AMD udostępnia patche CPU dla drugiego wariantu Spectre

Daniel Górecki, 2018-04-11 17:56 | Źródło |

Microsoft udostępnił już kwietniową aktualizację dla swoich systemów operacyjnych i użytkownicy Windows 10 korzystający z procesorów AMD powinni jak najszybciej skorzystać z narzędzia Windows Update. Nowy update zawiera bowiem łatkę systemowego poziomu dla drugiego wariantu luki Spectre (znanej też jako CVE-2017-5715). Warto przypomnieć, że CPU tego producenta nie są podatne na Meltdown.

Zainstalowanie łatki systemowej nie rozwiązuje jednak problemu całkowicie, ponieważ trzeba także zaktualizować firmware procesorów i AMD udostępniło stosowne update'y mikrokodu swoim partnerom sprzętowym. Dystrybucja tych łatek zależna jest jednak od producentów płyt głównych i komputerów, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową odpowiedniej firmy i sprawdzić, czy są już dostępne nowe aktualizacje BIOS.

Techreport udało się już całkowicie załatać jeden z komputerów z procesorem Ryzen i portal przeprowadził szybki test, by sprawdzić, czy patch wpływa na wydajność systemu. Spadki są nieznaczne, w granicach 3%, czyli podobnie jak na platformach Intela, a wydaje się, że Ryzeny nawet w mniejszym stopniu są podatne na patche Spectre.

ryzen

Tagi: AMD, procesory, CPU, aktualizacja, płyty glówne, Windows 10, update, Linux, patch, BIOS, Spectre, Ryzen, Spectre Variant 2, mikrokod,

Komentarze (8)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

12.04.2018 14:50

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

AMD wydaje poprawki

mimo teoretycznych dolegliwości a fani Niebieskich śmią jeszcze porównywać to z "gąbką" INTELA.
Ja tam czekam dalej na wysyp kodu ,który będzie korzystał z "exploitów" na Spectre i Meltdown bo rzeczywiście najgorszy scenariusz może się szykować dla tych co mają systemy operacyjne inne niż Windows 10.

12.04.2018 19:56

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

Powiedział, co wiedział.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spectre_(security_vulnerability)#Impact

Poczytaj do końca, bo pitolisz jakbyś przejął robotę po Chrisie Hooku.


cyt: "Ja tam czekam dalej na wysyp kodu ,który będzie korzystał z "exploitów" na Spectre i Meltdown"

Większość obecnie "istotnych" CPU została załatana, jak ktoś nie wgrał poprawek Biosu i ma zablokowany Windows Update to jego problem.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

17.04.2018 09:15

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 385

AMD swoimi prockami ruszyło Intela do działań i to już COŚ. Osobiście nie spodziewam się dalszych rewolucji po firmie, która jeszcze w 2016 roku zaliczyła stratę, a całkiem niedawno zamykała fabryki. AMD to w tej chwili mniej więcej 1/10 Intela. Cudów nie będzie. Niebiescy kontrolują sytuację z pozycji lidera i robią to od bardzo, bardzo dawna. To takie kolejne never-ending story, jak zagrożenie pozycji Microsoftu ze strony systemów Linux. Nie ta skala.

PC-TU200 | B85M-ITX | i5-4570 SCBSK-2100 | 16GB DDR3 | PM871 256GB + WD RED 2TB | GTX970 4G | 630W 80+ | X2483HSU || T460

17.04.2018 10:13

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53455

Trent

Wiadomo, że po tak dużym wzroście IPC w Zen trudno liczyć na kolejne tego typu w bliskiej przyszłości - ten pokaźny wzrost IPC wynika w sporej mierze z porzucenia ułomnej koncepcji modułów współdzielących zasoby (ale też szeregu innych usprawnień które robili przez te lata po cichu, jedynie L2 cache w Excavatorze było już podobno "Zenowe" - stąd zmniejszenie z 2MB na 1MB ale zwiększając prędkość).

Jednak na pewno ns tym nie zakończą rozwoju i usprawniania tej świeżej architektury, ktora na pewno ma jeszcze trochu potencjału do wyłuskania (bez wywracania jej zupełnie do góry jak Bulldozer->Zen...w ogóle takiej powtórki może dlugo nie być bo Zen u swoich podstaw jest ok, tak jak Intel Core z którego można było sporo wyłuskać przez lata, zresztą już zapowiedzieli Zen5 jako następcę Zen3 Ikona: ;) )

Nadzieje też budzi fakt, że Zen zwołali zrobić w latach najniższych nakładów R&D od dekady, a teraz wraz ze wzrostem przychodów zwiększają też nakłady R&D. Wydatkami R&D wygląda to tak, że od 2015 każdego kolejnego roku wydają na to więcej niż w poprzednim i w 2018 też wydadzą więcej niż w 2017 (choć tym razem najpewniej dorzucą głównie do RTG - działu GPU Ikona: ;) )

Natomiast jak chodzi o Intela to oczywiście może mocno odpowiedzieć prędzej czy później, bo ma potencjał, pytanie jak szybko obudzi się z tego letargu - może to chwilę potrwać, tworzenie architektur trwa latami. Nie zdziwię się jak będzie powtórka z C2D... może nie w sensie ~100% wzrostu IPC, bo to raczej mało realne w konwencjonalnych rozwiązaniach - ale w sensie takmi, że AMD będzie miało jeszcze udany czas przez np. kolejne 3 lata aż Intel zrobi np. następcę IceLake (TigerLake), a może zupełnego następcę Intel Core gdzieś w ~2021.
Oczywiście w międzyczasie mogą łatwo ciut przystopować AMD robiąc to co oni i co już zaczęli w Coffee - wincyj rdzeniuf w danej cenie. W końcu AMD ma nadal niższe IPC, więc sytuacja jest do opanowania, ale nie będzie już takiego dojenia jak było przed Zen Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.04.2018 12:47

Wątków: 130 | Odpowiedzi: 10659

Freezer64

AMD ma teraz łatwiej, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas.

Produkują z jednej matrycy wszystkie produkty aż po rynek serwerowy. Jak w 7nm CCXy będą 6 rdzeniowe a koszy produkcji pozostaną na podobnym poziomie to są w stanie zalać rynek.

Ryzen APU - 1x CCX 4-6 rdzeni + GPU
Ryzen - do 12 rdzeni
Threadripper - do 24 rdzeni
EPYC - do 48 rdzeni

Intel z monolitycznym podejściem ma problem z wprowadzaniem na rynek coraz większych chipów a koszty perfekcyjnych układów rosną bardziej niż rynek jest w stanie to zaakceptować. Xeon E7-8890 22R/44W kosztuje 7200$ a równo za rok może to być poziom Threadrippera za 1000$. Nawet jak przytną Ryzen do 10 rdzeni i Threadrippera do 20 by pełne CCXy pchać na inne rynki to Intel wizerunkowo nadal będzie tracił.

W tej chwili AMD wystarczy aby pchało $$$ w R&D wąskich gardeł architektury. Nic nowego nie muszą tworzyć.

Pytanie brzmi czy zaczął się odpływ klientów Intela w najbardziej dochodowych segmentach? Jeżeli tak to 6 rdzeniowe CCXy mogą go przyśpieszyć. Niestety Radeony nie napawają mnie równie dobrym optymizmem.

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

17.04.2018 13:39

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53455

lomo

Z CPU jesteśmy z grubsza zgodni, ale do czasu - Intel jednak nadal ma wyższe IPC, więcej kasy i więcej łebskich inżynierów od x86. Na razie AMD może być na fali i utrzymać to przez jakiś czas, ale jak już Intel skleci produkty będące bezpośrednią odpowiedzią na zaistniałą sytuację w odpowiednich cenach to eldorado dla AMD może się szybko skończyć.
Jak pisałem wyżej - nie w tym roku czy za rok jak Trentowi się pewnie wydaje, ale np. w 2021.

Biorąc pod uwagę, że AMD już w 2015 chwaliło się że będzie +40% do IPC to już wtedy mogli zacząć coś robić coś więcej niż pierwotnie planowali Ikona: ;) Więc już mogą mieć 3 lata prac za sobą. Co by też częściowo tłumaczyło dlaczego od 2015 mamy nadal Skylake tylko z nowymi panierkami, opóźnienia 10nm to też powód, ale może to wszystko się razem łączy... może czekają na 10nm+ jednocześnie z racji Zen dłubiąc przy IceLake więcej niż pierwotnie planowali... choć Icelake już latem 2017 był w fazie tape-in, więc nie sądzę (no pomijam dłubaninę na potrzeby Meltdown i Spectre Ikona: ;) ). Także raczej IceLake to będzie nadal przeciętne Intelowe +10% do IPC, potem Tigerlake czyli zrobiony tanio i szybko kotlecik, nadal 10nm(++?) z 200MHz wyższymi zegarami, ewentualnie może dodatkowo wincyj rdzeniuf w optymistycznej wersji (a może już IceLake zaoferuje 8 na 115x, trudno wyczuć). A raczej dopiero prawdziwy następca IceLake tj. Sapphire Rapids gdzieś koło 2021 (może 2020 jak się sprężą, zależy trochę też czy pójdą już w 7nm czy nadal 10nm+++ Ikona: ;) ) będzie owocem głębszej reakcji Intela na Zen.

Natomiast ponieważ mogli zacząć przy tym zacząć dłubać już w 2015 to może być tym razem większym wzrostem i ponownym sprowadzeniem AMD do parteru. Nie będą się przecież wiecznie tylko przyglądać ofensywie AMD, szczególnie że mają większe zasoby ludzkie i finansowe, więc to kwestia głównie ruszenia dupy Ikona: ;)
Tak czy tak cieszy, że podobnie jak AMD także Intel już w 2017 dał więcej rdzeni do każdej półki (CoffeeLake to jakby taka odpowiedź na Zen "na szybko"), bo powinno to wpłynąć pozytywnie na postęp wielowątkowości aplikacji i gier.
Szkoda tylko, że to tyle trwało - AMD oferowało 4 rdzenie za 99$ już 8 lat temu:
https://www.anandtech.com/show/2836
a Intel dzięki sporo wyższemu IPC skąpił przez te wszystkie lata i dopiero w 2017 dostaliśmy 4 rdzenie w tej półce (i3-8100).
Więc de facto dopiero teraz mogą developerzy to traktować jako baseline...choć i tak trzeba brać poprawkę na to, ze to są świeże procki, których jeszcze nie sprzedało się wiele (nawet jak policzyć i3-8100 i Ryzeny razem), ceny DDR4 też nie pomagają. Mało tego - Pentium G4560 sprzedaje się od dłuższego czasu jak świeże bułeczki, i to w budżetowych kompach do grania Ikona: ;)

A jak chodzi o GPU AMD to też już zacząłem tracić nadzieję, ale powiem ci, że sukces Zen tchnął we mnie nową wiarę. Oczywiście Nvidia cisnąca ostro do przodu nie ułatwia sprawy (jak Intel w CPU gdzie w sumie Zen ma overall IPC niższe od Haswella z 2013 i nadal jest uważany za ok), ale ogromny postęp jaki Zen uczynił w kwestii nie wydajności a wydajności/wat napawa optymizmem. Radki ostatnio kulały właśnie najbardziej w kwestii efektywności energetycznej i debiut Zen pokazuje, ze jak chcą to potrafią zrobić chip o wysokiej wydajności/wat. Mało tego - ostatnio nawet pojawiła się informacja, że po odejściu Raja Lisa odpowiedzialna tymczasowo za RTG podjęła decyzję żeby częśc inżynierów Zen wspomogła team RTG właśnie w celu poprawy wydajności/wat i zegarów przyszłych GPU:
https://wccftech.com/amds-secret-radeon-project-zen-to-boost-gpu-clocks-efficiency-in-2018-navi-in-2019-beyond/
W wywiadzie dla Anandtechu też można przeczytać między wierszami, że zaczęli pompować więcej w R&D RTG. Bardzo możliwe, że po prostu RTG w 2015 i 2016 było niedoinwestowane, bo to lata gdy mieli niziutki budżet R&D a jednocześnie R&D Zen na głowie, który z pewnością został potraktowany priorytetowo, więc zapewne częściowo kosztem R&D na GPU (ale też np. skasowali własny custom ARM K12, który pierwotnie miał wyjść w podobnym czasie co Zen).
Do tego dorzuć fakt, ze GPU to mimo wszystko nieco prostsza sprawa do zrobienia niż rozwój x86 CPU (choćby z racji tego, że w GPU masz obliczenia typowo równoległe, a w CPU bez postępu IPC daleko nie zajedziesz, a na obecnym etapie zwiększanie IPC x86 to ciężka sprawa, szczególnie że tempo miniaturyzacji procesów nie rozpieszcza), więc na pewno GPU AMD nie spisywałbym na straty. No, ale oczywiście sporo zależy od tempa Nvidii, która ostatnio się bogaci, więc może i tempa nie zwalniać. W każdym razie wierzę, że postęp GPU AMD będzie szybszy niż był w ostatnich latach.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.04.2018 14:51

Wątków: 130 | Odpowiedzi: 10659

Freezer64

odnoszę wrażenie że Intel przygotował się na wojnę z AMD jak Związek Radziecki na wojnę w Afganistanie. Ikona: ;) produkowanie monolitycznych chipów za 7000+$ nie ma sensu.

nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta ten obrazek:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 590x332) pochodzi stądmiało być taniej oraz szybciej wprowadzane nowości w architekturze a Intel w tym momencie (jeżeli pclab się nie myli - https://pclab.pl/art77430.html) w 14nm produkuje chipsety H370, H310, Q370, B360. Z370 w 22nm (https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/chipsets/desktop-chipsets/z370.html). z tego też powodu zakładam, że mieszanej litografii nie uświadczymy w najbliższym czasie albo w ogóle, w takiej czy innej formie. chyba że 7nm + 10nm.

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 1500x844) pochodzi stądwydajnej litografii 10nm nie ma. 10nm trzeba ulepszać aby osiągnąć zegary 14nm++. gdyby wyrzucić GPU to można sklejać jajka jak w Q6600, ale PR Intela twierdzi że to zło. nie wierzę, że powstanie nowa architektura dająca taki postęp jak powrót do Pentiuma 3 czyli C2D. raczej szału tu nie będzie a wojna będzie w kosztach produkcji.

myślę że Intel pójdzie drogą podobną do AMD. osobno będą produkować rdzenie CPU oraz iGPU. Xeony i HEDT dostaną sklejki z kilku chipów CPU i bez GPU.

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.04.2018 15:19

Wątków: 130 | Odpowiedzi: 10659

a propos Radeonów to mam wrażenie że AMD produkuje karty zaprojektowane dla górników a nie graczy. w 2015 roku wraz z premierą GTX 950 Nvidia podwoiła liczbę jednostek ROP w najsłabszych GTX'ach do 32. podwajając przy tym szybkość rysowania GPU.

SP / TMU / ROP
GTX 750 - 512 / 32 / 16
GTX 950 - 768 / 48 / 32
GTX 1050 - 640 / 40 /32

a AMD twardo produkuje takie potworki:
R7 360 - 768 / 48 / 16
RX 460 - 896 / 56 / 16
RX 560 16CU - 1024 / 64 / 16

4GB RAM (1050 2GB), większa wydajność obliczeniowa oraz wypełniania teksturami a RX 560 16CU traci do GTX 1050 kilkanaście procent wydajności. cenę przemilczę.

zamiast pracować nad optymalizacją energetyczną trzeba przeprojektować układ GPU. ostatnia karta, która dobrze radziła sobie w 1080p z 16 jednostkami ROP to był HD 7790. w 2013 roku w grach z 2012.

Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.

18.04.2018 13:47

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53455

lomo

Z wyciąganiem jakichś wielkich wniosków na podstawie liczby ROP i pisaniem o 'potworkach' to bym się nie rozpędzał. Specyfika tych architektur jest zupełnie inna.

A będąc ścisłym to przeszli na więcej ROP już wcześniej - przy pierwszych GPU Maxwell-2 czyli 980/970:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 582x258) Zobacz oryginał


https://www.anandtech.com/show/8526/nvidia-geforce-gtx-980-review/3
to jest stosunek szerokości szyny do liczby ROP. I jak pisze AnandTech - ostatni wzrost był przy przejściu na Fermi - głównie za sprawą przejścia z GDDR3 na GDDR5 - logiczne. W Maxwellu doszła kompresja i tiled caching/rendering (o którym ówcześnie Anand nie pisze bo Nvidia kryje się z tą informację ujawniając w zasadzie dopiero krótko po tym gdy AMD ogłosiło, że też to będzie mieć w Vega Ikona: ;) ). Choć nawet jak uwzględnić te czynniki to pewnie i tak liczba ROP w Maxwellu była nieco na wyrost. Volta/Ampere pewnie sprawi, że będzie już w sam raz bo dojdzie GDDR6 (a i liczba SP wzrośnie, 2080 dostanie prawdopodobnie tyle SP co 1080Ti dodatkowo jeszcze z wyższym IPC). Maxwell ma ROP dziwnie dużo po prostu. Bardzo możliwe, ze te ROPy od Nvidii są po prostu jakieś 'chudsze' od tych u AMD Ikona: ;) Ba - nie wiem czy zwróciłeś uwagę na dość istotną kwestię - u AMD w Polarisie mamy do czynienia z sytuacją wręcz odwrotną niż w Maxwellu. Jak porównasz Hawaii (290/390/X) do Polaris10 (rx480) to szybko zauważysz, że wydajność w grach jest podobna, GFLOPS czy teksturowania (TMU x zegar) także, i wszystko by się zgadzało, tyle że... Polaris to osiąga przy 2x mniej ROP od Hawaii Ikona: :P No jak uwzględnisz różnice w zegarze to wychodzi na to, że Hawaii ma niemal 60% wyższe wypełnianie pikseli. I co? I gówno mu to daje Ikona: :p Nawet jak spojrzeć na wyniki w grach, które nie mają mocnej tesselacji (w nich Polaris ma fory) to przewagi Hawaii zbytnio nie widać, mimo że w przepustowości też ma przewagę.

24.04.2018 10:26

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2333

same inżyniery

Co jeden to lepszy jak w naszym sejmie wniosek jeden Polak potrafi Ikona: ;)
narobić burdelu potem rozbiór i kolejne 100 lat pod czyimś buciorem

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.