Koniec z neutralnością Internetu w USA. Nadchodzą duże zmiany

Daniel Górecki, 2017-12-15 09:30 | Źródło |

W ostatnim czasie w USA trwała zażarta batalia o neutralność Internetu i wczorajsza decyzja Federalnej Komisji  Łączności pod naciskiem firm telekomunikacyjnych zniosła zasady chroniące tzw. Net Neutrality, co może spowodować spore zamieszanie na rynku.

Zasady dotyczące neutralności sieci to nic innego jak zbiór przepisów podpisanych jeszcze w 2015 roku przez prezydenta Obamę mówiących, że dostawcy Internetu muszą traktować wszystkich użytkowników jednakowo i nie dyskryminować żadnego typu treści. Trump zapowiedział zniesienie tych przepisów już w trakcie swojej kampanii i decyzja FCC to sukces obecnego prezydenta USA i jego administracji. Niesie to jednak ze sobą poważne zmiany w sposobie, w jaki funkcjonować może internet. Obecnie otrzymując Internet od dostawcy nie mamy żadnych ograniczeń co do sposobu w jaki korzystamy z jego zasobów i możliwości. Zniesienie neutralności sieci otwiera zaś furtkę operatorom do wprowadzania limitów na pewne usługi czy blokowania wybranych stron i dla przykładu będą mogli zmniejszać nam prędkość transferu w przypadku korzystania z serwisów streamującyh wideo, jak Netflix, a  niektóre aspekty sieci mogą bazować na usługach preferencyjnych (możemy dodatkowo płacić za możliwość transmitowania na żywo w pełnej prędkości naszego łącza czy oglądania wideo). Pozwala to nawet na sprzedawanie klientom pakietów Internetu w formie w jaki robią to np. sieci komórkowe i np. osobno zapłacimy za dostęp do maila, serwisów społecznościowych czy stron internetowych.

Przewodniczący komisji, niejaki Ajit Pai, tłumaczy, że "pozwoli to konsumentom wykupić najlepszy dla nich plan". Co warto jednak podkreślić, Pai jest pomysłodawcą nowych przepisów i stara się on przekonywać, że zarzuty odnośnie kontrolowania czy też ograniczania dostępu do Internetu są wyssane z palca, ale nie cieszy się on zaufaniem Amerykanów, ponieważ pracował jako prawnik w firmie Verizon, czyli u największego operatora sieci komórkowych w Stanach Zjednoczonych.

Teoretycznie przepisy wprowadzone w USA nie powinny nas bezpośrednio dotknąć, ale jak podkreślają eksperci, Stany Zjednoczoną mogą być tu pionierem zmian i niewykluczone, że Europa podąży w przyszłości tą samą drogą. 

16101589983_8239a76e7f_b

Tagi: Internet, USA, FCC, sieć, Stany Zjednoczone, federalna komisja łączności, neutralność sieci, net neutrality, neutralność internetu,

Komentarze (12)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

15.12.2017 11:32

Wątków: 383 | Odpowiedzi: 15213

---

Ciekawe ile koleś dostał w łapę od ISP?

"pozwoli to konsumentom wykupić najlepszy dla nich plan"
Chyba uważa swoich rodaków za debili Ikona: ;)

Sukces Trumpa? Może i tak - ale tylko jego, jego świty i korporacji. Obywatel znowu wyszedł na szaro...

Niech moc będzie z wami: i7-2600k,16GB RAM,ASUS P8Z77-V LX, Gigabyte GTX 1070, Plextor M5P 128GB, WD Red 1TB,QNAP TS-439 Pro, BD LG, BD-RE LG,Acer Iconia W501P,X1, X360Premium

15.12.2017 11:47

Wątków: 28 | Odpowiedzi: 6134

.

czego sie spodziewac po miliarderze prezydencie, zrzekl sie pensji jako prezydenta USA, bo mu to bylo niepotrzebne jak widac, robi biznes po swojemu Ikona: :)

zaje**sty komputer

15.12.2017 12:31

Wątków: 6 | Odpowiedzi: 183

Pamiętacie jak przed 2015 ISP ograniczali przepustowość konkretnych stron i kazali sobie płacić za dostęp do innych? A nie, zaraz, tak się nie działo... Pewni ISP ograniczali prędkość Netflixa aby przepchnąć swoją alternatywę ale ich pozwali i zaraz się ograniczanie skończyło. Po co te przepisy o net neutrality? Żeby rząd miał jeszcze większą kontrolę nad internetem?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

15.12.2017 19:05

Wątków: 317 | Odpowiedzi: 5768

.

juz za rok w calej UE. I tak jak nasi zazwyczaj sa przeciwni Unii, to jestem bardziej niz pewien, ze to z przyjemnoscia ratyfikuja.

Shall we play a game ?

15.12.2017 21:39

Wątków: 435 | Odpowiedzi: 23599

Marek1712

Ajit ma grubo za uszami. Jak ktoś ma wątpliwości to polecam Reddit - tam od miesięcy ludzie opisują wały ISP i polityków, którzy są przez nich sponsorowani.

Niestety USA przegrało tą walkę i teraz klienci będą dymani jeszcze bardziej niż do tej pory.
W porównaniu do USA (w tej chwili) to u nas jest Eldorado jeśli chodzi o dostęp do netu.

Co się będzie działo po wprowadzeniu przepisów w życie, to nawet nie odważę się spekulować.

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || Dell U2312HM

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

15.12.2017 21:49

Wątków: 344 | Odpowiedzi: 25853

_Torwald_

zawsze tak tam było

Pamiętam jak wujaszek z "Czikago" mi opowiadał jeszcze za czasów początków "linuxów".
Tam jest normalna nagonka włącznie z monitorowaniem treści, które zasysasz.

Demokracja i wolność to takie ładne frazesy - akurat u nich jest więcej komuny jak u ruskich. Ikona: ;)

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

15.12.2017 22:19

Wątków: 435 | Odpowiedzi: 23599

Brudka

Wiem i szczerze im współczuję. Kiedyś myślałem, że limity na download u nas to jakaś głupota lokalna.
A potem poczytałem co się w USA dzieje i ile ich net kosztuje.

I przestałem narzekać Ikona: ;)

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || Dell U2312HM

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

15.12.2017 22:55

Wątków: 344 | Odpowiedzi: 25853

_Torwald_

żeby jeszcze tylko o limity chodziło - oni normalnie inwigilują twoje łącze, i jak zaczniesz ssać torta (wtedy te wszystkie "beary") to ci robili normalną sprawę o piractwo - ot tak z urzędu

to jest dopiero państwo policyjne - masakra i tyle

*[i5-6500, 16GB/DDR4, 1060@6GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4020x1024@FullRonson] *

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.12.2017 06:37

Wątków: 250 | Odpowiedzi: 12713

Jak się tak zastanowić

to gdyby u nas kiedyś to przeszło. to zryjbuka by w pl ciągle nie było Ikona: ;)

This part is pretty skookum, I bet it has a pretty high chooch factor. Focus you fuck!

17.12.2017 12:02

Wątków: 24 | Odpowiedzi: 993

To ta ich Hamerykańska demokracja?

Pokochałem me Atari, było z drewna i ze stali, z prądem niezbyt to działało, węgiel sypać należało... VPN-> http://nordvpn.com/?ref=40338145 (-20% przy odnow.) /kupon: 3yholiday ($2.75/mc)

17.12.2017 12:30

Wątków: 383 | Odpowiedzi: 15213

---

*Korporokracja

Niech moc będzie z wami: i7-2600k,16GB RAM,ASUS P8Z77-V LX, Gigabyte GTX 1070, Plextor M5P 128GB, WD Red 1TB,QNAP TS-439 Pro, BD LG, BD-RE LG,Acer Iconia W501P,X1, X360Premium

17.12.2017 12:57

Wątków: 389 | Odpowiedzi: 14061

Co to zryjbuk

?

http://rmn1.pl

17.12.2017 15:27

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 531

I na tym się kończy...

... hamerykańska demokracja.

@mooop12:
Tak. Pamiętam tony stron pozwalających testować, czy ISP "kształtuje" ruch sieciowy po protokołach itd.