Kopanie Bitcoina generuje większe zużycie prądu niż 159 państw

Daniel Górecki, 2017-12-01 14:33 | Źródło |

Ogromna popularność, jaką cieszy się w ostatnim czasie Bitcoin, rodzi także poważne konsekwencje, które często są pomijane przy omawianiu tego zjawiska. Chodzi bowiem o duży i dość nagły wzrost zużycia energii elektrycznej. Okazuje się bowiem, że samo wydobywanie tej kryptowaluty pochłania więcej prądu niż 159 państw.

Z raportu przygotowanego przez Power Compare na bazie danych Digiconomist wynika, że na dzień 20 listopada roczne zużycie energii elektrycznej przez Bitcoin wynosiło 29,05TWh (na dzień dzisiejszy jest to już 30,29 TWh), czyli 0,13% całego globalnego zużycia energii. Może wydawać się to relatywnie niedużo, ale jeśli zauważymy, że jest to więcej niż 159 krajów świata, to sprawa zaczyna nabierać nieco innego wymiaru. Dla przykładu, to więcej niż Irlandia czy Nigeria, a jeśli Bitcoin byłby krajem, to na tej liście okupowałby 61. miejsce.

Poza tym, tylko w ostatnich trzech miesiącach pobór energii elektrycznej w związku z kopaniem Bitcoina wzrósł o blisko 30%, co pokazuje jak szybko rozwija się to zjawisko. Jeśli tendencja ta byłaby  utrzymana, to kopanie tej waluty pochłonęłoby całą energię elektryczną świata w lutym 2020 roku. Jeśli zaś chodzi o koszty wydobycia Bitcona, to wynoszą one 1,5 mld USD.  

untitled-2

file-56da061d55e2175bd6

Tagi: BitCoin, świat, zużycie energii, kryptowaluta, kopanie, konsekwencje, Energia elektryczna,

Komentarze (9)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

01.12.2017 14:39

Wątków: 105 | Odpowiedzi: 2085

10 newsów z czego 4 odnośnie Bitcoina , które na dodatek dało by się zmieścić w jednym

01.12.2017 15:16

Wątków: 56 | Odpowiedzi: 2394

...

Ale jak to możliwe? Przecież nie kopie sie bitcoinów w co drugim domu, a i tak jedna farma nie zużywa 500 kilowat jak jakaś huta.

01.12.2017 15:51

Wątków: 26 | Odpowiedzi: 3979

,.......

I niby jak to wyliczyli? Co bylo wzorcem?karta graficzna czy wyspecjalizowana koparka?
Bo domyslam sie ze glownyn czynnikiem ich obliczen byla moc obliczeniowa

01.12.2017 17:33

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 693

30TWh - to mniej niż 10% tego co zużywa USA.

Z drugiej strony ludziska płaczą jaki to będzie problem jak wszyscy przejdą na elektryki. A tu ni z tego ni z owego pojawiła branża która zużywa rocznie tyle energii co zużywałoby 4.000.000 Tesli P100D jeżdżąc średnio po 30.000km rocznie i jakoś się światowe sieci energetyczne nie załamały.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

01.12.2017 21:37

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 104

Ale pierdolenie... Jak w tym serwisie można zgłaszać fake newsy?

http://www.zerohedge.com/news/2017-11-29/about-sensationalist-bitcoin-electrical-consumption-story

01.12.2017 22:09

Wątków: 105 | Odpowiedzi: 2085

J. W

02.12.2017 11:41

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 36

Ale brednie. A gdzie są nowe fabryki?? Nowe centra handlowe? Nowe centra logistyczne? Ile ich Amazon np. uruchomił w Polsce. Takie "instytucje" kupują moc. Bzdury ktoś gdzieś napisał ale rzetelność "dziennikarska" została w innych portkach.

03.12.2017 08:03

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2196

to może niech newsman napisze

Ile zarabiają kopalnie krypto-walut ? Jedna z największych w Polsce posiada 2500 kart
to pewnie przynosi dochód gdzieś w okolicach 3000usd dziennie Ikona: :)

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

04.12.2017 10:48

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 34

Wg tej teorii na cenę 1 Bitcoina przypada ok 90$ kosztu energii a teraz osiąga kurs ok 11,5 tyś. $ niezła przebitka a swoją drogą ma szanse jeszcze dojść w okolice 13 tyś. $ po czym powinna nastąpić mega korekta nawet do okolic 3 tyś. $ co wtedy zrobią kopacze?
Sam też trochę bawię się w krypto i mnie to nie przejmuje bo wiem czego oczekiwać.

Szukasz lepszej przyszłości finansowej? Zajrzyj tu: http://aktywa.blogspot.com