Wielki test płyt głownych socket 478

Redakcja, 2004-03-08 00:00 |

Wielki test płyt głównych socket 478

Na łamach naszego Vortalu przetestowaliśmy całkiem sporą ilość płyt głównych dla procesorów AMD. Kwestia "komputerowych kręgosłupów" przeznaczonych dla CPU Intela traktowana była nieco po macoszemu. W związku z tym, aby nie zawieść Waszych oczekiwań, przygotowaliśmy pierwszą część wielkiego testu płyt głównych Socket 478. W poniższym artykule omówimy dziesięć urządzeń opartych o bardzo szeroki wachlarz chipsetów, począwszy od VIA PT800, skończywszy na Intelu i875. Do naszego laboratorium trafiły następujące konstrukcje (kolejność zupełnie losowa):

 • Sapphire Axion RS300-AA38 - Radeon 9100IGP

 • Albatron PX875P Pro - Intel i875

 • AOpen AX4SPE Max - Intel i865PE

 • Asus P4C800 Deluxe - Intel i875

 • Shuttle AB60PN - Intel i848

 • Shuttle AV49PN - VIA PT800

 • Abit AI7 - Intel i865PE

 • Gigabyte 8S655TX Ultra - SiS 655TX

 • Gigabyte GA-8IPE1000 Pro2-W (2004 GT Wireless Edition) - Intel i865PE

 • Gigabyte GA-8VT880-L - VIA PT880

Jak sami widzicie - pełna gama rozwiązań, od tych najtańszych, po te najdroższe. Zanim jednak przejdziemy do opisu każdej z płyt z osobna, zajmiemy się przeglądem i porównaniem teoretycznych możliwości chipsetów, o które oparto testowane produkty.

Mania kości

Wśród użytkowników przyjęło się, że najlepszą parą dla procesorów Intela są... chipsety Intela. Rozwiązanie takie było dla wielu synonimem bezproblemowej, wydajnej pracy. Chipzilla oferuje bardzo zróżnicowane modele układów logiki, od tych najprostszych, jak i848, po bardziej złożone, dajmy na to - i875, znany również jako Canterwood. Najpopularniejsze obecnie modele Pentium 4 posiadają magistralę systemową taktowaną efektywnie 800MHz. Przejście na wyższy zegar pociągnęło za sobą konieczność wprowadzenia nowej rodziny chipsetów. Należą do niej układy: i848P, i865(PE/G/P/GV) oraz i875P. Przyjrzyjmy się temu pierwszemu.

Intel i848P

Układ Intel i848P jest rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które chcą korzystać ze wszystkich zalet najnowszych Pentiumów (HyperThreading, FSB 800MHz), lecz ich budżet jest dość ograniczony. Sam chipset oferuje praktycznie wszystkie udogodnienia, jakimi mogą cieszyć się posiadacze wyższych modeli. Jedyną różnicą oddzielającą i848 od jego starszych braci jest jednokanałowy kontroler pamięci. O ile w przypadku Athlonów XP, gdzie przepustowość magistrali wynosi 3,2GB/s, praca RAMu w trybie 128-bitowym nie przynosiła zbyt wielkich korzyści, o tyle Pentium 4 w swej najnowszej wersji potrafi spożytkować zwiększoną przepustowość. O tym, jak odbije się to na wynikach wydajności, przekonacie się w dziale "Benchmarki".

Mostek północny (w nomenklaturze Intela - Memory Controller Hub) 82848P może współpracować z pamięciami DDR 400MHz, portem AGP 8x oraz łączem CSA. To ostatnie warte jest wzmianki. Wielu producentów integruje na swoich płytach kontrolery Gigabit Ethernet. Jak wynika z prostego rachunku, za pomocą takiego łącza można teoretycznie przesłać do 125 megabajtów danych na sekundę. Dotychczas zintegrowane rozwiązania korzystały z szyny PCI o przepustowości 133MB/s. Nie trzeba być magikiem, aby zauważyć, że karta sieciowa GbE może skutecznie zapchać praktycznie całą magistralę. Intel postanowił stawić czoła temu problemowi i zaimplementował w swych chipsetach specjalną, dedykowaną szynę dla rozwiązań Ethernet. Przepustowość łącza CSA wynosi 266MB/s, co pozwala na pracę chipu GbE w trybie pełnego dupleksu.

Komunikacja mostka południowego z północnym odbywa się za pomocą interfejsu HubLink, o maksymalnym transferze wynoszącym również 266MB/s. Układ ICH5 posiada wsparcie dla dwóch portów SerialATA/150 (w przypadku ICH5R, możliwe jest połączenie dysków w macierz RAID), drugiej karty sieciowej, dwóch kanałó ATA100, kodeka AC97 oraz ośmiu portów USB 2.0. Układ ten odpowiada również za komunikację z BIOSem oraz szyną PCI 32bit/33MHz.

Intel i865

Chipset i865 posiada aż czterech przedstawicieli. W sprzedaży dostępne są modele P, PE, G i GV. Pierwszy z nich, oznaczony literką P, pozbawiony został wsparcia dla magistrali systemowej 800MHz oraz pamięci DDR 400. Maksymalna prędkość pracy modułów RAM to 333MHz. Co ciekawe, z konstrukcji nie usunięto dwukanałowego kontrolera pamięci. Drugim, a zarazem najczęściej spotykanym wariantem i865 jest wersja PE. Tym razem nie możemy mówić o jakimkolwiek "wykastrowaniu". i865PE posiada dwukanałowy kontroler pamięci DDR 400, pełny support dla FSB 800MHz. Co ciekawe, w większości płyt głównych z tym chipsetem możliwe jest odblokowanie technologii PAT, przeznaczonej teoretycznie tylko dla i875. Trzecią z opcji jest wersja G, będąca dokładną funkcjonalną kopią i865PE, poszerzoną o zintegrowaną kartę graficzna o szumnie brzmiącej nazwie "Intel Extreme Graphics 2". Wstydem byłoby nie wierzyć zapowiedziom tak szanowanej firmy, jaką jest Intel. IEG2 jest ekstremalnie... powolnym rozwiązaniem, nie mającym porównania dla grafiki w chipsecie ATI Radeon 9100IGP. Na szczęście, i865G posiada możliwość wyprowadzenia zewnętrznego slotu AGP, co pozwala na zainstalowanie szybszej karty VGA. Możliwości tej pozbawiona jest jednak wersja GV chipsetu, gdzie jedyną alternatywą dla IEG2 jest urządzenie oparte o magistralę PCI. Cała rodzina i865 korzysta z tych samych, co i848 oraz i875 mostków południowych - ICH5 oraz ICH5R. Na poniższym diagramie przedstawiono wersję PE chipsetu.

Intel i875

Intel i875 występuje tylko w jednej odmianie - P. Jest to najwyższy model z dostępnych obecnie kości logiki Intel dla procesora Pentium 4. Układ charakteryzuje się wsparciem dla FSB 800MHz, dwukanałowych pamięci DDR 400 z korekcją błędów ECC (nie posiada jej i865) oraz PAT.

PAT - Performance Acceleration Technology został stworzony, aby zmniejszyć opóźnienia pomiędzy procesorem, a pamięcią RAM. Dokonuje się tego, zmniejszając wewnętrzne timingi w mostku północnym. Umożliwia to redukcję opóźnień o dwa cykle zegara. Włączenie PAT powoduje wzrost obciążenia chipsetu. Mimo, iż wielu producentów płyt głównych umożliwia uruchomienie systemu redukcji opóźnień w urządzeniach z i865, poprawne działanie takiego systemu nie jest zagwarantowane. Oba układy są w rzeczywistości tymi samymi kośćmi, a oznaczenie i865 otrzymują te elementy krzemowego wafla, które nie przeszły pomyślnie testów jako i875. Tak brzmi oficjalne stanowisko firmy Intel. Mimo to, odblokowanie tej opcji udało się nam na wszystkich urządzeniach opartych o tańszą wersję i875.

 

VIA PT880

Zaprezentowany w listopadzie ubiegłego roku chipset VIA PT880 można funkcjonalnie umiejscowić pomiędzy Intelem i865, a i875. Układ scalony tajwańskiego producenta charakteryzuje się całkowitym wsparciem dla wszystkich wymaganych przez procesor Pentium 4 technologii. Mamy więc FSB 800MHz, AGP 8x, mamy także dwukanałowy kontroler DDR 400. Jedyne, czego brakuje rozwiązaniu VIA, to dedykowana magistrala dla karty sieciowej. Sytuację ratuje nieco możliwość połączenia PT880 z interfejsem PCI-X, choć tego rozwiązania nie zobaczymy chyba zbyt szybko "pod strzechą". Komunikacja pomiędzy mostkami odbywa się poprzez magistralę Ultra V-Link, potrafiącą przesłać 1066 megabajtów w ciągu sekundy.

 

Jako ciekawostkę można potraktować możliwość połączenia VT8237 z kartą dźwiękową VIA Envy 24PT, wspierającą standard 7.1. Jednym słowem - konkurencja dla SoundStorma. Szkoda, że tak niewielu producentów integruje na swoich płytach pod Pentium 4 dźwięk przyzwoitej jakości. Dla AMD mamy nForce 2 i jego MCP-T, a tutaj musimy zdać się na łaskę lub niełaskę kodeków AC97 pokroju ALC 65x. In plus należy zaliczyć tajwańskiej korporacji także możliwość łączenia dysków SerialATA w macierz RAID. Podobnie jak w przypadku ICH5R Intela, także tutaj komunikacja z HDD odbywa się poza szyną PCI. Daje to wymierne korzyści, szczególnie podczas połączenia takich demonów wydajności, jak WD Raptor, którego talerze kręcą się z prędkością 10000 obrotów na minutę. Nie zapomniano także o interfejsie USB 2.0, do dyspozycji użytkownika oddano osiem portów. VIA PT880 wspiera korekcję błędów RAM ECC.

VIA PT800

Porównując specyfikacje PT880 i PT800 można odnieść wrażenie, że praktycznie niczym się nie różnią. Taka jest prawda, gdyż rozbieżności sprowadzają się do jednokanałowego kontrolera pamięci w PT800. Wprawne oko dostrzeże wprawdzie również wolnieszy interfejs V-Link (533MB/s) oraz brak wsparcia dla magistrali PCI-X. Oba chipsety wykorzystują ten sam mostek południowy, co za tym idzie - funkcjonalność tego elementu jest identyczna w obu przypadkach. Jednokanałowy brat PT880 także posiada pełne wsparcie dla ECC, HyperThreadingu, FSB800MHz, AGP8x oraz DDR 400.

 

SiS 655TX

Nie chcąc zostać wyprzedzonym przez resztę stawki, Silicon Integrated Systems także zaprezentował dwukanałowe rozwiązanie dla platformy Socket 478. Dzięki wyposażeniu w technologię Advanced HyperStreaming, usprawniającą przepływ danych pomiędzy wszystkimi elementami systemu, rozwiązanie SiS prezentuje się całkiem ciekawie. Drugą z innowacji są dwa tryby pracy kontrolera pamięci - 2x64 oraz 1x128.

W przypadku tego pierwszego, moduły pamięci nie muszą być identyczne, by zapewnić dwukanałową pracę. Druga z opcji, 1x128, wymaga dwóch identycznych kości RAM. Przeznaczeniem 655TX jest niższy segment rynku performance, toteż nie ujrzymy tutaj korekcji błędów ECC, ani kontrolera Gigabit Ethernet. Mamy za to RAID dla SerialATA (staje się to już powoli standardem), osiem portów USB 2.0. Komunikacja z mostkiem północnym odbywa się za pomocą 16-bitowej magistrali MuTIOL o przepustowości jednego gigabajta na sekundę.

 

 

ATI Radeon 9100IGP

Na sam koniec - prawdziwa perełka wśród układów ze zintegrowaną grafiką. Radeon 9100IGP opiera się na typowej architekturze dwóch mostków, komunikujących się ze sobą poprzez magistralę point-to-point o nazwie A-Link i przepustowości 266MB/s. Southbridge, ochrzczony przez Kanadyjczyków nazwą IXP, występuje w kilku wersjach. Najczęściej spotyka się tą, oznaczaną jako IXP 150. Nie uświadczymy tutaj SerialATA, nie znajdziemy wyszukanego dźwięku. Nawet liczbę portów USB 2.0 ograniczono do zaledwie sześciu sztuk. Dostępna jest jednak lepiej wyposażona wersja mostka południowego - IXP 250, lecz na sprzedawanych płytach głównych bardzo trudno ją znaleźć. Jednak wszystkie te problemy giną, gdy ujrzymy wydajność zintegrowanego rdzenia graficznego. Na chwilę obecną, Radeon 9100IGP jest jedynym chipsetem ze zintegrowaną kartą graficzną umożliwiającą relatywnie bezstresową grę w nowe gry. Architektura 2x1 oraz taktowanie na poziomie 300MHz pozwala uzyskać akceptowalne wartości framerate. Gdy dodamy do tego sprzętowe pixel shadery 1.4 oraz pełną zgodność z DirectX 8.1, otrzymujemy całkiem ciekawą propozycję dla nieco mniej zamożnych graczy. Aby formalności stało się zadość, należy jeszcze wspomnieć o wsparciu FSB 800MHz, dwukanałowej pamięci DDR 400 oraz AGP 8x.

Opisy płyt

Abit AI7

Abit AI7 był pierwszą płytą główną z technologią uGuru. Jego konstrukcję oparto o duet kości i865PE i ICH5R. Urządzenie wyposażono w całkiem pokaźny zbiór funkcji i dodatków. uGuru to zestaw funkcji dotyczących overclockingu, monitorowania temperatury oraz zmian prędkości obrotowych wiatraczka. Część z nich realizowana jest za pomocą układu Winbond W83L950D, kryjącego się pod naklejką z logo "mikroguru".

Jedną z najbardziej przydatnych części zestawu aplikacji uGuru jest Abit FlashMenu. Dzięki temu niepozornemu narzędziu, za pomocą jednego kliknięcia myszki, uaktualnimy BIOS naszej płyty głównej do najnowszej wersji. Programiści nie zapomnieli oczywiście o ludziach pozbawionych dostępu do globalnej pajęczyny, aktualizacja z pliku na dysku lokalnym również jest mozliwa.

 

Podstawowym zadaniem Abit EQ jest monitoring parametrów życiowych systemu. Funkcję tą spełnia całkiem dobrze, choć do pełni szczęścia brakuje kilku opcji, takich jak zapisywanie wartości odczytu do pliku co zadany okres czasu lub rysowanie wykresów temperatur.

Miłośników ciszy ucieszy obecność aplikacji Abit FanEQ. Dzięki niej możemy uzależnić prędkość obrotową wentylatorów zainstalowanych w naszym systemie od jego temperatury. Podobne opcje łączy w sobie darmowa aplikacja SpeedFan, lecz jest ona kompatybilna ze stosunkowo małą ilością płyt głównych. Mimo to, polecam sprawdzić, czy przypadkiem posiadana płyta nie pozwala na regulację wiatraków.

Aplikacja OCGuru pozwala na kontrolę taktowania magistrali systemowej oraz napięć z poziomu Windowsa. I choć zawodowi maniacy wyciskania ze swoich komputerów ostatnich potów tak czy siak skorzystają z opcji dostępnych w Setupie BIOSu, to "okienny" program zapewne przypadnie do gustu niedzielnym overclockerom. Szkoda tylko, że design nie należy do najpiękniejszych.

Abit BlackBox jest z definicji narzędziem pozwalającym na uzyskanie pomocy w przypadku problemów ze sprzętem. Aplikacja zbiera informacje o systemie, na którym ją zainstalowano i wysyła odpowiedni list poczty elektronicznej do działu technicznego Abita. W teorii wszystko wygląda pięknie, lecz spójrzmy na to z innej strony. Kłopoty ze sprzętem, na które najczęściej trafiają użytkownicy pecetów sprowadzają się do totalnego niedziałania systemu. I cóż nam wtedy po BlackBoksie, skoro komputer nie jest w stanie poprawnie się uruchomić, a tym bardziej załadować system Windows.

W skład funkcji uGuru wchodzi jeszcze equalizer dla zintegrowanej karty dźwiękowej, lecz przy każdej próbie jego uruchomienia otrzymywaliśmy komunikat o braku możliwości zapisu do rejestru systemowego.

[uGuru - Winbond W83L950D]

Technologia uGuru dopiero się rozwija, z całą pewnością aplikacje zostaną w przyszłości dopracowane, a ich interfejs - ujednolicony. Mimo tego, że praktycznie wszystkie realizowane przez nie funkcje można wykonać za pomocą innych narzędzi, Abitowi należą się słowa uznania za próbę ujednolicenia tego, co dotychczas wymagało mozolnych poszukiwań odpowiednich programów. 

AI7 to jednak nie tylko uGuru. Płytę główną wyposażono w pięć slotów PCI, jeden AGP 8x oraz cztery gniazda DIMM o kolorach, które pomagają we właściwym rozmieszczeniu modułów dla pracy w trybie DualChannel. Mostek północny i865PE chłodzony jest aktywnie, mimo wysokiej prędkości obrotowej małego wiatraczka, jego dźwięk nie należy do zbyt denerwujących. Mimo to, dzięki funkcji FanEQ możemy obniżyć ilość RPM'ów, skutecznie redukując poziom hałasu. Bardzo przydatnym dodatkiem jest wyświetlacz kodów POST, który może okazać się pomocny, gdy komputera nijak nie daje się uruchomić.

Opakowanie Abita AI7 zostało wykonane z powleczonej połyskliwym lakierem tektury. Dzięki czytelnym oznaczeniom, potencjalny kupujący nie będzie miał najmniejszych wątpliwości, z jakim modelem płyty ma do czynienia.

Tak prezentuje się Abit AI7 we własnej osobie. Layout elementów rozmieszczonych na laminacie jest całkiem poprawny, choć dodatkowe złącze zasilania mogłoby być umiejscowione w nieco innym miejscu. 

Dolny, prawy róg można nazwać "rogiem obfitości". Znajdziemy tam układ ICH5R, dwa gniazda SATA, uGuru, wyświetlacz POST, BIOS oraz kontroler FireWire. Nieco bardziej doświadczony użytkownik komputera rozpozna, iż białe miejsce przeznaczone jest dla Sil3112, kontrolera SerialATA, udostępniającego dwa dodatkowe porty. Niestety, w tej wersji płyty nie został on zainstalowany.

Wśród dodatków znajdziemy wszystko, co może okazać się potrzebne podczas składania komputera opartego o AI7. Oprócz tak podstawowych elementów, jak instrukcja, zaślepka na porty, czy taśmy IDE, do naszej dyspozycji oddano również przewód i przejściówkę zasilania SATA, a także wyprowadzenia portów FireWire oraz dodatkowych USB.

Jak widać na zdjęciu obok, jeden z portów COM zastąpiło wejście i wyjście optyczne w standardzie TOSLink. Co ciekawe, wyprowadzono również cały zestaw analogowych wyjść audio.

A oto i sprawca całego zamieszania - Intel i865PE oraz chłodzący go cooler. Ze względu na wielkość obudowy samego chipsetu, nie stosuje się już praktycznie kołeczków mocujących radiator. Zamiast nich, metalowe żeberka przytrzymywane są za pomocą drucianej sprężyny. Muszę przyznać, że ściąganie tak zainstalowanego chłodzenia jest o wiele przyjemniejsze, niż wyciskanie kołeczków przy pomocy narzędzi znajdujących się w przyborniku do pielęgnacji paznokci. 

Zazwyczaj gniazdo procesora mocuje się równolegle do ramki coolera. Abit postawił jednak na oryginalność i zainstalował Socket 478 pod kątem. Nie powinno to mieć żadnego wpływu na wydajność chłodzenia, gdyż w obu przypadkach jądro procesora znajduje się dokładnie na środku. Najprawdopodobniej celem takiego umieszczenia S478 było rozplanowanie ścieżek na laminacie.

 

Albatron PX875P Pro

Firma Albatron nie należy w naszym kraju do najpopularniejszych. Ba, zaryzykowałbym stwierdzenie, iż produkty tej korporacji są zepchnięte na margines rynku. Szkoda, bo jakością, czy wyposażeniem w niczym nie ustępują najlepszym konstrukcjom Abita czy ASUSa. Są przy tym bardzo szybkie, a ich możliwości overclockingu również do najgorszych nie należą. Albatron PX875P Pro jest płytą główną opartą o chipset Intel i875P/ICH5. Zastosowanie tańszej wersji mostka południowego może nieco dziwić, tym bardziej, iż mamy do czynienia z wersją Pro. Układ i875P posiada pasywne chłodzenie, za obsługę funkcji sieciowych odpowiada chip 3Com 10/100.

Błyszczące, złote pudełko z magiczną ważką prezentuje się całkiem okazale. Czytelne i duże oznaczenie produktu jest zaletą. Z informacji umieszczonych na wieczku dowiadujemy się o pełnym wsparciu dla Prescotta, a także o możliwości uzyskania FSB równego 1200MHz. (300MHz QDR)

Nie do tego nas przyzwyczaiłeś, drogi Albatronie! Dodatków praktycznie... nie ma! Otrzymujemy zaledwie jeden kabel SATA, przejściówkę zasilania, taśmy IDE/FDD oraz instrukcję i przewodnik instalacyjny.

Niebieski laminat wygląda bardzo ładnie, dopasowany do niego kolorystycznie został również slot AGP. Wśród dwukanałowych rozwiązań standardem stało się już oznaczanie slotów pamięci odpowiednimi kolorami - tak też jest i tym razem. Projektanci Albatrona ustrzegli się większych błędów i szczęśliwie umieścili gniazdko ATX 12V. Szczęśliwie, gdyż nie musimy już prowadzić przewodów ponad coolerem procesora. Co więcej, sloty DIMM umieszczono w ten sposób, że nie są blokowane przez kartę graficzną.

Intel i875PE chłodzony jest jedynie poprzez radiator. Podczas pracy, jego żeberka stają się bardzo ciepłe. Myślę, że producent mógłby zastanowić się nad dodawaniem w kolejnych rewizjach choćby małego wentylatora, tym bardziej, że na pudełku widnieje napis "FSB 1200+"

Komunikacją z większością urządzeń peryferyjnych zajmuje się ten niepozorny układ scalony. Obsługuje on również porty SerialATA, niestety - bez RAID, gdyż producent zastosował tańszą wersję "EB", zamiast droższej - "ER".

AOpen AX4SPE Max

Podczas recenzji Abita VT7, jako płytę z którą go porównywaliśmy, wybrany został AOpen AX4SPE Max. Wielu z Was przyjęło to z wielkim oburzeniem. A tymczasem,  konstrukcja AOpena to bardzo ciekawy i ogromnie bogato wyposażony produkt. Co więcej, nie ustępuje on pod względem wydajności innym płytom z chipsetem i865. Zanim przejdziemy do opisu płyty, zajmijmy się na chwilę unikalnymi funkcjami, które zaimplementował producent.

V4 Power Engine to nazwa, jaką otrzymała zastosowana na AX4SPE Max konstrukcja zasilania - czterofazowe PWM (Pulse Width Modulation). Zastosowanie takiego systemu dostarczania energii pozwala na uzyskanie większej stabilności napięć przy jednoczesnym zmniejszeniu temperatury modułu zasilającego. Wprowadzone niedawno do sprzedaży procesory z rdzeniem Prescott pracują z niskim napięciem rdzenia, co za tym idzie - wymagają większego natężenia prądu. Te wydzielające 100W ciepła potwory potrafią pobierać ze stabilizatorów przeszło 90 amperów.

Podczas, gdy inni producenci stosują niezrozumiałe dla laika wyświetlacze z kodami POST, AOpen postanowił stworzyć rozwiązanie, które... powie nam, co złego dzieje się z naszym systemem. Funkcja ta wykorzystuje jako wyjście kodek AC97, więc ze zrozumieniem wypowiadanego tekstu nie powinno być problemów. Mimo oczywistych zalet, Dr Voice II ma także jedną wadę. Jeśli w panelu kontrolnym dźwięku nie wyciszymy maksymalnie wejścia "PC Speaker", to z naszych głośników wydobywać się będzie nieustanny szum.

SilentTek jest odpowiednikiem FanEQ Abita, lecz jego opcje są podobno o wiele bardziej rozbudowane. Podobno, gdyż redakcja FrazPC ma wyjątkowego pecha, jeśli chodzi o SilentTeka. O ile w przypadku płyt głównych pod AMD, aplikacja sterująca po prostu "wyrzucała" błąd, o tyle na Intelu oprócz błędu otrzymujemy także efekty dźwiękowe - stały, głośny pisk PC Speakera, nota bene zintegrowanego z płytą. Aby go uciszyć, trzeba zrestartować system.

DieHard BIOS II jest odpowiednikiem stosowanego przez Gigabyte już od dłuższego czasu DualBIOS'a. Działanie tejże opcji jest bardzo proste - na płycie głównej mamy zainstalowane dwie kości BIOS z tą samą zawartością. Jeśli jedna z nich zostanie uszkodzona, na przykład poprzez wirusa lub nieumiejętne flashowanie, za pomocą zworki przełączamy się na drugą, bez problemu bootujemy system i programujemy od nowa pierwszą kość.

EzRestore to chyba najciekawsza z innowacji wymyślonych przez inżynierów firmy AOpen. Gdy jest uaktywniona, na dysku twardym tworzony jest specjalny, stumegabajtowy bufor, w którym przechowywane są informacje o operacjach dyskowych. W przypadku złapania wirusa lub wykonania innego, niepożądanego działania, z łatwością możemy przywrócić poprzedni, wolny od wszelkich skutków stan. Dotąd, podobne w działaniu funkcje wymagały zakupu specjalnej karty PCI, teraz całość zintegrowano w BIOSie oraz w malutkim programiku, instalującym się w bootsektorze.

Pudełko jest nieco mniejsze, niż w przypadku pozostałych płyt głównych i w zupełności nie oddaje bogactwa swego wnętrza. I tym razem mamy czytelne oznaczenie modelu oraz opis najważniejszych funkcji.

AOpen wie, co tygrysy lubią najbardziej. Wraz z płytą główną, otrzymujemy mnóstwo dodatków. Znajdziemy wśród nich dwa kabelki SerialATA, wyjścia FireWire, USB i port gier, płyty z oprogramowaniem (wśród nich pełna wersja Norton Antivirus 2003) oraz dwie taśmy IDE i jedną FDD.

AOpen nadał marketingowe nazwy chyba wszystkim elementom swoich płyt. Czarny laminat nazwano "Black Pearl PCB". Rozmieszczenie elementów jest sensowne i przemyślane, aczkolwiek długie karty graficzne mogą blokować możliwość zmian konfiguracji RAMu. Uwagę zwraca oznaczenie kolorami każdego możliwego elementu - nawet złączy zasilania. Niestety, umiejscowienie czteropinowego ATX 12V znów wymaga przeciągania przewodów nad procesorem. Na płycie zastosowano kontroler Gigabit Ethernet firmy Broadcom, niewykorzystujący zalet magistrali CSA.

AOpen postarał się, gdyż zastosowano droższą, lecz wyposażoną w funkcjonalność RAIDu wersję ICH5 - ICH5R. Jakby tego było mało, kolejne dwa porty SerialATA udostępnia nam kontroler SiliconImage. Uwagę zwraca pokolorowanie pinów, do których podłączamy przyciski oraz diody.

Dla miłośników dźwięku cyfrowego oddano moduł wejścia/wyjścia cyfrowego w standardzie S/PDIF oraz optycznym TOSLink. Niestety, za dźwięk odpowiada Realtek ALC655

Stabilizator napięcia 12V chłodzony jest za pomocą aluminiowego radiatora. Ciekawe rozwiązanie, choć producent mógłby się pokusić o zastosowanie rozpraszaczy ciepła dla wszystkich elementów zasilania. Na pewno by to nie zaszkodziło.

ASUS P4C800 Deluxe

Produkty ASUSa wśród użytkowników cieszą się bardzo dobrą renomą. Są bardzo dobrze wyposażone (wersja Deluxe), stabilne i... najczęściej drogie. I właśnie taka, najlepiej wyposażona, a zarazem najdroższa płyta trafiła do naszego Laboratorium. Kosztujący niemalże 1000zł P4C800 Deluxe oparty został o Intel i875, pracujący w duecie z ICH5. Nie bez znaczenia jest również wsparcie dla bezprzewodowej karty sieciowej. Do jej podłączenia przeznaczono specjalne gniazdo, po jego obsadzeniu możemy jednak korzystać z jednego slotu PCI mniej, gdyż przejmuje on jego funkcjonalność. Płytę wyposażono w zestaw funkcji ASUS AI, pomagających rozwiązać często spotykane podczas używania komputera problemy.

ASUS AI Audio umożliwia automatyczne wykrywanie podłączonego sprzętu audio. W przypadku nieprawidłowego podłączenia (np. głośniki do gniazda Mic-in), użytkownik zostanie poinformowany o swoim błędzie, a na ekranie ukażą się informacje dotyczące właściwego podłączenia.

ASUS AI Net jest bardziej funkcją zintegrowanego kontrolera sieciowego GbE 3Com 3C940, niż samej płyty głównej. Sterowniki interfejsu sieciowego wyposażono w narzędzie Virtual Cable Tester, sprawdzające poprawność połączenia kabla sieciowego. Aplikacja jest na tyle "sprytna", że oprócz uszkodzonych par żył, potrafi również podać odległość uszkodzenia.

ASUS AI BIOS jest nieco bardziej złożonym tworem, niż dwa pozostałe elementy technologii ASUS AI. AI BIOS składa się z:

- CrashFree BIOS 2, czyli bootblocka zmodyfikowanego tak, że umożliwia naprawę BIOSu z CD

- Q-Fan, pozwalającego na dostosowywanie prędkości obrotowej wiatraków w zależności od temperatury systemu

- POST Reporter, "rozmownego" narzędzia diagnostycznego, którego działanie opiera się na takiej samej zasadzie, jak AOpen Dr Voice.

ASUS AI Overclocking to funkcja BIOSu, automatycznie podnosząca częstotliwość taktowania procesora i pamięci nawet do 30%. Badając parametry systemu, automatycznie dobierane są optymalne wartości. Niestety, w naszym przypadku po uaktywnieniu AI O/C i zapisaniu ustawień, komputera nie można było uruchomić. Być może jest to kwestia procesora (Engineering Sample), który posiada odblokowany mnożnik. Na szczęście remedium na nasze problemy okazał się reset ustawień CMOS.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż w BIOSie zaimplementowano możliwość bezpośredniego odsłuchu płyt CD. Aby ułatwić jego obsługę, ASUS dołącza do swojej płyty specjalną naklejkę na klawiaturę z wydrukowaną klawiszologią. Niestety, InstantMusic wspiera jedynie klawiatury PS/2.

Na osobny akapit zasługuje zastosowany na ASUSie kodek AC97. Jest to Analog Devices AD1985 to układ wyposażony w automatyczne wykrywanie podłączonego sprzętu. Ten malutki scalaczek potrafi stworzyć dźwięk w standardzie 5.1 przy dwudziestobitowej rozdzielczości przetworników DAC. Maksymalna prędkość próbkowania wynosi 96kHz. Podwójny przetwornik analogowo-cyfrowy potrafi rozpoznać 216 poziomów sygnału.

Mimo dobrego wrażenia, jakie sprawa P4C800 Deluxe, można dopatrzyć się kilku konstrukcyjnych nieścisłości. Pierwszą z nich jest zastosowanie kontrolera Ethernetu 1000MB/s, korzystającego z szyny PCI, podczas gdy niewykorzystana pozostaje magistrala CSR. Drugi z zauważonych problemów również dotyczy wykorzystania szyny PCI. Jako kontroler RAID wykorzystano chip Promise, zamiast użyć ICH5R. Wyższość rozwiązania Intela polega na tym, że dyski podłączone poprzez mostek południowy nie obciążają PCI, natomiast HDD podpięte do drugiego kontrolera - tak. Wyobraźmy sobie teraz następującą sytuację: dwa Western Digital Raptory połączone w RAID ze stripingiem, do tego karta sieciowa podłączona do gigabitowej infrastruktury - całkiem prawdopodobna konfiguracja dla zaawansowanej stacji graficznej lub serwera. I co teraz? Dla uproszczenia przyjmijmy, że dyski potrafią przesyłać dane z prędkością 50MB/s. Do tego informacje kontrolne i sterujące - około 10MB/s. Łączymy napędy w macierz i już otrzymujemy 120MB/s. Dodając do tego wykorzystanie sieciówki, otrzymujemy pięknie zapchaną szynę PCI. A przecież korzystać z niej mogą również inne urządzenia...

Już samo pudełko zapowiada rewolucję. Jego waga wskazuje na ogromną ilość dodatków. Także tutaj nie będziemy mieli problemów z odczytaniem nazwy zapakowanego weń modelu płyty głównej.

Licząc na dodatki, w przypadku ASUSa trudno się zawieść. Oprócz mnogości książeczek i instrukcji, otrzymujemy wartościowe oprogramowanie (WinDVD), naklejkę na obudowę, przejściówkę zasilania SerialATA, wspomnianą już wcześniej naklejkę na klawiaturę. Nie zapomniano oczywiście o dwóch przewodach SerialATA, trzech IDE i jednym FDD. W komplecie znajduje się także zaślepka.

ASUS P4C800 Deluxe sprawia wrażenie płyty szalenie poważnej. Żadnych kolorowych gniazd, żadnych mieniących się wszystkimi kolorami tęczy laminatów - czysty profesjonalizm. Uwagę zwraca gniazdo AGP Pro 8x, którego dodatkowe styki zasilające bardzo lubią być wykorzystywane przez profesjonalne karty grafiki, jak FireGL czy Quadro. Gniazda zasilania umiejscowiono w dobrych miejscach. 

Wśród układów scalonych, oprócz ICH5, dojrzeć możemy kontroler FireWire od VIA oraz kontroler RAID Promise. Ten niepozorny chip wart jest uwagi z tego względu, iż nie tylko udostępnia RAID dla SerialATA, lecz także dla ATA równoległego. Przydatne, szczególnie wtedy, gdy już posiadamy dwa identyczne dyski PATA i nie mamy możliwości wymienić ich na modele szeregowe.

Kontroler Gigabit Ethernet od firmy 3Com. To właśnie w nim kryje się sekret działania technologii Virtual Cable Tester.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to przedstawione na zdjęciu obok złącze jest w istocie slotem PCI, z którego korzysta opcjonalna karta sieci bezprzewodowej. Choć jest to wersja Deluxe, to wśród dodatków niestety nie znajdziemy karty WiFi.

Gigabyte GA-8VT880-L

Koniec z producentami o nazwach zaczynających się na literkę "A" ;-). W tym artykule znalazło się trzech przedstawicieli rodziny P4 spod znaku Gigabyte. Pierwszym z nich, a zarazem najsłabiej wyposażonym, jest GA-8VT880-L, oparta o VIA PT880. Pierwszą rzeczą, która nie napawa optymizmem jest sufiks "-L" w nazwie. Zazwyczaj oznacza to wersję "Lite", a więc gorzej wyposażoną i pozbawioną pewnych funkcji. Jak jest w przypadku Gigabyte? Sprawdźmy to!

Opakowanie nie wróży dobrze. Uniwersalne pudełka nie są tym, czym powinien szczycić się producent. O umieszczonym wewnątrz typie płyty informuje jedynie wykonany długopisem napis na jednym z boków. Mam nadzieję, że to tylko przypadłość egzemplarza testowego i w sklepach znajdziemy GA-8VT880-L we właściwym dla niej kartoniku.

Zestaw dodatków nie należy z pewnością do najbogatszych, aczkolwiek na rynku znajdziemy wiele płyt, które są gorzej wyposażone. Wraz z Gigabyte'm otrzymujemy instrukcję, zaślepkę, przewód SerialATA i przejściówkę zasilania, taśmę FDD, IDE oraz wyprowadzenia dwóch portów USB.

A oto i ona - Gigabyte na PT880. Pięć slotów PCI, AGP 8x, cztery gniazda DIMM, dwa IDE oraz dwa SerialATA - to już wszystko, co otrzymujemy. Patrząc na puste elementy laminatu można wywnioskować, że pełna wersja płyty zawiera jeszcze kontroler RAID na PATA oraz DualBIOS.

Mostek północny jest chłodzony przez radiator zaskakująco małych rozmiarów. Mimo to, jego żeberka nie nagrzewają się do zbyt wysokiej temperatury. Jest to zapewne po części zasługą tego, iż wylatujące z coolera na CPU powietrze jest kierowane właśnie na ten malutki, srebrny radiatorek.

Nie uświadczymy tutaj DualPowerSystem (DPS), ale, na otarcie łez, stabilizatory napięcia opatrzono radiatorem. Jego przydatność może okazać się duża, gdy spopularyzują się wysokoprądowe procesory Prescott.

 

Gigabyte 8S655TX Ultra

Znów Gigabyte, znów nie-Intel. Takie porównanie ciśnie się na usta, gdy przechodzimy do opisu dziecka konstruktorów "gigabajta", opartego tym razem o nie należący do najpopularniejszych chipset SiS 655TX/964. Nowoczesna konstrukcja, wsparcie dla wszystkich "przyspieszaczy" i całkiem dobre wyposażenie - czegóż więcej można chcieć od płyty, której przeznaczeniem jest szybki, rodzinny komputer? Oczywiście pakietu dodatkowych funkcji! Na szczęście, producent nie pozostawił nas samym sobie i stworzył kilka dodatków uprzyjemniających pracę.

Technologia DualBIOS jest obecna na płytach spod znaku Gigabyte już od kilku lat. Dzięki fizycznym umieszczeniu dwóch kości FlashROM na płycie głównej, niestraszne staje się flashowanie, czy wirusy infekujące podstawowy system wejścia/wyjścia. Dzięki wygodnemu menu, możemy łatwo przywracać zawartość głównej kości, a także upgrade'ować zawartość backupu.

Praktycznie wszystkie nowe płyty główne wyposażone są w RAID dla SerialATA. Wydaje się, że producenci praktycznie już zapomnieli, że istnieje takie coś, jak ATA133. Mimo popularyzacji nowego standardu, większość ludzi w dalszym ciągu posiada dyski PATA i wcale im się nie spieszy z wymianą na SerialATA. To właśnie dla nich przeznaczono tą funkcję płyt Gigabyte. Po połączeniu napędów w macierz typu 0, 1 lub 0+1, w zależności od potrzeb, wzrosnąć może albo wydajność, albo bezpieczeństwo.

EasyTune 4 to oprogramowanie pozwalające na dostosowywanie parametrów pracy komputera z poziomu systemu Microsoft Windows. Przy pomocy aplikacji zmienić możemy napięcie, taktowanie szyny systemowej, AGP oraz mnożnik (jeśli tylko jest on odblokowany).

Pudełko przypomina nieco swą złoto-niebieską kolorstyką opakowanie Albatrona. Tym razem model płyty jest wyraźnie widoczny. Dzięki czytelnym oznaczeniom, bez problemu dowiemy się o funkcjach płyty.

Zestaw dodatków prezentuje się całkiem okazale. Wśród nich znajdziemy zarówno trywialne (jak taśmy IDE), jak i bardziej wyszukane (wyprowadzenia cyfrowego i analogowego audio) elementy. Miłym akcentem jest naklejka, którą możemy umieścić na obudowie lub monitorze.

Główna bohaterka całego zamieszania - 8S655TX Ultra. Rozmieszczenie elementów na płycie jest poprawne, sloty pamięci nie kolidują w żaden sposób z kartą graficzną. Jedynie nieszczęsny ATX12V chowa się pomiędzy radiatorem mostka północnego i gniazdem procesora. Na płycie zintegrowano kontroler LAN 10/100/1000 firmy Realtek.

Dolna część płyty prezentuje się okazale. Dwa porty SerialATA oraz dwa PATA obsługiwane są poprzez układ SiS 964, pozostałymi dwoma kanałami równoległego ATA zajmuje się GigaRAID, znany również jako ITE IT8212F. Na zdjęciu znalazły się jeszcze: kontroler FireWire oraz generator zegara. Podobnie jak w przypadku AOpena, także tutaj mamy do czynienia z kolorowymi wyprowadzeniami panelu przedniego.

Wyglądem zewnętrznym oraz wielkością, układ Silicon Integrated Systems przypomina nieco nForce2 C1 od NVIDIA. Mostek północny chłodzony jest za pomocą radiatora z wentylatorem, połączonego z powierzchnią chipa termoprzewodzącym "plastrem". Wentylatorek należy niestety do dość głośnych, podczas pracy wydaje z siebie wysoki, denerwujący dźwięk

Gigabyte GA-8IPE1000 Pro2-W (2004 GT Wireless Edition)

GA-8IPE1000 Pro2-W 2004 GT Wireless Edition - im lepiej wyposażony produkt, tym dłuższa nazwa. Z takiego założenia wyszli chyba marketingowcy Gigabyte'a, nazywając jeden z nowych tworów tego producenta. Płytę główną GA-8IPE1000 Pro2-W oparto o chipset Intel i865PE, współpracujący z ICH5. Jest to jedyne spośród prezentowanych urządzeń, w którym twórcy w końcu zauważyli, że Intel stworzył takie coś, jak CSA, i że może to się okazać bardzo przydatne. Nazwa "2004 GT Wireless Edition" do czegoś zobowiązuje. Nieczęsto wśród dodatków do płyt widzimy... bezprzewodowe karty sieciowe. Tak, Gigabyte dodaje do swojego produktu moduł WirelessLAN w standardzie IEEE 802.11b. Niepozorne urządzenie jest w rzeczywistości sprzętem podłączanym przez USB (w standardzie 1.1). Łączy się je z płytą główną za pomocą jednego z jej dodatkowych wyprowadzeń. Co ciekawe, moduł działa bezproblemowo z każdym komputerem, nie tylko tym opartym o płyty Gigabyte.

Po zainstalowaniu oprogramowania, system bezproblemowo wykrył podłączony sprzęt. Niestety, w naszym Laboratorium, ani w jego okolicy nie ma żadnej sieci bezprzewodowej. Karta WLAN może działać w trybie klienta lub software'owego Access Pointa. Wszelkich ustawień dokonujemy w oprogramowaniu.

 

Bezprzewodowy LAN nie jest jedynym z serwowanych nam przez Gigabyte'a dodatków. Wśród opcji, w które zaopatrzono testowaną płytę główną dwie zasługują na szczególną uwagę. A oto one:

Pod szumnie brzmiącą nazwą "CPU Intelligent Accelerator" kryje się funkcja automatycznego zwiększania taktowania procesora. Przy maksymalnym ustawieniu (Full Throttle), wzrost częstotliwości taktowania wyniósł 10% po czym... komputer uraczył nas niebieskim ekranem śmierci. Dzieje się tak, gdyż CIA nie podnosi wraz z taktowaniem napięcia rdzenia.

Memory Intelligent Booster ma za zadanie... odblokować PAT na chipsecie i865. Udaje mu się to w stu procentach (tak samo, jak w przypadku innych testowanych płyt z Grantsdale).

Z pudełka atakuje nas tył bliżej nieokreślonego samochodu sportowego. Jest to zapewne aluzja do tego, że płyta Gigabyte wyprzedzi konkurencję tak, że ta ujrzy jedynie dym rury wydechowej. Opakowanie wyposażono także w foliowe okienko, przez które można zobaczyć moduł WirelessLAN.

Gigabyte nie skąpi dodatków. Wraz z płytą otrzymujemy zestaw kabelków, wyprowadzeń książeczek, naklejek i oprogramowania. Szczególnie to ostatnie zasługuje na uwagę - do urządzenia dołączono pełen zestaw Norton Internet Security.

Wszystkie płyty Gigabyte są pod względem kolorystycznym bardzo do siebie podobne. Sloty pamięci nie kolidują w żaden sposób z kartą graficzną. Umiejscowienie gniazda ATX12V znów wybrano dość nieszczęśliwie.

Na dole - tłoczno, niczym w środkach komunikacji publicznej w godzinach szczytu. Płyta nie posiada funkcjonalności RAID, nie zintegrowano w niej także żadnych dodatkowych portów. Na szczęście wciąż do naszej dyspozycji mamy 6 portów USB 2.0 (dlaczego sześć - ano dlatego, że przewód połączeniowy WirelessLAN zajmuje cały rząd pinów) oraz gniazda FireWire. Producent nie zapomniał również o DualBIOS'ie.

Ten niepozorny układ to tak przeze mnie wyczekiwany kontroler Gigabit Ethernet, komunikujący się z systemem poprzez magistalę CSA. Mały może dużo - to hasło chyba najlepiej odzwierciedla funkcjonalność tego rozwiązania.

Radiator, który chłodzi i865PE jest praktycznie taki sam, jak ten zastosowany w przypadku układu SiS. Niestety, wraz z wyglądem cooler przejął także inne cechy - głośność. Niestety, jeśli zdecydujemy się na zakup którejś z płyt Gigabyte, musimy pogodzić się z hałasem lub zmienić wentylatorek.

Sapphire Axion RS300-AA38

Firma Sapphire jest znana w naszym kraju głównie z produkcji kart graficznych z procesorami spod znaku ATI. Nie jest to jednak pełen profil działalności tej korporacji. Sapphire produkuje również płyty główne. Ich podstawą są chipsety... ATI. Na łamach FrazPC testowaliśmy już wersję Mini-ATX płyty Axion z Radeonem 9100IGP. Tym razem trafił do nas jej "pełny" odpowiednik, oznaczony symbolem Axion RS300-AA38. Współpracujące z procesorami Socket 478 urządzenie przeznaczone jest dla osób chcących cieszyć się przyzwoitą wydajnością za przyzwoitą cenę. Nie ma tutaj żadnych cudownych "TheGreatestGuru, czy Sapphire Ultimate Organic Intelligence", mimo to, Axiona ciężko nazwać "po prostu płytą". Przyjrzyjmy się zatem dlaczego...

Podobnie, jak w przypadku mniejszej wersji, tak i tutaj z pudełka atakuje nas elektronowa zjawa, wyłaniająca się spośród układów scalonych, z których jeden opatrzono etykietką "Powered by ATI".

Zestaw dodatków nie jest imponujący, aczkolwiek dostajemy wszystko, co moze okazać się potrzebne. Oprócz instrukcji i płyty CD ze sterownikami, producent zaopatruje nas w taśmę IDE i FDD, kabelek SerialATA, wyprowadzenia dwóch portów USB oraz... śledź z wyjściem TV. Iście niecodzienny dodatek do płyty głównej, nieprawdaż?

Gdyby nie logo ATI na radiatorze chipsetu, nikt nie powiedziałby, że tą konstrukcję oparto o chipset kanadyjskiego producenta. Płytę wyposażono w pięć slotów PCI, jeden AGP 8x, cztery gniazda DIMM, dwa SerialATA oraz dwa PATA. Barwnik, którego domieszkę zawierają wszystkie plastikowe elementy, świeci pod wpływem światła ultrafioletowego. Ot, nie lada gratka dla modderów!

ATI zapowiada stworzenie mostka południowego IXP 250 ze wsparciem dla SerialATA od dłuższego czasu. Zapowiada, gdyż o gotowych rozwiązaniach ani widu, ani słychu. W związku z tym, aby zapewnić dostęp do dysków twardych z szeregowym interfejsem, Sapphire musiał dodać do swej płyty chip Sil3112, dobrze znany z wielu innych konstrukcji.

Jeden z portów COM został zastąpiony przez wyjście VGA. Nic dziwnego - w końcu mamy do czynienia ze zintegrowaną kartą graficzną.

Układy zasilania sprawiają wrażenie nieco wątłych. Grzeją się przy tym niesamowicie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że przy pobierających po 90A Prescottach nie rozgrzeją się do tego stopnia, by... po prostu spłynąć.

Shuttle AB60PN

Płytę główną Shuttle AB60PN oparto o niskobudżetowy chipset Intela - i848P. To jednokanałowe rozwiązanie ma za zadanie umożliwić działanie najnowszych procesorów z szyną FSB 800MHz na niskobudżetowych płytach głównych. Dla kontrastu z np. ASUSem P4C800 Deluxe, do testowanych rozwiązań postanowiliśmy dodać również te, które są bardziej "w zasięgu" polskich użytkowników. Zobaczmy więc, co oferuje nam Shuttle.

Pudełko nie prezentuje się najlepiej. Z napisów nań umieszczonych wyczytać możemy jedynie, że jest to płyta dla procesorów Pentium 4. Dopiero z małej, niepozornej naklejki umieszczonej na przednim boku odczytamy typ urządzenia oraz rodzaj zainstalowanego chipsetu. A co w środku?

A w środku - adekwatnie do ceny. Wraz z płytą otrzymujemy jedynie instrukcję, CD ze sterownikami, zaślepkę oraz przewody: SATA i PATA.

Sama płyta również nie prezentuje się okazale. Jest dość wąska, przez co sprawia wrażenie małej, szczególnie, gdy przedtem trzymało się w rękach urządzenia Full ATX. Pamięć RAM można umieścić w dwóch slotach DIMM. Dla kart rozszerzeń przewidziano pięć gniazd PCI oraz jedno AGP, opatrzone naklejką informującą o tym, że obsługuje ono jedynie karty 4x/8x.

Intel i848 z pozoru nie różni się niczym od i865, czy i875. Cała rodzina logiki płyt głównych Intela obsługująca FSB 800MHz wygląda bardzo podobnie. Mostki północne, umieszczone w obudowie FCBGA, swym wyglądem przypominają bardziej Pentium III, czy Celerona, niż Memory Controller Hub. Jak zapewne zauważyliście, i848 jest czysty. Dlaczego? O tym poniżej.

Chyba któraś z osób odpowiedzialnych za odczepianie papierków od "thermal padów" zaspała. Taka konstrukcja być może nie doprowadziłaby do spalenia krzemowej kości, ale prawie na pewno zauważylibyśmy pewne oznaki niestabilności... Jeśli kupujecie Shuttle AB60PN - sprawdźcie radiator!

Shuttle AV49PN

Ostatnią z dziesięciu prezentowanych dziś płyt (mam nadzieję, że nie zasneliście) jest Shuttle AV49PN. Podobnie jak opisywany wyżej model tego samego producenta, jest również konstrukcją niskobudżetową. Oparto ją jednak nie na i848, lecz na VIA PT800 - jednokanałowym bracie PT880. Parametry techniczne AV49PN są praktycznie identyczne, jak AB60PN. Jedyną różnicą w funkcjonalności jest zastosowanie southbridge'a VT8237, pozwalającego na łączenie dysków SerialATA w macierz RAID.

Patrząc na thumbnaile, możnaby pomyśleć, iż zaszła jakaś pomyłka i dwukrotnie umieściliśmy to samo zdjęcie. Nie jest to jednak prawdą - po prostu Shuttle umieszcza swe niskobudżetowe produkty we wspólnych opakowaniach, opatrzonych jedynie stosowną naklejką.

Dodatki prezentują się identycznie, jak w przypadku Shuttle'a na i848. Jedyną widoczną zmianą jest tytuł umieszczony na okładce instrukcji.

Płyta nie prezentuje się okazale - typowy lowend. Do dyspozycji mamy cztery sloty PCI (o jeden mniej, niż w AB60PN), dwa DIMM oraz jeden AGP. Gniazdo zasilania umieszczone zostało bardzo niefortunnie - aby doprowadzić prąd do płyty, trzeba poprowadzić grubą wiązkę kabli przez cały komputer.

Tam, gdzie zwykle spotykamy całe multum układów scalonych, w przypadku AV49PN okupuje zaledwie jeden - VT8237. W ramach oszczędności miejsca nawet bateryjka podtrzymująca ustawienia CMOS została usytuowana w pionowej pozycji. Co ciekawe, nawet w tak niskobudżetowej płycie, wyprowadzenia przedniego panelu zostały pokolorowane.

Mostek północny wyposażony został (oczywiście oprócz radiatora) w blaszkę rozpraszającą ciepło. Z oznaczeń na niej umieszczonych wyczytać możemy, iż układ wyprodukowano w 37. tygodniu ubiegłego roku.

Tym razem producent nie zdecydował się na zastosowanie układu Realtek ALC65x. W ten sposób potencjalni posiadacze AV49PN pozbawieni zostali możliwości używania zestawów głośnikowych o ilości satelitek większej niż 2.

Overclocking - Intelu, poPATrz!

O ile w przypadku procesorów AMD można natrafić na modele z odblokowanym mnożnikiem, o tyle znalezienie Pentium 4 z możliwością jego zmiany graniczy z cudem. W związku z tym, podkręcanie na platformie Socket 478 może zostać dokonane jedynie poprzez podniesienie magistrali systemowej. Mnożniki na domyślnie wolniejszych (a więc tańszych) procesorach są dość niskie. Dla przykładu P4C 2400MHz taktowane jest 200MHz*12. Jak łatwo policzyć, aby osiągnąć magiczną granicę trzech gigaherców, należy podnieść magistralę do poziomu 250MHz (1GHz QDR). W związku z tym, że niewiele pamięci wytrzyma tak wysokie taktowanie, trzeba będzie taktować je w trybie asynchronicznym. Procesor, którym obsadzaliśmy testowane płyty, należy do tzw. próbek inżynieryjnych. Co to zmienia? Wbrew pozorom dość dużo - chip posiada odblokowany mnożnik w zakresie 12x - 16x. Na niektórych płytach (np. Albatron PX875P Pro) istnieje ponadto możliwość wymuszenia ustawienia 8x. Wszystkie urządzenia przetestowaliśmy pod kątem maksymalnego osiąganego FSB. Do wartości 250MHz, taktowaliśmy magistralę synchronicznie z pamięciami. Dla wartości wyższych - asynchronicznie, tak, aby nie przekroczyć trybu pracy DDR500. Przy wszystkich testach PAT (lub jego odpowiednik na i865) ustawiony był na najwyższą możliwą wartość. Wszędzie, gdzie istniała taka możliwość, zegary PCI/AGP były blokowane. Poniższa tabela przedstawia maksymalne wartości uzyskanego FSB, maksymalnego ustawienia VCore, VDimm oraz innych, ważnych dla overclockerów opcji.

Największą prędkość magistrali systemowej - 300MHz - udało się uzyskać produktowi spod znaku albatrosa. Tuż za nim, także z bardzo dobrym wynikiem, uplasował się ASUS P4C800 Deluxe. Ciekawą sytuację można było zaobserwować w przypadku płyty Shuttle'a na PT800. Mimo tego, że procesor poprawnie uruchomił się na szynie 200MHz, przy próbie jej podniesienia dostepne były wartości z przedziału... 134-165MHz! Maksymalne taktowanie procesora było we wszystkich przypadkach podobne (o ile magistrala pozwalała na jego osiągnięcie) i oscylowało w granicach 3,58-3,6GHz. Dla niedowiarków - zrzut ekranu z systemu pracującego z FSB 1200MHz.

Odblokowanie opcji redukcji opóźnień pracy pamięci (znanej bardziej jako PAT) udało się na wszystkich płytach głównych z chipsetem Intel i865PE. Choć producenci nie mają prawa stosować nazwy PAT dla konstrukcji z i865, dla uproszczenia będziemy się nią jednak posługiwać (PAT na i865 to odpowienio: Memory Intelligent Booster u Gigabyte, Performance Boosting Engine u AOpena oraz Game Accelerator u Abita). Aby sprawdzić, jaki wpływ na wydajność ma to ustawienie, postanowiliśmy przeprowadzić kilka testów, które powinny dać jednoznaczną odpowiedź. A tak prezentują się ich wyniki (testy przeprowadzono na AOpen AX4SPE Max oraz ASUS P4C800 Deluxe):

Test pamięci w SiSoft Sandra wyraźnie pokazuje, że i865 z odblokowaną opcją "przyspieszacza" wyraźnie zyskuje, osiągając praktycznie taki sam poziom, jak i875. A jak testy syntetyczne mają się do praktyki? Sprawdźmy i to!

Wolfenstein: Enemy Teritory, gra oparta o mocno zmodyfikowany silnik Quake III, potrafi wykorzystać dużą przepustowość pamięci. Doskonale widać to w wykresach wydajności, gdzie chipsety z PAT'em osiągają bardzo zbliżony wynik.

Trzeci test, wykonany w niezwykle popularnej grze szpiegowskiej Splinter Cell, także pokazuje dobroczynne skutki odblokowania PAT. Co ciekawe, i865 okazuje się być szybszy od i875! 0,3FPS to marginalna, aczkolwiek zauważalna (patrząc na wykres) wartość.

Benchmarki

Dobrnęliśmy w końcu do tej części recenzji, gdzie uzyskacie odpowiedź na pytanie "Która płyta jest najwydajniejsza". Wszystkie testy przeprowadziliśmy z PAT (lub odpowiednikiem) na najwyższym możliwym ustawieniu. Konfiguracja testowa oraz wersje użytych sterowników przedstawiają się następująco:

Sprzęt testowy
Procesor Pentium 4 Northwood 3.2GHz
Pamięci 2x TwinMOS DDR 400 256MB
Karta graficzna ASUS Radeon 9800XT
Zasilacz HuntKey 350W PFC
System operacyjny Windows XP SP1

 

Sterowniki
Intel Intel INF 5.1.1.1002
ATI Catalyst 4.1
VIA Hyperion 4.51
SiS AGP Driver 1.17
IDE Driver 2.04a

Testy syntetyczne

Wyniki płyt głównych opartych o dwukanałowe rozwiązania Intela, VIA i SiS są bardzo zbliżone. 3DMark 2001 jest testem bardzo czułym na przepustowość magistrali pamięci, toteż wyraźnie daje się zauważyć przepaść dzielącą chipsety jednokanałowe od ich odpowiedników DualChannel. Niestety, również dwukanałowy Sapphire nie radzi sobie najlepiej w tym teście.

Drugi z testów syntetycznych nie przynosi wyraźnego rozstrzygnięcia. Aż siedem płyt osiągnęło wynik w granicach 73-74 sek. Na ostatnim miejscu uplasował się intelowski "kastrat" - i848. Wyniki Shuttle na PT800 i Sapphire z IGP9100 są identyczne.

Tendencje, które można było zauważyć na poprzednich wykresach, utrzymują się również w teście przepustowości pamięci programu diagnostycznego SiSoft Sandra. Co ciekawe, najwyższy wynik osiągnął... Gigabyte na PT880. No i koniec testów ;-). Nie, nie wszystkich. Pozostawiamy jedynie benchmarki syntetyczne, przechodząc do ważniejszych dla użytkowników testów typu "real-life".

Testy real-life

W mającej już swoje lata, choć ciągle wymagającej dla sprzętu grze Comanche 4, najwyższy framerate osiągnął Albatron PX875 Pro. Tuż za nim ASUS P4C800 w wersji Deluxe. Z dobrej strony zaprezentował się również chipset VIA PT880 - osiągając wyniki plasujące go pomiędzy i865, a i875.

Z kodowaniem pliku wideo o rozdzielczości PAL do formatu DivX 5 najszybciej poradził sobie komputer oparty o Albatrona. Praktycznie taką samą (0,1fps różnicy) wydajność osiągnęła konstrukcja ASUSa. Konstrukcja SiS'a ukazuje wydajność na poziomie Intela i865PE z PAT.

Halo to gra przeniesiona z konsolowego środowiska X-Box na nasze komputery PC. Aplikacja ta to nie tylko świetna rozrywka, ale także bardzo dobry benchmark, potrafiący wycisnąć ostatnie soki z testowanego sprzętu. Tym razem najszybszy okazał się ASUS P4C800 Deluxe. Powyżej stu jeden ramek na sekundę wyświetliły także maszyny z płytami Albatrona, AOpena i Abita.

Serious Sam ukazuje bardzo podobny poziom wydajnościowy wszystkich rozwiązań z dwukanałowymi chipsetami Intela. PT880 oraz SiS655TX znajdują się nieco z tyłu, lecz i tak działają o niebo szybciej, niż płyty główne Shuttle i Sapphire.

Lara Croft w nowym wdzianku całkiem dobrze sprawuje się jako aplikacja testująca. Można zaobserwować pewną ciekawostkę: Abit na i865PE osiągnął wynik identyczny, jak Albatron PX875P, wyprzedzając nawet ASUSa.

Unreal Tournament 2003 jest całkiem wymagającym benchmarkiem. Mimo to, w dalszym ciągu można zaobserwować wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami. Jak zwykle, koniec stawki zamykają: Intel 848, VIA PT800 oraz Sapphire.

Demo Unreal Tournament 2004 może być wykorzystane jako aplikacja testująca. A skoro może - to dlaczego by tego nie zrobić? Tutaj, ze względu na niższe (względem UT2003) wyniki, różnice jeszcze bardziej się pogłębiają. Na czele stawki, z niemal 80FPS znajduje się... AOpen AX4SPE Max!

Odpocznijmy na chwilę od gier. WinRAR od jakiegoś już czasu udostępnia bardzo ciekawą opcję - benchmark. Dzięki niej dowiadujemy się, ile kilobajtów na sekundę jest w stanie skompresować nasz system. Jak można wyczytać z powyższego wykresu, bardzo duży wpływ na wynik ma przepustowość magistrali procesor-pamięć.

W Wolfensteinie bezkonkurencyjny okazał się ASUS P4C800 Deluxe oraz konstrukcja Albatrona. Zadziwiająco dobrze poradził sobie tutaj Sapphire Axion, otrzymując wynik zaledwie 5FPS niższy od najlepszego.

Podsumowanie

Na początek chciałbym serdecznie podziękować każdemu, kto dotarł tutaj ;-). Choć w porównaniu wzięło udział zaledwie dziesięć płyt, już z tak niewielkiej ilości można zdać sobie sprawę z mnogości dostępnych rozwiązań. Od najprostszych, jak konstrukcje Shuttle, po najlepiej wyposażone - w ten obraz najlepiej wpasowywują się urządzenia AOpena, ASUSa i Gigabyte. Oczywiście - wszystko zależy od potrzeb. Nikt o zdrowych zmysłach nie zainstaluje w biurowym komputerze z Celeronem najbardziej zaawansowanej płyty głównej. Zupełnie tak samo, zawodowy "podkręcacz" nie zdecyduje się na praktycznie pozbawione możliwości overclockingu produkty. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli na wyrobienie sobie poglądu na temat wydajności poszczególnych rozwiązań. Bo końcowy wybór, tak czy siak, należy do Was.

 

PRODUKT

UWAGI

Sapphire Axion RS300-AA38

+ Wydajność zintegrowanej karty
+ Wsparcie FSB 800
+ Stabilność
+ Cisza
+ Cena
+ SerialATA

- Brak dodatków
- Małe możliwości OC

Albatron PX875P Pro

 

+ Wydajność
+ Bardzo dobre możliwości OC
+ Pasywne chłodzenie
+ SerialATA

- Mało dodatków
- Brak RAID z SerialATA

AOpen AX4SPE Max

 

+ Wydajność
+ Mnóstwo dodatków
+ Pasywne chłodzenie
+ Innowacyjne technologie
+ 4x SerialATA z RAID

 

ASUS P4C800 Deluxe

 

+ Wydajność
+ Ogrom dodatków
+ AGP Pro
+ Slot WiFi
+ 4 portySerialATA

- Cena

Shuttle AB60PN

 

+ Wsparcie FSB 800
+ Stabilność
+ SerialATA

- Brak dodatków
- Małe możliwości OC i niska wydajność

Shuttle AV49PN

+ Wsparcie FSB 800
+ Stabilność
+ Cisza
+ Cena
+ SerialATA

- Brak dodatków
- Małe możliwości OC i niska wydajność

Abit AI7

 

+ Wydajność
+ uGuru
+ Możliwości OC
+ SerialATA RAID

 

Gigabyte 8S655TX

 

+ Duża ilość dodatków
+ SerialATA RAID
+ Gigabit Ethernet

- Wydajność niższa od oczekiwanej
- Małe możliwości OC

Gigabyte GA-IPE1000-Pro2 2004 GT4 Wireless Edition

 

+ Wydajność
+ Overclocking
+ Moduł WirelessLAN
+ Mnogość dodatków
+ Gigabit Ethernet

- Cena

Gigabyte GA-8VT880-L

+ SerialATA RAID
+ Przystępna cena
+ Dobra wydajność

- Dość małe możliwości OC

 

Sprzęt dostarczyli:

Procesor Intel Pentium 4 3.2GHz


Płyta główna Abit AI7

 
Płyta główna AOpen AX4SPE Max

 
Płyta główna ASUS P4C800 Deluxe i karta graficzna ASUS Radeon 9800XT

 
Płyta główna Shuttle AV49PN i AB60PN

 
Płyta główna Gigabyte GA-8VT880-L, GA-8IPE1000 Pro2-W i 8S655TX

 
Płyta główna Sapphire Axion

 

Autor: Maciej  "Kangur" Wieńszczak

Tagi: płyty glówne,

Komentarze (33)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.03.2004 23:52

Wątków: 151 | Odpowiedzi: 8523

Brawo kangi brawo

za wytrwalosc w testach i tyle pisania mnie by sie nie chcialo narazie przeczytalem 20 % reszte za 3 dni

No Love No Glory

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 00:19

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 43731

hmmm

chcialo sie tobie? hehehehe. poczytamy, a co?

Tylko lamer uzywa "format" jako rozwiazanie problemu. Chyba, ze ma żyłe wodna pod kompem.

09.03.2004 00:20

Wątków: 627 | Odpowiedzi: 9563

hmm

dobra robota

09.03.2004 00:40

Wątków: 54 | Odpowiedzi: 31582

super

doskonały test. Co prawda jestem już po upgrade'owanku, ale dobrze wiedzieć i widzieć, że nie samym AMD człowiek żyje

Capitalization is the difference between "helping your uncle Jack off a horse" and "helping your uncle jack off a horse"

09.03.2004 07:42

Wątków: 176 | Odpowiedzi: 19415

hmm

test gudi gudi tyle plyt przetestowac

Core i5 4690K @ 4.5Ghz, 16GB Crucial Ballistix Sport 1600@2400, Gigabyte Z87 Sniper 5, Zotac GTX 970, Samsung HD103UJ 1TB + WD Red 3TB, SSD Plextor M5S 256GB, LG 27EA83 ||| Lenovo M490s

09.03.2004 07:56

Wątków: 189 | Odpowiedzi: 1895

dotarlem...

az tutaj.. ufff.. ale test przezajebisty

pocaluj mnie w dupe!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 08:27

Wątków: 205 | Odpowiedzi: 18907

e

i sczena mi opadla......
przyznam sie bez bicia, ze nie przeczytalem wszystkeigo ale na pewno po poludniu przeczytam, kankgur kurka full respect dla ciebie ja pierdziele, ciagle tylko na frazie arty kangura, i na dodatek jeden lepszy od drugiego! cos sie na(c)harowal przy tym tescie to tylko wielki torbacz wie
ide po lewarek zey sczene podiesc

http://www.eioba.pl/a99644/9_mitow_na_temat_slaska

09.03.2004 08:42

Wątków: 75 | Odpowiedzi: 845

wow

trzeba mieć z pół godziny żeby to wszystko ogarnąć

Qui non est mecum, contra me est...

09.03.2004 09:28

Wątków: 157 | Odpowiedzi: 5631

Nice...

Takich recek wiecej... Troche terorii przed a nie tylko 5 testow nakrzysz i 3 zdjecia i szumnie nazwane "recenzja".

To jest Recenzja!

GJ

Najlepszy platnik :)

09.03.2004 09:57

Wątków: 236 | Odpowiedzi: 7410

Kangur

dorastasz chlopie. Dla mnie to jestes juz expertem. Good for you. Oby tak dalej !!!

Screw you guys...I am going home !!!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 10:38

Wątków: 25 | Odpowiedzi: 7394

kangurzasty

Tobie sie chyba nudzi :]
hehe

przeciez to jest za dlugie :]
ale dobre
takie powinno byc
z ladna teoria na dziendobry

sie podoba

pzdr
ReSpEcT

Asus P8Z77-V, Intel Core i7 3770K 3.5GHz, 4*4GB Kingston HyperX Blu DDR3, Gigabyte Gaming G1 GeForce GTX 1060 6GB, Samsung Evo 850 256GB, WD 500GB 64MB, XFX Core 550W 80+, Dell U2312HM

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 11:16

Wątków: 52 | Odpowiedzi: 1649

dobry test

tylko trzeba bylo w podsumowaniu skrytykowac asusa za niewykorzystanie csr i ich5r. no i szkoda ze nie bylo mojej p4p800 - jest b. dobra i popularna ale jest git. tak trzymaj

Visage-Razormaid

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 11:50

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

Hmm...

Dzieki WAM . Oj pracy bylo sporo, ale dla takich komentarzy to jednak warto

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 11:52

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

Aaa...

Jeszcze jedno - wkrotce druga czesc testu!

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

09.03.2004 13:41

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 4054

.

OMG nie za długie to?

Zostałeś wyruchany przez siostry Urszulanki

09.03.2004 13:49

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40722

wypas

cholernie dlugie, ale bardzo dobre (jeszcze czytam)
Czekam juz na 2 czesc

Semper frakkin fi!

09.03.2004 15:37

Wątków: 166 | Odpowiedzi: 4293

hmmm

Bardzo dobry teścik, przeczytałem cały, ciekawe, good work!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 16:09

Wątków: 374 | Odpowiedzi: 11986

Giga @ PT880

przyznalbym dodatkowo znaczek oplacalnosc. Plyta wypada w wiekszosci testow na poziomie arcydrogich plyt na intelowskim i875P a jej cena jest o ladne pare stowek nizsza. Co do plyty na sisie to faktycznie moglo byc lepiej.
Szkoda ze marka Aopena jest w naszym kraju tak malo znana [pod katem mobsow], bo to naprawde [wbrew twierdzeniom co niektorych - poprzedni test] hi-endowe plyty. Wydajnosciowo w czolowce no i maja te dwie swietne technologie [Abit z uguru niech spieprza na drzewo!] czyli silent tek ...kurna moze dostaly wam sie jakies egzemplarze z odrzutow? he? - jako fan cichego pc bardzo liczylem na test tej technologii ...moze update biosu by pomogl? oraz ez restore [no tu sa nie do pobicia... owszem Abit czy Asus dodaje h-warowe rozwiazanie tego typu ale tylko w h-endowych plytach za h-endowa kase... a Aopen w standardzie].
Sumujac - mocnos sie torbaczu napracowal Coz widac Intel na Frazie w natarciu... cos ostatnio wyraznie napiera

ojoj

09.03.2004 16:13

Wątków: 289 | Odpowiedzi: 7996

hmm

albo ja czegos nie czaje... albo tam na cpu-z pisze 1200MHz FSB i procek taktowany 2,3GHz a wyzej pisze P4 3.2

7700K / Cryorig R1 Ultimate / MSI Z270 G7 / Corsair LPX 2x8 3000 / Zotac 1080Ti / Crucial BX100 OCZ Arc100 240GB / Antec 620 / FD Define S / Predator X34A

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 17:30

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

binek...

CPUki Intela maja zakodowana w sobie nazwe wlasna, ktora sie nie zmienia podczas podkrecania . I czy on bedzie mial 1GHz, czy 4, to i tak bedzie napisane P4 3.2

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

09.03.2004 18:11

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 2759

niezle...

calkiem niezla recka...
A co sie stalo z tym opisywanym wczesniej i wynoszonym pod obloki aopenem na via ? Mial podobno byc w tym tescie...

..::Stupidity is a virtue::..

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 18:46

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

Yasiu..

AOpen na i865 byl, nie na VIA .

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 20:16

Wątków: 374 | Odpowiedzi: 11986

e znaczy sie

Albatron ...mea culpa. Zbily mnie sie te dwie firemki w jedno - Albatron i Aopen. Po wynikach widac ze Albatron to wydajnosciowy hi-end a Aopen ma plusa za poszerzenie funkcjonalnosci swietnym softem do mobsa

ojoj

09.03.2004 20:56

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 64

gut gut

bardzo fajna recka tym bardziej ze posiadam jedna z testowanych plyt ai7, czekam na cz.2

09.03.2004 21:02

Wątków: 289 | Odpowiedzi: 7996

heh

no dobra moze miec nazwe wlasna, wiem to ze sie nie zmienia, jednak dlatego on jest tak nisko taktowany? magistrala taka wysoka a taktowanie takie niskie, zreszta juz nie wiem, moze mi sie cos porabalo i zadaje glupie pytania albo cos chyba mam goraczke

7700K / Cryorig R1 Ultimate / MSI Z270 G7 / Corsair LPX 2x8 3000 / Zotac 1080Ti / Crucial BX100 OCZ Arc100 240GB / Antec 620 / FD Define S / Predator X34A

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

09.03.2004 21:19

Wątków: 233 | Odpowiedzi: 13412

Przeczytałem

dobra robota

nForce2 Fan|DELL Inspiron 7720|i7-3610QM|GEFORCE650M-1920x1080|120SSD+1TB|

10.03.2004 00:18

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 64

recka świetna

ale miałbym prośbe aby w tabelkach otwierających sie w nowym oknie była większa czcionka, bo są po wydrukowaniu prawie nieczytelne i przez zastosowanie ciemnego tła więcej tuszu zużywa się na ich wydruk.

10.03.2004 00:32

Wątków: 30 | Odpowiedzi: 2759

Kangur

fakt... moj blad zwracam honor

..::Stupidity is a virtue::..

10.03.2004 09:23

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 2485

dobra robota

aż miło się czytało

11.03.2004 10:19

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 209

Że niby czemu plus za AGP pro

... czy ktoś widział jakąś karte graficzną na tym złaczu ,oczywiscie poza kosmicznie drogimi kartami dedykowanymi do CAD/CAM ? Moim zdaniem jest to cecha na minus : brak zatrzasku mocojacego grafe , babranie się z plasticzkami "skracającymi" do zwykłego AGP .Generalnie kolejny marketingowy MegaShit.
Jesli chodzi o CSR (nie przypadeczkiem CSA patrz rysunek/schemat i875) to jest wersja płyty Asusa P4C800-E z sieciówką intela na CSR(CSA).

20.03.2004 09:53

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9636

hmm

Fantastic ...wkoncu dotarłem do konca ,warto było bo mega recencja naprawde mi sie podobała i nie nudziła mi sie co tez ciekawe przy takiej ilosci materialu .
Mnie bardzo albatron zaskoczył...300mhz...myslałem ze to własnie asus wszystkich pobije mozliwosciami oc bo to na tej płycie (troche zmodyfikowanej) THG uzyskało swoje 5ghz...ale 291mhz to tez przeciez swietny wynik.

No Kangur grazie za tą "reckie"

wtf ?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.03.2004 22:38

Wątków: 629 | Odpowiedzi: 3804

hmm

1. a gdzie moje MSI Kt4V ?
2. Test pod AMD a caly czas o P4 o co kaman ?!

http://www.xoron.republika.pl/znajomi/mystek/index-mystek.htm

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

19.09.2005 23:12

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 0

O-r L-g

JA NA PLYCIE ABITA AI7 KRECE P4 PRESSCOTA 2.4MHZ,FSB533 NA 3.996MHZ I JEST STABILNY! KOMU UDALO SIE WIECEJ?

Komentarz dodany przez Tiko25

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.