gwarantuje zwiększoną skuteczność wygładzania. I tak by uzyskać tryb np. 12xCFAA ustawiamy FSAA na x4 i wybieramy w CCC (Catalyst Control Center) filtr NARROW-TENT. By uzyskać CFAAx16 wystarczy zmiana filtru na WIDE-TENT. Zaletą programowalnego wygładzania krawędzi jest jego nieograniczona elastyczność i możliwość tworzenia nowych, bardziej efektywnych dla danej gry, trybów. W przypadku Radeona HD 2400 tryb wygładzania krawędzi został ograniczony do x4.

NATYWNA OBSŁUGA CROSSFIRE
Seria kart Radeon HD umożliwia pracę dwóch kart w trybie CrossFire i podobnie jak w przypadku kart X1950Pro/X1950GT nie wymagana jest karta typu Master. Podobnie jak w przypadku kart NVIDII i trybu SLI wymagane jest jedynie połączenie dwóch kart AMD-ATI Radeon HD dwoma specjalnymi mostkami. Każdy z nich odpowiada za komunikację w jednym kierunku co ma umożliwić osiągnięcie optymalnej wydajności.

SPRZĘTOWA OBSŁUGA TESSELACJI
Karty Radeon HD 2000 posiadają w pełni programowalną jednostkę odpowiedzialną za obsługę procesu teselacji. I choć jednostka ta jest wzorowana na analogicznej konstrukcji znanej z konsoli XBOX360 to sam proces teselacji w świecie komputerowej grafiki 3D jest domeną ATI od czasów premiery Radeona 8500, kiedy to zaprezentowano technologię TruForm. I choć idea jak oraz sama zasada działania są wręcz genialne i szeroko stosowane np. w przemyśle filmowym a efekty imponujące to niestety na chwilę obecną należy to traktować jako ciekawostkę. Od czasu TruForm ATI przy każdej możliwej okazji prezentuje olbrzymie możliwości tesselacji i jej wpływ na jakość generowanej sceny 3D - niestety ilość gier wykorzystujących tą technologię od początku jej istnienia jest śladowa, przy czym żadna z nich nie oferowała ani zdecydowanie wyższej wydajności ani też nieporównywalnie lepszej jakości sceny 3D. W chwili obecnej implementacja tesselacji ma być zdecydowanie łatwiejsza a sam proces dużo bardziej efektywny - to jednak tylko obietnice, które być może spełnią się z biegiem czasu.

UNIFIED VIDEO DECODER
Unified Video Decoder (w skrócie UVD) jest odpowiednikiem Pure Video HD w wykonaniu AMD-ATI. Jest to dedykowana jednostka wbudowana w GPU zajmująca się przetwarzaniem strumienia wideo skompresowanego za pomocą kodeków VC-1 lub H.264/AVC stosowanych przy materiale HD. Podobnie jak w przypadku rozwiązania NVIDII jednostka UVD jest w stanie zdekodować cały materiał wideo bez użycia CPU. Według AMD-ATI do zalet UVD należy zapewne dodatkowa obsługa kodeka VC1 (karty NVIDII wyposażone w PureVideo HD drugiej generacji przy kodeku VC1 zaciągają do 'pracy' również CPU). W pełni funkcjonalne UVD wyposażone są jedynie karty HD 2400 / HD 2600 - podobnie jak w przypadku NVIDII topowe modele (GeForce 8800, Radeon HD 2900XT) nie posiadają sprzętowego wsparcia dekodowania materiału HD.

ZINTEGROWANY KONTROLER AUDIO DLA HDMI
Kolejną ciekawostką jest zintegrowany na karcie kontroler audio używany w przypadku podłączenia monitora, telewizora bądź projektora za pomocą kabla HDMI. Zintegrowany kontroler jest używany tylko w wypadku podłączenia kabla HDMI (poprzez specjalną przejściówkę DVI-HDMI dołączaną do karty) i zapewnia kartom Radeon HD 2000 zgodność z standardem wyznaczonym przez system Windows Vista Premium, który zakłada, że żadne z wyjść audio nie może być dzielone. Kodek audio wspiera dźwięk w formacie 5.1 (Dolby Digital i DTS). Rozwiązanie to daje pewną swobodę i na pewno ucieszy posiadaczy odbiorników z złączem HDMI.

AMD-ATI RADEON HD 2600XT GDDR4
SUGEROWANA CENA DETALICZNA: ~500PLN

     

Pierwsza z prezentowanych kart to referencyjna konstrukcja wyposażona w 256MB pamięci GDDR4. Jej taktowanie ustalono na poziomie 2200MHz (efektywnie), całości dopełnia zaś rdzeń RV630 pracujący z zegarem 800MHz. Tak taktowne są również 24 superskalarne zunifikowane jednostki wykonawcze. Kwota jaką przyjdzie nam wyłożyć z kieszeni na tą kartę oscyluje w granicach 500PLN.

     
     

Sama karta jak na produkt z tego segmentu prezentuje się okazale. Bazuje ona na bardzo długim PCB, które w dużej mierze skrywane jest pod sporym jednoslotowym układem chłodzenia. Pokaźny aluminiowy radiator ma za zadanie odprowadzić ciepło nie tylko z rdzenia, ale również z pamięci i z sekcji odpowiedzialnej za zasilanie karty. Wspomaga go niewielki wentylator-turbina, który niestety potrafi narobić wokół siebie sporo szumu.

     

Karta nie wymaga podpięcia dodatkowego źródła zasilania - jej pobór musi być więc niższy niż maksymalna ilość prądu jaką potrafi dostarczyć złącze PCI-Ex16 tj. 75W.

     

Na śledziu karty umieszczono dwa wyjścia DVI oraz wyjście telewizyjne SVIDEO.

MSI RX2600XT T2D512EZ 512MB GDDR3
SUGEROWANA CENA DETALICZNA: ~450PLN

Druga z prezentowanych kart to finalny produkt firmy MSI bazujący na autorskim PCB i wykorzystujący pamięci GDDR3. Nie do końca jednak karta RX2600XT T2D512EZ pokrywa się z referencyjnymi założeniami Radeona HD 2600XT GDDR3 a to za sprawą pasywnego chłodzenia oraz 512MB pamięci. Oczywiście zmiany te odbiły się również na cenie samej karty, która oscyluje w granicach 450PLN. Wersje wyposażone w 256MB pamięci GDDR3 i standardowe chłodzenie powinny kosztować w granicach 360~380PLN.

     
     
W sporym grafitowo-srebrnym pudełku oprócz karty MSI RX2600XT znajdziemy również komplet kabli do wyjścia telewizyjnego, przejściówkę DVI-DSUB, adapter DVI-HDMI, angielskojęzyczną instrukcję obsługi oraz płytę CD ze sterownikami i oprogramowaniem.

     

Karta MSI wyposażona jest w 512MB GDDR3 a jej taktowania pokrywają się z zegarami referencyjnymi i wynoszą 800MHz dla rdzenia i 1400MHz dla pamięci. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na zdecydowanie krótsze PCB karty w stosunku do referencyjnej wersji z pamięciami GDDR4.

     
     

Za chłodzenie karty odpowiada sporych rozmiarów aluminiowy radiator umieszczony na rewersie karty. Jest on połączony z miedzianą podstawą skrywającą rdzeń RV630 za pomocą trzech rurek cieplnych, również wykonanych z miedzi. Całość prezentuje się i spisuje znakomicie, za co należy się duży plus dla MSI. Takie samo chłodzenie znajdziemy zresztą na karcie MSI NX8600GT EZ.

     

Umieszczone na karcie kości pamięci to produkt firmy Hynix o czasie dostępu 1,4ns. Ich nominalne taktowanie pokrywa się z rzeczywistym zegarem i wynosi 700MHz (1400MHz efektywnie).

     

Na śledziu karty MSI znajdziemy dwa wyjścia cyfrowe DVI oraz wyjście telewizyjne. Karta wspiera HDCP.

PLATFORMA TESTOWA:

Wszystkie testy przeprowadziłem na następującej konfiguracji:

Sprzęt testowy  - Platforma CORE

Procesor

Core 2 Duo @ 3600MHz

Płyta główna


ASUS P5W64 WS Professional

Karta graficzna

AMD-ATI Radeon HD 2600 Series

Pamięć


2x 1024MB DDR2 Patriot LLK 800MHz

Zasilacz


ThermalTake ToughPower 550W

System Operacyjny


Windows XP Professional SP2

Podczas testów użyłem tych samych sterowników co w przypadku kart HD 2400 - Catalystów 8.38.9.1-RC2 udostępnionych przez AMD-ATI.

TESTY

Niezwykle istotną informacją jest fakt, iż karty Radeon HD 2600XT GDDR3 w standardowej formie (256MB GDDR3, aktywne chłodzenie) praktycznie we wszystkich prezentowanych testach prezentują poziom wydajności karty MSI RX2600XT 512MB GDDR3. Dlatego też często bezpośrednio będę traktował wyniki karty MSI za wyniki standardowej karty - słabiej wyposażonej ale i zdecydowanie tańszej. Karty HD 2600XT 256MB GDDR3 na chwilę obecną kosztować mają w granicach 360~380PLN.

Na początek wyniki w serii testów syntetycznych 3DMark. Wyników, które de facto powinny być traktowane raczej jako ciekawostka aniżeli wartościowa informacja. Pomimo tego na twarzy wielu z Was pojawi się pewien grymas związany z osiągami najnowszych kart AMD-ATI w najstarszym 3DMarku w zestawieniu. W wersji 2003 Radeon HD 2600XT radzi sobie nader słabo - punktuje on podobnie jak Radeon X1650XT. W nowszych wersjach wyniki prezentują przyzwoity poziom - w szczególności dla kart HD 2600XT z pamięciami GDDR3. Wersja z pamięciami GDDR4 punktuje nieznacznie wyżej przy jednocześnie zdecydowanie wyższej cenie (mowa o standardowych wersjach kart).

Age Of Empires 3 - tu obie wersje Radeona HD 2600XT spisują się strasznie nierówno. I tak w standardowych ustawieniach karty prezentują się zdecydowanie słabiej od ich bezpośredniego konkurenta - GeForce'a 8600GT. Po włączeniu wygładzania krawędzi i filtrowania anizotropowego konkurent musi jednak uznać wyższość najnowszego tworu AMD-ATI co należy zaliczyć (teoretycznie) na plus. W bardzo złym świetle stawia je jednak porównanie do kart poprzedniej generacji, w szczególności w przypadku Radeona HD 2600XT GDDR4. Okazuje się bowiem, że karta ta nie może się pod żadnym względem równać z Radeonem X1950Pro, który to w tej samej cenie oferuje zdecydowanie wyższe osiągi w tym teście. Radeon HD 2600XT wyposażony w pamięci DDR3 ratuje się tu ceną, która ma oscylować w granicach 360~380PLN, a więc zdecydowanie poniżej progu cenowego kart X1950Pro/HD 2600XT GDDR4. Jednocześnie karta ta okazuje się tylko marginalnie wolniejsza od wersji z pamięciami nowszej generacji.

Call Of Duty 2 to kolejna gra, w której ocena najnowszych kart AMD-ATI jest mocno uzależniona od kart, do których je przyrównamy. W konfrontacji z najnowszymi kartami NVIDII Radeony HD 2600XT prezentują się bardzo dobrze uzyskując średnio o 20~30% wyższe wyniki. Te same osiągi okazują się wręcz katastrofalne gdy spojrzymy na nie przez pryzmat kart obecnych na rynku od pewnego czasu, takich jak GeForce 7900GS czy Radeon X1950Pro. Radeon HD 2600XT GDDR4 okazuje się zdecydowanie wolniejsza kartą w zbliżonej cenie. Radeon HD 2600XT GDDR3 po raz kolejny broni się ceną, która - podobnie jak osiągi - oscyluje w granicach karty Radeon X1650XT. Niestety egzemplarz dostarczony przez MSI niestety pozbawiony jest tej jakże istotnej cechy - zdecydowanie niższej ceny - a to kosztem pasywnego chłodzenia i dwukrotnie większej ilości pamięci. I o ile bezgłośną prace można zaliczyć do namacalnych zalet to 512MB pamięci nie ma praktycznie najmniejszego wpływu na osiągi RX2600XT.

W Doom 3 niezależnie od tego, czy Radeona HD 2600XT GDDR4 przyrównamy do najnowszych kart NVIDII z tego przedziału cenowego czy też do starszych konstrukcji wniosek okazuje się ten sam - kiepskie osiągi w wygórowanej cenie. Niceo lepiej wypada Radeon HD 2600XT GDDR3, który to prezentuje się podobnie jak jej dotychczasowy odpowiednik cenowy - Radeon X1650XT.

F.E.A.R. okazuje się dla kart HD 2600XT dość łaskawy - model GDDR4 wyprzedza bowiem zdecydowanie droższego GeForce 8600GTS, prezentując poziom wydajności zbliżony do Radeona X1950Pro. Jeszcze ciekawiej wypada HD 2600XT GDDR3 uzyskujący niemalże identyczne osiągi jak 8600GTS i jednocześnie nieznacznie niższe od HD 2600XT GDDR4 - a wszystko to w cenie 360~380PLN. Niestety 'ekstra wyposażenie' prezentowanej karty MSI nie pozostaje bez wpływu na jej cenę i jednocześnie nie odbija się na wydajności karty.

Najważniejszy wniosek płynący z analizy osiągów kart Radeon HD 2600XT w Half-Life 2: Lost Coast związany jest z... Radeonem HD 2900XT. Jak się okazuje najnowsze karty AMD-ATI w grze tej prezentują się wręcz wyśmienicie pod warunkiem, że gramy bez włączonego FSAA. Po aktywowaniu pełnoekranowego wygładzania krawędzi osiągi wszystkich kart Radeon HD lecą ostro w dół i prezentują się co najmniej słabo. Jest to niestety oznaka nadal obecnych problemów z wydajnością wygładzania krawędzi na kartach AMD-ATI - problemów obecnych już od czasu premiery HD 2900XT! To zdecydowanie zbyt długi okres czasu by nadal przymykać oko na tak rażące uchybienie i za każdym razem próbować tłumaczyć je niedopracowanymi sterownikami.

Need For Speed: Carbon - tu naprawdę nieźle wypada po raz kolejny Radeon HD 2600XT GDDR3. Karta ta okazuje się bowiem praktycznie tak samo wydajna jak droższy model wyposażony w pamięci GDDR4, choć różnica w taktowaniu pamięci (1400MHz vs 2200MHz) jak i cenie kart (360PLN vs 500PLN) jest naprawdę spora. Jednocześnie w tej konkretnie grze pokonuje on droższego o kilkadziesiąt złotych GeForce'a 8600GT.

Quake IV to kolejna gra bazująca na silniku graficznym Doom 3, stąd też pozycja najnowszych kart AMD-ATI w obu grach jest analogiczna. I tak w Quake IV karty Radeon HD 2600XT prezentują zbliżony poziom wydajności do 8600GT, co w przypadku wersji karty z pamięciami GDDR3 należy zaliczyć na plus. Niestety to również kolejny tytuł, gdzie porównanie Radeona HD 2600XT GDDR4 do cenowych odpowiedników poprzedniej generacji takich jak Radeon X1950Pro czy GeForce 7900GS okazuje się fatalne w skutkach. Najnowsza karta AMD-ATI z średniej półki cenowej okazuje się zdecydowanie wolniejsza od swoich poprzedników.

Serious Sam 2 bardzo wyraźnie uwypukla problem wydajności najnowszych kart AMD-ATI z serii HD 2000 z włączonym pełnoekranowym wygładzaniem krawędzi. Zarówno prezentowany ponad miesiąc temu Radeon HD 2900XT jak i opisywane dziś karty po włączeniu FSAA bardzo mocno tracą na wydajności, przez co w trybach tych wypadają wręcz fatalnie. Radeon HD 2900XT okazuje się niewiele szybszy od X1950Pro a oba modele 2600XT lądują na końcu stawki z bardzo dużą stratą do takich kart jak Radeon X1650XT czy GeForce 7600GT.

The Elder Scrolls: Oblivion - tu Radeony HD 2600XT w standardowych ustawieniach spisują się znakomicie. Wyprzedzają one nie tylko najbliższego konkurenta - GeForce'a 8600GT - ale i takie karty jak 8600GTS czy X1950Pro. Po włączeniu FSAA ich wydajność mocno spada a prezentowane karty AMD-ATI, podobnie jak Radeon HD 2900XT, przemieszczają się w dół wykresu. Wielu z Was zapewne zauważy, i to słusznie, że w przypadku kart z tego segmentu kiepska wydajność z włączonym FSAA jest wadą drugorzędną. Oferują one bowiem za niską wydajność by podołać najnowszym produkcjom w wysokich detalach a co dopiero by umożliwić ponadto włączenie wygładzania krawędzi. Nie to jednak wzbudza we mnie negatywne odczucia a fakt, że AMD-ATI do tej pory nie uporało się z problemem, który teoretycznie był tylko kwestią kilku dni oczekiwania na nowe wersje sterowników. Kredyt zaufania ma swoje granice a taka sytuacja budzi tylko dodatkowe wątpliwości związane z wsparciem i wydajnością najnowszych kart Radeon HD.

Tomb Raider: Legend - tu Radeony HD 2600XT nie dorównują wydajnością takim kartom jak GeForce 8600GT czy Radeon X1950Pro. Po raz kolejny okazuje się również, że kłopotliwie niska wydajność przy włączonym FSAA dotyczy nie tylko karty HD 2900XT ale i opisywanych dziś modeli ze średniej półki cenowej. Na pocieszenie pozostaje fakt, że zdecydowanie tańsza wersja karty 2600XT wyposażona w pamięci GDDR3 okazuje się prezentować wydajność niemalże identyczną jak model z pamięciami GDDR4.

Na koniec testów chciałbym zaprezentować Wam w formie ciekawostki kilka przykładowych wyników kart HD 2600XT z testów przeprowadzonych w trzech dodatkowych grach. Dla porównania na wykresach zamieściłem osiągi karty 8600GT pracującej z referencyjnymi zegarami (540/1400MHz).

Colin McRae Rally: Dirt to najnowsza odsłona legendarnej już serii gier traktujących o wyścigach WRC. Pomijając wszystkie aspekty gry nie związane z kartami graficznymi przejdę od razu do sedna sprawy, czyli osiągów kart HD 2600XT i 8600GT zarejestrowanych przez program FRAPS podczas trzykrotnego przejazdu na jednej z tras. Jak się okazuje zwycięsko z tej potyczki wychodzą karty AMD-ATI, choć wygrana nie jest imponująca. Żadna z kart nie pozwala bowiem na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 1280x1024 i wysokich detalach (a więc nie najwyższych!) a włączenie FSAA na kartach AMD-ATI w tej grze wymaga cierpliwości.

STALKER - tu również nieznacznie lepiej zaprezentowały się najnowsze produkty AMD-ATI. Przewaga jest jedna niewielka a wydajność wszystkich trzech kart pozostawia sporo do życzenia.

Test Drive: Unlimited - trzecia z dodatkowych gier i jednocześnie trzecie zwycięstwo kart AMD-ATI. Tym razem jednak wygrana jest zdecydowana a oba Radeony HD 2600XT okazują się na tyle wydajne by umożliwić w miarę komfortową rozgrywkę w maksymalnych ustawieniach, z włączonym HDR i w rozdzielczości 1280x1024. Niestety osiągi w trybie z FSAA należy traktować z pewnym dystansem - nie dość bowiem, że aby aktywować pełnoekranowe wygładzanie krawędzi na kartach AMD-ATI trzeba się nieźle nagłowić, to po włączeniu FSAA występują problemy z HDR. Niejednokrotnie działanie tego efektu nie jest w ogóle widoczne bądź też prezentuje się całkiem inaczej niż na karcie 8600GT.

SKALOWANIE Z CPU

Poniższe wykresy mają za zadanie zobrazować zachowanie kart Radeon HD 2600XT na konfiguracjach wyposażonych w słabsze procesory. W tym celu przeprowadziłem szereg testów karty HD 2600XT GDDR4 przy czterech różnych zegarach redakcyjnego procesora Core 2 Duo E6600.

Jak widać karty HD 2600XT nie są ograniczane w żaden sposób przez procesor Core 2 Duo pracujący z zegarem 1,86GHz a wzrost taktowania CPU widoczny jest jedynie w testach syntetycznych typu 3DMark. Nie oznacza to, że karty będą równie dobrze spisywać się przykładowo w połączeniu z wiekowym procesorem Duron taktowanym zegarem poniżej 1,8GHz (choć taka konfiguracja ze względu na złącze PCI-Express jest niemożliwa) - to już jednak kwestia rozsądnego doboru podzespołów. Nikt bowiem nie będzie przecież wydawać 300~400PLN na kartę graficzną do komputera, który jest wart tyle samo lub nawet mniej.

UVD W AKCJI

Wraz z nowymi kartami AMD-ATI do naszej redakcji trafił napęd HD-DVD wraz z programem HD HQV Benchmark firmy Silicon Optix. Firma ta zajmuje się produkcją wysokiej jakości procesorów odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu, w tym również obrazów w formacie HD. Ich produkty wykorzystywane są przez tak znane firmy jak np. Denon, Toshiba czy Yamaha. HD HQV Benchmark zaś to specjalna płyta testowa umożliwiająca weryfikację jakości obrazu generowanego zarówno przez napędy HD-DVD, jak i telewizory HD. W naszym przypadku posłuży ona do weryfikacji jakości materiału filmowego dekodowanego przez UVD AMD-ATI oraz umożliwi zweryfikowanie jego skuteczności działania.

     
     

Materiał wideo na dołączonej płycie zapisany jest w formacie 1080i. Oznacza to, że jest to obraz z przeplotem - na przemian wyświetlane są klatki z liniami nieparzystymi i parzystymi obrazu. Oprócz informacji na temat głównych czynników wpływających na jakość generowanego obrazu zawiera on pięć testów umożliwiających weryfikację i ocenę. I tak maksymalna ocena to 100 punktów i jest ona sumą punktów za następujące testy:

HD NOISE REDUCTION - TEST REDUKCJI SZUMÓW


     

Pierwszy z testów to test redukcji szumów. W czasie jego trwania odtwarzane są dwie sekwencje wideo - jedna przedstawiająca w dużym zbliżeniu kielichy kwiatów na zielonym tle, podczas gdy druga to zapis płynącej żaglówki. W obu przypadkach należy ocenić stopień redukcji szumów oraz wpływ zastosowanego algorytmu na detale. Skala prezentuje się następująco:

25 punktów - Poziom szumów zauważalnie zredukowany bez strat w detalach
15 punktów - Szumy są w pewnym stopniu zredukowane, brak start w detalach
7 punktów - Szumy zredukowane, niewielkie straty w detalach
0 punktów - Brak redukcji szumów i/lub widoczne duże straty w detalach lub zakłamania w obrazie

HD VIDEO RESOLUTION LOSS - TEST STRAT ROZDZIELCZOŚCI WIDEO

     

Drugi z testów bazuje na scenie przedstawiającej planszę testową SMPTE 133 w rozdzielczości 1080i, do której to dołożono ruchomy obiekt w postaci białej obracającej się belki. Tak skomponowana scena umożliwia określenie czy procesor wideo dobrze rozpoznaje elementy statyczne i ruchome sceny. Gdy jest tak rzeczywiście obraz testowy jest idealny - w innym wypadku widoczne na rogach kwadraty z liniami pionowymi i poziomymi zaczynają migotać co świadczy o potraktowaniu statycznego tła jak obiektu ruchomego. Punktacja prezentuje się następująco:

20 punktów - obraz jest wyświetlany poprawnie
0 punktów - pola testowe w rogach migotają

DIAGONAL FILTER 'JAGGIES' TEST - TEST FILTROWANIA I WYGŁADZANIA KRAWĘDZI

     

Kolejny test ma za zadanie ocenić jakość rekonstrukcji rozdzielczości w przypadku ruchomych obiektów. Ruchoma scena w przypadku materiału wideo z przeplotem charakteryzuje się praktycznie połowiczą rozdzielczością wideo - dlatego też niezbędna okazuje się rekonstrukcja generowanej sceny. W najprostszej formie polega ona na wypełnianiu danego piksela kolorem, będącym średnią koloru piksela znajdującego się powyżej jak i piksela poniższego. Niestety w przypadku szybko poruszających się obiektów zmieniających swój kąt położenia na krawędziach obiektu pojawiają się popularne 'schodki'. Wyższej jakości procesory przetwarzania obrazu stosują bardziej zaawansowane metody rekonstrukcji wideo przez co efekt 'schodków' jest mniej zauważalny lub wcale nie występuje. Scena testowa składa się z trzech białych odcinków poruszających się szybko po wycinku koła w obu kierunkach. Punktacja przedstawia się zaś następująco:

20 punktów - wszystkie trzy odcinki mają cały czas gładkie krawędzie
10 punktów - dwa górne odcinki posiadają gładkie krawędzie
5 punktów - tylko górny pasek posiada gładkie krawędzie
0 punktów - żaden z pasków nie posiada gładkich krawędzi

HD FILM RESOLUTION LOSS - TEST STRAT ROZDZIELCZOŚCI FILMU


     

Kolejny test weryfikuje skuteczność działania procesu odwrotnej konwersji klatek materiału wideo (z ang. Inverse telecine). Często okazuje się bowiem, że materiał wideo został nagrany w formacie 1080p24 (pełna rozdzielczość HD przy 24 klatkach na sekundę) i dopiero później przekształcany jest on do formatu 1080i60 (obraz z przeplotem przy 60 klatkach na sekundę) - w ten sposób nadawane jest wiele programów telewizyjnych jak np. prezentowane w telewizji CBS seriale 'How I Met Your Mother' czy seria CSI. Wysokiej jakości procesory przetwarzania obrazu potrafią rozpoznać taki materiał i dzięki zastosowaniu procesu odwróconej konwersji potrafią przywrócić pierwotną rozdzielczość 1080p.

Test ten podzielony jest na dwie części - w pierwszej oceniany jest proces odwróconej konwersji na przykładzie poruszającej się planszy testowej SMPTE 133, na której to próbujemy wyłapać ewentualne zniekształcenia lub migotanie wyszczególnionych obszarów. Druga część to fragment sceny przedstawiającej stadion - tu nasza uwaga powinna skupić się na wyłapaniu efektu mory lub migotania na trybunach. Punktacja wygląda następująco

25 / 10 punktów - za poprawnie rekonstruowany obraz
0 / 0 punktów - gdy występuje migotanie, zakłamania lub efekt mory

PRZEBIEG TESTÓW

Wszystkie testy zostały przeprowadzone pod systemem Windows Vista Business Edition (x86) a to za sprawą kart NVIDII, których sterowniki z poprawną obsługą PureVideo HD wspierają jedynie ten system operacyjny. Sterowniki pod Windows XP powinny pojawić się w przeciągu kilku tygodni. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że dopiero najnowsze sterowniki BETA udostępnione przez NVIDIĘ umożliwiają kartom GeForce 8400/8500/8600 zdobycie jakichkolwiek punktów w teście HD HQV Benchmark - wcześniejsze wersje sterowników oferowały zdecydowanie gorszą jakość generowanego obrazu wideo w trybie HD, zaś wynik oscylował w granicach 10~25 punktów. Dlaczego jednak dokonano tego dopiero teraz, gdy na rynku pojawiły się karty Radeon HD 2400/2600 zdecydowanie wyżej punktujące?

Podczas testów komputer podłączony był do monitora Belinea 102035W (20,1" - 1680x1050) i telewizora Samsung LE-26R81 (26" - 1366x768) - w obu przypadkach generowany obraz prezentował zbliżony poziom a oferowane rozdzielczości są w zupełności wystarczające do przeprowadzenia testu (Silicon Optix zaleca stosowanie dowolnego odbiornika o rozdzielczości co najmniej równej 720p).


W powyższej tabelce zestawiłem wyniki uzyskane na kartach HD 2400XT i HD 2600XT oraz ich bezpośrednich konkurentach z oferty NVIDII. A wyniki są dość ciekawe bowiem obie kart AMD-ATI zaprezentowały się tu nieco inaczej, choć teoretycznie jakość obrazu na każdej powinna być identyczna. Radeon HD 2400XT zaprezentował się gorzej w teście redukcji szumów oraz w teście wygładzania/filtrowania krawędzi przez co wynik końcowy okazał się najniższy spośród całej stawki. Zdecydowanie najlepiej wypadła karta HD 2600XT, która to uzyskała najwyższy wynik - 90 punktów. W uzyskaniu maksymalnej noty przeszkodził jej jedynie test wygładzania/filtrowania krawędzi, w którym to na jednym z pasków pojawiały się 'schodki'. Karty NVIDII zaprezentowały się identycznie uzyskując te same noty w poszczególnych testach - ich wynik ogólny to 80 punktów. Wyniki na tym poziomie można uznać za naprawdę imponujące, są one bowiem tylko nieznacznie słabsze od wyników najdroższych odtwarzaczy HD-DVD dostępnych na rynku - często kilkukrotnie droższych od porządnego komputera HTPC!


Przy okazji postanowiłem przeprowadzić również testy weryfikujące jak mocno obciążony jest CPU podczas odtwarzania materiału wideo z płyty HD HQV Benchmark (rozdzielczość 1080i, format VC-1). Lepiej wypadły karty AMD-ATI, w przypadku których obciążenie CPU okazało się zdecydowanie niższe - nie bez powodu jednak tym benchmarkiem chwali się AMD-ATI. Jak już wcześniej wspominałem karty NVIDII oferujące PureVideo HD drugiej generacji nie wspierają w pełni obsługi kodeka VC1 a więc do dekodowania materiału wideo zaprzęgają również CPU. Na plus w tym wypadku należy również zaliczyć fakt, że rozwiązanie AMD-ATI działa nie tylko pod systemem Vista, ale także pod XP.Jako ciekawostkę zamieszczam wykresy z obciążenia CPU pod systemem Windows XP przy włączonym i wyłączonym UVD oraz przy dwóch różnych ustawieniach CPU. Jak widać różnice są ogromne, w szczególności w przypadku niżej taktowanego CPU. Komputer klasy HTPC wyposażony w taką kartę bez wysiłku poradzi sobie z odtwarzaniem materiału HD nawet w połączeniu z najtańszymi procesorami AMD/Intela!

PODKRĘCANIE, HAŁAS I TEMPERATURY

Akapit ten będzie nad wyraz krótki a to głównie ze względu na problemy z OC prezentowanych dziś kart. Okazuje się bowiem, że program AMD GPU Clock Tool, który to umożliwia bezproblemowe OC kart HD 2400/2900, na kartach HD 2600XT po prostu się nie uruchamiał. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku programu ATI Tool (ten jednak sprawia problemy przy wszystkich kartach Radeon HD) a próby OC z poziomu sterowników (funkcja OverDrive) przysparzały same problemy. I tak przykładowo zmiana taktowania pamięci objawiała się natychmiastowym pojawianiem się przekłamań w obrazie lub całkowitym jego zanikiem.

Z tego samego względu trudno było mi przeprowadzić rozsądne pomiary temperatur rdzenia obu kart, podane wartości są temperaturami poglądowymi. I tak aktywnie chłodzona wersja karty z pamięciami GDDR4 w spoczynku wskazywała temperaturę ~60'C podczas gdy pod obciążeniem dobijała do 75'C. Bardzo ciekawie na tle tych temperatur wypada pasywnie chłodzona karta MSI RX2600XT GDDR3 - w spoczynku jej temperatura potrafiła zejść poniżej 45'C podczas gdy pod obciążeniem nie przekroczyła 70'C! Jej zadanie było co prawda trochę ułatwione a to za sprawą bardzo dobrego przepływu powietrza w obudowie mieszczącej redakcyjną platformę, nie zmienia to jednak faktu, że chłodzenie MSI okazuje się bardzo efektywnym.

W kwestii hałasu towarzyszącego karcie HD 2600XT GDDR4 nie można napisać wiele dobrego - chłodzenie jest bowiem wyraźnie słyszalne w trybie 2D i okresowo dokuczliwie głośne w trybie 3D. Karcie często się to nie zdarzało, ale gdy wentylator wchodził na wysokie obroty to nie dało się tego nie usłyszeć. Karta MSI, co dość oczywiste, niezależnie od trybu pracy pozostaje bezgłośna.

PODSUMOWANIE

Z zaprezentowanych dziś kart zdecydowanie lepszym wyborem jest karta Radeon HD 2600XT bazująca na pamięciach GDDR3, którą to juz na chwilę obecną można śmiało nazwać najciekawszą kartą AMD-ATI z pośród modeli HD 2400/2600. Karta ta w większości wypadków okazuje się jedynie marginalnie wolniejsza od dużo droższego Radeona HD 2600XT GDDR4. W tytułach gdzie różnica jest większa okazuje się zaś, że nie ma ona wpływu na komfort rozgrywki. W takiej sytuacji pod znakiem zapytania staje nie tylko zasadność zakupu karty HD 2600XT GDDR4 ale i Radeona HD 2600PRO. Zapowiadana cena tej karty to ~320PLN a więc raptem 40PLN mniej od najtańszych kart HD 2600XT GDDR3. Jednocześnie przy tak dużych różnicach w taktowaniu (wersja XT posiada o 30% wyżej taktowany rdzeń i 256MB pamięci GDDR3 pracującej z zegarem 1400MHz podczas gdy wersja PRO wyposażona jest w pamięci GDDR2 taktowane zegarem 800MHz) można spodziewać się wyraźnego spadku wydajności, nieporównywalnego do różnicy w cenie. Co więcej nawet zdecydowanie tańsze karty HD 2400XT okazują się zdecydowanie gorszym wyborem od kart HD 2600XT GDDR3. Cena tego drugiego jest co prawda o ~45% wyższa ale praktycznie zawsze okazuje się on co najmniej dwukrotnie, a często nawet trzykrotnie szybszy! Na tle innych nowych kart AMD-ATI Radeon HD 2600XT GDDR3 jest więc zdecydowanie najciekawszą i najatrakcyjniejszą propozycją. Jak jednak wypada na tle konkurencji?

Tu ocenę nowej karty AMD-ATI powinniśmy w dużej mierze opierać na konfrontacji z bezpośrednim konkurentem NVIDII - GeForcem 8600GT. I tu Radeon HD 2600XT GDDR3 wypada bardzo dobrze - w większości przeprowadzonych testów to właśnie karta AMD-ATI wychodziła na prowadzenie a w wygranej nie przeszkodziły nawet problemy z wydajnością pełnoekranowego wygładzania krawędzi, które prześladują AMD-ATI od chwili premiery flagowego modelu HD 2900XT. Problemy, o których nie można niestety zapominać nawet gdy w grę wchodzi karta, która w trybach z FSAA nie będzie pracować - pozostaje bowiem fakt niemocy AMD-ATI w tej kwestii. Radeon HD 2600XT GDDR3 na chwilę obecną jest kartą zdecydowanie tańszą i bardziej funkcjonalną od konkurenta, głównie za sprawą bardzo udanego UVD (Unified Video Decoder) oraz zintegrowanego kontrolera audio dla wyjścia HDMI. A do tego jednocześnie wydajniejszą co cieszy niezmiernie, w końcu bowiem mamy produkt, który jest nie tylko tańszy, ale i lepszy od jakże przeciętnych kart NVIDII z tego segmentu. Co więcej nawet porównanie do kart poprzedniej generacji z tego przedziału cenowego nie wypada niekorzystnie dla Radeona HD 2600XT GDDR3 co również należy uznać za nie lada sukces mając na uwadze jak tragiczne okazuje się takie porównanie dla kart Radeon 2600XT GDDR4 czy też GeForce 8600GTS. Nawet prezentowana karta MSI HD 2600XT GDDR3 na tle konkurencji prezentuje się całkiem nieźle pomimo zdecydowanie wyższej ceny - za pasywnego GeForce'a 8600GT przyjdzie na zapłacić nawet więcej niż za Radeona od MSI nie wspominając już o cenie pasywnego GeForce'a 8600GT wyposażonego w 512MB pamięci, która to jest o ~30% wyższa. Co prawda taka ilość pamięci przy karcie z tego segmentu nie ma najmniejszego wpływu na jej wydajność, jeśli jednak mamy uczciwie porównywać karty pod względem atrakcyjności cenowej to fakt dwukrotnie większej ilości pamięci na karcie również należy wziąć pod uwagę.

Niepokoi jednak fakt pewnych tendencji na rynku kart graficznych. Otóż od pewnego czasu coraz mocniej uwidocznia się przepaść w wydajności pomiędzy kartami z niższych segmentów i najwydajniejszymi modelami. Tańsze karty prezentowane przez NVIDIĘ i AMD-ATI nie oferują tak naprawdę zdecydowanie lepszej wydajności w stosunku do kart poprzednich generacji a na ich główną zaletę zaczyna kreować się nowinki technologiczne takie jak UVD/PureVideo HD, wyjście HDMI z dźwiękiem czy też DirectX 10. A tak naprawdę cechy te powinny być tylko i wyłącznie miłymi dodatkami do całokształtu karty graficznej, stworzonej i kupowanej przecież w większości wypadków z myślą o grach, a więc z nastawieniem na jak najlepszą wydajność. Zamiast sporo wydajniejszych produktów serwuje się nam prawie 'wszystkomające' karty, które wydajnością co najwyżej dorównują produktom poprzedniej generacji. Całą ta sytuacja na chwilę obecną wygląda tak, jakby producenci starali się rozgraniczyć karty graficzne na dwie grupy - jedna z nich to najdroższe i jednocześnie bardzo wydajne karty GeForce 8800/Radeon HD 2900XT podczas gdy druga grupa zaczyna bardziej przypominać 'urządzenia wielofunkcyjne' nadające się również do ewentualnego wykorzystania w grach. Niższe segmenty stoją w miejscu a wymagania nowych gier wraz z wydajnością topowych kart graficznych naprawdę szybko rosną. Chcesz więc komfortowo pograć w wysokich detalach - wyłóż co najmniej 1300PLN na kartę. Nie stać Cię lub po prostu nie masz zamiaru wyłożyć tyle funduszy na kartę graficzną? W takim razie jesteś skazany na produkt, dzięki któremu to podłączysz komputer do telewizora LCD przez HDMI i to z dźwiękiem, pooglądasz w świetnej jakości filmy HD i to na systemie Windows Vista, jedynym który oferuje nowe API Microsoftu - DirectX 10 - z którym to Twoja nowa karta jest w pełni zgodna! No i gry na takiej karcie można oczywiście również uruchomić... Smutne lecz prawdziwe. Miejmy jednak nadzieję, że jednocześnie tylko tymczasowe.

 

            

PRODUKT

UWAGI

  AMD-ATI Radeon HD 2600XT GDDR4
CENA: ~500PLN

+ Niezła wydajność ogólna
+ UVD
+ DirectX 10
+ HDMI z dźwiękiem


- Cena
- Wolniejsza w większości wypadków od Radeona X1950Pro


  MSI Radeon HD 2600XT 512 MB GDDR3
CENA: ~450PLN+ Pasywne chłodzenie, Bezgłośna praca
+ UVD
+ DirectX 10
+ HDMI z dźwiękiem i HDCP
+ Dobry stosunek wydajności do ceny
+ Prawie tak wydajna jak model GDDR4 i tańsza


- Wersja z 512MB pamięci mniej opłacalna od wersji z 256MB


SPRZĘT DOSTARCZYLI

Karty Radeon HD  

MSI Radeon HD 2600XT  

Pamięci Patriot LLK 800MHz  

Marcin "Weelkoo" Wilczak

 

Tagi: karty graficzne,

Komentarze (128)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2007 20:22

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 5202

.

no ciekawe te Radki 2600XT :> Jakby nie patrzeć, w wiekszości testów łoją dupę GF8600GT i nawet w takim trybie AA są szybsze niejednokrotnie od GF8600GT, bądź zbliżają się do osiągów GF8600GT [a ludzie tak psioczą, że w AA radki umierają]

Hm karta [Radeon 2600XT DDR3] w dość przystepnej cenie [niższej niż GF8600GT]. Na standardowych taktach poważny konkurent GF8600GT. Jednakże tylko na standardowych taktach, bo GF8600GT znakomicie sie kręci, zostawiając w tyle te radki...

25.07.2007 20:25

Wątków: 696 | Odpowiedzi: 36741

Hmmm...

ciekawe jak te radki by się kręciły...

Zapach obietnicy mam... :O

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2007 20:35

Wątków: 76 | Odpowiedzi: 5202

.

o np: Palit 2600XT 256 Mb DDR3 - 373 zł, http://www.allegro.pl/item218669846_nowe_2600xt_radeon_hd2600xt_...

a to przecież nowość, więc miesiąc, może dwa to i cena spadnie jeszcze, naprawdę dość ciekawa propozycja, dla tych co teraz składają kompa i się zastanawiają pomiędzy GF8600GT a 2600XT, ja bym miał dylemat

wogóle fajny test i miła niespodzianka dzisiejszego wieczora :]

25.07.2007 21:10

Wątków: 15 | Odpowiedzi: 549

Fajne

te karty do tegio 512Mb. Mysle ze jak za ta cene to chyba najleprza propozycja na rynku w tym segmencie.

نكت الصعايدة, أصحاب المهن

25.07.2007 21:35

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 10030

ciekawe podsumowanie

się należy
btw czemu nie ma jeszcze w aktualnościach - trudno przez to dostrzec że jest II część recki
edit o sorki widze już

E8500@4,0GHz&TTContact29BP/GA P35-DS3R/4GBKingmax/SSDM464GB/Barka12raid0/HD7850/Microlab Solo7C/ProdigyHD2/NexusClodius Case

25.07.2007 22:26

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hmm

http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/HD_2600/TDU%20-%203.jpg

Weelkoo jaka to trasa ? , grac sie nie da ale 5fpsow to ja tez nie mam .

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2007 22:58

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

Emperor

weź mnie nie dobijaj, nie wiem skąd taki wynik - testy sa trzykrotnie powtarzane, w wypadku TD:U sprawdzałem jeszcze na innym systemie i zawsze to samo :/ dziś dostałem jeszcze innego 8600GT i sprawdzę ponownie co i jak bo mi ten wynik cholernie nie pasuje a bez wyników TD:U arta nie chciałem puszczać...

Reborn.

25.07.2007 23:09

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

Weelkoo

zanim napisalem sam sprawdzialem bo nie mogłem uwierzyć i bylo troszke wiecej 10-17 z tego co pamietam ale to tak nie w ekstremalnych dla TD warunkach wiec moze moze ale....

wtf ?

25.07.2007 23:27

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 11

I którą teraz wybrać ?

Teraz to ja już w ogóle nie wiem którą kartę wybrać zastanawiałem się nad GF8600GT i radeonem X1950Pro a po tym artykule to już całkiem nie wiem

25.07.2007 23:36

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

heh

ja chyba żałuje ze kupilem 8600

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2007 23:39

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

Emperor

dodaj do wyników 8600GT ~30% jak nie lepiej i wtedy przemyśl jeszcze raz czy żałujesz Nowy Radek jest niezły IMHO i ma dobrą cenę, ale 8600GT się świetnie kręci i tym się broni. Obie karty zaś na tle starszych konstrukcji nie prezentują nic ponad to co powinny oferować i to jest problem

Reborn.

25.07.2007 23:40

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

hmmm...

http://www.computer.istore.pl/sklep,740,10090761,40320318641990,...

IMHO - jak za tę cenę, to są niezłe karty Byłem na 99% zdecydowany na 8600GT, ale teraz coraz bardziej kusi mnie ten 2600XT.
Jestem ciekaw głośności, tej wersji palita - ponoć są cichsze od wersji z ddr4.
No i Weelkoo - bardzo dobra recenzja I szczególnie podsumowanie

Niestety, ale twoje słowa są moim zdaniem jak najbardziej... prawdziwe Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla nas, użytkowników - musimy decydować, czysta szybkość, czy nowe technologie. Podział na 2 grupy pokazuje jeszcze coś innego - w GF8800 nie ma pure video 2.0 (czy jak mu tam), a i radek 2900 nie ma takich funkcji, jak te z segmentu mainstream.

To może być też próba (zamierzona lub nie) zmuszenia graczy do kupna... Konsoli - bo skoro za cenę wydajnej karty (samej karty!) możemy mieć np. bill-boksa 360 - wybór wydaje się niemal oczywisty.

A jestem ciekaw jeszcze jednej rzeczy - czy filmy w popularnych formatach divx/xvid/rmvb/x264/h264 zyskują na jakości przy tych kartach? Tylko tego mi brakuje w tej recenzji
A co do OC - udało mi się w necie znaleźć testy, gdzie radek 2600XT ddr3 szedł na rdzeniu do 850, a na pamięciach... ponad 850
Tu - link:
http://www.frazpc.pl/c/133321
Chyba kupię tę kartę

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

25.07.2007 23:48

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

Weelkoo

Z karty jestem zadowolony - wreszcie moge w TD grac ze wszystkim na 1024 ale mi wystarcza
Do ATi raczej bym nie chcial wracac(z wielu powodow) szkoda tylko ze chlodzenia nie da sie wyregulować bo najglosniejszy element komputera [chociaz tez nie jest jakos super glosna ]

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.07.2007 23:50

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

Emperor

masz tego Inno3D i chłodzenie jest głośne ? to trzeba coś z tym zrobić

Reborn.

26.07.2007 00:29

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

nom xstrikera

stała prędkośc wiatraka jest riva tuner chyba nie reaguje na polecenie zmiany predkosci :>

wtf ?

26.07.2007 00:38

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

ano

gdzieś tam za firewallem wyczytałem, że ten xstriker jest dość głośny...

Poza tym - to są komentarze do arta o radku 2600

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

26.07.2007 01:02

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

Michoo

tez przeczytalem , po tym jak zamowilem . A jak spytalem czy da sie wyregulowac to mi odwiedzieli po tym jak odebrałem i sam sprawdzilem

Ale na 8600GE bym sie nie zamienił .

wtf ?

26.07.2007 10:14

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

hehehehe

przeczytałem "arta" na PCL - żenada... Kilka fotek plus parę tabelek... Jak można testować W GRACH budżetowe karty - przecież wiadomo, że będzie wolno

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

26.07.2007 10:41

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 25

Małe pytanie

Czy opłaca się modernizacja GF6600 TD na Radeon HD 2600 XT DDR3 ? ( myślałem o modelu Gigabyte)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 10:49

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

Grinwald

IMHO tak, przeskok z 6600GT na 7600GT był odczuwalny wyraźnie i opłacalny, 2600XT DDR3 jest wyraźnie szybszy od 7600GT więc oczywiste, że przesiadając się z 6600GT odczujesz dużą różnicę (co najmniej dwukrotnie szybciej będzie w większości wypadków)

Reborn.

26.07.2007 11:04

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 10030

ja to nawet myśle

że z 7600GS ddr3 się opłaca i chyba tak zrobię do czasu zmiany platformy - cena kusi a swojego GF sprzedam może za 250 zł jak się pospieszę

E8500@4,0GHz&TTContact29BP/GA P35-DS3R/4GBKingmax/SSDM464GB/Barka12raid0/HD7850/Microlab Solo7C/ProdigyHD2/NexusClodius Case

26.07.2007 11:19

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

SBeNder

a w TD na jakich ustawieniach grasz?

wtf ?

26.07.2007 11:29

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 10030

1280x720

aa off detale high

E8500@4,0GHz&TTContact29BP/GA P35-DS3R/4GBKingmax/SSDM464GB/Barka12raid0/HD7850/Microlab Solo7C/ProdigyHD2/NexusClodius Case

26.07.2007 12:49

Wątków: 301 | Odpowiedzi: 16545

Weelkoo

a ten wynik z TDU to z HDR czy bez?

kiedyś kochałem kobietę, teraz kocham kobiety xD

26.07.2007 12:54

Wątków: 53 | Odpowiedzi: 880

hmm

Odpada taka karta bo na lcd w mniejszej rozdzielczości jest sporo gorszy obraz....
Zabawne nawet z 1680x1050 nie może sobie poradzić.... dziwne to jest że karty nowe a przecież nawet kilkuletnie monitory miały rozdzielczości 1900x1440

32UD99, 1950x, MSI 1080 ti Gaming X, 4x8GB 3200 CL14, Corsair MP500,WD He10, Enermax TR 360, corsair HX1200i, Thermaltake Core V51 TG.

26.07.2007 12:56

Wątków: 53 | Odpowiedzi: 880

xs

chyba najlepiej zaszaleć i kupić 8800GTS 640MB nie ma kłopotu z 1920x1200 a takie monitory 24" lcd to wypas
Zabawne że dzięki lcd cofneliśmy się do niskich rozdzielczości

32UD99, 1950x, MSI 1080 ti Gaming X, 4x8GB 3200 CL14, Corsair MP500,WD He10, Enermax TR 360, corsair HX1200i, Thermaltake Core V51 TG.

26.07.2007 13:06

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

wizard

weź pod uwagę, że zmienia się wiele innych elementów. Porównaj sobie, jak wyglądają współczesne gry, a jak te sprzed np. 5-ciu lat. Szczegóły, tekstury, fizyka, AI - to się wszystko zmienia.
I co masz na myśli, pisząc - "sporo gorszy obraz"? Chodzi ci o przeskalowanie rozdzielczości?

Weelkoo - a sprawdzałeś na tej karcie divx/xvid/rmvb/x264/h264? Czy UVD poprawia także w tym przypadku obraz?

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 13:08

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

hMMMMMMM

z HDR

Michoo - nie sprawdzałem

Reborn.

26.07.2007 13:16

Wątków: 301 | Odpowiedzi: 16545

wizard

a to ciekawe bo imo GTS640MB wcale tak super sobie w 1680x1050 nie radzi
Mam GTX'a i np. Lost Planet dlawi ta karte... Mowa o full oczywiscie
Mam nadzieje ze to wina konwersji, bo inaczej nowe gry zabija moj komputer

kiedyś kochałem kobietę, teraz kocham kobiety xD

26.07.2007 13:20

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

HoRAceR

i dlatego myślę o tej karcioszce... A za rok-półtora, kupić już coś, co się nadaje do grania, także w DX10

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

26.07.2007 13:21

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 10030

dlatego zostaje przy mid rage'u

wtedy dopiero bym się wkurzał jakbym wydał tyle kasy na sprzeta i po pół roku do wymiany (chociaż nawet nie bo nic innego raczej nie bedzie w najblizszym czasie - tylko konsola ewentualnie)

E8500@4,0GHz&TTContact29BP/GA P35-DS3R/4GBKingmax/SSDM464GB/Barka12raid0/HD7850/Microlab Solo7C/ProdigyHD2/NexusClodius Case

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 13:25

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

hMMMMMMM

będę chyba musiał zrobić porównanie sterowników NVIDII... Najnowsze z WHQL - 158.22 - prawdopodobnie zaniżają wydajność karty 8600GT i porównanie może wychodzić za bardzo na korzyść AMD-ATI, wrrrrrr. W takim razie trzeba się zabierać za testy na nowszych sterach

Reborn.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 13:41

Wątków: 374 | Odpowiedzi: 11986

Bardzo fajnie

ujeli wpomniany przez Ciebie Wilku problem -no midrange- na THG. Coz trudno sie nie zgodzic, patrzac na PRZEPASC jaka dzieli obecne karty niby mid od bliskiego mid G8800@320. Chyba sie komus w obu korporacjach pochromolilo.

ojoj

26.07.2007 13:42

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

No właśnie

nawet kupno 8800GTS 320 nie gwarantuje pełnego komfortu... A wydać dwa koła na grafę? To już lepiej konsolę - albo dwie

Więc imho szkoda kasy w tej chwili...

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 13:49

Wątków: 374 | Odpowiedzi: 11986

Michoo

imho gwarantuje. Na razie rzecz jasna. Patrzac na testy trudna te karte zabic w hq, oczywiscie do granicy maks 1600x1200. Przy mniejszych panoramach daje wiec rade, jak ktos ma telewizor HDready to takoz (z autopsji) mozna swietnie sie bawic w HD (720p bez problemu i taki tryb w przypadku nie fullHD jest optymalny).
Jak ktos ma kozackie wymagania (1920x1080) - no sorry ale to musi kosztowac - jest GTX, ultry no i SLI. Radoslawa niestety nie zaliczam do tophighendu bo sie potrafi ladnie wylozyc w testach, stery - wiadomo, CF to narazie ubogi krewny SLI. I tak to dzisiaj wyglada

ojoj

26.07.2007 14:17

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 11

hmmm

A jeśli ja się nie bawię w podkręcanie karty bo nie umiem to co lepiej kupić GF8600GT czy Radeon X2600XT

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 17:29

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 31807

.....

Nom, 2600XT dobrze wypada, tylko znowu problemu z dostepnoscia... nigdzie we Wroclawiu nie znalazlem na stanie

i5 2500k@4GHz(1.1V), Gigabyte p67a-ud4-b3, Radeon 6950@6970, Crucial M4 64GB, Samsung 1TB, 8GB GoodRam Play 1600, Silverstone 750W + Fractal Define R3 a LG 37LE7510 jako monitor ;)

26.07.2007 18:32

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

dzwonisz

do arest i masz na jutro
btw,w listopadzie ma wyjść nowa karta nv -model pomiędzy 8600gts,a 8800gts

26.07.2007 18:43

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

heh

byłem lokalnie u kumpla w sklepie - mogę mieć PowerColora 2600XT za 350zł - i chyba się skuszę
Wiem, że 8600GT/GE jest szybszy - ale nie na tyle (imho), żeby aż tyle za niego dopłacać...

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.07.2007 18:54

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 28065

....

fajne karciochy.... do starszych gier a we współczesne gierki pogram za kilka lat, jak karty low-end je pociągną

26.07.2007 19:25

Wątków: 7 | Odpowiedzi: 44

;)

Te radki sa spoko tylko zastanawiam sie czy 86gt jest na najnowszych sterach

26.07.2007 23:01

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2

pytanie...

Weelkoo z jakich firm kart nvidii 8600 gt i gts użyłeś??Jeżeli były to dobre firmy, to ten radek jest godny kupna.

27.07.2007 02:49

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

Adi_Rybnik

a co za roznica jakiej firmy ? liczy sie taktowanie a taktowanie jest takie jakie nvidia przewidziala dla 8600GT czyli 540/1400 co jest zaznaczone w tekscie .

Inna sprawa ze rzadko ktory 8600GT ma tak nisko ustawione zegary i aż
się prosi o ich przyśpieszenie

wtf ?

27.07.2007 09:42

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2

Emperor

Chciałbym wiedzieć jaka firma była w testach, mogę się domyślać, że to był Palit. Z tym OC masz rację, jestem ciekawy jak sie radek kręci, podobno nie za ciekawie. Pewnie jeszcze wyjdzie w praniu. Pozdrawiam.

27.07.2007 10:37

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

Ja zaraz jeszcze przeszukam

net w poszukiwaniu informacji o tym radku... Jak się upewnię - to zamawiam

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

27.07.2007 11:34

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

na

http://www.ocworkbench.com/2007/powercolor/HD2600XT/g1.htm
karta jest uznana za całkiem przyjemną

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 11:36

Wątków: 2055 | Odpowiedzi: 22602

wszystko fajnie Panowie

Tylko szkoda, ze nie da sie sprzetowo wspomagac dekodowania x264, a to w tej chwili najpopularniejszy format dla hd w sieci.

Marcin jak zwykle gut dżob

http://parrotone.com

27.07.2007 12:20

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 3059

hmm

na guru3d jest test tej karty. W każdym teście wygrywa 8600GT a na fpc w FEAR wygrywa 2600xt... hymmm. Ponadto sprawdźcie dziwne wyniki OC tej karty (strona 14)

http://www.guru3d.com/article/content/440/1/

Jedynie wszechświat i ludzka głupota są nieskończone, aczkolwiek nie jestem pewny tego pierwszego - A.Einstein.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 18:30

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

ponton

a wystarczy czytać - w G3D F.E.A.R jest testowany z FSAA i AF, czyli również bez Soft Shadows. Na FrazPC test jest przeprowadzany z i bez Softshadows ale bez FSAA/AF jednocześnie. Radek z FSAA ma problemy stąd też możliwe, że po włączeniu wygładzania krawędzi 8600GT okaże się szybszy.

Reborn.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 18:32

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

cz.2

o do OC zaś to napisali wyraźnie, że to wartości znalezione przez ATI Overdrive - sami nie podkręcali bo nie było czym.

Reborn.

27.07.2007 19:19

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 3059

heheh

oglądałem tylko obrazki bo mi sie czytać nie chciało

Jedynie wszechświat i ludzka głupota są nieskończone, aczkolwiek nie jestem pewny tego pierwszego - A.Einstein.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 19:22

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 31807

.......

Wlasnie bawie sie Szafirem 2600XT, w AtiOverdrive spokojnie recznie mozna podkrecac, narazie ustawilem 840/740 (def 800/700) i 3DM 2005 przechodzi bez problemu (9800pkt) , w Drirtcie artefaktow jako takich nei widac.

Tylko ze karta jest cholernie glosna, jest w ogole w sterownikach od ATI moznliwosc zmiany predkosci? czy zostaje tylko ingerencja w napiecie idace na cooler?
Karta ma isc do klienta do komputera HTPC, wiec chcialbym ja ladnie wyciszyc...

i5 2500k@4GHz(1.1V), Gigabyte p67a-ud4-b3, Radeon 6950@6970, Crucial M4 64GB, Samsung 1TB, 8GB GoodRam Play 1600, Silverstone 750W + Fractal Define R3 a LG 37LE7510 jako monitor ;)

27.07.2007 19:53

Wątków: 435 | Odpowiedzi: 35833

eubie

mógłbyś opisać jakoś dokladniej tego Szafira 2600XT, albo najlepiej cyknąć jakąś fotke (coćby telefonem) To jest konstrukcja 100% referencyjna, jakie pcb/chłodzenie. Bo mają takie na allegro w dosć dobrej cenie.
PS, Jest sens zmiany 7600GT na 2600XT (może uda mi sie dobrze sprzedać 7600GT z evercoolem +radiatorki na pamięciach)

Górski włóczykij https://gorskie-wloczykijstwo.blogspot.com

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 20:21

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 31807

.......

Co do sensu zamiany... to chyba jest, u mnie 7300GT mocnooo wykrecony (>700 na rdzeniu) w dircie mial 50% tego co ma HD2600XT.

Fotki bym cyknal... ale srednio mi sie chce karte wyciagac z komputera, zaraz poszukem na necie jak wyglada
Fotki moge pudelka i wnetrza cyknac

i5 2500k@4GHz(1.1V), Gigabyte p67a-ud4-b3, Radeon 6950@6970, Crucial M4 64GB, Samsung 1TB, 8GB GoodRam Play 1600, Silverstone 750W + Fractal Define R3 a LG 37LE7510 jako monitor ;)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 20:24

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 31807

...

Cos nie widze identycznych fotek... karta jest bardzo krotka, ledwo za PCI-E wystaje, radiator typowo "szafirkowy" pokrywa takze pamieci.. na kawalku pokrywajacym pamieci jest logo szafirka.

i5 2500k@4GHz(1.1V), Gigabyte p67a-ud4-b3, Radeon 6950@6970, Crucial M4 64GB, Samsung 1TB, 8GB GoodRam Play 1600, Silverstone 750W + Fractal Define R3 a LG 37LE7510 jako monitor ;)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.07.2007 20:42

Wątków: 374 | Odpowiedzi: 11986

Bandit

bez przesady - rozumiem jakis chinski producent manciory wspierajacy "lewe" formaty (pewnikiem o kontener matroski Ci sie rozchodzilo) ale korporacja like NV czy AMD/ATi. Zwariowales? Wspieraja i pieknie dekoduja to co jest legal i tak ma byc, a jak kcesz zeby Ci bez zajakniecia pirackie kopie bd czy hd-dvd smigaly to sorka trza miec mocny bebech i tyle. Byc moze wsparcie takowe pojawi sie w netmedia playerach (bo to sprzet niszowy, mozna by rzec ze dla entuzjastow), pododbniez nowa Sigma ma tu miec cos do powiedzenia. Kiss (takze ten nowy) uprzedzam sporej czesci materialu nie rusza, trzeba reenkodowac i wrzucic do rozpoznawalnego formatu co skutecznie zniecheca do zabawy. Byc moze pojawi sie odpowiedni krzem na dolaczanej karcie. Na pewno siakas tania marka wypusci kiedys (bo nie szybko) sprzet ktory lyknie pirackie kopie HD. Ale bez przesadyzmu - gdyby takowe wsparcie bylo w krzemie ktoregos z main gpu producentow to riaa by ich zezarla. Zreszta calkiem slusznie. Popatrz jak wiele jest materialu z chinskiego hdtv... to jest morze nie do powstrzymania.

ps. Moze takim absolutnie wszystko lykajacym playerem bedzie PS3 z jakims opracowanym przez zdolniachow pingwinem, moze cos ala iksowy soft ktory do tej pory jest imho nie do pobicia, tylko z obsluga HDencji. Juz teraz PS3 daje mozliwosci takie jak wszyskie dostepne netplayery a nawet lepiej. Tu jest szansa, oczywiscie z nieoficjalnym wsparciem rzecz jasna.

ojoj

27.07.2007 21:38

Wątków: 184 | Odpowiedzi: 3059

eubie

jaka jest reszta sprzętu na którym testujesz tego 2600xt? Możesz spróbowac podkręcić mocniej?

Jedynie wszechświat i ludzka głupota są nieskończone, aczkolwiek nie jestem pewny tego pierwszego - A.Einstein.

29.07.2007 07:30

Wątków: 506 | Odpowiedzi: 7987

hmm

tak przejsciowo bym kupil tego radka pro/xt ale sticker na kartach palit skutecznie mnie odstrasza. asusy sa drozsze i nizej taktowane wiec juz w ogole sie nie oplaca

HP Probook 4740s (SSD)

29.07.2007 12:20

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

no i wziąłem

PowerColora będzie w przyszłym tygodniu, jak reszta sprzętu. Więc pewnie w następny weekend wrzucę jakieś wyniki

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

30.07.2007 15:53

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

ja moduje

8600gt, wiec radka sobie raczej odpuszczę

31.07.2007 10:13

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

eubie

jeśli można wiedzieć ,ile masz fps w colin dirt -1024/high ,1280x1024/medium?

01.08.2007 02:22

Wątków: 2 | Odpowiedzi: 12

recenzja

Gratulacje zrobienia recenzji radka,jest bardzo skopany,akurat mam obie karty 2600XT i 8600GT, i 2600XT nie jest wygrana karta jak ta recenzja ukazuje moze wieksza paleta gier i technika testowania by sie przydala serwisowi.

Moze ktos chce odkupic tego radka 2600XT za 100$-280zl

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

01.08.2007 03:43

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

ChrisG

zapewne jak porównujesz do swojego podkręconego 8600GT ?? no i tak, 8600GT kosztuje 340PLN jak 2600XT GDDR3 może nauka czytania by się przydała?

Reborn.

01.08.2007 08:46

Wątków: 506 | Odpowiedzi: 7987

Weelkoo aka 'lupus cfaniakus'

8600gt kosztuje 370zl a 2600xt okolo 340-350. roznica zadna. polecam test na egieldzie. zobaczysz ze radka nie warto brac, ewentualnie 2600pro sonica za 300zl

HP Probook 4740s (SSD)

01.08.2007 09:41

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

ChrisG

Witka, a ja Zakupiłem palita 2600xt ddr3 sonic i jest lepsza od 8500(wszystkie rodzaje) od zielonych, porównywalna do 8600gtpodrasowanego lekko. testowane na 2 grach SH4 i Red Orchiestra (w obu przypadkach po 5~12 fps-ów radek z przodu).
PS. ATI ma zje... stery, nie są stabilne w aplikacjach 2D i grafice, zawiesza obsługę 3D i konieczny restart blaszaka.

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

01.08.2007 10:38

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

amapi3d

palit 2600xt,za 375 zł(arest) to właśnie wersja sonic wczoraj przeglądałem sobie zagraniczne fora i karta śmiga mniej więcej na 860/975 czyli nie jest źle!

01.08.2007 11:05

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

ap3d

U mnie poszło na 850/850 ale było to jechane na ccc od ati czyli kicha. Traytools to już zupełna klapa dociągało do 900/2100 ale po zastosowaniu ustawień totalna zwiecha, nawet jak przekroczysz nominalne takty choćby o 5Mhz.
Czekam na porządne stery od omegi bo orginalne to o kant ... nożna obić.
PS. ma ktoś może rade na notoryczne wieszanie/reset VPU przy przeglądaniu dokumentów a zwłaszcza stron internetowych.

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

01.08.2007 11:19

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

daro2525

reset VPU występuje przy za dużym OC,także odkręć kartę i sprawdź..

01.08.2007 11:35

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

ap3d

skręciłem do zdefiniowanych taktów i po wywaleniu Traytoolsa zaczęło się buraczyć. Ponowne wgranie sterów i zonk dalej, musiałem wgrywać odnowa Czerwoną Orkiestre bo wywalało, że mam zasłabą grafe. Błąd wywala tylko jak używam środowiska 2D(dokumenty,przeglądarki, obrazki...).
Ostrzegam innych nie bawić się Trayem na nowych radkach (starego 9550 przekręcało aż miło do prędkości 9600XT).

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

01.08.2007 11:49

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

no to współczuję

wychodzi na to,że winne są sterowniki ati

01.08.2007 15:14

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hmm

http://itbiznes.pl/art27824.html - ups

wtf ?

01.08.2007 15:57

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

Emperor

no to ups
Ciekawe czy da sie jakoś to sprawdzić i zareklamować.

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

02.08.2007 11:07

Wątków: 51 | Odpowiedzi: 2836

Emperor

Taki z wysiłku - chcieli szybko i się kopsneli...
Szkoda tylko, że to klient oberwał

We are all the same - players in the game!

02.08.2007 13:08

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

tak szybko

ze mieli kilka miesiecy opoznienia

wtf ?

02.08.2007 13:37

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 10030

a jak z tym palitem

kto ma niech powie czy jest też plomba w radkach HD?
konkretnie 2600pro sonic by mnie interesował
ewentualnie jak chłodzenie i czy w riva tuner bez ceregieli mozna regulowac stockowy wentyl?

E8500@4,0GHz&TTContact29BP/GA P35-DS3R/4GBKingmax/SSDM464GB/Barka12raid0/HD7850/Microlab Solo7C/ProdigyHD2/NexusClodius Case

02.08.2007 14:41

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

SBeNder

Napisze jak z moim XT jak będę w domu i zrobię test na działania rivy.
Chłodzenie referencyjne, ale ciche, wiatrak 120 w budzie jest sporo głośniejszy, a nawet jak czasem włączy się na procu (box-owy i włącza się przy naprawdę wielkich obciążeniach, na fulu to jeszcze ani razu nie ruszył nielicząc testu po zmontowaniu i wymuszeniu w biosie). Jestem zielony więc zapytam gwarancyjna na mocowaniu wiatraka? Tak, jest.

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

03.08.2007 09:33

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

SBeNder

W nowej rivie nie znalazłem opcji wyłączenia wiatraka, ale jest wystarczająco cichy(jak buda jest poskładana). Riva zadziałała jeszcze gorzej niż tray od Ati. VPU i GPU rozjechało się w p...u, konieczny okazał się reinstal systemu
Ale na gołym ccc pogoniła równo do przodu i bryka jak

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

04.08.2007 08:41

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

Art praktycznie do kosza

Brak jednej ale najważniejszej karty na rynku Palit HD 2600Pro ddr3 skreśla dla mnie ten test,szkoda fajnie zrobiona część nie związana z grami.Otóż karta Palita to rewelacja na miarę 7300GT zalman,kosztuje kolo 300zł i kręci się do poziomu XT,nie mogę pojąć czemu testujący nie załatwił sobie tej najważniejszej karty,domagam się o upgrade.

04.08.2007 11:17

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

słyszałeś Weelkoo??

kasuj, kasuj...

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

04.08.2007 12:10

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hyh

upgrade...

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

04.08.2007 13:42

Wątków: 1023 | Odpowiedzi: 22685

hMMMMMMM

a no chyba będzie trzeba skasować, bo nie wiem jak zrobić upgrade...

Reborn.

04.08.2007 16:18

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

kufa

ja już mam sprzęta poskładanego, ale i tak ch.j, bo na grafę się nie doczekałem Aż byłem w jednym ze "znielubionych" lokalnych sklepów, w akcie desperacji zobaczyć, co mają na stanie... Patrzę - leży palit i eVGA 8600 - myślę, no dobra, ostatecznie ewentualnie mogę się zdecydować na geforce'a (ATi nie sprowadzają, bo z ATi są "problemy" )... Ale jak usłyszałem cenę, to aż mnie wzdęło - "eVGA mogę sprzedać za 559zł, a Palita za 439zł"
Już nawet mi się nie chciało dyskutować Ale na Radka jeszcze sobie poczekam...

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

04.08.2007 21:09

Wątków: 15 | Odpowiedzi: 961

...

Kurde, az normalnie musze sie wyzalic
Jakos zaniedbalem sie przez ostatni rok w newsach dotyczących kart graficznych i teraz za .uja nie wiem, co jest grane: ktore grafy rulaa (a moze tego slowa tez sie nie uzywa ), a ktore ssa...
I wez sie tu nie interesuj sprzetem

xodo

11.08.2007 16:36

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

tak na szybko:

cpu: c2d 6400 2.13GHz, 2GB RAM, ATi 2600XT (palit sonic), płyta gigabyte'a p35-DS3R, chłodzenie cpu - pasywnie ninja.

3dm05 - 9715pkt. Temp. proca dobiła do 69st. - chyba trzeba będzie jednak podłączyć wiatrak

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

11.08.2007 16:38

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

aha

stery cat.7.7, nic nie kręcone, wszystko na default. czyli - całkiem przyjemnie będzie z tego, co widzę

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

11.08.2007 17:46

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hmm

Zjechałem z ustawieniami E2160 do 8x266 [2.13ghz] i na 8600GT mam 9928 w tym 3dmakru.

wtf ?

11.08.2007 18:58

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

Emperor

ja wiem, że w większości przypadków 8600GT jest szybszy W większości przypadków, 8600GT jest również droższy Ale umówmy się - to nie są karty przeznaczone do gier sensu stricte.

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

11.08.2007 19:09

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

ale

E6400 tez jest drozszy od E2160

W 3dmarku05 z reszta zawsze lepsze byly radeony a ja mam wiecej pkt dlatego co moj 8600gt ma standardowo wyzsze zegary.

wtf ?

11.08.2007 19:15

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

Emperor

ja swojego kupiłem w promocji tylko dla mnie, taniej, niż dziś płacisz za E4400. Tyle, że pół roku czaiłem się na resztę sprzętu Dopiero dziś wszystko w końcu do kupy poskładałem :/

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

17.08.2007 17:05

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 29

2600Xt

No Panowie
kto ma radka niech wgra nowe stery, a poczuje moc kart ze stajni ATI
NIECH ATI I CIEMNA STRONA MOCY BDEDA Z WAMI

Asus M2N,GoodRam1024/667,AMD X23800-35W,Palit 2600XTDDR3-800/1600

18.08.2007 11:39

Wątków: 203 | Odpowiedzi: 22642

daro2525

napisz jak wrażenia z użytkowania nowych sterowników. postaraj się podać jakiś konkret

18.08.2007 11:43

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

ap3d

ja wróciłem do 7.7... ale też coś niezbyt...
Parę razy mi się NFS:Carbon wykrzaczył, raz nawet film

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

18.08.2007 12:24

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hmm

ja do ati mam nadzieje nie wracac . Jest kilka małych plusow w sterach nvidii o ktorych nie pisze sie w recenzjach a ktore potrafia irytowac w ati

wtf ?

18.08.2007 17:38

Wątków: 149 | Odpowiedzi: 3441

Emperor

wymien, bo tym mnie zaintrygowales. Od wczoraj posiadam 7600gt i przeklinam ten durny panel sterowania nvidii, brak wideo pelnoekranowego.

XPS M1530

18.08.2007 18:06

Wątków: 251 | Odpowiedzi: 28344

hmmm...

dziwne... wywala mnie z nfs'a... muszę inne przetestowac...

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

18.08.2007 18:21

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

hmm

LiMuBai - małe plusiki to na dzien dobry normalne kolory na moim monitorze na ati mialem jakos strasznie jasno i sikowato jakos to wygladalo. Nie musze instalowac ati tray tools zeby miec wygodny dostep do opcji . A najbardziej mi sie podoba to ze obraz mi nie miga przy zmianie opcji FSAA czy jakichs innych - dla mnie bylo drazniace na ati. I poki co z zadna gra nie mialem jakichs problemow.
Jak sobie jescze cos przypomne to dopisze

A panel wolalem tez ten starszy ale nowy ujdzie nie denerwuje mnie
Z tvout na 8600 jescze nie korzystalem ale s

Michoo - looknij recenzje NetCopa na in4.pl nowych radeonow on chyba mial problemy z carbonem.

wtf ?

18.08.2007 18:31

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

a jeszcze

nie resetuja mi sie ustawienia gammy - ati bylo tak ze po wyjsciu z gry gamma byla ustawiania domyslnie a nie na profil.

wtf ?

18.08.2007 18:50

Wątków: 149 | Odpowiedzi: 3441

.

To Ty miales cos nie tak jesli miales za jasno {: bo ja nigdy u nikogo tego nie zauwazylem, gamma, atitraytools i profile dla gier zalatwialy idealnie sprawe. Ja wole zdecydowanie ati tray tools, ktorego strasznie brakuje, wszystko bylo szybko i pod reka. U nvidii nawet jak dzialalo video pelnoekranowe (mowa o 7600) to z tej ikonki w trayu nie dalo sie tego wlaczyc(no i cholerne skalowanie obrazu filmu do tv 4:3 przez co rzecz jasna obraz rozciagniety), a samo wlaczenie/wylaczenie wyjscia tv to labirynt machania myszka. Nie mowiac o samym centrum sterowania, ktore jest calkowicie pozbawione ladu i sensu. Wywalil bym je, ale czym to zastapic?{:

p.s.
ale jedno przyznaje, zapuscilem wlasnie podkrecaczke i 750GPU/900MEM poszlo bez problemu, tylko zamknieta buda i 100stopni na GPU (:

XPS M1530

18.08.2007 18:52

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9640

ale ATT

to swietny program - tyle ze nie naprawia wszystkich bolaczek catalystow

wtf ?

18.08.2007 19:03

Wątków: 149 | Odpowiedzi: 3441

to tak :)

chociaz jako user ati nie posiadalem takich bolaczek. Powstal projekt nvidia tray tool, ale cos widze,ze od 2005 nie jest rozwijany /: Emperor a jaka karte posiadasz?

XPS M1530

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.