Ryzen i Threadripper - wyraźne spadki cen procesorów AMD

Daniel Górecki, 2017-11-20 14:00 | Źródło |

Miniony weekend przyniósł nieoczekiwane spore obniżki cen procesorów Ryzen i Threadripper od AMD. Te początkowo dostrzeżono na terenie Unii Europejskiej, a konkretniej w Holandii i w Niemczech, a także w krajach skandynawskich oraz Wielkiej Brytanii, ale okazało się, że amerykański sklep Newegg także obniżył ceny, a niższe kwoty odnotowano również w Australii.

Obniżki są naprawdę znaczące, ponieważ sięgają nawet 30% i np. 8-rdzeniowego flagowca, czyli model Ryzer 7 1800X, nabyć można już za 340 EUR. Nie wiemy jeszcze jednak, czy nowe ceny to inicjatywa samych sklepów, które w ten sposób próbują nakręcić sprzedaż w gorącym okresie przedświątecznym, czy też może AMD zdecydowało się na obniżenie cen (poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie i czekamy na odpowiedź).

Spodziewać można się, że nowe ceny wkrótce zaczną pojawiać się także w polskich sklepach, ale warto odnotować, że te i tak są już wyraźnie niższe niż sugerowane przez producenta. Jeśli więc przymierzaliście się do zakupu nowej platformy AMD, to wydaje się, że jest to dobry moment na taki ruch. 

amd_ceny

Tagi: AMD, procesory, CPU, ceny, obniżki cen, przeceny, Ryzen, Threadripper,

Komentarze (39)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 14:12

Wątków: 3318 | Odpowiedzi: 45814

Morele...

... na blackFriday też sporo obniżyło ich ceny, Ryzen 7 1700 za 1159 PLN.

https://www.morele.net/blackfriday/

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 15:39

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 90

Gdzie mozna dostac takiego 1800X za 340 euro? Zamawiam od reki Ikona: :)

20.11.2017 16:29

Wątków: 187 | Odpowiedzi: 1074

.

Lata to odkładałem, ale przychodzi w końcu pora... żegnaj 2600k, witaj AMD Ikona: :)

ja też chce kiedyś na wawel...

20.11.2017 16:42

Wątków: 860 | Odpowiedzi: 17122

...

e jeszcze nie. Może przy następnej generacji

i7 2600K 4,7Ghz,Raijintek Aidos, Asus P8P67 PRO, 24GB DDR3 G.Skill 2133,MSI GTX 970 4GB, SSD 850 PRO 256GB, WD Red 6x 4TB,Sound Blaster Z

20.11.2017 16:51

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2198

ThreadRipper 2.0 z 12 jajkami

To prawdopodobnie będzie mój następny proc. Ikona: ;) Tylko AMD musi co nieco usprawnić
bo TR są prawie tak samo szybkie jak Ryzen 7 1800X a to lekki żart jest.

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

20.11.2017 21:36

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50672

+1 kaka Ikona: ;)

20.11.2017 21:44

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 54

zamiast dummy cores

niech dopierdziela l4, a jak rozsprzegliliby częstotliwość ccx od ramu to już bajka

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 21:59

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 90

@MPA2k

bo TR są prawie tak samo szybkie jak Ryzen 7 1800X

Dobra wiadomosc dla posiadaczy 1800X Ikona: :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 22:08

Wątków: 73 | Odpowiedzi: 1845

mnc

Jednej rzeczy nie rozumie.
Niezależnie od wersji Ryzena 7 można go podkręcić do niecałych 4 GHz.
Na grzyba płacić więcej? Nie łatwiej kupić 1700 i go podkręcić do 3.9GHz?
Tak miałem zamiar zrobić, szczególnie że w tej wersji dają radiator.
No chyba że o czymś nie wiem. Ta technologia kryjąca się za tym całym X to jakaś lipa z tego co mi się wydaje.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 22:48

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

SRB

X to tylko wyższe taktowanie domyślnie Ikona: ;)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 23:34

Wątków: 73 | Odpowiedzi: 1845

ancymon

Nie do końca. Z tego co czytałem to dodatkowe "super turbo" które ma niby podkręcić jeszcze wyżej zegary z automatu jeśli na to chłodzenie pozwoli. Tylko że jak Ryzen nie przekracza za bardzo 4GHz to nie ma raczej za bardzo jak podkręcić. Na slajdach i w teorii wyglądało jednak świetnie Ikona: :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.11.2017 23:39

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

niczym się

to nie różni od kręcenia normalnego Ikona: ;) chłodzenie nie musi być jakieś super, Fortis spokojnie daje radę z 5 1600 Ikona: ;) reszta to kwestia sztuki, mój się prawdopodobnie kończy na 3.9GHz Ikona: :)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

20.11.2017 23:52

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 54

x

y działają lepiej z szybszymi ramami. Zed dawał wykład cały o tym.

21.11.2017 09:41

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

neuro_bck +1

Dokladnie X sa binowane lepiej na 1000% jesli idzie o IMC ludzie z 1700 maja wielkie problemy z 4ghz + cos wiecej niz 3000 na pamieciach na 1800x przy dobrym ustawieniu jest duzo gosci co cisnie 4.1 + 3466cl14 stabilne bardziej niz moje 4ghz + 3466cl15

I to nie jest kwestia kosci pamieci bo errorow nie ma tylko IMC/cache nie wyrabia.


1800x 289 funtow 70 mniej niz dalem za 1700x.
https://www.overclockers.co.uk/amd-ryzen-7-eight-core-1800x-4.00ghz-socket-am4-processor-retail-cp-39v-am.html

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

21.11.2017 09:43

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

ale osobiscie

https://www.overclockers.co.uk/amd-ryzen-threadripper-eight-core-1900x-4.00ghz-socket-tr4-processor-retail-cp-3a9-am.html

jak bym skladal teraz to 8 rdzeniowy TR. Dopracowana platforma a nie Beta Ryzen Ikona: :D

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 10:27

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 90

@SRB

I tak sie przymierzalem do Ryzena, a w cenie podobnej jaka jeszcze miesiac temu chcialem zaplacic za 1700/X mam teraz 1800X ktory szybciej mi sie sprzeda przy wymianie na refresh jak zechce Ikona: :)

Do tego mam G.Skill Flare X 3200C14 - mam nadzieje na mozliwosc stabilniejszego OC procka i ramu

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 10:52

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

LORD_ZED

ok, realne różnice w możliwościach oc Ryzenów z X i bez X - 100MHz? Rzadko kiedy... Mówisz o promilu wyżyłowanych przypadków, ja mówię o generalnej zasadzie, którą potwierdza 99% testów w sieci. X to domyślnie szybciej taktowany bez x.

Masz hopla w drugą stronę, rozumiem, ale przestań jakieś teksty na poziomie gimbusów typu "beta Ryzen" wypisywać, bo nie przystoi staremu chłopowi z takim stażem Ikona: ;)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

21.11.2017 12:38

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

ancymon aka 'Iphone sucks'

Ryzen jest BETA dalej nie naprawili problemow z Bootowaniem na ustawieniu pamieci szybszych niz 3200... Dalej nie dziala kontrola wiatrakow. Dalej zle odczytuje temperature. Nadal przycina sie myszka i zwiesza karta graficzna przy dlugim obciazeniu systemu 100% podczas stress testu.


To wedlug ciebie nie jest beta ??

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

21.11.2017 12:47

Wątków: 860 | Odpowiedzi: 17122

...

raz tylko składałem zestaw na Ryzenie 5 1600 i trochę problemów było. A to pamięci nie chciały ruszyć, trzeba było wymienić na inne (co ciekawe pierwotne były na liście kompatybilności producenta płyty, ale nie chciały działać choć sprawne, a Goodramy IRDM od razu zaskoczyły. Potem problem ze sterami do grafiki GTX1050 Ti która nie chciała się zainstalować (dopiero aktualizacja biosu pomogła), na końcu okazało się, że starsze benchmarki nie wykrywały poprawnie ilości rdzeni i głupiały z wynikami (wiekowy Nuclearus w starszej i nowszej wersji), podczas gdy na procach Intela i5/i7 poprawnie działają.
Ja tam Ryzena nie kupiłbym. Ogólnie dobre procki, wyraźnie lepsze od FXów, ale to nadal za mało dla mnie

i7 2600K 4,7Ghz,Raijintek Aidos, Asus P8P67 PRO, 24GB DDR3 G.Skill 2133,MSI GTX 970 4GB, SSD 850 PRO 256GB, WD Red 6x 4TB,Sound Blaster Z

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:02

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

Caca

ja nie miałem absolutnie żadnych problemów oprócz braku wbudowanych sterów w Win7 (a instalowałem go tylko dla aktywacji 10), co tak naprawdę nie jest problemem, a kompatybilnością wsteczną (do rozwiązania w parę minut - dodaje się stery do obrazu, banał).

Podejrzewam, że Twoje wynikały z wieku dziecięcego.

LORD_ZED
"Ryzen jest BETA dalej nie naprawili problemow z Bootowaniem na ustawieniu pamieci szybszych niz 3200"

problem dziesiątego świata, nawet nie dla promila użytkowników, patrz mój post wyżej.
Na resztę Twojego posta odpowiem jak dział IT: U MNIE DZIAŁA Ikona: :)

nazywanie jednego z lepiej sprzedających się procków, który bardzo dobrze wypadł w testach poważnych redakcji na całym świecie, procesorem BETA jest tak januszowofrazowocebulowopolskie, że brak mi słów. Tym bardziej na podstawie tak z dupy argumentów (te pamięci powyżej 3200 srsly? że coś nie działa powyżej oficjalnej specyfikacji? albo, że Tobie nie działa Ikona: lol )

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:05

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

*

i tak, jestem urażonym właścicielem! Ikona: ;)

jak Ryzen jest BETĄ przez takie z dupy argumenty, to czym są Intele wymagające delidów? Toż to nawet na ALPHĘ się nie łapie, fizyczna wada...

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:08

Wątków: 296 | Odpowiedzi: 48587

ancymon

czyli jestes zadowolony z nowego sprzetu? Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / GTX 1080@2050/11600 / BX100 250GB / RM750

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:11

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

zapewne

tak samo jak gdyby był na Intelu Ikona: :)

wrukwia mnie taki bełkot i nazywanie kompletnego i udanego produktu BETĄ przez wąskie widzimisię Ikona: ;) tym bardziej mnie wrukwia, że ogólnie szanuję LORDA i lubię przez wiele innych rzeczy, a tu mi takie dyrdymały wypisuje Ikona: ;)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:15

Wątków: 296 | Odpowiedzi: 48587

hm

trzeba brac poprawke, ze to Lord Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / GTX 1080@2050/11600 / BX100 250GB / RM750

21.11.2017 13:28

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50672

Przypomnę, że AMD oficjalnie wspiera max 2666, także płacze, że powyżej 3200 coś nie gra to trochę jakby narzekać, że komuś gejforce nie boostuje do tylu co w recenzji (gdzie Nv/AIB gwarantuje tylko base clock, a poziom boosta, zwłaszcza tego ponad deklarowanego jest oportunistyczny i zależy od wielu czynników).

Już nie wspominając o tym, że >3200 to zrobi na Ryzenie chyba tylko b-die (i pewnie jeszcze trzeba do tego mobo z regulacją bclk), a ceny RAMu są tak z dupy, że większośc bierze co jest najtańsze i kończy zwykle na 2933-3200. (a nawet z b-die można pójść w niskie timingi zamiast MHz).

A reszta tego co ZED wymienia to raczej zależy od konkretnego producenta, jego mobo, biosu, czujników etc., więc nie ma co generalizować. Może Anus nadal betę odwala Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.11.2017 13:31

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

u mnie

na Anusie wszystko piknie śmiga, aż za piknie czasem i się zastanawiam czy taki postęp się stał, że np. OC tak działa (trzy kliknięcia w biosie i mam stabilne jak skała 3.9GHz).
Tyle, że ja niedzisiejszy i samo to, że się graficzny (!!!) bios sam aktualizuje pobierając z sieci nową wersję jest kosmosem Ikona: ;) (gdzie te czasy milionów biosów od Maversa do NF7-S???!!! do każdych pamięci inne były Ikona: :D ).

Nie miałem problemu jeszcze z żadną aplikacją, wszystko działa identycznie jak na Intelu, więc nie wiem gdzie ta BETA.

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

21.11.2017 13:32

Wątków: 860 | Odpowiedzi: 17122

ancymon

zapewne masz racje, bo klient który kupił tego kompa nie zgłaszał żadnych problemów. A przyszedł jeszcze po lepszy monitor i stwierdził, że do pracy przy obróbce video bardzo jest zadowolony.

i7 2600K 4,7Ghz,Raijintek Aidos, Asus P8P67 PRO, 24GB DDR3 G.Skill 2133,MSI GTX 970 4GB, SSD 850 PRO 256GB, WD Red 6x 4TB,Sound Blaster Z

21.11.2017 16:22

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 4859

Lord

krótko bo się kolejny raz powtarzam- trzeba było kupić krUla asrocka a nie anusa.
a dla przeciwwagi
Ancymon, a ty wiesz że taki KZI to zrobił na 1800X mniejsze OC niż procesor ma boosta? Ikona: sarcastic

i5 4690K +Be Quiet! Pure Rock, MSI Gaming 3 Z97, GTX 1070 STRIX,16GB 2400Mhz CL10, Corsair RM 750x, WD Red 2TB + EVO 850 250GB, Phanteks Evolv ATX TG

21.11.2017 16:51

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 54

KZI

to na OC to się zna jak petru na ekonomii. Normalnie genialne dziecko oc.

21.11.2017 19:10

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

Jarooo

Ja chcialem asrocka ale za malo portow usb ma dla mnie :/ tak bym mial 370x fatal1ty.


Ancymon dobre wiesci na oko Ryzen wychodzi z fazy beta za tydzien dwa. Testuje nowy alfa/beta bios na swierzym microcodzie bios wazy uwaga 50% wiecej!

I udalo mi sie pierwszy raz bootowac pieca na prifilu xmp pamieci czyli 3733@1.35!!!

Jak na tak swierzy bios wyglada mega.

Ibt very high przrszlo no problem na ustawieniach z custom biosu.

Wiec na oko jak wyjda oficjalne biosy ofarte na 1.0.0.7 czune ze bede mogl powiedziec ze juz beta nie jest.

Nawet 1 gosc dal rade bootowac 3600 na pamieciach dual rank!! Tez pierws y raz!

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

21.11.2017 21:05

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 515

A Xy się przypadkiem nie kręcą dynamicznie w przeciwieństwie do klasycznego OC ?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.11.2017 08:30

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

pppoe

w prockach bez x też możesz kręcić dynamicznie/za pomocą progów Ikona: :)

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

22.11.2017 09:43

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

pppoe

jak tylko wejdziesz w OC to to samo dynamiczne podkrecanie XFR czy jak to sie zwie ...idzie w pizdu i przestaje dzialac

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.11.2017 09:46

Wątków: 191 | Odpowiedzi: 22247

u

mnie działa bez problemu przez P/C-States (Asus Prime X370 PRO i Ryzen 5 1600).

"Krytyk i eunuch z jednej są parafii... Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi." / RYŻY TEAM!

22.11.2017 12:51

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

ancymon aka 'Iphone sucks'

bo nie przekroczyles progu 3950

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

22.11.2017 12:55

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 515

@ancymon:

(Podejście nr.3, po 2 krotnym usunięciu mi posta w trakcie pisanie przez FF'a wchodzącego skrótem klawiszowym do trybu "poprawionej czytelności"... ehh)

Ja tam co prawda na kręceniu się zbytnio nie znam, ale z tego co czytałem w chyba wszystkich guidach to Cool'n'Quite czy SpeedStep to się powinno wyłączyć podczas OC. Niektóre matki domyślnie same przy OC to wyłączają. Sam kiedyś u siebie podczas kręcenia zauważyłem większe (niż standardowe) fluktuacje napięcia na rdzeniach przy włączonym C'n'Q.

Może lepsze matki wspierają nawet ustawianie osobnych częstotliwości na każdy z P-statów, ale myślę, że dla laika, a w szczególności przeciętnego kowalskiego, takie XFR, które samo wykręci procka na ile się da i jest wspierane przez AMD, jest całkiem niezłą opcją. No chyba, że jestem nie na czasie i teraz w tańszych matkach to codzienność Ikona: :)

22.11.2017 16:20

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

pppoe

my tu nie mowimy o tych funkcjach tylko o XFR ryzena.

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

22.11.2017 16:22

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 171

No to nie...

długo doczekamy się pewnie informacji na temat odświeżonych RYZENÓW i żeby nie robić zamieszania najpierw poczekamy na laptopy z APU 2500u i 2700u.
Widzę ,że ładne lanie się szykuje na rynku CPU i także zgrabnych laptopach a to przecież nie ten proces produkcji.Czekam na 7nm GF z utęsknieniem bo będzie wiele porównań z 10nm INTELA.
Nie dowierzam ,że NIEBIESCY oddadzą czapkę króla wydajności w jednowątkowych zadaniach AMD ale wszystko do tego prowadzi.

PS: RYZEN na ASUSACH potrafi chodzić przy 3200Mhz i CL12 w dualu.
Teraz czekamy co pokaże ASROCK po aktualizacji biosu.

22.11.2017 16:25

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

gatts19

ciezko wyczuc co beczie z Zen+. Jak to nie bedzie sie krecic do minimum 4.4 to bedzie rozczarowanie roku 2018

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.11.2017 16:26

Wątków: 296 | Odpowiedzi: 48587

hm

'Nie dowierzam ,że NIEBIESCY oddadzą czapkę króla wydajności w jednowątkowych zadaniach'

w dyplomatyczny sposob prosisz o podwyzke? Ikona: shocked

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / GTX 1080@2050/11600 / BX100 250GB / RM750

22.11.2017 16:33

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50672

ZED

Już pisałem - ja stawiam 4,2 max 4,3, a jeśli jakieś będą robić 4,4 to pewnie tylko Threadrippery (o ile je też odświeżą).
Już reklama procesu 12nm GloFo nie jest zbyt szałowa, więc nie ma się co napalać. Natomiast jest w teorii jeszcze mała szansa, że zdążą też wydać Zen2 (7nm) jeszcze w 2018.

22.11.2017 22:37

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 515

@LORD_ZED:

Ja też mówię o XFR, a ancymon mówił o P/C-States. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jeśli dobrze rozumiem to OSPM (OS, np. Winda) poprzez ACPI ustawia na urządzeniach różne stany pracy w tym P i C staty. Technologia ta u Intela nosi miano SpeedStep'u, u AMD PowerNow! oraz Cool'n'Quiet a u innych producentów jeszcze inaczej. Przyznam, że po przeczytaniu postu ancymona musiałem trochę poszperać i zgłębić temat bo nie pamiętałem dokładnie jak działają P stany i co maja do OC C stany (w sumie dalej nie wiem, C stany są do P stanów ortogonalne i oznaczają kolejne stany wstrzymania procesora, teoretycznie jak uśpisz kompa to będzie chodził cicho ale raczej nie o to chodzi w dynamicznym podkręcaniu).
No chyba, że ancymon miał na myśli Intelowskie rozszerzone CC i CP stany, o które w sumie są dla mnie czarną magią, albo jeszcze co innego.

Jak rozumiem jego płyta główna wspiera ręczne ustawianie częstotliwości dla P-Stanów przy OC. W moich można było te funkcjonalności co najwyżej włączyć lub wyłączyć (opcjami nazwanymi tak jak brandują to producenci). No ale ja mam płytkę pod starsze procki i brak doświadczenia z najnowszymi płytami pod OC w segmencie entry level. Tylko jeśli szczegółowa kontrola P-Stanów (która nie gryzie się potem z grami powodując spadki płynności albo nie destabilizując OC) dostępna jest tylko w takich płytach jak ma ancymon za 700 PLN to wracając do początkowego zagadnienia - kupić np.1700 i samemu kręcić czy 1700X z XFRem - gdy chcemy mieć dynamiczne OC sprowadza się do :
1) kupić 1700 i dopłacić ponad $100 do lepszej matki z dobrą kontrolą progów.
2) dopłacić mniej niż $50 do wersji X z płyta główną na entry level OC.
Oczywiście dobra płyta główna ma więcej zalet (te 8xSATA wygląda seksownie, itd.) ale jeśli szczypiemy się o to co się bardziej opłaca/wyjdzie taniej to... .

Anyway, jak coś to nie bijcie, po prostu próbuję się w tym wszystkim połapać Ikona: :P

23.11.2017 09:58

Wątków: 102 | Odpowiedzi: 7297

pppoe

albo kupujesz dobra plyte i 1700x tak ajk ja. A najlepiej 1800x z tymi cenami Ikona: :)

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3200c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling zabawka Integra JDM DC2