Vimeo doczekało się wsparcia dla HDR i 8K

Daniel Górecki, 2017-11-17 12:02 | Źródło |

YouTube ma absolutnie dominującą pozycję jeśli chodzi o serwisy wideo dostępne na rynku, ale nie oznacza to, że Vimeo zamierza się poddawać i firma właśnie znacząca usprawniła swoją ofertę, dzięki czemu powinna być ona bardziej konkurencyjna dla twórców treści, którzy zamieszczają swoje dzieła w internecie.

Serwis doczekał się bowiem wsparcia dla standardu HDR, dzięki czemu jego użytkownicy będą mogli cieszyć się materiałami obsługującymi szeroki zakres tonalny, co powinno gwarantować ładniejsze kolory i jaśniejszy obraz. Oczywiście aby z tego skorzystać potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, ale HDR jest już coraz szerzej wspierany nie tylko przez producentów telewizorów, ale i smartfonów, a zaczyna się także pojawiać w komputerowych monitorach. Vimeo nie omieszkało się też pochwalić, że jest obecnie jedynym serwisem wideo zapewniającym wsparcie dla HDR na urządzeniach Apple (w tym iPhone X, iPad Pro i Apple TV 4K). Vimeo zdecydowało się na standard HDR10 i obecnie wymagany jest sprzęt z kodekiem HEVC, ale wkrótce obsługiwane mają być też inne standardy, w tym VP9 czy AV1.

To jednak nie wszystko, ponieważ serwis doczekał się także obsługi wideo w rozdzielczości 5K, 6K, a nawet 8K. Ta opcja skierowana jest jednak do dość wąskiego grona odbiorców, ponieważ na rynku znajduje się bardzo mało urządzeń z ekranami o tej rozdzielczości (7680x4320 pikseli), ale jeśli posiadacie np. monitor Dell Ultrasharp 32 8K, to zapewne ucieszy Was ta wiadomość.

Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy też od wsparcia ze strony podmiotów zamieszczających treści w sieci, ale filmowcy właśnie otrzymali kolejną platformę, gdzie będą mogli pochwalić się swoimi dziełami w najwyższej jakości. 

dims_05

Tagi: wideo, HDR, Vimeo, 8k, serwis wideo, HDR10, 5K, 6K,

Komentarze (1)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

17.11.2017 12:38

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

W ciągu roku...

wszystkie takie serwisy będą musiałby wprowadzić obsługę rozdzielczości 8k najlepiej z HDR więc i 'JUTUB' czekają także zmiany.
Jaramy się UHD a 8k zaraz będzie w pozycji PREMIUM więc ceny UHD pójdą w dół.
To tak samo jak czytam ,że łącze 100Mbits starczy do wszystkiego.
Już zaczynają pojawiać się filmy w UHD zakodowanego h.265 więc h.264 będzie mógł powoli odchodzić na emeryturę.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.