Komunikatory internetowe

Redakcja, 2003-03-25 00:00 |

Komunikatory Internetowe


Wstęp


Tak to się zaczęło:

10 02 6323 P.N.E. ( W tle odgłosy tam-tamów )

Grung> Unga-bunga Klang! Co tam być u ciebie?
Klang> Unga Grung! U mnie być wszystko dobrze. Ja upolować mamuta!
Grung> A duża ty upolować mamuta?
Klang> Tak. A ty wiedzie....

Nie będę was już raczył podsłuchem rozmowy naszych praprzodków. Jak zapewne widzicie, komunikacja poczyniła od tamtego czasu niemałe postępy. Dzis zajmiemy się chyba najszybszym, a zarazem najtańszym sposobem porozumiewania się. Komunikatory internetowe - któż ich nie używa? Wtargnęły do naszego życia jak burza i, jak się wydaje, zadomowiły się w naszych domowych komputerach na dobre. Chyba nie ma użytkownika Internetu, który choć raz nie skorzystałby z dobrodziejstwa możliwośći porozumiewania się poprzez globalną sieć. Pomijając unixowego 'talk' i WinPopupa rodem z Microsoftu, pionierem na tym polu była izraelska firma Mirabilis, której ICQ jak dotąd pozostaje najpopularniejszym komunikatorem internetowym na świecie. Czy jest również najlepszym? To się właśnie okaże. A zanim przejdziemy do szczegółowych opisów, tabela z możliwościami komunikatorów.Gadu-Gadu 5.0.4


Kolejny pionier - tym razem jednak na polu rodzimych aplikacji do komunikowania się poprzez Internet. Pewnego pięknego dnia, SMS Express, aplikacja przeznaczona do wysyłania wiadomości SMS na telefony komórkowe krajowych operatorów wyewoluowała do postaci komunikatora. Producent dokładnie przemyślał to posunięcie, Gadu-Gadu miało bardzo łatwy start, ponieważ opracowano go jako uaktualnienie dla bardzo już popularnej aplikacji do wysyłania SMSów. Pomysł przyjął się, świadczy o tym ogromna popularność programu, zarejestrowało się już ponad cztery miliony użytkowników. Popularności tej nie psują nawet często niedziałające serwery, jak i błędy w samej aplikacji. Przyjrzyjmy się teraz bliżej programowi spod znaku słoneczka.Proces rejestracji nowego użytkownika przebiega bardzo prosto; nie są wymagane żadne dane osobowe, co nie oznacza, że nie można ich podać. Potrzebny jest jedynie działający adres e-mail, no i oczywiście hasło. Wpisujemy to wszystko i... już możemy korzystać z dobrodziejstw internetowej komunikacji.
Ocena: 4/6


Okienko rozmowy jest dość dobrze zaprojektowane, jego używanie nie nastręcza trudności, a obsługa jest intuicyjna. Tekst przeznaczony do wysłania ukazuje się u odbiorcy dopiero, gdy naciśniemy klawisz Enter lub klikniemy przycisk "Wyślij". Jedni użytkownicy uznają to za zaletę, inni za wadę. Bez wzmianki nie może pozostać pokaźny zbiór emotikon, których większość pochodzi z dawnego GG3D, którego autor porozumiał się z producentem Gadu-Gadu. Szkoda, że nie ma możliwości rozszerzenia standartowego zestawu obrazków.
Ocena: 4/6Zarządzanie kontaktami nie jest zbyt rozbudowane. Każdemu wpisowi możemy przyporządkować podstawowe dane osobowe, grupę, adres e-mail i numer telefonu. Listę naszych znajomych możemy podzielić na grupy, np. "Rodzina", "Praca". Do każdego kontaktu możemy przyporządkować osobny dźwięk powiadamiający o przyjściu wiadomości lub dostępności. Nie ma co się oszukiwać, przydałyby się dodatkowe opcje, na przykład adres domowey, numer telefonu stacjonarnego itp. Twórcy GaduGadu mogliby pokusić się także o możliwość przyporządkowywania kontaktom zdjęć, tak jak ma to miejsce w WP Kontakt.
Ocena: 3/6Konfiguracja programu jest prosta, zapewne dlatego, iż do ustawienia nie ma zbyt wielu opcji. Pozostawiono jedynie te najważniejsze, jak zmiana danych w katalogu użytkowników, przysyłanie zapomnianego hasła na e-mail czy zmiana kolorów okna programu. Szkoda, że nie możemy wgrać własnego zestawu emotikon lub skórek. Na plus można zaliczyć opcję wysłania listy kontaktów na serwer, choć wszystkie szanujące się komunikatory posiadają taką możliwość.
Ocena: 2/6


Opcje dodatkowe, jakimi uraczyli nas twórcy nie oszałamiają różnorodnością. Praktycznie jedynymi ciekawostkami są rozmowy głosowe i przesyłanie plików. Zaznaczyć należy, iż żaden z dodatków nie działa poprawnie. Głos rozmówcy, jaki do nas dociera jest zniekształcony i przerywany. Nie jest to wina łącza, test był wykonywany wewnątrz sieci lokalnej 100Mbit. Tak samo rzecz się ma z transferem plików. Przesłanie 200MB archiwum testowego trzeba było wznawiać trzy razy, dzięki Bogu zaimplementowano wznawianie transferu począwszy od pobranego fragmentu. Nie można zapominać o możliwości wysyłania SMSów do operatorów polskich sieci komórkowych, lecz ich wadą jest niska skuteczność. Na dziesięc wiadomości (4x Era, 3x Plus, 3x Idea) do odbiorców doszły tylko cztery, odpowiednio 2 do Ery, 1 do Plusa i 1 do Idei. Oczywiście wszyscy odbiorcy mieli uaktywnione odbieranie SMSów z Internetu.
Ocena: 2/6

Podsumowując, Gadu-Gadu ma pewną pozycję na rynku polskich komunikatorów. Lecz może zostać ona stracona, ponieważ rozwój programu po prostu stanął w miejscu. Wygląda to, jakby twórcy zapomnieli o swoim dziele, dokonując jedynie kosmetycznych poprawek. Nie jestem zdziwiony, iż coraz więcej ludzi przerzuca się na alternatywne aplikacje, ascetyka i brak przydatnych opcji odstrasza od pierwszego polskiego komunikatora. Szkoda, bo można było popracować, zamiast czterech milionów użytkowników, byłoby ich przynajmniej o milion więcej.
Ocena końcowa: 3/6


Tlen 3.74


Komunikator serwisu o2.pl to jak na razie najpoważniejszy konkurent Gadu-Gadu. Jego wielką przewagą na pierwszym polskim internetowym "paplaczem" jest niewątpliwie częstsze wydawanie uaktualnień i lepsze wsparcie techniczne. Na plus można również zaliczyć też dużo mniejszą awaryjność, zarówno serwerów jak i samej aplikacji. Tlen.pl używany był na początku jedynie przez garstkę zapaleńców, lecz w chwili obecnej coraz więcej osób rezygnuje z GG na rzecz natlenionej alternatywy.


Aby używać komunikatora Tlen.pl należy posiadać konto e-mailowe w serwisie o2/go2.pl. Niestety, proces rejestracji rozwiązano w dość nieciekawy sposób. Aby założyć skrzynkę pocztową trzeba otworzyć odpowiednią stronę w przeglądarce. Nie ma co ukrywać, przydałaby się możliwość rejestracji wprost z aplikacji klienckiej. Należy podawać również zbyt dużo danych osobowych, niestety jest to obowiązkowe.

Ocena: 3/6Okno, w którym pojawiają się otrzymywane wiadomości rozplanowano poprawnie. Wygląda dużo ładniej niż jego odpowiednik w GaduGadu. Również dobór kolorów tekstu jest co najmniej poprawny. Bez trudu odróżniamy własne wiadomości od tych, które pochodzą od rozmówcy. Na pochwałę zasługują wymienne zestawy emotikon. Wystarczy ściągnąć z sieci nowy zestaw i cieszyć się zgodnością obrazków np. z GG. Jedyną rzeczą, która mi przeszkadza jest brak możliwości zamknięcia okna za pomocą klawisza Esc. Reklamy również pojawiają się zauważalnie rzadziej niż w aplikacji SMS-Expressa.
Ocena: 5/6Programiści nie poskąpili nam opcji konfiguracyjnych. Prawie dwadzieścia zakładek pozwala nam na ustawienie dosłownie wszystkiego. Począwszy od numeru GG, aby móc komunikować się z użytkownikami tego programu, przez ustawienie podpisu SMS aż do dopasowania wyglądu aplikacji za pomocą skórek. Wszystko jest szczegółowo opisane, personalizacja Tlena nie będzie problemem nawet dla laika
Ocena: 5/6Opcje kontaktów nie zachwycają. Jest jeszcze gorzej niż w Gadu-Gadu. Ustawimy tylko identyfikator bądź numer GG, nicka i numer telefonu. Cóż tu więcej dodawać - można było się bardziej postarać, panowie programiści.
Ocena: 2/6


Teraz kolej na smakowite, natlenione dodatki. Na pierwszy ogień idzie przesyłanie plików. W przeciwieństwie do konkurencji, za pomocą Tlena możemy przesyłać kilka plików jednocześnie. Połączenia nie są zrywane, transfer jest dość szybki. Dużo lepiej niż w GG jest również z przekazem żywej mowy, głos się nie rwie, można dowolnie wybierać jego jakość. Teraz kolej na nasz test SMSów. Ze standardowych 10 wiadomości do odbiorców dotarło sześć. Abonenci Ery otrzymali wszystkie, Plusa - jeden, Idei - również tylko jeden.
Ocena: 5/6


No i doszliśmy do podsumowania jednego z największych konkurentów Gadu-Gadu. Przez kilka miesięcy używania aplikacji rodem z portalu o2.pl muszę przyznać, iż jestem pod wrażeniem. Tak nieawaryjnego i zgrabnie działającego komunikatora nie widziałem jeszcze nigdy. Cieszy również szybkie wydawanie koniecznych do działania poprawek, usprawniających np. wysyłanie SMSów po zmianie schematu działania bramki operatora. Dobrze działa również współpraca z siecią swojego największego konkurenta. Jedyne, czego brakuje natlenionemu komunikatorowi, to ustawianie statusów opisowych dla GaduGadu. Jeszcze tylko dopracowanie kontaktów i Tlen stanie się komunikatorem marzeń.
Ocena końcowa: 5/6


WPKontakt 2.4.2b


WPKontakt to własny, oparty na technologii Jabber, komunikator Wirtualnej Polski. Szybką popularyzację aplikacji zapewniła ogromna popularność przejętego niedawno przez TP S.A. portalu. Choć nie jest on tak popularny, jak Gadu-Gadu, Tlen czy ICQ, to ma swoją stałą grupkę wielbicieli. Czy warto do nich dołączyć - za chwilę się przekonamy.


Jeśli chcemy używać WPKontaktu, niezbędną rzeczą jest posiadanie konta poczty elektronicznej na wp.pl. Na szczęście możliwe jest założenie w trybie skróconym, podając jedynie login, hasło i adres e-mail, 'obciętego' konta, które nie umożliwi nam korzystania z poczty, lecz zarezerwuje nasz identyfikator i pozwoli używać komunikatora. Duży plus należy się za brak konieczności podawania szczegółowych danych.
Ocena: 5/6Okienko, a właściwie zakładka rozmowy to chyba najlepiej wykonana rzecz tego typu wśród polskich aplikacji służących do porozumiewania się w globalnej sieci. System zakładkowy, który, zamiast okienka, tworzy dla każdego rozmówcy osobną zakładkę jest bardzo ergonomiczny. Już nie musimy w gąszczu przycisków na pasku zadań poszukiwać naszego kolegi lub koleżanki, od którego właśnie dostaliśmy wiadomość. Na pochwałę zasługuje także archiwum. W oknie rozmowy widzimy wszystkie nasze wcześniejsze wypowiedzi. Funkcja ta może się okazać przydatna, kiedy chcemy dokończyć rozmowę z poprzedniego dnia, a, np. z powodu zbyt dużej ilości wypitych trunków nie pamiętamy, o czym mówiliśmy. Jeśli nie odpowiada nam rozmowa podzielona na zakładki, zawsze możemy utworzyć dla każdego rozmówcy osobne okno. Do wyboru - do koloru. Ale, jak to mówią, w beczce miodu zawsze znajdzie się łyżka dziegciu. W wypadku WPK jest nią zestaw emotikon, którego nie można w standardowy sposób zmienić. Dobrze, że istnieją inne metody na podmianę obrazków, pozwalające rozkoszować się zestawem emotek z Tlena czy też GG.
Ocena: 5/6Konfiguracja WPKontaktu to coś, co tygrysy lubią najbardziej. Nie poskąpiono możliwych opcji, ustawić możemy prawie wszystko, począwszy od numeru GG/ICQ, do koloru czcionki i wybrania skórki dla aplikacji. Nie ma co się rozpisywać - jest wszystko, co potrzeba, a do tego domyślne ustawienia są na tyle dobre, że nie trzeba ich zmieniać.
Ocena: 5/6Teraz przejdziemy do kolejnej możliwości aplikacji programistów z Wirtualnej Polski, a mianowicie zarządzania kontaktami. Tutaj widać, iż twórcy bardzo się postarali. Każdej osobie możemy przypisać standardowe dane jak imię, nazwisko i telefon, ale także numer karty Cyfry+ (możliwość wysyłania wiadomości na dekoder), a nawet... zdjęcie! Tak, każdemu kontaktowi możemy przypisać zdjęcie, które będzie się ukazywać podczas rozpoczęcia rozmowy. Nie zapomniano także o indywidualnych dźwiękach dla każdego rozmówcy, czy wyborze głosu syntezatora mowy. Reasumując, pod względem zarządzania kontaktami, WPK nie ma sobie równych. Jedynie ICQ ma porównywalne możliwości.
Ocena: 6/6Ciekawe, czy zgadniecie, czym się teraz zajmiemy :). Oczywiście dodatkami i SMSami. Na pierwszy ogień pójdą jakże popularne w naszym pięknym kraju krótkie wiadomości tekstowe. Muszę przyznać, iż jestem mile zaskoczony. Aż 8 na dziesięć wiadomości dotarło do adresatów. I tak: Era: wszystkie, Idea: 2/3 i Plus: również 2/3 SMSy. Ciekawie prezentuje się również możliwość odczytywania przychodzących bądź własnych wiadomości metalicznym, komputerowym głosem. Ciekawie prezentuje się także możliwość podłączenia do dowolnego serwera Jabbera, czyli technologii, na której opiera się WPKontakt.
Ocena: 5/6


No cóż, oparty na opensource'owej technologii Jabber program WPKontakt powoli, lecz systematycznie odbiera kawałeczki rynku swoim konkurentom. I szczerze życzę mu sukcesu, ponieważ widać wkład pracy potrzebny do jego powstania. Popularności mogą mu przydać również zapowiedzi wersji 2.5, która, wedle producentów, ma umożliwić przesyłanie na żywo dźwięku i obrazu z kamery internetowej. Na ile zapowiedzi te są prawdziwe - okaże się już w niedługim czasie.
Ocena końcowa: 6/6


No i w ten sposób dobrnęliśmy do końca porównania aplikacji polskich programistów. Niektórych może dziwić brak w tym zestawieniu np. OnetKomunikatora czy naszego FrazTalka, lecz uznałem, iż ilość osób używających wyżej wymienione komunikatory jest na tyle niska, iż nie są one warte opisu. Teraz kolej na porównanie możliwości komunikatorów zagranicznych. W szranki staną: weteran ICQ, portalowy Yahoo! Messenger, OpenSource'owy klient Jabbera Exodus i komunikator MSN Messenger.


ICQ Full 2003a


ICQ... któż tego nie zna... Pierwszy komunikator internetowy, jaki powstał. Choć ma już siwą brodę, trzyma się nieźle. Dzieje się tak głównie za pomocą ogromnej ilośći dodatków i rozszerzeń, a także dostępności klientów na przeróżne platformy sprzętowe. Nie ma chyba tylko ICQ na ZX Spectrum :).


Rejestracja, czyli inaczej droga przez mękę. Pomijam już konieczność podawania imienia, nazwiska, wieku, kraju i innych personaliów, ale nie wybaczę firmie Mirabilis tego, iż dodanie nowego użytkownika udało się za trzecim razem! Nawet będące niechlubnym przykładem awaryjności Gadu-Gadu nie miewa takich problemów.
Ocena: 2/6Okno rozmowy, będące niejako najważniejszą częścią każdego komunikatora, nie wyróżnia się z tłumu niczym szczególnym. Szczerze mówiąc, po najstarszym komunikatorze świata (ciekawie to zabrzmiało :) ) spodziewałem się czegoś wyższych lotów. Ascetyczny wygląd - niemalże jak z czasów Windows 95, denerwujące klikanie podczas wpisywania tekstu w okienko (na szczęście do wyłączenia), a także udziwnione wysyłanie - ctrl+enter nie jest tym, co tygrysy lubią najbardziej. Bardzo irytujące są bannery reklamowe, wyświetlane bez przerwy. I nie jest aż tak denerwujący sam fakt ich istnienia, jak to, iż nie pozwalają zmniejszyć okienka bardziej, niż wynosi ich szerokość. A że ta jest niemała, musimy wpatrywać się w szerokie, niezgrabne okno, a może okiennicę rozmowy. Dla zasady wypadałoby wspomnieć o niezmienialnym, szaro-burym zestawie emotikon, a także o nieprzydatnym w naszych warunkach module sprawdzania pisowni, dla języka angielskiego oczywiście.
Ocena: 3/6A teraz... konfiguracja (tadamm!). I tutaj muszę pochwalić programistów, postarali się. Okno preferencji, choć niezbyt piękne, daje nam możliwość ustawienia każdej, nawet najdrobniejszej opcji. Jest całkiem przejrzyście, podziału możliwych ustawień dokonano dość intuicyjnie. Myślę, że nawet laik z podstawową znajomością angielskiego się tutaj połapie. Nic dodać - nic ująć, jest dobrze.
Ocena: 5/6Opcje kontaktów są... idealne. Tak, idealne. Takiej mnogości ustawień nie ma prawie żaden komunikator, z WPKontakt włącznie. Bardzo interesującą opcją jest wyświetlenie mapy terenu (jeśli użytkownik podał swoją lokalizację), a także horoskopu. Całość podzielono w porządnie dobrane podgrupy. Cóż więcej powiedzieć - sami popatrzcie
Ocena: 6/6Pod recenzencki nóż pójdą teraz dodatkowe opcje "icka". A tych jest od przysłowiowego groma. Te przydatniejsze to między innymi: komunikacja głosowa, monitorowanie skrzynek e-mail, współdzielenie plików, zapis kontaktów do formatu vCard i oczywiście SMSy. Nie ma co ukrywać, jestem mile zaskoczony. Nie sprawdziły się zapowiedzi niektórych użytkowników, iż z ICQ nie dochodzą wiadomości do niektórych sieci. Otóż wszyscy odbiorcy otrzymali wysłane testowe SMSy. A najprzydatniejsza jest opcja odpowiadania na nie. Każdy podczas rejestracji otrzymuje unikalny numer, pod który można wysyłać krótkie wiadomości, które następnie ukażą się na ekranie naszego komputera. Właśnie dodatki są największą zaletą tego programu. Doceniam wysiłek i czas włożony w ich tworzenie, więc ocena tej części nie może być niska.
Ocena: 6/6


I dobrnęliśmy jakoś do podsumowania programu, będącego tym dla świata, czym dla Polski jest Gadu-Gadu. Wiele lat ewoluowania zaowocowało zbiorem pysznych dodatków, lecz patrząc na to z drugiej strony, okienko rozmowy i ogólnie cały interfejs wydaje się lekko niedopracowany. Może niedopracowany jest zbyt mocnym słowem, lepiej byłoby użyć stwierdzenia, iż rozwój interfejsu zatrzymał się w roku 1995. Wypadałoby teraz wystawić seniorowi zacnego rodu komunikatorów jakąś ocenę...
Ocena końcowa: 5/6


Yahoo! Instant Messenger


Mimo, iż YIM, bo tak w skrócie nazywa się produkt portalu Yahoo! nie jest w naszym pięknym kraju zbyt popularny, to bogactwo opcji skłoniło mnie do umieszczenia go w tym porównaniu.Do uruchomienia programu wymagane jest posiadanie konta poczty elektronicznej na Yahoo.com. Wymagane informacje, tak jak zwykle podczas zakładania kont mailowych, są moim zdaniem nieco zbyt szczegółowe. Na szczęście z zalogowaniem się nie ma problemu, choć estetów może drażnić pojawiające się podczas łaczenia z serwerem okienko.
Ocena: 3/6


Najczęściej używana część komunikatora to oczywiście okno rozmowy. W przypadku YIM prezentuje się ono całkiem ładnie. Logiczne rozmieszczenie przycisków, ładne i kolorowe ikonki, a także zestaw "IMVironments", czyli funkcji upodabniania okienka rozmowy do rzeczywistości, zamieniając suchy tekst na pokazujące się w dymkach wypowiedzi uczestników dyskusji, reprezentowanych przez animowane postaci. Poza tym możemy prowadzić rozmowę za pomocą WebCama, mikrofonu, a także przyjmować i odbierać pliki. Szczerze mówiąc, okno rozmowy w kliencie Yahoo najbardziej przypadło mi do gustu.
Ocena: 6/6Chyba w tym porównaniu nie było jeszcze komunikatora nie posiadającego dość rozbudowanych opcji konfiguracyjnych. Tak też jest i w tym przypadku. Ciekawą i rzadko spotykaną funkcją jest szczegółowe ustawianie zachowań, kiedy ktoś chce nam przysłać, bądź ma ochotę ściągnąć od nas plik. Tak, ściągnąć, bowiem za pomocą YIM można uruchomić usługę działającą na zasadzie współdzielenia plików.
Ocena: 4/6Opcje kontaktów w samym programie są raczej ubogie, lecz nie myślcie, iż programiści potraktowali sprawę zarządzania danymi znajomych po macoszemu. Otóż Yahoo oferuje system profili, umieszczanych w sieci WEB, z powodzeniem zastępujących znane z innych komunikatorów szczegółowe tabelki. Duży plus za nowatorstwo. Oczywiście każdego możemy przyporządkować do dowolnej, rozwijalnej grupy.
Ocena: 5/6


Dodatki... Jest tego dużo. Wspomniane już wcześniej "IMVironments", telekonferencje, rozmowy głosowe, przesyłanie plików... Prezentuje się ciekawie, ale... No właśnie, jest jedno duże ALE. Wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych SMS możliwe jest tylko do abonentów z USA i Indii. Sytuacja nieciekawa, szczególnie dla osób nie mieszkających w wyżej wymienionych krajach. Dzięki Bogu reszta opcji działa tak, jak należy. Lecz brak SMSów do Polski stawia pod znakiem zapytania egzystencję tego programu w naszym kraju.
Ocena: 3/6


I jak ocenić program, który z jednej strony kusi ciekawymi i nowatorskimi opcjami, ładnym wyglądem, a z drugiej - straszy brakiem jakże popularnych u nas SMSów. Moim skromnym zdaniem warto byłoby napisać do Yahoo petycję z prośbą o dodanie innych krajów, ponieważ program jest warty zainteresowania, lecz bez tej funkcji stanowi dla Polaków jedynie ciekawostkę.
Ocena końcowa: 4/6


MSN Messenger 5.0


Microsoft Messenger to chyba jeden z najbardziej znienawidzonych komunikatorów. Jesteśmy nim na siłę uszczęśliwiani podczas instalowania wszystkich nowszych Windowsów, Internet Explorerów czy innych Outlooków. Często podejmujemy niewdzięczne próby jego natychmiastowej deinstalacji, nie próbując nawet zapoznać się z programem prosto z Redmond. A ten mimo wszystko warty jest choć rzutu okiem.Do zalogowania się w systemie Messenger potrzebny jest profil .NET Passport. Jedyną niedogodnością jest niemożliwość uzyskania go poprzez sam komunikator, by tego dokonać trzeba kliknąć w odnośnik w oknie programu. Na szczęście ilość podawanych informacji nie jest duża, wystarczy jedynie adres e-mail (zniesiono konieczność posiadania konta na hotmail/MSN), hasło i pytanie z odpowiedzią, służące do odzyskania tegoż. Po wypełnieniu wszystkich pól następuje proces rejestracji, po którym wpisujemy naszą nazwę Passport i hasło do MSN Messengera i już możemy się cieszyć programikiem z Microsoftu.
Ocena: 4/6


Bardzo ładny interfejs całego Messengera występuje również w okienku rozmowy. Dobrze zaprojektowane, kolorowe, ładne. Choć jak na mój gust niebieski pasek po prawej mógłby być węższy lub regulowany. Zabrakło niestety kolorowania wypowiedzi swoich i współrozmówcy, prowadzi to niestety do małego rozgardiaszu. W innych komunikatorach już na pierwszy rzut oka wiemy, który tekst sami wpisaliśmy, a który dotarł do nas. Tutaj tego brakuje, szkoda. Emotikonki są bardzo często używane przez sieciowych maniaków. W Messengerze również występują, choć w dość ograniczonej ilości i małym asortymencie. No cóż, chociaż są.
Ocena: 3/6Konfiguracja programu oczywiście jest, ale... tak jakby jej nie było. Myślę, że zwykły, niezgłębiający tajników każdej dorwanej w swe ręce aplikacji mógłby używać MSN Messengera bez zaglądania tam. Ale i ci zaawansowani mogą poczuć się trochę rozczarowani. Do ustawienia nie mamy zbyt wiele, z ciekawszych rzeczy w oczy wpada tzw. profil i blokowanie ukazywania własnego stanu dla wybranych osób z książki adresowej.
Ocena: 3/6


Teraz kolej na następną nieistniejącą funkcję, a mianowicie zarządzanie kontaktami. Programiści z Microsoftu w ogóle nie przewidzieli możliwości przydzielania danej osobie jakichś dodatkowych danych, typu nazwisko czy adres. Z resztą, nie będę się rozpisywał - zobaczcie sami:
Ocena: 1/6Kolej na dodatki, czy będą smakowite - o tym się zaraz przekonamy. Za ciekawostkę można uznać możliwość wykonywania połączeń telefonicznych do USA i Kanady za darmo. Jedynym wymaganiem jest posiadanie zewnętrznego adresu IP. Nie zabrakło również możliwośći porozumiewania głosowego pomiędzy dwoma użytkownikami, jak i przesyłania plików. Jeszcze jedną wartą zainteresowania rzeczą są zakładki w głównym oknie programu, przenoszące nas na specjalnie przygotowane, kompaktowe wersje stron www serwisów takich jak Zone.com czy MSN. Zabrakło niestety możliwości wysyłania wiadomości SMS.
Ocena: 2/6


Jak można podsumować Messengera? Bardzo prosto. Mnóstwo dobrych pomysłów, lecz kiepskie wykonanie. Jawne przymuszanie użytkowników do używania komunikatora, problemy z usuwaniem, brak tak standardowych opcji zarządzania kontaktami czy też wysyłania SMSów na pewno nie daje aplikacji szans na wysoką ocenę. I, jak to mówią, słowo stało się ciałem.
Ocena końcowa: 3/6


Exodus 0.8.1.0


Już poza porównaniem w artykule znalazł się przykładowy (wraz z Tlen.pl i WPKontaktem) klient opensource'owego systemu Jabber. Opensource'owy Exodus to najszybciej rozwijana aplikacja tego typu. Dzięki otwartym źródłom każdy użytkownik, któremu C++ nie jest obce, może poprawić lub dopisać coś do tego programu. Dokładniejszy opis technologii Jabber znajduje się w tabeli na początku. A tymczasem zrzut ekranu.Jesteśmy już na mecie naszego porównania możliwości komunikatorów internetowych. Wśród przewijających się tutaj aplikacji widzieliśmy wiele dobrych lub gorszych pomysłów, sporo nowatorstwa. Czasami trzeba było również zganić producentów za jawne lenistwo. Gdyby kazano mi wybierać - przed wyjazdem na bezludną wyspę jeden z polskich komunikatorów - miałbym niemały dylemat. Jedno wiem na pewno - byłby to Tlen lub WPKontakt. Te dwie aplikacje spośród wszystkich testowanych najbardziej przypadły mi do gustu. Tak, a co z komunikacją z ludźmi spoza Polski - spytałby ktoś. Z anglojęzycznych programów najtrafniejszym moim zdaniem wyborem jest... weteran ICQ. Tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć ten artykuł. Jeszcze tylko tabela z ocenami.Autor: Kangur


Linki do kommunikatorów


Gadu-Gadu
Tlen.pl
WPKontakt
ICQ
Yahoo! Instant Messenger
MSN Messenger
Exodus

Tagi: oprogramowanie,

Komentarze (48)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

25.03.2003 20:31

Wątków: 69 | Odpowiedzi: 4576

WPK Kontakt?

no to dzisiaj sciagam i sprawdzam bo akurat tego komunikatora najmniej uzywalem. tlen napewno lepszy od GG!
dobry pomysl z tym testem! BRAWO

brak podpisu

25.03.2003 20:36

Wątków: 103 | Odpowiedzi: 1410

Heh

WPkontakt rzadzi juz dawno sie do niego przekonalem

Ze wszystkich rzeczy jakie utracilem w zyciu, najbardziej brak mi rozumu.

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 20:39

Wątków: 151 | Odpowiedzi: 8523

tjaaa

a wszystko pieknie a gdzie podziekowania dla misiurego za pomysł na artykuł

No Love No Glory

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 20:40

Wątków: 987 | Odpowiedzi: 21428

Misiury

Dziekujemy ci Przyjdz z HDD to dostaniesz nagrode

https://www.youtube.com/watch?v=Z7dLU6fk9QY | 1% na KRS: 0000582875

25.03.2003 20:43

Wątków: 228 | Odpowiedzi: 726

nice...

ja ciąle siedze nagg...widze że cza zmienic upodobania na wp.kontakt.. jak bede miał czas to testne.. i zobaczymy czy przypadnie mi do gustu

www.ithardware.pl ...

25.03.2003 20:45

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 99

Miranda

fajna recka. btw, jest jeszcze inna open-source'owa alternatywa - Miranda IM. Jej funkcje mozna rozszerzac przez dżiliardy pluginow (obsluguje np siec icq, Gadu-Gadu, Tlen, Jabber, WPKontakt), wiecej info tutaj: http://www.miranda.tpsa.jp/viewtopic.php?t=2

25.03.2003 20:47

Wątków: 247 | Odpowiedzi: 3462

heh

Kangur gratuluje, swietny artykuł! dobry pomysł [Misiury ] i bardzo dobrze napisany. Ja uzywam WPK i GG. powoli przesiadam sie na WPK. z jednym tylko sie moge się zgodzić: jak ja wysylam sms'yz WpKontaktu to dochodza wszystkie... pozdrawiam

http://www.kibicpolski.pl - Dom Polskiego Kibica

25.03.2003 20:55

Wątków: 82 | Odpowiedzi: 1582

fajne :)

chociaz na mnie nie wplynie szkoda ze zapomniales o odigo

lomo fiszaj i nikon D2H chlodzony chivas regal

25.03.2003 20:59

Wątków: 69 | Odpowiedzi: 4576

kilogramm

dobrze mowisz, brakuje wlasnie w tescie kilku komunikatorow np.mirnada) . chetnie bym poczytal jak sie maja na tle konkurencji. chyba zostaly uwzglednione tylko te bardziej popularne.

brak podpisu

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 20:59

Wątków: 199 | Odpowiedzi: 7402

kilogramm

Dokładnie.
Sam używam i się zakochałem - taka prosta i jednocześnie rozbudowana
A wpk - spoko też używałem i podobało mi się.
Tlen - w sumie nie najgorszy, ale nie przypadł do gustu.
A o gg nie wspomne - kicz jakich mało, po prostu wstyd używać.
A pozostałych nie używałem więc się nie wypowiem.
Ale ogólnie recka ładna i dla niektórych osób info, że gg to nie jedyna alternatywa (może chociaż pare osób zmądrzeje i zmieni komunikatora )
Jak dla mnie recka na 5- ( "-" bo nie było mirandy hehe )

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 21:06

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 3136

hmm

no a ja uzywam GG i zadna miranda czy wpkontakt czy inne tleny igdy mu nie doruwnaja i tyle

"Zawsze myślałem, że rzeczywistość stworzono dla tego rodzaju ludzi, którzy nie potrafią zmierzyć się z narkotykami." Tom Waits

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 21:17

Wątków: 185 | Odpowiedzi: 6716

kto wie

moze przesiade sie na wpkontakt 2.5 ale PowerGG tak kusi...
jest cos takiego na wp?

fanboy Apple

25.03.2003 21:37

Wątków: 58 | Odpowiedzi: 166

...

a ja tam wole gg,a spojrzcie na to ile osob uzywa gg ale tlen'u i nnych tam

http://markk.pl/

25.03.2003 21:55

Wątków: 289 | Odpowiedzi: 7995

hmm

ja mialem 2x wp kontakt i jakos dalej siedze na gg, moze dzieki powergg... a tak naprawde to sciagam jeszcze raz jak mowicie ze dobry to sie zmusze

7700K / Cryorig R1 Ultimate / MSI Z270 G7 / Corsair LPX 2x8 3000 / Zotac 1080Ti / Crucial BX100 OCZ Arc100 240GB / Antec 620 / FD Define S / Predator X34A

25.03.2003 22:06

Wątków: 16 | Odpowiedzi: 441

zdawalo mi sie

ze na tego typy witrynie sa tylko testy hardware no ale jest to kolejna rzecz ktora jest dla mnie nowoscia ze nie tylko nie wiem jakie ma motto frazpc czy glownie hard i czy dopuszczaja soft ale do rzeczy
pomysl na taki test mi sie spodobal
to ze tlen wypadnie dobrze to wiedzialem to ze moze byc cos lepsze od niego to tez dopuszczalem ta mysl ale nie przypuszczalem ze to moze byc wpkontakt nie probowalem widac musze sprobowac

MSI KT3 Ultra Dalton XP 1600+@1050 Mhz czasem wiecej Áurea praxis stérilis theória

25.03.2003 22:20

Wątków: 74 | Odpowiedzi: 1259

oryginalny nie bede - brakuje mirandy...

A co do WPK - jego najwieksza wada bylo (a moze dalej jest) brak statusow, ktorych ludzie z GG jakby nie bylo dosc czesto uzywaja. Ma tam co prawda te swoje statki, ale "WPK only". Zaleta niewatpliwa jest natomiast brak znanego z GG bannera.
W sumie dalej siedzie na nowym GG razem z powergg... w koncu przestal zzerac po 50MB ram i 99% czasu proca... tylko ten banner

-- LORD OF FIRE! http://pl.youtube.com/watch?v=UO1rYr4BXAI

25.03.2003 22:21

Wątków: 627 | Odpowiedzi: 9563

ech, ralf

a skąd Ci przyszedł do głowy pomysł, że to jest vortal tylko na temat hardware?

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 22:30

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 5158

Mam kilka zastrzeżań

co do wysyłania SMS to zdaje sie że to zalezy bardziej od bramki operatora niż od komunikatora. Wszystkie sms przechodzą przez bramke i to własnie test btamek by trzebabyło zrobić na wysyłanie sms.

Nie podoba mi sie to że GG został zrównany do poziomu MSN Ponieważ wg. mnie jest od od niego nieporównywalnie lepszy i prostszy.
Mam kilka zastrzeżeń co do obiektywności artykułu. m.in przez te zakładki ulubione fraza i kangura.

:p

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 22:36

Wątków: 987 | Odpowiedzi: 21428

asdef

WPK: Obsluguje statusy z gg, od wersji 2.42

https://www.youtube.com/watch?v=Z7dLU6fk9QY | 1% na KRS: 0000582875

25.03.2003 22:39

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 12

WPK

Najaktywniej rozwijany IMHO - ciągle trochę błędów ale coraż lepiej. Co do sms'ów to SemSMS rulez:D

25.03.2003 22:48

Wątków: 179 | Odpowiedzi: 9400

...

WpKontakt rulz moj pierwszy komunikator i ostatni

ZZZZ

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 22:49

Wątków: 79 | Odpowiedzi: 3562

hmm

ja tez mam kilka zastrzezen
1)Czemu testowana jest stara wersja gg skoro jest dostepna wersja gg 5.05?
2)W gg istnieje opcja wgrywania wlasnych emotikonek.
3)Rozmowy glosowe maja b.dobra jakosc w wersji 5.05.
4)Czemu w ocenie nie jest brana liczba uzytkownikow danego komunikatora? Moim zdaniem jest to najwazniejsza cecha.
5)Czemu nie zostal wziety pod uwage jako dodatek do gg powergg? Jest to podstawowa rzecz jesli chodzi o gg. Chyba wiekszosc uzytkownikow gg uzywa tej nakladki. Zwieksza ona BARDZO funkcjonalnosc komunikatora.
SUMA SUMARUM: Moim zdaniem artykul byl stronniczy albo redaktor bardzo nie lubi gg!!!

Acer Aspire Nitro VN7 15" + Notebook Samsung R580 JS0APL

25.03.2003 22:58

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 252

Miranda

Nie ludzie, testowanie Mirandy to pomylka. Tego programu nie mozna przebiec w 20 min sprawdzajac jego mozliwosci. 144 plugin'y to jednak chyba wyzwanie, a bez nich to Miranda obecnie nie jest komunikatorem(jako ze to wlasnie one daja obsluge sieci IM).

kowal_and - 5) Czemu? Bo cos mi sie zdaje ze ICQ zmiazdzylo by konkurencje?

nie ma ludzi normalnych, są tylko nieprzebadani

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.03.2003 23:13

Wątków: 106 | Odpowiedzi: 10195

heh

kiedyś to były czasy jak każdy miał ICQ i nie było problemu a teraz trzeba zapchać tray jakimiś obrazkami i mieć nadzieje, że nie padną wszyskie kominikatory na raz,
ja chce żeby było tak jak dawniej

Życzę Wam pięknej Polski. Jestem wolny od uprzedzeń, nienawidzę wszystkich tak samo.

25.03.2003 23:33

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 252

Tuff Tiger

Jest Miranda. :]
Zeby wszystko dzialalo dobrze to troche spedzisz czasu przy konfiguracji a mozesz w niej miec ogromna ilosc protokolow nie tracac na funkcjonalnosci. (jest ICQ, GG, Tlen, WPK, Jabber, AIM, MSN, Yahoo, IRC i pare innych)

nie ma ludzi normalnych, są tylko nieprzebadani

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 00:24

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 5158

mam jeszcze jednąpropozycje

może by zrobić twest komunkatorów dostępnych pod linuxem np. Kadu. apropo kadu jest klientem GG a to równiez powinno być wzięrte pot uwage w ocenie. nie wiem czy jeszcze jakiś inny komunikator ma swojego klienta spod linuxa???? ale można by zrobic porównanie tych klientów. bo oprucz kadu jeszcze jest chyba gnugadu i kilka innych

:p

26.03.2003 00:31

Wątków: 69 | Odpowiedzi: 4576

karaguy

dokładnie. ale tak jak mowisz trzeba troche poswiecic czasu zeby to wszystko zgrac w jedna calosc. wydaje mi sie ze Miranda jest OK ale za pare tygodni moze wszystkich przegonic. (moze miesiecy)

brak podpisu

26.03.2003 00:34

Wątków: 69 | Odpowiedzi: 4576

ace222

ajjj, pod linuxa jest przeciez chyba kazdy jabber, tlen jest tez (tlenx tak sie chyba zwie)

brak podpisu

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 00:50

Wątków: 38 | Odpowiedzi: 9128

hmmm

bardzo dobry artykol podoba mi sie

nie usprawiedliwiaj się, że to Polska

26.03.2003 02:57

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 15

WPK?

WPKontakt lepszy od ICQ? rotfl
ICQ ma porównywalne do WPK możliwości? rotfl^2 Chyba odwrotnie.
Proponuję poużywać ICQ dłużej niż pół godziny, czy ile tam było potrzeba do zrobienia screenshot'ów.
A dla omijających z daleka lekcje angielskiego jest polska nakładka do najnowszej wersji build 3800.

Wacken Open Air 2007

26.03.2003 06:55

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Porównanko

A może by tak zrobić test także wtyczek do tych komunikatorów???
jak myślicie???

BerNYpsV "You will never kill The EVIL"

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 10:35

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

Witchhunter...

Osobno jest porownanie komunikatorow polskich, osobno - zagranicznych. Kowal_and:
Ad1) Kiedy przeprowadzalem testy, najnowsze bylo 5.0.4
Ad2) Tak? Pokaz mi prosze, bo z tego co wiem, to trzeba podmieniac exeki, a to jest niezgodne z licencja i oficjalnie nie wspierane.
Ad3) Mam na ten temat odmienne zdanie, przynajmniej co do v. 5.0.4
Ad4) Co z tego, ze komunikator jest dobry, skoro nikt go nie uzywa? Z reszta, nie mialo to wplywu na ocene, tylko o tym wspomnialem.
Ad5) To tez nie jest oficjalnie wspierane przez tworcow. Do zadnego komunikatora nie byly pod uwage brane dodatki, dlaczego GG mialoby byc w jakis sposob uprzywilejowane?

Ace222: SMSy byly wysylane o tej samej porze dla kazdego komunikatora, z tym, ze w jeden dzien testowany byl jeden komunikator.

Miranda: Zawsze mozna cos dopisac, czyz nie?

Stronniczosc: Niestety, jestem tylko czlowiekiem i jesli cos mi sie nie podoba, to trudno, zebym opisywal to pochlebnie.

Linux: Niestety, padla mi partycja linuksowa. Jak na razie nie bedzie.

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 10:50

Wątków: 372 | Odpowiedzi: 5158

hmm

po krótkiej rozmowie z kangurem wybaczam mu te przewinienia związane z wysyłeniem sms'ów Do tych zakładek teszmoge juz sie przekonać ale powiedziałem zrównania GG=MSN nie wybacze!!!! No chyba że zapuka do mnie pani z "wybacz mi" z Tequilą w ręku

:p

26.03.2003 12:18

Wątków: 16 | Odpowiedzi: 441

michu

tak z histori mi sie skojarzylo bo jak siegam pamiecia to wczesniej to glownie hardware byl testowany

MSI KT3 Ultra Dalton XP 1600+@1050 Mhz czasem wiecej Áurea praxis stérilis theória

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 14:04

Wątków: 42 | Odpowiedzi: 1291

Dziś

pojawiła się nowa wersja Tlena. Jest to wprawdzie alpha3 (Tlen 4.00 alpha3) ale obok zmian niedużych (obsługa opisów GG i konferencji GG) ta wersja wnosi jedą innowacje, moim zdaniem najważniejszą - obsługę pluginów. Pozostaje tylko czekać na wersję finalną + wtyczki umożliwiające połączenia z serwerami alternatyw Tlena, kamerki internetowe, itp . Moim skromnym zdaniem WPK nie wygra. Wygra Tlen Grunt że to zdrowa rywalizacja na której korzystamy my - jako użytkownic y

Pozdrawiam

Duron 1,2 GHz + Arctic Cooling Copper Silent TC + Asus A7V + HuntKey BS3000 300W + 384 RAM + GF FX 5200 Ultimate 128 RAM + Maxtor 40GB & Maxtor 80GB

26.03.2003 17:54

Wątków: 7 | Odpowiedzi: 88

WP=TPSA

WP=TPSA
Dla mnie wybor jest oczywisty...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.03.2003 22:10

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 11543

Skyp...

WPKontakt byl jeszcze dawno przed przejeciem WP przez TPSA

http://hd-opinie.pl - Telewizory, Kino domowe, Full HD i wiele innych!

27.03.2003 08:49

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 205

ICQ

Moim zdaniem porownanie wypadlo fatalnie. ICQ powinno zdeklasowac rywali o 100 lat do przodu. Logowanie udalo mi sie za pierwszym razem. serwer raczej nigdy nie pada. Jedynym rozsadnym komunikatorem do przesylania plikow ( duzych plikow) jest wlasnie ICQ. sprwdzcie a sie przekonacie. Listy kontaktow nie trzeba nigdzie wysylac, podczas nowej instalacji program sam pobiera ostatnia liste. Jedyny i ostateczny mankament tego programu jest taki ze uzytkownicy przesiadaja sie na inne (smieszne polskie) komunikatory!!!

Asus P5Q Pro +E7300 + wc (frost2 slim) 2x2GbddrII 1066OCZ Reaper + Radek 4850 gigabyte mc +120mm wiater. +Corsair 520HX

27.03.2003 11:29

Wątków: 7 | Odpowiedzi: 88

kangur

Zbyt wiele to i tak chyba nie zmienia.
WPKontakt powstaje jako element uslug swiadczonych przez portal i ma sluzyc po czesci dzieki swojej jakosci do jego promocji.
Co w cale nie zmienia faktu kto rzadzi w WP.
Oczywiscie nie jest to jakis straszny argument - bo zawsze tp w zaleznosci od widzimisie moze sobie kupic portal o2 wraz z tlenem...:)

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

27.03.2003 17:30

Wątków: 185 | Odpowiedzi: 6716

kangur

http://kontakt.wp.pl/aktualnosci.html?wid=748219&kat=7332&katn=&...

chwalą cię

fanboy Apple

27.03.2003 17:38

Wątków: 305 | Odpowiedzi: 6423

no fajny artykul

wygrał komunkator którego uzywam

“Me, Im dishonest, and you can always trust a dishonest man to be dishonest. Honestly, its the honest ones you have to watch out for...”

28.03.2003 00:58

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 15

Racja, FENIKS

Wystarczy spojrzeć w menu kontaktów ICQ, co można wysłać do innego użytkownika: message,email,URL,sms,ICQ Phone,Greeting Card, Voice/Web Cam, a nawet gry.
A przesiadają się na polskie, bo dla znacznej większości j.angielski to czarna magia i te kilka słów typu: format, copy, dir, to jest max co uda się opanować.
Argumentem mogła być jeszcze (ale do jakiegoś czasu) prostota w obsłudze np. GG. Ale z drugiej strony patrząc, to czemu Ci kochający prostotę nie używaja nadal TAG'a, zamiast Word'a?

Wacken Open Air 2007

02.04.2003 14:26

Wątków: 2 | Odpowiedzi: 2

Extra

Bardzo dobry artykul. Wreszcie ktos poprawnie ocenil GG.
Na pochybel Gadowi

The Glorious Liberation Of The Peoples Technocratic Republic Of Vinnland By The Combined Forces Of The United Territories Of Europa

02.04.2003 15:29

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

gg?

Chociaż wiem,że gg jest najbardziej popularny to jednak nie jestem tak do niego przekonany...

02.04.2003 15:30

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 13

gg?

Chociaż wiem,że gg jest najbardziej popularny to jednak nie jestem tak do niego przekonany...

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.06.2003 13:43

Wątków: 185 | Odpowiedzi: 6716

przesiadlem sie wlasnie

z GG na WPK - jest 100x lepiej
polecam wszystkim
tlana nie probowalem ale WPK w zupenosci mi wystarczy

fanboy Apple

 • Sprawdź bezpośredni link do posta

19.10.2005 14:48

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 0

WP kontak

Jestem nowym uzytkownikiem wp kontak wcześniej miałem tlena i mam pytanie czy jest mozliwość rozmawiania przez wp kontakt z ludxmi z tlena?????????? nie moge żadnej wtyczki znaleśź jak ktoś wie to proszę o info GG 6998462 dzieki

Komentarz dodany przez MAZOK

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.