AU Optronics dostarczy na rynek panele 8K w pierwszej połowie tego roku

Daniel Górecki, 2018-02-23 12:20 | Źródło |

Co prawda Full HD wciąż jest dominującym standardem (według ostatnich statystyk, mniej niż 40% użytkowników posiada wyświetlacz 4K), ale AU Optronics zamierza pójść o krok dalej i jeszcze w pierwszej połowie tego roku wprowadzić do swojej oferty panele 8K (7680x4320 pikseli).

Tajwański producent dostarczy na rynek wyświetlacze 8K w rozmiarze od 65 do 85 cali. AUO prognozuje, że globalna sprzedaż telewizorów w rozmiarze 65 i 70 cali wzrośnie w tym roku o 40% do 50%, co wynikać ma z usprawnienia produkcji wielkoformatowych paneli, a co za tym idzie ich spadających cen. Oznaczać ma to, że klienci poszukiwać będą nowych TV właśnie w tych rozmiarach, a jak podkreśla producent, im większy rozmiar, tym większa powinna być rozdzielczość. AUO zdaje sobie sprawę, że 2018 rok to tak dopiero początek zdobywania popularności modeli 8K, ale spodziewa się, że w 2020 roku tego typu urządzenia osiągną 10% udziałów w rynku.

Naturalnie, AUO rozpocznie produkcję paneli 8K od największych przekątnych, ale będzie je następnie skalować w dół, by mogły one trafić także do monitorów komputerowych. Do tego czasu na rynku pojawią się pewnie karty graficzne, które będą w stanie udźwignąć taką liczbę pikseli w grach.

akhh5lhi9oscjl6v

 

Tagi: zapowiedź, telewizory, rozdzielczość, wyświetlacze, panele, AUO, AU Optronics, ekrany, 8k,

Komentarze (27)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

23.02.2018 12:52

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

...

Akurat będę celował w 75-80cali za półtora roku. Brałbym teraz, ale nawet TV na 2018 nie będą miały HDMI 2.1 Ikona: :( Biorąc pod uwagę, że ostatni TV służy mi już 9 lat (i cholera nie chce się popsuć Ikona: ;) ), to pasowałoby żeby żeby kabel mógł przesłać 4K120kl/s z komputera, a nie marne 60 klatek, żeby w pełni skorzystać z matrycy 120Hz. A 8K tylko utrudni wybór, bo będzie kusiło Ikona: ;) Ale na szczęście, cena pewnie odstraszy Ikona: :D

8K będzie fajne do TV > 80cali. Patrząc jak wolno idzie spadek cen projektorów 4K, to prędzej taki TV 100" u mnie wyląduje Ikona: lol Tylko pojawi się problem z wniesieniem do domu. Zwijane ekrany? Ikona: :D

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

23.02.2018 12:59

Wątków: 157 | Odpowiedzi: 5720

A gdzie wyczytales ze to 8K będzie miało 120Hz???

Najlepszy platnik :)

23.02.2018 13:05

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

Lucullus

Ale ja piałem o 4K. Do 8K 120Hz nawet HDMI 2.1 będzie za mało, a zanim opracują kolejny standard to.... Ikona: ;)

8K tylko utrudni mi wybór, czy brać mniejszy OLED czy większy LCD, bo będzie jako 3 opcja. Ale cenowo pewnie będzie jeszcze drożej niż OLED, a materiału 8K będzie jak na lekarstwo.

Fajnie jakby jeszcze coś ala Freesync zaczęli w TV stosować...

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

23.02.2018 13:31

Wątków: 157 | Odpowiedzi: 5720

Ale w 4K to tez przodują 60Hz, no chyba, ze masz cene x2.

AUO Robi gowniane matryce, jak ruszy szajsunf lub LG to może będzie.

Teraz to jest PR gadka szmatka aby podbic akcje w IV kwartale fiskalnym sprawozdania finansowego,

Najlepszy platnik :)

23.02.2018 13:57

Wątków: 260 | Odpowiedzi: 20673

"8K będzie fajne do TV > 80cali"
80 cali to jest dobre najwyżej dla UHD.

silentium universi

23.02.2018 14:01

Wątków: 6 | Odpowiedzi: 186

Niech najpierw dostarczą nowe panele AMVA 35 cali, te z 200 Hz i HDR. Miało być Q3 2017 a poza prototypami na CES 2018 brak innych wiadomości Ikona: :(

23.02.2018 14:52

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

W przyszłym roku wychodzi

panel OLED od LG nowej generacji i przełożyli jego premierę żeby mieć pełne wsparcie dla dwóch wejść HDMI 2.1 ponieważ panel ten ma być w rozdzielczości 8k z HFR czyli 120Hz matryca ,HDR ponad 1000 więc dla ludzi mających sporo kasy będzie to najlepszy przyszłoroczny wybór no chyba ,że konkurencja pokaże też coś ciekawego.Zresztą prototyp tego panelu był już pokazywany pod koniec 2016 roku i korzystał z jednego wejścia 'superMHL' w najnowszej rewizji dając 96Gbits przepustowości dlatego 2x HDMI 2.1 się nie obejdzie.
Jak widać era PREMIUM będzie za niedługo oznaczona rozdzielczością 8k lub ponad 32milionami pikseli na ekranie telewizora i przy takim tempie nie zdziwiłoby Mnie gdy już pod koniec przyszłego roku firmy zaczęły pokazywać prototypy ekranów z rozdzielczością 16k więc 2021 rok to może znów być poprzeczka wyżej postawiona i zaczniemy mieć SUPER PREMIUM 16k rozdzielczość.
Dlatego cieszy fakt ,że z AI zaczynają firmy korzystać bo taki obraz gorszej jakości w locie przerabiany na lepszej jakości będzie wspaniałym dodatkiem dla Naszej TV w FULL HD niepełnym.
Ale będzie się działo ale to wszystko to także zasługa procesów litograficznych.
Pewnie nowe SOC od APPLE , QUALCOMM czy SAMSUNG w 7nm będą mogły nagrywać w rozdzielczości 8k w 60FPS w przypadku APPLE i SAMSUNG bo o QUALCOMM nie wierzę gdyż mają słabsze CPU więc można podejrzewać 30FPS.
Prawdziwa era VR i MR dopiero się zacznie a to dopiero początek bo wybiegając dwa lata do przodu kolejny EXYNOS od SAMSUNG w 5nm to będzie z pewnością pokaz jak zaawansowana jest ta firma i ludzie będą się jarać 8k ze 120FPS nagrywania.
Skąd brać kasę tylko jak mieszka się w Polsce i należy do tej 80% części społeczeństwa.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.02.2018 16:02

Wątków: 863 | Odpowiedzi: 22638

ależ biednie

wygląda fhd przy tym 8k Ikona: :D

?

23.02.2018 17:03

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

FEAR

A co mają powiedzieć ludzie z dużą kolekcją DVD? Ikona: lol Nawet nie umieścili na obrazku, żeby ich nie dołować Ikona: rotfl

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.02.2018 17:18

Wątków: 863 | Odpowiedzi: 22638

4mat

sam mam w PL z jakieś ja wiem 100-150 dvd z filmami Ikona: :D chyba je komuś dam w prezencie Ikona: :D co zrobić że tak szybko się to zdewaluowało Ikona: :D

?

23.02.2018 18:27

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

...

Tylko, ze 8k bedzie niezauwazalne w praktyce z wiekszej odleglosci niz metr. Oczywiscie pod warunkiem posiadania swietnego zwroku Ikona: :)

Fajnie, bo stanieje 4k, ale sensu 8k moim zdaniem nie ma.

Vendetta musi być

23.02.2018 19:12

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

Vendetta

Dla Ciebie nie ma. Ja teraz mam 3,5m dla 130" z projektora. Z chęcią zamienię ten szum nad głową na TV i będę mógł pomalować normalnie pokój, a nie ciemnię jaką mam teraz Ikona: ;) Zresztą lampę wypaliłem w 4 lata Ikona: :(

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

23.02.2018 19:27

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

4Mat

Przy 130 calach jestes w stanie odroznic 8k od 4k przy odleglosci 2,4metra i mniej. Nie widze sensu ogladania 130 cali z 2 metrow Ikona: ;)

Ps. Mam do zagospodarowania sciane 8 metrow na 5 metrow i czekam na jakas sensowna technologie Ikona: ;)

Vendetta musi być

23.02.2018 19:48

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

...

To ściana na zewnątrz piętrowego budynku? Ikona: lol Skąd wziąłeś 5m w pionie. Jakiś magazyn? Ikona: :D

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

23.02.2018 19:56

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

4Mat

Nie magazyn, tylko zwykla szeregowka Ikona: ;)

Vendetta musi być

23.02.2018 20:02

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52715

mieszkanie/dom dwupoziomowy ze ścianą nieprzedzieloną piętrem?

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 1000x750) pochodzi stąd

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.02.2018 20:04

Wątków: 863 | Odpowiedzi: 22638

4mat

jeszcze rok temu mieszkałem w kamienicy, do sufitu było 3.90 Ikona: :D więc wiesz Ikona: :P kiedyś to się panie budowało Ikona: :D teraz mam trochę niżej, jakieś 3.30 Ikona: :D

?

23.02.2018 20:19

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

...

Cos podobnego tylko schody na taras. Bralem taki uklad, bo pol zycia mieszkalem w puszcze 2,45 metra, a lubie przestren.

Wracajac do TV 8K, to poprawa jakosci moze byc niezauwazalna dla zwyklych konsumentow. Zostaje nisza power userow, wiec bedzie drogo.

Vendetta musi być

23.02.2018 20:32

Wątków: 29 | Odpowiedzi: 6877

Vendetta

Nisza niszą, ale postęp musi być, bo inaczej będzie zalegać na magazynach. Liczę, że do 16K jeszcze dożyję Ikona: lol

Ryzen 1700, Le Grand Macho, ASRock X370 Taichi, Trident Z 2x16GB/3200MHz/CL14, Samsung 960 Pro 512 GB M.2, Corsair RM 750i, Palit GTX 1080 Super JetStream 8GB, Philips BDM3270QP

23.02.2018 20:53

Wątków: 123 | Odpowiedzi: 2379

Zobaczcie na ta grafikę*!! O MATKO Jak my mogliśmy życ bez 8K ??
Przecież takie życie nie miało sensu , Kiedy w telefonach..


*Ciekawostka By wygląda jak każda inna tylko zawsze pozdrawiają inne wzorce , kiedyś w miejscu Full hd było HD i też było gadanie że wielki przeskok rewolucja itd.

23.02.2018 20:53

Wątków: 123 | Odpowiedzi: 2379

Ps.Ciekawostka Na YT już od ponad roku są filmy 8K

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.02.2018 10:49

Wątków: 192 | Odpowiedzi: 23675

Vendetta

"Tylko, ze 8k bedzie niezauwazalne w praktyce z wiekszej odleglosci niz metr. Oczywiscie pod warunkiem posiadania swietnego zwroku Ikona: Ikona: :) "

raczysz żartować?

btw. pamiętam jak parę lat temu pisałeś i kłóciłeś się ze mną, że nie widać róznicy między obrazem 720p i 1080p na 13" ekranie laptopa Ikona: lol dziś tę różnicę widzą wszyscy na smartfonach Ikona: lol

no ale fajnie być sobie teoretykiem i wymyślać odległości w metrach, zamiast po prostu spojrzeć.

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

24.02.2018 11:44

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

@gatts19 - nie wiem po co ci te 2xHDMI2.1. Skąd weźmiesz źródło 8k 120Hz ? (przez najbliższe 4-5 lat). To że ekran w teorii będzie w stanie obsłużyć, nie znaczy, że ktokolwiek będzie budował takie TV.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

24.02.2018 12:52

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

ancymon

To nie jest moje zdanie, tylko badania. Wpisz sobie w googlu "odleglosc TV". Poszukaj grafik z odlegloscia od TV i wiekloscia przekatnej obrazu. Robiono badania jak ludzie rozrozniaja najmniejsze punkty i stad wykres.
Oczywiscie sa ludzie o lepszym i gorszym wzroku, ale to margines.

Jak chcesz mozemy sie zalozyc w slepym tescie jak dobrze rozpoznajesz rozdzielczosc. Stawiam 500 zl, ze nie rozpoznasz lepiej rozdzielczosci niz statystyczny czlowiek.

Zaluzmy, ze na 10 testow mozesz sie raz pomylic. Co Ty na to ?

Vendetta musi być

24.02.2018 12:58

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Telewizor 8k nie jest

szczególnie kierowany do odbiorców telewizji naziemnej a usług ,które będzie można wykupić na abonament z filmami na przykład.
Samsung w tym roku wyda już TV w 8k z procesorem obrazu i modułem SI ,który za zadanie będzie miał w locie tłumaczyć sygnał gorszej jakości na ten zbliżony do tej rozdzielczości.
Na razie to początek tej rozdzielczości ale przejście na 7nm EUV u Samsunga w przyszłym roku pokaże dużo lepsze możliwości obliczeniowe układów zawartych w telewizorach oraz specjalnych jednostek ,które będą miały za zadanie właśnie polepszanie jakości obrazu.
Teraz tylko trzeba mieć dużo pieniędzy ,żeby móc co rok czasu nadążyć nad zmianami jakie Nas czekają.Telewizory takie będą miały wsparcie w najnowszych konsolach i po to powstają te rozdzielczości żeby człowiek mógł jarać swój zmysł wzroku i poddać się wrażeniom jakie przy tym uczestniczą.
Wyobraź sobie ,że ja lubię oglądać dużo programów przyrodniczych i mimo ,że nie mam telewizora w domu a mój monitor ma FULL HD to ściągam takie filmiki w rozdzielczości 8k dlatego stwierdziłem ,że nie ma sensu zbierać teraz kasę na GPU do PC pokroju G1080Ti lub VEGA64 a właśnie na telewizor i myślałem o rozdzielczości UHD ale to będzie dla Mnie bezsensownym wydaniem kasy ponieważ premiera PS5 będzie bliżej niż dalej i z pewnością jej główną obsługiwaną rozdzielczością będzie 8k.
Wyobraź sobie ,że od 12lat nie mam telewizora i nie raz jak u znajomych zobaczę obraz na programach telewizji na ziemnej to nawet na moim FULL HD monitorze z 72% NTSC te kolory wyglądają bardziej żywo z tego co zobaczę nawet na youtube bo tutaj jest dużo filmów przyrodniczych z rozdzielczością 8k i z większą ilością odcieni niż sygnał z telewizji naziemnej.

24.02.2018 13:36

Wątków: 260 | Odpowiedzi: 20673

No dzisiaj to już bełkot nad bełkotami.

silentium universi

24.02.2018 13:44

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

Ale dalej nie odpowiedziałeś na pytanie: Skąd weźmiesz źródło sygnału 8k 120Hz, (owszem sprzęt jest, ale większość materiałów jest skalowana w dół aby dać lepszą jakość po obróbce do 4k60Hz), bo tylko w tym przypadku będą ci potrzebne 2xHDMI 2.1. Wewnętrzna obróbka, upscalnig co cokolwiek innego nie ma tu znaczenia. Już dziś bez problemu można zrobić dedykowany układ, który poradzi sobie z obróbką sygnału o takich parametrach.
Piszesz też o transmisji tego sygnału, na moje oko potrzeba pasma minimum 200-300Mbit aby przesłać obraz o niezbyt dobrej jakości, streaming 4k zużywa średnio 10-15Mbit 4k24 a 8k120 to 20razy więcej danych. Na dzień dzisiejszy żadne medium (z internetem włącznie, sieć szkieletowa nie da ci więcej niż 100-150Mbit na jedno połączenie). Nie ma także urządzeń (Blu-ray, komputer, konsola) które by były w stanie taki sygnał wygenerować i pewnie jeszcze kilkanaście lat nie będzie. Jeden film blu-ray w tym standardzie zajmie pewnie ze 2TB.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

25.02.2018 00:46

Wątków: 317 | Odpowiedzi: 5768

.

ee, poczekam na 18k. Plazma FHD jest wystarczajaca do paru filmow miesiecznie a na biurku mam FHD 27' metr od ryja, wiec na nic mi wiecej pixow. Albo zwyczajnie jestem stary bo bardziej sie jaram jak mi przyjda czesci do auta a nie elektronika.

Shall we play a game ?

25.02.2018 14:06

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2330

8K jak najbardziej na TAK

Ale różnicę będzie widać dopioero powyżej 100'' przy 65'' to trzeba będzie siedzieć 1metr od TV żeby zobaczyć różnicę pomiędzy 4k a 8k.
Reasumując dobre 4k do 65''-76'' 8k powyżej 100'' dla Elit

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

25.02.2018 14:42

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52715

jw. 8k docenią raczej tylko burżuje i freaki w jednym. Czyli takie Ronsony z grubym portfelem co będą siedzieć przed 100" z 2-3m.
Plus zastosowania niekonsumenckie jak jakieś wielkie ekrany do monitoringu itp.

25.02.2018 16:02

Wątków: 197 | Odpowiedzi: 5280

MPA2k

Wedlug badan wiekszosc ludzi nie odrozni 8K od 4K w tescie slepym, jesli sa dalej niz 1,8 metra. Powodzenia z ogladaniem 100 cali z mniej niz 1,8 metra (nawet siedzienie w pierwszym rzedzie w kinie jest duzo przyjemniejsze).

Vendetta musi być