Aż pięć obiektywów w smartfonie od Nokii

Filip Geekowski, 2018-01-22 19:38 | Źródło |

Jeśli myślicie, że trzy obiektywy w smartfonach to dobrodziejstwo, ale większa ich ilość to już będzie absurd, to niebawem będziecie musieli zmienić zdanie i przyzwyczaić się do aż pięciu obiektywów. Pierwszy taki smartfon będzie nosił logo Nokii. HMD Global rozpoczął współpracę z firmą Foxconn, dzięki czemu nowy flagowiec ma powalać na kolana możliwościami fotograficznymi.

Nokia ma już za swoim koncie świetny smartfon Lumia 1020, który chociaż dysponował jednym obiektywem na pleckach, to jednak zdjęcia cechowały się wysoką, bo ponad 41-megapikselową rozdzielczością.

Teraz producent chce pójść o krok dalej, pokonać nadchodzącego Huawei P11 lub P20, który może oferować aż cztery obiektywy, w tym trzy z tyłu, stać się liderem i podbić świat mobilnej fotografii.

imagnoakfifk5550foxvo45e35

Nokia szykuje flagowca z pięcioma obiektywami. Fot. Nokia/Techook.

Niestety, póki co nie wiadomo, kiedy oko Wielkiego Brata od Nokii trafi do sprzedaży, ale już możemy być pewni, że wzbudzi ogromne zainteresowanie.

Oby tyle obiektywów spełniło swoje zadanie i znacząco polepszyło jakość zdjęć wykonywanych mobilnymi urządzeniami, bo w tej chwili nawet najlepsze flagowce wciąż mają sporo problemów z dobrymi zdjęciami przy kiepskim oświetleniu, a w takich warunkach przecież większość użytkowników robi zdjęcia.

gsmarena_002_01

Źródło: GeekWeek.pl/SlashGear / Fot. Techook/Nokia

 

Tagi: smartfon, Nokia, zdjęcia, Chiny, foxconn, Aparaty, HMD Global, pięć obiektywów,

Komentarze (20)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

22.01.2018 19:46

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 132

A JA SIE PYTAM, DLACZEGO NIE SZEŚĆ??

A JA SIE PYTAM, DLACZEGO NIE SZEŚĆ??

22.01.2018 20:58

Wątków: 379 | Odpowiedzi: 16797

ŻEBYŚ SIĘ PYTAŁ

ŻEBYŚ SIĘ PYTAŁ

http://www.speedtest.net/result/6901318932 ☺

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.01.2018 21:47

Wątków: 868 | Odpowiedzi: 23136

CHCIAŁBYM

SIEDEM NAJMNIEJ ALBO I TYSIĄC PIŃCSET

?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.01.2018 22:21

Wątków: 57 | Odpowiedzi: 20710

Hmmm

Wincyjjjjj

Obiektywoffffffff

i7 2700k@4.5GHz+Olymp /P8p67r.3.1/2x8GB 2133MhzCL8 DDR3 /980Ti Strix@1380Mhz / 850EVO-250GB+V4-128GB+5TB-HDD /RMx 750W White /NZXT Phantom White/ Prodigy Cube@8066+DenonD400+Solo7C /XL2720z

22.01.2018 23:48

Wątków: 58 | Odpowiedzi: 2561

saltix

W sumie dobre pytanie, mogli dać z przodu podwójny aparat i z łatwością by mieli 6.

23.01.2018 03:07

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 6177

.

czyzby jednak rewolwer z obiektywami ?

zaje**sty komputer

23.01.2018 07:22

Wątków: 204 | Odpowiedzi: 5525

...

Jesli uda im sie dobrze zsynchronozowac matryce i napisac algorytm spajajacy zdjecia, to beda w stanie powiekrzyc fizycznie matryce 5x i wskoczyc na poziom nieosiagalny przez telefony. To samo z HDR, gdzie rozne matryce moga miec rozne czasy naswietlania. Pomysl ma potencjal. Dlaczego piec ? Symetrycznie bedzie z 4 lub 5 matrycami.

Vendetta musi być

23.01.2018 07:32

Wątków: 2 | Odpowiedzi: 350

Słabo mi!
A jeszcze nie tak dawno telefon służył do prowadzenia rozmów na odległość Ikona: ;)

przemek71

23.01.2018 08:04

Wątków: 217 | Odpowiedzi: 13008

chceta... mata! Proszzzzzzz

https://light.co/camera

16 matryc 13Mpix z obiektywami o ogniskowych 35-150mm (ekwiwalent dla 35mm). Wynikowo zdjęcie 52Mpx.

Vendetta
ciekawsze zastosowanie to zdjęcie, w którym każdy obiektyw będzie miało inną odległość ogniskowania, będzie można wybrać głębię i płaszczyznę ostrości, coś jak w Lytro.

Dołożyć do tego kartę SIM i mamy smartfon Ikona: :)

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

23.01.2018 08:06

Wątków: 274 | Odpowiedzi: 13533

tylko 6?

ja czekam aż będzie 16, jak w tym Ikona: ;)
https://light.co/camera

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 2500x1656) pochodzi stąd



ninja edit
widze szafiro mnie uprzedzil ;D

PS4 Pro | PS VR | X360 | Nexus 4 | LG G Pad 8.3 | Intel i5-6500, Kingston 16 GB RAM DDR4 2133MHz CL14, EVGA GeForce GTX 960 4 GB, ASRock H110M-DGS | SSD + HDD | i inne bzdury | kto to czyta...

23.01.2018 08:15

Wątków: 208 | Odpowiedzi: 16765

wiadomo

ze najlepszy aparat to ten o masz przy sobie Ikona: ;)

If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.

23.01.2018 08:23

Wątków: 162 | Odpowiedzi: 2603

rudy_mundek

Ale ten aparat ohydnie wygląda, aż mnie mdli od patrzenia na niego.

23.01.2018 08:28

Wątków: 217 | Odpowiedzi: 13008

ciekawe czy rozmieszczenie tych obiektywów jest jakieś celowe czy użyli funkcji random Ikona: :)

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.01.2018 08:54

Wątków: 159 | Odpowiedzi: 12873

cegła

https://petapixel.com/2017/12/08/review-light-l16-brilliant-braindead/
kolejny rok pracują nad firmware Ikona: :P
szkoda, że nie wpadli na to, aby to jakoś zmniejszyć, albo rozwinąć Ikona: :P

Z77N-WIFI / 3570K@4GHz / 16GB@1600 / SV300S37A120G / BITFENIX PRODIGY / Ebox R99

23.01.2018 08:57

Wątków: 204 | Odpowiedzi: 5525

szafiro i rudy_mundek

Nawet nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje.

Z glebia ostrosci to juz wyzsza szkola jazdy, ale jak to juz dziala i jest oprogramowane, to szach mat.

Jeszcze troche i telefony calkiem zastapia kompakty i mocno nadgryza amatorskie lustrzanki. Kiedys nie do pomyslenia.

Vendetta musi być

23.01.2018 09:12

Wątków: 274 | Odpowiedzi: 13533

hardware istnieje

ale niestety soft jest jeszcze bardzo kiepski i póki co finalne rezultaty są nienajlepsze, a wszystko teraz właśnie do niego się sprowadza.

Polecam się zapoznać z recką Michaela Fishera, który niedawno miał to w łapach:


tak czy inaczej, wieloobiektywowe telefony uważam jednak za przyszłość. Niedawno dziwiono się jeszcze z dwóch tylnich aparatów, a imo dużo wody w Wiśle nie upłynie gdy i 4 obiektywy z tyłu będziemy uważać za coś normalnego. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł być wyspecjalizowany w czymś innym, a soft finalnie poskłada to do niesamowitych rezultatów.

PS4 Pro | PS VR | X360 | Nexus 4 | LG G Pad 8.3 | Intel i5-6500, Kingston 16 GB RAM DDR4 2133MHz CL14, EVGA GeForce GTX 960 4 GB, ASRock H110M-DGS | SSD + HDD | i inne bzdury | kto to czyta...

23.01.2018 09:18

Wątków: 217 | Odpowiedzi: 13008

To co ostatnio programiści robią z softem do składania obrazów to istna magia.

50 zdjęć poskładanych w programie dało taki model 3d:
https://sketchfab.com/models/abdc95fe10af487db5ebe781270796df

kilka(naście) lat i takie coś będzie pewnie możliwe w naszych telefonach

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

23.01.2018 10:06

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

To w końcu ile tych obiektywów ?????
Bo w tytule pięć, w artykule trzy z tyłu jeden z przodu na zdjęciu cztery z tyłu (chyba, że jeden z nich to lampa)

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

24.01.2018 08:40

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 83

Ciekawe czy te 4 obiektywy

będą robić to samo ale z różnym czasem naświetlania (plus obiektyw szerokokątny np) a wyniki będą składane w obraz HDR. Czy może trzy górne obiektywy będą kolejno robić zdjęcia w poszczególnych kanałach RGB a dolny będzie czarno biały.

24.01.2018 13:31

Wątków: 147 | Odpowiedzi: 2070

@Foris
to się nazywa trypofobia Ikona: ;)

Core i5 4670K @ 4,0 ▀ MSI Z97 Gaming 5 ▀ DDR3 4x4GB 1600MHz CL9 ▀ Gigabyte Aorus RX 580 8GB ▀ Plextor PX-128M5S ▀ Be Quiet SP E7 700W ▀ Mugen 4 ▀ Edifier R1700BT ▀ Galaxy S7

24.01.2018 13:48

Wątków: 162 | Odpowiedzi: 2603

Ryh00

Nawet nie wiedziałem że takie coś istnieje Ikona: ;)

24.01.2018 14:36

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 53457

szafiro

No przecież już polskie Zaginięcie Ethana i Get Even mają grafikę w sporej mierze robioną metodą 3D Scanning:
http://graphinesoftware.com/blog/2014-12-18-3d-scanning-for-video-games

W Ethanie efekt taki, że grafiką się zachwycają, a wymagania gry były stosunkowo nieduże Ikona: :)

25.01.2018 14:21

Wątków: 217 | Odpowiedzi: 13008

Freezer64
Nie gram, nie znam się. Na mnie bardziej wrażenie zrobiły możliwości programu w darmowej wersji. Bo to, że można to wiem, pytanie ile to kosztuje (czasu i pieniędzy). Ale, że w domu i za darmo?

kombajn
wadą takiego rozwiązania jest to, że wynikowy czas naświetlania będzie równy najdłuższemu z obiektywów biorących udział w robieniu zdjęcia.
W przypadku aparatów na statywie może to nie jest problem, ale w przypadku telefonów komórkowych już tak.

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)