Synaptics ruszyło z masową produkcją pierwszego podekranowego czytnika linii papilarnych

Daniel Górecki, 2017-12-13 12:45 | Źródło |

W mijającym właśnie roku wiele mówiło się o czytnikach linii papilarnych umieszczonych pod ekranem, które otrzymać miały tegoroczne flagowce. Wbrew licznym przeciekom żaden z topowych telefonów nie doczekał się implementacji tej technologii, ale jak wiadomo co się odwlecze, to nie uciecze.

Synaptics zapowiedział bowiem "pierwszy na świecie czytnik linii papilarnych dla smartfonów zintegrowany z ekranem". Ten nazywa się Clear ID FS9500 i trafił właśnie do masowej produkcji. Producent podkreśla, że zaprojektowano go pod kątem bezramkowych smartfonów i czytnik scalony może być z wyświetlaczami OLED.

2017-12-12-image-4

Ultracienki optyczny sensor zgrywa odcisk palca za pomocą światła emitowanego przez panel OLED na smartfonie i producent zapewnia, że technologia ta jest bezpieczna (SentryPoint, Quantum Matcher, PurePrint i SecureLink), a przy tym dwukrotnie szybsza (ok. 7 milisekund) niż rozwiązania stosowane przez konkurencję, jak Face ID od Apple (skanowanie twarzy). Rozwiązanie to działać ma bezproblemowo nawet mokrymi i zimnymi palcami, a folie ochronne naklejane na ekrany także nie będą stanowić tu żadnego problemu. Firma przekonuje także, że technologia ta w "magiczny" sposób aktywuje sensor tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne (rozróżniać będzie, kiedy dotykamy ekranu w celu odblokowania smartfona).

Synaptics podkreśla, że konsumenci preferują czytniki linii papilarnych umieszczane na froncie urządzenia, co pozwala na odblokowanie sprzętu bez konieczności jego podnoszenia. To właśnie za sprawą bezramkowego designu producenci telefonów zmuszeni byli przenieść czytniki na tylny panel i Clear ID przywrócić ma ich miejsce w bardziej naturalnej lokalizacji (co istotne, te można umieścić w dowolnym miejscu ekranu).

Producent pochwalił się, że pierwszy smartfon z Clear ID zostanie zaprezentowany już w trakcie CES 2018 i będzie to produkt jednego z czołowych producentów (obecnie w pierwszej piątce znajdują Samsung, Apple, Huawei, OPPO i Xiaomi, ale giganta z Cupertino śmiało można pominąć w tym przypadku). 

gsmarena_004

Tagi: smartfony, oled, czytnik linii papilarnych, Synaptics, biometryczna weryfikacja, Clear ID FS9500, Clear ID,

Komentarze (17)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

13.12.2017 13:00

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 23978

Poprawcie literówki...

A poza tym ja wolę czytnik z tyłu telefonu - wyciągam z kieszeni i jest już odblokowany Ikona: ;)
Nie wiem jak z przodu ma być bardziej wygodny...

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

13.12.2017 13:34

Wątków: 161 | Odpowiedzi: 6015

hmm

zwolennicy twierdzą że nie muszą go podnosić z biurka. I weź tu człowiekowi dogódź Ikona: ;)

i7-2600k@4,5GHz @TR SA|P8P67 Deluxe (B2)|16GB DDR3@2133MHz@CL9|EVGA 1070 FTW|Crucial MX100 256 GB+2TB HDD|Corsair 750D + Dark Power Pro 750W + Samsung C34F791 :D

13.12.2017 13:43

Wątków: 24 | Odpowiedzi: 1783

_Torwald_

a mnie drażni z przodu bo prawie za każdym razem jak wyciągam z kieszeni to mi się odblokowuje Ikona: :)

13.12.2017 14:27

Wątków: 6 | Odpowiedzi: 191

Nareszcie, może skończą z tym idiotycznym czytnikiem z tyłu telefonu.

13.12.2017 14:54

Wątków: 276 | Odpowiedzi: 11757

zależy kto co woli.
ja wolę czytnik z przodu - często muszę w aucie odblokowywać telefon (czasami potrafi się uśpić mimo włączonego yanosika) i wtedy z przodu jest wygodniej - nie trzeba wyjmować z mocowania.
imho fajnym rozwiązaniem jest czytnik na krawędzi telefonu.

Xperia Z3C, Surface 2 PRO, HTC Himalaya, Asus Transformer 101, http://smakowyraj.blogspot.com

13.12.2017 15:30

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 23978

Kayo

O tym samym pomyślałem Ikona: ;)
To faktycznie jest wygodne.

Czytnik z boku jest ok, ale część ochraniaczy potrafi traktować taki przycisk Power z czytnikiem jak zwykły przycisk i go zasłonić. Bezsens...

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

13.12.2017 15:42

Wątków: 262 | Odpowiedzi: 20734

Jestem za czytnikiem z tyłu i z przodu.

silentium universi

13.12.2017 15:53

Wątków: 379 | Odpowiedzi: 16798

ja jestem za telefonem

bez czytnika Ikona: :p

http://www.speedtest.net/result/6901318932 ☺

13.12.2017 16:23

Wątków: 204 | Odpowiedzi: 5525

...

Z boku czytnik jest idealny i nie wiem dlaczego Sony go tylko uzywa. Co prawda w gumowym etui musialem lekko wyciac dziure, ale dziala dobrze Ikona: ;)

Jak juz ma wybor przod/tyl. to wole przod.

Vendetta musi być

13.12.2017 16:44

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 23978

Mnie zastanawia jak ludzie z nowym fajfonem zamocowanym w aucie będą go odblokowywali... Ikona: :D

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

13.12.2017 17:22

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Z tym czytnikiem

linii papilarnych jest jak z ekranem w Smartfonach SONY czy APPLE (nie dotyczy IPHONE X) jedni lubią małe ekrany z wielką obudową a inni wolą najlepiej prawie bez ramkowe ekrany z tym ,że jakby APPLE był firmą JAPOŃSKĄ a SONY AMERYKAŃSKĄ to byśmy mieli w tej chwili SONY na drugim miejscu:).
Niestety Japończyków jest zbyt mało ,żeby zarobił na tym tyle co APPLE.

13.12.2017 17:29

Wątków: 443 | Odpowiedzi: 23978

"...jedni lubią małe ekrany z wielką obudową..."
Niby kto? Bo ja nie znam żadnej takiej osoby, na FPC też pewnie się ani jedna nie znajdzie...
Mylisz rozmiar ekranu z wymiarami samego telefonu Ikona: ;)

2600K@4,5GHz || GTX970 Strix || P8P67-M || 32GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || BitFenix Phenom || 2x Dell U2312HM

13.12.2017 17:46

Wątków: 174 | Odpowiedzi: 29609

Hmm

Ja też jestem za tym żeby były dwa. Tylko żeby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, czytnik z przodu powinien być dodatkowo zabezpieczony koniecznością wcześniejszego przyłożenia palca do tego z tyłu. Najlepiej gdyby był to palec innej osoby Ikona: ;)

13.12.2017 19:30

Wątków: 58 | Odpowiedzi: 2562

....

W aucie polecam włączyć w ustawieniach programisty "zestaw włączony". Wtedy nie blokuje telefonu jak jest podpięty pod ładowarkę.

13.12.2017 19:30

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 45

Przy takim rozwiązaniu jak będzie on umieszczony na środku ekranu, a nie jak dotychczas na dolnym przycisku home to po raz pierwszy będzie można powiedzieć, że czytnik linii z przodu smartfona ma sens. Bo poza sytuacją położenia smartfona lub przypięcia do uchwytu w codziennym użytkowaniu znacznie częściej bierze się go do ręki i intuicyjnie odblokowuje tylnym czytnikiem linii umieszczonym zazwyczaj w miejscu położenia palca. Przy umieszczeniu z przodu ekranu w środkowej jego części nie trzeba będzie fikuśnie zginać kciuk, by odblokować i zarazem stabilniej trzymać smartfon.

None

14.12.2017 03:03

Wątków: 699 | Odpowiedzi: 18471

+1 starhus

wracam do domy przez cygańską dzielnicę, o 17 już ciemno, jak mnie napadną to co najwyżej zabiorą telefon a jak bym miał z czytnikiem to jeszcze palec upierdolą Ikona: ;)

edycja podpisu

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

14.12.2017 15:19

Wątków: 194 | Odpowiedzi: 24470

Kayo

można też zmienić uchwyt Ikona: ;)

Ja wolę czytnik z tyłu (teraz mam z przodu znów), ale nie widzę przeszkód żeby był z przodu, z tyłu i z boku jednocześnie Ikona: ;)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

14.12.2017 16:20

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

Najlepiej jakby cały był jednym wielkim czytnikiem Ikona: :D

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

14.12.2017 16:35

Wątków: 262 | Odpowiedzi: 20734

I to jest słuszna koncepcja!

silentium universi

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

14.12.2017 22:23

Wątków: 255 | Odpowiedzi: 14794

można

przecież do czytnika wgrać dwa palce. Wskazujący i kciuk. Osobiście technologię tą traktuję jako zbędny bajer. Za często muszę palce na nowo wgrywać.

There is nothing more permanent than a temporary solution that works.Temporary is only temporary if they doesn't work.

15.12.2017 00:36

Wątków: 133 | Odpowiedzi: 2501

A ja powiem tak jako posiadacz b. wielu złomów.. Znaczy smartfonów a mam ich ok 50 rocznie z czego z ok 10 aktywnie korzystam aktualnie mam S8+, S6EDGE +, iPhone 7 Plus i Sony ZX Premium
Stwierdzam mi najbardziej pasuje rozwiązanie z Sony czytnik z boku przynajmniej do bryły XZ Premium to rozwijanie pasuje idealnie
Naprawdę jest to rozwiązanie które powinno skopiować Apple do iPhona X Az dziwne że te jelopy na to nie wpadły