Łatka Microsoftu dla Spectre psuje starsze komputery z procesorami AMD [akt.]

Daniel Górecki, 2018-01-08 14:45 | Źródło |

Luki w procesorach nazwane Meltdown i Spectre to zdecydowanie najgłośniejszy temat w branży technologicznej w ubiegłym tygodniu. Sprawa wciąż jest rozwojowa i choć zapewne zostanie nieco przyćmiona przez rozpoczynające się dziś targi CES, to jednak wciąż będziemy śledzić doniesienia na jej temat. Tym bardziej, że docierają do nas niepokojące informacje od użytkowników starszych procesorów AMD.

Wynika z nich że udostępniona przez Microsoft aktualizacja bezpieczeństwa dla Windowsa (oznaczona jako KB4056892), która łatać ma luki Meltdown i Spectre, w przypadku użytkowników niektórych procesorów AMD kończy się komputerami wieszającymi się na logo startowym OS giganta z Redmond.

Mowa tu o posiadaczach starszych procesorów Athlon (np. Athlon X2), które przed wgraniem tej łatki działały bez problemu. Co gorsze, patch nie tworzy punktu odzyskiwania , więc powrót do poprzedniej, działającej wersji jest niemożliwy, a nie pomaga także próba ponownej instalacji systemu, ponieważ ten szybko pobiera najnowsze aktualizacje. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest całkowite wyłączenie aktualizacji systemu, co z dość oczywistych względów jest dość niebezpieczne. Cały wątek na forum Microsoftu poświęcony temu problemowi przeczytać można w TYM miejscu. Jak na razie koncern nie odniósł się do tego tematu, ale wygląda na to, że przyspieszenie wydawania łatek dla tych podatności sprawiło, że nie wszystko zostało przetestowane jak należy. 

Aktualizacja: Wygląda na to, że problemy obejmują nie tylko procesory Athlon, ale i Sempron, a do sprawy w końcu odniósł się Microsoft. Ten wstrzymał dystrybucję aktualizacji na systemach bazujących na procesorach cierpiących na tę przypadłość i obwinił AMD za całe zamieszanie, twierdząc, że dostarczona przez producenta dokumentacja nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Jeśli patch zainstalował się już na Waszym sprzęcie i macie problem z uruchomieniem systemu, to w TYM miejscu możecie znaleźć rozwiązanie problemu. 

Aktualizacja 2: Oficjalne stanowisko AMD w tej sprawie:

„Firma AMD ma świadomość problemu występującego na komputerach z niektórymi procesorami starszych generacji po zainstalowaniu wydanej w ostatni weekend aktualizacji bezpieczeństwa Microsoft. AMD i Microsoft pracują nad aktualizacją, która rozwiąże ten problem i planują wkrótce ją udostępnić dla systemów, których on dotknął.”

Warto też zacytować portal Niebezpiecznik.pl:

„Szczegółowa lektura technicznego opisu podatności opublikowanego wczoraj przez Google zdradza, że zespół testował jedynie procesor AMD w niedomyślnej konfiguracji: (AMD PRO CPU, eBPF JIT włączone). Innymi słowy, do tej pory nie pokazano jeszcze żadnego ataku na procesory AMD, który działałby na ich domyślnych konfiguracjach.”

1515253661_spectremeltdown_story

Tagi: PC, AMD, aktualizacja, patch, Spectre, athlon, łatka, Microsofto Windows,

Komentarze (19)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

08.01.2018 15:25

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 31

Nic nie dzieje się bez przyczyny

to celowe działanie MS na zlecenie AMD aby ich nowsze procesory sprzedawały się lepiej.
Łatka psująca sprzęt? Serio?

I'm back bitche's!

08.01.2018 16:06

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

Czytaj ze zrozumieniem

i nie twórz teorii spiskowych.
Łata w przypadku Athlona powoduje, że Windows nie współpracuje z nim prawidłowo.
Widocznie ten proc nie jest kompatybilny z tą poprawką.
Chyba już pora przejść na nowsze procesory, bo... Win10 na takim sprzęcie?

Zauważyłem, że ta łata instaluje się na niektórych procesorach (na Windows na takim sprzęcie) AMD z serii A, a na innych nie, ale nie zauważyłem, żeby coś w przypadku tej serii zepsuła.
Natomiast przy Ryzenie jest zupełnie niepotrzebna, więc się nie ściąga.

O czym tu mówimy?
O jakimś starym Athlonie?
Do takiego sprzętu najlepszy jest Win XP Ikona: :)

RYZEN... i wszystko jasne :)

08.01.2018 17:53

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 63

@wendol

Dlaczego W10? Większość zgłoszeń na forum MS dotyczy Windowsa 7, a nie 10.

A jeśli się nie instaluje, to najprawdopodobniej stary AV przeszkadza, bo nie ustawił odpowiedniej opcji w rejestrze. Systemy bez AV też z tego powodu mogą nie widzieć aktualizacji.

U mnie poprawka czeka w kolejce, bo nie chciałbym stracić dnia na ratowanie systemu, który obecnie świetnie działa.

08.01.2018 18:08

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Fajny artykuł

traktujący o spadku wydajności w CPU AMD i to jeszcze taki PREMIUM jak ALTON x2.Rozumiem ,że takie wiadomości są najważniejsze bo posiadaczy takich procesorów jest na świecie od groma.Nie to co z i7-4770k ,i7-7700k czy i5-8600k.Tego szitu przecież nikt nie kupuje więc po co podawać wiadomości bardziej ważne ,które tak na prawdę dotykają głównie procesory INTEL od ponad 20lat.
Zobaczymy jak INTEL będzie się trzymał za pół roku i rok czasu.Bo pewnie jeszcze sporo przecieków haseł będzie dostępnych w internecie.

08.01.2018 18:21

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

Piszę

o swoich doświadczeniach (dom, rodzina, praca) z Win10.
Wszędzie AMD co najmniej seria A (jakieś APU lub inne A-coś tam) lub Ryzen.

Stary AV na Win10?
- Nie ma takiej opcji Ikona: :)
Wszędzie w miarę nowe procki, nowy system i AV.

Chyba, że jakiś nowy, ale chiński AV blokuje.
Ale inne aktualizacje się ściągają.

Niech się wypowie jeszcze ktoś, kto ma Ryzena... lub jakiegoś innego AMD-ka (w miarę nowego).

RYZEN... i wszystko jasne :)

08.01.2018 18:33

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

gatts19

Mam nadzieję, że NSA dobrze zabezpiecza dane, do których się włamuje na całym świecie Ikona: :)
Procesory Intela mają IME i MINIX, z czego lubią korzystać hakerzy - może nawet rządowi Ikona: :)

RYZEN... i wszystko jasne :)

08.01.2018 18:44

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

gatts19

"Zobaczymy jak INTEL będzie się trzymał za pół roku i rok czasu.Bo pewnie jeszcze sporo przecieków haseł będzie dostępnych w internecie."

Na razie Intel w trybie ekspresowym dostał 3 pozwy:
- za zatajanie dziur
- za spadek wydajności po łatach
- za spadek kursu akcji (od akcjonariuszy)

Niektórzy uważają, że Intel ma jakieś układy z NSA, co zapewnia mu rządowe wsparcie, promocję i monopol w pewnych kręgach i zastosowaniach.
Ale to są oczywiście tylko takie dywagacje i nikt tego nie potwierdza Ikona: ;)

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.01.2018 19:24

Wątków: 346 | Odpowiedzi: 26483

te wszystkie łatki

będą o kant d. potłuc - bo ich idea polega na obfuskacji cache L3 by zaszumieć dodatkowymi obliczeniami rzeczywiste dane - ergo, zawsze będą powodować spadek mocy i "zepsucie" sprzętu

Tak prawdę mówiąc - to straszna kicha wychodzi z tego wszystkiego, ktoś nieźle spieprzył architekturę pamięci podręcznej i teraz szuka się jakichś sztuczek programowych by robić sztuczny "szum" uniemożliwiający nasłuch.

A prawda jest taka, że to jest chyba bug stulecia.

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

08.01.2018 19:43

Wątków: 70 | Odpowiedzi: 2845

Hahahaha microshit, jakoś w linuxie nie ma takich problemów...

08.01.2018 20:24

Wątków: 525 | Odpowiedzi: 21767

Microsoft

bije AMD Ikona: :p

The kids of today should defend themselves against the seventies...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.01.2018 20:38

Wątków: 346 | Odpowiedzi: 26483

maciekoc

tutaj nie ma znaczenia system - każda łata działa wg zaleceń intela, niezależnie od platformy systemowej

wiesz jak działa obfuscator?
tutaj idea jest taka sama

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

08.01.2018 21:45

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

Kenjiro

Sprawdziłem wszystkie opcje.
Nowy AV zawsze aktualny.
Wyłączałem i włączałem przed sprawdzaniem aktualizacji - Windows Defender pociągnął tylko aktualizację definicji wirusów, ale tej słynnej łaty system jakoś nie chce ściągać Ikona: :)

Wg tego, co gatts kiedyś wrzucił:
https://i.imgur.com/hiynV1d.jpg
Ryzen nie potrzebuje tej łaty - i to by się zgadzało.

A Intel najpierw schował głowę w piasek (i m.in. za to ma pozew zbiorowy), po czym wydał oświadczenie prasowe, że WSZYSTKIE procesory mają z tym problem (konkurencji też) i że właśnie ten wspaniałomyślny Intel zaczął współpracę ze wszystkimi (z MS i AMD) w celu wyeliminowania problemu.
Przecież wiedzieli o tym już 6 miesięcy temu.
Ktoś z AMD powiedział, że problem powstał na skutek tego, że Intel za bardzo "zoptymalizował" potok wykonawczy.
Wyciskanie IPC się kłania i tyle.

RYZEN... i wszystko jasne :)

08.01.2018 22:01

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

A jednak!!!

Bardzo się postarałem i już ciągnie tą łatę.
Po kombinowaniu z antywirusem i restarcie systemu - ruszyło.
I po co mi to było? Ikona: ;)

Wszystko przez Intela, a teraz MS poleciał po całości i dmucha na zimne.

RYZEN... i wszystko jasne :)

08.01.2018 22:18

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

To jednak

Chińczyk (360 Total Security) to blokował.

Kenjiro
Zwracam honor Ikona: :)

Mam nadzieję, że Ryzen nie będzie wykonywał tych "niepotrzebnych instrukcji".


Brudka
Z tego, co słyszałem, to chodzi o to, żeby to, co jest w cache, było przez max czasu dostępne tylko dla kernela z max zabezpieczeniami i podobno AMD się już dawno postarało, żeby w jego prockach tak było.

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.01.2018 22:35

Wątków: 253 | Odpowiedzi: 14428

Hmm

przypomnię czasy TLB i pierwszego Phenoma. https://www.anandtech.com/show/2477/2

już wtedy się nauczyli Ikona: ;)

This part is pretty skookum, I bet it has a pretty high chooch factor. Focus you fuck!

09.01.2018 09:03

Wątków: 37 | Odpowiedzi: 528

...

Wczoraj pierwszy przypadek trafiłem, stacja robocza HP wiek 6-7 lat
2 x opteron /W7 64
Błąd Stop 0x...........
Cofka do poprzedniego punktu przywracania.

...

09.01.2018 12:58

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

@wendol - ty to w ogóle jedziesz po bandzie, sponsorowany przez chiński rząd program do zabezpieczania kompa.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

09.01.2018 15:49

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Po polityce firm

widać jakie miejsce zajmuje AMD w świadomości takich molochów.INTEL ma wszelkie pozwolenie wydawać takie łatki ,które w najmniejszym stopniu dotknie ich CPU w postaci gorszej wydajności bo konkurencja z tego samego kraju może także cierpieć na tym i dlatego potrzeba silnego gracza zarówno CPU i GPU na rynek wysokowydajnych układów z poza kraju pochodzenia INTELA.
Ewidentnie na chwilę obecną te łaty są po to ,żeby nie było źle.AMD ma ciężki żywot w tym kraju i szkoda ,że właścicielami jego nie są na przykład Chińczycy lub Korea Południowa.

09.01.2018 23:24

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 612

rahl

Oj tam oj tam Ikona: :)
Wczoraj odinstalowałem.

RYZEN... i wszystko jasne :)